ter aarde besteld. De stoet verlaat te 12 uren bet sterfhuis. Het provinciaal kerkbestuur van Zuid- Holland heeft aan den heer P. Steen, predikant de Ned. Hervormde gemeente te Dordrecht, na veertigjarige ambtsbediening, met ingaDg van 1 April 1S97 eervol emeritaat verleend. Ten raadhuize te 's Gravenhage is gis teren o. a. aanbesteed: het leveren van ge goten ijzeren straatkolken, enz. Minste in- schrijvers waren voor: perc. 1 tot en met 6 de Kod. Ned. Grofsmederij, te Leiden, voor rasp. 10.50, 10 50, 10.50, 3 50, 11.90, en 1.80 per stuk; en voor perc. 7 de maat schappij Ijzergieterij De „Prins van Oranje" to 's-Gravenhage, voor 0.57. Bjj Koninklijk Besluit is goedgekeurd het besluit der Staten van Noord-Holland, tot wijziging van het reglement van bestuur voor het hoogheemraadschap der „Uitwate- rende sluizen in Kennemerland en West-Fries land." De benoeming van oen secretaris zal dus nu weldra volgenhet is te hopen, dat dan een einde zal komen aan de bekende quaestie. {N. R. CC.) De Indologische Vereeniging te Delft zal Dinsdagavond in de „Stade-Doelen" aldaar een buitengewone vergaderi g houden, waarin de heer Kruyt, oud-consul-generaal der Ned. te PtnaDg, zal spreken over: „Het Atjeh- vraagstuk." Do door de Staten van dit gewest vast gestelde wijzigingen in het reglement van potiti-j voor het vaarwater tusschon Ryn en Scbie en de daartoe hehoortnie kunst werken zullen in werking treden op den lsten Januari 1897. De aanbeveling voor de betrekking van ^seraar in de oude talen aan het gymnasium te Amersfoort bestaat uit de heeren: lo. dr. P. M. Peyrot, tijdelijk letraar aldaar; 2o. dr. J. Hooykaas, te D.lft; So. dr. H. Cannegieter, to Utrecht. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Delft werd aan den Iwogleeraar J. A. Van den Broek eervol ont- üag verleend als privaat-docent aan de Indi iche Insfc Hing. Ingekomen was een missive vod Ged. Staten met afwijzende bes.hikfci g op het adres van den gemeenteraad, houdende verzoek om ver hooging van bet subsidie voor den bouw van het krankzinnigengesticht het „St.-Joris- Gas thuis'. Op de aanbeveling ter benoeming van ien genees- en heelkundige van het burgerlijk irmbestuur te Dordrecbt zijn geplaatst dr. J. Btnjamina en dr. C. MulJió, beiden aldaar. In verband met het verbod tot veeuit- voer uit verschillende provinciën, opgenomen in de „Staatscourant" van 8 dezer, zijn de Nederlandsche spoorwegen door den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid uitge noodigd, om, in do gevallen, waarin per spoor herkauwende dieren en varkens uit dtn afge sloten kring voor Nederlandscho abattoirs of slüchtirijcn worden uitgevoerd, onverwijld telegrapbisch bericht te doen toekomen aan den burgemeester der gemeente van bestemming. Het stoomschip „Admiral", van Oost Afrika naar Hamburg, vertrok 9 Dec. van Lissabon; de Kaiser", van Oost Afrika naar VUssingen en Hamburg, arriveerde 10 Dec. to Marseille; de „König", van Hamburg en Amsterdam naar Oost Afrika, Vertrok 9 Dec. van Lissabon. Iu de 1.11(0011.11. II. Hoe dieper de arti3t gevoelt, des te hooger zal zijn w«rk staan en g en enkel waar achtig kunstwerk, uit welken tijd of uit welk land ook, is tot stand kunnen komen zoider dat de kunstenaar daarin een deel van zijn gemoedsleven heeft geopenbaard. Die eigen schap alléén te vinden in het werk van sommige jongere artisten uit onzen tijd, bewijst slechts eigen koitzichtigheid. Hun kansfc geoft niet méér, maar anders. Ed zelfs met dit „anders" zy men voorzichtig. Men zegt, dat de romantiek afgedaan heeft; eene geestige prent van Rops toont ons „Le dernier dos romanliques"; maar