Voor de vacature Adriani te Amsterdam ia door het kiescollege der Ned.Herv. ge maente gisteravond het volgende drietal opgemaakt: Van L nnep te HairLm, Jonker te Dordrecht en Heldring to Rotterdam. Volgens de „N. R. C." is de heer dr. L. A. J. Burgorsoyk, leeraar aan de instel lingen van hooger en middelbaar onderwijs te Deventer, voornsmens tinnenkort zijn eervol ontslag als zoodanig aan t3 vragen. Do Staatscourant van 15 dezer bevat een koninklijk besluit van 16 Nov. jl., waarbij op de voordracht der ministers van marine, waterstaat, buitenlandsche zaken, financiën en justitie, wordt gewijzigd art. 10 van het koninklijk besluit van 26 Juli 1885 tot vast stelling van gewijzigde bepalingen ter voor koming van a invaringen op zee. Te Haarlem worden voor het ambt van Commissaris der Koningin van Noord-Holland in do plaats van jhr. Schorer genoemd mr. Q-- Van Tienhoven, oud-burgemeester van Am8tordam, jhr. Boreel van Hogelanden, den burgemeester van Haarlem, en het lid der Staten jhr. Röell. De „Staats-Ct." van heden behelst het volgende bericht; „Op 12 December 1S96 is ridder De Stuers, Hr. Ms. bu tengewoon gezant en gevolmach tigd Minister bij de Fransche Republiek, in plechtig gehoor ontvangen door den Presi dent dier Republiek ter overhandiging aan Men Hoogwaar igheidsbekleeder van een eigenhandigen trief van H. M. de Koningin Weduwe, Regentes, houdende aanbieding der versi-rselen van. ridder grootkruis der orde van din Nederlandschen La uw." By beschikking van den minister van bin- cenlandsch9 zaken, van 14 dezer, is voor het jaar 1897 benoemd tot secretaris by den geneeskuQeigen raad voor: Limburg en Oost iyk Noord Brabant, dr. M. H. J. Ruland te Maastricht; Zeeland en Westelijk Noord-Brabant, J. J. Berdeöis van Berlekom, arts te Middelburg; Gelderland en Utrecht, dr. J. G. De Voogt te Arnhem Zuid-Holland, mr. F. J. D. C. Egter van Wissekerko to 's Gravenhage; Noord-Holland, dr. A. H. L. Otto te Am sterdam; Friesland en Groningen, mr. E. D. H. Schut ter te Groningen; Overysel en Drente, dr. S. P. Kros te Zwolle. Mgr. Wulfingh, apost. vicaris van Suriname, keert, naar de „Maasb." mc-ldt, in het voorjaar van 1S97 naar zijn diocees terug. Te gelijk zullen wederom verschillende oerwaarde zusters naar Suriname gaan, om rich te wijden aan de verpleging der meiaatschen. De toestand van mgr. Joosten, verpleegd in 't St. Elisabeth's gasthuis te Arnhem, is dermate verergerd, dat ieder oogeoblik het einde kan verwacht worden. Het stoomschip „Fort Salisbury," van Amsterdam en Londen» naar Kaapstad, ver trok 11 Dec. van Madera; de „Pondo," van Amsterdam en Londen naar Kaapstad, vertrok 12 Dec. van Dartmouth; do „Soerabing" arriveerde 14 Dec. van Rotterdam te Batavia; de „Zaandam," van Amsterdam naar Nieuw- York, passeerde 14 Dec. Prawlepoint. ]>I innespel, Es ist eine alte Geschichte, Doch bleibt sie ewig neu. O, wij weten het langj de geschiedenis is soe oud als de weg naar Kralingen. Wel ja, natouriyk; wie heeft er wel niet eens van gehoord, gelezen, misschien wel van gemerkt, ▼an het jonge, onervaren meisje, dat zonder ▼oorafgaande onschuldige verliefdheden, in eens den man ontmoet, die baar ideaal, haar alles, haar afgod wezen zal, aan wien zy zich, zonder wikken of berekenen, overgeeft met hart en ziel voor