N°. 11281. Woensdag 2 December. A0. 1896 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. 5 8 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers i - 0.05. FBUS DER AD VERTEN TLËN Van 1-6 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17 J. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berr-Vpnd. Tweede Blad. OfüoiëeLe Kennlsgerlngen. Vergadering van den Gemeenteraad Tan Leiden» op Donderdag 3 Deo., dea namiddags ie twee uren. Punton ter behandeling: 1°. Benoeming van oen lid der Commissie voor het Stedelijk Mneoum. (270) 2°. Idem van een lid der Commissie voor de Gemeente- apotheek. (277) 3®. Verzoek van W. P. Kaiser, om vrijstelling van schoolgeld, n. B.-3. voor Jongone. (269) 4°. Idem van H. L. A. Mathon. om terugbetaling van eohoolgeld, Lager onderwijs. (271) 6°. Idem ale voren van Dr. J. G. H. Gunniog. (278) 6°. Reglement van Orde voor de Kamer van Koop handel en PabrioteD. (272) 7°. Voorstel tot aanvaarding van het legaat-D. Hartevelt, vermaakt aan het Stedelijk Mneenm in „De Lakenhal." (274) 8°. Idem tot wgziging van de Verordening van 25 Januari 1894, regelendo het onderwijs in het bandteekenen en do gymnastiek. (275) 9°. Verzoek van H. J. Blom, tot hut doen weg nemen van den boom aan den Stationsweg voor peroeel No. 17. (276) 10°. Voorwaarden voor de opneming en verpleging in het Krankzinnigengesticht «Endegeest." (278) 11°. Voorstel tot het verleenen van een krediet voor het instellen van een deskundig onderzoek in zake de uit to voeren werken in vorband met de grens uitbreiding der gemeente. (280) 12°. Verzoek van drie taalleeraren aan de Hoogere Burgerschool voor Jongene, om verhooging van jaarwedde. (279) 13°. Tweede Suppletoir Kohier der Plaatselijke Direote Belasting, dienst 1896, Tweede gedeelte. Gemengd Nieuws. Op het Malieveld te 's-Gravenhage heeft de aangekondigde voetbalwedstrijd tus schen do Haagsche G.-V en de Leidsche C.- en V.-V. „Ajax" plaats gehad, doch wat onder gewone omstandigheden de beste wed strijd uit de competitie had moeten zfln, zoo schrift men ons, leverde nu een spel op, waarin geluk een groote rol speelde, zoodat het in het belang der competitie nog niit eens zoo ongelukkig mag heeten, dat er ge lijkgespeeld is, alhoewel o. i. „Ajax" verdiend had juist op het kantje af te winnen. Leidenaar8 zijn echter pas in hun element op een zwaren weeken grond, naderende tot modder en dus voelde „Ajax" zich geenszins thuis op de harJbevroren molshoopen, waar mede het Haagsche wedstrijd terrein als be zaaid was. Bovendien belette de laagstaande zon denLeidschen rechtervleugelmannen in alle liniën scherp het vijandelijk doel en de spelers, die er zich vóór bevonden, te onderscheiden, terwijl na de verwisseling van doel de zon achter de huizen was schuilgegaan. Na eenig slordig heen en weer schoppen, dat niets opleverde, nam „Ajax" de leiding door vrijwel bij verrassing een punt te maken. Daarna verplaatste het spel zich meer naar het midden, totdat de Haagsche linkervleugel eindelijk wist door te breken en een schuin schot door het doel joeg, waarop spoedig een tweede punt volgde, doordat de bal door een misverstand van den rug van een der Leidsche verdedigers door het doel sprong (1 2). De opstelling der Leidenaars werd nu wat veranderd, met het resultaat, dat uit eene schermutseling vóór het Haagsche doel de bal er door werd gewerkt (2 2). De scheids rechter had dit punt echter ongeldig moeten verklaren, daar de maker er van buiten apel (off side) was. Na de pauze kwam „Ajax" flink los en had zeker de overwinning