Burgerlijke Stand. Postkantoor Leiden. Eeu zilveren jubileum. Heden, 1 December, mocht mr. O. Fock, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, den dag herdenken, waarop hy 25 jaren ge- loden dit booge ambt aanvaardde. In dit gewichtige feit vonden niet alleen ztyn ambtgenooten, die, zooals gemeld, reeds verleden week den jubilaris hunne geluk- wenscheo aanboden, maar ook het Staten college, wier vergaderingen hy leidt en allen, die met hem of onder zyn autoriteit mede werken aan het bestuur der provincie en de daarin gelegen gemeenten, aanleiding om hun voorzitter of bestuurshoofd, de bewjjzen te geven hunner hartelijkste sympathie en vereering. De Staten-vergadering opende de ry van de colleges en autoriteiten, die den heer Fock bij deze gelegenheid hunne opwachting maak ten ter aanbieding van een geschenk van leden der Provinciale Staten, den griifier en den provincialen hoofdingenieur. Uit alle dezen had zich een regelings-com missie gevormd, bestaande uit het oudste lid (of die op hem bij ontstentenis in zittings tijd volgt) in elk kiesdistrict, voor Rotterdam en 's-Gravenh fge uit de bei Je oudste leden of die dezen bij verhindering vervangen. De Commissie en een groot aantal leden, zea uit Den Haag, als daartoe expresselijk naar de residentie overgekomen, vereemgden zich in het Gouvernementsgebouw en begaven zich to halltwaalf naar het huis van den heer Commissaris. Het lid der Staten, de heer H. De Bie, voerde het woord ter vervanging van mr. H. A. Neeb, die met groote ingenomenheid die taak op zich had genomen, maar inmiddels overleden is. Het geschenk van de Staten, dat den heer Fock overhandigd werd, bestaat uit een paar massief zilveren canöelabers, ontworpen en uitgevoerd in de bekende zilverfabriek van de heeren "Van Kempen. Uit een schoon, met lauweren versierd bassemont v.rheft zich een rankgevormde gecanneleerde kolom met ryk bewerkt kapiteel, waaruit een opgaande luchter verryst, door eeno fraai geciseleerde vier- armige lichtkroon omgeven. Aan de vóór- en keerzijde van het bassement prijken de wapenschilden van den heer Fock en van de provincie Zuid-Holland, met geëmailleerde wapen kleuren, terwijl in keurige letters gegraveerd is de eenvoudige inscriptie: Mr. Cornelis Fock 18711 December—1896. Een koker van krokodillen leder bevat de oorkonde op perkament met de volgende, door den teekenaar van genoemde fabriek, gecalligrapheerde opdracht binnen de om lijsting: aDen Hoog Edel Gestrengen Heer Mr. Cor nelis Fock, Commissaris des Konings en der Koningin in de provincie Zuid Holland ter gedachtenisviering zijner vyf-en-twintigjarige ambtsvervulling aangeboden door (en bier vol gen dan de namen der schenkers in gothicke lettere). De door denzelfden teekenaar vervaardigde rand, die de wapenschild n en jaartallen ver- toorrt, verleent door de fraaie, zachte kleuren de^fc»rnamenten en figuren, aan dit herinne- Üngsdocument een lichten, aangenamen toon. Op deze even plechtige als vriendschappe lijke ontvangst, volgde te één uur eene indruk wekkende huldebetooging van de 143 burge meesters en een 30-tal oud-burgemeesters uit Zuid-Holland. Op dat uur stonden de meesto in functie zijnde burgemeesters ge schaard in de vergaderzaal van Gedeputeerde Staten en trad do heer Fock, met mevrouw Fock, zyne echtgenoote, binnen. Met het oog op het zeer groot aantal personen, dat tegenwoordig was, heeft de ontvangst niet ten huize van den commissaris kunnen geschieden. Aan het hoofd van dozen kring van burge meesters stond het r gelingscomité gevormd uit de volgende heeren: F. B. 