altyd. Voor het eerst liefde voelen en dan reeds zóó diep, zóó rein, dat het is voor altydl De wereld zal er mee spotten. Onpractisch misschien van dat jonge meisje? Och, het is echt menschelyk. Maar de man beantwoordt de gevoelens van het meisje niet, voor hem is ze slechts een tyd* passeerieg, een vervulling van ledige oogen- bilkken, die hem aangenaam aandoet, doch verder koud laat. Jawel, dat is al zoo dikwyis voorgekomen en zal wel altyd biyven voor komen, het is eene oude historie, Und wem sie just passiret, Dem bricht das Herz entzwei! Maar eeuwig nieuw en altyd jong zal het biyven, het verhaal van het diepste lyden, dat een menschenziel dooden kan, het verhaal van het hoogste en edelste, dat die men schenziel heeft doen leven on genieten. Slechts de besten en diepst voelenden onder de men- schen zullen dat altyd begrijpen en voelen, zeer weinigen daaronder zullen het kunnen zeggen. En dat laatste is goed: dit eeuwen oude geval raag niet slecht of middelmatig behandeld worden, het hoogste eischt voor de bewerking eene meesterhand. Arthur Schnitzler heeft in „Minnespel" getoond die meesterhaad te bezitten. Hy kent het leven, de menscken en hunne harten en bij hem was het oude geval in goede handen. Eenvoudig, kort, soker, heeft hy zyn onder werp bewerkt en de vrucht er van is een stukje zuivere, ernstige kunst. Minn esp.-]" is mooi, heel mooi! Alles wat er in gebeurt, on dat is maar heel weinig, is zoo alledaagsch, zoo doodeenvoudig, maar het is wdar, het is echt, het is gevoeld en doorleefd. Hier geeno poppen, geen conven tioneel figuren; gcenpbrasen of effect werk, maar nuchtere, viymc-nde waarheid, één dro^vo bladzijde uit het levensboek opgeslagen en eeriyk in het volle licht gehouden. Christine, de dochter van een ouden violist in het orkest der opera, Hans Weiring, ontmoet Fritz Lobheimer on vat een vurige liefde voor hem op. Het is slechts de warme aandrift van het hart, die haar regeert; berekenen of nadenken daarby doet ze niet. Zy vraagt niet wat dat worden moet, niet hoe lang dat duren zal; zy vraagt niets, zy weet slechts, dat ze hem liefheeft, en zoekt slechts hem, hem alleen. Doch hy is achterhoudend, zwygend over zich zelf; van alles wat zy zoo vurig begeeren zou to weten, vertelt hy niets. Hoe kan het anders? Het hart van Fritz is elders. Hy is gevangen in de netten van esn gehuwde vrouw on de liefde voor die vrouw maakt hom razend. Om Fritz wat afleiding te bezorgen, brengt een vriend, Theodor Kaiser, zelf in het bezit van een työeiyk vriendinnetje, Mizi Schlager, hem in gezelschap met Mizi, die op verzoek weer een kennisje meebrengt, Christine. Zes weken duurt die kennis, voor Christine weken V3D liefde en twyfel, van ang8t en kortstondig geluk, voor Fritz ook van angst, maar voor die andere vrouw. Daar is zyn goheele hart, zyn geheele geest, hy verstaat slecht wat er om en tot hem gezegd wordt, op Christine's vragen antwoordt hy niet of met uitvluchten. Dan wordt de verhouding tusschen Fritz en die gehuwde vrouw ontdekt, hy moet duelleeren met den beleedigden echtgenoot, In zyne ongedurigheid, zyn somber voorgevoel, bezoekt hy Christine in haar huis en neemt afscheid onder voorwendsel van voor twee dagen Weenen te moeten verlaten. Hy ziet haar, zy hem nimmer weder. Na twee dagen