11 l M - DeBLeidscheScbe:pschutters Vereeniging" feseffc feest gevierd naRr aanleiding van het feit dat het thans 30 jaren geleden is dat eenige mannen, opgewekt door het toen aan staande feest ter herdenking van L9idens Ontzet vóór 300 jaren, het plan opvatten Neerlands weerbaarhud te versterken, door het oprichten eener Yereeniging, uitsluitend t«n doel hebbende het beoefenen van den wapenhandel en wel in het bijzonder het Juistbeidsschieten. Dit plan vond veel by val. De voornaamsten der stad schonken er hunnen etenn aan en verleenden gaarne hunne mede werking door als lid of donateur toe te treden. De dames der leden van den gemeenteraad schonken der Yereeniging een prachtig vaan del, dat den 17den Juni 1867 door den toen- maligen burgemeester Yan den Brandeler op het Raadhuis plechtig werd uitgereikt, in tegenwoordigheid van het geheele garnizoen. Wijlen Z. M. Koning "Willem III schonk zyae koninklijke goookouring en wyien Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden betuigde mot een eigenhandig schrijven zijne groote ingenomenheid. Na eenige jaren van grooten bloei (vooral 1870/71) volgde echter eene reactie, wat troowens niet te verwonderen kan genoemd worden. De verre afstand der schietbanen was en is nog een groot bezwaar. Niet ieder een heeft tijd of lust een marsch van 3 a 4 uren (heen en weer) te maken, om zich een uurtje in 't scherpschieten te oefenen. Het tegenwoordig bestuur heeft dit terecht inge zien en daarom ter tegemoetkoming aan dat bezwaar (met toestemmiag van Burg. en Ws.) op Den Burcht, dus in 't centrum der stad, eene schietbaan opgericht voor Flobert geweer. Als onmiddellijk gevolg hiervan vermeerderde weder spoedig het aantal schutters, die zich na, in afwachting van het zomer-seizoen, wekelijks druk oefenen. Aan het plan, door bet bestuur opgevat, om het 30-jarig bestaan der Vereeniging eenigszins feestelijk te her denken, kon thans ook gevolg worden ge geven. In overeenstemming met het doèl der Ver eeniging, werd besloten een huishoudelijk concours te houden, doorloopend, over de maanden Aug./Nov., waaraan door de meeste leden met veel animo werd deelgenomen. De prijzen (allo medailles) werden behaald door de volgende schutters: lsto prijs de heer D. C. Post, met 94 pun ten; 2de prys de heer L. Zyp, 3de prijs de heer W. C. Yan Royen, 4do prys de heer H. G. Ramakers, 5do prijs de heer H. Lom- melaars, ieder met 82 punten; 6de prijs do heer J. G. Feylbrief met 79 punten. Toen nu de prezen van den viermaandschen wedstrijd zouden worden uitgereikt, was de opkomst der leden talrijk. De waarnemende president riep den aan wezigen een kort, maar hartelijk welkomst woord toe en deelde mede, dat het bestuur had besloten dien avond nog een z. g. geluks- wed9trljd te doon plaats hebben. Minder ge oefenden hadden daarbij evenveel kans een prgs mede te dragen, als de meer vaste schutters. Het vuur werd geopend door een der oudste leden der Yereeniging, nl. de heer Van Vlaanderen, die de mooie serie van 91 punten ■choot. Wel een bewijs, dat bij nog tot de goede schutters kan gerekend worden en by een Bchtrp oog, vaste hand en meesterschap over zijne zenuwen en spieren bezit. De uitslag van dezeD wedstrijd was, dat de eerste prijs met 4 eenheden, de tweede en derde prya met 3 eenheden werden behaald. De waarn. president reikte vervolgens de prezen uit aan de verschillende winners, met woorden, die van geestdrift getuigden voor de Yereeniging en het Huis van Oranje en welke met een luid hoezee werden begroet. Een der bestuursleden nam daarop het woord en weDschto den heer Van Royen geluk met het feit, dat by reeds 25 jaren lid der Vereeniging was. Overtuigd, dat niemand onder de leden móér zorg en moeite zich getroost had om de VereaaigiDg te steunen en te helpen, om