Do behandeling der Donderdag jl. geschorste zaak van don onderbaas op het bouwwerk in de Casuariestraat te 's-Graven- hage werd heden voor de Haagsche rechtbank ▼oortgezQt. Alvorens het woord aan liet O. M. werd gege ven tot het nemen van het requisitoir, verklaarde do beklaagde nog, op een vraag des voorzit ters, dat wel oen oogenblik de gedachte by hem is opgekomen dat er gevaar bestond by het wegnemen der formeelen, doch toen by er mode begonnen was en gezien had dat er geen inzakking volgde, is de gedachte aan gevaar by hem verdwenen. Nooit had hy nog een kluis gebouwd, wel medegewerkt aan den watertoren te Gouda, een werk overeenko mende mot het metselwerk van een kluis. Fouten in het metselwerk der kluis heeft hy niet ontdekt. De fundeerrag der kluis heeft beklaagde zonder de teekening doen aanvan gen; de verdere optrekking der muren ge schiedde volgens teekening. Subst.-officier van justitie mr. Yan Buttingha "Wicbers ving zyn requisitoir aan met eone betuiging van groote deernis voor dezen be klaagde, dien ZEd.-Achtb. van onder het puin der kluis zag weghalen en nagenoeg als ïyk wegbrongen. Daarna tot de zaak komende, wees ZEd.- Acbtb. or op hoe by het touwwerk in de Casuariestraat het oog dos meesters heeft ontbroken. Er is een kluis gebouwd van den allerzonderlingsten vorm, in den trant van e3n oven aan de binnenzijde bekleed met vuur vaste steenen alsof by brand het vuur van tinnen zou komen. De verankering zooals die op de teekening stond aangegeven, was een carricatuur van eene verankering en eene volledige beschryving van het werk wordt in het bestek gemist. Bovendien werd de teekening voor de kluis gemaakt door den aannemer Lorrie zonder dat de architect die gezien had. Welke grove fouten echter ook aan den architect, den aannemer en den opzichter verweten kunnen worden, strafrechterlijk zyn zy niet aansprakelijk, omdat beklaagde zich niet aan de teekening heeft gehouden, wat do verankering betreft, al erkende ook do aannemer later zelf, dat de op de teekening aangegeven verankering niet goed voor het metselwerk zou geweest zyn. Doch dit daar gelaten, de grootste fout is, dat men den on derbaas, in den kluisbouw geen des kundige, alleen heeft laten ploeteren zonder dat het oog en de hand des meesters zyn arbeid controleerden of steunden. Het rapport der deskundigen omtrent het metselwerk besprekende, wo.s ZEd. Achtb. op het afwykendo oordeel van de wet9n- schappeiyke deskundigen en de practiscbe deskundigen. Doch hoe dit ook zyn moge, aan beklaagde alloen is het ongeluk te wjjten, omdat hy is afgeweken van de teekening, wat do veranke ring betreft, en de formeelen heeft weggenomen alsof hy met goed metselwerk te doen had (hetgeen door deskundigen op wetenschappe lijke gronden wordt betwist). Hce ongaarne ook, achtte ZEd. Achtb. zich verplicht de veroordeeling van den onderbaas te vorderen tot 4 weken hechtenis. Beklaagde drukte zijn leedwezen uit over dien eisch en wees er op dat hy op 3 October overkropt was met werk en toezicht op ruim 50 werklieden. Bovendien was hy pas ziek geweest en niet normaai. De verdediger inr. H. De Ranitz drukte zyn leedwezen uit over de vervolging van dezen hekl., den onderbaas, waar men den architect, den aannemer on den opzichter on gemoeid liet. Voorts bttoogde pleiter dat de aannemer, de heer Lorrie, genoegen heeft genomen met het niet aanwezig zyn der ankers en daarmede allo verantwoordeiykheid op zich heeft genomen. Verder wees pleiter er op, dat aan beklaagde een onvolledige tee kening is gegeven, waarvan hy bovendien niet voldoende kennis kon nemen. Ook staat het volstrekt