van vree- selyke spanning hoort Christine van Theodor en Mi2i, dat het minnespel is uitgespeeld en de ééne speler reeds begraven. Hy is gevallen ter wille van een andere vrouw. „En wat ben ik hem dan geweest, liem, die my alles was?" Een speeltuig, anders niets! En in wilde wanhoop ontrukt Christine zich aan haren ouden vader, om het graf te zoeken van hem, die nooit hare liefde begrepen heeft. Dat is de gansche inhoud. Eenvoudiger kan het niet. Maar toch is dat stuk groot en krachtig door zyn somberheid en weemoed. Een warme gloed van leven straalt er ons uit tegen, wfl voelen, wy tasten die arme, verdwaasde, zoo gewone menschen, hun lyden dringt ook tot ons door en niets van hun schrynend leed blyft voor ons verborgen. Geen onnoodig by werk trekt de aandacht af van het minnespel, slechts de meest noodige personen en verhoudingen worden in felle tegenstellingen geschilderd. Sterk over elkaar geplaatst zyn Fritz en Theodor, Mizi en Chris tine, ook als paren, Christine en Fritz tegen over de luchtige, vroolyke, lichtzinnige Mizi en Theodor; zelfs do oude Weiring en juffrouw Binder zyn contrasten. Yoortreffoiyk zyn de verschillende karakters geteokend, Fritz en Christine hartstochtelyk; wuft en ondoordacht Theodor en Mizi. Een byzonder sympathieke figuur is de brave, oude Weiring. Geen woord van verwyt tegen Christine komt over zyne lippen, als hy alles vernomen heeft; hy troost haar en tracht haar als een kind te sussen. Hem had ze niets behoeven te vertellen, hy wist alles reeds, hy had het gezien, begrepen en ver geven. Uit zyn mond zou men het verwachten: Besser dasz das Herz dir bricht, von dem [Kusb der Rose, Als du kennst die Liebe nicht und stirbst [liebelose l Ook uit tooneel-oogpunt beschouwd, ie het stuk uitstekend bewerkt; het eerste bodryf vooral is meesteriyk van compositie. De ver tolking was het stuk in alle opzichten waardig, het spel was prachtig. Tartaud en Mevr. Yan Kerckhoven speelden Fritz en Christine. De laatste ontwikkelde groote dramatische kracht zonder in het o'verdrevene of lamentabele te vervallen. Uit naam der Schouwburg-Com missie werd haar een fraaie mand met bloemen vereerd als tastbaar bewys hoezeer haar groote verdienste in dezen op prys wordt gesteld. Yoor Tartaud was het zeer jammer, dat op enkele oogenblikken, „als het zoo'reis beelemaal niet te pas kwam," een uitbarstiDg van misplaatste vroolykheid hem in zyn ernstig spel kwam storen. Hoe iemand, die het stuk begreep, op die momenten stof tot lachen kon vinden, is ons een raadsel. Men moest zelf maar eens ondervinden hoe be- leedigend die ongepaste hilariteit klinkt, hoe hinderlyk ze werkt, dan zou men een volgende maal wel wat stiller zyn en zyn best do9n wat beter te begrypen. Tartauds spel ver diende alle achting. Mevr. Yan Eysden en Brondgeest gaven het luchtige tweetal weer, beiden natuurlyk volkomen in hun element. Jan C. De Yos maakte een mooi type van den ouden Weiring. Als nastukjo ging oen aardig biyspel, „Surrogaat," werkeiyk beter dan het gewone gros van na- of voorstukjos. Het werd door Mevr. Yan Eysden en Brondgeest prettig en opgewekt gespeeld. v. B. