Postkantoor Leiden. veel, zoo niet alles goed maken! Een lauwe 8temmiog ziet de winkelier vooral in deze dagen met weerzinopgewektheid en vrijgevig- vigheid doen hem herleven! Het Sint-Nicolaasfeest was eens het feest der kinderen bij uitnemendheid. Maar met de tyden zijn ook de kinderen veranderd en sommige moeders zeggen „dat het geen ifcnderen meer geeft." Toch wel! Er zijn er, die nog tevreden zijn met een houten arke Noachs en die elk beestje, dat er in is, be schouwen als een afzonderlijk present. Maar er zijn er andere die poppen of ander speel goed verlangen als bij mejuffrouw de weduwe A. Horréet op de Breestraat by de Papen gracht, die blykbaar ook nu, evenals vorige jaren, misschien zelfs nóg meer, het vertrou wen van den Sint geniet. Dat er uitstekende feestgeschenken verkrygbaar zyn, zal men gaaf aannemen als we meedeelen en wat men trouwens van de straat zelf Kan zien dat de collectie kindor-speelgoederen zeer ruim en onderscheiden is; van de eenvoudigste en goedkoope tot de meer fraaie en kostbare treft men er aan, zoodat niemand verlegen behoeft te zyn, er een keuze te doen. Of wel zy verlangen een paar schaatsen of iets anders van den heer N. Van Went, Hooigracht, waar tevens de verscheidenheid huishoudelijke, al of met geëmailleerde artike len groot is; of zij verlangen een gereedschaps kist bier of een slede of ezel daar. De wenschen toch houden verbaad met den leeftyd. Een zestienjarige zoon zal bijv. een pbo- tographie-toestel een ideaal-gescheDk vinden, een achttienjarige blonde dochter, het6venbeeld harer moeder, haar wensch bevredigd zien met een complete Coppée of met gedichten der Fransche modernen misschien, of met een plaatwerk of met een bundel muziek uit het magazijn van de firma Blankenberg Co., Mare, wier boek- en kunsthandel terecht een gunstige reputatie heeft verworven. Op het gebied der schoone kunsten zyn hier til van producten te zen en te bewonderen. Men kan er heelwat tijd aan wyden om den winkel binnen te gaan en hem met den nevensalon te doorwandelen, en dan de ervaring op te do^n hoe de aanverwante artikelen van den boekhandel met zjjn gewone jongens- en meisjesboeken en in prachtbanden zich elk jaar steeds meer uitbreiden. Van jongens- en meisjesboeken gesproken, daarvan is de heer G. LosHoogewoerd, niet minder goed voorzien, van allerlei qualiteit en prjjzen, van de reeds meer of min bekende tot de nieuw veischeneue. Geeft verder de étalage achter de winkel ramen reeds een denkbeeld van hetgeen binnen het magazijn al voor schoons en doelmatigs is, binnenkomende in de in elkaar-loopendo en nu als in salons horschapen kamers staat men verbaasd en moet men ook bier wel de groote verscheidenheid op kunstgebied bewonderen. Reeds keurig en élégant zijn de papiers en cartes de corrc spon dance, in alle mogelyke soorten. Zoo iets, dan biedt diteene ruime keuze van cadeaux en evdïzoo is 't met allo mogelijke zaken op 't gebied van kunst- en boekhandel. Bijzonder mooi zijn ook de photo chromo's en andtre platen, in staal, geëtst of in kleuren. De catalogus van den heer Los io overigens een goede handleiding by het kiezen van feestgeschenken. Ook de kunsthandel van de heeren Gcbrs. SnelBreestraat over het Postkantoor, ver dient dat er by'zondere belangstelling aan geschonken wordt. Ook hier is men niet spoedig weer weg als men in beschouwing komt van de platen, gravures, photographieön, die reeds geëncadreerd aan d«n wand hangen, en vooral niet als het vergund wordt en daartoe zijn de leden der firma altyd even bereidvaardig het oog te doen slaan in de ryk voorziene platenkasten met hun ver schillende portefeuilles. De schoone kunsten