SINT-WCOLMSFEEST. St.-N icol aas-Étalage p. J. c. dee, oü Simei 230a. Amatenr-Photographie H. F. HOOSEMANS, I La Lampe Beige. J. L. CREYGHTON. w Alles uitstekend geschikt voor St.-Nicolaas-Cadeanx. Dtl CAREL F. HAZENBERG. N". 11275. Woensdag 25 November, A% 1896 feze £ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven Tweede Blad. Yervolg der Advertentie». lirandasf^urantie op Beurspolis. 8277 8 Aalmarkt 25. LEIDEN. N SSBüEËSiEBiiÊtABJ SP 29. Apotkekcrsdijk 29. Ruim 1600 verschillende soorten Stoelen, Door deze heb ik mijne geachte Cliënteele, zoowel binnen als buiten de stad, mede te deelen, dat mijne GEEEED IS, welke dit jaar bijzonder uitmunt door eene uitgezochte keuze in Luxe-, Huishoudelijke en IViklselen Artikelen. De prijzen zijn zóó gesteld, dat ze iedere REÊELLE en SOLIDE concurrentie het hoofd kunnen bieden. BREESTRAAT 103. zl LEIDSCH BA&BIAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. l.io. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers*0^ PRUS DER AD VERTENTIEN Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad r ri OF> ■(in-'l-T'/i KOLONIËN. BATAVIA, 21 en 22 October. Te Batavia hebben do heeren, oorspronkelijk door den G.-G. uitgenoodigd het hoofdcoinité te vormen voor een nationaal huldeblijk aan de Koningin-Regentes, vergaderd met de door hem geassumeerde leden. In hoofdzaak werd besloten tot het vormen van gewestelijke commission in Nederlandsch- Indië, en om aan den president en den secre taris de redactie van de aan de hoofden van gewestelijk bestuur te richten circulaires en aan beide do leiding der loopende aangelegen heden over te laten. Tot vice presidenten werden benoemd: de vice admiraal G. Kruys en de luit. generaal J. A. Vetter, tot thesaurier de heer D. Groene- veld, president der Javasche Bank, tot secre taris de heer H. M. La Chapelle, secretaris van den Raad van Ned.-Iödië. Staande de vergadering werd voor pl m f 2250 ingeteekend. Als hoofdbeginsel is op den voorgrond gesteld eene geheel vrijwillige, spontane uiting van erkentelijkheid in het leven te roepen en te bevorderen, de eenige, die voor Hare Maj steït waarde kan hebben De krachtige medewerking van de pers werd door den aanwezigen redacteur van het „Bat Nieuwsblad", den heer Daum, die vermeende in den geest van de redacties van alle N. I. dagbladen te spreken, toegezegd. Atjeb. In een telegram uit Kotta-Radja van 21 Oct. aan het „Bat, Nieuwsblad" wordt, gemeld, dat het dtrde bataljon en twee compagnieën van het zesde naar PeëDg en Moeloe, via Djerir, zouden uitrukken, doch een later tele gram aan de „Deli Courant" (van 23 Oct.) meldt dat tegenbevel is gegeven, wegens den hoogen waterstand. De „Java-Bode" spreekt in zyn mailover zicht over de benoeming van den overste Van Vliet tot civiel en militair gouverneur vau Atjeb en Onderhoorigheden. „Reeds een paar maanden geleden", zegt het blad, „was by tot dien post aangewezen, namelijk door de regeering, niet door de stem van het leger. Want hoe hoog de heer Van Vliet, wat karakter en bekwaamheid aangaat, ook staat aange schreven, toch is in Atjeh niet hy, maar de overste Van Heutsz de gewilde man". Het blad vreest, dat 't voor dezen onder de bevolen van den nieuwen gouverneur geen blijven zal zijn, en zegt verder: „Men zou er toe komeD om aan te nemen, dat de regeering aan den chef vari den staf in Atjeh onder generaal Deykerhoff de voorkeur heeft g-geven, omdat het van don heer Van Vliet bekend is, dat by met het stelsel der regeering, onder dien gou verneur toegepast, instemt, terwijl de overste Van Heutsz een andere meening is toegedaan, en het opperbestuur gein radicale verandering van politiek wil. Doch dit is eenigszins tasten in den blinde, gelijk èn opperbestuur èn Indische r-. geering waarschijnlijk ten aanzien van de Atj hscne aangelegenheden ook doen." Het „Bat. Nieuwsblad" laat zich daarentegen als volgt uit: Het komt ons voor, dat