's-Jacob, burgemeester van Rotterdam, voorzitter; G. J. Le Fóvre de Montigny, burgemeester van Hilligersberg en Bergschen- hoek, secretaris penningmeester; G. L. J. Bos, burgemeester van Zegwaard, Zootermcer en Bentbiizen; P. J. A. Da Bruine, burgemeester van Zwyndrecht; P. R. Dingemans van do Kasteele, burg. van 's Gravenzande; L. Kruyff Lz., burg. van Ridderkerk; F. M. De Yries van Heyst, burg. van Dellt; Ph. Verhagen Metman, burgemeester van Rijswijk; D. Kluifhoofd, burgemeester van Numansdorp, Klaaswaal en Zuid Be'öerlandH. De Lint, burgemeester van Hekelingen en Spykenisse; T. A. O. De Ridder, burgemeester van Katwijk, en P. F. Van Slijpe, burgemeester van IJselmonde. De leden van het regelingscomitó waren tegenwoordig, gekleed in zwarten rok en witte das. Het woord namens allen werd gevoerd door den heer F. "W. 's Jacob, burgemeester van Rotterdam, die don heer Fock bij gelegenheid van diens zilveren ambtsjubileum het hulde blijk van al de burgeme sters in Zuid-Holland en van het dertigtal voormalige burgemeesters aanbood. Hot huldeblijk bestaat in een kostbare zilveren corbeille voor tafelmiddenstuk be stemd, vergezeld van een sierlijk bewerkt en geonieerd prachtalbum dat, benevens een kunstig gecalligrapheerde opdracht, de kartons bevat met de eigenhandig geschreven hand tekeningen der deelnemers aan dit prachtig geschenk. De geheele uit de hand gedreven corbeille is fraai versierd met geëmailleerde wapen schilden en smaakvolle ornamentiek Eene Jarrotière, die zich los door lauwertakken slingert, bevat de woorden Ars, Scientia, Agriculture en Industria. De beide hand vatten dienen tevens tot steunsel voor kunstig gemodelleerde en geciseleerde beeldjes, die Kunst en Wetenschap en Handel en Nijver heid voorstellen. Het geheel wordt door vier in acanthus uilloopende leeuwenklauwen gedragen. Het album is gebonden in rood fluweel en met gedreven zilveren boekeD, medaillon en slot versierd. Dit slot wordt gevormd door het geöntrelaceerde monogram C. F. Het titelblad van dit gedenkboek bevat het volgende opschrift: n?y gelegenheid van het zilveren jubileum van Mr. C. Fock als Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, Hebben wy Burgemeesters en oud-Burge meesters uit dat Gewest ons vereenigd tot de aanbieding van dit blyk van hulde en van oprechte waardering." In een versiering aan beide zyden van die opdracht loopen linten, die de feestdatums aangeven. Dat de heer Fock voor dit gezamenlyk op treden der hoofden van de gemeenten niet anders dan hoogst gevoelig kon zyn, behoeft nauwelijks vermeld en voor de schenkers was het tevens eeoe groote voldoening het hulde betoon op die wyze geheel tot zyn recht te zien komen. Ook het personeel ter provinciale griffie is niet achtergebleven, den heer Fok eene waar dige hulde te brengen. Het heeft den jubi laris een kostbaar inktstel aangeboden, waar van de flacons met fraaie zilveren doppen gesloten zfin. Het middenstuk wordt gevormd door een kloeken zilveren leeuw en ronde bosse, houdende het wapenschild der provincie Zuid-Holland, terwyl op het vo.tstuk een toe passelijke inscriptie is gegraveerd. Corbeille, album en inktkoker zyn mede in de Kon. Nederl. Fabriek te. Voorschoten ver vaardigd. Al deze