vindt men hier bovendien vertegenwoordigd ook in een aardig olioverf schildery van onzen landgenoot J. H. Weyns: „In 't wiegje," dat dit jaar reeds op de tentoonstelling te Middelburg was, waar dit werk van den Rotter- damschen kunstenaar vele gunstige beoordee lingen ton deel viel. De heeren Snel zpjn voornemens van hem mettertyd meer werken to exposeeren. Behalve op de vele pracht werken, zy bier byzonder ook nog gewezen op de groote verscheidenheid van kalenders, welke, evenals zooveel anders, elk jaar maar door in pracht en élégar.ce winnen. De heer E. JJung heeft dit jaar, naar uit zyn étalage in zijn magazijn Noordeindo 49 blykt, een byzonder groote voorraad op het gebied van sigaren, tabak en sigaretten met het oog op het a. s. feest. Die étalage tocb, hoe byzonder ryk ook voorzien, is slechts een kleine gids voor wat by voorradig heefr, en dit is gelukkig, want daar ze een aanzieulyke hoogte heeft, zou hy anders telkenmale moe ten klimmen om aan aanvragen te kunnen voldoen. De artikelen (en hier doelen we inzonderheid op de mooie verpakkingen van onderscheiden aard) munten uit door fijnheid en frischbeid en zyn in verschillende pryzen verkrygbaar. Niemand, die hot sigarenmagazyn van den beer Jung binnentreedt met het c'oel zich daar iets aan te schaffen, dat als cadeau moet dienst doen, zal het verlaten zonder iets van zyn gading gevonden tn aangekocht te heöbeD. Hebben zooals men zich allerwegen kan overtuigen alzoo onze magazijn- en winkel houders er wel voor gezorgd, dat zy van alles ia voorraad hebben, van alle artikelen het nieuwste en het beste, in alle verscheidenheid, en heeft daarom de nadering van de December maand voor den gegoodo niets schrikwek kends, minder welkom is zo dik wyis voor den arme. die des daags huisvest in het pover kleed en de koude winternachten onder de dunne deken zoo lang vindt. Hoor hoe de bekende schryfster Elise Van Calcar, de zoo hartelyke vriendin der jeugd, niet het minst zeker van de kinderen der armen, die ze ook van zoo naby kent, te dien opzichte den jaardag van den vrien- delyken patroon van Nederland, den welbe minden St.-Nicolaas, welke naderende jaardag alle jonge hartjes van vreugde doet trillen, zich uitdrukt: „De goede Sint, de gezellige oude heer heeft voor ieder wat in zyne ruime zakken. De kleinen, die in de fraaie koetsen naar de ryk gevulde magazynen en schitterend verlichte winkels ryden, slaan geen eens zoo verrukten blik in dezen wonderbaren kinderhemel als de stumpers, die op klompjes in het siyk staan, met de wang geleund tegen de glazen van die toover-paleizen, térwyl zy geen kommer scbynen te gevoelen. „O, ze genieten jsoms veel meer nog van het gluren door de ruiten naar al het moois dan zy, die er bezit van zullen nemen Zalig is hy of zy, die er aan denkt om Sinter klaas ook eens naar die kleine klompjes en oude schoentjes te laten ryden met zyne gaven". Er z(jn werkelyk, helaas I tal van kleinen, die evenzeer, ja nog veel meer behoefte heb ben aan de goede gaven van den weldoenden Sint, doch wier ouders met den besten wil ter wereld niet by machte zyn hunne be hoeften, laat staan hunne wenschen, te be vredigen. Daarom rust op do meergeg08den de dure plicht, daarin te voorzien, door te zorgen, dat ook de minder gefortuneerden van dit feest genieten; het St.