Vrijdag 27 November. A0.1396 §eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. No. 11277. LEILSCH Toor Loidon par 3 ftanco por post AfeondorltJko Nommers PRIJS DEZER COURANT: maanden. f 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0-171- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hot incasseeron buiten de stad wordt f 0.05 berekend. ï)it nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offloiëele Kennisgerlngon. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der wet van den 2den Juni 1875 (8taatablad No. 95), tot regeling van het toezicht bij hot oprichten van inriohtingen, welke gevaar, ecbade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen by deze ter algomeene kennia, dat door hen vergunning ie verleend aan P. VAN ES en recht verkrijgenden tot het oprichten van eene smederij in hot perceel St-Joriesteeg la- Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, F. WAS, Burgemoester. 15 Nov. 1896. E. KIST, Secretaris. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden breDgen ter algemeene konnis, dat door JOHANNES GERABDU8 JACOBUS DE VINK, wonende te Haarlem, een verzoekschrift ia ingediond om vergunning voor den kleinhandel in sterken drank in bet peroeel Noordoinde No. 20. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 25 Nov. 1896. E. KIST, Beoretaris. Leiden, 26 November. Uit goede bron vernemen wfl, dat door wijlen den beer D. Hartevelt ook aan de Leidsche Maatschappü van "Weldadigheid een legaat van f 1000 ia vermaakt geworden. De heer Henry Becque, die Zaterdag a. s. de eerste conférence van het seizoen in het Comité der Alliance Frangaise" zal houden, is een van de meest merkwaardige drama tische schrijvers uit het tijdvak na 1880. Wat reeds sedert eenige jaren voor den roman was gedaan en als voldongen feit door allen was aanvaard, nl. dat de werkelijkheid voor alles trouw weergegeven moet worden, dat zelfde trachtte hij voor het tooDeel tot stand te brengen. Zijn talent bestond daarin, dat hij den dialoog zoo dicht mogelijk tot de werkelijkheid leidde, zonder lange tirades of knaleffecten a la Dumas, dat hy in zijn intrige eenvoudig was en weinig offerde aan het conventioneels, waaraan de tooneelstukken uit het tijdperk van het tweede keizerrrijk zoozeer mank gaan. Deze toch zijn na 25 jaar reeds grootendeels verouderd, zooals on langs nog bleek bij een reprise van „Montjoie". De „Corbeaux", die in 1882 in het Théatre Frangais werden opgevoerd en vooral „La Parisienne", op hetzelfde tooneel in 1885 gegeven, waren in hun genre geheel nieuw, zóó zelfs, dat het publiek, zooals het meestal gaat, vond, dat de schrijver overdreef. Later is de troep van Antoine veel verder gegaan en zijn Paul Hervien 6n Henri Laredan tot het zoogenaamde „Théatre Rosse" gekomen, maar de stukken van Becque blijven onder de eerste en de beste van het realistisch genre in Frankrijk. De conférence, die hij zich voorgenomen heoft te houden over „La Vérité au Théatre", kan dus zeer belangrijk zjjn, daar hier de theorie na en naar de practyk komt. Wjj vestigen de aandacht op de aan staande voorstelling door het Hollandeche Tooneelgezelschap der heeren Gebroeders Yan Lier in de Stadszaal alhier. Morgen, Vrijdag-avond, zal daar door ge noemd gezelschap worden gegGven de 76ste opvoering van „De Operette-Koningin", het beroemde blijspel met zangen en dansen van den heer A. Reyding, den bekenden schrijver van „De Doofpot" en Maandaghouders". Naar de berichten verluiden, doet „De Operette-Koningin" zeker niet voor hare voor gangsters onder. Te Amsterdam wordt dit succesblijspel avond aan avond met den uit- bundigsten bijval in het Grand ThéStre opge voerd. De Am8terdam8cbe