wet zegt de minister van waterstaat, dat ver zoeken om verlenging van arbeidsduur voor bepaalde bedrijven nauwkeurig zullen worden onderzocht. De' Minister onthoudt zich echter ▼an eenige toezegging ten opzichte van een bepaald bedrijf. Daar de Minister toegeeft, dat de considerans van het ontwerp minder juist spreekt van eene nadere regeling van den Zondagsarbeid, vermits de arbeidswet gesne regeling bevat van den arbeid op Zondag door vrouwen in boter- en kaasfabrirkeD, stelt de Minister een anderen considerans voor, die aan dat bezwaar to gomoet komt. Plaatselijke belastingen By het afdeelingsonderzoek van het wets ontwerp, houdende afwijking van de regels der gemeentewet omtrent plaatselijke be lastingen ten behoeve van de gemeenten Alkmaar, Edam, Hoorn en Purmerend, werd er op gewezen, dat de Kamer sedert jaren op eene geldelijke verlaging van het maximum der hier bedoel ie beffingen heeft aangedrongen. Daarom had men verwacht, dat by dit ontwerp bet maximum der heffing op een lager bedrag dan 60 ets. waro gesteld. De leden, die dit gevoelen uitspraken, verklaarden daarom iret dit ontwerp niet te kunnen medegaan en. zy drongen er op aan om 2ltbans voor de gemeenten Alkmaar, Pur- merer.d en Hoorn een aanzienlijk lager maximum to stellen. By velo andere leden bestond tegen dit ontwerp geen bedenking. TWEEDE kAJlER. Begroeting van Binnenlandsche Zaken. Hooger Ondcncijs. Gelyk wtf in ons vorig nommer meldden, werd in de zitting van gisteren by art. 88 (Jaarwedden te Leiden) door den heer Beelaerts van Blokland voorgesteld dit artikel met ƒ6500 te verhoogen, met het plan ook art. 89 te verhoogen met 10,650; welke twee posten hy dan van de afdL Kunsten en Weten schappen wil schrappen en betreffen de poyten van het Ryks Etbnographisch Museum. Men weet cok, dat dit amendement, na ver dediging en bestrijding, werd aangenomen met 53 togen 27 stemmen. Tegen stem dm de heeren Pyttersen, Py nippel, Hesselink, De Beaufort (A.), Willingo, v. Sti ram, Conrad, Tydeman, Schepel, T. Mackay, Forf, Kolkman, Borrel, A. Mackay, Miehiels, De Beaufort (Wyk), Zyp, v. Delden, v. Dadem, Schimmelpenmnck, Scbaepmao, Viruly, Loh- man, Boaman, Guyot, v. Bylandt (A.) en de Voorzitter. By art. 89 stelde de heer Beelaerts nu ook ▼erhooging van 10,650 voor. De Minister herhaalde opnieuw, dat z. i. dit amendement om den vorui geen effect kan. hebben. De heer Veegcns wyst op do treurige rap porten over het Museum van Natuurlijke Historie; volgons den. directeur loopt het langzaam op geheele slooping der verzameling uit, die een waarde heeft van 7 millioen. Is deze toestand onjuist of overdreven? Zoo ja, waarom? Zoo neen. hoe verdedigt de Minister dan de verdaging van elke voorziening? De Minister acht de schildering niet onjuist, maar de kleuren hangen by elke schilderij Tan de gemoedsstemming af. De Minister neemt de verantwoordelijkheid in zoover op zich, dat hy dit Museum Iaat achterstaan by dringender behoeften, byv. voor het Etbnogr. Museum. Intusschen moet er te eeniger tyd voorziening komen en er is een Daderonderzoek aanhangig; zoodra de financiën het toelaten, zal er een plan worden voorgedragen. Onmid dellijke voorziening acht de Minister niet noodig. Het amend.