-NicoJaasfeest toch moet zyn een feest voor allen, zonder onderscheid. By een ontstanen twist/in de herberg „De Zwaan" naby de gemeente Wou- brugge, onder Oudshoorn, zyn twee personen door zekeren v. E. met een mes verwond geworden. De zaak is, naar men verneemt, in handen der politie. De ruim 60-jarige echtgenoote van P. De Wit, aan den kanaaldyk onder Haarlemmermeer, is door het weggiyden der trap, Maandag door een zolderluik gevallen, ten gevolge waarvan zy den rochterondtrarm by het polsgewricht Irak, een wond aan de on ierkaak oekwam en eenige tanden verloor. Geneeskundige hulp bleek zeer noodzak-Jok, en werd door den htt naastby wo^enden ge neeskundige, dr. Kimmel, van Oude Wetering, verje.ni. Gedurende de maand November is in de gemeente Lisse, met uitzon lering van een levenloos geloren kind, geen enkel sterfgeval by den Burgerlyken Stand aange geven. De Hooge Raad behandelde gis teren de zaak van een bouwondernemer te 's Gravenhago, tot één maand gevangenisstraf veroordeeld wogens het voortgezet misdrQf van stroopery, Hy bad namelyk op verschil lende tydstippen eeno hoeveelheid zwarte aarde en graszoden wiggenomtn van een aan de „Haagsche Maatschappij van onroe rende goederen" toebehoörend terrein aan de Beeklaan, onder de gemeente Loosduinen. Voor den requirant trad op mr. A. D. H. Quintus, die, in verband met requrants be wering, dat hy maande gerechtigd te zijn tot do wegvoering van bedoelden grond, opkwam tegen de beslissing van de Rechtbank en het Hof, dat hy zou hebben gehandeld met het oogmerk van wederrech telyke toeëigening. Het O. M. zal 14 dezer conclusie nemen. Het gehuil, waarmede onze vier- vootige vrienden en huisgenootcn de honden elk? muziek, die zy in hunne nabyhtid hooren, plegen te begeleiden, is, vo'gens nieuwere waarnemingen, niet, zooals men tot dusver aangenomen heeft, als een teeken van protest, maar als poging tot nabootsing op te vatten. Dat bef/eert ten minste Paul Groos in zyn werk: „De spelen der dieren," en hy gaat dan aldus verder: „Dit vermoeden zal wel wat gewaagd klinken, ik houd het echter beslist voor juist. Ik heb niet den indruk alsof dit gehuil der honden altyd een teeken van droefheid of pyn is, want juist wanneer zy op de muziek zongen, kwam het my dikwyls voor, alsof zy zoo recht met lust en liefde er op los jankten. Daarby komen sommige gevallen, waar men zelfs van een onvolkomen nabootsing der melodie zou kunnen spreken. Een royner vrienden, ds. A. Treiber te Richen, by Ezziogen, bezat als student een poedel met name „Rolla," met welken hy in den kring zyner vrienden formeele voorstellingen gaf. Hy zong by v. met falset-stem de „Loreley," de hond stemde met gehuil in, en spoedig kon men duidelyk hooren, hoe de stem van den poedel het hooger en lager klinken der tonen trachtte by te houden. Ook anderen hebben dezelfde waarnemingen gedaan. Zoo bootste de groote dog Kepler", van den astronoom Huggons, de langgerekte tonen van het orgel na." Misschien zullen er nu nog veel meer muzikale honden worden ontdekt. Een inge zetene van Utrecht heeft by zich in de buurt een paar bonden, die eveneens de tonen van het stemmen der orgelpypen eener orgelfabriek met gepasten ernst en groote vlyt en vol harding trachten na te doen. Alleen, bepaald aangenaam voor het gehoor was hun oe-oe nog niet! Een oud© heer, die inkoopen ge daan heeft, bemerkt, thuis zynde, dat zyn parapluie weg is hy heeft haar zeker ergens laten staan l Direct koert hy weerom en vraagt in den eersten winkel, dien hy bezocht heeft, of men daar zyn parapluie ge vonden hoeft. Die vraag wordt ontkennend beantwoord en teleurgesteld gaat de oude heer verder. In den tweeden winkel hetzelfde resultaat. In den derden winkel eindeiyk wordt hem de parapluie ter hand gesteld en biyde aangedaan zeide de bezitter: Nu, ik moet bekennen, dat men in dezen winkel eerlyker is dan in de beide andere." Verviers bezit op 'fcoogenblik een wondei kind. Daar heeft een elfjarige knaap, Alphonso Nélis, een 3 stemmige mis gecom