bladen vertellen er niets dan lof van. Alleen vroeger aangegane verbintenissen noodzaken de directie de lange reeks een enkele maal te onderbrekenintus- schen is deze daardoor in de gelegenheid dit successtuk ook in andere plaatsen van ons land te doen zien. Aan de monteering regie van den heer Isouard Yan Lier moet, tot in onderdeelen, de grootste zorg besteed zyn. Mevrouw BudermanYan Dijk speelt, zooals z\j dat kan, de hoofdrol: Bona, de Operette- Koningin, ep de waardigste wtyze ter zijde gestaan o. a. door den heer A. C. Kreeft. Hun vrooiyke, opgewekte coupletten zijn door ge heel Amsterdam populair geworden. Bovendien is er een koor van 6 dames en 6 heeren en een Engelsch dans- en zang-quartet. Het stuk speelt in Hongarije en geeft dus aanleiding tot het doen zien van vele fraaie kostumes en gelegenheid buitendien tot het aanbrengen van verrassende tooneeleffecten. De bladen in Den Haag, waar dezer dagen ook een voorstelling van „De Operette-Koningin" werd gegeven, gaven eveneens zeer gunstige verslagen. In het „Weekblad voor Muziek" schrijft de heer Hugo Nolthenius over de laatste uit voering van de afdeeling Leiden der Maat schappij tot Bevordering der Toonkunst als volgt „Te Leiden mocht ik Woensdag, helaas niet anders dan voor een klein gedeelte, de uit voering van Verdi's „Requiem" bijwonen. Ik houd van dit werk, ondanks zijn enkele triviale gedeelten. Wat ik van de uitvoering hoorde, deed mi] het zeer betreuren, van het geheel niet te kunnen genieten. Met do kranige solisten mevr. Noordewier, mej. Manifarge3, den beer Rogmans (als altijd slagvaardig voor den heer Thijssen ingevallen) en den he6r A. Van Rooy, met het voortreffelijke koor der Leidsche afdeeling en onder de magistrale leiding van den heer Daniël De Lange, genoot het werk een uitvoering, die de talrijke schoon heden in het mooiste licht stelde, die er en dit is het beste, wat van een uitvoering kan gezegd worden die er belangstelling, ja, liefde voor heeft gekweekt. „Het bestuur der sympathieke Leidsche afdeeling zij met het volbrachte goede werk van ganscher harte geluk gewenscht." De eerwaarde Zuster Werenfrida (mej. Hildegonde Bruinsma), die sedert 41 jaren regilieuse is in de orde van den H. Vincentius to Tilburg, viert haar 25 jarig verblijf in het Liefdegesticht te Leiden, waar zij onafgebroken gedurende al dien tyd in de scholen by het onderwijs is werkzaam geweest. De eerste zitting van den militieraad zal voor belanghebbende lotelingen van de lichting 1897 der gemeente Alkemade worden gehou den te Leiden, in het Invalidenhuis, op Woens dag 16 December a. s., 's nam. te één uur. Het is van belang, dat de vrijstellingen als eenige wettige zoon, of wegens broederdienst, ook in deze zitting gevraagd worden. Voor de gemeente Oegstgeest zal de eerste zilting te Leiden plaats hebben op Maandag 14 December a. s, 's namiddags te l'/4 uur. Het aandeel van de gemeente Oegst geest in de te leveren manschappen voor de lichting der nationale militie van 1897 be draagt 6. Voor Voorhout bedraagt dat aandeel 2. Ongeveer de geheele namiddag ging gisteren heen met het opmaken door de Tweede Kamer der nominatie voor de vacature in de Rekenkamer. Over den eersten en den tweeden candidaat werd telkens viermalen gestemd; de derde candidaat werd by tweede stem ming aangewezen. Samen dus niet minder dan tien stemmingen. De uitslag van den hardnekkigen strijd is geweest, dat by vierde stemming het lid der Tweede Kamer voor Hilversum mr. Th. P. Baron Mackay met 46 tegen 45 stemmen de overwin ning behaalde op den heer M. G. DeBloeme, vroe ger hoofdambtenaar by de Rekenkamer, thans administrateur bij het hoofdbestuur der posterijen en