-Beelaerts wordt zonder hoofde- lyke stemming aangenomen. Op art. 92 (Jaarwedden te Utrecht) stellen de beeren Lely en Van Karnebeek voor het bedrag der jaarwedden te Utrecht te verhoo gen met ƒ2000, ten einde in plaats van een lector in de wis- en natuurkunde een hoog leeraar aan te stellen voor de beschrijvende, analytische en synthesïsche meetkunde. Do heer Lely licht dit amend, uitvoerig toe en voeit er billykheidsgronden voor aan voor den te benoemen docent, maar ook gronden ▼an belang van het onderwys, omdat het hier examenvakken geldt. Da heer Van Bylandt (Apeldoorn) zal niet ▼erder treden in een beoordeeling van de oor zaken van het vertrek van prof. Winkler. Men moet daarvoor do stukken vollediger kennen. Maar hp vraagt of de Beg. spoedig zal voor zien in de vacature van lector in de psychiatrie, wat zoo boog nooiig is by het groot gebrek aan gelegenheid tot opneming van krankzin nigen in gestichten. De heer Mees, lid der Comm. van Rapp., ondersteunt het amend. Lely— v. Karnebeek op do gronden, door den eersten voorsteller aangevoerd. De Minister heeft tegen 't amend, hoege naamd geen bezwaar, dan alleen het verschil in geld en dat bezwaar kan de Kamer opheffen. De Minister erkent, dat het beter is een hoogleeraar te benoemen. Wat de vraag ▼an den heer Van Bylandt betreft, merkt de Minister op, dat prof. "Winkler zyn ontslag heeft genomen op ongomotiveerden grond; hy geloofde nooit aan het tot-stand-komen der inrichting, die hy verhngde een klinirk; de Minister heeft hoop, dat deze Z3l tot stand komen, maar dit gaat nu eenmaal niet zoo spoedig en om niet weder in den toestand ta geraken als van prof. Winkler, zal de Rogee- ring geeD professor benoemen voordat de kli niek is verzekerd» Da Minister neamt nu er geen oppositie is het amend, over. Art. 92 wordt goedgekeurd. By art. 93 (Gebouwen ta Utrecht) komt de heer Van Karnebeek ttrug op de quaestie der oprichting van de pathologische, psychia trische en andere klinieken. Zonder in te veel bijzonderheden te treden, die wellicht schade konden doen aan de onderhandelingen, in deze gevoerd, ontwikkelt spr. het gevoelen, dat de Regeering niet mo^t blyven staan op den eisch, dat de gemeente een midden door 't terrein loopand strookje gronds, aan een par ticulier toebohoorende, eerst onteigene. Het betreft een uitgaaf van enkele duizenden gul dens. De Regeering late daarop de zaak niet afstuiten, opdat zich niat herhale wat ten schade van het onderwijs nu reads twee malen is voorgekomen, dat hoogleeraren de universi teit verlatens wegen gebrek aan de noodige hulpmiddelen (prof. Eysselsbergen en prof. Winkler). De Minister wil van zyn kant alles doen wat hy kan om een bevredigende oplossing te bevorderenmaar hy moat van de gemeente Utrecht medewerking en steun ontvangen; en de motie, die de Raad van Utrecht heeft aangenomen, legt den Minister juist moeilijk heden in den weg. Het vooruitzicht is groot, dat het tot een schikking zal komen, maar 't betreft niet enkel een cyfer, ook een beginsel het recht van den Staat, dat de Minister, afgescheiden van cyfers, heeft te behartigen. Na replieken van den heer Van Karnebeek en den Minister wordt het debat gesloten. Artt. 93—95 worden goedgekeurd. Ey art. 96 (Groningen) komt de heer Ver- meutendie thans niet weder bet overtollige wil in 't licht stellen van vyf faculteiten by elk onzer drie universiteiten, op tegen de opening van een nieuw mineralogisch-geolo- gisck laboratorium te Groningen. Waar de Regeering niet het onderwijs in mineralogie en geologie kan beperken tot óén universiteit, daar vordert spr. althans, dat men geen nut- telooze en noodelooze uitgaven doet, gelyk hier. Gaat men op deze wyze voort, dan zal Utrecht ook een nieuw laboratorium eischen. Spr. neigt er toe voor te stellen den eersten post van 10,000 voor dit laboratorium ta schrappen. De heer Veegens heeft tegen 't plan van den vorigen spr. bezwaar. Zoolang de wet da geologie en mineralogie onder de vakken van