behaald, zoo de doel- verdediger niet een gemakkeiyken bal door zijn banden had laten glippen. Wel maakte „Ajax" met een vrijen schop spoedig gelijk, doch het baatte niets, daar de doelverdediger andermaal een alleronschuldigst schot faalde te keeren (3-4). Eenige angstige oogenblikken voor „Ajax" volgden, daar de Haagsche ver dediging de meest verwoede aanvallen wist at te slaan, totdat eindelijk een harde schuiver vijf minuten vóór tijd Leiden opnieuw zijn schade deed inhalen (4-4). Nog even leek het er op, of „Ajax" zou gaan winnen, doch de bal werd tegen in plaats van door den bovenhoek gekopt en zoo eindigde het spël met vier punten voor iedere party. Het 2de XI van „Ajax", dat alhier tegen „Hektor II" had moeten spelen, won met 5 0 wegens wegblijven der tegenpartij BtJ het inladen van vette varkens voor de Amsterdamsche markt te Oude- Wetenng ontsnapten Maandag in den vroegen morgen een paar krulstaarten aan de handen van het personeel der stoomboot en tuimelden over boord. De eene werd spoedig opgepikt en aan boord geheschen. De andere viel door het ys en verdronk. De boot moest zelfs ver trekken zonder het cadaver, dat spoorloos verdwenen scheen. Te Ro-elof-Arendsveen, waar de jeugd zich op het eerste ijs vermeit met „ijsje bouwen", mocht een 17-jarige knaap, die zich wat te overmoedig toonde, het genoegen van een koud bad ondervinden. Zijn moed scheen daar door echter mede vrjjwel bekoeld te zijn en zijn hooggeroemde zwemkunst liet hem in den steek Op zijn hulpgeroep werd hem door een kleinen jongen een stok toegestoken, dien hi) gretig als zijn redder vastklemde. De schaakwedstrijd te Groningen: Het 25 jarig jubilé van het schaakgezelschap „Staunton" is voorbij, de nationale schaak wedstrijd afgeloopen. Drie dagen lang, van den morgen tot den avond, hebben 32 schaak spelers, waaronder Tan de besten uit ons land, zich met elkander gemeten in het edele schaakspel. Er is over 't geheel sterk ge speeld, de winnaars hadden een zwaren strijd te voeren, de overwonnenen zijn met eere geslagen. Wij laten hier de volledige lijst der winners volgen. Eerste klasse lste prijs: zilv. med., vereerd door H. M. Koningin Wilhelmina, benevens f 40, aange boden door Staunton voor reiskostenjhr. A. E. Van Foreest, Amsterdam. 2de prijs: verg zilv. med. en ƒ20, aange boden door Staunton, de heer W B. H Meiners, Amsterdam. 3de prijszilv. med. en f 40, aangeboden door Staunton, de heer M. I R. 1Utrecht. 4de prijs: kunstvoorwerp of ƒ10, aange boden door den heer E. v. Dien, te Amsterdam, de heer D. Bleijkmans, Amsterdam Tweede klasse: lste prijsbronzen med., vereerd door H. M. de Koningin Regentes, benevens f 25, door „Staunton" aangeboden voor reiskosten, de heer H. D. B. Meijer, Amsterdam. 2de prijs zilv. med en 15, de heer R. Van Dam, Leiden. 3de prijs: zilv med. en f 10, de heer dr. N Westendorp Boerma, Groningen. 4de prijs: kunstvoorwerp, aangeboden door prof. Drucker, te Leiden, de heer H. Scheltens, Groningen. 5de prijs: kunstvoorw., aangeboden door prof. Drucker, de heer H. Bultema, Zuidbroek. 6de prijs: kunstvoorw. of f 7.60, de heer P. D. v. Zeeburgh, Groningen. 7de prijskunstvoorwerp of f 6, de heer K Dijkveld Stol, Eenrum. 