poneerd, die zeer verdienstelyk wordt genoemd. Het ventje is blind. Te Vilvoorde was een stier 1 o 8- gebroken. De eigenaar, een veekooper, trachtte het beest te vangen, maar hy werd door het dier met de horens opgenomen en tegen een muur te pletter geworpen. Door de sedert eenigen tyd heer- schende regens heeft te Bologna in de ver loopen week een tragisch ongeluk plaats gehad. Voor de Porta Azeglio verhief zich aan de overzyde van het riviertje Aposa, bekoor lyk leunende tegen den berg Gavallazzo, een kleine villa, die, door een goed onderhouden tuin omgeven, den voorbygangers een aller liefst gezicht bood. De bezitter, assistent aan den botanischen tuin, proffessor Mattei, be woonde de villa met z\jne oude moeder, zyne jonge gade, twee kleine kinderen en eenige dienstboden. Zonder dat de bewoners der villa het merkten, hadden de voortdurende regens den berg, die haar tegen elk onweder scheen te beschutten, oaderwoeld, en terwyl de ge- heele familie den Latsten nacht in diepen slaap lag, rukt? zich plotseling een reusachtig stuk rots los, stortte op het huis en spleet het in twee deelen. Het eene deel, dat de slaapkamer der familie bevatto, werd, gelyk reeds met een paar woorden is gemeld, ge heel verpletterd, terwyl het andere, voor de di?nstboden bestemd, geheel gespaard bleef; allec-n was hun de uitgang door de puinhoopen van het andere gedeelte versperd. Uit de nabyzynae boerenhuizen snelden de bo ren, door het vreeselyke kraken opgeschrikt, den bewoners der villa ter hulpteg lykerty 1 werd uit de stad de brandweer en de genie ge haald Voor de laatsten ter plaatse aanwezig waren, was één kind van den professor dood uit de puinhoopen te voorschyn gehaald, kort daarna gelukte het den professor onk:nbaar, zwaar gewond, uit de puinhoopen te bevry len, kort daarop vond men de vrouw, die, ernstig gekwetst, nauwelyks eenig teeken van leven gaf. Ten laatst- vond men het lyk der oude dame rret verpletterd hoofd en de handen afwerend voor zich uitgestrekt. Slechts een kind werd op w<nlerbare wyze geheel onge deerd uit de puinhoopen te voarschyn gehaald. Geheel Bolo.na was op de plaats van het onheil aanw zig, niettegenstaande den steeds neerstroomenden regen. Het verkeer op den straatweg was dóór het stuk rots en de puin hoopen gestremd. Hoofdstuk Oorlog. De minister van oorlog heeft geantwoord op het afdeelingsverslag d:r Kamer omtrent Hoofdstuk VIII der Staatsbegrooting voor 1897. De Minister verklaart, dat het eindcyfer der begroo ing door hem zoo laag gehouden is als hem slechts eenigszins mogelyk was en komt er tegen op, dat de Regeering tegen een opcryvïng van de oorlogsuitgaven niet opziet. Omtrent schadeloosstelling aan ouders van dienstplichtigen is de Minister nog niet tot een besluit gekomen. Een wetsontwerp wordt aangekondigd, warby de rechtspositie van het reservekader wordt geregeld. Voorshands komen maatregelen tot een scheiding der vesting- en bereden artillerie den Min. niet wenscheiyk voor. Ook is de Min. nog niet overtuigd van de wenschelyk- heid van samensmelting der officiers kaders van het leger h. t. 1. en van het Indische leger. Een nieuwe, in alle opzichten bevredigende regeling betrekkelyk de traktementen der subalterne offi.ieren acht de Minister hoogst bezwaarlyk. Aangaande bet wangedrag van enkele offi cieren, o. a. by het bekende geval van verzet tegen de politie te Amsterdam, merkt de Mi is ter op, dat-, waar omtrent deze zaak geen advies werd gevraagd van een raad van onderzoek of er termen waren om die officieren uit den dienst te ontslaan, daaruit moet worden afge leid, dat er naar het gevoelen van den Minister geen termen waren te