N°. 11278. Zaterdag 3® INovemt>er. A0.1896 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. tit bet beleg vau Parijs, i) LEIDSCH DA&BLAD. PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. 1.10. Franco por post. s 140. Afzonderlijke Nommers0 or ~PRT.TR DEB ATW KH'I'MN'I'I ftW "Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 J. Grootew letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 bö-A1-~r'\ Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 27 November. Gisteren en heden is in de Kunstzaal Har tevelt een belangrijke tentoonstelling van moderno Fransche on Belgische kunst gearran geerd, die zeer zeker de aandacht zal trekken. Er is o. a. beeldhouwwerk (marmer en terra cotta) van Jean Gaspar en van Lerche. Charles Cottet, W. Degouve de Nuncques, Charles Doudelet, Franz M. Melchers en Fritz Thaulow zonden schilderwerk in. Henry De Groux en James Ensor stuurden lithographieén en etsen. Van A. W. Finch is er mooi aar dewerk to bewonderen. Van Doudelet zijn er bovendien een aantal illustration bij verzen van Maurice Maeterlinck. Wij vertrouwen, dat onze kunstverslaggever de heer v. D. op deze interessante verzameling nader zal terugkomen. Z\j blijft ongeveer een maand geopend. Vanwege de Commissie voor de Yolks- bije nkorasten was tegen gisteravond weder een samenkomst aangekondigd, waarin al3 spreker zou optreden de heer Henri M. Dekking, uit Rotterdam, tot het houden van eenige voordrachten. De belangstelling, die men in den heer Dekking stelde, was dusdanig, dat de groote zaal dor Stadszaal lang vóór achten reeds te klein bleek te zi)n, en de Commissis het noodig oordeelde ook het balkon in oeslag te doen nemen, dat alzoo ook weldra voor het grootste gedeelte stormenderhand werd bezet, terwyl de gereserveerde plaatsen in de be nedenzaal voor een gedeelte door daarop niet-rechthebbenden worden ingenomen, welke plaatsen, bij het verschijnen van de resp. eigonaars, weder ontruimd moesten worden, met het gevolg, dat menigeen zi h tegen den wand posteerde om niet geheel achteraan in de zaal terecht te komen; vandaar dan ook zeker, dat men zoo nu en dan eenig rumoer hoorde, hetgeen zich op het balkon, vooral by vertegenwoordigsters van het schoone ge slacht, nogal eens herhaalde. Nu, de heer Dekking opende zyn reeks voordrachten met eenige „Oude Nederland- scha Volksliedjes", na vooraf zyn veront schuldiging gema kt te hebben deze liedjes ni.t te zingen, zooals gewoonte is, maar ze enkel op te zeggen; nu, met zulk „opzeggen" als by deed, oogstte by heelwat byval. In „Een snibbe getemd" (fragmenten, tot een geheel geschikt uit het biyspel van William Shakespeare) was het niet onaardig to booren hoe zekere ed; Iman Petruccio, van Verona, er in slaagt de hand te krygen van Catharina Minola, de dochter van den edelman Battista Minola, die in de geheele stad Padua om haar scherpe tong bekend was, terwyl m nig edelman, die eveneens naar hare hand dong, oor hare snibbigheid was afgeschrikt Petruciio dan slaagt er niet alleen in haar hand te krygen, maar haar ook te huwen, ja, zelfs te temmen. Na de pauze werden door den heer Dekking achtereenvolgens nog voorgedragen: „Een zilveren bruiloft", v .n W. F. Margadant; „Solo voor fluit", van J. De Moy; „Hoeikaanmyn vrouw kwam" en „Ik feliciteer je", de beide laatsten van don heer Dekking zelf. Dat genoemde voordrachten zoo nu en dan aanleiding tot lachen gaven, behoeft wel niet gezegd te worden, als men weet met welk een tact de beer Dekking weet voor te dragen. Hy heeft getoond een goed leerling van Van Zuylen te zyn! Een daverend applaus viel don heer Dekking