nieuwe schutters te vormen, in één woord ®m de Vereeniging t« do®n bloeien, bood hy den jubilaiis het lidmaatschap van verdienste aan, met de dasarby boho»rende medaille met kroon. Zichtbaar aangedaan, werd door den jubilaris met een paar woorden hierop ge antwoord. Ton slotte werd door alle tegenwoordig zjjnde leden deelgenomen aan het souper, dat, door de goede zorgen van den penning meester, den hear Livingstone, ook uit de kas kon worden boetreden. Na de officieels toosten op H. M. de Koaingannen, het bestuur, de leden, het gemeentebestuur, enz. volgde nog eene reeks van voordrachten, declamatie en zang, en werd het zoodoende vry laat voordat het laatsto lid in eene vroolyke stemming huiswaarts keerde. En zoo behoort dit feest ook weder tot bet verledene. Mogen vele schutters door het lezen van het bovenstaande, zich aangetrokken gevoelen om zich aan te sluiten by de „Leidsche Scherpschutters Yereeniging." Do anti-rev. „Nederl." bespreekt naar aanleiding van het gebeurde in zake het Etbnographisch Museum het budget-recht der Tweede Kamer, en komt op tegen de bevoegdheid der Kamor, om eiken post te weigoren. Do bevoegdheid der Regeering om uitgaven to doen, berust op haar hoogheids- recht, geregeld by wetten, en do daaiuit voortvloeiende verplichtingen, maar geenszins op da begrooting. Do begrooting is niets dan eena beperking of regding der reeds bestaande bevoogdhei j ötr overheid, om in 's lands belang uitgaven te doen. De Regeering moet byv. aanstellen de rechts, die de wet eischt. Zy i m moet hen betalen, maar zy kan niet betabn voordat de desbetreffende post op do begroo ting is goedgekeurd. Maar daaruit volgt niet, dat de Staten-Generaal eenvoudig nu ook mogen weigeren datgene te geven, waartoe de Regeering verplicht is. Do wet, die de Regiering bindt, bindt evonzeer de Staten- Generaal. Dit college mag stemmen zooals hot wil, mits onder eerbiediging van den rechtstoestand. Geldt het kon. besluiten of ministeriëele beschikkingen, die niet op de wet berusten, dan kan de Kamer de gelden voor de uitvoering weigoren, ook kan zy oen koninkiyk besluit of eene ministeriële bo schikking afkeuren. Maar zy kan niet, zy mag althans niet haar budget-recht gebruiken om den Koning of zyn ministers te dwingen zekere besluiten of beschikkingen te nemen. Want dan bezigt zy haar budget reebt niet, om, ter willo van de beurzen der ingezetenen, op de uitgaven toe te zieD, maar dan stelt zy zich in de plaats van de Regeering. Heeft do Regeering binnen haar bevoegdheid gehan deld, dan kan zy die handeling afkeuren; zy kan ook het benoodigde geld weigeren, maar zy' kan, zy mag althans niet doen wat des Konings is, en dezen, wil hy administratieve verwarring voorkomen, dwingen naar haar zin te handelen. Dit zyn eenvoudige waar heden, waaraan, van anti revolutionnaïre zyd© althans, nimmer is getwyfeld. Maar ook deze waarheden zyn door de Tweede Kamer op stal gezet. Deze stellingen op de besluiten in zake het Etbnographisch Museum toepas sende, keurt de „Ned." doze af en zegt, dat de Kamer op deze wyze voortgaande nog kostelijke dingen kan tot stand brengen. Het is, zegt zy, in den grond, dezelfde quaestie als afstemmen der begrooting, niet ter wille der uitgaven, maar om het ministerie tot aftreding te dwingen. Dat dit geval juist den minister Van Houten is overkomen, is opmerkelyk. Steeds heeft deze staatsman de bevoegdheid der Kamer, om de Regeering naar haar hand te zetten, verdedigd; hy ondervindt nu, welk een misbruik de Kamer van hare maebt kan maken. Het schtint, zegt de „Ned.", dat men in de Kamer het in-constitutioneele van het amendement niet beeft ingezien. Maar nu ook van anti-revolutionnaire zyde deze inbreuk op de zelfstandigheid van het gezag principieel wordt verdedigd, acht de „Ned." het noodig er tegen in verzet te komen. De nu door de Kamer gepleegde en door anti revolu- tioonairen verdedigde handeling noemt zy een nieuw bewys van haar stelling, dat de Tweede Kamer niet alleen invloed bezit, maar ook regeermacht zich toeeigent. En het dott haar leed, dat anti-revolutionnairen, die het gezag zoggen hoog te houden, telkens meewerken tot ontneming daaraan van alle zelfstandig heid. De „Amst. Ct." vindt, dat men de zaak eenigszins opblaast. Alles wel bezien, was hier eigenlyk niet veel meer in het spel dan de geraaktheid van de Kamer over een handeling van den Minister, of liever nog, over de wyze waarop deze handeling gepleegd was. Aan die geraaktheid gaf de Kamer lucht door een beslissing, die misschien een zwak minister in zyn schulp had doen kruipen, maar tegenover den minister Van Houton die uitwerking miste. Na over het geschilpunt haar zienswijze te hebben uiteengezet, die ia hoofdzaak overeenkomt met die der „Ned.", zegt de „Amst. Ct.", dat het haar genoegen doet, dat de Minister in deze zaak een ztfer besliste houding heeft aangenomen en dade lijk heeft verklaard, dat de door de Kamer genomen beslissing hem in geen geval zou doen terugkomen op het genomen besluit, dat lang en ryp overwogen was. Indien er geen enkel artikel op de begroo- ticg meer voorkomt, waaruit het my mogeiyk is gelden ten behoeve van het Ethnosraphiaoh Museum te putten, zoo zeide hy zal ik uit de onvoorziene uitgaven het noodiga nemen. De genomen beschikking blijft in elk geval zoolang ik Minister ben, onveranderd ge handhaafd. De „Amst. Ct." acht het constitutio neels standpunt des Ministers volkomen juiït en zet dat uiteen, maar zy acht do zaak, die het geldt, niet de drukte waard,'die er over gemaakt is. De Minister had misechion door zjjn besluit op een ander tydstip to nemen, den storm kunnen bezweren. Althans do beraadslagingen deden vermoeden, dat het niet zoozeer het fond der beslissing was als wel het oogenblik, waarop zy was genomon, dat de boosheid der Kamer had opgewokt. De onregelmatige toestand moet echter niet te lang duren. De Minister en de Kamor zullen wel inzien dat het gewensebt is tot een vergolyk te komen. Zy kunnen ztch toch ook niet voort durend blyven onttrekken aan een eindbeslis sing omtrent de bestorming der kostbare Etbnograpbische verzamelingen, die thans in eenige huizen te Leiden liggeD opeengestapeld. Misschien draagt dit constitutionele conflict er nog toe by om deze eindbeslissing to ver haasten. Dan zou het conflict nog etnig nut hebben gehad. Het uitvoerend comité der commissie tot het aanvragen eener concessie voor een vis- schershaven te Scheveningen heeft aan de Tweede Kamer verzocht by de Regeering op het verleenen der gevraagde concessie aan te dringen en te verklaren, dat door financiöelen steun van Rykswege de havenbouw dient bevorderd to worden. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft or. J. "W. H. Frankamp, op verzoek, eervol ontslagen als leeraar aan het gymnasium en als zyn opvolger benoemd dr. C. A. A. J. Greebe, thans tjjdeiyk leeraar. De vereeniging „Algemeene Haagsche Poli kliniek" kreeg een geldeiyk subsidie van ƒ500 'sjaars onder voorwaarde dat zy kosteloos de arme schoolkinderen behandole, zoowel van openbare als van byzondere scholen. De vorordening op de Invordering en op de heffing van den Hoofdelyken Omslag werd gewijzigd naar de nieuwe wet op de per soneels belasting, die daar ter ste )e den grond slag vormt voor de plaatselijke belasting. Het Dagelyksch Bestuur van het Noder- landsch Landbouwcomité heeft aan do Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres gericht, waarin het ten zeerste betreurt, dat de Regee ring geeue termen heeft kunnen vindon om eene offlciëele commissie in het leven te roe pen