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Eervol ontslag vorleend aan R. Wessels Boer, op zijn daartoe gedaan ver zoek, als kantonrachter-plaatsvervanger in het kanton Beesterzwaag. Benoemd tot substilunt-griföer bij de anondis9e- ments-reebtbank te 's-llertogenbosch, mr. W. K. G. DilÜingor, advocaat aldaar: tot rechter in de arron- diiwoments-rechtbank te Alkmaar, mr. Ch. Van dor Zweep, thans substituut-griflier bij de arron- dissements-vechtbnnk te Rotterdam. J. J. Do Vlam, to Eindhoven, mot ingang van 1 Januari 1897, benoomd tot schoolopziener in het arrondissement Eindhoven. De olïïoier van gezondheid der 1ste klasso op non-activiteit dr. 11. J. M. Boonacker, van het porsonoel van den geneeskundigen dienst der ^ndmacht, mot ingnDg van 1 Januari 1897, op zijue aanvrage, op pensioen gesteld on hel bedrag van het pensioen bepaald op 1800 'sjaars. De eorste luit. C. K. Ooiset, van Uchelen, van htK '2iU regiment veld-avtillerie, krachtons ait. 42, sub t? 'Je. dei wot van 28 Augustus lS'il (Stsbl. 128), op pousioeu gestold en het bodrag van bet pensioen bepaald op U'JO 'sjaars. Benoemd bij het wapen der artillerie, bij het 4de regiment vesting-artillerie, tot eersten luitenant J. D. Berkhout, van liet corps. Ingevolge hot daartoe strekkend verzoek van den apotheker A. J. Mol. ingelrokken- en buiten werking gesteld het koninklijk besluit van lo Nov. 184)6 Nu. 51, waarbij hij benoemd werd tot militair- apotheker der 2de klasse bij het personeel van don geneeskundigen dienst der landmacht. Benoemd tot lid van het hof van justitie in de kolonio Curasao, mr. C. Reeling Knap. De gewone audiëntiën van de ministers van financiën on oorlog op Donderdag 17 December a. s. zullen niet plaats hebben. Ter voldoening aan het bepaalde bij art. 14 der wet van 4 April 1810 (Stsbl. 62) en bij art. 11 der wet van 5 Dec. 1881 (Stsbl. 185) wordt door den minister van financiën bekend gemaakt, dat op 1 Dec. 1896 aan de Nederlandscho Bank wegens to verstrekken voorschotten in onderpand was gegeven een bedrag van ƒ6,000,000 in schat kistbiljetten, en dat voorts op evengenoemden datum in omloop was een bedrag van ƒ15,000,000 in schatkistpromessen. Hr. Ars. fregat ,De Rnyter," onder bevel van den kapitein-ter-zee H. O. Feith, is 12 dezer van Buenos-Ayi es vertrokken, ter voortzetting van de reis naar Oost-Indië. Hr. Ms. fregat rJoban Willem Fri9o", onder bevel van den kapitein-ter zee A. F. Tadema, is 13 dezer te Beyrouth aangekomen. Rijksbijdragen. Bij koninklijk beslnit van 10 dezer, No. 43, zijn op de voordracht van den minister van binnenlandscho zaken de Rijksbijdragen, die aan gemeentelijke en aan bijzondere normaallessen en aan hoofden van scholen znllen worden verleend voor elk der door hen in den loop van 189.7 tor opleiding tot onder wijzer aangenomen personen, nadat dezen in den loop van 1899 of later de akte. bedoold in art 56a der wet op het lager onderwijs, zullen hebben ver kregen, vastgesteld al9 volgtlo. voor hen, die bij gemeentelijke en bijzondere normaallessen zijn opgeleid: cc. gedurendo ten minste 2 jaren ƒ300; b. gedurende ten minste 3 jaren 400c. gedurende ten ruinsto 4 jaren ƒ500, 2o. voor hen, die door hoofdon van scholen zijn opgeleidn. gedurende ten minste '2 jaren ƒ200; b. gedurende tenminste 3 jaren ƒ250; c. gedurende ten minste 4 jaren 300. RECLINES, a 25 Cents per regel. 