Muziekhandel. J. W. W1ERBA, Breestr. 52 Sigaren-Magazijn, Mej. H. NANNING, H.J.VAN NOUHUYS, Voor slechts f 1.50. In de Koffiebaal Het Wereldraadsel, N». 11282. ^Donderdag 3 December. A0.1898 <geze <Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Derde Blad. ATJEH. a Botermarkt h. Gangetje, Leiden. H. VAR ANBEL. G. W. SCHRETLEN, H. O. HUS, SCHEPWERK Spreekonr: DONDERDAG Yan 2—4 uren. Rimdijk 2-2. van GRIMM, H. C. MEERBURG M. Pz., Schaatsen. Ongekend KOOPJE. zuivere Preanger-Koffie, VOORHANDEN 5 Fragmenten uit de Schip breuk van I. WAGENAAR ieibsch dagblad. PEUS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommers I 4 1.10. 1.40. 0.05. PEUS DEE ADVEETENTTËTT: Van 1—6 regela 1.05. Iedere regel meer "f- 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Bekendmakingen. Aan belanghebbenden wordt medegedeeld dat, ingevolge de verordening, gedurende de maanden December, Januari en Februari, de markt voor vette kalveren eerst te zes uren en voor alle overige veesoorten eerst te half zeven des morgens een aanvang neemt en dat vóór genoemde tydstippen geen vee op de markt mag aangevoerd worden. De Havenmeester te Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat er ten zijnen kantore, aan de Aalmarkt No. 5, van af Maan dag 14 December a. s., iedertn werkdag van 1 2 en van ö'/j-Ö uur des namiddags, ge legenheid zal bestaan om vaartuigen voor het jaar 1897 op het havengeld te abonnee- ren. Ten einde echter hoogere schatting van inboudsgrootte te voorkomen, zij men er op bedacht de geldige meetbrieven der vaartui gen mede te brengen. De Havenmeester voornoemd, J. ROMANESKO. Leiden, 2 December 1896. Leiden, 2 December. De afdaeliug Leiden en Omstreken van den Nederlandschen Roomsch Katholieken Volks bond hield gisteravond in den foyer der Stads- zaal een druk bezochte vergadering, waarin als spreker optrad de zeereerw. heer pater H. Ermann, van Katwijk. In een schoone, kernachtige rede bepaalde h\j zijn aandachtig gehoor bij de groote be te ke is der politeke verkieziügen, ook voor de Katholieken in Nederland, inzonderheid bij het gewicht der moeilijke, doch schoone taak, die hun in 1897 wacht. Tot voorbereiding van die taak wekte spr. alle Katholieken op, er tevens op wijzende, dat er geen recht is zonder piicht. Met voor beelden uit de geschiedenis van het Katholi cisme in Nederland en den jongston verkie zingsstrijd in België toonde spreker aan, wat samenwerking vermag en hoe noodzakelijk trouwe opkomst ter stembus is. Op meester lijke wijze weerlegde hy de bezwaren, die den Katholieken kiezer zouden kunoen be letten aan den verkiezingsstrijd deel te nemen, en met warmte bepleitte hy de oprichting van een goed georganiseerde Roomsch-Katho- lieke kiesvereeniging, die haar deuren openzet voor alltn, ryken en niet-ryken, die staan op den breeden grondslag van het politiek pro gram der Roomsch Kattolieke party. "Was het optreden van den gevierden rede naar met appl ius begroet, aan het einde zyner rede ontbrak het evenmin aan biyken van instemming. Ten slotte richtte de zeereerw. heer pater Van Kessel, geestelyk adviseur der afdeeling, nog een kort woord tot de vergadering, waarby hy den wensch uitte, dat de bezie lende rede van dr. H. Ermann een middel moge zyn ter bereiking van het beoogde doel. In het koffiehuis van den heer Korte- kaas, te Oegstgeest, had gisteren eene alge- meene vergadering plaats van de ysclub „Oegstgeest". De waarnemende