N°. 11279. Maandag 30 November. AM896 @eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven LEIDSCH DAftBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommers -9 r ï.io. 1.40. VB 0.05. PBIJS DEB ADVEBTENTIËW: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 j. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nommcr bestaat uit VIER Bladen. Eerste Blad. Officieel© Keauisgevingen. Inkomstenbelasting 1896. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen in herinnering, dat uiet 80 Nov. s.s. do vijfde termijn vervalt van de Inkomstenbelasting en dat alzoo op den lsten Deo. s. s. minstons vijf zesde gedeelten van den aanslag moeten zgn voldaan. Zij noodigen mitsdien belanghebbenden uit, om, ter voorkoming van vervolgingskosten, tot de betaliDg van het versohnldigde ten kantore van den Gemeente-Ontvanger over te gaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 28 Nov. 1896. E. KIST, Secretaris. Leiden, 28 November. In het Nutsgebouw alhier had gisteravond de algemeene ledenvergadering plaat» van de Leidsche Maatschappij tegen invaliditeit en ongelukken der Werklieden. Na voorlezing en goedkeuring der notulen gaf de heer L. Maas als penningmeester een overzicht van don stand der geldmiddelen, waaruit bleek, dat deze niet ongunstig was. Do voorzitter deed mededeeling, dat de statu ten waren verzonden en dat binnenkort, naar hij hoopte, de koninklijke goedkeuring kon verwacht worden. Ook de aandeelen waren bijna alle geplaatst; de enkele, die nog niet geplaatst waren, zag by gaarne genomen door hen, die zich verz-kerd hebben en nog geen aandeelhouders waren. Daar het ondoenlijk is om al de aandeel houders op een bepaalden dag en bepaald uur bijeen te krijgen, zal het bestuur tegenwoordig zijn by het verlydtn der akte en de akte passeeren. Den aanwezigen aandeelhouders werd ver zocht eene verklaring te teekenon, waarin vermeld staat hoeveel aandeeltn zy genomen hadden; aan de niet aanwezige aandeelhouders zal een geiyk verzoek gezonden worden. Tot op heden waren uitkeeringen gedaan aan 27 personen, die door een of ander ongeluk tydeiyk tot werken onbekwaam waren. De heeren W. Kok, Iz. v. d. Kamp en G. Do Vink werden benoemd om ce rekening en verantwoording van den penningmeester na to zien en daarover in de Februari-verga dering een mondeling en schriftelijk rapport uit te brengen. Door de wijzigingen in de statuten, die noodig waren om de koninkiyke goedkeuring te erlangen, is eene andere regeling omtrent de eventueele winsten getroffenvandaar, dat de 60 pet. van de winst van dit jaar voor een op te richten reservefonds geene bestem ming heeft; het bestuur stelt voor, om van deze gelden een fondsje te maken, waaruit die onkosten konden bestreden worden, welko dienen moeten om de aandacht op de Maat schappy te vestigen. Na een opwekkend woord van den voor zitter, dat ieder zooveel mogeiyk het doel der Maatscbappy helpe bevorderen door anderen aan te sporen hun werklieden te doen ver zekeren, zoodat binnen een niet al te langen tyd alle Leidsche werklieden verzekerd zijn, werd de vergadering met dank voor de trouwe opkomst gesloten. Het Ho 1 ndsehe Toone&lgezelschap van de heeren Gebroeders Van Lier, te Amster dam, had gisteravond een wel niet zeer talryk, maar toch re :elyk opgekomen publiek naar de Stadszaal gelokt, ter bijwoning van het aange kondigde kluchtspel „De Operette-Koningin", waaromtrent uit Amsterdam en Den Haag goede berichten tot ons waren gekomen, welke hier niet werden gelogenstraft. Het is een vermakelyk