Te 's-Hertogenbosch is overleden de heer Frans Bouman, muziekleeraar en componist aldaar. Het stoomschip „Bundesratb," van Ham borg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arri veerde 9 Dec. te Dar-es-Salaam; de „Werken dam" vertrok 10 Dec. van Botterdam naar Nieuw-York met 29 kajuits en 85 tusschen- dekspassagiersde „Obdam," van Nieuw-York naar Rotterdam, i3 10 Dec. Prawlepoint ge passeerd; de „Lombok", van Amsterdam naar Batara, passeerde 8 Dec. Malta; de „Prins Frederik Hendrik" vertrok 10 Dec. van Am sterdam naar Suriname; de „Prins WillemI" vertrok 10 Dec. van Paramaribo naar Amster dam; de „Prins Willem III" arriveerde 8 Dec. van Amsterdam te Paramaribo. Het Stxxdententooneel. Het heeft den Leidschen Studenten nog nooit aan moed of ondernemingsgeest ont broken, dat bleek ook weer uit de keuze van een stuk voor de Invitatie-voorstelling. Niets meer of minder d3n „Muurbloempjeswas uitgekozen, het voor enkele jaren met zoo uitbundig succes door de Rotterdammers ge speelde bijspel van Blumenthal. In één win terseizoen werd het toen tweedrie malen voor uitverkochte zalen gogoven, en dat zegt wat in Leiden! De aantrekkelijkheid school, ja, ook in het aardige, gemoedelijke, echt Duitsche stuk, maar voornamelvjk in het volmaakte spoi van de gebroeders Haspels, Faassen, Mevr. Van EysaeD, enz. En hoort fr nu geen moed toe, geen onbeperkt zelf vertrouwen, naast zulke coryphaeën zich aan do vertolking van een zelfde werk to wagen Menigeen onder het publiek zal zich de vorige opvoering door de artisten van beroep nog herinnerd hebben en van harte wenschen wij den studenten toe, dat de vergelijking, die men onwillekeurig maakt, niet ongunstig moge zijn uitgevallen. Getrouw aan onze overtuiging,, treden wij hier niet, et pour cause, in eene bespreking van het spel der heerenin het openbaar mag uitsluitend lof verkondigd worden, waar het eene Invitatie-voorstelling geldt. Gelukkig dan de verslaggever, die wat t9 prijzen heeft ge vonden, die, gerust en tevrelen, zich kan neerzetten om te sprekon over het een of ander, dat een aangenamen, bevredigenden indruk hoeft achtergelatenEn dan moet ons nog eenmaal een woord van gelukwensching van het hart, een oprocht gevoelde ge'uk- WCDBch tegenover het Studenten tooneel, dat het weer de medewerking heeft kunnen ver krijgen van een drietal dames, zóó goed voor hunne moeilijke taak berekend. De verdiensten van dit drietal zijn niet gering te achten. E?n jongedame is van nature wat schuchterder dan een student, het optreden voor een zoo vollo zaal is geen onbeduidende kleinigheid, en dan zóó te spelen, waarlijk, dat is voor de studenton zeiyen een voorbeeld, dat tot nadenken dwingt en navolging veruient. Daar was de oude Brigitte, de huishoud ster, met een goedig, .gemoedelijk spel, grheel passend in ha~r rol. De niet dankbare of gewichtige rol werd met ernstige toewijding weergegeven; de rol was begrepen en gevoeld. Hetzelfde is volkomen van toepassing op Franci8ca. Ook hier, in het sob re, natuurlijke spel, zagen wy het bewijs, dat de vertolkster haar rol meester was, terwijl de ernstige passages mèt gevoel en zóndor sentimentali teit werden weergegeven. Doch de kroon spande Edith, hot ondeugende dochtertje van mijnheer Marberg. Hier dwongen de echte distinctie, do fijne bevalligheid waarmede het jeugdige, ranke figuurtje zich op het tooneel bowoog of stil zat, ons voortdurend bewon dering af. De sierlijke en toch zoo eenvoudigo bewegingen, de keurige toiletjes, de schalksche toon leverden een uitstekend type van het mondaine, maar au fond goede meisje. Papa Marberg is e?n deftig, zeer welgesteld indus- triöol, er is dus niet veel kans, dat