niet vast dat by het wel aanbrengen van de ankers de kluis niet ingestort kan zyn. De officier neemt dit wel aan, maar pleiter betwist het ten sterk ste. Evenmin staat vast, dat de werkman by het instoitjn van de kluis gestorven is; dit kan gobeurd zyn by het reddingswerk toen men over het puin geloopen heeft. Daarna kwam pleiter tot het metselwerk en het wegnemen der formeelen, en protes 'teerde by er tegen dat de officier het rapport der practici voorby gaat en het rapport der wetenscbappelyke mannen als juist aanneemt. Doch ook dit laat pleiter rusten. Deze be klaagde had niet te oordeelen over den hem gegeven last om do formeelen weg te nomen. Hy is onderbaas, iemand die niet zelfstandig werkt, die staat onder de rechtstreeksche bevelen van den aannemer. En nu moge er eene vergissing in de opvatting dor order hebben plaats gehad, ©ene treurige •vergissing, op grond daarvan kan de rechtbank dezen be klaagde niet voroordeelente minder omdat hij volkomen ter gocdertrouw handelde en afging op de dcor hem bevonden hardheid van het metselwerk. En ook de rapporten van do practische deskundigen dó;harge getuigen dat de in storting niet te wyten is aan onvoldoende hardheid van hot metselwerk, maar aan een fout in het metselwerk die men niet heeft kunnen vindon. Voorzorgsmaatregelen hadden genomen moeten worden, zegt mon. Maar welke? In elk geval, de aannemer had ze niet gelast. Pleiter ontkent d2n ook dat er eonig schuld moment is, waarop men dezen beklaagde zou kunnen veroordeel^, en bjj is overtuigd dat de rechtbank, indachtig het: „oordcel niet in overhaasting," zyn cliënt zal vrysproken. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op 17 December. Het „Hbl." schry ft h e t v o 1 gende: Gistermorgen ongeveer vyf minuten 07er halftwaalf werd te Amsterdam op verschil lende plaatsen een dreuning gevoeld. In ónze bureelen rammelden de ruiten; bewoners van den omtrok van het Frederiksplein voelden een dreuning alsof een zwaar stuk geschut werd afgeschotenin het bureel van de brand weer op den O. Z.-Achterburgwal keken de beambten elkaar aan en vroegen elkaar af of de steiger van een in aanbouw zynd huis aan den overkant zou zyn ingevallen. In de Watergraafsmeer trilde het gebouw der Gooi- sche Stoomtram op zyn grondvesten. Men dacht aan een ontploffing in de kruitfabriek te Muiden, doch spoedig verspreidde zich de tyding, dat by Ouderkerk een kruitmagazijn in de lucht zou zyn gesprongen. Een der ver slaggevers van het „Hbl." begaf zich onmid* deliyk naar Ouderkerk, en gistermiddag ont vingen wy een telegram, meldende: „Geen magazyn in de lucht gevlogen. Er is alleen oud kruit verbrand, zooals vaak geschiedt, en den slag daarvan hebben we te Amsterdam gehoord". Nader schry ft deze berichtgever: Men heeft de gewoonte om oud kruit af en toe door ontploffing te vernietigen, zoodat de bewoners van Ouderkerk aan dergelijke knal len reeds gewoon zijn. Deze slag was volgens de bewoners van Ouderkerk lang niet zoo hevig, als die voor drie weken weerklonk. De slag was toen zoo hevig, dat velen hun huis uitliepen, meenende dat het magazyn nu werkelijk de lucht inging. Men was dan ook verbaasd dat gisteroch tend de slag te Amsterdam velen zoo had doen ontstellen. „Toch", zeiden do bewoners, „leven wy hier altyd in angst dat het eens werkelykheid zal worden en het magazyn housch de lucht ingaat, en dan Het „Hbl." zoude dengenen die met het ontploffen van partyen kruit belast zyn, wil len vragen deze in den vervolge ate zy dan alleen door ontploffing vernietigd kunnen wor- deü, in zeer kleine partijtjes te verdoelen, opdat de slag de