onderwys handhaaft, moet dat onderwys bona fide worden gegeven. Er zyn kostbare ver zamelingeD, die niet voldoende kunnen worden geborgen; college- en werkkamers zyn onvol doende. Het gebouw is onmisbaar. De Minister begrypt het standpunt van den heer Vermeulen, maar niet zyn aanval tegen dit artikel. Want deze verbetering is onaf- wysbaar noodig. Het bestaande is geen labo ratorium. Over de kosten valt niet te spre ken - waar ze niet overmatig zijn het moet er zyn; de wet vordert het. De heer Vermeulen wil het onderwys in geologie en mineralogie ni=t schrappen, maar 't begrip, wat daarvoor noodig is, is zeer rek baar. Hy is niet overtuigd en stelt als amend, voor de ƒ10,000 te schrappen. Heden voortzetting. Waterstaat. De nieuwe schutsluis te IJmuiden zal nog vóór het einde van het jaar voor d6 grootste schepen worden opengesteld. De voltooiing der werken is na het faillissement van den aan nemer aan de borgen opgedragen; nadat dezen in gebreke waren gebleven, is tot voltooiing van het werk een contract gesloten van 142.467. By nota van wijziging wordt een post van ƒ50,000 aangevraagd, ten einde na ratificatie der overeenkomst- met België omtrent het kanaal GentTer Neuzen, onmidöellyk met de werkzaamheden te kunnen aanvaDgen. De Minister is in overleg getreden met het provinciaal bestuur van Drente omtrent vaststelling van het peil der Hoogeveensche vaart; het onderzoek der zeer ingewikkelde zaak van de Hoogeveensche vaart is thans afgeloopen. By afzonderlyk wetsontwerp zal de Minister een voorstel doen omtrent toekenning van een Rykssubsijie voor den aanleg van een kanaal uit het Oranjekanaal by Odoorn in verbinding met het Groninger Stadskanaal. Een nader onderzoek is ingesteld omtrent eene definitieve regeling van de zaak van het Heemraadschap van. den Amstel en Nieuwer- Amstel. Voorgesteld wordt aan de gemeente Maassluis voor den tyd van drie jaren een subsidie toe te kennen van '/t der jaarlyk- sche kosten van uitdieping der haven tot een maximum van 1500, en een subsidie tot een maximum van 9100 aan de gemeente Nymegen in de kosten van verbetering der Nieuwe Haven. Ook wordt een en ander by nota van wyziging voorgesteld het subsidie aan de gemeente Haarlem in de kosten van een Dietiwe scheepvaaxtsluis te Spaarndam te verhoogen met f 6500. Omtrent eene haven te Scbeveningen wenscht de Regeering af te wachten tot welk besluit het plaatselijk bestuur zal komen, alvorens hare gedragsiyn ten deze vast te stellen. Door den Minister is een commissie van 4 leden ingesteld met de opdracht hun van advies te dienen in zake het onderhoud en de eventueele herstelling van het gerechtshof en do groote zaal op het Binnenhof. De onderhandelingen met de My. tot Expl. van Staatsspoorwegen over een contract voor aanleg en exploitatie van den NoorJooster- Locaalspoorweg tusschen den Staat, de Exploi tatie-Maatschappy en de nieuw op te richten maatschappij. Do ODderhandolingon omtrent overneming van de drie op ons gebied gelegen spoorweg gedeelten van sommige ïynen door België, in verband met overneming door dezen Staat van den Grand Central beige, hebben tot uitgangspunt, dat de Belgische Staat zonder odzq medewerking de op ons gebied gelegen trajecten niet in handen kan krygen. De vrees, dat uit de sluiting van de halte Yeenenburg der H. IJ.