de vrees voor een ander „stelsel" in Atjeh, als daar een andere gouverneur komt, ongegrond is. Wanneer het niet de bedoeling was van regeering en legerbestuur, het tegenwoordig systeem te blijven volgen, waarom dan zou men het den reeds meer dan drie maanden waarnemenden gouverneur hebben toegestaan? Een waarnemende titularis zal voor den korten tyd van zijn interregnum wel niet zulke ver strekkende preferenties hebben, dat daar geen tusschenkomen aan was. Is derhalve de regee ring niet van plan een ander stelsel in Atjeh te volgen, dan zul zy ook zeker geen gouver neur derwaarts zenden, die dat wel zou willen, of wien het zou worden toegestaan. De „Deli Courant" van 24 Oct. zegt: Wy vertrouwen, dat de nieuwbenoemde gouverneur volkomen homogeen zal wezen met de intentiën vaD gouverneur generaal en Jeger-commandant; dat by de zoo bloedig verkregen voordeelen in Atjeh zal weten te behouden en uit te breiden en dat de regeering in Nederland zich niet van deze richting zal laten afbrengen door de oppositie van som mige leden der Staten Generaal Wy hopen, dat aan dezen nieuwen gouver neur het lot van zoovelen zijner voorgangers moge bespaard- blijven, namelijk van door den drang der partyen te worden verphtterd. De „Deli Courant" van denzelfden datum meldt ook nog. Generaal Deykerhoff stelde zich op 11 September disponibel voor her plaatsing. Aan het „Soer. Hbl." wordt uit Kotta-Radja, dd. 2 Oct., o a. het volgende geschreven: De expeditie naar Pedir is om de cholera onbepaald uitgesteld, zegt men; anderen willen echter weten, dat men hiertoe eerst vergun ning van Batavia moet hebben, omdat de ge volgen bij een eventueel échec van grooten omvang zouden zyn, vooral uit een politiek oogpunt. Nu, als dit waar is, dan zal er niet veel van komen Te meer zal van uitstel afstel komen, als de nieuwe gouverneur Van Vliet de volgende week de teugels van het bewind zal komen aanvaarden, zooals men hier vertelt, hy toch ook is een aanhanger van het blyven binnen de linie; als men dan eerst gaat wry ven en schryven over het al dan niet ondernemen van de excursie, zal intusschen de west moesson in vollen gang en wy dus genoodzaakt zyn om een drie maanden te wachten minstens, waar door den vyand gelegenheid wordt gegeven om meer van onze plannen te weten te komen en zich daarnaar te gedragen. Neen, de meesten] zyn het hierover eens, dat men nu. dadeiyk moet uitrukken, terwyl de mo?sson nog goed en de vyand overal tot zelfs in de kuststaten moreel geschokt is. Van Heutsz, toch ook geen kleine jongen in Atjeh-zaken, is van dezelfde opinie en zyne adviezen zijn steeds gebleken goed te zijn en volstrekt niet zoo maar zonder grondige reden gegeven. Eene patrouille uit Lambaroe heeft de hila riteit van menigeen opgewekt. Zy moest naar Biloel en tevens de door te trekken kampongs doorzoeken, zoo arriveerde zy te Tobaloe by het huis van het met ons bevriende hoofd Toekoe Nja Mohamad, en zag tegen het vlak naast gelegen blokhuis een achterlaadgeweer hangen. Natuurlyk werd dit dadelyk gean nexeerd en het hoofd gevraagd, of hy er nog meer had. „Jawel", zei deze, en kwam, ge holpen door zyn volk, met nog 14 stuks aandragen. Niettegenstaande de pertinente verklaring van Nja Mohamad, dat zich geen enkel vuur wapen meer in huis bevond, moest hy met gevolg en vrouwen en kinderen naar buiten en ondeitusschen werd alles binnen onderst boven gekeerd, doch natuurlyk niets aange troffen. Er mankeerde nog maar aan, dat ook hier „gerampast" ware geworden, evenals te Lam ILr; zulke dingen zouden wel den be- vrienden Atjeher geen hoogen dunk geven van onze vriendschap. Enfin, de door ons aan Nja Mohamad in bruikleen gegeven geweren werden in triomf Lambaroe binnengebracht en met gepaste voldoening den linie-commandant aangeboden toen doze echter de toedracht der zaak hoorde, had hy wel lust den patrouille-commandant met de geweren terug te zenden naar