voorzitter, de heer G. Zee straten, heette den aanwezigen leden welkom en wees op den toestand der Vereeniging na de grensregeling met Leiden, ten gevolge waarvan verscheidene geannexeerde leden voor hun lidmaatschap hebben bedankt, het geen spreker betreurt, omdat het doel der ysclub is werkverschaffing; reden, waarom hy vertrouwt, dat de nog overblyvende in Oegstgeest wonende leden zich krachtig zullen aaneensluiten en medewerken tot den bloei der Vereeniging. Spreker betuigde den heer Blankestyn, die bedankt heeft als voorzitter, zyn dank voor het zich weder laten herbenoemen als secretaris. De notulen der vorige vergadering werden door den secretaris gelezen. Naar aanleiding eener missive van B. en Ws. van Oeg6tgeest, waarin mededeeling wordt gedaan, dat over 1897 geene subsidie meer zal worden gegeven aan de ysclub, wordt gewezen op de verant- woordeiykheid, die daardoor van de ysclub op het gemeentebestuur is overgegaan; het gevallen Raadsbesluit betreurende. De missive werd ter nadere behandeling gerenvoyeerd naar het bestuur. Ingevolge het bepaalde by art. 4 van het huishoudeiyk reglement deed de secretaris, de heer A. Blankestyn, verslag van den toe stand der Vereeniging, waarvoor de voorzitter hem bedankte. Vervolgens werd door den penningmeester, den heer G. Lubbe, rekening en verantwoor ding gedaan van het fioanciëel beheer over het afgeloopen dienstjaar, welke rekening, na te zyn onderzocht en accoord bevonden door de heereu P. W. De Jong en W. Deutekom, werd goedgekeurd, waarop den penningmeester dank werd gezegd voor zyn accuraat beheer. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren W. Deutekom en N. Breedyk, in de plaats van de heeren W. A. Couvée en C. Duiven voorde, die bedankt hadden als bestuursleden; de aftredende bestuursleden, de heeren A Blankenstijn, J. P. Driessen, J. C. Spaargaren, J. J. Veruoef en G. Zeestraten werden allen herkozen. Ten s!ott9 werJ na breedvoerige discussie besloten het algemeen reglement te wyzigen, door het laten vervallen van hot 3de lid van art. 5, dat zegt: „leden, buiten de gemeente woonachtig, zyn niet stemgerechtigd." Ook de IJsclub te Oude-Wetering, „Ijsver maak zy ons doel", goedgekeurd by koninkl. bod. van den 16den Januari 1896, hield, by den heer Beerepoot, hare jaariyksche vergadering, die ditmaal bezocht was door 37 leden. Nadat de voorzitter verslag had uitgebracht van den toestand der Vereeniging en de secretaris voorlezing had gedaan van de notu len der vorige vergadering, werd door den penningmeester rekening en verantwoording gedaan. Er bleek in kas te zyn een bedrag van f 91.58. De aftredende bestuursleden, de heeren Lemmerzaal, Boogmans en Cozyn, die geen van allen meer in aanmerking wenschten te komeD, werden by verkiezing vervangen door de heeren J. Blonk, H. Vreeken en J. v. Heek. De heer M. Koese, onderwyzer aan de openbare lagere school te Lisse, is in geiyke betrekking beDoemd to Goedereede. Aan het Rykstelephoonkantoor te Lisse zyn in do maand November behandeld 187 telegrammen, t w.ontvangen 96 en ver zonden 91. In die maand van het vorig jaar bedroeg dit aantal 136. In de Hervormde Gemeente van Voor schoten c. a. is Zondag 11. bekend gemaakt, dat de vervolgbundel op de Ev. Gezangen met Kerstmis in gebruik genomen zal worden by de godsdienstoefeningen en dat de Ker- keraad bereid is de beboeftigen in het aan schaffen van dien bundel te gemoet te komen. Deze bundel