Maandag; 21 .December. A°.189f feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven Feuilleton. EHRENTRAUT. No. 11297. LEIDSCH DAGBLAD. PEUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. s f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommcrs »*.*-• »v„ 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootore lettors naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten do stad wordt f 0.05 berekend. Financiëele Kroniek. De Boursweken tegen het einde van het jaar kenmerken zich gewoonlyk door een kalm, stil verloop, zoodat dus in den tegenwoordigen tijd ook geen ander beeld van de markt kan worden verwacht. Da handel bleef dan ook zeer matig, animo om nog omvangrijke of groote zaken ter hand te nemen bestaat niet, en de naderende feestdagen geven eer aan leiding om zooveel mogelijk de werkzaam heden in te krimpen. Alhoewel de omzette* zich binnen beperk ten kring blijven bewegen, was toch de houding der markt over het algemeen vast te noemen en waren vooral Staatsfondsen in gunstige stemming. Het was voornamelijk de Parijsche Beurs, welke hiertoe een handje medehielp, aangezien enkele der gefavoriseerde waarden aldaar, zooals Spanjaarden, Italianen en Turken, etc., alle in ruime mate de aandacht der speculatid hadden getrokken, waardoor eene levtndige en opgewekte stem ming over de markt was gekomen. Was de houding der westelijke markten over het al gemeen gunstig, de Duitsche en Oostenrijksche Beurzen daarentegen hebben in den laatsten tijd te kampen met een zeer schralen geld voorraad, zoodat het geld op die plaatsen duur is, en daarbij komt nog de onzekerheid hoe de handelstoestand zich in het nieuwe jaar zal stellen, zoodat de strooming, om een stijgende beweging gaande te houden, nog van weinig kracht getuigt. Evenwel bleef onze markt vrij ongevoelig voor de zwakkere houding barer oostelijke buren. De inheemscbe waarden ondervonden weinig verandering en hadden een onbelangrijk ver loop. Eenige handel had plaats in Indische Bank-aandeelen, doch de koersen bleven daarbij nagenoeg onveranderd. Geheel ver laten bleef de afdeeling der Indische Cultuur-ondernemingen, waarin geen enkel 6tuk ter verhandeling kwam, doch de zuster-afdeeling der Tabak-waarden onder vond daarentegen op het laatst der week eene meer dan gewone belangstelling. De oogst- herichten luiden in den laatsten tyd veel gunstiger en de voorraad der goede soorten schijnt te slinken, ten gevolge van de ver woestingen, op Cuba aan de plantages toege bracht, waardoor de uitvoer aanmerkelijk minder zal zijn. Daarenboven komt voor Amorikaanscbe rekening veel vraag, met het oog op mogelijke verrassingen bjj de aanstaande behandeling der tariefquaestie, zoodat door al deze omstandigheden eene 6tijging der prijzen wordt te gemoet gezien. De stemming voor Petroleum-aandeelen was verre van stand vastig. Petroleumbronnen in Indië ondervonden aanvankelijk zeer den invloed van het sterke aanbod der claims en verkeerden daardoor in minder gunstige stemming, om ten slotte echter zich bij de algemeene ver betering aan te sluiten. In hoofdzaak werd deze veroorzaakt door eene stijgende beweging in aandeelen der Elzasser maatschappij, ten gevolge van het eindigen der verkoopyn uit de eerste hand. Hierdoor werd dit fonds van een voortdurenden druk bevrijd en kreeg de handel ruimer en omvangrijker beweging, zoodat ten slotte de stemming voor de meeste petroleum-waarden veel gunstiger werd. De Europeesche Staatsfondsen behielden de geheele week een vaster markt, hoewel de omvang der zaken niet buitengewoon groot kan worden