juister had hü dezen uitgeleefden ouden heer afgebeeld zich verheugende over zijne kleinkinderen. Of zijn de jonkvrouwen, ridders, burchten en spokerijen dezer jongeren iets anders dan romantiek, gestoken in een nieuw gowaad van vaag mysticisme? Zeker heeft ook deze kunstvorm recht van bestaan en behoort te worden aanvaardmits onder voorrecht van boedelbeschrijving. Voorafgegane kunstvormen voor „handwerk", de nieuwste voor „ziels- uitstraling" te verklaren, voert in het bekende, aan het verhevene grenzende gebied. Helaas, arme kunstenaarsziel, is men goneigd uit te roepeD, hoe pover is uw inventaris, hoeveel versletens, hoeveel wormstekigs wordt er door een nieuw vernis bedekt! Dit verwijt zou onrechtvaardig zijnimmers, do wetenschap: er ïs niets nieuws onder de zon, dagteekent niet van vandaag of gisteren. Op het mensche- Itfko van alle tijden zijn merk te zotten; het in een eigen, aangrijpenden vorm voor te dragen, dit stempelt tot kunstenaar. Laat iemand ons zeggon„Het leven is .moeilijk; om er in staande te blijven zult „ge een ideaal najagen; cit ideaal, wel is „waar onbereikbaar, zal een licht op uw pad „zijn; u leiden door deze donkere wereld." Tien tegen één, dat we de schouders zullen opha len en antwoorden: oud nieuws, mijn waarde. Maar zie nu wat Doudelefc van dit gegeven maakt. De donkore wereld is een zwaarmoe dig landschap; het ideaal eene maagd, het pad van haar vervolger bestralend met ge- beimznnig licht; tusschen het zwarte ros van dien vervolger en het witte der maagd is de afstand gering; toch gevoelt ge, dat inhalen niet mogelijk is; ge gevoelt tevens voor een meer dan gewoon schilderij te staan. Treffender nog is „Le destin"; de „Nomen", zooals de andere titel luidt. Niet die der Noorsche of van welke mythologie ook, maar de schikgodinnen zooals een kunstenaar ze zich gedacht heeft. Wezens zonder leeftijd; peinzend in den helderen nacht, in het bleeke maanlicht, dat een teer stralenweefsel spreidt over den onvergankeiyken marmeren vloer; tusschon wier verschrompelde vingers de draad glijdt, die verleden, heden en toekomst aaneenrijgt. In oprechten ernst en kracht gaan hier uitvoering en gedachte hand aan hand. Hoewel het geëxposeerde werk van Degouve de Nuncques min of moer aan Doudelet doet denken, heeft het een geheel ander karakter. Het is zuiver impressionisme, zij het ook in nieuwen vorm. Wie zich door dezen vorm niet laat afschrikken, zal spoedig het talent waardeeren, waarmede de schilder zijn indruk doet doelen van dat geheimzinnige hoekje „Cour de Vonise"; van de plechtige, klare stilte van den Italiaanschen nacht (Venise la nuit), waarin, als een dolende ziel, één bleek gondellichtje over het water dwaalt. Ver boven de vroeger hier geziene sentïmen- teele kunst van Melchors staat diens „Kar- dinaalspoitret." De artist schijnt teruggegaan tot de zuivere bron der middeleeuwscbe kunst. Echter zonder navolging, schildert hij niet alleen het uitwendige van zijn model, maar tevens het karakter. Het is een kop, dio niet licht uit het geheugen gaat. Al deze kunstuitingen ontleenen hare waarde voor een groot deel aan bet „handwerk" (kleur en techni-k). Zy pleiten tevens wel sprekender dan alle mogelijke vertoogen voor bet goed recht van den nieuwen kunst vorm. v. D. Gemeenteraad van Lisse. Voorzitter: de Burgemeester. Tegenwoor dig al de leden, met uitzondering van den heer Van Stockum. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat zijn ingekomen de navolgende stukken a. Missive van Ged. Staten ter begeleiding van het goedgekeurd suppletoir kohier van den Hoofd. Omslag. b. Idem ter begeleiding van de goedgekeurde begrooting voor 1897. c. Missivo van Burg. en Weths. van Sassen heim, houdende mededeeling, dat ingetrokken worot het voorstel tot het aangaan eener schoolgcldregeling. Deze stukken worden aangenomen voor kennisgeving, d. Verzoekschrift van C. Vreeburg, te Lisse, om vermindering van zijn aanslag in den Hoofdelyken Omslag. Aangezien het verzoek in het geheel niet gemotiveerd is, stelt de Voorzitter voor het niot in behandeling te nemen, welk vuorstel met aigemetno stommen 'wordt aangenomen. e. Verzoek van den heer M. Koese, om, met ingang van 1 Febiuari a. s., eervol te worden ontslagen als onderwijzer aan de openbare lagere school. Met algemeene stemmen wordt het ge vraagde ontslag eervol verleend en tevens besloten sollicitanten op te roepen op eene jaarwedde van 500. Verzoek van verschillende ingezetenen om den weg van af de kom van het dorp tot aan het haltegebouw te Halfweg te ver lichten en dien weg den naam te geven van „Stationsweg". De Voorzitter wijst op de omstandigheid, dat als hoofdreden voor het verzoek om ver lichting wordt aangevoerd de mogelijkheid, dat er langs den weg naar de halte „Lisse" een drukker verkeer dan tot vóór de oprichting dier halte zal ontstaan. Spr. is echter van oordeel, dat men by het doen v.m een dergelijk verzoek, waarvan de inwilliging aan de gemeente vrij belangrijke geldelijke offers zoude kosten, verstandiger had gedaan met bestaande behoeften en niet met mogelijkheden rekening te houden. Bij den chef der halte is door spr. geïnfor meerd naar het getal reizigers, die dooroen genomen van de avondtreinen, die te Lisse stoppen, gebruik maken. Ofschoon de go- wenschte opgave niet juist kon worden ver strekt, bleek echter genoegzaam, dat dit aantal slechts zeer onbeduidend kon genoemd wor den, terwijl daarby tevens nog rekening dient gehouden te worden met de omstandigheid, dat het tydeiyk verbiyf van den circus Renz te Amsterdam op dat aantal reizigers nog van invloed zal z(jn geweest. Is spr. in het algemeen gean voorstander van uitgaven, die niet strikt noodzakelijk zijn, meer bijzonder wonscht hij in de tegen- woo'dige omstandigheden op zuinigheid arm te dringen m t het oog op de zeer belang rijke uitbreiding, die door de gemeente in 1897 aan haar lager onderwijs moet worden gegeven en op do rioleering van den Broek- weg, die eveneens in het verschiet is. Zoude het echter op den duur blijken, dat er werkelijk behoefte ontstond aan de ge- wenschto verlichting, dan zoude het alsnog tyd z\jn om op de zaak terug te komen, ook zorder request. Wat] den in het verzoekschrift geuiten wensch betreft om den weg, di9 naar do halte „Lisse" leidt, in plaats van zooals tot nog toe „Ht.lfwegschen Steeg", den naam te geven van „Stationsweg", ook biervoor kan spr. geen voldoende aanleiding vinden, aange zien er geen sprake is van het bestaan van een station „Lisse", wel echter van een zeer primitieve halte. Wenscht men voor de „Halfwegsche Steeg" een nieuwen naam, welnu, waarom ze daD niet herdoopt in „Lange Voorhout"!!! De heer Blokhuis releveert nog, dat hem van de verlichting van den weg naar de halte „Hillegommerbeek," waarop in het request wordt gewezen, niets is gebleken, terwijl de beer Wolff opmerkt, dat juist voor de verlichting van dien weg gewichtiger motieven aan to voeren zouden zijn dan voor dio naar de halte „L i s s e"; immers, de wog naar de halte „Hillegommerbeek" loopt, althans voor een gedeelte, langs het water. Na eenige deliberation wordt met alge meene stemmen besloten op het vorzoek afwijzend te boscbikken. Verder wordt nog besloten het aantal lan taarns