is in verschillend formaat ver- krygbaar by den boekhandel te Voorschoten. In het lokaal van „Patrimonium", Noordeinde te Oude Wetering, is door den heer G. J. B. Bontje, hoofd der chr. school, voorzitter van de plaatselyke anti-rev. kies vereeniging .Nederland en Oranje" aldaar, beknopt en voor een ieder begrypeiyk, de geest en de werking der nieuwe kieswet uiteengezet. Toegelicht werden de vereischteD, voor den kiezer gevorderd, en het vry talryk gehoor nader bekend gemaakt mot de toe passing en uitvoering der wet. Van de ge legenheid tot debat werd weinig gebruik gemaakt; het bepaalde zich hoofdzakeiyk tot het vragen van inlichtingen aangaande het gesprokene. De Staatscourant van 2 dezer bevat het koninklyk beBluit van 80 November jl., waarby mr. C. Fock, die gisteren zyn 25-jarig feest als Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland vierde, wordt bevorderd tot com mandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Verder meldt de Staatscourant, dat by koninklijk besluit de zilveren medaille, inge steld by koninklyk besluit van 5 Mei 1887, is toegekend aan den heer A. Bachofen von Echt, te Nussdorf, als blyk van waardeering zijner belangstelling in 's Ryks kunstverza melingen, betoond door schenkingen van zil veren en bronzen medailles van het geslacht Bachofen von Echt en zyno vrienden en be kenden. Op ruim 60-jarigen leeftyd is te Velp na een kortstondige ziekte overleden de heer F. D. Sprenger, oud-burgemeester van Gryps- kerke en Meliskerke en lid der Provinciale Staten van Zeeland. De mail voor Ned.-Oost-Indiê, verzonden met het wegens avery te Perim achterge bleven stoomschip „Conrad" van de Stoom- vaartmaatschappy „Nederland", is 30November van Perim verder verzonden met het stoom schip „Soembing" van de „Rotterdamsche Lloyd". Een Reuter-telegram meldt, dat de Ko ningin en de Koningin Regentes gisteravond van Venetië te Pallanza, aan het Lago Mag- giore, zyn aangekomen. In bet „Bat. Nieuwsblad" van 29 Oct. leest men het volgende: „Ofschoon h6t ons leed doet, als een on juist bericht wordt gepubliceerd, zoo is daar toch soms een andere zyde aan, nl. wanneer een ongunstige tyding blykt onjuist te zyn. „Het door ons gisteren opgenomen bericht, dat de officier van gezondheid der 1ste klasse Lorey, wegens ziekte met binnenlandsch verlof, onderweg zou zyn overleden, is gelukkig on juist gebleken." De kapitein T. B. J. Bremer, van het 3de regiment infanterie te Bergen-op-Zoom, is afgekeurd voor den dienst, en zal dezen met pensioen verlaten. Thans is bekend geworden het reglement tot regeling van den publieken verkoop van ver8che zeevisch, vastgesteld te Amsterdam door de Vereeniging ter Bevordering van de Nederlandsche Visschery. De voornaamste bepalingen luiden als volgt: De verkoop geschiedt publiek door een ryks-, gemeente- of particulier afslager, ter keuze van den schipper en onier toezicht van den marktmeester; de schipper of visscher mag niet ondershands verkoopen. Zoodra de schipper met zyn vaartuig binnen is, meldt hy zich aan by den marktmeester. De afslager houdt de noodige registers, waarin de opbrengst van de visch en de voor de kosten van afslag ingehouden gelden be- hooriyk worden opgeteekend. De reeder of visscher vergoedt voor den verkoop van zyn visch en de waarneming zyner zaken ten hoogste 51/, pet. van de bruto- opbrengst, terwyl by verplicht is zyn visch voor eigen rekening aan den wal te breDgen. Van