bewoners van de omliggende huizen en van de steden en dorpen in de onmiddel- lyke nabyheii Diet noodeioos doe ontstellen. Gistermorgen te elf uren werd voor de deur der gevangenis in de Tucht huisstraat te Haarlem op de gebruikelijke wyze voor den eersten keer voor den Krygs- raad ingedaagd de voortvluchtige 2do luitenant der vesting-artillerie te Den Helder, A. P. Van Nahuys, om te verschynon op 16 Januari 1897, des namiddags te halftwee, ten einde zich te verantwoorden wegens desertie. Den Gisten Oct. jl. heeft hy nl. moedwillig en zonder verlof zyn garnizoen verlaten zonder tot nu toe terug te keeren. Naar do „Haarl. Crt." verneemt, heeft de heer Bredius cassatie aangeteekend van het vonnis van den kantonrechter te Haarlem, waarby by is veroordeeld wegens versperring van het Schotsr voetpad. Gisteravond vergaderde de on langs opgerichte afdeeling Pwotterdam en om streken der „Zuid HollandschelJsvereeniging." Het voorloopig bestuur werd by acclamatie als definitief bestuur gekozen met den heer H. J. Van Staveren als voorzitter en den heer J. C. P. Van der Graaf als secretaris. Het ledental bedraagt reeds 338. Voor den Hoogen Raad werd gisteren de vraag behandeld of, wanneer een schuldeiscber uit eigen beweging en zonder voorkennis van des schuldenaars borgen, de faillietverklaring van den schuldenaar hoeft aangevraagd en verkregen, of dan daardoor de borgen zfjn ontslagen. De kantonrechter te 's Gravenhage beant woordde die vraag bevestigend; de rechtbank or.tkennend. Voor de borgen trad op mr. P. J. Snel; voor den schuldeischer mr. C. J. Francois. Gisternamiddag geraakte een waggon, gevuld met lompen, die op een der lynen van het stationsemplacement te Utrecht stond, in brand. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon niet verhinderen, dat de wagen geheel uitbrandde. Oorzaak onbekend. De treinenloop ondervond eenige vertraging. De stoombooten, varende van Deventer op Arasterdam, zyn in plaats van langs Kampen weder langs Arnhem Utrecht vertrokken. Uit Leeuwarden meldt men d. d. 4 .Dec, In Friesland is sedert gisternamiddag do dooi ingetreden. Het in de vaarwaters nog aanwezige y3 levert voor de scheepvaart nogal moeilijkheden op. Heden zyn althans te Leeuwarden onderscheidene marktschepen niet aangekomen en vele goederen enz. uit de om liggende plaatsen met hooiwagens en andere voertuigen ter markt gebracht. De Heeron veen8Che rechtbank veroordeelde een strouper te Huttenberg, die schoot op den rijksveldwachter Dussen, die hem op heeterdaad betrapte, tot eene gevan genisstraf var. één jaar en zes maanden. Een andere strooper, dio zich daarby tegen ge noemden veldwachter verzette, werd veroor deeld tot vier maanden gevangenisstraf. Naby Buitenpost geraakte iomand uit Stroo'oos met paard en rijtuig in de trek vaart. Hy is aan do gevolgen overleden. De bekende hardrijder G. Entjes, van Schaaphok (Gron.), het vorige jaar de snelste rijder op de korte baan, zal wegens ongesteldheid dezen winter niet aan wed- stryden deelnemen. In het academisch zieken huis te Groningen onderzocht, is hem het hardrijden verboden. Zaterdagnacht stierf te Laeken eene oude vrouw. De weduwnaar ging het sterfgeval aangeven, de doodkist bestellen, ia 't kort, hy regelde alles wat voor de begrafenis noodig was. Hoe groot was zyn verbazing, toen hy, thuis komende, zyn vrouw rustig voor haar doodsbed zitten zag. Sedert een drietal dagen werd de dertig-jarige dienstbode B. B., van de wed. Hc-pkema, te Oranjewoud, vermist. De vrees, dat haar een ongeluk overkomen mocht zyn, werd Donderdagmorgen bewaarheid; men vond haar lyk in den regenput, waarin zy ver- moedelyk by het waterputten gevallen is. In den Dacht van Woensdag op Donderdag brak te Werkendam brand uit aan den Visschersdyk. Twee woningen brandden tot don grond af; belendende huizen worden behouden met behulp van de brandspuit. Beide gebouwen waren verzekerd; de inboëdels slechts gedeeltelyk. De oorzaak van den brand is onbekend. De hulpremmer G. der H. IJ.