by het einde dan ook ten deel. Het was alzoo weer een avond, waaraan menig bezoeker nog lang met ingenomenheid zal terugdenken. By de alhier in het café „Den Burcht" gehouden aanbesteding voor de verbouwing tot winkelhuis van perceel Lange Diefsteeg No. 15, onder beheer van den architect B. E. Spyker Az., waren ingekomen 63 biljetten, waarvan bet laagste in massa was van de heeren J. Zitman en C. Van Brakel te Leiden voor f 4584. Voor vakbesteding was het laagst inge schreven door de heeren: H. P. L Vorst, timmerwerk, voor 1885; W. v. d. Hoogt, metselwerk, voor f 1149; G. Do Viük, steenhouwwerk, voor f 355; Fred. A. Wempe, stukadoorwerk, voor/" 198; W. Hoogc-nstraaten Dzn., loodgieterswerk, voor f 120; J. P. Gestman, smidswerk, voor 88; J. v. d. Walle en W. H. Bey, verfwerk en glas, voor ƒ370; A. A. De Graaff, behang werk, voor 64.95, aan welke inschry vers het werk is opgedragen. De tweede Kunstbeschouwing alhier is thans vastgesteld op Dinsdag 19 Januari a. s. De portefeuille van den heer Taco Mesdag, te 's Gravenhage, zal alsdan ter bezichtiging worden gesteld. Bedankt is voor het beroep naar de Geref. gemeente te Gouda door ds. R. J. W. Rudolph, te Leiden. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commissiën, in 1896/97 belast met het afnemen van de practische examens van apotheker, vermeld in art. 11 der wet van 25 December 1878 (Stsbl. 222), zullen zitting houden: te Leiden, op 10 December e. kte Utrecht, op 9 December e. k.; te Groningen, op 10 December e. k. en te Amsterdam, op 11 December e. k. en volgende dagen. De luit.-kol. van den generalen staf H. P. Staal, die ook reeds by keuze tot majoor was bevorderd, passeert door zyne jongste promotie zes boven hem in de ranglijst staande majoors van zijn wapen, der infanterie. Hy biyft in z(jn nieuwen rang chef van den staf in do stelling van Amsterdam. De minister van oorlog is voornemens, om de verbiyf koston der officieren van de militaire verkenningen met 0.25 te verboogen voor eiken dag, dien zy buiten hun garnizoen moe ten doorbrergen. Heden kwam de commissie voor do be noeming van een nieuwen kapelmeeester bij het reg. gren. en jagers byoen, ten einde eene voorloopige keuze te doen uit het groot aantal adspiranten. De uitverkorenen zullen worden uitgenoo* digd zich aan een examen te onderwerpen. De 1ste luit. J. C. H. A. Quack, van den hoofdcursus te Kampen, wordt binnenkort benoemd tot kapitein, doch biyft tot 1 Oct. 1897 als leeraar aan die inrichting werkzaam. Tot hoofdbestuurdoren der My. tot Nut van 't Algemeen zyn gekozen de heeren mr. M. W. Treub en D. Stork. By de commissie voor de werkverschaf fing te Amsterdam, is tot heden ruim 6000 ingekomen. Naar het „Hbl." verneemt, is bet syn dicaat tot conversie der S'/i-pCts.-Staatsleening heden ontbonden door verdesling van het saldo 3 pCts.-certificaten Nederlandsche Werkelyke Schuld. Aan de deelhebbers werd toegewezen 10 pCt. van het door hen in het syndicaat genomen bedrag. Ged. Staten van Noord Holland hebben hunne goedkeuring onthouden aan het be sluit van den gemeenteraad van Zaandam tot verhooging der jaarwedde van den ge meente-ontvanger met 200. Het stoomschip „Kanzier" arriveerde 25 November van Hamburg en Amsterdam te Mozambique; de „Koningin Regentes", van Am sterdam naar Batavia, vertrok 26 November van Genua; de „Maasdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 26 November "Wight; do „Soembing", van Rotterdam naar Jaya, vertrok 25 Nov. van Suez. Uit de „Staatscourant" Koq. besluiten AaD mr. h. c A. Thieme, op zijn verzoek met ingang van 1 December s s., eervol ontslag