stuk, dat in den gee6t van het publiek viel, getuige het luide app'aus en de herhaalde terugroepingen, een stuk met zang, dans, quodlibets, couplet ten, enz., zoodat het een eigenaardig karakter heeft, naar aanleiding waarvan reeds de ver slaggever van de „Haagsche Courant" tot de volgende juiste opmerking kwam: „Onze cafó concerts en dergelyks inrich tingen worden voortdurend mooier en schitte render; de liedjes on coupletteD, die men vroeger steeds zonder eenig versiersel hoorde voordragen, zijn thans gevat in een lyst van weelderige miso-en-scène, zoodat zy aanzwel len tot revues, „blyspelen met zang", enz. Dit zou werkelijk een gunstig getuigenis afleggen van de ontwikkeling van htt kunst gevoel in onzen tyd, en men zou kunnen spreken van een trapsgewyze veredeling van den smaak, wanneer maar niet terzelfder tyd het echte blijspel daalde tot het peil van het café-concert. Of nu de „Operette koningin" tot de eerste categorie bc-hoo t of tot de tweede, wil ik in het midden laten: zeker is bet, dat dit kunst product op de grens staat, waar beide ineen- loopen." Het stuk heeft het fleurige, kleurige, drukke en internationale, dat men by een dergelyk genre verwacht, en men hoorde de nieuwe, allernieuwste populaire deuntjes in tallooze variaties en met allerlei verschillende teksten door do zaal klinken. By deze voorstelling bleek weer, dat de heer Kreeft een uitmuntend komiek is en mevr. Buderman, die de titelrol vervulde, eene soubrette, die Parys ons mag beny ien. Maar belangryk was ook de medewerking van mevr. De la Mar Kley en den heer Wagemans, wier creaties zeer voldeden, en niet minder droegen tot het succes by de dames André Meeuwissen, Tartaud Kiehl, v. Nieuwland, Koning, v. "Waardt, enz. en de heeren Buderman, Van Nieuwland, Delmonte, Ducaju, enz. Tot de aantrekkelijkheid van deze werke lijk uitstekende voorstelling werd tevens veel bygedragen door het Engelsche dans- en zang- quartet: „De vier zusters Lyric" van het „Empire Theatre" te Londen. Door hun gra cieuze dansen en aardige „songs" wisten deze jonge meisjes stormenderhand de sympathie van het gehoele publiek to winnen. In drie der zeven tafereelen traden zy op. Het orkest van het Grand Thé&tre onder leiding van den beer J. H. Wolff, voor deze voorstelling medegekomen, werkte eveneens goed. De „Operette Koningin" heeft, alles te zamen genomen, dus ook hier een goed onthaal ge vonden. M Op eene nader gehouden vergadering der commissie in zake de benoeming van een kapelmeester voor de Koninklijke Milit. kapel is uit het negental der candidaten een viertal opgemaakt, waaruit de definitieve voordracht tot benoeming zal plaats hebben. By de door het departement van marine gehouden aanbesteding waren de heeren Gebrs. Yan Wyk en Co., alhier, minste inschryvers voor de levering van 9300 paar wollen sokken ad f 3627. De officier van gez. 2de kl. D. J. E. Mac Leod, van het 4de reg. inf. te Leiden, wordt 1 December gedetacheerd ln de leger plaats by Oldebroek. Door den heer J. Moraal is do benoeming tot lid van den Raad der gemeente Leider dorp aangenomen. Aan de goedkeuring van den gemeente raad te Haarlem is door B. en Ws. aange boden een ontwerpovereenkomst met den heer C. P. W. Kriens, directeur van het gemeentelijk muziekcorps, betreffende de voor waarden, waarop aan hem een subsidie van f 10,000 per jaar zal worden verleend. De heer Kriens verbindt zich van 1 Januari 1897 tot wederopzeggens een volledig harmonie orkest van gelyk gehalte als het tegenwoordige te dirigeereu en te