-S.-M. werd gisteravond op het stations-emplacement te Winterswyk door een van Zutfen komenden goederentrein overreden en terstond gedood. Het ongeval moet aan eigen onvoorzichtigheid geweten worden. Hoawel gewaarschuwd wilde hy toch nog vóór den naderenden trein de rails overloopen, waarby hy zeker door de gladheid moet gevallen zyn. Do man laat vrouw en vier kinderen achter. Men meldt uit Harlingen aan de „N. R. C.": Eene bekende straatfiguur, G. M., etno vrouw die sterk aan den drank was, werd gistermorgen door de buren dood achter de deur in hare woning gevonden, hoogst vor- mo9deiyk in de jenever gestikt, 's Nachts halftwee zat ze nog vroolyk te zingen. De centrale werkstakings-com- missie te Hamburg heeft gisteren besloten tot eene algemoene werkstaking van alle in of aan do haven werkende arbeiders. Een gistermorgen verspreid strcoibiljet noodigde alle kadewerkers, barkasvoerdets en rolkoet siers uit, den arbeid te staken, opdat het verkeer in de haven van Hamburg volkomen stilsta. Om halfnegen verliet het grootste gedeelte van do werklieden aan de staatskaden het werk; een klein gedeelte werkte door. In oen gisternamiddag door 4000 personen bezochte vergadering der kadewerkers is be sloten, de afgekondigde algemeono werksta king te erkennen en zich met do overige stakers solidair te verklaren. Dezer dagen was, gelyk men weet, dcor de marechaussee gewaarschuwd tegen zekere familie Bistère, bestaande uit man, vrouw en twee vol wassen kinderen, een zoon en eone dochter, welke kort geleden uit Frankrijk naar Nederland was gekomen en er haar werk van maakte by winkeliers guldens van 1863 tegen andere in ruil te vragen, om daarvan broches te maken, maar dan tegc-lykertyd geld trachten te ontvreem den als de winkeliers hun lade doorzoek- n. Gistermorgen trachtte de familie te Rotter dam baar slag te slaan. By con winkelier op de Leuvehaven ging de dochter naar binnen en kocht een flesch wyn, om daarna met het verzoek voor den d3g te komen, of de win kelier geen guldens van bet jaar 1863 voor handen had, om daarvan een broche te laten makeu. Aan haar verzoek werd gehoor ge geven en men ging aan het zoeken onder de voorhanden guldens, met het gevolg, dat, toen de familie weg was, een gulden of vyf vermist werden. Spoedig daarna had de familie alweder een ander op het oog, doch voordat er meer slacht offers kondon worden gemaakt, zat de politie haar op de hielen en werd de dochter naar het politieburoel gebracht. Later heeft de politie de geheele verdachte familie onder hare hoede genomen en naar het bureel in de Pauwensteeg gebracht, om heden, vermoedelijk naar België, te worden uitgeleid. MarUtberlohten. Leiden, 5 December. Granen werden heden met ruim aanbod tot nagenoeg onveranderde prrjzoc/ verhandeld. Witto Tarwe prijshoude; d, do beste eoorten waren goed te plaataou. Rog go door meerder aanbod gemakkelijker to koopen. Gerat onveranderd. Haver iets lager en de overige artikelen werden onveranderd of naar q ial.toit iets lager verkocht. Witto Tarwo ƒ6.80 a ƒ7.75. Roode ƒ6.80 a ƒ7.50, Walla-Walla 7.50 a ƒ7.75. Poolsohe a per 80 KG. Rogge ƒ4.20 a ƒ4.40 per 74 RG. Zomorgeret ƒ4.30 a 4.50, Winter- ƒ4.50 a ƒ4.80, Chevalic-r- ƒ4.00 a ƒ5.50 per HL. Haver ƒ3.10 a 3.70 per 50 KG. Groene Erwten 5.76 a 6.50 per HL. Pa&rdenboonen 5.10 a 5.25 per HL. Duivenboonon ƒ6.a f 6.20 per HL. Brnineboonen 8.75 a ƒ9.75 per HL. Koolzaad a per HL. Kanariozaad 5.25 ƒ6.por HL. Honnepzaad 5.75 a ƒ6.75 per HL. Boter. Aanvoor 6090 kilogr.leto qualit. por l/4 vat ƒ52.a 56.2io qualit. per 1/4 vat 44.a ƒ50. leto qualit. per kilogr. ƒ1.30 a ƒ1.40; 2de qualit. per kilogr. ƒ1.10 a 1.25. Lange Zwarte Turf. Geen aanvoer. Hoofddorp, (Haarlemmermeer), 3 Dec. Roode WinteTtarwo a .