en gelden op de Staatsbegrooting aan te brengen in die mate, dat Nederland op de Internationale tentoonstelling, in 1900 te Parys te houden, op waardige wyze worde vertegen woordigd. Adressant wyst er op, dat alle beschaafde natiën zich tot offlciëele deelnoming hebben verbondon en betrekkdyke com missiën inge steld; en dat alleen Nederland met zijne uit gebreide koloniën, met zyn belangrijken handel en nyverheid; Nederland, het by uitst-ek op landbouwkundig gebied, vooral door zuivel bereiding en veelokkery, bekend land, zal schitteren door afwezigheid of wat nog erger is, eeno plaats beneden zyn waardigheid in nemen. Het Dagelyksch Bestuur van het Neder- landsch Landbouwcomité vermeont daartegen eene waarschuwende stem te moeten doen hooren, ran oordeel, dat het belang van handel en landbouw, van kunst en industrie die ver tegenwoordiging eischt. En dan meent het verder, dat slechts bet instellen van eene offlciëele commissie de nooligo waarborgen oplevert, dat alle belan gen tot hun recht zullen komen, en dat, om die vertegenwoordiging te verkrijgen, men eene flinke som disponibel diene te stellen. Niet alleen het zuivel, maar ook de vee stapel en de producten van den vaderland- schen bodem moston in 1900 te Parys op waardige wyze worden vertogenwoordigd doch daarvoor is noodig eene niet karige bydrage uit 's Ryks kas, opdat de Neder landsche Landbouw verzekerd zy van kracht dadigen steun. De afzet van landbouwproduct:n, paarden en hoornvee naar Frankrijk is van het boogate belang voor onzen Nererlandschen landbouw; van paarden zelfs overwegend, daar de Neder- landsche paardenfokkery in hoofdzaak op den verkoop naar Frankrijk gebaseerd is. Aan hoornvee, ann kaas en boter, aan erwten betrekt Frankrijk jaarlyks voor millioonen uit Nederland. Onze bestaande relatiën moeten behouden blijven, hut aanknoopen van nieuwe kan niwt anders clan ten goede komen aan het hoofdvak van ons Nedc-rlandsch volks bestaan, thans zoo gedrukt. Eene wereld tentoonstelling als die van 1900 is daartoe ontegenzeglyk bevorderlijk. Redenen wjaroa htt Dagelyksch B stuur van het Ned. Landbouw-Comité verzoekt om by de behandeling van Hoofdstuk IX der Staatsbegrooting voor 1897 het daarheen te leiden, dat door hot opnemen van een krediet de Rogeering in staat worde gesteld om offi ciöel op te troien op de Paryache tentoon stelling, ook met hot oog op den landbouw. Hot koninkiyk besluit, houdende nadere bepalingen omtrent vrydom van invoerrechten voor goederen, die uit het buitonland terug komen, treedt den 22sten dezer in werking. Blykens de voorschriften omtrent de uitvoering kan de bedoelde vrydom voortaan gevraagd worden aan den inspecteur der uitvoerrechten over de plaats, waar de teruggekomen goederen zich bevinden. De aanvragen om Yrydona moeten met spo^d worden afgedaan. By koninkiyk besluit van 7 decer (StsW. 216) is op de voordracht van dan minister van waterstaat, handel en ny verheid bepaald, dat de Veiligheidswet zal in werking treden op 1 Januari 1S97. In verband met dat besluit hoeft de Minis tor va&tgesteH do modellen der kennisgevingen, bedotdd by artt. 12, 13 en 27 der genoemde wot. D-t modeller zyn opgeuomen in de „Staats courant" van 16 dezsr. De hooi* C. De Zeeuw, oud-ontvanger der gemeente Rboon, is aldaar in den eudor- dom van 73 jaren overladen. In de ziekte van mevrouw Vogel-Van Roo8oboom is in de laatste dagen eene kleine verbetering gekomen; ovenwei blyft de toe stand zeer zorgelyk. Hot stoomschip „Prinses Araalia," van Batavia naar Amsterdam, is 12 Dec. Ka-'»p Roca gepasseerd; de „Spaarndam" arriveerde 15 Dec. van Rotterdam te Nieuw-York; do „Bundterath," van Hamburg an Amsterdam naar Oost Afrika, vertrok 14 Dec. van Zanzibar; de „Cydops" arriveerde 11 Dec. van Amster dam en Liverpool to