aan den Brookweg met één te ver meerderen. Ten slotte wordt nog gesproken over de vraag om do bijdrage ad 40 in het onder houd van den toegangsweg naar het thans opgeheven station „Veenenburg" te doen vervalien, waaromtrent de Voorzitter een onderzoek beloofde in te stellen. Niets meer aan de orde zjjnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Woubrugge: Geref. Kerk. Donderdag avond te 7 uren, Ds. G. H. Van Kasteel, pred. te 's-Gravenhage. Uit do „Staatscourant". Bij koniukliik besluit is de zilveren medaille, ingesteld bij koninklijk besluit van 5 Mei 1877 No. 32, toegekend aan dr. F. Kaslea, te Mexico, als blijk van waardeering zijnor belangstelling in 's Rijks wetenschappelijke en kunstverzamelingen, betoond door de sciienkiug van eene fraaie en belangrijke verzameling Mexicaansche munten. Aan den beer G. J. Lavino, zich noemonde en schrijvende G. Lavino, op z\jn verzoek eervol ontslag verleend, behoudens aanspraak op pensioen, uit zijne betrekking van consul-generaal der Neder landen te Singapore en zulks onder dankbetuiging voor de belangrijke diensten door hein aan den lande bewezen. De waarneming van het consulaat-generaal te Singapore is tijdelijk opgedragen aan den heer J. J. M. Fleury, vice-consul aldaar. Met ingang van 1 Januari 1897 cimieuw Lo- noemd: tot schoolopziener in hetarr. Vlaardingon, A. R. Van Beekum Maurisse, te Hillegersberg, en tot id. in het arr. Dolckum, C. Wieringa, te Veen- wouden. Aan dr. J. Kosten de Bruyne, te Zieriksee, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaats vervangend lid van den geneeskundigen raad voor Zeeland en Westelijk Noord-Brabant. In rang en anciënniteit overgeplaatst bij bet wapen der koninklijke marechaussee, en wol bij de 4de divisie de eerste luit. J, H. W. Dangerman Grootepas, van liet 1ste reg. veld-art. Aan H. Rouffaer eervol ontslag verleend als onderhavenmeester voor de vaart in de Nieuwe Maas en Koningshaven te Rotterdam. Gemengd Nieuws. Amsterdam, sprong gistermiddag in de keuken een petroleum-toestel uit elkaar. Op het geroep van „brandl brand 1" door de dochter van den bewoner, snelde deze toe en trachtte de vlam nog met een kleed te blusschen, doch tevergeefs; in een oogenblik stond alles in lichterlaaie. De brandweer was spoedig met veel mate» riaal ter plaatse, doch kon niet voorkomen, dat het geheele achterhuis en de beide achter* kamers - der twee boven-verdiepingen geheel, uitbrandden. De vlam had reeds den houten achtergevel van een achter aan het brandend perceel gren zend pand aangetast. Die gevel is dan ook geblakerd, doch gelukkig kon do brandweer voorkomen, dat ook dit perceel in brand geraakte. Ongelukken hadden gelukkig niet plaats en alias was, hoewel laag, verzekerd. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde gisteren den behanger6gezel S. wegens diefstal van behangselpapier, tot 1 jaar en 4 maanden gevangenisstraf. De officier van justitie had in aanmerking genomen, dat S. hot slachtoffer was geworden van zyn antecedenten en een jaar gevangenisstraf geëischt. De verdediger, mr. Lamberts Hurrelbrinck, had er op aangedrongen, dat de bc-klaagde in April in vrijheid zon gestold worden,' omdat by dan gemakkelijker werk zou kunnen krffgon. Thans komt hy in April vr\j maar een jaar later. In de rivier de Lok, onderLek- kerkerk, is gezonken de met pulp geladen ijzeren aak „Vertrouwen," schipper A. Broere, op reis naar Schoonhoven. De schipper en zyne vrouw wisten zich nog te redden met eene roeiboot. Hun nog nieuw vaartuig was verzekerd. Gistermorgen had te Maastricht een trouwplechtigheid plaats, die zóó geringe sympathie