telegraphie. Laatstgenoemde werd b\j vierde stemming op de tweede plaats ge bracht tegenover den heer Yan Reenen, secretaris der Rekenkamer. Deze bekwame hoofdambtenaar, die zich beschikbaar had ge steld, heeft geen plaats op de voordracht gekregen. De derde candidaat is do heer Yan Os, lid der Qedep. Staten van Gelderland. De beraadslagingon over het wetsontwerp tot invoering der nieuwe regeling van de per- soneele belasting zyn aangevangen met eene rede van den heer Vermeulen, waarin deze invoering bestreden werd, voornameiyk uit vrees, dat de leden daardoor niet meer vry zouden zyn by het uitbrengen hunner stem over het aanhangige voorstel of over nader in te dienen voorstellen betreffende de regeling der gemeente-financiën. In Den Haag is met verlof aangekomen do heer Keun van Hoogerwoerd, consul- generaal der Nederlanden in Siam, te Bangkok. Te 's-Gravenhage overleed de gepension- neorde kapitein der inf. E. J. F. Franck. De heer De Raymond, secretaris van de Belgische legatie te 's-Gravenhage, is van een langdurig buitenlandsch verlof terugge keerd. De algemeene commissie tot veredeling van het ambacht hield dezer dagen, onder voorzitting van den heer CoDrad, in de resi dentie eene vergadering, die door afgevaardig den uit verschillende steden des lands, waar vertakkingen dier instelling gevestigd zyn, werd bijgewoond. De bisschop van Haarlem heeft den weleerw. heer De Bouter, rector van St.-Jacob te Amsterdam, op zyn verzoek eervol ontsla gen als bisschoppeiyk inspecteur van het R.-K. byzonder onderwys en in zyn plaats benoemd den weleerw. heer "Willemao, rector in het gesticht „De Voorzienigheid". Uit Sittard komt bericht van het over lijden van mr. H. F. Lambrechts, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Den vorigen dag werd de heer Lambrechts aan het station door een beroerte getroffen en kreeg hy by den val nog ernstige hoofdwonden. Een en ander had zyn plotselingen dood, op den leeftyd van 67 jaren, ten gevolge. Het ïyk is naar de woonplaats van den overledene, Papenhoven Grevenbicht, over gebracht. Door wyien den heer M. Manger Cats, to Leeuwarden, vroeger gedurende een twin tigtal jaren voogd van het Nieuwe Stadswees huis, aldaar, is aan deze inrichting vermaakt de som van ƒ10,000, vry van successierecht. De heer F. v. d. Goes is uit de redactie van „De Nieuwe Tyd" getreden en opgevolgd door den heer Tribels. De heer v. d. Goes biyft echter medewerker. Op het Nationaal Congres van Handels- en Kantoorbedienden in Nederland, te Utrecht gehouden, kwam ook aan het woord ae heer W. C. De Graaff, onder voorzitter der Handels- en Kantoorbedienden-vereeniging „Vooruit", ten einde in te leiden: de vorming van een Nationalen Bond. Spr. noemde de oprichting van den Bond het eenige middel, om te geraken tot betgeen in de vorige zittingen van het Congres als wenscbeiyk was aangegeven. Het is nood- zakeiyk, dat men van dezen dag af verbonden biyft en hoe nuttig de plaatselyke vereenigin- gen ook werken, toch voldoen zy nog niet aan het ideaal, dat men zich stellen mag. Nog te weing kantoorbedienden hebben zich by elkaar aangesloten. Het is noodig, dat de Bond zich uitsluitend de behartiging der leden over gansch het land ten doel stelt; medewerkt tot verbetering van het lot der minder be deelden. Een zoo ruim mogeiyk te stellen program moet mogeiyk maken, dat Diemand, welke zyn politieke of godsdienstige overtui ging ook zy, zich zal behoeven te onttrekken. Alleen ooor aaneenslaiting is veröeteriDg in den maatschappelyken en financiêelen toestand te verwachten. „Onderlinge hulp, voor en door allen 1" moet het doel zyn. Spr. stelde de volgende conclusie: „Het Congres, zich vereenigende met