exploitoeren, en om o. m. tus- schen 1 Mei en 1 Octooer 40 openbare uitvoe ringen te geven: eiken Zondagnamiddag in den Hout van 24 uur, en in den regel één avond per week, op dag en uur, cioor B. en Ws. te bepalen. Yan de volgende landbouwers in de gemeente Ter Aar zyn paarden voor den militairen dienst by de in de maand Mei ge houden keuring geschikt bevondenJ. Visser, A. Hartveld, P. Vink, J. Bol, Wed. H. Ver baar, R. Kempenaar, L. Rodenburg, C. Kem penaar, F. Heyns,- H. Kroft en C. Verhaar, te zamen tot een getal van 17 paarden. Met getal eventueel te leveren paarden be draagt voor die gemeente 8, waarvoor n& de gehouden loting gebleken is in aanmerking te komen de acht eerstgenoemde personen, die in de volgorde volgens deze loting zyn opgegeven. Donderdagavond werd de ry der Nuts lezingen van de afdeeling Bodegraven geopend door den heor S. Van Bachum de Boer. Spreker droeg vóór de pauze een novelle voor, die door de aanwezigen met alle aaDdacht gevolgd werd. Na de pauze behaalde hy met eenige kleinere, luimige stukken zeer veel succes, zoodat het vry talrijke publiek zeer voldaan huiswaarts keerde. Te Parys is overleden de heer Francois Brun, emeritus-predikant der Waalsche ge meente te Amsterdam. De heer Brun werd 20 Juni 1863 uitRheims beroepen naar Amsterdam, waar hy 12 No vember van hetzelfde jaar werd geïnstalleerd. De algomeene achting, die hy zich verwierf, kwam ten duidelykste uit, toen in 1888 de preiikant zyn 25 jarig ambtsfeest vierde. Op 30 Juni 1892 nam de heer Brun zyn emeritaat en vestigde zich te Parys, omdat zyn hart nog altyd naar Frankryk trok. De examens in boekhouden en handels correspondentie voor de praktyk vanwege de Vereeniging van leeraren in bet Boekhouden te Amsterdam, zullen gehouden worden op 8, 9 en 10 December a. s. Voor deze examens hebben zich aangemeld: 72 candidaten voor boekhouden en 5 voor handelscorrespon dentie. Naar de „Bossche Crt." verneemt, heeft dr. F. B. Trosée zyn ontslag aangevraagd als directeur der Rijkskweekschool voor onder - wyzers te Nymegen. Dr. G. J. Van der Flier, predikant te 's-Gravenhage, zal 6 Januari den dag her- dtnken, dat hy vóór dertig jaren predikant by de N.-H. Kerk werd. In het „Weekblad voor den handel in kruideniersgrutters koloniale waren, enz." is onlangs een oproepiDg geplaatst tot stich ting van een vereeniging van winkeliers ln die vakken, hoofdzakelijk tot het tegengaan van „wanverhoudingen, welko vooral in den laatsten tyd door verkeerd toegepaste coöperatie, oneeriyke concurrentie, enz. ons het bestaan, zoo niet onmogeiyk, dan toch zeer moeilijk maken." In Januari zal te Amsterdam of te Utrecht e°n by eenkomst plaats hebben tot stichting van een Bond. Daardoor hoopt men betere waar tegen voordeeliger conditiën te betrekken, maar tevens te trachten alle oneerlijke con currentie te weren, flesschentrekkery te voor komen en zich krachtig te verzetten tegen „Eigen Hulp" onder iederen vorm. De Eerste Kamer, die Dinsdag-avond byeenkomt, zal zich de daaropvolgende dagen wyden aan het afdeelingsonderzoak van de Indische begrooting en van de overige aan hangige ontwerpen. Hot voornemen bestaat daaronder de spoedeischen ie voorstellen als de invoeringswet op het personeel en de sui- keraccyns voorziening in het laatst der vol gende week in openbare vergadering af te doen, alsdan uiteen te gaan en na Kerstmis terug te komen voor de behandeling der Indi sche begrooting. Gisteren heeft op het Raadhuis te Haar lem een byeenkomst plaats gehad van een 40 tal ingezetenen tot vorming van