wekte, dat noch de bruid, noch de bruidegom aan getuigen kon komen, zoodat ten slotte vier soldaten uit het gari izoens- hospitaal als zoodanig fungeerden. Ook de beambten van het Raadhuis weigerden hunne medewerking te verleenen. In den loop dezer week is te Dordrecht geconstitueerd ,Een Oud-Hjllandsch Vendel" uit de 16de eeuw, dat van tyd tofc tyd en by speciale gelegenheden op de Nationale Tentoonstelling in 1897 zijne diensten zal praestetren. Ongeveer een dertigtal jonge lieden heeft zich bereid verklaard er aan deel te nemen. De heer Job. Tuinenburg is met do leiding belast en zal tevens als commandant optreden. Onder de 37 sollicitanten naar de betrekking van hoofdman der „bidders",enz. voor de Pirotestantsche begraafplaats Zuylen, te Breda, komt o. a. voor eengepension- neerd kapitein der infanterie. NR. C.) Op de conferentie der spoorweg» maatschappijen te "Weenen is een groote ver betering fn het veTkeer tusschen Keulen— Berlijn en BfriijnKeulen geprojecteerd, waarvan de verbindingen van en naar Holland met de Staatsspoorwegen en naar Engeland via Vlissmgen nu zullen kunnen profiteeren. Die nieuwe regeling zal met den zomerdienst in werking treden. Het voorstel van België, dat de spoorwegen voortaan met 24 uren, in plaats van met 12, zooals tot dusver, zouden rekenen, vond weinig succes. Da volgende vergadering zal, in Juni in Cbristiania gehouden worden. Aan do familie M., wier led en hier te lande in verschillende plaatsen wenen, werd, dezer dagen te Rotterdam ftfoor de Rotter» damsche Bank) plm. 55,000 uitbetaald, welk bedrag de nalatenschap uitmaakte van een geestelijke, voor Tuim twee jaren in Amerika overleden. Dat de uitkeering niet vToeger plaats had, moet te wijten zijn aan eene procedure omtrent het al of niet plaatsen van een mo nument op het graf van den erflater. Bij de verdeeling, welke ten overstaan van een notari3 plaats had, werd aan een erfgenaam, die in een stad van Gelderland lantaarnopsteker is, 15,000 toegekend. Ook de overige erfge» namen behooren tot den werkmansstand. Voor de rechtbank te Middel» burg stond gisteren torecht de 43-jarige B. A. M. uit Hulst, ter zake dat by op 1 Sep tember jl. uit otm rijtuig een geladen jacht geweer heeft genomen en ofschoon wetende dat het gemakkelijk afging, dit roekeloos met den loop in de richting van P. G. van Kem. seke houdende, afschoot, tengevolge waarvan deze bet volle schot in de borst ontving en 12 dagen later aan do gevolgen overleed. Het O. M. eischte tegen beblaagde 2 maan den hechtenis. De pleiter mr. Jacques M. De Witt Hamer vroeg vrijspraak. Uitspraak over 8 dagen. Ter eore ran het zestigjarig- regeeringsjubileum van de koningin van Engel land biedt de Duitsche keizer een beker aan van buitengewone waarde, als prijs voor een. wedstrijd tusschen Dover en Helgoland, dat is dus langs de Nederlandsche kust. Merk waar Jigheid van dezen beker is, datdektizer hem zelf heeft ontworpen. En bovendien zal Wilhelm hem zelf uitreiken aan den over winnaar, wanneer deze te Kiel komt in do wedstrijd-week daar. De keizer heeft een com^ missie benoemd uit officials van de grootste Engelsche en Duitsche zeilvereeDigiogen, be nevens enkele hoofdofficieren van de maiine, om dezen Jubilee-Cub-Race te organiseeren. In het zuiden van Wales, to Abernant, is een kolenmijn overstroomd. Oj vijf of zes na konden alle mijnwerkers zicb redden, maar er bestaat geen hoop op he* behoud van de achtergeblevenen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Wil mfi nog eens een plaatsje inruimen in Uw veelgelezen blad: Dank aan diegeneD, die mfi hunne boeken toezonden voor de Kleine Volksbibliotheek, 't Helpt eenigszins. Van harte hoop ik, dat nog meerderen ons willen gedenken, want al goldt hier misschien 't spreekwoord: „Onbekend maakt onbemind", toch durf ik gerust 't Vogelstraatje aanbevelen. Wie er iets meer van wil weten, wil ik gaarne in lichtingen verschaffen. Ontvang gy, Mijnheer de Redacteur, mijn oprechten dank voor CJwe welwillendheid. Hoogachtend, Leiden, Th. H. Ph. Van Papenrecht, 12 Dec. '96. Haarlemmerstr. 