N°. 11285 Maandag 7 December. A0.18 c 6. <§eze tëovrant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. SINT-NICOLAAS. EIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Loidon per 3 maanden. Franco por posts s t Afzondoriyko Nommers f 1.10. ,'1.40. 0.05. PRIJS EER ADVERTENTIEN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17Grooter© letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt f 0.05 brrpkond. Eerste Blad. 't Heerlijk avondje is gekomen" het avondje van blijde verwachting en van niet minder blijde vervulling. De kleinen hebben er naar uitgezien als een zeeman naar het havenlicht, - de grcoten hebben er zich op gespitst, dit zoo gezellig mogelijk te maken. Ja, zoo zou het zijn, overal in ons land, indien de wereld maar was zooals wij gaarne zouden willen. Daar ontbreekt nog wel iets aan. Wie een zuiver beeld zou willen schetsen van de Sinterklaas-viering, het eene jaar weinig van het andere verschillend, mag ook de sombere kleuren op zijn palet niet ongebruikt laten. Zy zijn noodig om de schil dering met de werkelijkheid overeen te brengen. Wilt gij u overtuigen? Bedek u het hoofd met den onzichtbaarmakenden Nibelungenkap, en treed onhoorbaar de schamele woning binnen van den „lossen werkman" A. een oppassend man, maar die in drukke tijden ternauwernood in staat is, zijn talrijk gezin voor gebrek te bewaren, en bij wien thans, nu er zoo bitter weinig te verdienen valt, de kommer opnieuw zijn intrede heeft gedaan. Opnieuw, helaas 1 het is een jaarlijks terug- keerend verschijnsel, en men komt dien hangen tijd door, boe, dat is eigenlijk niet te zeggen. Luister eveD naar de gesprekken der kleinen: zij hebben weken achtereeD, uit de school komende, heel wat moois gezien in de prachtig versierde winkels, tegen wei- kor spiegelruiten hun neusjes zich platdrukten, 6D zy praten van de rjjke dames en heeren, die de winkels binnengingen om wat te koo- pen. Zou Sinterklaas daar ook koopen wat hy gaat neerleggen bij de ryke kinderen? Of zou hy alles wat hij geeft uit Spanje mee brengen? Waarom komt Sinterklaas nooit bij ons? Wü hebben toch ook liedjes voor hem gezongen, of zou hij die niet gehoord heb ben? Do oudste zoon is een philosoof; hij zegt kort en bondig, maar zonder iets in zijn stem, dat naar wrevol gelijkt; Loop heen met je Sinterklaas, die heeren od dames z(jn rijk, zij kunnen wat moois koopen, maar wij zijn arm, dus krijgen we niksl Hij con stateert eenvoudig een feit, dat bjj aanvaardt als iets, dat onwiikbaar vaststaat. Maar hoe zou het dien ouders te moede zijn, bij het aanhooren dier gedachtenwisse- lir.g? Och, menig lief moedertje heeft, hoe arm zij het ook had, nog een kleinigheidje weten uit te knijpen om iets te doen, een heel, heel schamele gave, doch die den gansch niet verwenden kleintjes als een kostelijk geschenk toeschijnt en hen doet blozen van vreugde, doet jubelen van verrukking. Hoe heerlijk zou het zijn, als wij daar ook eens Sinterklaas konden „laten rijden", en even zoo by die andere kleinen, wier ouders geheel niet ia staat zijn ook bet allergeringste te doen! En dan op de leuke manier, die de "traditie den bisschop van Myra toeschrijft, ge weet wel, zóó, dat geen mensch ooit zou kunnen gissen, dat gij het geweest zjjtl Op zekeren 6-December-morgen stonden ceiige jongons op een hoopje voor de school deur. Natuurlijk werden mededeelingen ge wisseld over hetgeen den sprekers ten deel was gevallen: zij kakelden door elkander als ganzen in de morgenzon, en dat er in het geh9el niet werd opgesneden, zouden wy niet durven beweren. Een der knapen had gezwe gen, en toen er een oogenblik stilte