een plaat selyk comité voor de aanbieding van een nationaal huldeblyk aan H. M. de Koningin. Als bestuursleden zyn gekozen: eere-voor zitter jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hoge- landen; voorzitter J. H. Krelage; onder voor zitter S. J. graaf Van Limburg Stirum; secretaris mr. A. W. Thöne en penningmeester J. C. Joekes. In aansluiting met het verzoek van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rot terdam, is ook door de Kamer van Koop handel te Delft aan de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen een schryven ge richt, waarin hare tusschenkomst wordt ver zocht tot het verkrijgen van een sneller ver voer van brieven, enz. uit Engeland, verzon den van de Transvaal, en bestemd voor ons land. In de bestuursvergadering van het 50ste Landhuishoudkundig Congres, dat in Juni 1897 te Hoorn zal worden gehouden, is besloten aan dit Congres te verbinden eene tentoonstelling van fokvee, eene excursie en eenige avondfeesten, terwyl ook pogingen zullen worden aangewend om de voorjaars keuring van het Nederlandsch Paardenstam boek gedurende het Congres te doen plaats hebben. HH. MM. de Koninginnen woonden biykena een hier te lande ontvangen mede- aec-liDg Zaterdag 21 dezer de voorstelling in het theater te Milaan by, en niet Zondag avond jl., zooals aanvank-iyk was gemeld. De begrooting voor 1897 van het Hoog heemraadschap Delfland is totaal f 405,973.24. Onder de uitgaven zyn begrepen f 102,200 voor buitengewone werken on f 19,203.74 voor onvoorziene uitgaven. De mioister van koloniën maakt in de „Staats-Ct." bekend, dat in 1897 waarschyniyk geen ambtenaren voor de vervulling van rechterlijke betrekkingen ter beschikking van den gouverneur generaal van Nederl.-Indië zullen worden gesteld. Het door den Rotterdamschen Bestuur- dersbond benoemd voorloopig comité tot oprich ting van een plaatselijk comité voor pensioD- neering van werklieden door den Staat heeft thans aan alle werklleden-vereenigingen een uitnoodiging gericht, een vertegenwoordiger aan te wyzen om zulk een comité te organi- 8eeren. Door het class, bestuur van Amersfoort werd gisteren geëxamineerd en toegelaten al6 godsdienstonderwijzer de heer G. C. Hooge- werff, leeraar in do Nederlandsche taal en letterkunde aan het gymnasium en de hoo- gere burgerschool te Amersfoort. Het is niet het doel van den heer H. ooit als godsdienstonderwijzer op te treden, maar hy wenschte in bet belang van zyn arbeid der inwendige zending gaarne de akte als godsdienstonderwyzer te bezitten. Thans kan niemand hem de bevoegdheid ontzeggen, om in 't gebouw „Volksheil" te Amersfoort bybel- lezingen te houden voor en te catechiseeren met die personen, welke ln dat gebouw samen komen of tydeiyk worden opgenomen. Gisteren overleed te Tiel, in den ouderdom van 62 jaar, de heer N. Verwey, apotheker, en lid van den gemeenteraad aldaar. De overledene was lid van het Hoofdbestuur van het „Pharm. Genootschap." Volgens hier te lande aangekomen parti culiere berichten is de gezondheidstoestand van den kolonel Van Vliet, den benoemden gouverneur van Atjeh, die aan een hart kwaal ïydt, van dien aard, dat de genees kundige dienst hem zeer beslist ontraden heeft naar Atjeh te vertrekken. Intusschen stond in de gisteren aangekomen mailbladen geannonceerd, dat kolonel Van Vliet afscheids bezoeken zou ontvangen, zoodat het mogelijk is, dat hy niettemin zyn betrekking gaat aanvaarden. Vad Naar de „N. R. C." verneemt, zal de majoor D. G. Nelemans, van het corps genie troepen te Utrecht, binnenkort