24 Professoren In de BfcdlcJJncn en duizenden Geneeskundigen hebben ver klaard, dat de echte Zwitserscbe Pilln van Apotheker Richard Brandt een uitstekend, onovertroffen "laxeermiddel zyn, omdat zy op zachte wyze werken, zonder eenigen last of pyn te veroorzaken; daarby zyn zy volkomen onschadeiyk en goedkoop. Wie dus lydt aan verstopping, getruike geen ander middel. Niet anders te verkrygen dan in doosjes h 70 Cents in de Apotheken. Hoofd Depót: F. E. v. SANTEN KOLFF, Rotterdam. 9268 13 Gemengd Nieuws. Heden werd door den kolonel Wüppermann, commandant van het 3de regiment huzaren, een inspectie gehouden over het depót escadron van gemeld regiment, alhier in garnizoen. De krijgsraad t e 's-G r a v e n h a g e heeft veroordeeld: den milicien J. R., van het 2de reg. veld artillerio, tot zes maanden militaire gevangenisstraf ter zake van derde desertie in tyd van vrede; T. C. M., muzikant by het 4de reg. infanterie, tot vier weken militaire detentie, ter zake van eerste desertie in tyd van vrede, gevolgd door arrestatie; A. M. B., korporaal by het regiment grenadiers en jagers, tot vier maanden militaire gevan genisstraf, met terugbrenging tot den stand van soldaat, ter zake van diefstal in de chambróe ten nadeele van een kameraad. De laatste beklaagde had van een milicien een portemonnaie ontvreemd en die in het privaat geworpen. Gisteravond tusschen 6 en 8 uren zyn ten nadeele van C. Yan Donk, wononde to Achthoven (onder Leiderdorp), negen kippen ontvreemd. Deze diefstal is gepaard gegaan met inbraak, daar men het slot der deur, die toegang gaf tot het schuurtje, waarin de kippen zich bevonden, heeft ver broken. De collecte ten behoeve van arme dragers van het Metalen Kruis heeft te Valkenburg niet meer opgebracht dan f5.87yv De overweging, dat de Staat zedelyk verplicht is te voorzien in den nood der mannen van 1830 en '31, is mogeiyk wel de oorzaak van den niet zeer schitterenden uitslag. Maandag zyn ter p aarden keuring te Hoofddorp aangevoerd 15 anderhalfjarigo en 6 tweejarige paarden. Do pryzen waren van f 140—190. Handel vlug. De directeur der „Martha-stichting," de bekende inrichting voor ouverzorgde kin deren te Alfen aan den Ryn, heaft voor het nieuwe gebouw van N. N. te Rotterdam f 1000 en van mevrouw v. d. V. B. te Overveen f 5000 ontvangen. Verder is nog ingekomen f 2000, doch belast met vruchtgebruik. Door den burgemeester van Den Haag is met ingang van 16 dezer inge trokken de vergunning, verleend aan don houder van het café-chantant „Tivoli" aan het Plein aldaar, tot het geven van publieke vermakelykheid, en dit wegens het niet- nakomen van de vergunningsvoorwaarden. In don nacht van Zaterdag op Zondag j l. is een 71-jarige bloemist, wonende Komperstraat te 's Gravenhage, in dronken schap van de trap zijner woning gevallen en aan de gevolgen onmiddellyk bezweken. Zyne vrouw, die met gebroken been te bed lag, kon toen het ongeluk gebeurde geen hulp bieden en was genoodzaakt uit het venster bystand in te roepen. v. Te Zaandam brak gisternacht brand uit in den boter- en kaaswinkel van de firma Terhaak. Hot perceel brandde geheel uit. De belendende perceelen, het sigaren- magazyn van do firma Bessem en Hoeg.