Tevens wil men andere jongo dames, die daar toe iMt gevoelen, bekend maken met alles, wat met de verzorging van jonge kinderen in ver band staat. Niet minder dan acht personen, onderwijzers en hoofden van openbare lagere scholen, benevens mej. A. M. Yan der Vel Jen, onderwijzeres in de handwerken aan de leerschool bij de kweek school voor onderwijzers en onderwijzeressen by het Uger onderwijs aldaar, hebben hunne mede werking toegezegd. Tevens is er eece commissie van toezicht gevormd, waarin zitting hebbenprof. dr. J. C. Mattbes, schoolopzienerprof. dr. G. A. T. Molen- gra Jen prof. dr. C. A. Loory van Troostenburg de Brnijn, hoogleeraren aan de Universiteit, en de heeren dr. J. T. OudemaDs. privaat-docent aan de Universiteit, W. A. H. Doorman, kapitein intendant en J L M. Van Gorkum.gep. lult. ter z late kl. aldaar. De 2de Init. M. G. Labrée, van het 5de reg. mf. te Utrecht, 'is voor een maand ge detacheerd te Woerden, Den 26sten dezer vertrekt van Amster dam per stoomschip „Burgemeester Den Tex" naar Oost-Indiö een detachement aanvullings troepen ter sterkte van 3 onderofF. en 30 min deren, onder bevel van den van verlof terug keerenden kapt der inf. O.-I. leger C. G. Zaad- noardyk en ouder medogeleide van de voor dat leger bestemde 2deluits. der inf. Z. M C E. Vaickenier de Greeve en J. H. Van Boldrik. De 1ste luit. C. F. Muschart, van bet 8ste reg. inf. te Utrecht, wordt tbr vervanging van den lsten luit. A. J. P. A. De Vries, aie eerstdaags tot kapitein bevorderd wordt, belast met de functie van officier van politie bp de Cadettenschool te Alkmaar. De Raad der gemeente Kampen heeft in zijn gisteren gehouden zitting tot tfidelyken wethouder benoemd den heer H. Kanis. Naar wij vernemen, heeft de heer P. Ruyter xfin ontslag genomen als lid van den gemeenteraad te Wormerveer. (Tel.) Hrt stoomschip „Gedó", van Java naar Rotterdam, passeerde i Dec. Gibraltar; de „Titan", van Amsterdam naar Java, arriveerde 30 Nov. te Liverpool; de „Burgemeester Den Tex" arriveerde 2 December van Batavia te Amsterdam; de „Gelderland", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 1 Dec. van Mar seille; de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 2 Dec. van Southampton. EERITK KA SI KR. Vergadering van Dinsdagavond te 8*/K uur. Ingekomen zijn de geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden der Eerste Kamer, de heeren mr. J. W. Van deü Biesen (Noord Brabant) en mr. C. J. Sickesz (Noord-Holland). De Voorzitterde heer Van Naamen van Eemnea, benoemt een commissie vaD onder zoek, bestaande uit de heeren F. Van Nispen, Kist en Engelberts, in wier handen deze ge loofsbrieven worden gesteld, tot het uitbrengen van rapport. De heer F. Van Nispen brengt namens deze commissie verslag uit, concludeerende tot toelating van beide nieuw gekozen leden. De heeren Van den Biesen en Sickeszdoor Jen griffier in de vergaderzaal binnengeleid, leggen ia handen van den Voorzitter de ge vorderde eeden af, waarna zy zitting nemen. Voorts is ingekomen het overlijdensbericht van het lid der Eerste Kamer, mr. P. J. A. Smits. De Voorzitterhulde brengende aan de nagedachtenis van den overledene, zegt onge veer h±t volgende: „M$ne hoeren! "Wy, die gedurende vele jaren het geluk hebben gehad met den ont slapene te hebben mogen samenwerken in de Eerste Kamer der Staten-Generaai, kunnen getuigen van zijn degelijke kundigheden en trouws plichtsbetrachting. Zyne bescheiden heid en aangename omgang deden hem by zyn medeleden gewaardeerd zijn. Zyn onverwacht heengaan betreurende, zul len wg zijne nagedachteais in blijvende her innering houden." Nog was ingekomen een bericht, meldende