bi) ooit zijne dochter zich aan de kunst zou laten wflden, maar, als ze het deed, er zou eeno voortreffelijke actrice uit groeion. Het spreekt vanzelf, dat, in prachtige cor- oeilles met bloemen, van verschillende zij-Jen aangeboden, alle dames een welverdiend blijk van dankbare waardeeriag ontvingen. Tot ons groot genoeg-sn kunnen wij een woord van lof sprekeD over de regio. Zo® slecht als dio ver loden jaar was, zoo go 3d was ze nu. De, ons offbekonde, regisseur, werd met twee fraaie kransen gehuldigd; mocht hij er d« aanspring in vinden, zfine diensten nog niet aan het Studenten-tooneel te onttrokken! Verder werden nog enkele andere kransen geschenkenals gewoonlyk raakten wij hierbij den tel kwijt. In het algemeen zouden we, tegen eeno volgende uitvo.ring, w«l het vriendelijk ver zoek tot alle spelers willen richten toch wat luider en duidelijker te spreken; er ging inderdaad te veel, en daaronder juist menig aardig gezegde, verloren. De Schouwburg wa* natuurlijk op all® rangen dicht bezet door een aandachtig en dankbaar publiek, dat in de pauzen de gele genheid gebruikt®, om door een gezellig buur praatje de muziek bijna te overstemmen. Jammer genoeg l "Want inderdaad, het klein®, bescheiden orkest, onder aanvoering van «en heer Van Erp, had verdiend, dat men er een weinig meer aandacht aan schonk. Het ver vulde zijn ondankbare taak zeer goed. Om twee voorbeelden to neomenhet frappeerde ons, dat de „Valse briljante" van Obopin en „La Gitana" van BucaJossi werkelijk verdien stelijk gespeeld werden. En zoo kunnen dan weer velen met vol doeniDg, nog meerderen met dankbaarheid op dezen avond terugzien. v. B, TWEEDE KAMER. Bij de voortgezette behandeling van de Marine-begrooting zeide de heer Lieftinck, dat hjj Diet zou uitweiden over de organisatie. „Zij ruste in vrede!" en kan eventueel nut bebben voor volgende Kamers en volgende regeeringen. By de beschouwingen over die organisatie kwam van alles te pas: werkver schaffing ja, zelfs het katholiek program. Hot is evenwel de vraag nietzullen wij sche pen aan onze marine geven, maar zullen wy de bier voorgestelde schepen geven, na de treurige ervaring met de „Kortenaer" opge daan. Spr. zag daar nog den minister Jansen achter de groene tafel staan, met een ver kleind type A voor zich. 't Was een aardig ding, maar hoe heeft het voldaan? Het ging met 't type A als met den paardenhandel; daar koopt men wel eons een rac^r en krfigt een tuigpaard; men koopt een tuigpaard en krijgt een ploegpaard. Ook spr. heelt dit type A bezocht, is er alleraardigst ontvangen, maar heoft zich afgevraagd: hoe moet dat schip vuren onder de sliogering van 30°? En toch heeft men bezworen en verzekerd, dat die schepen goed zyn voor hier en voor Indiö. Spr. dankte den Minister, dat hy zoo royaal is geweest, de leden der Kamer uit te noo- digen, de gebreken zelf te kunnen opnemen. Nu zegt de Minister: wy krygen een type, dat in Engeland goed voldoet, maar dat is juist de quaestie; wy kregen nimmer een zuiver type, maar altijd een vermengd type De heer De Ras: Een verbeterd typel De heer Lieftinck: Wie zegt u dat? Wie heeft dat betere type dan bevaren, om te constateeren, dat het een verbeterd type is? Zoolang spreker niet overtuigd is, dat de voorgestelde nieuwe schepen in alle opzichten zullen voldoen, geeft hy er zyn stem niet aan. De heer Roessingh bestreed 's Ministers opvatting omtrent het toekennen van premlën aan commandanten van oorlogsschepen voor het overbrengen van gouvernementsgelden en diens meening aangaande de buit- en prijs gelden. Sprtker is tegen het toekennen van die premicn. De minister van marine (de heer v. d. Wyck) ving aan met een