—.Jarige Tarwe a Witto Tarwo 6.75 a ƒ7.40, Zomer ristarwo .- a 1 R 'ggo ƒ4a ƒ4.25, llavor ƒ6.— a ƒ6.50, Cbevaliergerat Wiutergc-rsi ƒ4.— a ƒ4.25, Duivenboonon ƒ5 5 a ƒ5.90. Paar- donbooncn ƒ5.a ƒ5.40, BruiDenboonen a Groene erwten ƒ5.7/» a 6.50, Grauwe erwten a Capucynera a Kan^ne- zaad ƒ5 50 a Karwoizaad ƒ10.50 a inclusief. to veld staande per 50 kilo, Lijn zaad a Op do heden gehouden vee en paardenmarkt waren aangevoerd 3 paarden en 2 hitten. 3CliiC(iain, 4 December. t»o;oorinz van do MaVe- Uars. Moutwijn 7.75, Jenever ƒ11.75, idem Amst. proef ƒ13.25 por Ned. vat en zonder foot, zonder de belasting. Spoeling-commissie 1 50 per kctol. Noteoring van,den lirandereboud. Moutwijn 6% a per heet, ct., zcalor fust en zonder belasting. ACADEMIENIEUWg. Leiden: Geslaagd is voor het candidaats- examen ia do rechten, met den hoogsten graad cum laude), de heer H. Van Goudoever. Utrecht: Tot arts is bevorderd: de heer L. A. Mljr. lieff. Tot ssmi-arts: de hoeren J. Brook en J. C. Metz. Tot tandmeester: mej. F. Ebels. Aanv. ex. dier- en dolfstofkundo: mej. Ch. C. Heintz. BUITENLAND. Duitschland* In het proces-Leckert heeft Fützow de Oberstaatsanwalt medegedeeld, dat hy te en den beklaagde Lützow eene instructie wegens ernstige oorkonden-vervalsching en bedrog heoft geopend. Do eergisteren door den crimineelen com missaris Tausch als mogelyk achter de scher men zittende genoemde Rene verklaarde, dat hy de beklaagden niet kent en evenmin be trekkingen heeft met het departement van buitcnlandscho zaken. Ook den commissaris Tausch kent hy niet; by onderhoudt geen relaties met de politie en heeft met het artikel „Am Montag" in „Die Welt" niets te maken. Do minister Marschall verklaarde, dat Tausch reeds sedert vier jaren volstrekt geen opdracht, dus ook niet de opdracht tot het do.-n van nasporingen naar beweerde mannen achter de schermen heeft ontvangen. Voordat de correspondent Huhn werd ge hoord, merkte de minister Marschall op, dat het geldt een artikel in de „Köln. Ztg."over het militaire ontwerp; als schryver van. het artikel werd ingevolge de nasporingen van Tausch de correspondent Huhn aangeduid. Tausch zeide, dat hy zyoe inlichtingen bad van een persoon van vertrouwen. Toen Tausch, daartoe door den voorzitter uitgenoodigd, weigerde den naam van di-.n persoon te noemen, droeg deze hem op, terstond naar zyn chef, den president van politie, te gaan, om dien mede te dealen, dat het gerechtshof het noodig acht, den naam van zyn zegsman te weten. Tausch ging weg, om zich van die opdracht te kwyten. Baron Von Marschall deelde verder mede, hoe sedert jaren de agenton der politieke politie stryd voeren tegen het departement van bui- tenlandschü zaken en den keizer, hoe het vroe ger nooit gelukt was hen te ontmaskeren en hoe hy nu in de openbaarheid bescherming had gezocht tegen deze intriganten. Deze verklaring, die de quintessens van het proces bevat, verwekto groote sensatie. Het einde en de verdere onthullingen zyn nog niet te overzien, maar in alle gevalle etaat het nu reeds vast, dat do stry-i tegen den nieuwen koers, dia na het aftreden van Bis