het overlijden van den heer mr. E. J. J. B. Cremers, lid van de Eerste Kamer der Staten- GenerssL De Voorzitter wydt een woord van hulde san de nagedachtenis van mr. Cremers, daarby betuigende dat h\j niet zal herhalen hetgeen reeds op zulk een welsprekende wijzo door zijn hooggeachten ambtgenoot in de Tweede Kamer naar waarheid is gezegd, wat de ont slapene voor land en maatschappij is geweest. ▼oor ons", zegt de Voorzitter, „wien gedurende de laatste jaren het voorrecht ver gund was hem hier als lid in ons midden te zien, waardeeren zyn bekwaamheid en ijver, zgn vastheid van karakter, zyn getrouwheid van beginselen. Zyn nagedachtenis zal bij ons in eere blijven." Beide overlijdensberichten zyn reeds beant woord met brieven van rouwbeklag. Medodeeling werd voorts gedaan van onder scheidene by de Kamer ingekomen missives, verslagen, adressen en wetsontwerpen. Deze laatste xQn verzonden naar de afdeelingen. De Kamer is hierop gescheiden tot nadere bysenroeping, vermoedelijk tegen Vrydag a. s. TWEEDE KADER. By de gifiteraamMdag voortgezette alge Beraadslagingen ov£T de Staatsbegroo tiog van 1897 zeide de Minister van Buiten- landschc Zakendat de Regeering foor het bimatalismo een geopend oog bleef houu.^Q eo van onze gezanten in het buitenland voort durend beschouwingen daarover by 't dep. van boitenl. zaken inkomen. Toezegging om eon internationale conferentie over de munt- quaestie byeen te roepen, kan de Minister nietsdoen. Een wetsontwerp omtrent de verplichte verzekering van werklieden tegen ongelukken kan in Januari a. s. worden tegemoet gtzion. Aan den heer De Boer bracht de Minister dank voor de gunstige wyze, waarop hy het standpnut der Regeering heeft uiteengezet tegenover den landbouw. Het streven eener regeering moet xi1n, de konnis omtrent den landbouw zoo ruim mogelijk te vorspreiden, de onkosten, die het landbouwbedrijf drukken, zooveel mogeiyk te verlichten, en te 2orgen, dat de markten voor de landbouw producten zoo ruim mogelyk geopend blyven. Welnu, aan die eischen heeft de Regeering getracht zooveel mogelyk te voldoen. De Minister zeide ten slotte der Kamer dank voor den o dervonden steun; de Regee ring biyft rekenen op dien steun, ook voor het werk, dat haar nog wacht. De Minister van Binnenlandsche Zaken con stateerde, dat zyne uitdrukking in de zitting van den öden Sept. geen lapsus was De op vatting vaD de heeren Beelaerts eD Kuyper verschilt met die van den heer Harte. Op de vraag van die beide eerste heeren heeft 's Ministers ambtgenoot van buitenlaDdsche zaken reeds geantwoord, doch tegen ce woor den van den heer Harte achtte de Minister zich verplicht persoonlijk op te komen, omdat die woorden een aanval inhouden op de waardigheid en de onpartijdigheid des Ministers Ware 's Ministers houding onwaardig ge weest, men zou er zeker ook in de Eerste Kamer tegen opgekomen zyn. Neen, 's Ministers woorden werden uit het verband gerukt. Z\j waren geen verkiezings-leuzen, maar geboren uit de omstandigheden van het debat, en de Minister kan zich niet begrypen, hoe er zoo met klem wordt opgekomen trgen eene ruiterlyke verklaring, waarvan het streven was om de liberale krachten by elkaar te brengen. De heer Kuyper zeide, dat de Minister weinig wil had gehad van zyne uitdrukking, maar dat gaat toch noga), want het heele politieke debat liep over de aangevallen woorden Na repliek van de heeren HarteKuyper en Beelaerts van Blokland verdedigde de minister van buitenl. zaken nader de ge- oragslyn Vrin den minister van binnenlandsche zaken en verklaaroe dat omtrent de deelneming aan de Parysche tentoonstelling nog geen bindende verklaring is