verleend als officier van justitie bij do arrondissements-Rechtbank te Groningen, onder dankbetuiging voor de in rechterlijke betrekkin gen bewezen diensten. Met ingang van 6 December a. s.lo op pensioen gesteld de officiei van gezondheid 1ste ld. bij de zeemacht J R. Berghuis, krachtens art 33, 2, letter r, der wet van 28 Augustus 1851, (Stbl. 126), en hem toegekend een pensioen van/" 1061 'sjaars en eene verhooging van dat pensioen, ingevolge art 1, c, der wet van 1 April 1875, (Stbl. 83), ton bedrage van f 825 '9 jaars; 2o bevorderd: tot officier van gezondheid 1ste kl de officier van gezondheid '2de kl dr G Van Eysselstoyn Verleend een pensioen van f 200 aan Th. Maas, laatstelijk bode bij de Tweede Kamer dor Staten- Goneraal. Met ingang van 16 April 1897, benoemd tot directeur van bet post en telegraafkantoor te Harlingen, J L# Verment, onder-directeur der telegrapbie. Benoemd tot ontvanger der registratie en do meinen te Goes, J. L. De Wijn, thans in gelijke betrekking te Meppel. De minister van marine heeft het volgende be paald lo. De 1ste luit.-kwartiermeester bij het corps mariniers J. Bennebroek Evertz wordt met 1 Januari a s. belast met den dienst van adminis trateur van kleeding en wapening bi) gemold corps; 2o. de adjnnct-administrateur G M Klasing, met 1 Januari a. s. benoemd tot 2den luit.-kwartier- meester bij het corps mariniers, wordt met ge- melden datum afgevoerd uit de rol van Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam, en ter beschikking ge steld van den commandant van het corps Sparen op School. Do directeur aer Rjjks postspaarbank, o he^r Arraand Sassen, beeft weïer een belang rijk hulpmiddel aan de hand gedaan om bet sparen op de scholen te bevorderen Onderscheidene hoofden van scholen hadden by hem op eene ruimere verkrygbaarstelling van spaarbankzegéls aangedrongen. En wel omdat thans het kantoor der posteryen de éénige gelegenheid aanbiedt, om zich van dergelyke zegels te voorzien en vele leer lingen, wier woning of school ver van dat kantoor verwyderd is, zich van het sparen zullen laten afschrikken. Daar komt nog by, dat de postambtenaren het in den regel vol- handig hebben, waarvan het gevolg kan wezen, dat de leerlingen, die 1 of 2 spaar- zegels komen vragen, door 't overige publiek op zyde worden gedrongen, en dientengevolge soms vry lang mo ten wachten, alvorens geholpen te worden; hetgeen niet geschikt is, om het sparen aan te wakkoren. De vraag rees of niet de depöthouders van postzegels óók met de uitgifte van spaar bankzegels zouden worden belast. By het hoofdbestuur der poateryen bleken echter overwegende bezwaren, zoo van comp tabelen als van andoren aard, te bestaan. Hoe nu, in het belang van het sparen op school, de gelegenheid tot het verkrygen van zulke zegels, op andere wijze, ruimer to maken By den directeur der Ryksspaarbank is nu de vraag gerezen, of het niet mogeiyk zoude zyn, dat de hoofden van scholen, hetzy voor eigen rekening, hetzy voor rekening van het gemeentebestuur, of der besturen van anderen aard, waaronder zy ressortoeren, zich een kleinen voorraad spaarbankzegels aanschaften, om die, desverlangd, aan de leerlingen tegen betaling uit te reiken. Het betreft toch, in 1 deze, slechts het doen van een betrekkelyk gering geldelyk voorschot, met de zekerheid het voorgeschoten bedrag gaandeweg terug te bekomen. In een circulaire, aan de schoolhoofden zoo van openbare als byzondere scholen gericht, noeft de directeur verzocht hem hun gevoelen te willen mededeelen tovens, of het bestuur, waaronder de school ressorteert, bereid is de noodige medewerking ten