genoemde 51/, pet. geniet de kooper voor contante betaling 3 pet., terwyl de overige 2!A pet. komen ten bate van den afslager. De kooper ontvangt een gespecificeerde rekening op den Maandag, volgende op den verkoop. De verkooper ontvangt na den verkoop het netto provenu zyner visch. De verkoop geschiedt a contant; de afslager kan echter voor eigen risico aan den kooper crediet verleenen. De verkoop moet zoodanig plaats hebben, dat de qualiteit steeds voor den kooper zicht baar is. De visch wordt gesorteerd in levende en doode, in groote en in kleine visschon. Onder een groote schelvisch wordt verstaan, die minstens 1 kilogram weegt. Marktmeester, afslager en naschry ver mogen voor eigen rekening geen vischhandel dry ven, noch deelgenoot zyn in een vischhandel. Hoewel door dit reglement niet ineen3 alles is verkregen, wat de Vereeni2ing te dier zake wenscheiyk acht, vertrouwt zy toch, dat door eene algemeene toepassing daarvan, de weg wordt gebaaDd, om tot een beteren en meer geordenden toestand te ge raken. - „Bébé" bericht uit Den Haag aan het „Bat. Nbld." dat O. v. B., die in het „Utrechtsch Dagblad" over het voorspel van Toekoe Oemars verraad schreef, jhr. Van Beresteyn is, die pas uit Indië in Nederland is gekomen. Ver gissen wy ons niet, zoo teekent de „J-B." hierby aan, dan is de hierbedoelde heer Van Beresteyn oorlogscorrespondent gewesst van 1 de „Locomotief" in China en in Atjeh. Te Dordrecht, waar eon vijftigtal Remon stranten wonen, acht men den tyd gekomen tot het stichten van eene gemeente aldaar. Slechts 2 van de 7 predikanten der Ned.-Herv,1 gemeente behooren tot de moderne richting. Wyi beiden reeds op hoogen leeftyd zyn en een van hen met April a. 8. zyn ambt neder- legt, terwyl aan geen opvolgers in die richting meer valt te denken, hoopt men, dat het liberale gedeelte der Ned.-Hervormden zich by de te stichten RemonstrantBche gemeente zal aansluiten. De „Limb. Koerier" scbryft: „Naar wy uit goede bron vernemen, zal de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen nu toch de op Nederlandsch grondgebied gelegen lynen der „Grand Central Beige" overnemen. Reeds zyn ingenieurs van het Staatsspoor bezig de kunstwerken der G. C. B.-lynen op te nemen." In een vergadering van het departement Haarlem der Maatschappy van Nyverheid is in zake het „wetsontwerp op de firma" de volgende motie aangenomen: „De vergadering spreekt het gevoelen uit, dat de tegenwoordige regeling onvoldoende is en niet beantwoordt aan de behoefte der praktykdat het wetsontwerp van de Regee ring niet aan het doel zal beantwoorden; redenen, waarom het departement aan direc teuren in overweging geeft de zaak te doen behandelen in de departementen en van de resultaten rapport te doen in het Weekblad Aan de „N. R. C." wordt dd. 1 Dec. uit Indië geseind „Gisteren is het 12de bataljon naar Mon- tassik uitgerukt. Het achtergelaten veldkanon en mortier zijn teruggevonden." Burgerlijke Stand. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: M. Den Ouden en D. Dekker. W.J. Aldeiliesten gesch en P. Boterblom. Gehuwd: J Van Drunen en C. Benschop. H. J. Boterman wedr. en M. Graauwelman. J. De Graaf en N. Grevenstuk. Bevallen: A. A. Hagen geb. Boor Z. M. Planting geb. Zwart D. S. C. Goossen geb. Verbeek Z. J. Kuiken geb. Van Driel Z. M. Do Groot gob. De Ridder Z. E. Volkerts geb. Van Zijl Z. A. Vermeer geb. Smits 2 Z. G. De Jong geb. Ont Z.C. A. Verkuijl geb Bruijnia D. M. Tanis geb. De Vries D. A. Millenaar geb. Do Weerd Z. M. Van Nieuwenhnijzen geb. Klap Z. Overleden: J. Y. Ran 75 j. J. A. Fideler 83 j. VALKENBURG. Geboren: Maria, D. van A. Peet en G. Verhoog. Evert Wilhelm, Z. van J. K. Van Leeuwen en A. J. Schoenmaker. Overleden: J. Van der Nagel 73 j. 3n de Ited. Werklir. syi opgenomen i DATUM. DAGEN. Volw. pers. Kinde ren. ToUtL 22 Nov. Zondag 63 21 74 23 Maandag. 