afgelegd, doch dat binnen zeer korten tgd eene beslissende ver klaring moet worden gedaan. De Regeenng vertrouwt op den jjver der commissie, die te dezer zake werkzaam zal zyn. Na korte repliek van den minister van binnenl zaken werd hot algemeene debat gesloten. Hoofastnk I (Huis der-Koninginnen) werd zonder hoofdelyke stemming goedgekeurd. De vergadering werd gesloten tot Woens dag-namiddag te halltwee. Uit de 3,Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd: M. G. Van Stapele tot burgemeester der gemeente Tholeo •J A. A. Uilkens tot burgemeester der gemeente Ammerstol. Benoemdtot lid en tevens voorzitter van het college van curatoren vaD het weeshuis te Buren, I. R. Kist, burgemeester van die gemeente, en tot lid van gemeld college, C. Van öteenis, landbouwer te Ericliein, gemeente Bureu; beiden voor den tyd van zes jaren, in te gaan op 1 Januari 1897. Met ingang van 1 dezer aan A. Fontein Dz., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burge- meestor van Wolphaartsdyk. Met ingang van 16 December a. s.aan den off. van gez. late kl. bij de zeemacht P. R. Bentz van den Berg, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit den zeedienst; en bij de zeemacht be vorderd tot off. van gez. lste kl., de off. van gez. 2de kl. L. J. Janssen. Benoemd tot ontvanger der directo belastingen te Groningen, B. C. Charbon (niet Chabron, zooals is medegedeeld), ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Middelburg. Verleend een pensioen van ƒ469 aan den ge wezen commies te water 2de kl. bij 's Rijks be lastingen, D. Sanderse. De kapitein W. H. Van Vliet Harsveldt, van het 6de reg. inf., op pensioen gesteld, en het bedrag van het pensioen bepaald op f 1560 's jaara. De minister van binnenlandsche zaken heeft, met ingang van 1 Januari 1897, benoemd tot opzichter by bet bacteriologisch laboratorium aan de Polytechnische School te Delft L. J. Kokee, thans amanuensis aan het Rijkslandbouwproef- station te Groningen, en hem met ingang van denzelfden datum eervol ontslag verleend uit laatstgenoemde betrekking. De gewone audiëntie van den minister van w.. h. en n. zal a. a. Zaterdag, 5 dezer, Diet plaats hebben. Da minister van binn. zaken heeft, met ingang van 2 dezer ingetrokken zijne beschikkingen van 15 Oct. en 7 Nov. 1896. waarbij wegens het voor komen van mond- en klauwzeer in de gemeenten Termunten en Beerta het vervoer van herkauwen de dieren en varkens uit twee kringen is ver boden. Dezelfde Minister heeft, met ingang van 2 dezer ingetrokken zijne beschikking van U Nov. 1896, waarbij het vervoer van herkauwende dieren en varkens verboden is uit een kring iu do gemeente Heerde. Rijkspostspaarbank. Gedurende de maand October 1896 is ingelegd 2,265,315.80 en terugbetaald 1,975,432.99 (waaronder 5,205 96 wegens aankoop van inschryvingen in een Grootboek, obligation of certificaten van inschryviDg). Er is dus meer ingelegd dan terugbetaald 289,882.81. Aan bet einde der maand Sept. 1896 was ten name van de verschillende inleggers ingeschreven 50,331,207.431/* zoo dat bet tegoed op ultimo October 1896 bedroeg ƒ50,621,090.241/,. In den loop der maand zyn 6437 nieuwe spaarbankboekjes afgegeven en 1983 geheel afbetaald, zoodat aan het einde der maand nog 562,972 boekjes in omloop waren. Tot ultimo October is voor een bedrag van 24,069 201/, aan inschryvingen io een Grootboek van de Nationale Schuld, obligation ten laste van den Staat of certificaten van inschrijving ten behoeve van 47 inleggers aangekocht. (Sfs. Ct.) Gemengd Nieuws. De Leïdeche gymnastiek- en schermvereenigmg „Hercules" zal morgen avond, DonderJag, van acht uren tot halftien, in het