woord van dank voor de hulde, hem gebracht voor de begroo- tingsstukken. De verschillende, hier tot nu behandelde punten beantwoordende zeide de Minister, aat de organisatie by bestuursmaat regel de vrucht is van de wenschen, daartoe door dtz-3 Kamer geuit, gelyk da Minister uit de stukken aantoonde. Hy heeft medegedeeld, waarom bij geen wettelijke organisatie wonschte, en met genoegen heeft de Minister gehoord, dat zy, die thans het woord voerden, er evenmin mede waren ingenomen. Dat eene organisatij by bestuursmaatregelen niet bindend zou zyn, heeft de Minister ten deele erkend, maar hy heeft er toch op gewezen, dat wijzigingen niet zoo gemakkelijk zyn aan te brengen door evontueele opvolgers, omdat ook de Raad van State most worden gehoord. Komt echter geen bestuursmaatregel tot stand, dan z<l do toelichting van deze begrooting toch een belangrijke leiddraad zyn voor op volgers. Dj Minister verklaar Je, dat hy geen offen sief optreden in open zee hier te lande tooogt, c-n dat hy geen eclaireursdienst nooig acht. Do Minister zou des avonds zyne rede voortzetten. Avondzitting van 10 December. Het Marine-debat werd voortgezet. De Minister van Marine verdedigt zyn om schrijving van ons verdedigingsstelsel en de dcor hom omschreven taak der marine. Hy acht het stelsel van kruisers 't meest ge schikt, daar pmtsorschepen te grooten diep gang hebben, vooral voor Indië; de kruisers roo9ten groote snelheid en groote laadruimte vcor kolen hebben en by wil ze niet bederven door sterker pantsering en sterker artillerie. Wy behoeven in Indië niet in open zee te vechten. Nader toont de Minister aan, dat door zyn organisatieplan het ejrxd.cyfer zijner begrooting ongeveer op het bestaande 2al kunnen worden gehandhaafd. Vrees voor te weinig stokers en machinisten ducht hy niet. Hy kan niet toegeven, dat het mindere personoel slecht bejegend wor tal waar feiten spreken aarzelt by niet zich krachtig te doen geiden. Nog maals verzekert de Minister, dat de aanneming dtr 3 kruis rs de Kamer geheel vrfilaat, ten aanzien van 's Ministers orgattisaliaplaoacn. Hy houdt de deugdzaamheid van de schepen type-„Ivortecaer" vol en do groote slinge ringen komen ook vaak by vreemde schepen voor Hy is zeer tevreden met de schepen van zyn voorganger. Een anctere regeling dor buitgelden is in overleg. Wyziging der regelen voor overbrenging van Rijksgelden acht hy niet noodig. Als de nieuwe schepen niet worden toege staan, is de dic-nst in Indië niet behoorlyk vorzjkerd; terwyl ook moet gelet worden op de behoefte aan schepen voor vlagvertoon. By geltidelyken aanbouw zyn ook do belan gen voor de nationale nijverheid veel meer verzekerd. De heeren Mees, Van Vimmen, Rutgers, GuyotLieftinck en Seret repliceren. De heer Keriijk bestrydt de aanvraag voor de 3 kruisers, op grond van de gsschifdenis met vorige schepen. Het verwondert hem zeer, dat de Minister tevreden was over de schepen type„Koitenaer", in stiyd met zyn meening in do stukken en met de rapporten der commandanten. Ook is het type der nieuvvo schepen goen bekend type. Rationeel ware 'trnet één nieuw schip to beginnen, of waagt men er drio omdat er drie werven zyn .v Na repliek van den Ministerwaarin deze deed uitkomeD, dat men met hot oordeel van den Minister te doen heeft over de schepen type-„Kortenaer", en hy de volle verantwoor delijkheid aanvaardde voor de aanvrage van de 3 kruisers, die hy achtte in 's lands belang, is het algemeen debat gesloten. Een amendement van den heer Kerdyk, om art. 12 (materiëel) te verminderen met ƒ265,000, zyndo de eorste kosten voor aan bouw van de 3 kruisers op 'sRfiks werf, is verworpen met 49 tegen 30 stemmen. De discussie