veronderstellen, dat zy onwaardig zyn langer als officier te dienen. De Minister kan, alvorens nadere meéedeelin- gen zyn ingekomen, nog niet beoordeelen de gegrondheid van den twyfel, dat niet al de bedoelde officieren gerechtelyk vervolgd zouden zyn. De Minister oordeelt nog steeds, dat het vloeken onder de militairen in omvang afneemt. Omtrent het dragen van wapenen buiten dienst blyft de Minister van gevoelen, dat het niet wenschelyk is den soldaten het recht te ontzeggen buiten dienst hun wapenen te dragen. Do Minister kan niet toegeven, dat door werkzaamheden van militairen in de burger- maatschappy een onbiliyke concurrentie zou worden aangedaan aan de arbeiders in de civiele maatschappy. Tegenover den aandrang tot wyziging in de algemeene voorwaarden voor de uitvoering van geniewerken, kan de Minister niet toe geven, dat de genie buitengewoon duur werkt, terwyl gebleken is, dat de aannemers gaarne voor de genie werken. Een algeheele scheiding tusschen de inten dance en de militaire administratie ligt niet in 's Ministers bedoeling. De Minister kan niei beamen, dat de toe stand by het Depót van Discipline ongunstig is te noemen, maar het is hem raadzaam voorgekomen een herhaalde detacheering by dat depót tot de zeldzaamheden to doen be- hooren en daarby geen militairen beneden den 18-jarigen leeftyd te detacheeren. Op een en ander heeft hy orde gesteld. De noodzakelykheid van garnizoensverande ring van het 3de reg. huzaren bestrydt de Minister, en hy blyft vasthouden aan de nood zakelykheid van muziekcorpsen by de regi menten infanterie. Er is nog geen beslissing genomen ten aanzien van de nieuwe kleeding van offi eieren en manschappen. De rapporten betref fende de by de infanterie te Amsterdam, Arnhem en Breda genomen proeven met eenige g8wyzigde kleeding en uitrustingstukken wor den 1 Januari by bet Dep. van Oorlog inge wacht. Het ligt vooralsnog niet in het voor nemen voor de artillerieofficieren een geheel nieuwe uniform vast te stellen. Omtrent de klacht, dat by een fourage- levering onlangs aan buitenlandsche ha^er voorkeur is toegekend, deelt de Minister mede, dat voor de levering by de laatst ge houden leger-oefeningen geen aanbiedingen voor inlandsche haver zjjn ontvangen. De Minister blyft het noodig achten een andere categorie van militaire wielryders te vormen dan de thans bestaande. Het voor nemen bestaat aan elk der regimenten infan terie 20 rywielen te verstrekken. De binnen- landsche industrie zal by de levering zooveel mogelyk worden bevoordeeld. Yan aanschaf fing van rywielen door officieren der inten dance verwacht de Minister goede vruchten, en de Minister zal overwegen eene regeling omtrent het gebruik van rywielen door offi cieren van gezondheid. De Minister verdedigt het nut van veld- oefeningen op groote schaal. Eene beperking tot fortmanoeuvres zou reeds ongunstigen invloed op de geoefendheid van het leger oefenen. Uitvoerig betoogt de Minister dat de be stemming, door hem gegeven aan het subsidie van f 25,000 voor de paardenfokkery, op goede gronden berustte. Dat de remonteering der artillerie geheel in het binnenland kan geschieden, kan de Minister niet toegeven. De kosten zouden aan- zienlyk hooger worden. Het overgangsexamen aan de Kon. Mil. Academie van de cadetten, afkomstig van de Cadettenschool heeft een zeer gunstig resultaat gehad. De nadere overweging van het instellen van een examen voor Cadettenschool en Koninkiyk Instituut voor de Marine heeft den Minister versterkt in de meening dat dit eerst dan in uitvoering kan komen, wanneer de opleiding tot zeeofficier geregeld was by een wet, welke rekening hield met de bepalingen der wet tot