-n- kamp, de rywi-lhandel van C. Schoenmak r, en de groentenhandel van L. Waftlöakker, werden licht aangetast, doch kregon Z9tr ve l waterschade; Uitgezonderd do inloelel van den boter- en kaaswinkel was allovverzekerd. By een hevigen brand, die Zondag in de woning van den landbouwer Loop to Terpoorten onder de gemeente Wittem uitbrak, worden twee woonhuizen ln de asch gelegd. Een vyftal runderen kwam in de vlammen om, t-.rwyi L. ernstige brandwonden bekwam aan hoofd eu handen. De huizen waren zoer laag verzekerd, zoodat do schade bovendien ongo- veer f 2500 bedraagt. Oorzaak onbokend. Gisternacht brandde door een onbekende corziak het huis aan den Nieuwen weg te Hattsm, bewoond door J. Blom, winkelier en tapper, tot den grond af. Huis en inboedel waren tegen brandschade verzekerd. Zaterdagavond werd brand ontdekt in de toerdery van de kinderen J. Klein en bewoond door C. van Gorcum, te Sprang: Huis en inboedel, hooi, stroo, alle granen en verdere vtlIvruchten; benevens e:n paard, 4 koeien, 3 kalveren, 2 vette varkens, zyn door de vlammen vernield. Van den inboedel was j slechts weinig en dan nog zeer laag verzekerd. Jl. Zaterdagavond kregen zes molenaarsknechts, vaders van gezinnen, plot- seling aan den stoommeolmolen „Cycloop" te Schiedam van den boekhouder hun ontslag, omdat zy hom weigerden des avonds na 6 uren maalsteenen te scherpen. Deze weigering was gegrond op de onlangs j door den directeur van dien molën gemaakte j regeling, dat zy dat scherpen niet meer in bun l eigen tyd (hun werktyd eindigt des avonds te 6 uren), maar in den tyd van den molen zouden moeten doen, waaraan tot nu toe de hand was gehouden. Vroeger werden zy voor dat scherpen extra betaald, toen zy het in hun eigen tyd deden; thans ging het onder hun gewoon loon door. Op hun aanklag by den directeur ontkende i d6ze niet, dat hy vorenvermelde regeling had gemaakt, maar dat zy toch moesten opvolgen, wat de boekhouder hun opdroeg. Vad In de Laurierstraat to Amster dam zocht men langen tyd tevergeefs naar een 4 jarig kind. De moeder had bet knaapje een oogenblik alleen gelaten en vermiste het by hare thuiskomst. Na lang zoeken kwam men op de gedachte, eens in den regenbak te zien, en ddar vond de moeder haar kind levenloos. De weduwe C. B., te Ammer stol, die de vorige week brandwonden bekwam by het aanmaken van de kachel, is ann de ge volgen daarvan overleden. Het getal paarden, hetwelk gis teren te Utrecht werd aangevoerd, bedroeg 540 stuks. Enkele Duitsche en Fransche koop lieden waren aanwezig en verscheidene iya- j rige paarden werden weer aangekocht voor Beieren en Saksen. Hooge pryzen werden hiervoor niet besteed, maar de qualiteit liet uit den aard der zaak veel te wenschen over, daar de beste iy2-jarige paarden reeds vroe ger verkocht zyn. Zoo werden voor eenigen tyd in den omtrek van Leiden verscheiden jonge paarden opgekocht door den groothan delaar Heilbronn, uit Saksen, die hooge pryzen besteedde (tot 225 toe), maar nu te Utrecht niet aanwezig was. Da paarden, welke uit Canada komen en te Utrecht, zooals vroeger bericht werd, in de veestallen gestald en verkocht zouden wor den, zyn nog steeds niet gearriveerd, maar bevinden zich thans in Antwerpen, waarheen zich reeds een commissie van Nederlandsche officieren begaf, ten einde te trachten eeaige van deze dieren voor hot leger aan te koopen. Men gelooft, dat slechts 14 van do 30 aan gevoerde paarden te Utrecht zullen komen, welke 