marck tegen zyn beide opvolgers gevo.rd is en tot den val van Caprivi hieft bryge-ragen, geleid is door ambtenaren van de politieke politie. Het is van beteekenis, dat de commis saris Tausch in verbinding stond met den gezant graaf Philip Zu Eulenburg. In de namiddagz.ttiog legde btklaigde Lützow een omvangrijke bekentenis af, dat hy op 27 October een informatie vanLeckeit had gekregen en die aan „Die Welt ara Montag" had gegeven. Tausch nam de zaak zeer vriendelyk. op, daar hy oen sterken afkeer tegen baron Marschall had en hy de zaak aan graaf Philip zu Ealenburg wille mededeelen, om weder te toontn h03 baron Mirschall tegen de omgeving des keizers intrigeerde. Verder bekende Lützow dat hy den naam van Kukutsch valschely'k op de quitantie had geplaatst. (Deze Kukutsch is een hulpmedewerker in het letterkundig bureau van het ministerie van binnenland- sche zaken. Om dezen medewerker om te kcopen, had Lützow zich door zyn lastgever Tausch geld laten geven; dit geld had Lützow voor zichzelf behouden en aan Tausch ver toonde by een valsche quitantie met den naam Kukutsch onderteekend). Lützow wees er op, dat zyn lot geheel in handen van Tausch was, deze ondersteunde hem met geld en dreigde daarmede op te houden, als Lützow hem geen berichten meer bracht. Hy had Tausch zyn eerewoord gegeven, niets te ver raden, maar nu zag hy zich genoodzaakt, alles aan het licht te brengen. (Groote sensatie.) Inmiddels keerde getuige Tausch terug, wien door den voorzitter bevolen was naar den president van politie Windheim te gaan om diens machtiging te vragen tot het noe men van den zegsman, die beweerd had, dat het bewuste artikel in de „Köln. Ztg." geschoven was door den correspondent v. Huhn. Tausch berichtte, dat zyn chef Windheim do gevraagde machtiging niet had gegeven en zocht zich andermaal daarmede te verdedigen, dat by alles voor leugens uitmaakte. De Ryksdag heeft in eerste en tweede lezing hot handelsverdrag met Nicaragua goedgekeurd. BelgiA In de Kamer hield de socialist Van der Velde gisteren een interp.-llatb over de wyzi- ging van de Engelsche werkliedenl.iters Tom Mann, Saxton, Wilson en Ban Till at. De minister van justitie antwoordde, dat hy hierin do gedragsiyn van zijn voorgangers heeftgevolgd. Elke vreemdeling, die zich nietaan de wetten onderwerpt of tot wetsoveitreiing aanspoort, moet onmiddellyk uit het lanJ wer den gezet. De2e vreemdelingen waren in België gekomen om een revolutiunn ure lo weging onder de dokwerkers van Antwerpen to organiseeren, een werkstaking op touw te zetten en de haven van Antwerpen te ruïneeren. Op het oogenblik zyn over deze quaestie* besprekingen gaande met het departement van buLfenlandscho zaken te Londen, zeide spreker, maar wat daarvan ook het resultaat moge zyn, ik 21I altyd beletten, dat vreemde lingen misbruik maken van onze gastvryheid. Van der Velde stelde een motie van af keuring voor, die met 56 tegen 27 6temmen W' r 1 verworpen. Een motie van vertrouwen, door den heer Delbeke voorgesteld, werd aan genomen. Spanje. De „Weser Ztg." ontvangt een particulier tehgram uit Havanna, meldende, dat officiéél bekend is gemaakt,- dat van 30 November af do tabak uit geheel Cuba nog slechts naar Spanje mag uitgevoerd worden. Tot dusver was alleen de uitvoor uit de provinciën Havanna en Pinar del Rio verboden. De Spaansche troepen op Cuba opereeren thans in het gevaarlykste bergland van de provincie Pinar del Rio. Zy hebben eenig9 vyandelyke kampen veroverd; de vyandtrekt overal terug. Er wordt spoedig een beslis sende slag verwacht. De opstandelingen heb ben 0. a. by een ontmoeting een verlies geloden van 39 dooden en 60 gewonden. De aanvoerder Lecrut is verslagen by Polrero- Spendora, waar hy 14 gesneuvelden achterliet. Van de Pbilippynen komen gunstige be richten. De opstandelingen zyn niet georga niseerd, wordt er gezegd. Te Talira is een troep verslagen roet verlies van 40 dooden; by Moron werd een andere afdeeling met een verlies van 70 man op de vlucht gejaagd. Oovtenryk-Hong-.