voorwerpen, georneerd en gedreven in den styl van Lodcwyk XVI, zyn schoone proeven ran zilversmidskunst. Behalve deze huldeblyken, mocht zich de Commissaris.: by? gelegenheid- van: zymziïveren ambtsfeeat lieden, inn iogn tal van andere uitin gen vaan belangstel-Ing; verneugen, en des middags:, kwaaie q- wrsebiLLenrie autoriteiten en lódünii der: Volksvertegenwoordiging hem complïaienteeren. ALFEN. Bevallen: C. Van Maui ik geb. Ver burg D. M. Schouten geb. Oliemans Z. M. C. Van Hofwegen geb. Tol Z. Overleden: J. Mooy Z. 5 j.J. W. Rjjne- veld, laatst gehuwd met G. Vorwoerd, 57 j. L. Zuijdmn 0. l m. Th. v. d. Helm, echtg. van J. Batelaan, 56 j. BOSKOOP. Bevallen: M. v. d. Meer geb. Maurits Z. A. S. Bontekoe geb. v. DrieJen Z. HAZKKSWOUDE. Bevallen: J. Verheul geb. "YValtman D. Overleden: W. Kluis jm. 25 j. J. Blom wed. A. Suikerland 74 j. Gehuwd: A. Van Klaveren jm. 25 j. en K. Groen jd. 26 j. KOUDEKERK. Bevallen: H. Van Diggele geb. Bakhuizen, levenl. Z. C. De Jong geb. Van Klaveren Z. Overleden: C. Van Leeuwen 69 j. W. Schellingerhoud 1 m. NIEUWKOOP. Bevallen: G. Wansinck geb. Hijman Z. C. Koopman geb- Kranenburg Z. NOORDWIJK. G e b o r e n: Anna Hendriks, D. van W. J. Scheelings en G. Van den Bosch. Neeltje, D. v. H. Van Roon en D. Bedijn. Kloris Hendrikus, Z. van J. Vink en 11. Van Haastrecht. Everdina Wijnanda, D. van F. R. J. Knetsch en P. De Jager. Arie, Z. van D. Spaanderman en J. Hazenoot Johannes, Z. van C. W. Smeltink en W. Mink. Gehuwd: I. J. Jacobs en C. D. Grallemans. Overleden: J. li. Van den Berg 10 in. J. Van Duyn 6Ü j. G. M. Vink 1 j. OUDSHUORN. B o vallen: C. S. Matze geb. Affourtit D. Overleden: A. J. Matze D. 1 d. SASSENUEIM. Geboren: Johannes, Z. van M. Hoogorvorsf en M. C. Van der Voorn. Gehuwd: J Jonkman jm. 27 j. en G. v. d. Voort W. D. jd ly j. "TER-AAR. Bevallen: A. Fransen geb. v. Tol Z. T. Turkenburg geb. Rodenburg D. M. Van Eijk geb. Pols D. J. Wijfje geb. Voorn D. Overleden! Levenl. D. van W. Van Tol en C. Kelder. ZWAMMKRDAM. Bevallen: A. Staal geb. Hoogendijk Z. F. v. d, Oest geb. Robertus Z, Overleden: J. Zaal Z 3 j. Gehuwd: D. Dorrepaal jm. 31 j. en A. Van Dobben de Bruijn jd. 25 j. ZEGWAARD. Geboren: Antlionetta Petro- nella, D. van H. Rodenburg en M. Uitdenbogert. Overleden: C. H. Brinkers 3 j., Z. van B. en L. Blonk. KOLONIËN. BATAVIA, 29 Oct.—3 Nov. (Nederlandsche Mail.) Atfjeh. In een brief uit Kotta-Radja dd. 25 Oct. aan de „Java-Bode" leest men: In 't begin dezer week werd eene patrouille uit Tjot Goeü licht beschoten, waarom in den nacht van Maandag den 19den op Dinsdag den 20sten October door ue marechaussees en de 3de compagnie van het 14de bataljon werd uitgerukt om de schuldigen te zoeken. Ver scheidene Atjehers, zoowel vrouwen als man nen, werden medegebracht om in den kraton ondervraagd te worden. Woensdagmorgon te 5 uren zou worden uit gerukt door de marechaussees, het 3de bataljon en twee compagnieën van het 6de bataljon, benevens eene sectie berg artillerie, ten einde benden te verdrijven onder Toekoe Brahim, by wien zich af en toe Wakil Joesoef van Hoho en Gang-Arab aansluiten en die voornamelyk in hun onderhoud voorzien door vreedzame pasargangere van hunne waren te berooven. De tocht zou gaan over Indrapoeri, aldaar de kali Atjeh worden overgestoken, vervolgens langs Masaleh |noordel\jk het gebergte in, terwyl de overgang van den Kroeng Lingkar door liet 7de bataljon van Tjot