kwam, werd naar zijn verslag geïnformeerd. Zouden di9 mannekens geweten hebben wat er komen zou? Kinderen kunnen soms zoo naïef wreed zijn! Hoe was het by jou, Gerrit? Gerrit grim lacht zoo'n beetje, lang niet van harte. By my heeft Sinterklaas z'n poot gebroken, net als altijd, zegt Gerrit. En de anderen weten niet wat zy op dien galgenhumor ant woorden zullen. Wy 0)k niet. Het kon anders zyn by Gerrit, want zyn vader is niet arm. Maar zyn vad9r heeft erg veel voor zicbzelven noodig, waar voor, onder anderen, dat zullen we maar zwy- gen. Het gevolg is, dat er voor de kinderen niets overschiet, dat wat extra's i3. Den vorigen avond had hy zelf wol Sinterklaas gehouden, hec-1 laat, totdat hy erg rumoerig de woning binnèhstrompelde en do kinderen nog uit hun eersten slaap wekte. By zulke lui komt de Sint niet. Dat kan Gerrit niet helpen, zyn broertjes en zusjes evenmin. Och, zouden wy dat onwillekeurig verzuim van den braven bisschop, die misschien geen begrip heeft van hedendaagsche maatschappeiyke toestander, rl)t een weinig kunnen goedmaken.... Wat zegt u, zou dat eigenlijk z\jn de onverscbil ligheid, de losbandigheid van dien harteko:tn vader voeden? Dat kunt gy niet meenen; uw onthouding zal den kleinen niet baten,— uw tusschenkomst, misschien l den vader tot nadenken brengen, misschien hem herinneren aan zyn plicht. Er zyn, zooals men weet, rare vadertjes in de wereld. Een paar jaren geleden waren wy er getuige van, dat in een groote, lekker verwarmde, heeriyk verlichte zaal, wéér, dat zullen we niet zeggen! vele honderden arme kinderen vereenigd waren door de goede zorgen eener commissie van menschenvrienden, en een avond vol genot doorbrachten, die hun levenslang heugen zal. Ook een der ouders, of anders een huisgenoot als geleider, had toegang, en die menschen hadden byna evenveel pret als de kleintjes, 's Avonds, by het naar huis gaan, kwam een der vaders zyn dochtertj3 meenemen, maar de man deed zoo wonderlyk, begon zoo'n vreemd spektakel te maken, dat het arme kind in tranen uit barstte: het koekje, dat zy meekreeg voor zusje, werd er mee doorweekt. Ach, de stum per wist maar al te gosd wat het beteskende, als vader zoo deed. Met een gemoedelijk praatje heeft de commissie den man de deur uit gekregen zonder het meisje, dat dooreen der heeren werd naar huis gebracht. Wat was het geval geweest? De brave man had goedgevonden zyn eigen feestvreugde wat aan te dikken door middel van een fl-s:hje, dat hy nu en dan, terwyi de kleintjes zongen en pleizier hadden, heel stiekem eventjes aan de lippen bracht En voor zulke lui mosten do meergegoeden, die zich beyveren do nagedachtenis van Sinter klaas te eeren door zfjn voorbeeld na te volgen, hun gaven bijeenbrengen? Voor zulke lui? Neen, zeker niet, maar in dubbele mate voor hun arme kinderen. Want wat zyn die wezentjes diep te beklagen, en hoe heeriyk is het, dat er menschen zyn, die op hun droevig pad een zonnestraaltje weten te doen vallen l Als gy, steeds gevry waard voor ontdekking door het gebruik van het bekende hoofdhulsel, de woningen der beter bedeelden binnentreedt, dan zult gy bemerken, dit het ook niet alles licht en liefde en vroofykheid is. Wy laten daar de omstandigheid, dat somtyds heel ernstige lotgevallen de feestvreugde hebben gedempt, dat kan ieder overkomen! doch er zyn ook gezinnen, waar de rechte toon niet wordt aangeslagen, omdat er is af wezigheid van liefde, van eensgezindheid; waar men wellicht de gebruikelyke geschen ken wisselt uit een soort van sleur, maar zonder dat het hart er by is. Hoe benydens- waardig is in vergelijking daarmede het lot vao menig mingeg09de, die