-Slonarohiflk Het Oostenrykscho Huis van Afgevaardigden heeft zyne goedkeuring gehecht aan de additioneele bepalingen van de wet tot hoffiog eener belasting op beurszaken. Het Huis heeft een resolutie aangenomen, waarvan de strekking is, dat de wetgeving op beurszaken geheel moet gewyzigd worden naar het model van de wet die op dit punt in Duitschland. bestaat. Turkije, Do Sultan heeft ter belooning van de tronw, welke de Rumenièrs in Macedonië kobben getoond, bevolen, dat zes jonge Rumenif- s zullen worden toegelaten tot do keizerlyko scholen, ten einde daar hun opvoeding t- - nieten en opgeleid te worden tot stadsamb tenaren. Tclegramraea. BUCHAREST, 4 December. Het nieuwe Rumeerische ministerie is in de Kamer opgo- treuen met de verklaring, dat het zal arbeiden a n de verwezenlijking van het Dationaal-libe- ra I program en aan de oplossing der vraag ttu;kon, oie onmiddeiyk een vredelievende oj lossing vereischen. In wèl ingelichte krin ©n wordt verzek- d, dat guen enkele wyzigiog in de bi nen- en buitenhndscke oli iek is te wachten. RIO DE-JANEIRO, 4 December. De Brazili- aansche Senaat heeft de schikking metltaliö goedgekeurd. HAMBURG, |4 Decemher (A. H.) Het cen traal werkstakmgscomitó heeft een algemoene werkstaking geproclameerd, echter alleen voor de werklieden die by het havenverkeer be trokken zyn. Daar dezen reeds byna allen staken, heeft het afkondigen van eenalgemeeno fctnke niet veel te beteekenen. Daar de stakingskassen leeg zyn, kan mea gpoedig het einde verwachten. CAIRO, 4 December. De nota van lord Cromor betreffende het voorschot, dat Engeland aanbi3dt Egypte te verleenen, maakt indruk op het Egyptische kabinet. Het gerucht loopt dat een micisterieele crisis mogelyk is. RIO DE-JANELLtO, 5 December. De Brazi- liaanscho Kamer nam heden het wetsontwerp aan, waarby de regeering gemachtigd wordt de verantwoordelijkheid te aanvaarden voor het 111 omloop brengen van bankbiljetten en voor het verpachten van de spoorwegen. EE2&E1V, 5 December. Thermometerstand: gisteravond om 8 uren 4° C. 39.2° Fahrenb eit; heuenmorgeu 8 uren 5 b'J C. 41.9' F.; 's middags om 12 uren 7° C. 44.6^ F.; 's namidiagi 4 uren ö3 C. 42.8° F. Door het bestuur van de ysclub „Os st- geost", te Oegstgeest zyn benoemd: tot voorzit ter de heer G. Zeestraten, tot vice-voorzilter de heer J. C. Spaargaren, tot secretaris de heer A. Blankcstyn en tot 2den secretaris de i eer J. Verhoef. Aangezien de ysclub voorzien is van red- dingsl(jnen, werd besloten vooralsnog geon dreggen Okbuyzen of dreggen-Treur aan te schaffen. Het door den uitvinder Treur ingc-zondin model mocht evenwel inzonderheid de aan dacht trekken der bestuursleden, waarom dan ook werd besloten met het reddingsmiddel van J. Tr^ur een proef te nemen in het Kutwyksche Kanaal, om de werking nauw keurig te kunnen beoordeelen. Bcursber3cb(. Amsterdam5 December. Holl. fondsen 89V8. 98'A, 98. Portugal 23T/g. Aand. My. van Petroleumbronnen in Ned.-Ind. ^8-, recht van voorkeur 975. Ind. Exploratie 250. Prolongatie 3'/^. Overigens was de markt heden stil. CORRESPONDENTIE. - Een paar ingezon den stukken moesten tot een volgend nommer blyven liggen.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 3