gymnastieklokaal aan de Pieterskerk- gracht de eerste openbare les harer Volks klasse houden. Voorloopig kan het bestuur ze nog niet voor het publiek openstellen, doch alleen voor de ledeD van „Hercules" en enkele genoodigden. De vaart in den Rfin van Leiden naar Katwyk, die deze week reeds gestremd was, is hedennacht weder opengebroken door de motor-pakschuit van Gebrs. De Wit, te Katwyk, ten gevolge waarvan de Katwyksche stoombooten, die reeds Maandag den dienst staakten, hedenmorgen zyn gaan varen. De baan der „Leidsche IJsclub", welke gisteren wegens den ingevallen dooi gesloten bleef, was heden daarentegen weer geopend. Voor de arr.-rechtband te 'sGra venhage werd heden de volgende zaak be handeld. Eischer beweerde op den 2den Aug. jl ter veemarkt te Leiden van den gedaagde te hebben gekocht en ontvangen een bles- bonte koe tegen onmiddellyke betaling van een boopprys van fl 23. Nadat nu de koe ten zelfden dage aan een slager te Amsterdam was wederverkocht, werd zy aldaar door den keurmeester van het abattoir afgekeurd, daar bleek, dat de koe lydende was geweest aan algemeene parelziekte, in die mate dat 2?bt vleesch voor de comsumptie ten eenenmale onbruik baar was. Om deze redenen werd thans door den eischer, die den slager schadeloos had ge steld, ingesteld eene actie tot terugbetaling van den koopprys op grond van verborgen gebreken. De gedaagde meende echter daartoe niet gehouden te zyn, daar volgens hem de koe voetstoots was verkocht zonder eenige ge houden beid tot vry waring, daar deze tusschen partyen geheel zou zyn uitgesloten. De eischer hield echter vol dat de niet- vrywaring door gedaagde moest worden be wezen, maar in ieder geval meende hy by bet plaats gehad hebbende getuigenverhoor, het bewjjs daarna zynerzyds volkomen gele verd te hebben. Voor den eischer trad op mr Byvoet, uit Haarlem, voor den gedaagde mr. Bergs ma. Van de haringvisschery zyn te Katwyk aan Zee aangekomen KW 27, sch. Jb. Remmelswual, reeder M Haasnoot, met 345 kantj b pekelharing en 12000 steurharin- gen, en KW. 16, ech. T. Van oer Plas, reedtr H. Van der Maril, met 280 kantjes pekelharing. Door de Haagsche rechtbank werd heden uitspraak gedaan in de vroeger medegedeelde zaak van den Utrechtschen boer, dio op den Biltschen weg, op een disselwagen gezeten, was aangereden door een voorbij trekkende munitie caison en dientengevolge van den wagen geslingerd, gedurende eenige weken aan eeD ernstige schedelbreuk had geleden. De eischer werd m zyne actie, gegrond op onrechtmatige daad van de zyde van den Staat, ontvankelyk verklaaTd en toegelaten de door hem gestelde feiten, met eenige wyzi- ging, daarin door de rechtbank gebracht, door getuigen te bewijzen. In den afgeloopen nacht omstreeks halfdrie werd in de BegyneDstraat te 's-Gra- venhage een vrouw door een bekenden woes teling met eenig scherp voorwerp ernstig ver wond in het aangezicht, waarna de aanvaller haar op hare kamer opgesloten hield om haar te beletten hulp te zoeken Later werd de vrouw in het ziekenhuis verbonden. De dader is in bewaring. Een vry hevige brand heeft heden morgen tusschen acht en negen uren gewoad aan den N. Z. Voorburgwal te Amsterdam. Op den hoek van de steeg, die den weidschen naam Keizerrijk draagt, wordt in perced 242 door de firma Van Oosten Co. een winkel van kruidenierswaren en aanverwante arti kelen gehouden. De firma had eerst sedert korten tyd dit perceel betrokkenhet geheele huis was voor baar geheel geschilderd, ver timmerd, kortom flink opgeknapt, en nu is alles, voor een groot deel althans, door het vuur verwoest. Hoe de brand ontstaan is, weten de bewo ners zelf niet te