de plaats, waar hy ze gehaald had. Hier hebben wy weer een voorbeeld van boekengeleerdheid zonder kannis der praktyk; vellen vol schreef de commandant dezer patrouille in het „Militair Tydscbrift", hy woonde de krygsschool by, kreeg een plaatsii g aan het departement van oorlog, en by de eerste de beste gelegenheid, waarin hy moest toonen een bruikbaar troepeuofficier te zyn, liep hot spaak. Welke Atjeher zal tegenwoordig zoo maar goedsmoeds een geweer, en nog wel een Beau mont, ten toon stellen en op de eerste vermaning met nog 14 andere kom n aandragen, als by iets kwaads tegen ons in zin had! En waarom niet eens aan zijn onderbebbc-nde officieren gevraagd wat zy er van dachten of nadere inlichtingen ingewonnen desnoods by minde ren, dan had hy zich niet belachlyk aangesteld. Lomlbok. Met betrekking tot de inzichten der reges ring ten opzichte van het eiland Lombok en den zorgeischenden toestand aldaar, wordt aan het „Bat Nol.," dd. 22 Oct., van betrouw bare zyde het volgende medegedeeld: Het voornemen bestaat, om het garnizoen te Boeleleng (Bali) bestaande uit twee com pagnieën infanterie en sedert Juni 1894 als observatiecorps aldaar gelegerd op te heffen en te dosn overgaan naar Lombok. Het gar nizoen te Mataram zal met deze troepen wor den versterkt. Nu door de jongste gebeurtenissen de urgen tie is gebleken, dat men ook te Mataram op alle gebeurlykheden moet voorbereid zyn, zal ook het defensief vermogen van deze verster king belangryk worden verhoogd. Bereids zyn de kosten hiervoor geraamd op een bedrag van ruim f 30,000. Aan de oostkust van het eiland wordt, noor delijk van Laboean Hadji, dat niet aan alle eischen voldoet, gezocht naar een geschikt punt voor de vestiging eener benting voor een bezetting van ongeveer 100 bajonetten. De plaats zal voortdurend gelegenheid moeten bieden voor inscheping en debarkement van troepen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik U deze letteren in Uw veelgelezen blad te willen plaatsen. Tegen Zondag avond was er een tooneeluitvoering aangekondigd in de Stadsgehoorzaal. Zooals gewoonlyk kon men dan plaatsen bespreken. Nu had ik uit voorzorg, om toch maar een goede plaats te hebben, een plaats besproken. Maar o weel na afloop van het eerste bedryf werden wij plotseling van onze plaatsen afge worpen en stormden al de menschen, die achter ons zaten, naar voren en ook op onze plaatsen. Wy gingen daarop reclameeren by de personen, die over de orde gesteld waren. Maar wia schetst onze verbazing, toen wy als antwoord eene vero- tschuldiging aanhoorden zooals ik nog nimmer gehoord heb. „Daar kunnen wy niets aan doen, mynheer; wy kunnen hen niet tegen houden." En zoo moesten wy blijven zitten verre van onze besproken plaats. Zou er nu niets aan te doen gewee-t zyn? Hopende, dat er een volgenden keer betere maatregelen genomen zullen wor den, zoo zeg ik U by voorbaat dank voor de verleende plaatsruimte. Uw Dienaar Willem Van den Burg, Eooftkade No. 105c, 's-Gravenhage. Den Haag, 22 Nov. 1896. P.S. Wy konden niemand anders te spreken krygen dan de twee personen, die over de orde gesteld waren, en die stonden ons nog op den koop toe uit te lachen. Voorwaar erg treurig I Mijnheer de Redacteur/ Voor 't laatst verzoek ik U beleefd my nog een plaatsje af to staan in Uw veelgelezen blad, ten einde te kunnen antwoorden op het ingezonden stuk van den beer X., dato 21 November. Om bedoeld ingezonden stuk on- mogelyk te maken, gevoel ik geen lust, daar ieder, die het met aandacht leest, er de dwaas heid wel van zal inzien. Ik biyf by rnyne bewering, dat, alhoewel de dienstregeling der Maatschappy aangeeft, dat de tram overal stil houdt waar het ver langd wordt, het een verregaande plaagzucht tegenover de overige passagiers zou zyn, om, wanneer de tram stilstaat, om een passagier uit te laten, haar een paar huizen verder weer te doen ophouden. Of is schry ver soms kreupel