deze te ver leenen De leden van het ryksschooltoezicht zyn met het zenden der circulaire in kennis ge steld f n tot hen is tevens het verzoek gericht, hunnerzyds er toe te willen medewerken, dat de zaak. waarvan sprake is, zoo doelmatig mogriyk worde geregeld. Het is te hopen, dat deze pogingen mogen leiden tot bevordering van het sparen op de lagere scholen, hetwelk niet alleen in de toekomst belangryke sociale voordeelen kan afwerpen, maar ook als een uitnemend op voedkundig middel te beschouwen is. Het is tevens te wenschen, dat, als gevolg dier pogingen, er een band zal gelegd worden tusscben al de schoolspaarbanken ten oDzent en de centrale directie der Rijkspostspaarbank. Gemengd Nieuws. Opgave vao het vervoer en de opbrengst van den Rynlandschen Stoomtram weg go uir-n ie de maand S-.pt 1S96: reizigers aantal 33,064 opbrengst 4871.835; goederen en diversen 559.33. Totaal 5431.16s. Yan 1 Jan. tot ultimo Sept. 1896reizigers aantal 286,768; opbrengst f 41,455.36»; goede ren en diversen 4379.13. Totaal ƒ45,834.48*. Per dagkilometer bedraagt dit 18.59. By sententie van het Hoog Militair Gerechtshof is P. G. T., huzaar by het 3de reg. huzaren te 's-Gravenhage, veroordeeld tot éón jaar gevangenisstraf, ter zake van opzetteiyke en wederrechteiyke beschadiging van eens anders goed. De beklaagde had op 9 October een paard met een bezemsteel zóó tusschen de oogen geslagen, dat het rechteroog was uitgeslagen en volgens rapport van den paardenarts het dier daardoor aan één oog blind was. De krygsraad had dien huzaar 4 maanden gevangenisstraf opgelegd, en van dit vod nis was de advocaat-fiscaal ic hooger beroep ge komen. Nader meldt men uit Scheve- ningen, dd. 26 November, het volgende: D> reeder W. Yerhey te Scheveningen kreeg gisteravond telegraphisch bericht dat de logger „Jonge Maarten", schipper A. H. Verhey, by het mistige weder op een bank was gezoild. Negen man der equipage waren van boord gehaald en bevonden zich te Domburg. Eenige oogonblikken daarna geraakte de logger weder om vlot, waarop de overige 5 man der equipage "met het schip weer zeewaarts zeilden. Heden ochtend passeerde de logger de kust, koers zettende naar Vlaardingen. Een bierhuishouder te Rotter dam huurde een dogcar, waarvoor een poney was gespannen, om daarmede uit ryden te gaan Yoor zyne woning in de Sluisstraat gekomen, liet hy paard en wagen een korte wyle onbeheerd voor zijne deur staan. Drie personen die zich tydeiyk in h9t bierhuis ophielden, hebben hiervan gebruik gemaakt om in net rytuigje te stappen en daarmede heimeiyk weg te ryden. Tot nog toe is noch van dit arietal, noch van paard en wagen eenig spoor ontdekt. Wegens den dikken mist, die deze week gedurende eenige dagen heeft ge- heerscht, is de stoomboot „Gouverneur Go neraal Duymaer van Twist," die Zondag uit Rotterdam te Deventer moest aankomeD, daar eerst Donderdag gearriveerd. De brandersknecht A. W. Büller, te Schiedam, die den llden dezer hy het nazieD van de temperatuur van het besl g in den beslagbak met kokend maïsbeslag go- vallen is, is gisteren aan de bekomen brand wonden overleden. De arrondissements-rechtbank te Rotterdam deed gisteren uitspraak in zake den diefstal met inbraak in het sigarenmaga- zyn aan den Westzeodyk. De beklaagden C. Den O. en J. A. C S. werden resp. tot l'/2 jaar en 6 maanden ver oordeeld, terwyl de derde beklaagde, C. v. B. S., werd vrygesproken. Een ontaard zoon. Vcor bet kantongerecht te Amsterdam stond gister morgen een zekere Wardenaar terecht, die reeds meermalen werd veroordeeld wegens dronkenschap. By het getuigenverhoor kwamen eenige fraaie