Mantjang- uit zou worden belet. Over den Blang Bin tang J zou de terugtocht plaats hebben. Met het oog op de vele regenbuien was evenwel bepaald, dat by to boogen waterstand en te sterken stroom in de Kali-Atjeh de Kroeng Djerir zou worden overgegaan om een tocht naar 't Oosten te ondernemen, terwijl, zoo ook deze r.iet door te trekken was, langs den Kroeng Djrrir en diens zyrivier de Kroeng Langkaroeng zou worden gemarcheerd, om over Tasrin, Tjot Tjoet, Lamkrak, Biloel te Kotta Radja terug te komen. Tevens was nog bepaald, dat de tocht niet zou doorgaan, wanneer 's nachts te drie uren in den kraton een kanonschot werd gelost. Met den opmarsch zou het 14de bataljon te gelyk medegaan, om het 9 Je op Pasar Su- mahani af te lossen. De aflossing werd echter op Maandag den 25sten October gesteld, ten gevolge van het tekort aan officieren, hetgeen nu door overplaatsing en aanvulling van de juist aangekooienen is hersteld. In den voor avond werd echter voorloopig geheel van den tocht afgezien en thans schynt dez9 op Maan dag ondernomen te zullen worden. Eerst 's avonds laat werd bekend, dat de marechaussees en twee compagnieën van het 14de bataljon te 11 uren 's nachts zouden uitrukken naar kampong Binasa bekoen in de mo kim Lam Baroe. Met het opkomen van de maan bleven de regenbuien achterwege, waardoor de onderneming zeer begunstigd wtrd. Volgens ingekomen berichten zouden zich in genoemde kampong eenige Atjehers ophouden, die van Toeko9 O omar achterlaad- geweren in bruikleen hadden ontvangen, ter wyl bovendien Si Mo.t daar gouden voorwerpen en Landoero en Tandjoeng Gidem hunne kar bouwen te gelde trachtten te maken. Ongeveer te drie uren 's nachts was de kampong omsingeld, zoodat geen muis er on gezien in of uit kon komen, en nu bloven de tro;pen onopgemerkt tot h t aanbreken van den dag de wacht houden. Met het morgen schot rukten, nadat alls toegangen waren af gezet, de marechaussees de kampong binnen, doorzochten de huizen, lichtten alle mannen op, ooch vonden noch geweren, noch schatten of vee, terwyl geen der genoemde personen ge vonden kon worden. Eén bewoner werd meegenomen, omdat deze geen aanwyzingen had willen geven en getracht had te vluchten; de overigen werden, na gehouden onderzoek, weor vrfi gelaten Zeker jammer, dat dit onder leiding van cJer. kapitein Graafland zoo keurig uitgevoerd plan zonder succes bleef. Toekoe Oemar schynt zich nog steeds te Lhong op te houden, zonder dat de Kedjoe- roean eenige moeite doet zich van hem te ontdoen. Gehec-le huisgezinnen k eren uit Daja, Lepong en Lhong naar de VI Moekims terug, terwijl nu en dan enkele geweren by den bivouakcommandant te Kroeng Raba worden ingeleverd. Toekoe Neq, waarnemend oelosbalaBg der VII Moekims, leverde twee achterlaadgeweren en 28 patronen in. Van Pasar Samahani komen berichten als zoude de bevolking in cie streken zeer on rustig zijn. Gelukkig is de cholera zoo goed als ge weken, hoewel onder de Atjehers zich nog vele gevallen moeten voordoen, o. a. in de Moekims Baid. Door den gouverneur-generaal van Ned.