-S. M. nadeelige gevol gen voor den Staat kunnen voortvloeien, komt den Min. overdreven voor. Uitvoering van nieuwe overkappingen op de stations Tilburg en Dordrecht kan nog niet aan do orde komen. Het plan voor een ver betering van het station Rozendaal is nog in studie. Het verkeer op de lyn WoerdenLeiden wettigt het inleggen van een nieuwen trein Diet. Noodzakelykheid met bet oog op do veiligheid voor dubbel spoor op het traject Tilburg 's Bosch bestaat op dit oogenblik niet. In het geheel wordt voor de vol tooiing van het vastgestelde plan van het goedersDstation in. de Rietvelden te Amster dam nog ongeveer 490,000 voreischt. Naar behoefte zal daar echter mede worden voort gegaan. Omtrent do plannen voor het nieuwe station te Amersfoort is thans met de H. IJ.- S.-M. overeenstemming verkregen. Omtrent subsidiën voor den aanlog van stoomtram wag^n stolt da Min. zich voor op den tot dusver gevolgden weg voort to gaan en de vertegenwoordiging in do gelegenheid te stellen telkenmale omtrent een subsidie- verleening ten beslissing te nomen. Voor een paardentramweg Hengeloo-Yorden stelt de Minister een Ryks-subsidie voor van 22,667. Een veiliger opslagplaats voor dynamiet is niet gevonden. Een octrooiwet in dit zittingjaar kan de Reg. niet toezeggen. De afgevaardigde Daar het politiek-agrarisch eongrss van BudaPosth was benoemd wegens zyn kenDis van de oeconomische vraagstukken en van de buitenlandsche agrarische politiek. Een wetsontwerp tot wyziging der Boterwet zal vermoed rlyk co Kamer reed3 hebben be reikt. Onderzocht wordt of voor hoterfabri- kanten van Regoeringswege gelegenheii zal worden geopend hunno werkplaatsen en producten onder geregeld toezicht te stellen.— De dringende behoefte aan een nieuwe geologische kaart wordt nader uitvoerig be toogd. E-n wetsontwerp betreffende het optreden als schipper op koopvaardyscb^pen en het in dienst hebben van stuurlieden en machinisten is gereed. Hoowel de Regeering zich van officinale deelneming aan de tentoon stelling van 1900 te Parys wenscht to ont houden, vraagt, zy 10,000 aan als eerste bedrag van eeil som van f 50,000, waarop geraamd worden" de kosten van optreden van den door haar te benoemon Regeeringscom- missaris. Do Veiligheidswet zal 1 Januari a. s. in werking kunnen treden. Terecht- wyzing van postambtenaren, die aan onbe leefdheden schuldig worden bevonden, blyft niet achterwege. Verbetering van den post dienst voor gedeelte van den Haarlemmermeer wordt overwogen. De tweede Zondags- bestelling wil de Regeering vooralsnog be houden en aan invoering van dubbel port op Zondagen zyn te veel bezwaren verbonden. De bouw van de noodigo localiteit, ten einde den postpakkettendienst aan het station te Rotterdam te kunnen vestigen, wordt ge raamd op ƒ40,000. Over verlenging van de overeenkomst met de Maatschappy „Zeeland" zal binnenkort worden onderhandeld. De 10,000 aangevraagd voor betere controle op de kassen der Poste ryen, zal blykens nader voorstel worden aan gewend voor vereeniging der betrekkingen van inspecteur der Posterijen en van inspecteur der Telegraphie, in verband waarmede een afzonderlijke inspecteur voor den dienst der spoorwegpostkantoren gevorderd wordt. Een tehpboon verbinding met Engeland wordt niet uit het oog verloren. De akte van aan koop van een stuk gemeentegrond te Amster dam voor den bouw van een Rykspostspaar bank zal vermoedeiyk spoedig gepasseerd worden. De „Doelwijk." Aan Reuters-office wordt uit Rome van 8 dezer geseind: Do prys-commissie heeft verklaard, dat het prysmaken van de „Doelwyk" op wettige wyzo is geschied, doch dat wegens den met Abes- sïnië gesloten vrede geen aanleiding meer bestaat tot de verbeurdverklaring van het vaartuig en van de lading, welke ter beschik king blyven van de eigenaars, zonder dat dezen reent hebben op schadevergoeding. ATJEII. Uit een telegram, gisteren door de „N. R. C." uit Indiö ontvangen, blykt, dat de benting, in het regeeringstelegram bedoeld zie ons vorig nommer Is: de benting te Kotta- Aron, en de naam van den gewonden officier: Dudok van Heel. Gemengd Nieuws. In onze b r ievenbus vonden we hedenmorgen een kaart van de Ned.