genoemd. Oostenrijksche en Russische fondsen bleven op bijna onveranderde koersen dobberen, terwijl Italianen veel van de belangstelling der laatste weken hebben moeten verliezen. De koers heeft hieronder niet ge leden, doch de vroegere onverschilligheid voor deze fondsen is langzamerhand weer terug gekeerd. De redevoering van den Italiaanschen minister van financiën over den toestand der schatkist heeft daar de hoofdinhoud reeds bekend was weinig meer uitgewerkt, en aan gezien de speculatie daardoor in hare verwach- t ngen eeüigszins is teleurgesteld, vertoonde zich eer eene neiging tot vtrkoopen, waardoor aan de willige stemming, welke vooral op de Parfjsche Beurs heerschte, weer een einde is gemaakt. Spanjaarden zyn in de laatste dagen in geheel andere positie gekomen, hoewel daarvan op de Amsterdamsche Beurs zooals gewoonlijk met eene verandering in de Spaan sche fondsen het geval is slechts weinig wordt gemerkt. Da dood van het hoofd der opstandelingen heeft een geheelen ommekeer teweeggebracht en een zeer uitgebreiden handel in Spaansche waarden doen ontstaan, waarby zy op de hoofdmarkten weer eens een der voornaamste position z\jn gaan innemen en op speculatief gebied den toon hebben aange geven. Hier spreken zy weer een hoog woord en zoowel in Spanje als op de Parijsche Beurs heeft de contramine partij welke bjj deze fondsen bijzonder belangrijk betrokken was zich zoo spoedig mogelijk moeten dekken. Vermoedelijk zal het wol om eeno spon tane opflikkéring der Spaansche waarden handelen, want door den dood van Maceo schjjnt de opstand nog in het geheel niet gedempt en de financiëele toestand van bet land ondervindt daardoor voorloopig niet veel verbetering. Ook Turksche fondsen ondervinden in den laatsten tijd meer uitgebreide belang stelling, waartoe verschillende beschouwingen van politieken aard hebben medegewerkt. De kans wordt van dag tot dag kleiner, dat Turkije eene Europeesche inmenging in het financiëele huishouden zal hebben te dulden, waarmede de niet bedoelde, maar toch opge drongen curateele-stelling zou achterwege blijven. Rusland schijnt vast en zeker onge neigd om eenige inmenging eener Euro peesche mogendheid, al geschiedde dit in den vorm eenrr financiëele voogdij, toe te laten; zelfs de zoo bevriende Fransche regeering wordt buitenshuis gehouden. De kans op verwikkelingen in Europa wordt daardoor veel verminderd, doch de mogelykheid, dat Rusland zich een soort alleenheerschappij over Turkije wil verwerven, des te grooter. Vooral zal dit het geval zjjn, als het bewaarheid wordt, dat Rusland in de voornaamste behoeften der Turksche schatkist wil voorzien. Afgescheiden. hiervan trekt het de aandacht, dat het resultaat der nationale (gedwongen) Turksche leening veel gunstiger is dan aanvankelijk werd ver moed. Tot nu toe is alleen door de grootste bijdragen een som van 5 millioen Piaster by elkaar gebracht, terwyl de kleinere bijdragen, die voor namely k uit de provincië.i toestroomen, eerst by het einde zullen worden opgemaakt. Men schat echter de geheele opbrengst dezer leening op 25 a 30 millioen Piaster, hetgeen ongeveer met 7 millioen franken gelyk komt. Hoewel dit bedrag voor de Turksche schatkist zeker niet veel beteekent, zal het toch zeker helpen om in de allereerste geldbehoeften te voorzien. De Zuid-Amerikaansche markt had geen gunstig verloop. Hoewel de zaken weinig te beduiden hadden, was toch de koersteruggang niet onbelangryk. De groote belangstelling voor Brazilianen heeft weer uitgediend, hoewel de hangende plannen van groot ge wicht kunnen zyn voor de financiën van het