of zwak in de beenen? In dat geval is het niet ten kwade te duiden. Schrijver X. zou goed doen de directie te verzoeken een seintoestel in de wagens aan te laten brengen, ten einde den machinist te kunnen waarschuwenik zelf heb reeds de aanmerking gemaakt tegen een der con ducteurs. Wat de verdere punten betreft, deze i vestig ik met myn vorig schryven; alle» n wat het gezegde van Jongejuffrouwen aan gaat, daar wil ik niet mede zeggen, dat Jonge juffrouwen zich moeten laten beleodigen, maar dat die eerder hunne toevlucht nemen tot zwygen. En thans, zeg ik nogmaals, wanneer schry ver X. eene zuivere, rechtvaardige zaak voor had, dan zou hy zich tot de Directie wenden met eene klacht tegen den conducteur in quaestie; nu doet hy dat niet, omdat hy zich man tegenover man niet weet te ver antwoorden, doch speelt tegenover het publiek de beleecigde onschuld, en tracht zoodoende de conducteurs by het publiek onmogeiyk te maken. U, Mijnheer de Redacteur, niet verder wil lende lastig vallen, en U tevens myn op rechten dank zeggende voor de genoten plaatsruimte, verblyf ik Leiden, UEd. Dw. Dienaar, 22 Nov. 1896. Eilers. Geachte Heer Redacteur! Heden ontving ik en waarschynlyk velen met my een stembiljet om vyf Je ten voor de Kamer van Koophandel in te vullen. Da verkiezing zal op 30 November a. s. plaats hebben, terwyl bet heden reods 24 Nov. is. Onwillekeurig komt by my de vraag op of eene dusdanige benoeming van zoo weinig gewicht is, dat men het hier nooit de moeite waard acht, eene vergadering te beleggen, ten einde candi Jaten te stellen en te bespreken. Ik meen, dat hot van groot belang is, dat mannen worden gekozen, die met handel en nyverheid bekend zyn. Ik geloof, dat men in andere steden het wel de moeite waard acht, van te voren canaidaten te stellen en van gedachten te wiss.leu. Hier schynt men op eigen goedvinden eene lyst van candidaten te maken en ontvangt men dan een dag vóór de verkiezing bezoek van dezen of genen met het verzoek bepaalde Hoeren te kiezen. Wanneer de Kamer van Koophandel iD eene stad als Leiden zoo weinig belangstelling waard is, dan zou een oningewyde in de meening kunnen komen, dat het lidmaatschap voor de Kamer van Koophandel slechts een ©erebaantje is. Gaat er wèl eene kracht uit van de Kamer van Koophandel, die toch strekken moet tot bevordering van den bloei van handel en ny verheid, dan zult u, Mynheer do Redacteur, met my moeten instemmen, dat het zeer vreemd is, dat men hier zoo weinig belang In deze verkieziog stelt. Met de plaatsing van deze regelen zult U my zeer verplichten. Ik heb de eer te zyn, Hoogachtend, Leiden, Uw dw. Dr. 24 Nov. 1896. M. Eerkeiyke Beriohioa. Woubrugge: Geref. Kerk. Woensdag avond te halfzeven ds. O. D. Eerdmans, pred. te Boskoop. Snleggeitlen oi' ailiulnbira(k'l{o9te» worden niet In rekening gebiacht. Sterk Lichtgevend "Vermogen. Eenvoudige Constructie. Volkomen "Veiligheid. Uoor deze voordeelen is deze Lamp de meest practische aller Petroleum- jLCjj lampen, terwyl dit door een byna 10 jarig georuik voldoende be- ggj wezen is. Eene groote verscheidenheid Hang- en Staande lampen van dit Systeem as is in ons Magazyn geëtaleerd en §|l vestigen wy vooral de aandacht op p|j de fijnere Hanglampen, die geheel LJ van massief, fijn gepolijst Koper PÖj gemaakt zyn. 8455 25 Üi Si ca «3 .£2 £-. ca S3» RUIME KEUZE Pocket-Kodaks, Hallets, Hand- en Statief-Kamera's, Objectleven, Momentslalters, enz. GROOTE SORTEERING Laxe-Kartons, Albums, Diapositief-hangers, Nikkelen Haampjes, enz. GROOTE VOORRAAD diverse Photographle-benoodlgdhcden. 8267 30 aangehouden op de grenzen, uit eene der eerste fabrieken, zullen volgens de getaxeerde priizen der douanen in de Meubel- en Moelenfabrlek van Firma B. F. RAMAKER» 173 11 aarf cm nierstraat 173 UITVERKOCHT worden en 13 Nleun-straat lft. 2714 10 8360 56 Aanbevelend,

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 5