-Herv. Diaconie Armen ten name van J. Brakel. Ze is aan ons Bureel terug te bekomen. Men meldt ons uit Hillegom: By den winkelier K., alhier, kwam op St.-Nicolaas- avonl een vrouw eenige inkoopen doefi. Na een flinken voorraad te hebben gekocht en in een mand gepakt, wilde zy heengaan zonder betalen. Toen de heer K haar hi.rop attent maakte, begon zy hevig te schelden en te razen, voorgevende reeds betaald to hebben. Ziende, dat de vrouw halsstarrig bleef, riep de winkelier do politie, welke laatste proces verbaal opmaakte. Van de werf van den hoor J. Boot, scheepsbouwmeester te "Woubrugge, werd gisteren met gunstig gevolg te water gelaten een nieuwo yzaren roeftjalk, groot 56 ton, gebouwd voor rekening van F. Slot, te Haarlem. Onmiddellyk daarna werden de kielen ge legd voor twee soortgeiyke vaartuigen, to bouwen voor resp. schipper J. Da Jong, te Rotterdam, en voor P. Met, te Nieuwer- Amstel. Door de Vrouwonvoieen i g i ng „Tabitha", te Waddingsveen, is dezer dagen een inschryving geopend ten behoeve van bejaarden, weduwen en wezen. Het boekjaar 1896 sloot met een batig saldo van ƒ0.50. De ontvangsten waren ƒ223.66, do uitgaven ƒ223.16. Men schryft ons uit Sassenheim: Ook do kUintjea van de Fröbelschool vierden gisteren Sint Nicolaasfeest. Door do goede zorgen van de onderwyzores, mej. Schagen van Zoelen, was do school aardig versiord en konden de kinderen naar hartelust genieten van moois en lekkers. Zy hadden braaf wat versjes geleerd en zeiden die op zulk een wyzo op, dat het werkeiyk onzo bewondering wekte en een goed idea gaf van het onderwys. By het heengaan ontving elk der kleintjes nóg een paar ge schenken, hetgeen de blijdschap niet weinig verhoogde. Voor de Haagsche rechtbank is gisteren gepleit in de navolgende zaak: Door den Haagschen bankier Moritz Wolff was eene actie ingesteld tegen do naamloozo vennootschap„Zuïd-Ooster-Spoorwegmaat- schappy" in liquidatie, gevestigd te "s-Graven- hage, op gFOid, dat de gedaagde in de dag bladen hal bericht, dat de 3de hypothecaire obligatie ten laste der onderneming zoude worden afgelost door betaling van hoofdsom, en renten der vervallen coupons. Uit een Iatc-re aankondiging in de bladen bleek evenwel, dat de Maatschappy omtrent det betaling der rente een eer.igszins anderen weg op wilde en dat de betaling, behalve de hoofd som, alleen betrof de loopende rente en niet de vervallen rente. Hiermede werd door eischer geen genoegen genomen, zoodat deze de genoemde Maat schappy in rechten riep en van haar vorderde een uitbetaling als houdster van hypothecaire obligation van een bedrag van ƒ62,530.77,, zijnde het gezamenlyk bedrag van hoofdsom, vermeerderd met al de vervallen en destijds niet betaalde coupons. Het verschil, dat partyen voornamelijk in deze verdeeld hield, bestond hierin of onder betaling van de renten, in verband met de voorwaarden van de emissie, moest verstaan, worden uitbetaling van loopendo renten in dien zin, dat alleen de laatste coupon betaal baar was, of wel in dien zin, dat al de vorigo en niet betaalde coupons te vorderen waren, zooals eischer beweerde. Yoor den eischer trad op mr. J. Yan Praag, voor de gedaagde Maatschappy mr. Philips, uit Amsterdam. By zyn val van het rijwieT heeft mr. H. graaf Van Hogendorp gisterochtend in Den Haag zyn rechterbeen op twee plaatsen gebroken. Nadat