14 uitsluitend rypaarden en geen trekpaarden zyn. (U. D.) Zondag kwam uit Hellevoet- sluis te Rotterdam aan het vaartuig „De vrouw Janetje", van schipper Maas, teHelle- voetsluis woonachtig. Aan boord waren twee schippersknechts en de beide zoontjes van den schipper, 12 en 13 jaren oud. De schipper met zyne vrouw waren te Hellevoetsluis ge bleven. In den loop van den dag aten de knapen van hetzelfde warm eten en van het brood, dat de knechts aten en toen zy om streeks 7 uren in den avond in het vooronder naar kooi gingen, waren zy even opgewekt als altyd. Gisterochtend gewekt wordende, is de 13-jarige knaap opgestaan, doch hy had ge braakt, was nog misseiyk en braakte nog. Ook zyu broeder scheen gebraakt te hebben. Deze stond tosn niet op en een uur later, onge veer, toen men hem nogmaals wilde wokken, vond men den knaap dood in zyn bed liggen. Aangezien hot vaartuig veel oud sterk geoccideerd koper bevat, is het vermoeden niet buitengesloten, dat de kinderen op eene of andere wyze daarmede in aanraking ge komen zyn, althans men denkt aan vertif- tiging. Te Xóres (Spanje) is Vry.dag een groot huis in een der volkrijkste buurten ingestort; meer dan honderd personen zyn onder het puin bedolven. Elf lyken zyn reeds te voorschyn gehaald, doch het geheele aantal slachtoffers is nog niet bekend. De hertog van Aumale heeft ▼oor 250,000 franken York House, te Twicken ham, aangekocht en het daarna als hu.welyks- geschenk aangeboden aan den hertog en de hertogin ^an Orleans, die thans verblijf houden op hot kasteel' Wood-Norton ta i E verham. Uit Servië komen weer slechte berichten. Om oindeiyk bet eeuwige klagenj op tj (Oju houden, heeft de Vali van Ueskiib din bcruchten Arnauten-aanvoerder on roover Ljam Kaloscli van Djidue gevangen laten zetten. By zyn gevangenneming vond mem over de 20,000 fr. in goud en banknoten in' zyn bezit. Zyn zoon Ibrahim verlangde da violating van den gevangene en dreigde met geweld van wapenon. Op deze uitdaging rukte een st-rke afdeeling gendarmerie naarDjiduet waar Kalosch zeven versterkte kanteelen bezit, In een ciezer ka&teeUn (Kula), dat wegens zyne» ongunstige ligging door de Arnauten ontruimd word, vonden de gendarmen groote voorraden van levensmiddelen en wapens, zooals 70 zakken meel en 2000 M^rtinigeweren. In eem andere Kula had zich Ibrahim verschanst. Daar werden de gendarmen door een kogel* regen ontvangen en moesten zich met verlies van 7 dooden cn 12 gewonden terugtrekken* Daar nu do Arnauten, ovormoadig geworden, zelfs de stad Debar bedreigden, zond de Vali troepenversterkingan naar Debar tot bescher ming der stad on heeft voorloopig onderhan deliogen met de wederspannige Albaneezen aangeknoopt, waarvan het einde waarschyniyk wel de vrylating van Ljam Kalosch zal zyn. De beroemde fabriek van opti sche instrumenten van Carl Zeiss, te Jena; bestond Zaterdag vyftig jaar. Deze fabriek is de grootste van deze soort ter wereld en g©9ft aan 700 arbeiders een bestaan. Ter gelegenheid van het feest werden de direc teuren Ab'oe en Rotte tot doctoren honoris causa der hoogescholen t6 Jena en Weimar benoemd. Vóór 60 eeuwen. Een geschied kundig stuk, dat ongeveer zestig eeuwen oud is, werd eenige dagen geleden aan de Acade mie van opschriften, enz. te Parys medege deeld door den