land. Wanneer nameiyk de beraadslagingen en onderhandelingen over verpachting der Staats spoorwegen nog tot een goed einde kunnen worden gevoerd, zou de toestand der schat kist eene groote versterking ondergaan, zoodat eene grondige hervorming der financiën daar door mogelyk zou worden. Uruguaansche waarden behaalden in het earst eenig avans, doch liepen daarna weer terug. De eerste vrees, door de berichten omtrent een opstand opgewekt, verdween langzamerhand by het bekend worden, dat de beweging van weinig beteekenis was, doch een geest van onver schilligheid of wantrouwen is gebleven. Yenezuelanen ondervonden eene plot- sélinge daling, ten gevolge van eenige ge dwongen opruimingen, doch konden zich later weer herstellen. Na een zeer lang stilzwygen is eindelyk een uitvoerig rapport verschenen omtrent den toestand van den C a r e n e r o spoorweg, een rapport, dat voor de houders dezer waarden weinig bemoedigend luidt. Uit een en ander biykt, dat indertyd de toestand der Carenero- Comp. door den receiver veel te gunstig is voorgesteld en dat de voorspiegelingen, daarby gedaan, in de eerste jaren niet de minste kans van verwezeniyking aanbieden, zoodat de geheele basis, waarop verder de nieuwe Maatschappy is gevestigd, ondeugdeiyk was. Opmerkelyk is het toch, dat de hoofdvertegen woordiger der Nederlandsche Vereenigmg den toestand der onderneming reeds by den aan vang treurig vond en de nader ingediende begrooting niet veel hoop op beterschap heeft gegeven. Intusschen zal nu worden over gegaan tot bet teruggeven der oorspronkelyke preferente en gewone aandeelen aan de houders der certificaten, waarby eene uit- keering van een 1/J pet. zal plaats hebben. De certificaten zullen echter (afgestempeld) in handen der houders biyven, tot eene nog hangende garantie-quaestie zal zyn opgelost. De Amerikaansche Spoorweg- markt wordt grootendeels door de aange legenheden op Cuba beheerscht. Het bekend worden van het overiyden van Maceo en vooral het vermoeden, dat by door verraad is ge vallen, heeft de verbitterde stemming tegen over Spanje in Amerika buitengewoon aange wakkerd en heeft daar eene uitbreiding ge kregen, welke niet meer zoo onschuldig kan worden geacht als de eerste opgewonden uitingen, aanvankeiyk vernomen. President Cleveland tracht met hand en tand elke opgewonden demonstratie tegen te houden en heeft daarby op flinke wyze door gezet, dat de Congres-zittingen vóór de Kerst dagen zullen eindigen, in tegenstelling van het verlangen van velen, om de zittingen te laten doorgaan, om onmiddeliyk de Cubaansche aangelegenheden te kunnen behandelen. Dit heeft echter ni6t verhinderd, dat de beweging buiten het Congres in kracht toeneemt en luider de onaf hankeiykheids-verklanng van Cuba wordt verlangd. Deze toestand oefende een gevoeligen druk op de Amerikaansche markt uit, want hoewel het te voorzien is, dat deze luidruchtige demonstraties ten slotte op niets zullen uitdraaien, bly ven zy toch niet zonder invloed op de stemming in Amerika en Europa. Onze markt volgde gedwee de strooming van Nieuw-York en Londen. Zoo lang in hot begin der week de buitenlandsche berichten ontstemd en lusteloos bleven luiden, brokkelden ook hier de koersen af, in het laatst der week echter sloot zy zich hoe wel maar half by de verbeterende bewe ging aan, zonder dat de omzetten er levendiger om werden. De coup, tegen de verschillende Kansas- waarden (de zoogenaamde „De Goeyen's") gericht, is mislukt. De inhoud der beruchte brochure heeft in geen enkel opzicht doel ge troffen. Noch heeft zy het goed vertrouwen by de serieuze bezitters