zeggenwel was de knecht even vóór de vlammen uitsloegen met een petroleumkachel vaD boven gekomen, doch hy kan zich niet voorstellen dat daardoor het onheil ontstond. De brandweer is van meening dat het vuur uitbrak op een boven- trapportaal, waaruit dan ook te verklaren is dat in een oogenbhk aaD zoovele zyden de vlammen uitsloegen. Vooral aan de zyde Keizerryk sloeg de vlam fel uit, maar door het krachtig optreden der brandweer wist men met enkele slangen op de Vechtwaterleiding het vuur spoedig te bedwingen. Vooral het a:hterhuis leed erge schade. EDkele vertrekken brandden uit, de winkel bleef gespaard, doch de waren werden uitteraard eenigermate door water beschadigd. Alles was verzekerd. (A. H.) Voor de vyfde maal stond Saartje Dykstra gisteren voor de rechtbank te Am sterdam wegens diefstal terecht. In 't by- zonder heeft zy zich altyd op het ontvreem den van linnen goederen en dergelijke toege legd, zondei dat het ooit gebleken is, dat zy het gestolene te g«!de gemaakt heeft. Zy be weerde geen weerstand te kunnen bieden aan de verleiding. Het O. M. meende echter, dat men hier met geen kleptomanie te doen heeft, daar beklaagde, die voor de laatste maal by den heer Van Heemstede Obelt als dienst bode werkzaam was, met veel sluwheid is te werk gegaan. De gestolen goederen naaide zy b. v. in een klnssensloop. Een jaar ge vangenisstraf werd tegen haar geëischt. De verdediger, mr Jacobson, legde een brief over van dr. Van Deventer, die haar in het Buiten-Gasthuis verpleegd heeft voor een zenuwziekte en waar zy zich de meest onbo duidende zaken toeeigende. Ook nog andere staaltjes van diefachtigheid werden doorhem genoemd. Waar zelfs dr. Van Deventer het wenschelyk achtte een onderzoek naar de geestvermogens van beklaagde in te stellen daar vertrouwt pleiter, dat de rechtbank daar toe zou overgaan. By Hamme, den houder van een huis van verkoop met recht van wederinkoop in de Hugo-De Groot-straat te Rotterdam, vervoegde zich gisteravond een man, die een rywiel te koop of ter beleening aanbeo het welk te 's-Gravenhage door verduistering in zyn bezit was gekomen. Hamme, wien de zaak verdacht voorkwam, liet de politie waar schuwen, die daarop den man aanhield en naar het politiebureel in de Meermansstraat bracht, waar hy in bewaring is gesteld. De aangehoudene was in gezelschap van een tweeden persoon, die ontkomen is en nu op gespoord wordt. Men meldt uit Sliedrecht aan de „N. R. CNaar wy vernemen, moet by de justitie aangifte zyn gedaan van een of meer gepleegde onregelmatigheden in het financiêel beheer van den polder Sliedrecht onder deze gemeente. Voorzitter en secretaris van dien polder is de heer W. H. Van Haaften, lid der Provinciale Staten, en tot vóór eenigen tyd was de oud- ambtenaar ter secretarie Van der Salm penning meester. Men zegt dat de aangifte door laatst genoemde is gedaan. Gisteren zyn alhier geweest de subst.-officïer van justitie en de rechtercommissaris uit Dordrt^ht, om een nader onderzoek omtrent deze zaak in te stellen. Uit Harlingen wordt gemeld: De stoombooten „Zuiderzee" en „Heemstra" arriveerden gistermiddag alhier van Amsterdam langs het gewone vaarwater over de Zuiderzee. Hoewel de booten nog veel ys aantroffen, kan dus de vaart voor stoombooten als her opend worden beschouwd Niet ƒ30 0, maar ƒ3500 zou er, naar men meldt, by de inbraak by den land bouwer Cornells Oosthoek onder Abbenbroek gestolen zyn Uit Geldermalsen wordt gemeld. Zondag middag zyn door eenige jongens met het ysioopen in de Gentel by de Linge ge vonden een paar klompen, een paar kousen en een pet. By onderzoek is gebleken, dat deze zaken toebehooren aan een