-TndiS zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Benoemd: Tot voorzitter yan den landraad te Bodjonegoro (Rem bang), de voorzitter van den landraad te Menado mr. W. L. Borel. Bij de Staatsspoorwegen op Java. Ontslagen: Op verzoek eervol uit zijn betrek king tTe tijdelijke onderopzicliter 2de kl. bij de exploi tatie G. A. R. Beekveld. Bij het Boschwezen op Java en Madoera. Toegevoegd: Aan den houtvester, belast met liet beheer over het boschdistrict Japara, de technische ambtenaar bij het boschwozen W. J. Spaan. Ontslagen: Wegens ziekte eervol uit'slands dienst, de klerk bij de algemeene rekenkamer C. A. Entzingei. Benoemd: Tot tijdelijk 3den commies bij de weeskamer te Batavia de eerste klerk bij genoemde kamer, C. Lewi». T ij d el ij k benoemd: Tot leeraar in do ge schiedenis en de land- en volkenkunde van Ned- iDdiè bij deafdeeliug .Taal-, Land- en Volkenkunde vau Ned.-Indië" van hot gymnasium Willem III te Batavia, de gewezen directeur van 'sRijk3- Ethnographisch museum en lector in do algemeene volkenkunde en de Japansche taal- en letter kunde aan de Rijks-universiteit te Leiden, mr. L. Surrurier. Gesteld: Ter beschikking van den directeur van Binnenl. Bestuur, om werkzaam te worden gesteld bij het Binnenl. Bestuur, de ambtenaar voor don burgerlijken dienst, ter beschikking van den algemeenon secretaris, C. De Groot. Bij den Waterstaat en 's lands B. O. W. Geplaatst: In de residentie Batavia de benoemde adspirant-ingenieur bij den waterstaat en 's lands B. O. VV. J. W. De Bruyn Kops. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Bevorderd: Tot kapitein-kwartiermeester by de militaire administratie do 1ste luitenants-kwartiermeester J. F. Eichholtz (met verlof in Nederland) en F. "W. Arndt; tot lsten luitenant bij het wapen der cavalerie de 2de luitenant A. M B. Tergast. Overgeplaatst: Bij het 10de bat. inf. do kapt. bij bot 9de bataljon infanterie, geëv. van Atjeh naar Batavia, H. T. De Moulin. ingetrokken: Do overplaatsing bij het 10de bat. inf. on overgeplaatst bij het 13de bat. inf., de kapt. bij het garn.-bat. der w. a. Borneo 'e Sintang A. B. J. Prakken. Verlengd: Met een maand het tot herstel van gezondheid verleend verlof naar Soekaboemi en Garoot aan den kapt. der infanterie, geëv. van Atjeh naar Batavia, P. A. H. Van dor Haas. Verleend: Twee maanden verlof naar Djokja karta, wegens ziekte aan den off. van gezondheid late kl. te Semarang A. A. Gersen. een maand verlof naar Malang wegens ziekte aan den off. van gezondheid 2de klasse, geëv. van Atjeh naar Batavia, O. Lorey; een 'maand vei lof naar Fort-de-Kock wegens ziekte, aan den kapt. der inf. te Padang P. A. Berg; naar Padang Pandjang wegens ziekte, aan den lsten luit. der inf. te Padang A. C. Van Altena. Overgeplaatst: Bij de 14de comp. art. (compagnie van Sumatra's Westkust) te Padang, de 1ste luit. der art.', geëv. van Atjeh naar Padang, C. L. G. Schrassert Bert; by het 17de bat. inf., de luit b\j het 12de bat. inf. geëv. van Atjeh naar Padang, W. F. d'Harvant. Verleend: Een jaar verlof naar Europa, wegens langdurigen dienst, aan den officier van gezondheid der 1ste klasse J. Harte van Knijff. Herteld: Bij het wapen der artillerie boven de formatie in activiteit, de kapitein op non-acti viteit H. Spree. V o r 1 o o n d Een maand verlof naar Sindanglaja en Garoot, wegens ziekte, aan den lsten luitenant dor infanterie geëv. van Atjeh naar Batavia E. S. De Klerck. Geplaatst: By de reserve-battery te Batavia, de kapitein der artillerie, boven de formatie in activiteit hersteld, H. Spree. Gesteld: Op non-activiteit de kapt. der ark, van verlof uit Nederland teruggekeerd, H. Spree. Overgeplaatst: Bij do Hde afdeeling van het Dep. van Oorlog, de majoor by het subsistenten- kader te