dezer waarden aan het wankelen gebracht, noch heeft zy der speculatie gelegenheid tot een aanval geopend. Blykbaar is men van deze ongevraagde geheim zinnige critiek niet gediend. Rijnlandsche Bank. Gemengd Nieuws. Een drietal werklieden was gisteren bezig den voorgevel van bet Hulp postkantoor teNoordwykerhout te bepleisteren. Door het breken van een korteling rolden alle drie met de planken van den steiger naar beneden. Hoewel een hunner ook nog den kalkbak op het hoofd kreeg, had gelukkig niemand noemenswaardig letsel. De sociëteit „Vredebest" te Waddingsveen hield in deze week een feest avond voor hare leden en geïntroduceerden Een cafó-chantant wist bet talryk publiek den geheelen avond in de meest aangename stemming te houden. In de gemeente Ter-Aar zal in de maand Mei van het volgend jaar de gelegen heid werden worden opengesteld tot het doen yken van maten en gewichten. Deman, die te 's-G r ave nh age door de politie is aangehouden, verdacht zich aan diefstal te hebben schuldig gemaakt, is naar het Huis vaD Bewaring overgebracht. Deze persoon zou, zooals uit bewysstukken en uit eigen bekentenis voor den commissaris van politie moet gebleken zyn, de dader wezen van niet minder dan acht diefstallen met inbraak, meest alle in den omtrek van „Duinoord" gepleegd. Een groot aantal gouden, zilveren en andere voorwerpen zyn in beslag genomen. Een ge deelte is gevonden ia de woning van den verdachte te Rozendaal, waar hy de voor werpen verborgen had in een koffer, staande op een vliering. De Haagsche politie heeft ook een jongen matroos aangehouden, die weggeloopm was van boord van zyn schip te Hellevootsluis. Onrechtmatige detentie op „Meeren- berg?" De heer C. J. H. Yan Ooy, houtkooper te Amsterdam, heeft zich tot den Minister van Binnenlandsche Zaken gewend met een adres, aandringende op een „onpartydig" onderzoek naar den toestand van den heer D. W. Kievits, die op „Meerenberg" wordt verpleegd. Adressant, die genoemd gesticht sedert 16 jaren meermalen bezoekt, deelt mede, dat hy steeds met Kievits contact heeft behouden en hem by herhaalde ontmoetingen is gebleken, dat de toestand van genoemden patiënt steeds kalm was. Die kalmte biykt ook uit het dagrapport der verpleegsters, die den heer Kievits in het gesticht verplegen, van welk rapport adres sant den Minister een uittreksel aanbiedt. Het terugkeeren der kalmte blykt verder uit tal van brieven en geschriften, door den ver pleegde tydens zyn verbiyf te „Meerenberg" aan adressant gericht, uit welke geschriften den Minister een uittreksel wordt aangeboien. De heer D. W. Kievits laat door middel van adressant den Minister dringend verzoeken een onpartydig onderzoek naar zyn geestes toestand te doen instellen, zonder eenigen invloed van belanghebbenden. Deze belang hebbenden kunnen zyn: lo. familieleden, 2o. zy, di9 tot zyn opsluiting hebben medege werkt, en 3o. het bestuur van „Meerenberg." Adressant vraagt vergunnning om als vriend één of twee doctoren aan het onderzoek toe te voegen, te meer, daar de kans zou kunnen bestaan, dat zich hier een geval van weder- rechteiyke opsluiting voordeed, daar zyn familie zich nimmer van zyn toestand komt overtuigen en by iemand is van groot vermogen. Adressant heeft zich gewend tot de inspecteurs van het Geneeskundig Staatstoezicht, dr. Ruysch te 's Gravenhage, en dr. Van Andel, te Leiden, die meenden, dat er aanleiding kon zyn tot het instellen van een onderzoek. Na de indiening van dit adres werd uit Haarlem gemeld, dat de heer Kievits, die in 1894 naar genoemd krankzinnigengesticht werd overgebracht, gisteren