is gevorderd tot art. 26. Heden te 11 uren voortzetting. Indisch kas tekort. Blijkens het verslag over het w. o. tot voorziening in hot kas tekort van den Indischen dienst over 1897 hadden sommige leden be zwaar tegen het uitgeven van 37 millioen aan vlottende schuld tot dekkiDg van het hierbedoslde kas-tekort. De voorkeur werd gegeven aan het sluiten eener leening, waartoe h. i. ten slotte toch zal moeten worden over gegaan. In oene afdeeling waren leden, die meenden, dat het kas tekort hier te lande over 1897 niet zoo groot behoeft te zyn als door den Minister geraamd wordt. Andere leden merkten op, dat de Minister ontkend heeft, dat zich in Indië meer geld in kas bevindt dan noodig is. Toch wenschen ook die leden, dat de Minister zyn verklaring omtrent de geldvoorraad in Indië met cyfers zou staven, en dit wel vóór de openbare beraadslaging. Besmettelijke veeziekte. Door den minister van binnenl. zaken is een verhooging voorgesteld van hoofdstuk V der begrooting voor 1896 met een som van 100,000 moer voor wering van besmettelyke veeziekte. In zyn toelichting wyst hy er op, dat de uitkomsten van afmaking het doel treffende van dit beteugolingssysteem hebben aangetoond. Behoudens in enkele gemeenten in Gelderland en Noord-Brabant, waar niet onmiddtllyk maatregelen konden genomen worden of de afmaking op te groote schaal zou hebben mooten worden bevolen, is 't ge lukt te beletten, dat do ziekte om zich heen greep en groote afmetingen aannam. Niet alleen heeft cit voor den veehandel op België hoogst belangryke voordeelen opge leverd, maar tevens vertrouwt de Minister, dat hierdoor ook het andermaal optreden der ziekte in den eerstvolgenden wtidetyd althans wanneer besmetting uit den vreemde kan worden geweerd zal kunnen voorkomen worden. Hiertoe is vereischte, dat waar zulks noodig is, met afmaking wordt voortgegaan. De aangevraagde verhooging moet daartoe de gelegenheid openen. De ondervinding heeft geleerd, dat van de kosten van onteigening ongeveer de helft door vlaeschverkoop in 'sRyks kas terugvloeit. Herkelljke Beriohteo. Benthuizen: Ds. Doovondans. van Hoog- made, zal Zondagnamiddag te twee uren in de vacature optreden. Hazerswoudo: Ds. N IJ. Van Goor, predikant by de Ger. Kerk te Dirkshorn e. a., heeft het beroep naar de Geret Kerk alhier aangenomen. Leiderdorp: Op "Woensdag 16 Dec. a. s., 's avonds te halfzeven, zal de weled. heer M. Van Dis, burgemeester van Fynaart, lid van het hoofdbestuur van het Nederl. Jonge lingsverbond, in de Nederl.-Herv kerk te Leiderdorp eene toespraak houden ter opening van het jaarfeest der Christolyke Jongelings- vereeniging. Woubrugge: Ned.-Herv. Kerk. Zondag- voorin. te haiftien, ds. C. Hartwigsen, pred. te L-idea, en 's avonds te halfzeven, ds. J. F. L. Boonacktr, pred. te Oudaboorn. GereformeerdenZondagvoorra. te tien uren, ds. Brouwer, pred. te Oude-Wc-tering. Zoetorwoude; Ned.-Herv. Gem. Zondag a s., des ochtends te tian uren, ds. W. Klercq, van Koudekerk. Doopsbodiening. Gr e m engd Nieuws. Door den veldwachter Van der Stol, van Zoetorwoude, zyn deze week te L-iden opgespoord en overgebracht naar het huis van bewaring te 's-Gravenhago tw®o in Leiden wonende personen, die in don nacht van 20 op 21 Nov. jl. een schuit van Jobs. Brommer, te Zoiterwoudo, hadden openge broken en allo voorhanden voor werp n daaruit ontvreemd. Ook zyn door dion veldwachter en zyn collega Monna de voorwerpen ten huizo der verdachten in beslag genomen. Die goederen waren by hen op den zolder ver borgen. Door den waarn. districts-veearts is thans uitgemaakt, dat oen koe van A. Brus, te L.