76 17 98 24 Dinsdag 82 20 102 25 Woensdag. 93 26 119 26 Donderdag 89 25 114 27 Vrgdag 92 27 119 28 Zaterdag. 82 18 100 Vervolg der Ad verten tiën. Groote sor teering Sigaren, ver pakt in Mahoniehouten en andere Fantasiekisten, alsmede in kistjes i van 100, 50 en 25 stuks. Sigaretten in groote en kleine verpakking. Turkselie, Bussisclic, Engel- sclie en Amerikaansche Siga- rettentabak. Hollnndsche, Engclsche en Amerikaansche Pijptabak. Barnsteenen, Meerschuimen, Houten en Hoornen Sigaren- püpcn. Tabakspijpen in groote sor teering, waaronder de Gczond- heitlspijpen. Sigaren- en Sigarettenkokers, Sigarenschaartjes, Sigarelten- PÖpen, etc. 8921 32 Haniel in Wijn ei Gedistilleerd. Hooigracht 49, Teleph. 66. Prima qualiteit Siroop van Punch. NEEM PROEF! 8504 II Hofleverancier. NIEUWE RIJN 55. Groote sorteering in étui. 8745 10 Leerares (Piano), Gediplomeerd Coaservatorium Amsterdam, Maatschappy tot bevordering der Toonkunst. 8514 12 adres: Weslhavenslraat 2. Agentschap Rott. Lloyd, Ned.-Amer. Sto imvaart en naar Zuid-Afrika. Passage-Agent voor Indie. 2278 S Sprookjes waarin Vrouw IIolie, D© drie Aard mannetjes, De zeveo Raven, Doorn roosje, Hans en Grete, Rozenroodje en Rozen- witje, De Ganzenhoedster, Rommeldompje, De Koning der Kikvorschen, Sneeuwwitje, enz., enz., samen O deeltjes met IA keu rig mooie gekleurde Platen. 7—8. Twee prachtige groote Dieren boeken, met fraaie g-kleurde Platen en lieve versjes, door AGATHA. 9. Kt.-Nllcolaas en zyn Kneelit door SCHENKMAN. Zie, ginds komt de Stoom boot uit 8panje weer aan, enz., met 16 fraaie gekleurde Platen. 8722 25 Dit Pakket, de heerlyke Sprookjes van GRIMM, enz., samen voor slechts ƒ1.50. Verkrygbaar by D. BOLLE, Bazaar van Goedkoope Boeken, te Rotterdam, franco na ontvangst Postwissel ad slechts fl.Z O, waarop vermeld: ^ffiprookjespaKkct.*' Breestraat 134, Leiden, koopt en verkoopt Effecten, wisselt Coupons, vreemd Bank papier en vreemd Geld. Geeft en neemt Geld op Prolongatie Incasseert Wissels en CtultanlISn op Binnen- en Buitenland, tegen zeer blliyk tarief. 6885 12 Puike 1ste qualiteit Friesche Schaat sen in ruim 20 soorten, uit de beroemdste Friesche Fabriek van A. K. HOEKSTRA Co., te Warga. 8917 7 VerkrygbaarHoogewoerd 55, Leiden. Alle Werken van E. HARLITT, met meer dan 900 fraaie Platen, extra ryk ge bonden in 2 groote luxe-Banden, door finalen Uitverkoop voor den spotprys van ƒ6.50. Iets moois, Iets fraais, Iets extra's hebben wil, talme niet met deze prachteditie in 2 groote luxe-Banden voor den spotprys van ƒ6.50 te bestelen. Verkrygbaar by D. BOLLE, Bazaar van Goedkoope Boeken t9 Rotterdam, franco na ontvangst Postwissel ad ƒ6.50, waarop ver geld: WARLITT In 2 Luxe-Banden. 8974 14 brandt men dagelijks op Duitsche wijze: 389 12 uitmuntende door geur en smaak, PrJJs per 5 ons 75 Cents. VEKEOUW STOKHUYZEN, NIEUWE RIJN 47. 8964 15 Bu den Uitgever A. HL ADRIAN 1 ver 8chynt8943 lt WIJSGEERIGE VERHANDELINGEN van Prof. BOLLAND. Prijsƒ6.25.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 9