88te prijs souvenir, de heer J. Djjkveld Stol, Ulrum. Bijzondere prijzen. Om de door „Vreemdelingenverkeer" uit geloofde gouden medaille voor een der zes beste spelers in de lste klasse, die de verste reis heeft moeten maken, zal te Amsterdam eene match worden gehouden tusschen de heereo jhr v. Foreest, Meiners en D. Bleijk mans. De door „Vreemdelingenverkeer" uitgeloofde zilveren medaille voor een der tien beste 6pelera in de 2de klasse, die de grootste reis heeft moeten maken, werd toegekend aan den heer R. Van Dam, te Leiden. De heeren dr. N. Westendorp Boerma en A. G. Roos, te Groningen, hadden ieder een prijs beschikbaar gesteld, die gewonnen werden resp door de heeren H. Wiersema, te Peize, en E Wieling, te Groningen. De door den heer J. Spornheyer, te Hooge zand, uitgeloofde med. voor den winner der p-?rty, die het minst aantal zetten heeft, werd toegekend aan den heer E. Wieling met 11 zetten. De condoleanceprija viel in de eerste klasse ten deel aan den heer L. H. Deelman, in de tweede klasse aan den heer F. P. M. Baetens, beiden te Groningen Aan mevr. M werd, als blijk van sympathie voor bare doelnoming, een souvenir aange boden Voorts zal eene jury worden benoemd om te beslissen, aan wie moet worden toegekend de verg.-zilv. med aangeboden door „Ballas" te Deventer, voor den winnaar van de meest briljant gespeelde partyde zilv. med., uitge loofd door het stud.-scbaakgen „Ludendo Studemus", te Groningen, voor de best ge speelde party van mededingers uit de stad en provincie Groningenf 5 vereerd door den heer R. Loman, te Londen, voor de mooiste gambiet, alsmede het boekwerk van het weekblad „De Amsterdammer." Uit Kampen meldt men, dat gister avond de postboot „Minister Havelaar" in weer wil van het vele ys in zee, dat ze tusschen Kampen, Urk en Enkhuizen had ontmoet, maar een hall uur over den tyd was. Op de heenreis was de vertraging veel grooter; vooral tusschen den Ketel mond en Urk By de af zending van dit bericht gisteravond waren er nog geen Deventer booten vari Amsterdam aangekomen vermoedelyk zullen ze de reis bo ven om maken; de Zutfensche boot „Jhr. Coenen" seinde, dit voornemens te ztjn. Een leidekker, die vanhetdak der in aanbouw zynde kerk te Tessel viel, is aan de gevolgen van dien val bezweken. De aannemer, de heer H. Wyker, van Den Helder, heeft zyn werkvolk volgens het bestek tegen ongelukken verzekerd. Een schubbenmensch - Als eene bijzonderheid kunnen wy mededeelen, dat in het academisch ziekenhuis te Utrecht een jongmensch uit Friesland werd gedemonstreerd, wiens" huid geheel met schubben als die van een visch bedekt is. Gewoonlyk sterven per sonen, die met deze eigenaardigheid behept zyn, kort na de geboorte; hoogstens leven zy tot het tweede levensjaar. Deze patiënt echter is 16 jaar oud en behalve wat de huidsontwikkeliag betreft, geheel gezond en normaal. Voor het publiek is de patiënt natuurlyk, geiyk vanzelf spreekt, niet te be zichtigen. (17. D.) Een gehuwde vrouw teüffelte (Drente) heeft haar jongste kind, oud 14 dagen, achteiilda, echtelyfce woning gelegd, on is er toen ^tusanlieD mt eoRo^ken", ^an,onkin- deren^kchtenatenaó. De rechtbsmkk It ofL o e it vr And e n heeft de wreedaardige stiefmoeder Geertje S., vrouw J. -R., 26 jaar, wonende beWTicminels ter zake, dat zy hare stiefdochters, de 8-jarige Maiyke en de 11-jarige Janke, zoo erg en walgelijk mishandeld heeft, dat de off. van justitie ge9ne vervolging tegen haar durfde instellen vóór dat die meisjes in veiligheid by haren grootvader waren schuldig verklaard aan mishandeling, vier mal3n gepleegd, en ver oordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. IJ v d M., 40 jaar, veehouder te Workum, is door dezelfde rechtbank ter zake, dat hy water liet voegen by de melk, welke hy aan de zuivelfabriek der heeren Tjebbes Co. aldaar^Jpverde - veroordeeld tot 6 weken gevanooiiissiraf, met last tot openbaarmaking