Batavia, N. Ten Broek. Verleend: Een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den lsten luitenant der cav. P- H. Lisnet; een maand verlof naar Fort-de-Kock, wegens ziekte, aan den kapt der inf. te Padang, Ch. N. J. Kepper. Overgeplaatst: Als chef van den geweste- lijkon staf ter Sumatra's Westkust, de kapt. van den gen, staf te Kotta-Radja, H. Ch, Kronouer, naar Atjeh, om te worden ingedeeld bij den gewestelijken staf aldaar, de kapt. van den gen. staf te Padang, G. N. Van Alphen de Veer; op het bureau van den gewesk intendant te Batavia, de kapt-intendant, geëv. van Lombok naar Soerabaia, H. A. Engeringh. DEPARTEMENT VAN MARINE. Verleend: Met ingang van 8 Januari 1897, een jaar verlof naar Europa, wegens langdurigen dienst, aan den 2den machinist bij de gouvernementsmarine Ph. B. Van der Hoeven. Geplaatst: Op de „Zecduif" de 1ste machi nist J. J. Hendrik, met intrekking zijner over plaatsing van de „Sperwer" op de „Pelikaan;" op de „Glatik," de 3de machinist J. D. P. Wou- man, met intrekking zijner overplaatsing van de „Zwaluw" op de „Zeeduif." Overgeplaatst: Van de „Zeeduif," op de „Pelikaan" de 1ste machinist L H. Meijer; van de „Glatik" op de „Zeeduif;" de 3de machinist J. F. Michel. Pa8saglerslijsk Per st. „Gedó" van Java naar Nederland, 28 Nov. te Marseille aangekomen: dames C. P. en M. Lankester, joogenh. Lankester, lsteluit. derinf C. F. Van Baak en echtg., mej. E. Wackers, jongenh. L. E. Oldigs, kapt. der genie K. J. Leeflang, luits. ter zee 2de kl. E. H. Frideriehs, J. Lugt, J. Tissot van Patot en L. A. Steffelaar, G. E. Simonsen, F. l'ranzen, H. M. N. Huijsmans, D. W. J. Honhoff, O. Laffrée, J. H. Keja, J. Speur en D. Edeling, benevens Hr. Ms. troepen en schepeliugen. BUITENLAND. Dui tsohland. Keizer Wilhelm heeft, als de „Daily Gra phic" goed is ingelicht, het model geteekend voor een beker van drie voet hoog, dejubilé- cup genaamd. Deze beker zal als eere-prys aangeboden worden in den wedstryd van Engelsche jachten tusschen Dover en Helgo land, die by gelegenheid van het 60-jarig ju- bilé van Koningin Victoria wordt gehouden. Zuld-Afrlka. President Kruger hield Vrydag-avond te Pretoria een redevoering op een openbaar feestmaal. Hy sprak zyn afkeuring uit over de valsche geruchten, dat Transvaal voorne mens zou 2yn, met geweld de Londensche conventie te verbreken; dergeiyke geruchten konden slechts kwaad doen. Hy verklaarde, dat de conventie aan de Zuid-Afrikaansche Republiek alle noodige waarborgen van onaf- hankelykheid geeft; indien er een verandering in de conventie gewenscht werd, zou die op con- stitutioneele wyze worden tot stand gebracht. Transvaals' motto was, geen conventies en tractaten te verbreken, maar die gestand te doen. Als Transvaal een eisch tot schade vergoeding voor Jamesons' inval deed, zou de Britsche rogeering ongetwyfeld billyke eiscbeu naar behooron inwilligen. Het is, zeide presi dent Kruger, de politiek van Transvaal, nooit agressief, maar altyd defensief op te treden; liet donkbeeld van een inval in Rhodesia door Transvaal noemde hy belachelyk. Ten Blotte verklaarde hy nog, dat het de plicht der regeering was, de mynindustrie te bevorderen in het belang van het land. Cuba. Te Nieuw-York zyn berichten ontvangen van een groote overwinning der Cubanen. Een adjudant van Maceo, kolonel Reyes, beeft de tyding gebracht van een verpletterende neder laag der Spaansche troepen, waarin