regeling van het militair onder- wys by de landmacht, enz. Dat de tucht aan de Cadettenschool te Alkmaar te wenschen laat, is den Minister niet gebleken. Klachten omtrent de bereidingswyze van het voedsel der soldaten werden niet meer vernomen na de aangebrachte verbeteringen. Omtrent gunning van leveranties aan de Nederl. industrie zegt de Minister dat dit als regel geldt, waarvan alleen worat afgeweken wanneer aanmerkelyk voordeeliger aanbiedin gen inkomen. De Minister betoogt dat er onder de gegeven omstandigheden van regeeringswege geen nadere voorziening noodig is dan reeds gedaan wordt betreffende den steun aan oud-atryders van 1830. Over het nieuwe geweer verklaarde de Minister zich zeer tevreden. De schietbanen en kogelvangers worden zooveel mogelyk veilig gemaakt De Minister blyft beter achten de aanvulling van wapening voor het leger te verzekeren, alvorens de schuttc-ry van nieuwe geweren te voorzien. Kantongerecht Amsterdam. By het afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer van het desbetreffend ontwtrp werd er op gewezen, dat by de voorgestelde indee ling van het rechtsgebied der kantongerechten te Amsterdam de grenslynen voor een deel door het midden van straten en grachten zyn getrokken. Men vroeg of dit in de praktyk niet tot moeilykheden kan aanleiding geven. buitenland. Turkjje. Tegen de verdere vertraging der invoering van de voor Creta vastgestelde hervormingen hebben de gezanten by de Porte 66n nieuwen stap gedaan. Zy verlangen de terugroeping van Saad-E din Pacha, een adjudant van den Sultan, die den 22sten November met eene byzondere zending naar Creta gezonden is, en van den militairen commandant op Creta, alsmede diens vervaüging door een anderen generaal. Boven dien verlangen zy, dat de president van het hof van appèl en de procureur-generaal op Creta Christenen moeten zyn. Of aan dezen stap de vertegenwoordiger van Rusland deelnam, die reeds tweemalen in de zaken van Creta een af- zonderlyk standpunt innam, wordt in dit bericht niet gezegd. Cuba. De Madridsche correspondent van de „Temps" bericht omtrent de gebeurtenissen op Cuba, dat generaal Weyler, alvorens terug te keeren naar het tooneel der operatiön in de provincie Pinar del Rio, de quaestie geregeld heeft van den gedwongen koers der bankbiljetten te Havanna, die zullen worden uitgegeven tot een bedrag van hoogstens 100 millioen peseta's en niet anders dan in zilver betaal^mr zullen zyn; men zal ze aannemen by do betaling van alle belastingen, behalve aan de kantoren der in- en uitvoerrechten. Generaal Weyler heeft maatregelen veror dend, bestemd om de middelste en oosteiyke provinciën te dekken. Hy heeft zich eveneens bemoeid met de reorganisatie van de hospi talen, die thans 17,340 zieken tellen, van welke 1,458 door de gele koorts zyn aangetast. De sterfte is 163 per duizend. Ondanks den aandrang van de planters, heeft generaal Weyler, onder zware straffen, het verbod hernieuwd van eiken arbeid in de suikervelden en suikerfabrieken, alsmede den uitvoer van tabak, omdat hy wil beletten, dat de planters voortgaan met het betalen van belastingen aan de opstandelingen, om hunnen oogst te redden, en omdat hy aan den anderen kant aan de separatistische Cubaansche fabri kanten, die naar Florida zyn uitgeweken, de grondstof wil onthouden, die zy voor hunne tabaks industrie noodig hebben. Hy heeft opnieuw de landelyke bevolking aangemaand, binnen de Spaanscbe linién tc brengen het vee, de paarden, de maïs en al de voedingsmiddelen, die den vyand van dienst kunnen zyn; tegen de medeplichtigen van de opstandelingen in de steden zyn wederom zware strafbepalingen uitgevaardigd. De