persoon, die sinds enkele dagen vermist was. Verder is hiervan op 't oogenblik niets bekend. Te Silvolde (Geld.) is afgebrand de boerdery van den heer J. Klomps. Zeven koeien kwamen in de vlammen om. Veertien dagen geleden werd by den landbouwer J. Hilvering, te Wolling huizen (gem. Vlachtwedde) een trommel, inhou dende een bedrag van 500, gestolen. Maandag morgen werd daarvan ƒ465 op de vensterbank van H. gevonden; de ledige trommel was reeds eenige dagen terug. In de fabriek „het Schutters veld", van de firma Gebr. Van Heek, te EnsJhedee, werden sedert ruim één jaar telkens katoenen goederen vermist. Dezer dagen werd de dief, juist toen hy bezig was de goederen te ver bergen, gesnapt; het is een 29-jarige fabrieks arbeider, die gevankeiyk naar Almeloo is overgebracht. Men heeft dit jaar te Willemsoord in de Maatschappy van Weldadigheid een proef genomen met den verbouw van suikerbieten. Wat het suikergehalte betreft, zyn de uit komsten bevredigend, zoodat, nu blykt, dat de grond geschiktheid oplevert, waarschijnlijk een volgend jaar de verbouw op grootere 6chaal voor de fabrieken zal plaats vinden. Te Maastricht is by een twist op bet ys de 14-jarige H. zoodanig met eene schaats op het hoofd verwond, dat zyn leven in gevaar verkeert. De vermoedeiyke dader, eeD 17 jarig daglooner, is door de^olitie aan gehouden Te Vianen waren Zondag-avond te ongeveer acht uren twee visschers, C. Verhoef en R. Jochems, bezig aan 't ophalen der netten, toen een veeboot hun 6chuit aanvoer, waar door beiden in bet water geraakten en in den snellen stroom zeker zouden verdwenen zyn, indieD zy zich niet aan de raampjes der stoom boot hadden vastgegrepen. De visschersboot had. volgens zeggen der visschers, licht op. Van 't gebeurde is aangifte gedaan. De werkstaking der dok werk ers. Het voorstel, om een scheidsgerecht te be noemen, als het eenige middel om het ge schil inderminne te scbikkeD, wordt te Hamburg algemeen met instemming begroet, te meer, daar de drie heeren, van wie de poging uitgaat, zoowel by de werklieden als by de werkgevers zeer geacht zyn; men Btelt er zich dan ook de beste resultaten van voor. Het voorstel zou Dinsdag behandeld en vermo-3oelyk aangenomen worden. Intusscben duurt de beweging voort; Maandagavond werden er 7 volksvergaderin gen gehouden. Het aantal werkstakers be draagt thans 14,500, en nu hebben ook de maeftioistèn van de haven- en sleepbooten met een staking gedreigd, als hun eischen van hoo ger loon niet worden ingewilligd. Dageiyks neemt de aanvoer \&i werkkrachten van buiten toe; een Deenscho boot bracht Maan dag 150 werklieden uit Dent.narken, en dien avond wtrd een boot met een groot aantal arbeiders uit Eügeland verwacht. De laatste dagen ziet men in de straten scharen vreemde arbeiders, hoofizakeiyk Polen, die te Hamburg werk kooien zoeken. Voorloopig kan echter slechts het dringendste werk ge daan worden, en dat nog niet eens tydig ge noeg, de 6toomboot „Marie Woermaon" byv., die Maandag naar Zuidwest-Afrika moest vertrekken, kan op zyn vroegst eerst over een week gaan. Het werkstakers-comité doet alle moeite om den toevoer van buiten tegen te gaan; het wachtte o. a. een bezending van 150 werk lieden, die uit Drochtersen naar Hamburg kwamen, op en wist hen te bewegen, naar hun woonplaats terug te keeren. Het comité heeft een twintigtal wielryders, aie als koeriers fungeeren, tot zyne beschikking, en het heeft een sleepboot gehuurd, om beter propaganda te kunnen maken in de haven en vlugschriften te verspreid en. De sjouwerlieden hebben Maandag eene vergadering gehouden om de quaestie van den onderstand te regelen. Door het bestuur werd