dezen 2000 dooden en 4000 gewonden hadden. Volgens zyn zeggen was Maceo sterk verschanst en had hy de brigade van generaal Munoz boven een dynamietmyn gelokt, die hy toen liet springen, waardoor er 700 gedood en 1600 gewond werden. In de charge, die daarop volgde, hanteerden de insurgenten hun dyna- mietkanonnen zóó geschikt, dat nog 500 vyanden sneuvelden. Maceo trok vervolgens in een sterker stelling terug, waarin by door een anderen generaal vervolgd werd; ander maal hadden de Spanjaarden een verlies van honderden dooden en gewonden. Intusschen had generaal Weyler, vreezende, dat het nieuws te Havanna bekend zou worden en daar een oproer veroorzaken, zich gehaast naar de hoofdstad terug te keeren. Men kan gerust aannemen, dat kolonel Reyes aan het opsnyden is geweest. Hoa oit zy, waar of niet waar, het bericht heeft le Nieuw York een nieuwe uitbarsting van de agitatie voor Cuba veroorzaakt, en vele bladen dringen er op aan, dat de regeering onmiddellyk de opstandelingen zal helpen door hen als oorlogvoerende party te erkennen. De „Sun" beweert, dat men zich door het voor uitzicht van een oorlog niet moet laten afschrik ken, want de Spaansche vloot zou spoedig vernietigd zyn. Alle berichten wyzen er echter op, dat van president Cleveland geen ingrypen te ver wachten is. Naar de „Daily Chronicle" uit "Washington verneemt, zal Cleveland in zyn boodschap aan het Congres geen enkele raoicale verandering in de betrekkingen tot Spanj# aankondigen. De druk, die op hem worat uitgwefend, wordt anders dagelyks sterker, maar hy en de staatssecretaris Olney zyn tegen elke interventie; zy willen die overlaten aan Mc Kinley. Rotterdam, 30 November. De markt toonde beden een ruimeren toovoer, dooh ree! web dasrby raik beurtBoheppD, die nog aobter wareD. Door do inge vallen vorat waren do koopers haaetiger en zookten vooral datgene wat dadelgk ontvangon kan worden. INLANDSOHE GRANEN. Witto Tarwe die aangekomen was word meeatal 10 a 20 oenta booger genomen; bet overige ging prÖ8boad'.-nd van de band. Extra puike qu&liteit betaalde men nog iets boven de noteering. Canada ook prijshoudend. Ylaam. en Zeouw., de beste f7.30 tot f 7.lt dito dito middelb. 6.90 „7.16 Flakb. en Ovornu, de beate 7.20 7.40 dito dito middelb. 6.60 7.— Canada5.90 6.26 Voorts werd vorkooht per 100 Kilo. Pnike qualiteit Wittef tot f9.b% Goede dito9.20 9.30 Roode Tarwe kwam wedor zeer weinig voor. Polder8oorten en GeldeTeohe volgens qualiteit f 220 tot f 245. Rogge werd prijshoudend verkooht do puikate 10 centB'boogor. Zeenweche en VI., naar qualiteit 4.70 t-ot f 5.10 Overm. en N.-Brab., 4.50 4.90 Van Gerst wae de Winter- 16 oente lager. Zomer en Chevalier- onveranderd. VI. en Zeeuwecbe Wi. ter- van f 4^50 tot f4.90 Overm. en Flakk. 4.10 4.60 Afw. enmind.eoort. VI., Zeenw. on Flakk. Zomer- B 4.50 4.75 Mindere qualiteit 4.20 4.40 Chevalier 4.76 5.90 VoortB werd per 100 Kilo verkocht: Pnike Zeeuweohe Winter-tot ƒ7.76 Goede dito dito 7.25 7.50 Mindere dito dito C.85 7. Haver van beste qualiteit w.inig voorbanden. Ge wone en mindere te ruim aan de msrkt en tot 10 cents lager maar gedeeltelijk te ver', oopen. Blanke en wichtige qualiteit. van ƒ3.80 tot ƒ4. Zeauwscho en andore inL Voer j.. „3.30 „8.60 Liohtere dito dito 2.90 3.10 Geringere soorten2.70 2.80 Voorts werd gedaan per 100 Kilo. Goede qualiteit Voer van ƒ6.80 tot ƒ7.