den dienst met pensioen verlaten. De cadet H. M. Bernelot Moens, van de Kon. Mil. Academie te Breda, is wegens lichaamsgebreken eervol uit don militairen dienst ontslagen. Aan de corpsen van het leger is ver strekt eene handleiding voor den dienst in de soldatenkeukens. Behalve velerlei wenken betreffende de zindelijkheid en de wyze van stoken, zyn ook bepalingen gemaakt voorde behandeling en toebereiding van de spyzen en dranken. Doo: de arrondis. rechtbank te Middelburg is ter vervulling van de vacature van kanton rechter te Terneuzen opgemaakt de navol gende alphabetische lyst van aanbeveling: mr. K. W. Brevet, advocaat en procureur te Middelburg; jhr. mr. W. H. Hoeufft en mr. F. W. Ter Spill, griffiers by de kantongerechten te Zieiiksee en Woerden. Naar wy vernemen, zal de duur van den cursus by de ry- en hoefsmidschool te Amersfoort voortaan weder op twee jaren worden gesteld. (N. R. G.) Het aantal officieren der infanterie, gede tacheerd by de militaire verkenningen, zal tydelyk met één worden vermeerderd, tot het in kaart brengen van hoogte-terreinen. Het stoomschip „Ardjoeno", van Rot terdam naar Batavia, passeerde 27 November Ponta da Guia; de „Koningin-Regentes", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 28 Nov. Kaap del Armi; de „Prins Alexander" ver trok 28 Nov. van Amsterdam naar Batavia; de „Java", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 26 Nov. Aden. Vereeniging tot bevordering der Bouw kunst te Leiden. Zesde vergadering in het Nutsgebouw. Aanwezig 31 leden en 3 introdiicé's. Aan deze vergadering ging vooraf eene kunstbeschouwing van het plaatwerk „Maté- riaux et Documents d'Arcbitecture et de Sculpture," hiervoor welwillend afgestaan door den heer J. P. De Koning. De voorzitter, de heer C. R. Van Ruyven, opende de vergadering en de notulen werden onder dankzegging goedgekeurd. Ingekomen was eene kennisgeving van het overiyden van den hoer P. G. Lancel, in leven vice-voorzitter der Vereeniging. De voorzitter herdacht in gevoelvolle woor den wat de overledene vooral is geweest voor de vroegere Afdeeling der Maatschappy, en zyn yverige bemoeiingen in commissiön, waarin hy zitting had, o. m. in die van de wedstryden voor Handwerkslieden. Een briof van rouwbeklag is de weduwe inmiddels gezonden. Nog was ingekomen een dankbotuiging van de Practische Ambachtsschool voor de geschonken tydschriften, en bericht van het genootschap „M. S. G.", dat het wenscht toe te treden als donateur. Alsnu werd het woord gegeven aan den heer W. Kok, architect alhier, dio tot onder werp had gekozen „Windwyzera". Aanvankelyk zou de heer Kok gesproken hebben in de maand Febrnari 1897; door verschillende oorzaken was de spreker voor dezen avond verhinderd, on ter elfder ure moest dus het Bestuur nog by den heer Kok aankloppen. In verband hiermede en den korten tyd van voorbereiding riep spreker de clementie der vergadering voor zyn voor dracht in. Spreker begon met mode te deelen, hoe de meening der ouden was omtrent het ontstaan van den wind, die dit toeschreven aan onaer- aardsche uitwasemingen. Volgens de fabelleer had Aeolus de God der winden zyn woon plaats op een eilandje by Sicilië, waar hyze naar willekeur losliet en terugriep. Alvorens tot het onderwerp zelf te komen, behandelde spreker het werkeiyk ontstaan der winden; de regelmatige, periodieke en veranderiyke winden, en ook de windrichtingen Opmerkeiyk deed zich reeds by de ouden dt vraag voor: „Waar komt de wind vandaan?" en was men toen reeds er op bedacht windr