toch met kleine middelen een recht ftestelyke stemming weet aan te brengen, omdat de echte geest daar het geheele jaar door zyn invloed doet gelden en het huisgezin maakt tot een steeds geopen- den tempel der liefde! Dat is toch de grondtoon van de Sinterklaas viering. Welke veranderingen zy ook in den loop der tyden heeft ondergaan, het oorspron- kelyk karakter, dat onze eerste voorouders er aan gaven toen het nog een heel anderen naam droag, heöft bet immer behouden, wy zouden zeggen het wordt nog sterker uitgedrukt nu ook de grooten er zoo met hart en ziel in opgaan. Hebben wy gemeend, ditmaal in ons jaariyksch feestpraatje wat schaduw te moeten leggen, met de eerlyke bedoeling, om, zoo er onder onze lezers zyn, die ja, die hier een passenden schoen zien staan.... Goddank, die zwarte lynen dekken slechts 69n klein gedeelte van het schitterend tafereel. De duizenden gezinnen, waar licht en vreugde heerschen, waar de wederzydsche bewyzen van liefde, van welwillende gezind heid het heeriyk avondje tot een der schoonste van hot jaar stempelen, zy leggen er ge tuigenis van af, dat wy den „goed-heilig man" niet kunnen missen; dat wy hem trouw blyven tot aan 'elevens einde, omdat hy ons het symbool is van het allerbeste in de mensche- ïyke natuur. Moge hy ook ditmaal ons allen zyn komst opnieuw doen zegenen! Leiden, 5 December. In de op 4 December gehouden Algomeone Vergadering van aandeelhouders der comman ditaire vennootschap „de L9idsche Bankver- eeniging H. F. C. Gerlings", werd tot commis saris benoemd de heer H. W. Tieleman, lid der firma Tieleman, Dros, te Leiden, in plaats van wyien den heer D. Hartevelt. In de Decembervergadering der Maat- a happy voor Letterkunde sprak dr. D C. Hes- seiing over het Hollandsch in Zuid-Afrika. Spreker betoogde, dat de taal der Hollanders in de Kaapkolonie zich had ontwikkeld tot in onze eeuw buiten invloed van Europeesche talen. Van pogingen om het z. g. Hoog-Hol landsch in Zuid Afrika in t9 voeren kan z. i. geenerlei succes worden verwacht; daarentegen verdient het streven om de tegenwoordige spreektaal, bet Afrikaansch, tot schrijftaal te verheffen onze belangstelling. Door voorbeel den en vergelijking met andere talen lichtte spreker zijne stellingen nader toe. De vergadering ontleende een byzondere belangrykheid aan de aanwezigheid en de mededeelingen van jhr. Beelaerts van Blok land, vertegenwoordiger van de Zuid-Afri- kaansche Republiek, en de heer Mac Theal, archivaris te Kaapstad. De heer E. L. Nauta, cand. by de Ned.^ Herv. Kerk, te Leiden, stelt zich voorloopig niet beroepbaar. Beno9md i3 tot onderwyzeres te Bloemen- daal mej. A. C. Sluiter, te Leiden. Aan het rykskleedermagazyn te Amster dam is aanbesteed de levering van 2500 éénmans en 400 tweemans-wollen dekeDS, waarvoor het minste was ingeschreven door de firma J. Scheltema Jz., te Leiden, 1 perc. éénmans f 3.73 en 1 perc. tweemans f 4.48 per stuk. Noord-Zuid Hollandsche Stoomtramweg- maatschappij Haarlem-Leiden. Ontvangsten November 1896 f 8543 -f- f 321; sedert I Jan. f 102,872-/' 213; per dagkm. f 10.967—f 0.055. Op het request van eenige huurders van domeingronden onder Noordwykerhout aan den Minister van Financiën, om vermindering van pacht over het loopende jaar, wegens den mislukten aardappeloogst, is gisteren bericht ontvangen, dat hun verzoek niet voor inwil liging vatbaar is. Het 10de district dezer provincie (keu ringsplaats Alfen) voor de stierenkeuringen volgens het reglement ter bevordering der veefokkery, omvat de gemeenten: Alfen, Ha- zerswoude, Aarlandervean, Leiden, Leiderdorp, Zoeterwoude, Woubrugge, Oudshoorn, Lei- muiden, Rynzaterwoude, Ter