de ge voelens van den inleider omtrent het vormen van oen Nationalen Bond voor Handels- en Kantoorbedienden, spreekt den wensch uit, dat zoo spoedig mogelyk moet worden over gegaan om den Bond te vormen, en draagt het Congres-bestuur op zich in deze diligent te verklaren." Met daverend applaus werd deze motie door de vergadering zonder eenige verdere discussie aangenomen. Toen het voor het Congres samengestelde programma was afgehandeld, nam op voorstel des heeren De Ruyter het Congres een motie aan, waarin dank wordt betuigd aan de pa troons, die hun bedienden de gelegenheid gaven dit Congres by te wonen. De voorzitter der Utrechtsche vereeniging, de heer De Raatt, bracht dank aan de com missie, die het Congres vormde, met name aan don heer De Graaff, dia het initiatief tot Benoemd H. B. Van Slooten tot burgemeester htt Congres nam, waarna het Congres met de der gemeente Rauwerdorliem. In hunnen i*ang overgeplaatst bij het regiment van meening, dat hy, voor deze betrekking bedankende, zyn wachtgeld zou verliezen. Andera leden zyn van oordeel, dat een onderwyzer niet tegen zyn zin en zonder sol licitatie kan benoemd worden, daar artikel 28 der onderwyswet de wyze van benoeming regelt en alleen spreekt over benoeming uit een voordracht. Omtrent deze aangelegenheid is het oordeel van bevoegde autoriteiten ingeroepen. De correspondent te Rome van de „N. R. Ct." seint: De Koninginnen bezochten gisteren nog de Arabrosiaansche bibliotheek. HH. MM. werden een uur lang rondgeleid door den abt Cfri mi. De Regentes bezichtigde in het byzonder de handschriften van Leonardo Da Vinei en het beroemde Homeras-manuscript. De Vorstinnen toonden veel belangstelling. De heeren Jos. Cramer en Louis Coenen zullen dezen winter in de voornaamste steden van ons land sonates voor viool en piano voordragen. Blykons den door hot departement van oorlog uitgegeven staat van de standplaatsen van de corpsen en onderdeelen van corpsen der landmacht, alsmede van de staven en de hoofdadministratiën dier corpsen op 1 Nov. 1896, moeten de verlofgangers der militie te land door de burgemeesters worden gediri geerd naar de volgende plaatsen by het onder de wapenen komen met spoed; indien die verlofgangers alsdan niet in het bezit zyn van hun zakboekje en niet met zekerheid weten, naar welke standplaats zy zich moeten begeven: Reg. grenadiers en jagers, 2de reg. inf., 1ste reg. huzaren, 2de en 3de reg. veld artillerie naar 's Gravenbage; 1ste en 7de reg. inf., corps rydende artillerie, 2de en 4de reg. vesting artillerie, corps pantserfort-artill. en 1ste comp. hospitaal-soldaten naar Am sterdam; 4de reg. inf. en 3de reg. huzaren naar Leiden; 5do reg. inf., 1ste reg. veld art., lste reg. vest.-art., corps genietroepen en 2de comp. hospitaal-soldaten naar Utrecht; 6de reg. inf. naar Delft; 8ste reg. inf. naar Gouda; 2de reg. huzaren naar Haarlemcorps pontonniers, corps torpedisten en 3de comp. hospitaal-soldaten naar Dordrecht; 3do reg. vest.-art. naar Gorkum. Het stoomschip „Jason", van Amsterdam en Liverpool naar Java, arriveerde 24 Nov. te Singapore; de „Kaiser", van Oost-Afrika naar Vlissiogen en Hamburg, arriveerde 25 Nov. te Aden; de „Maasdam" vertrok 25 Nov. van Rotterdam naar Nieuw-York; de „Prinses Sop ie" vertrok 25 Nov. van Batavia naar Amsterdam. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd bij den generalen staf, tot luitenant-kolonel, de majoor H. P. Staal, van dien staf, chef van den staf in de Stelling j van Amsterdam. Benoemd tot kantonrechter te Zaandam, mr. P. i H. Smits, thans substituut griffier bij de arrondis- seiuents-rechtbank te 's-Herlo.:cenbo3chtot griffier bij «!e arrondissementsrechtbank te Arnhem, mr. S. Sieeswijk, thans rechter in de arrondissements rechtbank te Amsterdam. gebruikelyke plichtplegingen werd gesloten. De hoofdpersonen van het Congres verzamel den zich 's avonds aan een gemeenschappelyken maaltyd in het gebouw „De Vriendschap", en daar werden minder officiéél, meer gemoedelyk, de verschillende quaestiën nog e9ns bepraat en stortten de verschillende dischgenooten een vloed van welsprekende toosten over elkanders hoofden uit. Naar men wil, heeft de commissie, be noemd tot het zoekon naar een geschikt terrein tot het oprichten van een permanent schietkamp voor de infanterie, dat terrein gevonden by Schoorl, alwaar voor eenige jaren proeven met granaten met brisante springmiddelen werden gehouden. Het beschik bare terrein heeft aldaar een lengte van ruim één uur gaans. Volgens het „Vad." zal Hr. Ms. „Piet Hein" by zyn vertrek naar Konatantinopel tot aan de Gronden vergezeld worden door Hr. Ms. „Evertsen". Beide schepen zyn voor zien van grootere spuigaten en eerstgenoemd vaartuig van kimkielen. Op beide schepen zal een ingenieur der marine de reis medemaken, om nu opnieuw de zeewaardigheid er van te beproeven. Te Loosdrecht doet zich de volgende vraag voor op het gebied van het schoolwezen: Door de invoering der schoolwyken daalt het aantal leerlingen te Nieuw-Loosdrecht zooals werd medegedeeld beneden de 90 en zal dientengevolge de onderwyzer Zuidhoek op wachtgeld gesteld moeten worden. Nu is er echter te Oud-Loosdrecht een vacature. Eenigo leden van den Raad wenschen den onderwyzer Zuidhoek, die evenwel nog niet solliciteerde, hiervoor aan te wyzen en zyn grenadiers en jagers, de kapiteins J. Van Voort- huysen, van het 2de, F. Ton net, van het 3do, en W. F. K. Bischoff van Heemskerck, van het 8sto regiment infanterie, zoomede de eerste luitenant J. M. Mazel, van het Gde reg. infanterie. Aan den kapitein F. Van der Breggen, van het 6de regiment infanterie, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het ordeteeken 3de klasse van het Borstbeeld van den Bevrijder Simon Bolivar, hem geschonken door den President van de Vereenigde Staten van Venezuela. Telegraphie. Bij de sluiting van het station der Hollandscbe IJzeren Spoorwegmaatschappij te Venenburg is het daarin gevestigde, voor den publieken dienst aangewezen spoorwegtelegraaf kantoor mede opgeheven. TWEEDE KANER. Staatsbegrooting 1897. Justitie. In zyne memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer ver dedigt de Minister in de eerste plaats zyn financiëel beleid. "Wat zyne werkzaamheid betreft, wjjst do Minister op de verschillende wetsontwerpen, dio reeds werden ingediend of in bewerking zjjn. "Weldra zullen worden ingediend een wets ontwerp tot herziening der Boterwet; een wetsontwerp tot wyziging onzer wettelyke bepalingen omtrent de vaderiyke macht en een wetsontwerp tot verhooging der jaarwed den van de ambtenaren van het openbaar ministerie by de kantongerechten. Met betrekking tot de rechtsverhouding van H. M. de Koningin tot haren toekomstigen gemaal, herinnert de Minister er aan, dat de vraag of eene wettelyke regeling van de burgerrechteiyke verhouding tusschen-H. M. do Koningin en haren toekomstigen gemaal. afwykende van het algemeen geldend recht, behoorc te worden tot stand gebracht, reeds ontkennend werd beantwoord. Omtrent de belegging van gelden van min- derjirigen en onder curateele gestellen trad de Minister in overleg met zun ambtg noot van financiën. Voor den aandrang, om nog in dit zittingjaar de aanbevolen wetswijziging tot stand te brengen, schynt geen voldoende grond te bestaan. Een wetsvoorstel tot ver ruiming der bepaling van artikel 449 2do lii Burgl. Wetb. zal evenwel worden