van>defe;uifcspraak in de „Leeuwarder Courant." BelVedgglng door deteleplioon. Te Berlyn stond Vrydag een geponsioineerd ritmeester te recht onder de aanklacht dat hy een telephoonjuffrouw beleedigd had door haar, toen hy de gewenschte aansluiting niet kon krygen, toe te roepen: „Was sagen Sie, Sie dummes Schwein 1" Do bekl. beweerde dat hy niet tot de juffrouw maar tot zyn hoDd had gesproken, die toevallig in de kamer kwam. De getuigen verklaarden echter duidelyk het woord „Sie" gehoord te hebben, wat ge woonlyk niet tegenover een hond gebruikt wordt, evenmin als „sagen". Zy verklaarden tevens dat de ritmeester gewoonlyk zeer on geduldig en lastig was, zoodat men maat regelen had genomen om hem zoo spoedig mogelijk te help-n De rechtbank achtte het feit bewezen en veroordeelde den bekl. tot het dub bele van den eisch, nl. tot 300 mark boete, overwegend dat een man die zyn eigen eer zoo hoog houdt, ook die van anderen behoort te eerbiedigen De overstrooming in Griekenland. Per telegraaf is reeds een en ander gemeld van de verwoestingen, die te Athene en vooral in de havenstad Piraeus zyn aangericht door het hooge water. Donderdagavond barstte een storm van ongekende hevigheid los, die met lichte aardschokken gepaard ging. De rivier Dissos, welke anders het grootste gedeelte van het jaar droog is, steeg tot een hoogte van 20 voet en zette de omliggende landen onder water. Al de bruggen-op twee na werden weggeslagen een menigte huizen, vooral in de voorstad Batrachonisi, die door de armere klassen be woond wordt, stortten in en vele menschen verloren daarby het leven. Het ergst is de verwoesting in den Piraeus. De lager gelegen gedeelten, waar verscheiden fabrieken staan zyn ondergeloopen; op sommige plaatsen is het water 6 voet hoog. Vele menschen werden door het instorten der huizen gedood of verdronken; achttien lyken waren Vrydagavond reeds uit het water opgehaald, maar men vreesde, dat er nog meer onder de puinhoopen bedolven liggen. Toen de storm op het ergst was, werd door het water de gastoevoer afgesneden, zoodat de stad in duisternis was gehuld. Het Fran- scbe oorlogsschip „Bugeaud" kwam toen met zyn electri8che zoeklichten te hulp; de matro zen van dezen bodem en van een paar Rus sische oorlogsschepen waren den geheelen nacht in de weer om te redden, en voeren in bootjes door de overstroomde straten. Op de spoorweglynen was de dienst go- stremd; een trein van Patras derailleerde en de machinist werd gedood. Voor zoover be kend, hebben de oude monumenten niot ge leden. De schade aan de fabrieken in den Piraeus wordt op twee millioen drachmen geraamd. Het kamp van de Armenische vluch telingen te Kolonos is overstroomd. Daar alle communicatie-middelen gestoord zyn, weet men nog niet of de storm ook in nadere deelen van Griekenland schade heeft aangericht; men gelooft, dat de dorpen in Attica veel geleden hebben. De meeste slacht offers van de ramp zyn vrouwen en kindoren. Een internationale tentoonstelling op het gebied van hygiene en openbare gezond heid, met een afzonderlyke afdeeling voor kleeding en voeding, wordt op 31 December in het Royal Aquarium te Londen geopend. Het initiatief voor deze tentoonstelling is door Franschen genomen' en de leiding is ook in Fransche handen. Nadere inlichtingen geeft do commissaris-generaal, 49 rue Jacques Dulud te Neuilly, by Parys. By een ontploffing in etn dyna- mietfabriek te Perpignan zyn drie werklieden omgekomen. Uit Rostof aan de Don wordt gemeld dat Woensdag een ernstig spoorweg ongeluk heeft plaats gehad by het station Natjitsjewan, ten gevolge waarvan 15 wagens verbrijzeld, en eenige reizigers gedood en velen gekwetst werden. Het ludische Vergift. 