heer Sagasta, leider van de liberale oppositié, heeft verklaard te volharden by zyn voornemen, om het bereiden van moeilykheden aan de regeering te vermyden, maar hy be houdt zich voor later critiek te oefenen, wan neer het militair optreden niet wordt vast geknoopt aan het politiek optreden, zooals naar zyne meening behoort te geschieden, en wanneer cie uitkomsten niet beantwoorden aan de grootsche opofferingen, die het land zich oplegt. De inschryver8 op de leening van 400 mil» lioeD hebben reeds 320 millioen gestort. Egypte. Het reeds tang door de Engelschen ge- Koesterde plan eener hervorming van de Wakl tin het Turksch: WakuD zal thans ter hand genomen worden. De ministerraad heeft besloten ingrypende veranderingen in te voeren in het neheer van de Wakf en dit besluit ia reeds openbaar gemaakt. Dat is voor Egypte een maatregel van ingrypende beteekenis. Onder Wakf wordt verstaan het beheer van de talryke, te zamen 10 pet. van de ganscho oppervlakte van Egypte beslaande moskee goederen, welker directeur in rang met de ministers gelykstaat. Dit beheer is echt Egyp tisch, d. i. verbazend ingewikkeld, daarby kostbaar en, wat de eerlykheid betreft, niet boven iedere bedenking verheven, zoodat de Engelschen ongetwyfeid een verdienstelyk: werk hebben verricht, door niet eerder te rusten dan totdat hun wensch naar hervorming van dit beheer zou zyn vervuld. Daar vele Egyptenaren by hun dood hunne vaste goe» deren aan de Wakf afstaan, nemen deze ge» stadig toe. Vele bezittingen worden echter ook nog by het leven van de bezitters afge staan, die zich hierdoor voor inbeslagneming vrywaren en gedeeltelyk aan de burgerlyke wet onttrekken; alleen behouden zy zich dan het vruchtgebruik voor. De geheele Egyptische pers onderwerpt zich aan eene hervorming van de Wakf, welker oorsprong tot den eersten tyd van het Mahomedanisme teruggaat, zonder een woord van protest. Dit bewyst, zoo merkt een cor respondent van de „Köln. Ztg." op, hoe diope wortelen de Engelsche bezetting in het land geslagen heeft en hoezeer het volk zich ree<3§ gewend heeft aan den hervormingsarbeid van de Engelschen; het bewyst te gelyk echter- ook, hoe veilig do Engelschen zich nog in het Nyldal voelen, ondanks alle aansporingen van Fransche en Russische zyde, om het te ver laten, en hoe weinig zy er aan denken, out daaraan gevolg te geven. CORRESPONDENTIE. Ingezonden stuk-^ ken of mededeelingen, waarvan de inzender^ hun naam niet aan de Redactie bekend maken,' worden ongeplaatst ter zyde gelegd. Pakkctpost. Id verband met bet aanstaande St.-Nicolaasi leest wordt ter algemeene kennis gebracht; lste. Dat het bureel „pakkotpost" den 3den; idon, 5den en 6den December tijdelijk ver^ plaatst wordt van de Aalmarkt naar de Bree# straat, ingang naast de Studenten-Sociëteit.; 2de. Het kantoor zal die dagen voor ep aanneming van pakketten geopend blijven toj 10 u 's av. (Amsterdamsche t(jó), behalve Zondag 6 December, wanneer het opengesteld, is van 7-9 u. 'b morgens en van 12'/, tot 3 uren. 3de. Van 2 t/m. 6 December behoort by elk te verzenden pakket eene adreskaart tn worden gevoegd; de verzending van meerder# pakketten op éóne kaart is die dagen ni6t, toegelaten. 4de. Zoowel in het belang van afzender al# van geadresseerde, wordt ernstig aanbevolen^ voor eene stevige, doelmatige verpakking tq, zorgen; geen breekbare oflicht te beschadigen voorwerpen in karton te verpakkenflesscheii met vocht in kistjes of mandwerk; 5de. het adres, met deugdelijke kleefstof (geen lak) op het pakket te bevestigen, Postkantoor ,Leiden". De Directeur, 30 November 1895. A. L. NAGEL-

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 6