Couvó zal ter opluistering eenige „bronzen" tozenden. Voor ve tweede kunstbeschouwing die vermoedelijk in Januari zal vallen, heeft ae beer Taco Mesdag een deel uit zijn rijke collectie toegezegd. „Jour dee Morts" is een mooi gedichtje van Georges Bidache, deel uitmakend van een bundel „Róve3 pöl rins", die binnenkort het Ifcnt zal zien. Het versje luidt: Jour des ITIorts. Le ciel a mis une voilelte A ses regards ensol-illós Dont l'azur serein s'est brouillé Et teiaté ü'pmbre violette. L'air vitreux et lourd sent la mort Dans ce jour tamisó d'automne Et c'est la chute monotone De3 feuilles a la robe d'or. Le vieux chemin du cimetière D'un mol t?.pis s'est revotu, Órgeuil des grands platanes nus Quo les pas ótouffes enterrent. Invisibles fantömes tlancs Toutes les ames en allées Flutcent autour des mausolées Les cluches tintent lentement. Et monte vers le grand cïel blöme, Dans le jour pale de midi Qu' éciaire un soleil attiódi, Le parfum lourd des cbrysantbèmes. Van Maurice Maeterlinck, de fijnvoelige ocbryver van „Pélléas et Mé.'isande", is thans een nieuw werk verschenen, dat terecht zeer de aandacht trekt: „Aglavaine et Sélys tte" In „Het Vaderland" van 15/16 November schreef „Lynceus" een zeer lezenswaard „Haagsch Uitkijkje" over „mysticisme", waar uit ik dit slot overneem: „En nu nog een enkel, zeer kort woord over het jonaste werk van MaeterÜDck, oat ik niet evenals de vorige drama's en „Le trésor des humbles" algemeen b-.k^nd mag veronderstellen. Ik wil niet treden op het g e led van uw tooneelverslac'gever, die mis ach dit drama uitvo rig met u zal besp e k*n; ik wil alleen wijze.i op een feit, dat een voor-pelhng zou kunnen inhouden voor de tooXjiiistije werken van den auteur. Met „Aglavaine et Selysette" naderen wy de ge gevens der gewone, moderne tooneelstukken. Het behandelt de verhouding tusschen twee vrouwen, die denzelfden man liefhebben. Selysette is de wettige vrouw, Aglavaine is de weduwe van zijn broeder Zy is de „beauté intérieurs" en worJt evenzeer vereerd en go- liefd door Selysette als door den man, Méléandre. Van het oogenolik, dat z'y in het kasteel komt, begrijpen wij, dat zy zal over winnen. Maar hoe? Niet in ^yandscbap Haar „beauté intérieure" onderwerpt in liefde die arme Selysette, die zich uit liefde voor Méléandre en uit liefje voor Aglavaine den dood zal geven, zonder daarom, in het drama, nog de meerdere vanAglavaine te worden. Integen deel, Sélysötte dankt baar de schoonheid van ie», die baar offervaardig maakt, en sterft gelukkig, in het bewustzijn een daad volbracht te hebben, waartoe zij zonder Aglavaine's invloed niet in staat zou zyn geweest. En nu blykt, nu Maeterlinck een fabel heeft gekozen, die and-ren vóór hem hebben behan deld, boe ondefinieerbaar subtiel zyri kunst is "Want h t drama als „Tranche de viV' be bc> ouwd, is weerzinwekkend, Aglavaine, die Méléandre kust en zich door hem laat omhel zen, terwyl zy niets dan woorden van groote vriendschap heeft voor Sélysette, die 't arme vrouwtje zóó weet te beheerschen, dat zij niet eu.s meer jaloersch is, niet eens meer een spoor van wrok tegen de indringster koestert en zich eindelijk van een toren werpt om Méléandre en Aglavaino volkomen gelukkig te maken, die allé voorzorgen neemt om ze niet aan een zelfmoord te d09n denben en om hon geluk nog liegt op haar sterfbed die Aglavaine is, als persoon uit een gewoon drama, in de hoogsto mate antipathiek en Méléandre een nul. Ik wil wel bekennen, dat het mij moeite kost in myn waardeering dén toestand te transponeeren In het ideéele en te bedenken: we hebben hier te doen niet met menschen, niet met een banaal „ménage a tTois", maar met ideeën. „La beauté inté rieure" zegeviert altijd cn maakt den gewonen mensch tot held of martelaar. Ondc rtusschen geloof ik, dat Maeterlinck in zijn jongste drama do grenzen zijner kunst heeft aangage ven en tevens onwillekeurig aang toond tot boa ver hij moft blijven van het gewone drama eo do gewone situaties. „Aglavaino et Sély sette" rechtvaardigt al wat er schijnbaar ge wild vreemds is in zijn vroegere stukken. Hij kan niet zonder gevaar een alledaag- schen toestand naderen." Al zal het wel een stem blijken, die van fie des roependen in do woestijn niet veel verschilt, toch dient zij hier, onder dezo rubriek, te worden gehoord, waar zy aandeel in t kapittel eischt, dat uitspraak doet over het vernielen van ons stadsschoon. Want de handen, die 't gewaagd hebben aan onze fraaie Stadswaag te tarnen, mogen uit de boei n blijven; dat zij 't zijn geweest, die dit keurige gebouwtje tot een „comble" ran spotternij 't eerbied waardig-mooie- oude hebben gemaakt, dat kan geen water vsa do zee afwasschen. C. V. TWEEDE KAMKR. Voortzetting der behandeling van de Indische Begrooting. Aan de orde is de Yde Afdeeling (Eere- dien6t