5) Ze kon nu immers sterven zoodra ze wilde I Ze liet onder 't loopen de hand in den zak glyden. Ja, daar was het, het kleine fleschje, en iets als een glimlach vloog over haar gelaat. Licht en warmte straalden haar tegen toen ze haar huiskamer binnentrad. De meid had uit zichzelf de gordynen gesloten, het vuur opgestookt en do lamp op tafel gezet. In de aangrenzende kleine eetkamer was de tafel netjes voor het avondeten gedekt. Er brandde nog geen lamp, maar het vuur wierp zyn onzeker flikkerend schynsel op het donker- roode tapyt en de blanke tafel. De meid nam haar beur hoed en natten mantel af en bracht haar heur gewarmde pantoffels. „Dank je, Mane, dat je daaraan gedacht hebt," zeide de jonge vrouw vriendeiyk; „je bent een goed kind." Ze was altyd vriendelijk jegens haar dienstboden, maar het meisje, een aanhankelyk jong ding, dat haar mooie meesteres aanbad, keek haar toch verrast aan. Er had in haar stem zoo iets ongewoon weeks gelegen. En werkelijk was hetAgnes, toen het meisje haar zoo bediende, op eenmaal ingevallen, dat het misschien de laatste keer was, dat iemand haar een liefdedienst bewees, en dat Marie zeker oprechte tranen om haar zou storten wellicht de eenige, die over haar geweend zouden worden. „Mevrouw is toch wel?" vroeg het meisje, haar in 't bleeke gelaat ziende, „'t Is zulk vreesolyk weer en daar is mevrouw niet aan gewend." „Volmaakt wel, Mane; zoo goed als ik in lang niet geweest ben." „Ik zal haar, zonder dat het in 't oog loopt, een en ander van myn goed geven vóór ik heen ga," dacht ze, toen het meisje de kamer uit was. Nu, dat het in haar binnenste zoo veel kalmer was geworden, nu ze slechts don sleutel had om te draaien, om de groote donkere poort te openen, overkwam haar plotseling den wensch, om, vóór ze scheidde, nog iemand iets liefs aan te doen. Daaraan had ze vroeger nooit gedacht, altyd maar aan zichzelf en haar eigen leed. Langzaam liep ze heen en weer op het zachte tapyt, dat haar schreden byna onhoor baar maakte. Hoe gezellig zag juist nu haar geheele omgeving er uitl Hoe gelukkig, o hoe onbeschryflyk gelukkig was ze eens in die lichte, vroolyke kamers geweest, waarin aan ieder otuk bflna een herinnering was vast geknoopt, - hoe gelukkig zou ze er ook nu nog kunnen wezen, als niet van al die herin neringen het beste dood wast Zooals het nu was, op dit oogenblik, zag ze alles misschien voor het laatst, zoo met het vriendeiyk schynsel van de lamp, met de gezellig gesloten gordynen. Morgen om dezen tyd had ze daar wellicht al geen gevoel meer voor. Hoe hard tikte toch die pendule! De kleine rococo-pendule, die hy haar dadelyk na hun huwelijk had gegeven. Of ze voortaan ook altyd geregeld zou worden opgewonden? Dat had ze tot dusver altyd zelf gedaan; het werk had nog nooit stil gestaan, zoolang En haar piano 1 In hoelang bad ze die nu al niet meer aangeraakt l Dien loon zou ze in haar leven nimmer meer hooren. Ze deed het instrument open en liet de rechterhand, als wilde ze accoorden grypen, licht over de toetsen glyden, zonder echter een noot aan te slaan. Neen, o neenl Ze zou don klank niot hebben kunnen verdragen. Toen sloot ze het deksel weer zachtjes en trok er den sleutel af. Wie wel die toetsen bespelen zou later En toen glimlachte ze droevig. Watl Dat waren toch geen tranen, die opwelden in haar oogen? Ze ging immers vrywillig en gaarne? Hoe zonderling los van alles kwam ze zich al