voorbereid. De Minister heeft naar aanleiding van den daartoe in de Eerste Kamer uitgesproken wensch overgelegd het advies van den Raad van State betreffende het wet geworden voor stel van mr. Hartogh. Zoodra daartoe de gelegenheid is, zal een wetsontwerp in behandeling worden genomen betreffende de voorwaardelyke veroordeeling. De langdurige preventieve hechtenis, onlangs nog te Rotterdam toegepast, h^eft den Minister geleid tot de nadero overwegiog of niet eenige voorziening tot toekenning van schadeloos stelling in sommige gevallen zou kuDnon worden getroffen. Een onderzo3k zal worden ingesteld in hoeverre door den minister van justitie maat regelen kunnen genomen worden om meer eenheid te brengen in de toelating van vreem delingen. De niet-uitlevering van de twee vreemdelingen, onlangs te Rotterdam gearres teerd, is niet het gevolg van onvoldoende regeling van ons strafrecht. Wijziging der Arbeidswet Met instemming hadden vele leden dit wetsontwerp begroet en het kwam hun voor, dat voor de zuivelfabrieken het verbod van vrouwenarbeid op Zondag inderdaad niet kan worden gehandhaafd zonder de zuivelindustrie ernstig te schaden Ook andere bedril ven ondervonden belemmerenden invloed van de Arbeidswet, en billyk oordeelden sommige ledeD het, dat in het algemeen meer vrygo- vigheid worde betracht met het maken van uitzonderingsbepalingen, om de industrie niet te zeer aan banden te leggen. Andere leden drongen echter er op aan elke afwyking van de voorschriften der Arbeids wet binnen de engst mogelyke grenzen te beperken. Plaatselijke belastingen. Het had by het afdeelingsonderzoek de aandacht getrokken, dat op Urk, waar do jaarlyksche opbrengst van den accijDS op het geoistilleerd slechts 616 bedraagt, de kosten van invordering f 100 bedroegen, terwyi voorts gevraagd word of ten aanzien van Vlissingen de belasting op het gemaal niet afgeschaft kon worden, zoo noodig met ver hooging van die op het gedistilleerd. Armbestuur. Blykens het voorloopig verslag van de com missie, in wier handen is gosteld het Verslag over de verrichtingen aangaande het armbe stuur over 1893, werd andermaal de opmer king gemaakt, dat het verslag is ingericht in een vorm, die het niet mogeiyk maakt zich over den toestand der armverzorging in Neder land een juist begrip te vormen en daaruit evenmin een doeltreffend overzicht te ver kregen. Zy hoopt, dat het in 't vooruitzicht gesteWe overleg met de Centrale Statistiek verbetering hierin zal brengen. Tevens zal er meer overleg moeten zyn tuèschen kerkelyk en burgeriyk armbestuur. By het behoud der tegenwoordige inrich ting van het verslag werd opgave van de cyfers van vorige jaren gewenscht ter ver- geiyking. De beste wetten, die men over armenzorg zal maken, zullen h. i. onvruchtbaar blyven, wanneer men niet verzekerd is van samen werking der verschillende armbesturen en armverzorgers. Gevraagd werd naar meer byzonderheden van hetgeen in ons land op het stuk van armenondersteuning wordt gedaan. Eoofdstuk IX der Staatsbegrooting voor 1896. Een nota van den minister van waterstaat ter beantwoording van het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over de suppletoire water- staatsbegrooting voor 1896, houdt o. a. in, dat eerst in 1897 zal kunnen worden aangevangen met den onderbouw van de brug over den IJael by Westervoort. Voorts blykt, dat alsnog by nota van wyzi ging voorgesteld wordt het uitgetrokken bodrag der verhooging van den poet: Herstel van winter- en stormschade met f 40,000 te ver meerderen, daar sedert de indiening van het wetsontwerp het tekort op dien post nog belangryk is toegenomen, terwyi ook is te

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1