staaltjes aar. het licht van I^oTJLilletoxx. In de Ruo de Tróvise woonde bij den aanvang van het jaar 1871 myn oude vriend Dutailly, een ryk fabrikant, echtgenoot eener uitstekende vrouw, vader van een beminne- lyke dochter, een flink industrieel, die wel een weinig excentrieke politieke bogrippen had, maar overigens de beste mensch ter wereld was. Juist op het oogenblik, dat hy zyn koffer pakte, om Parys te verlaten, werd hy door de insluiting door de Duitschers verrast, maar troostte zich met de gedachte, dat de stad het geen acht dagen kon uithouden. Madame Dutailly, die een ander gevoelen was toegedaan, h3d zich reed3 gedurende geruimen tyd onledig gehouden met de proviandeering der woning en zulk een groote hoeveelheid levensmiddelen opgestapeld, dat het beleg nog wel drie maanden langer had kunnen duren zonder dat de Dutailly's door den honger zouden zyn gekweld geworden. Haar voorzorgsmaatregelen bekroonde zy door in den tuin een koestal, een volledig hoender park en eindeiyk een varkensmestery in het klein aan te leggen. Sedert de maand October was zy bepaald een voorwerp van hooge vereering geworden, vooral voor my, want eiken Donderdag en Zondag was er aan de tafel dor Dutailly's een plaats voor my open en kon ik my schadeloos stellen voor de ontberingen gedurende het overig gedeelte der week. Hoe zou 't ook mogeiyk geweest zyn, ge durende die bange dagen niet in verrukking te geroken, wanneer men vis-a-vis een goede portie spiegeleieren met ham zat of een stuk fromage de Brie, die met uitstekenden wyn naar binnen werden gespoeld I Ik was intusschen niet de eenige, die aan dezen gastvryen disch werd toegelaten. Naast rr.yn couvert stond dat van een anderen gast, den jongen Anatole Brichaut, directeur der fabriek, toekomstig associé en schoonzoon van den heer Dutailly. Deze brave jonkmaD, die eenigszins melancholisch on zeer schuchter was, had oen warme liefde opgevat voor de dochter van zyn patroon, mejuffrouw Ger trude, en het jonge meisje scheen deze liefde met wederliefde te beantwoorden. Zonder dat een woord daarover was gewisseld, werd de caodiöatuur-Brichaut door de Dutailly's met biykbaar welgevallen beschouvrd en een toe komstige verbintenis der jongelieden scheen reeds een beklonken zaak te zyn. Ongeluk- kigerwyze kwam de oorlog deze vooruitzichten jammeriyk verstoren. Brichaut, die als kor poraal by de mobiele garde der Seine was ingelijfd en te St.-Denis in garnizoen lag, vervulde zyn plichten als soldaat met nauw gezetheid, zooals by alles deed, maar zonder eenige geestdrift, en wenschte ten slotte de geheele belegeringshistorie, die hem zoo lang zyn geluk onthield, naar do maan. In deze stemming kon hy dikwyls Diet laten de operaties van de verdedigers in bittere be woordingen te entiseeren, welke critieken weder de ergernis wekten van den heer Dutailly, die een blinde vereering had voor generaal Trochu Daarby kwam nog, dat de „Temps" destyds eon serie artikelen publi ceerde, welker auteur de militaire operatién der troepen in de provinciën een beetje vol gens zyn fantaisie beschreef, zonder er eigen- lyk iets van te weten. Dutailly echter nam deze hypothesen voor ernst op; hy plaatste volgens de opgaven van den „militairen medewerker" van de „Temps" kleine vlag getjes op zyn kaart, volgde met angstige belangstelling deze chimerische marscben en contra-raarschen en zeg een binnenkort alles beslissende overwinning tegemoet. De minder goedgeloovige Brichaut waagde hot nu en dan een schucbt°ro tegenwerping te maken, die Dutailly ten hoogste ergerde, en meer malen moest ik op een kritiek oogenblik