voor; hoe scheen haar alles nog maar alsof ze 't vroeger eenmaal had bezeten. Toen, in dien korten tjjd van haar geluk, waren die kamers haar toch een innig geliefd thuis geweest. Ze verliet ze vrywillig en gaarne, omdat zo haar nu geen thuis meer waren. Maar dat haar de tranen in de oogen kwamen en langzaam de een na den ander over de wangen rolden, dat kon ze nu toch niet verhinderen. Het fleschje waar was ook het fleschje, o ja, in haar zak natuurlyk l Ze baalde het er uit en hield het meer tegen het licht, dat zich in de geslepen oppervlakte fonkelend weerkaatste. Toen sloot ze snel de vingers er omheen. Den dag van morgen behoorde zijn geheimzinnige inhoud toe; vandaag was het beter er niet meer naar te kyken. Van avond, als ze zooals gewoonlyk alleen thuis bleef, zou ze regelen wat te regelen ▼iel, dan morgenochtend vroeg de droppels innemen, het fleschje vernietigen, zoodat er niets overbleef wat tot een spoor zou kunnen leiden, de weinige menschen, aan wie haar iets gelegen was, nog als toevallig opzoeken en 's avonds zou ze dan, naar do oude man gezegd had, vroeg moe worden, naar bed gaan - en den volgenden morgen dood in haar bed worden gevonden alsof ze rustig sliep. En zoo was 't het beste. Ze overlegde het zoo duidelyk alsof ze zich gereedmaakte voor een kleine reis. Men hoorde nu de voordeur opengaan en met een korten groet trad haar man binnen. De lamp in de eetkamer werd aangestoken en ze zetten zich aan tafel voor het avond eten, dat door het kleine meisje intusschen opgedaan was. Agnes gebruikte niets, maar zat, in haar stoel geleund, blykbaar enkel uit beleefdheid, mee aan, en haar man at haastig zonder veel op hasr te letten. Ze spraken niet samen. Dat deden ze trouwens tegenwoordig zeer zeidon; zo hadden elkander zoo weinig te zeggen. Eens slechts vroeg hy, bemerkend, dat haar bord leeg bleef, of ze niets eten wilde. „Dank je," antwoordde ze kort, en hy zeide er vörder niets van. Toen hy klaar was, stond hy op en ging dadelyk de kamer uit, en zy keerde naar de huiskamer terug, deed een laatje van haar scbryftafel open en nam er een pakje geel geworden brieven uit. Ze had ze niot willon lezen, maar dadelyk verbranden; maar een der velletjes gloed uit het oragestrikte bandje en viel open op de tafel, en ze kon niet nalaten er een blik in te slaan. En toen las ze den brief van 't begin tot bet einde, ging zitteD, maakte aarzelend het bandje los en begon den eersten, tweeden, derden brief, die het pakje bevatte, te lezen. 't Waren verscheidene dicht beschreven blaadjes, alle van óén hand, do brieveD, die ze als bruid had ontvaDgen van den man, dien ze nu voor eeuwig wilde verlaten. Hoe lang was het geleden, dat zy ze niet meer had aangeraakt! Een groote, onbescbryfiyke bitterheid rees in baar op, toen zy ze zoo bladzyde na blad- zyde doorliep, en toch las ze verder, als be- toovord. O, hoe was het mogeiyk, dat dit alles eens waarheid was! Eq toch, het was waarheid toen I Menig maal in den laatsten tyd had ze er aan ge twijfeld, nu de oude, warme liefdesbetuigingen weer voor haar - stonden, de oude warme liefdesbetuigingen, die haar eens zoo onuit sprekelijk gelukkig gemaakt hadden, nu wis* ze weer, dat de man, die ze neerschreef, toen niet had gelogen. O, als ze nog maar ééns, één enkele maal zulk een woord kan hooren, eer alles gedaan was, om het mee te nemen in het langt stilzwygen, dat haar wachtte slechts één enkel woordje van liefdel Vergeefs wat voorby is, keert niet terug] (8lct volgt,

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 5