Batavia; de„Ardjoeuo," van Rotterdam naar Batavia, vertrok 14 Dec. van Perim; de „Kaiser," van Oo3t-Afrika naar Ylissingen en Hamburg, vertrok 13 Dec. van Marseille; de „Amsterdam," van Nisuw-York naar Rotterdam, passeerde 15 Dec. Lizard; de „König," van Hamburg en Amsterdam naar Oost Afrika, arriveerde 14 Die. te Napels; de „Palinures," van Amsterdam naar Java, arriveerde 14 Dec. te Gravesend; de „Java" arriveerde 16 Dec. van Amsterdam te Batavia. TW3KPB KA dB BK. Voortzetting der behandeling van de Vestingbegrooting voor 1S97. De Minister kwam op tegen het verwyt van stelselloosheid, hem door den heer Guyot tegengeworpen; zette nogmaals uiteen, dat de aangevraagde bomvrye inrichtingen noodig zyn en dat de Kamer zich by het voteeren van den post uitsluitend verbindt tot die Inrichtingen. Eindelijk zei de Mi_ni§tej in antwoord od do vraag van den heer Serot, dat hy zy'ne handteekening niet zou kunnen plaatsen ouder een Vestingbegrooting, waarop niet voor kwamen de voorgestelde inrichtingen (amendt.- Guyot). Eveneens geldt die verklaring voor elk ander amendement van ingrypenden aard. De heer Kerdyjk stelde voor art. 2 to ver minderen met f 808,000, met het doel geen geld too te staan voor de metsel- en beton werken. De hoer Schepel ontraadde namens de meer derheid der Commissie van Rapporteurs de aanneming van beide amendementen. Mocht het amend.-Kerdyk worden verworpen, dan raadt de minderheid aanneming van het arnon- dement-Guyot aan. In stemming kwam nu het amendement- Kerdyk, dat werd verworpen met 49 togen 37 stemmen. In stemming kwam daarna het amendement- Guyot, dat verworpen werd met 50 tegen 38 stemmen. Vóór stemden de heeren Gerritsen, Ferf, KnyfF, Mees, Plate, Zylraa, Guyot, A. S<*iit, Schaafsma, Meesters, De Kanter, Hartogh, De Boer, Tydens, Kerdyk, Cremer, Hennequin, "Willinge, Bouman, Tak, Heldt, E. Smidt, Lieftinck, Hordyk, Lely, Yan Delden, Goekoop, Zyp, v. Delden, Borgesius, De Beaufort (A.>, Schepel en Yeegens. De Yestmgbegrooting werd aangenomen met 45 tegen 39 stemmen. De begrooting van Oorlog werd aangenomen met. 68 tegen 13 stemmen. Parijsche Wereldtentoonstelling. De heeren Beelaerts van Blokland, Mee», Yan Alphen, Schepel, Dobbelmann, Hartogb, Kerdyk, Michels van Yerduynen en Ferf hebben een amendement ingediend op de "Water staats begrooting voor 1897, strekkende om Néderland op de Parysche Wereldtentoon stelling in 1900, niet door een Regeerings- commissaris, toegevoegd aan eene zich buiten de Regeering vormende particuliere commissie, te doen vertegenwoordigen, maar door oen offlciëele hoofdcommissie, die op gelyken voet als de hoofdcommissiën van andere Stat- n en met geldelyken steun van het RykdeNeder- lmdscbe afdeeling vormt en de belangen van de Nederlandsche inzenders behartigt. De kosten en het subsidie worden door do voor stellers voorshands begroot op een bedrag van f 300,000. Wik- en toeegloonen. By de beantwoording van het afdelings verslag der Tweede Kamer over het ontwerp tot bestendiging der heffing van bovongonoemde loonen in de gemeenten Alkmaar, Hoorn, Edam en Purmerend, heeft de minister van binnenlandsche zaken te kennen gegeven, dat de reeds geleidelijk gereduceerde heffing thans geen verdere vermindering behoort te onder gaan. Hy grondt zich daarby op de adviezen van het gemeentebestuur en op het feit, dat de heffing by de belanghebbenden geen be zwaar vindt. Er bestaat minstens reden van twijfel of de tegenwoordige heffing van 60 cents buiten de grepzen valt van art. 254 der gemeentewet (heffing niet hooger dan hst kostenbedrag). Daar het zich nu reeds laat aanzien, dat ook over 1898 handhaviDg van het bestaande tarief zal noodig zyn, heeft de Minister vrybeid gevonden voor te stellen de heffing vooralsnog voor twee jaren te be stendigen. RECLAMES, a 25 Cents per regel. Origineele OTTO-Motoren voor Gas, Benzine en Petroleum zijn de meest beproefde Motoren der wereld en alléén verkrijgbaar bij de Filiale der Gasmotoren-Fabrik Deutz, Nieuwendijk 11, Amsterdam. Gas motorenolie dezer firma is de beste smeerolie. 