heer Léon Heuzey. Het is oan lang Chaldeesch opschrift, de oorlogen ver meldende tusschen twee oude steden, Sirpoela en Ghisban, wegens grensquaestie gevoerd.. Da patesi (godsdienstig opperhoofd) Antemena spreekt daarin van zyn vader Eimado?, en van een nog ouderen vorst Meselin, koning van Kish, wiens naam ook op een ander overblyfsel is ontdekt, dat eveneens in hjjt Louvre bewaard wordt. Zy dagteekenen uit de 38ste en 40ste eeuw vóór onze jaartelling. De heer Thureau Dangeau heeft clit merkwaar dig overoud document ontcijferd en de vorta- ling werd in de Academie voorgelezen. BUITENLAND, Frankrjjk. Do „Temps" bericht, dat in de aanstaande maand Maart eene internationale conferentie, waarop Doitschland, Oostenryk, België, Frank- ryk en Rusland vertegenwoordigd zullen zyn, te Parys zal byeenkomen. Het doel van deze conferentie zal zyn, de middelen te bestudeeren om den tegenwoordigen toestand te doen 0[£ houden, cie de uitvoerpremiën voor suiker, toegestaan aan de fabrikanten, doet neerkomen op do gebruikers. Armand Rousseau, gouverneur-generaaf van Indo China, is overleden. Dit is in tien. jaren de derde stadhouder van Tongkin, die sterft op zyn post. Paul Bert stierf aan dysen terie, Richard waarschynlyk aan de cholera en thans is Rousseau aan een leverkwaal overleden. Wanneer men daarby in het oog houdt, dat de secretaris, generaal Chavassieux en de gouverneur generaal van Gochinchina Filippini onlangs mede gestorven zyn, dan ia het begrypelyk, dat het verlies van Rousseau do regeering in ernstige ongelegenheid brengt^ Goede candidaten zyn zeldzaam voor een po3t, die zoo uiterst gevaarlyk is, en de sLchten kan men niet gebruiken, wegens de grootq belangen,, die er op het spel staan. De gewezan minister Baihaut, cie zyno straf wegens de Panama knoeieryen heeft on-v dergaan, is andermaal in hechtenis genomen,, omdat hy de 891,000 franken boete niet be talen kan, waartoe hy met Charles Do Lesseps en Blandin veroordeeld is. Het vonnis bepaalt namelijk, dat do boete by wanbetaliDg dooc een jaar gevangenisstraf wordt vervangen. Dai tsohland. Hot Pruisische Huis der Afgevaardigden beeft het verdrag met Nederland betreffende de verlichting en betonning van den Beneden- Eems definitief aangenomen. Krupp heeft een half millioen mark geschonken aan het weduwen en weezenfonds zyner beambten. Voor bet pensioenfonds der werklieden heeft hy onlangs 200,000 mark gegeven. De „Daily News" bevat een bericht uit Beriyn omtrent nieuwe krygsuitrustingen in het D.uitsch9 ryk. Het gerucht loopt in parlementaire kringen, zegt de correspondent, dat de Duitsche regee ring voornemens is b\j den'Rijksdag een voor stel in te dienen tot hervormiog der artillerie. De daarmede gepaard gaande uitgaven moeten aanzieniyk z\jn. Pruisen alleen zal een bydrage moeten leveren van ongeveer negen millioen gulden. De staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, Freiherr Marscball Von Bieberstein io sedert drie dagen genoodzaakt het bed tq houden. Zyn toestand geeft echter geen redeq, tot ongerustheid en een begin van beterschap is reeds ingetreden. Spai^jQ. In den Cubaanschen cabecilla Antonf, Maceo, aan wiens dood nu wel niet moe. valt te twyfelen, is eene merkwaardige figuu

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2