Aar, Alkemade en Koudekerk. Gedurende de maand November zyn aan het Rykstelephoonkantoor in de gemeente Ter Aar behandeld 80 telegrammen, namelyk ontvangen 51 en verzonden 29. De inschryving van de mannelyke ingeze tenen der gemeente Ter-Aar voor de nationale militie, die in hst jaar 1878 geboren zyn, zal plaats hebben ten gemeentehuize op Maandag II Januari 1897, des voormiddags te 11 uren. Door B. en "Ws. der gemeente Alkemade is by publicatie ter algemeeDe kennis gebracht, dat de mannelyke ingezetenen, geboren in bet jaar 1878, zich ter inschryving voor de nationale militie behooren aan te melden ter gemeente-secretarie tusschen den lsten en den 31sten Januari 1897, met overlegging van een kosteloos verkrygbaar uittreksel uit hunne geboorte akte, indien zy elders zyn gebcron. Voor die inschryving zjI meer bepaald zit ting worden gehouden ten Raadhuize, op Maandag 11 Januari 1S97, de3 voormiddags te 10 uren, zoodat men verzocht wordt zich zooveel mogeiyk op dat tydstip aan te mei Jen. In de deze week gehouden vergadering van de Bodegraafs:he IJsclub werden alle bestuursleden herkozen. Uit de overgelegde rekening van het vorige jaar bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen f 193.87'/2i de uitgaven ƒ65 43, zoodat de rekening sloot met een batig saldo van 133.44,/1. Tot notabelen in de Ned.-Herv. Kerk zyn gekozen de hoeren W. Turken en C. Yan Muis winkel. Eerstgenoemde heeft echter bedankt. Herstemming moet plaat3 hebben tusschen de heeren T. De Ruyter en A. Both. Aan het postkantoor aldaar word gedurende de maand November ingelegd f 2292.17, terug betaald f 565.86, terwyl het laatst uitgegeven boekje het Nr. 463 draagt. Het besluit van den Ring Noordwyk, om geen dispensatie van art. 23 Reg. op de vacaturen, voor de gemeente Kaag-Abenes, meer aan te vragen, is door het classicaal bestuur van Leiden gehandhaafd Dit besluit wordt door de bewoners van Kaag cn Abenes zeer betreurd. Mocht er weleer steeds ongenoe gen zyn, thans was ieder tevreden. De heer Van der Spiegel is derhalve met 1 Januari '97 als hulpprediker ontslagen. Als advocaat en procureur by den Hoo gen Raad is gisteren beëedigd mr. J. Last, te 's-Gravenhage. Op 76-jarigen leeftyj is te Doorn over leden ds. Th. J. Montyn, meer dan oen halve eeuw predikant in de Ned.-Herv. Kerk. De by het departement van oorlog ge detacheerde lste luit.-kwartm. J. Stroban i biyft belast met het geven van onderricht in de militaire administratie aan de leerlingen van den artillerie cursus te Delft. Door het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappy van Lanabouw is in de plaats van don heer P. B. J. Ferf, die als commis saris van de onderlinge verzekering der leden van de maatschappy moet aftreden, gekozen de heer P. J. A. De Bruine, te Zwyndrecht. Breedvoerig ia een en ander besproken voor de in 1897 te 's-Gravonhage te houden ten toonstelling en besloten aan het programma toe te voegen eene afdeelingbyenteelt en eene afdeeling postduiven en postduivenvluchten, waarvan de uitvoering aan de postduiven vereonlging 's Gravenhage zal worden opge dragen. Ook werd besproken de Invoer van Duitache schapen, waarby de meening wordt geuit, dat varkens, die met afval dier schapen zyn gevoed, door mond- en klauwzeer zyn aan getast. Een onderzoek zal daaromtrent worden ingesteld. De Amsterdamsche gemeenteraad ver gaderde gistermiddag ter herstemming over de motie van het Raadslid Boelen, bedoelende B. en Ws. uit te noodigen tot nader overleg met den „Havenstoombootdienst" in verband met het voorstel van het Dagelyksch Bestuur om het veer over het IJ in