-iaiuiden, verdacht van mond- en klauw zeer te hebben, niet aan die ziekte heeft ge loden. Burgemeester en wethouders van Boskoop breagan Ur openbare kennis, aat het nieuwgebouwd bierhuis van A. Van der Stam Junior aldaar, staande öd gelegen op een perceel, kadastraal bekend gemeente Boskoop, sectie D nummer 'acht en veertig, door hen niet geschikt is verklaard om voor het gebruik opengctdld te worden en daarin publiek toe te latoa. Hy, die in bovengenoemde inrichting aan wezig is of vertoeft, worct gestraft met hech tenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste vfif on twintig gul-en; van dit geboJ zyn uitgezonderd zy, die de inrich ting bewonen of aldaar tot uitoefening van hun bedryfaanwezig moeten z|jn (art. 73balgem. politiereglement dezer gemeente.) {D. v. G) Op den stal van den veehouder Pieter Van der Plas, te Noordwyk-binnen, is door den plaatsvervangend districts veearts den hoer W. F. Steygerwalt het mond- en klauw zeer geconstateerd. Hot erf wordt bewaakt. Te Nieuwkoop zou de 72-jarige W. V., huisvrouw van W. v. d. V., aldaar, toen zy kerkwaarts ging, den weg oversteken, juist op het oogenblik, dat de landbouwer I. K., dien zy ten gevolge van hare doofheid niet had hooren aankomen, haar voorby reed. Zy geraakte daarby zoodanig onder diens ry tuig, dat de wielen haar over het lichaam gingen. Door eenige voorbygangers opgenomen en naar hare woning overgebracht, bleek dat zy zich vry ernstig had bezeerd. Haar toestand is echter thans bevredigend. Na, ten gevolge van het heerschen der mazelen, gedurende vier weken gesloten te zyn geweest, is het onderwys aan de openbare school te Noorden weder hervat. De Hooge Raad verwierp heden het cassatieberoep van den ontslagen hoofd inspecteur van politie te Groningen tegen de beslissing, waarby is verklaard, dat zyn ont slag wettig is gegeven. Onrechtmatige detentie op „Meerenberg"? De opmerkingen, door het Kamerlid Staalman in de zitting der Tweede Kamer van Vrydag 11. gemaakt over het wederrechtelijk houden van iemand, die niet krankzinnig zou zyn, in het gesticht „Meeren berg," schenen aan de „Haarl. Crt." gewichtig genoeg toe, om daaromtrent een onderzoek in te stellen. Ziehier wat zy over dit geval is to weten gekomen. De heer, die zich sedert Februari 1894 in het genoemde gesticht bevindt, is een zeer vermogend man en heeft een bloedverwant, die in voreeniging met andere debiteuren allerlei pogingen in het werk heeft gesteld, om hem ontslagen te krygen, in welk geval zy er financiëel wèl by zouden varen. Het schynt, dat een dezer debiteuren ook bloed verwanten op „Meerenberg" heeft en daardoor meermalen gelegenheid heeft den heer K. to spreken. In een ingezonden stuk in „Do Telegraaf" van 8 Dec. schryft de broeder van den beer K. „Ik vrees, dat myns broeders lyden, zelfs, in geval onpartydig onderzoek, het hem tusschentyds op de een of andere wyze zal doen afleggen". Hieruit zou men kunnen opmaken, dat de heer K., ten gevolge van geesteiyk lyden, spoedig zou kunnen komen te sterven. Naar de „Haarl. Crt." verneemt, is echter de heer K, ook lichamelijk, ten gevolge van een tuber- culeuse ziekte, zeer lijdende. In het bedoelde stuk in „De Telegraaf" beklaagt de heer K. overigens zich er over, dat men weigert to voldoen aan zyn verzoek om een „onpartydig" onderzoek, buiten het gesticht en zyne geneesheeron om, in te stellen naar den toestand zjjns broeders, diep hy evenmin voor krankzinnig houdt, als, zegt hy. de heer Staalman, half Haarlem en een aanzienlijk getal van Meerenberg's ernjffoyés het doen. Eindelyk heeft de heer Staalman in de Kamerzitting nog een brief van den heer K. aan hem voorgelezen, waarin o. a. voorkomt „Ik werd gedwongen in overleg met myne vrouw in St. Johannes