verzoenend tusschenbeide tredendoch in den grond zijner zie! kon de oude heer zich niet troosten over de nederlagen, die zyn aanstaande schoonzoon hem in figuurlyken zin had berokkend. De ver8cbyning van een nieuwen disch- genoot maakte de zaken nog ingewikkelder. Tot myn groote verrassing vond ik op zekeren avond, toen ik my wat had verlaat, op myn plaats aan de rechieizyje van madamo Dutailly een grooten, breedgoschouderden man. Op een fantasie-uniform, die waar- 8chynlyk uit de rommelkamer van het een of ander theater was opgescharreld, droeg hy kapiteins-épaulettenbovendien had hy een paar reusachtige kaplaarzen aan. „Myuheer Robillard," noemde hem de heer Dutailly, terwyl hy ons aan ,olkaar voor- stolde, „kapitein van het Corps des enfants perdus de Courbevoie." Yerbaasd vroeg ik my af, hoe deze man. die op my den indruk maakte van een ongemanierden praalhans, aan tafel by de Dutailly's verzeild geraakte, maar de gastvrouw gaf my, niet zonder eenige extase, daarvan spoedig een verklaring. Des morgens van dien dag had zy op den boulevard Poissonnière door de gladheid een tamoiyk gevaarlyken val gedaan. Robillard, die voorbykwam, had haar hulp verleend, haar in de naastby zynde apotheek binnen go'oracht en daarna naar haar woning geleid, en toen had de goede vrouw gemeend, uit dankbaarheid hem dien middag ten eten te moeten vragen Deze verklaring stelde mö gerust en ik hoopte den held spoedig weder te. zien vertrekken. Maar do man was geen domkop: hy vertelde, dat hy een betrekking had bekleed by een groot kolenbergwerk en daardoor een groot gedeelte van Europa had doorkruist, en wist op onderhoudende wyze zyn reisherinneringen mede te deelen. De oorlog had hom, zooals hy zeide, naar Parys teruggeroepen en hy zou „met die Pruisen de zaken wel spoedig klaar spelen." De helden daden, die hy ons beloofde te zullen ver richten, waren eenvoudig ongeloofiyk. Madame Dutailly hoorde dit pochend ge zwets met de grootste belangstelling aan en ook haar man scheen den kapitein op zyn woord te gelooven. Slechts Gertrude bleef volkomen onverschillig en de arme kleine korporaal, die dion avond nog bleoker zag dan gewooniyk en nog meer in zyn wyde blouse verdween, omdat hy bovendien door een gruweiyke verkoudheid werd gekweld, scheen door de aanwezigheid var. dezen gu>c ten praalhans al zeer onaangenaam gesten:c" te worden, dio hem van zyn kant. noch onaan gename toespelingen, noch hoonenoa blikken, noch gering schattende vergeiykingou spaar ie. Ik verzon nu eer voorwendsel, waardeer ik na de koffie kon vertrekken, want hol- gezwete vaD dien Gascogner had rz\\ w&rkeU'k hoofdpijn bezorgd et iJr boopto vimg her.» niet weder tc ontmoeten. Daarin had ih evenwei buiten den waard gerekend: dm volgenden Zondag war. hy wede:- proseiil, den daaropvolgenden Donderdag evenef/in i.i spoedig was hy een geregelde gast. Het echtpaar Dutailly wrs over hem in de wolken Do vrouw des huizes had hy dooi zyn onverstoorbare goede lur'm er. een zekers galanterie, waarvoor een,dame var. e3nigsz:ns gevorderden leeftyc altyd nog wel gevoelig is, voor zicb gewonnenpapa Dutailly door de belangstelling, die h(, voor voor de „militaire artikelen" ic de „Temps" betoonde. Anatole, die by eiken maaltyd schuchterder en moor teruggetrokken werd, daalde zichtbaar in de achting zyner toekomstige schoonouders. D6 stand der zaken werd voortdurend hachelykcr en na het gevecht by Le Bourget-, waar da arme jongen wakker zyn plicht bad gedaat en aan den bovenarm wae gekwetst geworden, stond het ergste te vreezen. (Slot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1