het been in het garnizoens- hospitaal was gezet, werd de heer H. naar zyne woning in de Sweelinckstraat vervoerd. Zyn toestand was gistermiddag bevredigend. In den nacht van Zaterdag op Zondag werden in het Molenslop te 's-Graven- hage twee mannen door den zoon des huizes op heeterdaad betrapt op kippenroof. Zich ontdekt ziende, ging een der stroopers den jongen man te lyf. Deze loste toen zes revolver schoten op de dieven. Zy schynen echter ongedeerd te zyn ontkomen. Op een 30-tal bommen na is do Scheveningsehe haringvloot terug. Do uitslag van deze visschery is dit jaar zeer ongunstig' te noemen. De hoogste besomming is van den roeder M Van den Toorn Jz. met 7000; de laagste* van T. Yarkevisser met 2000; terwyl het mïddencyfer ni-t eens ƒ4000 zal bedragen. Het dooranee-cyfer van do Iogger- vloot is niet hooger dan 6200 a 6300, waarvan de laagste besomming ƒ3700 is. De hoogste besomming van alle haringvisschers is die van een logger van den reeder J. Den Duik Wz., schipper S. Roeleveld, nl. f 11,500. Dit vaartuig heeft dit jaar voor zich 130 last haring aangebracht. Volgens do „Haagsche CL" heb ben de besturen der verschillende coöpera tieve broodfabrieken te 's-Gravenhage uit hun midden eene commissie benoemd, om te onderzoeken, in hoeverre aan den wenscli der bakkers kan worden voldaan, om den nachtarbeid af te schaffen. Op de Korte Hoogstraat te Rot terdam heeft gisternacht het volgende plaats gehad: Een 18-jarig jongeling, v. V. genaamd, had, daar zyn meisje, van denzelfden leeftyd, niets meer van hem weten wilde, oen revolver gekocht om haar en zichzelf te dooden. Om streeks halföén trachtte hy zyn plan. te vol voeren en schoot hy op het meisje zonder haar evenwel te raken. Hy zetto bet daarna op een loopen, door politie en burgers achter volgd, op wie hy, in do Wagenstraat in htt nauw gebracht, do vyf overige schoten loste, ook zonder iemand to kwetsen. Hy werd ge grepen en naar het politiebureel gebracht. Waarschijnlijk zal een onderzoek naar zyn geestvermogens worden ingesteld. Een handelsreiziger te Amaterdar die aan zyn klanten gedrukte bestelkaarten had gezonden, om daarvan na invulling ge bruik te maken, kreeg dezer dagen een dier kaarten, oningevuld on ongeteekend, in omslag van de post thuis bezorgd mot eon strafport van 7'/2 cent. Hy heeft nu dien omslag aan den minister van waterstaat, handel en ny ver heid gezonden met een schrijven, waarin hy op het ongepaste van die handeling (of grap) wyst, om hem voor een stuk, dat mor. weten moest, dat waardeloos was, strafport te laten betalen, waarom hy de 71/, cent, als onrecht matig geheven, terug vraagt. De pleidooien in do zaak togen de officieren, betrokken in de mishandeling van den inspecteur van politie Yan der Schrieck, te Amsterdam, welke voor het hoog militair gerechtshof zouden plaats Lebben, zyn uitgesteld en nader bepaald op Vrijdag 11 December a, s., des voormidiags te elf uren. Door het O. M. werd gisteren voor de Amsterdamsche rechtbank gevangenisstraf voor den tyi van 3 maanden geëischt tegen een diamant bewerker, die zijn broeder in een twist met oen mes in do hand en in de zydo gestoken had, met het gevolg, dat deze, hoewel vart zyne woncen hersteld, thans belemmering ondervindt by <le uitoefening van zijn. hand werk. De beklaagde barstte by het vernemen van. den eisch van het O. in tranen uit. Naar men meldt, moet ta Bussiim een wonderschoons echo ontdekt zijn, welke die van Mcideroerg verre overtreft. De plaits waar, wordt achter nog geheim gel onlen. Zondagavond jl. werd. een jonk man, die van zyn meisje- kwaar, op' weg