15. Het vergaan van de „Salier". Er is niets naders bekend omtrent de ramp, waardoor de Norcjdeutsche Lloyd opnieuw ge troffen is, want tot dusver is niemand van de opvarenden der „Salier" gevonden. Het aan spoelende wrakhout laat echter geen twijfel of het schip is totaal vergaan. Het was de laatste reis, die de boot zou maken, want de Lloyd was voornemens in het begin van het volgend jaar, zoodra de thans in aanbouw zijnde schepen gereed zyn, de „Salier" en een paar andere schepen van hetz'lfde type buiten di nst te stellen. De „S lier" was in 1875 te Huil gebouwd en had een lengte van 351 Eng. voet, een breedte van 39 voét en een inhoud van 3214 ton. Nadat zfi 16 jaar dienst had gedaan als passagiers boot, was zij in 1891 op de werf „Vulkan" to Stettin van nieuwe ketels en machines voorzien; het vorige jaar waren de kajuiten en salons verwijderd en was de boot ingericht tot het uitsluitend vervoer van tusschendeks- passagiers en stukgoederen. Behalve de bemanning van 66 koppen, waaronder de kapitein H. Wempe, had de „Salier" als tusschendekspassagiers 113 Rus sen aan boord, 35 Galiciërs, 10 Italianen, 50 Spanjaarden en 1 Duitscber, Oscar Drebben, uit Hannover. In het geheel dus 275 perso nen, die vermoedelijk allen zijn omgekomen. Het aantal slachtoffers is dus nog grooter dan bij de ramp van de „Drummond Castle," waarbij 250 personen het leven verloren, maar niet zoo groot als by het vergaan van de „Elbe," toen 845 meuschen hun graf in de golven vonden. De „Salier" was 28 November uit Bremer haven vertrokken met bestemming naar Buenos Ayres, had op 3 December Antwerpen aangedaan en verliet in den namiddag van den 7den December Corunna, de haven in Galicië, de noordwesteiyke provincie van Spanje. In een hevigen storm zette zy koers naar Villa-Garcia, dat zy onder gewone om standigheden in een kleine dagreis had kun nen bereiken; veilig passeerdo zy Kaap Fini- sterre, maar op de ondiepten van Las Basonas tegenover Kaap Corrubedo moet zy gestrand zyn. Het vaarwater in doze streek staat als uiterst gevaarlijk bekend, vooral by storm, en dit gedeelte van de Spaansche kust is reeds herhaalde malen het tooneel geweest van groote rampen. In Duitsche bladen wordt het vermoeden uitgesproken, dat de „Salier" misschien een slachtoffer is van de werkstaking, want het is niet onmogelyk, dat ten gevolge van fouten by het stuwen, begaan door onervaren sjouwer lieden, de lading tijdens den orkaan is over gegaan en de boot daardoor verongelukt. De staatssecretaris Von Stephan heeft per telegram zyn deelneming betuigd aan de directie van de Nordd. Lloyd. Eerkelfike Beriohtoo. Ou de-We tering: Met mode werking van het zangkoor der afdeeling „Oude-Wetering o. O." hoopt Maandag 14 December, des avonds te 7 uren, voor genoemde Afdec-ling op to treden de weleerwaarde heer Ds. M. Van Kleeff, Ev.