aldaar is over leden. Naar men weet, ook uit de interpellatie- Staalman in de Tweede Kamer, werd in don laat6ten tyd beweerd, dat de heer Kievits ten onrechte in het krankzinnigengesticht is opgesloten. Te Purmerend heeft dewed. P. by het uit bed stappen een petroleumlampje omvergestooten. In een oogenblik stond zy I in vlam. Onder vreeseiyk lyden is zy bezweken» ui „Ach, dokter, help, red myn Ehrentrautl" „Maak plaats", zeide de oude huisdokter ernstig, toen hy nauwelyks een blik op het kleiDe schepseltje geworpen had. „Kist bier, hiernaast is myn kamer; kom toch binnen." De dokter wendde alle pogingen aaü, om de kloine het leven te redden. Door geringe büwegingen gaf zy eindeiyk teekenen van leven. Duidelyker werd de ademhaling, en nfe Goddank, een lichte zucht 1 Ehrentraut opende de oogen. Groote zweetdruppels parel den op het voorhoofd van den arts; hy hygde naar adem. „Wat is er dan toch in 's Hemelsnaam voorgevallen?" vroeg hy fluisterend. „Is alle gevaar voorby?" Het gelaat der weduwe, dat bleek van schrik was, boog diep over het wonderzoete gezichtje van haar kind. Aogstig sloot dit de oogen. Een bange roep steeg uit de beklemde borst en de kleine hand greep togeiyk naar den ouden huisvriend. „Gaat u weg, mevrouw Wedding, Ehren traut heeft de grootste rust noodig, haar toestand is zeer ernstig. Ik zal zelf wel de eerste uren by haar bly ven," zeide de dokter. „O, denkt u, dat zy het my zal verwyten?" „Voorloopig geloof ik niets, maar wensch de grootst mogelyko rust voor Ehrentraut." De weduwe verwyderde zich met lichten tred. Op de gang stond Christoffel en knoopte in grenzenlooze verlegenheid zyn jas dicht. „Zyt gy in deze kamer geweest?" vroeg de weduwe streng. De trouwe kerel keek schuw ter zyde, maar hy knikte dadeiyk met het hoofd. „Geen woord er van, verstaat gy?" Weer knikte de oude Christoffel. Zy draaide den sleutel in het slot en stak hem by zich. „En dat kind?" vroeg Christoffel beteuterd. „Dat kind?" herhaalde de weduwe gedach teloos. „De vreemdeling is dood, ik haalde toch den dokter om dat kind." „Wat hadt gy in die kamer willen doen?" „Ik wilde zien, of men myn hulp noodig had. De anderen zyn weg, eenigen wachten nog in de keuken en maken een helsch lawaai om hun loon." „Wacht een oogenblikje, ik zal u het bedrag ter hand stellen, dan kunnen ze dadeiyk den hof verlaten, en als gy daarna den dokter naar de stad terugrydt, gaat gy naar de besteedster, om haar te zeggen, dat zy my zoo spoedig mogelyk nieuwe dienstboden verschaft; begrepen?" Christoffel trok eenigszins verachteiyk met den mond, maar toch knikte hy dadeiyk met het hoofd. „En dat kind van den vreemden heer?" vroeg hy. Een schaduw toog over het voorhoofd dor weduwe. „Ik zal het den dokter brengen." Toen zy de kamer intrad, waar de doode lag, sprong zy getroffen terug. De knaap in den gryzen mantel had zich opgericht en keek haar met onuitsprekeiyken angst aan. Hy had een mager, leelyk gelaat, waarvan de trekken een masker geleken, dat een men- scheiyk aangezicht moest gelyken. Het haar over de schuwe oogen geleek op een borstel, en het was alsof het lage voorhoofd een gele band was, die er onder liep. Hy maakte een onaangenamen indruk. Mevrouw Wedding overwon haar afkeer en nam hem op haar armen. Hy weende bitter en riep met zyn zwak stemmetje, zoodat men het haast niet hooren kon, om zyn vader. „Yan wie is dat kind?" vroeg de dokter, nadat hy het zwakke lichaampje onderzocht en versterkende medicynen voorgeschreven had. „Zou het biyven leven?" Een veelzeggend schouderophalen ant woordde. „Ik betwyfel, of het by