naar den boer in de-i IJpolder, by wien hij drsndle, aangevallen dooi eemge opgeschoten knapen, die hem sloegen en mishandalden. Opeens hoorden buren oen akelig gegil, en toen bleek het, dat men h^m met een broodmes (som migen. spreken van een scheermes) een steek in- den rug had toegebracht. In zyn bloed badende, werd hij in een nabij gelegen woning gebracht, waar hy nog verpleegd wordt en in bedenkelyken toestand verkeert. Minnenyd schfint hier weder een hoifdroi te spelen. Ook scBynt bepaald uitvoering ge geven te zijn aan een vooraf beraamd plan. Do hoofddader is reeds naar Amsterdam gebracht, nadat een streng verhoor had' plaats gehad. De drie anderen bevinden z ch ook lil hechten». Omtrent dezen raoordiansfag te Slótirdyk kan nader het volgende worden gemeld? De lioudïng van den hoofddader is in do hoogste mate onverschillig. Het meisje moet herhaaldelijk dreigementen hebben ontvangen, dat het met baar vryer niet goed zou afloopen, en dat ook zj zelve „er an moest" ingeval hy het waagde haar te bezoeken. Zy schynt. dit echter voor zich te hebben gehouden. Intusschen ligt de getroffene nog altyd in de woning, waar hy Zond'ag-avond na den. aanval is opgenomen, en kan voorloopïg niet vervoerd worden. Zjjn toestand is lang nrofc zonder gevaar. De steek is waarscbynfjjk door den rug tot aan de longen gekomen. Er heelt zich althans veel bloed ook door de keel ontlast. De aanvallers behooren tot een deel der bevolking van den Spaarndammerdyk, die reeds meermalen met politie en justitie in aanraking is geweest wegens ongeregeldheden. Op het Begijnliof te Dordrecht haalden eenige jongens by een winkelier in 6igaren oenig kattekwaad uit„ doch daar de winkelier in den winkel was, stoven zy in alieryl uit elkander. In zyn overhaaste vlucht zag de 11 jarige D:rk Van den Berg de tram niet aankomen, by geraakte er onder 6n werd eenige meters meegesleurd. Opgenomen bleek de knaap ernstig gekwetst, zooJat zyn overbrenging naar het ziekenhuis noolzakelgk was. O. a ie zjit linkerarm by den schouder gebroken en zal dit lichaamsdeel vermoedelijk afgezet moeten worden. Te Veendam is Maandag de 3 0- jarige schipper A. Schenkel, bezig zynde zyn nieuww tjalk iu orde to maken, door een vallend stuk yzar gewond en direct op de plaats dood gebleven. S. laat eene weduwe en drie jeugdige kinderen na. Te Stadskanaal is in een twia zekeren J. Kaspers lotterlyk bet oor afge sneden en hem bovendien een diepe wond in de wang toegebracht. De dader is gearres teerd. Mea raeTdt uit Groningen, dat op do veemarkt aldaar gisteren het mond- en klauwzeer by tweo runderen is geconstateerd. Met twee andere koebeesten, afkomstig van denzolfden stal (van den kastelein Pienter ia de Nieuwe Ebbingestraat) zfin ze direct afgezon derd en afgemaakt. Tevens werd de ziekte geconstateerd by eene koe, cie op gonoemden stal was blyven staan. Maatregelen zyn ge nomen, om do besmetting tegen te gaan. Waaraehynlyk orn.de in het a. 8. voorjaar te verwachten werkeloosheid eeni- germate te verzachten, wordt landbouwers, die bun land wenschen te do6n spitten in plaats van ploegen, door het gemeente-bestuur van Maasland verzocht, ter secretarie daarvan aangifte te doen. Men vermoedt dat door de gemeente eeno bijdrage zal verstrekt worden in do meerdere kosten, die het spitten boven het ploigen zal veroorzaken. Een wissel wachter te Ylaardingen bemerkte, toen een sneltrein in aantocht was, dat er een man dwars over de rails lag. Deze kon nog juist bytyds door hem verwijderd worden. Het bleek, dat de man dronken was.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2