-Luthersch predikant te Leiden. Zoo wel voor niet-leden als voor de leden zal het kerkgebouw der Rom. Gemeente dien avond open staan. De Vereeniging „Schoolkinder- voeding" alhier is deze week met haar winter- arbeid begonnen, om aan kinderen van onver mogende ouders van alle scholen tweemaal per week warm voedsel te verschaffen. Al aanstonds nemen ruim 400 kinderen aao dien raaaltyd deel, 's Maandags en 's Donderdags. Een heel getal, en daarvoor is veel noodig, zoo ongeveer ƒ1000 in de drie maanden. En er is maar ƒ700 voor beschikbaar. Gelukkig, dat het bestuur al van een paar vereenigin- gen de toezegging heeft gekregen, dat ze voor de zaak wat willen doen; als anderen nu wat willen gevfn, dan loopt dit zaakje ook wel weer los. Wie nog eenige bedenking heeft, die kome eens zien, hoe 't den kinderen smaakt. Het is alle Maandagen en Donder dagen van ruim halftwaalf tofc één uur vry entrée in 't „Vincentius gesticht" aan den Middelweg alhier. Ter tentoonstelling van pluim- gedierte te Utrecht is door den heer W. Van Rooyen, te Leiden, een zilveren medaillo be haald voor een Cochin-haan. By den landbouwer Hoogendoorn te Alfen is mond- en klauwzeer geconstateerd. Eene bejaarde vrouw, diemethare kinderen op den Visschersdyk te Rotterdam een bierhuis exploiteert, zag haar zaak hoe langer hoe meer verloopen en maakte in een vlaag van wanhoop door verdrinking een einde aan haar leven. Daar het openbaar gerucht de oorzaak dezer treurige omstandigheden aan do levenswijze van hare kinderen toeschreef, verzamelde zich eene groote verontwaardigde menigte voor het bierhuis, allerlei verwenscbingen uitende. De politie kwam ten slotte tusschenbeide om erger te voorkomen. De directie van den circns-Lobe uit Nauenburg heeft a- n B. en Ws. van 's Gravenhage vergunning gevraagd tot het geven van voorstellingen aldaar in een tent van zeildoek, op een nader aan te w#zen terrein. De 16-jarige zoon van een schip per, tydeiyk met zyn schuit liggende in de gracht naby de Aachstaal te 's-Gravenhage, geraakte Donderdag by het stryken van den grooten mast zoodanig beklemd tusschen dit gevaarte en het dek, dat de knaap levensge- vaariyk verwond naar het ziekenhuis moest worden vervoerd, in welke inrichting hykoit na zyn opneming bezweek. Voor eenigen tyd werd melding gemaakt, dat te Rotterdam een schipper was aangehouden, die getracht had het schip, waarop hy voer, en dat aan een ander behoorde, te verkoopen. Dit zaakje is voor de Rotterdamsche recht bank behandeld en er kwam irit het getuigen verhoor nog vry wat meer aan het licht. Vooreerst had bekl., zich als eigenaar uit gevende, dpn scheepsmakelaar Martini Buys met den verkoop belast. Inmiddels verkocht hy het ondersbands aan getuige Frederikeen en later nog eens aan getuige Nusholzs uit Schiedam. Toen de eigenaar vernam, dat zyn schip verhandeld werd, toog hy naar Rotterdam en kwam nog juist bytyds, om er beslag op te leggen en door middel van een sleepboot naar huis te laten brengen. Uit de verklaringen van den kapitein van do sleepboot bleek voort9 nog, dat bekl. op die reis tweemaal gepoogd had, door het roer om te werpen, aan het schip schade toe te brengen. Het O. M. eischte 1 jaar gevangenisstraf. Gisteren werd voor het Hoog Militair Gerechtshof de zaak behandeld van de officieren, die indertyd den inspecteur van politie Van der Scbrieck te Amsterdam mis handelden. De advocaat-fiscaal eischte tegen den eersten beklaagde zeven, tegen de tweede en derdo beklaagden zes maanden gevangenisstraf. De verdedigers mrs. Dop en Blokhuis pleit ten vry praak. De Vereeniging tot wering van schoolverzuim te 's Gravenhage heeft aan ruim 900 leerlingen, jongens en meisjes, van gemoent3- en byzondere scholen, in het Ge bouw voor .Kunsten en Wetenschappen een schoolfeest gegeven. By den heer Ryst, die eentapperfi en alijtcry heeft aan do Prinsengracht 649 te

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2