6601 10 Uit do „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd tot lid van het College voor de Zecvisscherijen J. M. Kakebeako, lid van de Provinciale Staten van Zeeland, to Goes. Do Oost-Indische ambtenaar met vorlof T. Muijon, laatstelijk waarnemend* onderschout voor de politie te Makasser, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari 1897, eervol ontslagen, met toe kenning van pensioen. 43 De minister van binnenlandsche zaken heeft benoemdlo. voor liet tijdvak van 1 Januari tot en met 31 Maart 1897 tot assistent aan bet Rijks- landbouwproefstation te Groningen, dr. H. L. Visser aldaar; 80. voor hetzelfde tijdvak tot assistent aan liet Rijkslandbouwproefstation (o Wageningen, G. Azing Venema. aldaar; 3o. voor het tijdvak van 1 Jatuari tot en met 31 Augustus 1897 tot assisten ten aan de Polytechnische School te Delft: S. H. Meihuizen voor de scheikundeA. W. C. Dwars voor do waterbouwkundedr. A. Lebret voor de natnurkunde, en J. Van de Griend voor de grapbes- tatica en beschrijvende meetkunde; 4o. voor het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 Maart 1897 tot assistent aan hot Iiijkslandbouwproefstation te Goes, dr. H- P. Muntendam, aldaar. De minister van marine heeft: lo. de luitenants ter zee der 2de kl. E. Maes en E. B. J. Elias, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, op non- activiteit gesteld. 2o. den luit. ter zee der '2de kl. G. W. De Leur met 5 Januari a. s. geplaatst aan boord van Hr. Ms. torpedo-instructieschip „Marnix" en gedetacheerd hij den torpedodieust. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op 18 dezer niet gehouden worden. Blijkeus eene statistieke opgave in de Staats courant" van 16 dezer zijn in November 1896 do volgende gevallen in Nederland voorgekomen Mond- en klauwzeer 5922 bij het vee van 354 eigenaren,, kwade droes 12 bjj het vee van 4 id., schurft 75 bij het vee van 7 id-, rotkreopel 57 hij de schapen van 8 id., vlekziekte 25 bij de varkens van 20 id., miltvuur 18 bij het vee van 17 id. Het volgende is een opgavo van de gemeenten in Nederland; waar gevallen van besmettelijke voeziolcton, in vorige maandstaten vermeld, oj, I November 1896 nog niet waren geëindigd. M o n d- e n Klauwzeer. Noord-Brabant: Asten, Beek-en-Donk, Deurn^ c. a., Hecsbeen ca., Someren. Gelderland: Bergh, Didim, Duiven, Gendringent Herwen en Aerdt, Pannerden; Zevenaar. Groningen: Beerta, Termunten. Schapenschurft. Zuid-Holland; Aarlanderveen, Heïnenoord, Niu mansdorp, Sf rijenVoorschoten, Zevenhoven. Noord-Holland: Nederhorst-den-Borg, Water graafsmeer, Wcesperkarspel. Utrecht: Abcoude Proostdij. Friesland: Idaarderadccl, Rauwerderhem, Utinge- radeel, Wonserudeel, Wijmbritseradeel. Groningen: Onstwedde, Scheemda, Uitliuizer- meeden. Drente: Billen, Emmcn, Odoorn,Ruinen, Smilde. Rot kreupel. Noord-Holland: Buiksloot, Tessel, Zaandam Varkensziekte. Noord-Brabant: Almkerk, Heesbeen c. a., Heusi den, Wijk c. a. txemeng<l Nieaws. Dinsdag 15 December gaf de heer J. F. S. Esser, van Leiden, in de Deutsche schaakclub by gelegenheid van ba r jaarfeest een simulUan-séance. Ofschoon hy veel sterke tegenstanders had, won by van de 16 party en II en verloor er 5. Alle partyen werden binnen twee uur afgespeeld. Na afloop werd hem door den president met een hartelyke toespraak het eere-lidmaatschap van de club aangeboden. Een kind van H. Zuiver, te Haar lemmermeer, O. O. Rv., oud 20 maanden, s'.hrf 14 dezer aan een noodlottig geveJg. Toen d9 moeder zich even had verwyderd, om