— Mindere dito 6.40 6.60 Spelt 3.25 tot ƒ8.60. PaardenbooneT ruimer ter markt. Vlaamiebe en Zeeuweche ƒ5.40 tot 6.70 Overmaasohe5.30 5.60 Geriugero soorten5.5.20 Duivenboonen 5.75 tot 6.80. Schapenboonen zonder bandol. Van JJruineboonen werden de beate tot vorige prijzen uitgezocht maar het overige was slechte tot lagere prijzen te verkoopen. Walchersclievan ƒ10.tot ƒ10.25 De beste Vlaam. en Zoeuw. 9.10 9 40 Ordinaire dito dito 8. - f"i5) Geringere en wakke n 7.7.;j0 Witteboonen weinig aan, maar ook niet sterk ge- zooht. Walcherachevan 9.75 tot ƒ10.— Vlaam. en Zeenw. de beste 9.25 9.75 Dito dito ordinaire 8.„8.75 Mindere eu geringe soorten 7.7.50 Blauwe Erwtea gingen tot vorige prijzen laDgzaam van de hand. Boste kooksoorten bovou de notceriug verkocht. Voor onkokende was minder kooplust. Walcberechovan 7.70 tot ƒ8.— De beste Zeeuw, en Vlaam. „7.— „7.25 Middelb. qual. dito en Flakk. 6.60 7.— Geringere en rriet kokende 5.60 6.10 Bcbokkera zonder liandeL Koolzaad zonder aanvoer. ^ennepzaad ƒ5.75 tot ƒ6.50. Kanariezaad bleef onveranderd. Het brste 6.75 tot 7.25, middel-qualiteit 5.75 tot ƒ6.25 on gerlogere soorten ƒ5.- tot ƒ5.50. BÜITENLAND8CHE GRANEN. Tarwe op afladiDg waa algemeen hooger. Hier ging nog al w t om in aangekomen Donau van ƒ189 tot ƒ195 en betere qualiteit daarboven. Het aanbod van stoomende partijen vermindert Bterk; de besto soorten vinden nog steeds goeden kooplust voor Duheehlaod. Van Rogge waB ruimer aanbod, maar tot eenige verlaging werd nogal een en ander gekocht. Helenaƒ124 a ƒ126 dito stoomende 120 123 dito Nov./Dec. aflading 120 121 Donau Besearabische117 „120 dito dito stoomende. „116 t 117 Western 120 Odeeaa (zware)„„118 Petersburger volgens qualiteit 112 120 Nico'.ajef stoomende117 119 GerBt wae iets billijker te koop. Zwarte zee naar qualiteit 106 a ƒ112 Theodosia uit stoomecbip 108 dito stoomende, „106 Tagaurog„104w„106 Ameribaaueche stoomende 108 109 Haver met weioig omgang en in flauwe stemming. n ƒ6.80 6.— 6.26 Nicolaj-.f6.20 6.40 Boekweit stik f 164 dito stoomende131 Boekweitgrutten zonder verandering, doch weinig gevraagd. Voerorwten komen nog weinig voor. Maïs vast: de loco?oorraad was heden klein. Bonte Amerikaansche dito uit stoomschip dito stoomende Laplata Foxacïan stoomende Cinquantine 86 85 85 92 104 ISO 92 87 87 93 106 135 Pakket post* In verband met het aanstaande St.-Nicolaas' feest wordt ter algemeene konnis gebracht: lste. Dat het bureel „pakketpost" den 3den, 4den, öden en 6den December tijdelijk ver plaatst wordt van de Aalmarkt naar de Bree- straat, ingang naast de Studenten-Socièteit. 2de. Het kantoor zal die dagen voor de aanneming van pakketten geopend blyven tot 10 u. 's av. (Amsterdamscho tyd), behalve Zondag 6 December, wanneer het opengesteld is van 7-9 u. 'smorgens en van 12!/a tot 3 uren. 3de. Van 2 t/m. 6 December behoort by elk te verzenden pakket eene adreskaart te worden gevoegd; de verzending van meerdere pakketten op éóne kaart is die dagen niet toegelaten. 4ae. Zoowel in het belang van afzender als van geadresseerde, wordt ernstig aanbevolen, voor eene stevige, doelmatige verpakking te zorgengeen breekbare of licht te beschadigen voorwerpen in karton te verpakkenflesschen met vocht in kistjes of mandwerk; 5de. het adres, met deugdelyke kleefstof (geen lak) op het pakket te bevestigen. Postkantoor tLeiden". De Directeur, 30 November 1895. A. L. NAGEL

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 6