de Deo to Haarlem een Kneippkuur te ondergaan. Ik ging daar binnen 5 Februari 1894. Reeds 7 Februari was ik op verzoek van myne vrouw en myn huisdokter te „Meerenberg."" Dit is, naar de „Haarlemsche Crt." ver neemt, volkomen onjuist; de heer K. werd op 5 Februari 1894 naar het broedergesticht gezonden, niet om een Kneippkuur te onder gaan, maar hij werd daar tydelyk onderge bracht wegens acute manie, van waar hy, wegens het toenemen der maniale verschijn selen, werd overgebracht naar „Meerenberg." Het spreekt overigens wol vanzelf, dat de heer K. in het gesticht „Meerenberg" volkomen op dezelfde wyze behandeld wordt als allo andere patiënten. Bij den diefstal in de Ramstraat te Utrecht op twee verschillende plaatsen zijn de hieronder vermelde goederen ont vreemd: 12 groote zilveren vorken en lepels, 12 dito dessert lepels en -vorken, 18 dito theelepeltjes, 1 zware dito vierkante suiker pot met deksel, waarop een eekhorentje, 1 ronde dito trekpot, waarop een ovaal dito knopje, 1 dito melkkan, 2 dito suikerschep- jjs, 5 dito vorken en 8 dito lepels, gemerkt L. v. K., 1 dito kindervork en lepel, 2 dessert vorken en -lepels, 1 bonbon lepeltje met rand jes, 2 theelep-ltjes met geschulpte randen, 7 dito met paarlrand, 1 suikerscbepje met paarlrand, 1 verzilverd eierlepeltje, 1 zilveren trApot en melkkan met paarlrand. Men meldt dat de aannemer van de 48 arbeiders-woningen (met een opzichtors- womsg), die te Enkhuizen voor het „Snodck- Van Loosen-fonds" worden gezet, het werk heeft gestaakt, daar de uitgaven de aan nemingssom - f 310,000 - reeds hebben over troffen. Voor meer dan 6000 per stuk kan men anders nogal eene aardige werkmans woning bouwen! Het bericht omtrent de verzakking, erz., waargenomen by den bouw dor beet wortelsuikerfabriek te Yierverlaten, wordt door den heer R. Bloembergen, commissaris dezer fabriek, die in loco onderzoek instelde, tegengesproken. Het gerechtshof te Leeuwar- deo hoeft het vonnis der rechtbank te Assen b4V®atigd, niet wyziging der qualificatie, wa r y de 21-j rige arbeider to Veening, ism. ZuidWQide. is schuldig -verklaard aan -■ -Tr- zware mishanJoü.-ig, waarvan de dooJ lie" gevolg is, en veroordeell tot 10 jaren ge- vangeuisstraf, omdat hy in den avond van S September 11. te Veening den huzaar B. Hof man met een mes in de linkerborst heeft gestoken, ten gevolge waarvan deze onmid- dellyk is overleden. Te Ammerstoi raakte Maandag- middag, terwyl de dienstbode even afwezig was, de vrouw van zekeren B. in brand, door weiko oorzaak is onbekend, daar do ongei lukkige, toen men haar vond, niet meer ia staat was inlichtingen te geven. Men vreest voor het behoud van haar loven. Onze Janmaat in den vreemde. Eenige matrozen van het Hollandsche koop vaardijschip „Nederland", kapitein Bom, heb ben zich te San-Francisco, waar dit valrtuig onlangs moest binnenloopen, kranig gehouden tegenover do „Champion Tug of War Team of the United States". Ziehier wat de „Arnh. Ct." hierover mee deelt: Een „tug of war" is een lang, dik touw, een plank, die op den grond ligt en waarop, oen voet van elkander verwyderd, «iwarslallon geslagen zyn, aan weerszijden een even groot aantal personen en „here you are", zooals do Yankee's zeggen. Beide partyen nemen een eind van het touw in handen, gaan op den grond liggen möt een voet achter een der genoemde dwarslatten en op eon gegeven sein wordt het touw aangetrokken. Do groote kun6t bestaat nu hierin, dat do eene party de andere van do plank trekt en dient'.