eigen beheer te nemen. Van den „Havenstoombootdienst" bleek nu een schryvon ingekomen te zyn, waarby de directie zich bereid verklaart den termyn, voor de overneming bepaald, to verlengen met zoodanig tydperk als noodig zal blyken om onderhandelingen te voeren, en wanneer die onderhandelingen niet tot overeenstemming mochten leiden, alsdan een maand te voren kennis worde gegeven van het tydstip, waarop de overname zal plaats hebben. Over de motie-Boelen staakten opnieuw de stemmen (17 tegen 17), zoodat de motie nu, volgens het voorschrift der Gemeentewet, als verworpen moest worden beschonwd. Het voorstel van B. en Ws. tot gemeente- lyke exploitatie van het veer, opnieuw in be handeling genomen, werd nogmaals bestroden door den heer Boelen, die berekende, dat het veer ten hoogste 30,000 gld. zal opbrengen en 26,000 gld. zal kosten. De heer Pijnappel meende, nu de gelegenheid tot onderzoek en nadere overweging verworpen was, op nog beter grond dan eerst te mogen aannemen, dat men de zaak wilde „doordryven". De heer Hovy merkte op, dat verwerping van het voorstel de gemeente in slechte con ditie zou brengen, daar dan de toestand zou blyven golyk hy was. Mr. Fabius echter bleek het vertrouwen in zich om te dragen, dat de „Havenstoombootdienst", na verwerping van het voorotel, zelf met voorstellen zou komen. De Burgemeester waarschuwde, dat de posi tie der gemeente tegenover den „Havenstoom bootdienst" door hot verloop der behandeling dezer zaak zwakker was geworden. Do voordracht van B. en Ws., om het over zetveer in eigen beheer te nemen, werd ten elotte aangenomen met 19 tegen 17 stemmen. De wethouder van publieke werken deelde mede, dat de vaargeul in het Noordzeekanaal, voor zoover die door Amsterdam op een diepte van 9 meter moest gebracht worden, tegen Mei 1897, reeds de volgende week op die diepte komt, zoodat na de opening der nieuwe sluis te IJmuiden alle groote schepen vóór Amster dam kunnen komen. Thans meldt „De Vaderlander", orgaan van dr. Bronsveld c. 8. Op 30 November jl. was te Utrecht een aantal mannen byeen uit verschillende streken van ons land, die hebben opgericht een alge- meene Christeiyk-Historische Kiesvereeniging. Hun tegenwoordigheid was bewys van instem ming met hun vooraf kenbaar gemaakte grond beginselen. In die byeenkomst werd vastgesteld, welke houding op grond van die beginselen moet worden aangenomen ten aanzien van de ge wichtigste staatkundige en sociale vraag stukken, welke thans in ons vaderland aan de orde zyn. De definitieve redactie van eenbeknopt program zal worden vastgesteld in een ver gadering, welke op den lOden dezer wordt gehouden. Alsdan wordt ook het concept reglement behandeld, dat aan allen, die adhaesie betuigden, t03gezonden wordt. Ondanks de oproeping tegen een jaar wedde van 600 b'yven sollicitaties naar de betrekking van onderwijzeres aan de openbare school te Camperland, gem. Wissenkerke uit. Daarom is dezer dagen mej. L. v. d. Weele van de school in de kom de gemeente over geplaatst naar Camperland, Tot lasraar aan de rykslandbouw-wiater-, school te Dordrecht is benoemd de heer J, Yermaes, te Scherpenisse. In de jongste vergadering van de anti-rev.1 kiesvereeniging te Gouda is, naar de „Stand." meldt, de volgeude motie aangenomen: „De plaatselyke anti-revolutioDnaire kies vereeniging „Vreest God, eert den Koning" te Gouda, vergaderd op 2 December 1896, kennic genomen hebbende van de heldere uiteen zetting der anti-ravolutionnair-staatkundige beginselen inzake de zending door ar. A. Kuyper in de vergaderingen van de Tweede Kamer der Staten-Goneraal van 20 en 24 November, betuigt genoemden