medegedeeld, dat er genoeg geld was om de staking 3 tot 4 weken te kunnen voort zetten. De noodlottige gevolgen van de stremming in de scheepvaart worden reeds ondervonden door partyen, die buiten het geschil staaD, nu in verschillende fabrieken de werklieden ge daan hebben gekregen wegens gebrek aan grondstoffen. Tom Mann beeft in Engeland een algemeene geldinzameling ten behoeve van de Duitsche stakers uitgeschreven. De „Hamb. Nachrichteo", het bekende Bis- marekiaansche orgaan, bfiift volhoulon, dat d® beweging tot dezelfde categorie beboort als de onlusten op Creta en in Armenië, en te wyten is aan Engelsche intriges De hertog en de hertogin van Orleans zyn gistermorgen uit Brussel naar Engeland vertrokken. Db republiek Liberia heeft toe- gegeven aan oen eiscb van het ultimatum, haar «Joor Engeland gesteld, om 5000 piasters schadeloosstelling te stor en voor d.- Engelsche kooplieden, onlangs door burgers van Liberia gemolesteerd. De Engelsche regeering had gedreigd, troepen aan land te zetten en zich van de douane-bureelen meester te maken. T U88cben Belgische en Fran- scbe werklieden, aan de suikerfabriek van Puiseux by Laon werkzaam, heeft een ern stige vechtparty plaats gehad. waarbQ zes mannen gewond zijn, één doodelyk. De Belgische werklui zyn toen weggezonden eD de gendarmerie bewaakt de fabriek. Uit Albi wordt gemeld dat Au cou turier «ri Gidel, beheerders van de Verrene ouvriêre, in hechtenis genomen zyn wegens her toebrengen van verwondingen by de stand jes te Carmaux Ruim 1000 werklieden op de werf van sir W Gray Co., te Hartlepool, hebben het werk gestaakt, omdat zy verbit terd zyn op een politie agent, die als rustbe waarder op de werf is gestationneerd. Zy willen niet weer aan het werk gaan voordat de agent door een ander is vervangen. Te Brest is huiszoeking gedaan by verscheiden werklieden aan het arsenaal, die verdacht worden een grooto hOBveelheid materiaal ontvreemd en aan ry wielfabrikanteo verkocht te hebben. Te Weenen is bericht ontvangen, dat prins Ernst "Windischgrütz, die tot her- Btel van gezondheid op Corsica vertoefde, te geiyk met zyn geneesheer door bandieten is uitgeschud. Uit Hanau wordt gemeld, dat daar op alle diamantslyperyen het werk is gestaakt, omdat de werklieden zich Diet kunnen ver eenigen met het door de patroons opgemaakte loontarief. Te Modena is de advocaat Formig- giui gestorven. Hy heeft een millioen lire nagelaten tot het stichten van werkhuizen voor ontslagen misdadigers. CORRESPONDENTIE - B. wenscht er door middel van ons blad op te wyzen in welk 6en baveloozen, afzichtelyken en deels bouwvalligen toestand het oude witte tuinhuis van „Vreewyk" verkeert Het ontsiert den geheelen Trekvliot. Zou de architect, tevens beheerder, der bouwmaatachappy „Vreewyk," zoo vraagt hy wier eigendom het is en die het gebruikt voor pakhuis, er niets aan kunnen doen, dat dit perceel verdween, om voor een nieuw, in de rooilyD staand, plaats te maken? buitenland. Frankrykc Lockroy zal de begrootingscommissie uit de Fran8cbe Kamer verzoeken, 200 millioen op de begrooting van marine te brengen voor het bouwen van nieuwe oorlogsschepen. Als eerste termyn, voor '97, zou dan 50 millioen verlangd worden. De minister van marine heeft gisteren de Hoogeschool voor Zeevaartkunde in de rue de TUniversité te Parys ing^wyd. De keizerin van Oostenryk is gisteroch tend te Parys aangekomen en kort daarop naar Biarritz doorgereisd. Aan het Orleans- station bevond zich de president der republiek om H. M. te begroeten. Een officiéele ont ▼angst bleef op verlangen van de keizerin •chterwege.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2