-rge volge overwinnaar is. Eenige negers, die van deze sport een be roep maken en bekend stonden als onover- winiyk, van daar hun kampioenschap, waren onlangs jui3t in San-Francisco en eens wil lende toonen over welke krachten zy te be schikken hadden, zonden zy uitdagingen aan do bemanning der verschillende in de haven liggende schepen. Niemand durfde het klaar- biykeiyk voor de eer zyner vlag aan. Ook de „Nederland" ontving eene uitdaging, die, na eenig beraad en besprekiDg onderling, aan genomen werd. Zelfs toen oie stoere Hollan ders tegenover de negers stonden, dii ook lang geen kinderen zyn, dachten de laatsten zich toch zeker van de overwinning. Allts was gereed en het sein klonk door de zaal. Een oogenblik by den eersteu ruk van het touw stonden do partyen gelyk, doch by den daarop volgen Jen, toen onze Jantjes hun sjie- ren eens terdege aan het werk zetten, vlogen de negers als knibbelspel door elkander. De overstrooming in Servië. Zou er, sedert don beroemd geworden Elisa- betsvloed, die den Biesbo;ch ontstaan deed, wel ooit een overstrooming zyn voorgekomen, waarin niet 63n kind op wonderdadige wyzo gered weed met de wieg, waarin het te slapen was gelegd? Ook by de overstrooming in Servië is zoo iets gebeurd. De „Grenz-bote", die te Semlin verschynt, deelt het als volgt mede: „Toen de schuimende Macva de dijken doorbrak en alles verpletterend met versclirik- kelyke snelheid geheele streken overstroomde, gebeurde het, dat een mosder snel haar kind met wieg en al opnam, om te trachten haar lieveling te redden, by het vluchten voor het woeste element. Zy droeg do wieg zoolang haar krachten het toelieten. Zy viel als ofLr barer moederliefde. De wateren ont rukten haar de wieg en begroeven haar in den stroom. De wieg echter dreef als een bootjo voort. Het kind, dat er in lag, sliep rustig verder, in de armen een klein kutje houdend, dat angstig miauwde. Eindelyk werd ook het kind wakker en begon klaaglyk te scbreieD. Zoo werd het ontdekt door menschen, dia hy Sabatz met schuiten waren uitgevaren om te trachten redding te brengen. Het kind was byna verstyfd van de koude; doch het werd door milddadige handen verwarmd en in het leven behouden. En toen do wateren waren teruggekeerd binnen de oevers, werd het lyk der moeder gevonden; maar het kind kon gezond aan den vader worden terug gegeven." Van alle zyden worden pogingen aange wend, om te voorzien in den nood van de slachtoffers der overstrooming. Dadelyk nadat bekend werd hoeveel schade in 'Sarviö was aangericht, werd een comité gevormd onder voorzitterschap van den metro- politaan Michael, om door milde giften den nooi te lenigen. Koning Alexander zond 10,000 franken, de ex koning Milan 5000 fr. en de koning moeder Nathalia eveneens 5000 fr. Van alle zyden vloeien giften toe; maar de nood der velen, die door don vloed van alles beroofd ziin, is nog zeer groot en moeilyk te lenigen. (Hbl.) Eon kapitein van de huzaren te Weönen beeft in zijn woning vier schoten ge lost óp zy» jonge vrouw en een officier van zyn eigen regiment, baron Weidenheim, een zoon van den gewozen minister van koop handel. De vrouw werd in het hoofd, de man in den hals en in de borst getroffen. De moor denaar liet beiden achter in zulk een ernsti- gen toestand, dat men voor hun leven vreest, en reed naar Oedenburg om zichzelf aan te geven by do militaire overheid. Hy is in ver zekerde bewaring gesteld. Er worden verschil lende beweegredenen voor de misdaad opge geven. Do kapitein leefde met z\jn vronw in de beste verstandhouding; uit hun huwelyk zyn twee kin leren geboren. In de nabijheid van het gehucht van Wendisch "Waren, by Goldberg, in Meck lenburg, vertoonde zich dezer dagen een reus achtig wild zwyn van ongeveer 400 pond. Gewapend met hooivorken, zeisen, knuppels

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2