zorgvuldige verpleging zal geschieden." Het schitterde eenigszins als een vreugde straal in de oogen der weduwezy verhaalde, welk een vreemd bezoek zy heden gehad had, en van den dood van den vriend. „Dus het is het zoontje van Stephan Yon Darling?" vroeg de huisdokter, belangstellend toehoorend. „Neen, de knaap is niet van hem; Darling maakte er my uitdrukkeiyk opmerkzaam op, dat het zyn kind niet was. Yerder kon hy niet meer aan het licht brengen; de dood kwam te spoedig." Snel had de weduwe deze woorden gesproken, terwyl zy scherp uit haar oogen keek. „Jammer, dat hy zoo vreeselyk de koorts heeft," zeide de dokter spy tig; „overigens scbynt hjj van Duitsche afkomst te zyn, niettegenstaande zyn vreemd uiterlyk. Hy zal ongeveer zes jaar oud zyn; misschien zal hy, als hy Duitsch spreekt, zyn naam kun nen ze?gen." Yoorloopig kon men niet be ginnen den Iadischen knaap te ondervragen; daarvoor was hy veel te ziek. De koorts benam hem tijdelyk het bewustzyn, en daarom moest men het tot later uitstellen, indien God hem van die buitengewoon zware ziekte deed herstellen. Stephan Yon Darling was naast den vriend uit zyn jeugd begraven op het dorpskerkhof. Dr. Linder had in naam van de weduwe Wedding de noodige aangiften by de politie gedaan en de voorzorgen voor de begrafenis genomen. Hy en de beide zonen van Wedding hadden den overledene naar zyn laatste rust plaats vergezeld. De echtgenoote van zyn trouw3ten vriend was sinds den dag, dat Darling in huis ge komen was, geheel veranderd; haar vroeger edel, waardig voorkomen had plaats gemaakt voor een onbeschryflyke trotschheid, die al haar gedachten en handelingen vervulde. Nadat haar dochtertje weder hersteld was, had zy zich weinig meer met haar kinderen bemoeid; den vreemden knaap, dien zy voorgaf niet te kennen, had zy sedert den bewusten dag niet meer gezien; by lag in een bed in de verste logeerkamer, hy kon niet leven en niet sterven. Gloeiende koorts verteerde zyn lichaam, wilde denkbeelden speelden hem door hot hoofd maar altyd weer worstelde dat jonge leven met den hardnekkigen dood, en eindeiyk moest deze wyken. Christoffel scheen hem met zyn groote, ruwe handen bedaard te maken, want als hy er een van op den kleinen, angstigen knaap legde, was deze oogenblikkoiyk stil. En wanneer vreemde angstkreten van vlymende smart door de stilte van den nacht klonken, behoefde Christoffel slechts de kleine, van koorts gloeiende hand te vatten, en dadeiyk verstomde het geschrei en weken de spookbeelden. Hoe hy zoo tot het ambt van ziekenverpleger gekomen was, wist Christoffel zelf niet. Niemand had het hem geboden, en daar niemand het hem verboden had, was hij dag en nacht by den vondeling gebleven. Er was ook niemand, die hem in zyn onvermoeide ziekenverpleging stoorde. De dokter kwam dagelyks, schreef koort8stillende medicynen voor en liet er verder Christoffel voor zorgen. Richard en George volgden nauwgezet het gebod hunner moeder op en kwamen nooit op de ziekekamer. Zy werden ook zoozeer met de overige opeenvolgende gebeurtenissen bezig gehouden, dat zy den trouwen verpleger met zyn zieken Indischen knaap spoedig vergaten. Ehrentraut slechts kwam af en toe binnengeslopen en ging dan zonder wat te zeggen op een stoel naast het ziekbed zitten. By haar werkte het gebod harer moeder uit, dat zy juist het tegendeel deed. Toen eens de vreeaelyke koorts den hevigsten graad bereikt had en diepe smart het arme, kleine lichaampje afmatte, was zy op een stoel ge klommen en had onafgebroken in de kussens gekeken. tWordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 9