wyzers aan te brengen. Op eigenaardige wyzf noemde spreker met welke verschillende be langen het individu den windwyzer beschouwt De koopman denkt aan zyn schepen en de millioenen, die hiermede gemoeid zyn; de landman aan den lang gewenschten regen; de zieke in „Het haantje van den Toren" van De Genestet, aan het herstel van go- zondheid. Vervolgens behandelde spreker de verschil lende symbolische vormen, die men by de windwyzera aantreft in verband met de plaats, waar zy zyn aangebracht. Met duidelyke schetsen, in de zaal aan wezig, liet spreker de vergadering aan- schouwen: den houten windwyzer, door een vos bekroond, te Orlestone, dien te Santgata met een jockey te paard, dien op een brouwery te Maidstone met schenkkan en beker, en dien op het raadhuis te Rochester met eeu driemaster. Doch ook de afbeeldingen der windwyzer8 te Leiden waren present, zooals van Stadhuis, Academie, Schuttersdoelen, Hoogewoerds- en Koepoorten, Mare- en Hoogl. kerkeu. Spreker deelde ook mede, dat in de middel eeuwen slechts de adel in 't bezit mocht zyn van een windwyzer op de woniog, met twee of meer punten er op, aangevende de meer of mindere adellijke hoogheid. Vervolgens werd verklaard en aanschouwd: De Toren der "Winden te Athene, met de symbolische voorstellingen der winden in de kroonlijst. Tot hiertoe een beknopt historisch over zicht der soorten van wind wyzers. Daarna kwam spreker vanzelf tot do hedendaagsche constructiön. Hy behandelde deze van af de gewone vormen tot aan de meer ingewikkelde, zooals we die aantreffen aan observatoriums in Utrecht en Den Helder, waar de windrich ting automatisch wordt aangeteekend. Doch ook de winddruk meter werd besproken, in verband met de onschatbare waarde, dat zulk een instrument voor den bouwkundige heeft. Spreker besloot zyno duidelyke voordracht met eene opwekkiog vooral aan de jongere bouwkundigen. De voorzitter dankte spreker voor zyn aangename causerie en sprak er zyn bewon dering over uit, dat de heer Kok nog in zulk eon korten tyd zooveel werk van dit onder werp heeft kuunen maken. Alsnu werden de voorstellen tot wetswijzi ging behandeld. De heer J. Roem had voor gesteld de contributie tot f 1 a ƒ8 te ver- hoogon, en de ledon daarvoor gratis een bouw kundig tijdschrift te zenden. Daar deze ver eeniging echter juist is ontstaan door de vraag om hoogere contributie door de Maat schappy tot Bevordering der Bouwkunst, en een dergelijk voorstel ten vorigen jare met groote meerderheid was verworpen, kon het bestuur dit voorstel niet ondersteunen. Ook de vergadering besliste in dien zin. Een voorstel van het bestuur, om hen, die na October toetreden als lid, slechts de halve contributie te doen betalen, werd aangenomen. Artikel 12 werd dus in dien zin gewijzigd. Besloten werd alle tijdschriften voor 1897 te continueeren, behalve „Vademecum der Bouwvakken". Van „De Opmerker" zullen voortaan 3 exemplaren worden aangeschaft. De heer Jesse noemde nog eenigo bladen om de leestafel te verryken. Er werd besloten nog eenigo leescirkel» te formeeren. Als nieuw lid werd aangenomen de heer J. A. Hamstra. De aanwezige nieuwe leden werden door den Voorzitter gelukgeweuscht met hunne toetreding. Tot kasnazieners worden benoemd de heeren P. J. Groen en J. P. De Koning. In de bus werd een vraag gevonden be treffende de tarieven in bestekken en daar mede in verband staande gevolgen voor den aannemer. Niets meer aan de orde zynde, sloot de voorzitter na rondvraag, de vergadering. W.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1