volksvertegen woordiger haren harteiyken dank en spreekt haar onveranderlyk vertrouwen in zyne leiding uit." Naar wy vernemen, is de lste luit. C. E. Croiaet van Uchelen, van het 2de reg. veld-art. te 's-Gravenhage, afgekeurd voor den militairen dienst en voorgedragen voor pensioen. {Tel.) Mr. Ch. C. M. H. baron De Bieberstein Rogalla Zawadsky, kantonrechter te Sittard, aangezocht om de candidatuur voor de Tweede Kamer te aanvaarden, is, naar men verneemt, op dit verzoek ingegaan. De heer De Bieberstein heeft verklaard, dat hy het Katholiek program goedkeurt en vóór beschermende rechten is. Da Nederlandsche minister resident te Bern heeft, naar Reuter meldt, zyn brieven van terugroeping overhandigd. Volgens de „Alkm. Ct." he3ft zich voor de betrekking van onderwyzeres te St.-Maarten toch één sollicitante aangemeld, nl. mej. H. Veenstra, te Apeldoorn. „De Tyd" is in staat mede te deelen, dat zich gisteravond heeft geconstitueerd het comité voor de organisatie van een algemeane katholieke kiesvereeniging voor Amsterdam. Dit comité bestaat thans uit de heeren mr. F. Th. Westerwoudt, eere-voorzitter; mr. W. S. J. Van Waterschoot van der Gracht, voor zitter; P. Ch. Smit, onder-voorzitter; K. L. Van Scherpenseel, penningmeester; F. I. M. Van Ogtrop, secretaris; Bern. I. M. De Bont, I. I. Van Nederop, P. A. L. Van Ogtrop, W. C. J. Passtoors, P. J. Raaymakers, I. R. M. Steins Bisschop, B. Str&ter. Zondag 13 dezer, den dag, waarop vóór 100 jaar de heer C. B. Tilanus werd geboren, zal des namiddags te 3 uren in de Aula der Universiteit te Amsterdam de Tilanus-medaillo aan dr. H. Zwaardemaker worden uitgereikt Na afloop van de plechtigheid zal den be kroonde een diner worden aangeboden in Brack's Doelen Hotel. In den ouderdom van 76 jaren is tt» 's-Gravenhage overbden de heer J. H. Van Nouhuljs, oud-ontvanger der registratie. By de gehouden verkiezing voor drie notabelen der Nederd. Hervormde gemeente te Koudekerk werden herkozen de heeren N. Van der Velden en P. De Graaff en werd gekozen de heer G. Dorrepaal Gz., die echter de benoeming niet aannam. By de nieuwe stemming werd gekozen de heer Pb. Qualm Op Vrydag 11 dezer, des avonds van 68 uren, zil de verkiezing plaats hebben van twee kerkvoogden ten gevolge der periodieke af treding van de heeren E. Zirkzee en A. Spruitenburg. Ten postkantore te Wassenaar werd gedurende de maand November in de Ryks- postspaarbank ingelegd f 1467.64 en terug betaald f 1426.67. Het laatst door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 544. Aan het Rykstelephoonkantoor aldaar wer den gedurende die maand behandeld 124 tele grammen en wel verzonden 70 en ontvan gen 54. Het op 25 November van Batavia ver trokken stoomschip „Prinses Sophie", van de Stoomvaartmaatschappij „Nederland", is, wegens bekomen avery op 2 dezer te Colombo binnengeloopen en zal aldaar omstreeks drie dagen oponthoud hebben. De met dat stoomschip verzonden mail uit Nederlandsch Oost-Indië Is te Colombo over geladen op het stoomschip „Arcadia" der Peninsular and Oriental Steam Navigation Company", dat ongeveer 18 Dec. e. k. te Brindisi kan worden verwacht. (Sfs.-CJ.) Hr. Ms. instructieschip „Nautilus", onder bevel van den kapitein luitenant ter zee L. A. H. Lamie, is in den namiddag van 3 dezer te Cadix aangekomen. Hr. Ms. fregat Johan Willem Friso", onder bevel van den kapitein ter zee A. P. Tadema, is op 3 dezer van Smyrna naar Mersina, en Hr. Ms schoener „Zeehond", onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee L Van den Bosch, op 4 dezer van Smyrna naar Samoa vertrokken,

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1