Lts to halen, groep het kind naar den koffiepot. Een ander kind van 3 jaar gaf de kan een duwtje, zóó, dat h^t kind moest drinken. Aangezien de koffie kokend heet was, is het kind inwendig verbrand 011 aan de gevolgen overleden. De ongerustheid, waarin men te Katwyk aan Zee verke-rde wegens het wegblyven van de bom „K, W. 6, EJuard Fierman", is helaas treurige zekerheid ge worden. Uit SchoYeningeö ontving de heer F. E. Meerburg, eigenaar van genoemde bom, bericht, dat daar reeds den 20^ttn November een rapport was ingekomen, melden 'e, dat door het SS. „Mintrva", van do Koninklijke Nedtrlandscbo Stoom1 oot-Maatschappy te Am sterdam, dat 13 Nov. van Amsterdam naar Lissabon is vertrokken, in den nacht van 14 Nov. tusschen 11 en 12 u. op dehoogt3van Scheveningen vermo.-delyk een visscbersvaar- tuig was aangevaren. Volgens genoemd rapport ontdekte men aan boord van genoomd stoom schip eerst na liet tcrugsloomen 03n lichten onmiddellijk werd een boot uitgezet, hoewel tr niets meer to redden viel. Waar slechts één bom ontbreekt, en liet overstroomde vaartuig is gezien de giek gemerkt al3 die der „KW 6" kan slechts aangenomen worden, dat de „KW 6" is ge zonken en de opvarenden zyn verdronken. By deze ramp verloren tien person 11 het leren, nl. vier gehuwden en zes oogehuwden van 12 tot 17 jaar. Kent m:;n elkander in een gemeente als Katwyk aan Zee allen, en weet men daarby, dat de schipper Dirk Yan der Plas een uit stekend, een braaf man en goed huisvader was, dan weet men ook, dat soort „soort" zoekt, vooral op een schuit, waar men zonder elkander niet kan, zoodat vele goede mede burgers, waaronder ook nog een Edammer, ziju omgekomen. De schipper had zijn hro?r mede aan boord; hun vader, eon algemeen geacht medeburger, verliest deer hen zyn bside geliefde kinderen, de eeta vier, de ander één kiad nalatende, en blyft «et de weezen acht-.-r.~ Een d r vrouwen vm de andere mede-verongelukten is eergistoren bevallen. Bovendien verliest een weduwe twee harer kostwinners. Kan een en and r erger? Gisteren zyn de fabrieken en wv-rkplaatson in de geraeanU Leiderdorp bezocht door den heer adjunct iaspecteur in de dorde Arbeidsinspectie. Gisteravond heeft te 's Graven- hage de politie, öie sedert de jongste inbraken op „Duinoord" in die wijk een byzondere »urvoillanco hi-fld, de hand gelogd op een persoon, die daar rond dwaalde en op wien bovonden werden inbraakwerktuigen en een dolk. Hy is m bewaring gestald onder ver denking medeplichtig te zyn aan de in den laataten tyd geploegde diefstallen met braak. Do verdachte is terst kort uit Rooseudaal, alwaar zyn vrouw nog woont, zich in Den Haag komen vestigen. Een gisteren te Amsterdam ont vangen particulier telegram uit Santander meldt; „Het Koorsche schoenerschip „Lyna", kapt. Staalussn, 13 Oct. van Paramaribo naar Amsterdam vertrokken, is 8 dezer 300 myl ten Noorden van de Azorische eilanden lek en masteloos door de bemanning verlaten; deze werd gered en te Santander geland." Gistermorgen is in het Merwede- kanaal by de Zeoburgersluizen een schip door den sterken stroom tegen een dukdalf gestoo- ten, waardoor het buiteo de vaargeul zonk. De schippsr kon zich tydig redé«n. In een dorp by Wageningen stierf dezer dagen een gefortuneerde dame, die zeer gierig was. Onder haar hoofdkussen vond men een goed gevulde effectentrommel, terwijl zy hare bank- en muntbiljetten aan een touwtje geregen om den hals droeg. De vraag naar Friesch fokveö voor Transvaal blyft steeds aanhouden. Thans bevindt zich weder een ingezetene van Pretoria te Leeuwarden, om aaokoopen voor dit doel te doen. Niet lang geleden werd een stier voor Transvaal aangekocht, die met de kosten van overbrenging op p. m. 9000 te sta»1» kwam.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2