en Omerwys). De heer Kuyper constateert, dat er tegen woordig gelukkig veel meer belangst-lling wordt gewyd aan de zending en de kerke lijke belangen in Indiè dan in vroeger jaren. De materialistische geest van vroeger tijden heeft plaats gemaakt voor andere denkbeelden; de zendelingen worden hoog gewaardeerd en hun heilzame invloed wor«it erkend. Door ver schillende autoriteiten wordt oit erkend en zoo is de verbreiding van het Christendom een politiek belang geworden, omoat do bevolking daar, waar de zendeliDgen vertoefden, zachter werd gestemd en ae uitbreiding van den Islam werd beteugeld. De Minister bracht dezer dagen hulde aan de hel.'en van ons Indi?ch leger, spreker vertrouwt, dat hij die hulde ook toekent aan die helden, de zenceliegen van verschillende gezindten, die daar in verre gewesten roDd- gaan om de zegeningen van het Christendom te verspreiden. Vervolgens wyst spreker er op, dat alle partyen zyn gaan inzien, dat de evangelisatie in Indiê is een politiek belang en dat dienten gevolge de verhouding van den Islam eene aanmerkelijke wijziging heeft ondergaan. Te meer mag sprkr de aandacht op oit feit vestigen, omdat oize Minister getoond heeft den zendelingen een goed hart toe te dragen Alleen beziet de Minister de zaak der zending nog uit een verkeerd oogpunt. Door de zending te steunen, bew'yst hy geen gunst aan enkele particulieren, maar behartigt hy een algemeen belang. En dat ziet Z.Exc. nog voorbij. "Welke moet nu de houding zyn van het Christelijk Europa tegenover den Islam Deze vraag werd vroeger door spreker al eens beant woord in dier voege: lo. De Staat zelf moet geen propaganda maken, maar mag z\Jn Europeesch in Indie Christelijk karakter nooit verloochenen 2o. De Regeering heeft a.n te moedigen het initiatief der Christelijk Europeesche maatschappij op de maatseh -ipp'y in Inciê- Wat moet er nu gedaan worden? Spreker zou wonschen een program van acfio te nemen, ru de „Liberale Unie" de koloni la para-raaf niet op haar program van urg nlie h'e t gefcr icht en zy kans heeft bi) triomf dier party weer vier jaren te ulyven slapen. Spr-ker meent, dat de Kinister geen onder scheid mag maken tusschen de verschillende missionarissen Ja, als de Joden besloten om zendelingen naar Indië te zenden, zouden die daar met evenveel welwillendheid moeten ontvangen worden als ied^r ander zendeling. Allen hebben gtlyke rechten. Wat staat evenwel dp zending in den weg? Art. 123 van het Rege rings reglement, dat zoo gauw mogelijk moet verdwijnen, daar het in hoogé mate onrechtvaardig werkt en met twee maten meet. Daarna gaat spreker over tot een ander punt en betoogt de noodzakelijkheid om httinlandsch onderwijs met kracht uit te breiden. Spreker betoogt, dat er geen beter middel is om de inlanosche bevolking uit haren dommel wakker te schudden en te wapenen tegen Isla- mitischen invloed, dan door het onderwijs te verbeteren, vooral het particuliere onderwijs voor inlanders, waarvoor slechts f 50,000 sub sidie wordt gevraagd, en waarvoor bepalingen bestaan, die dikwijls maken, dat subsidie niet gevraagd kan worden. De beraadslaging wordt verdaagd tot Dinsdag elf uren, daar de spreker verklaart nog een klein uurtje nooiig te hebben. De Voorzitter dealde in den loop der zitting mede, dat, wanneer het debat over de Indische begrooting Dinsdag niet afloopt, hy het voorstel zal doen om eene avondzitting te houden. Verdeeling der Provinciën in Kiesdistricten. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot wijziging der wet, houdende regeling van de verdeeling der provinciën in kiesdistricten ter benoeming der leden van de Prov. Staten, enz. In de Memorie van Toelichting over dit wetsontwerp brengt de minister van binnen- landsche zaken kortelijk in berinnering, wat tot bovenstaand voorstel heoft geleid, zooals de invoering van de candidaatstelling en het couloir-stelsel; het bezwaar om in districten met een groot aantal afgevaardigden na uit breiding van het kiezercorps het geheele kie zerspersoneel ter stembus op te roepen; het nadeel van de bestaande indeeling, dat voor minderheden geen uitzicht bestaat om zelf standig invloed uit te oefenen op de samen stelling der vertegenwoordiging, en het feit, dat thans de meervoudige districten voor de Kamerverkiezingen zyn opgeheven. Zooveel mogelyk heoft de Minister getracht den omvang van de herziening te beperken. Vandaar, dat als maximum werd aangenomen het betrekkelijk booge cyfer van 5 bfi eene periodieke Statenverkiezing te vervullen plaat sen, waardoor de herziening zich niet uitstrekt tot 's Gravenhage en Friesland. "Wat aangaat de splitsing van bet kies district Middelburg, vereenigt de Minister zich niet met het ongunstig advies der Staten van Zeeland. Evenmin gaat hy mede met do be zwaren der Staten van Drente tegen de ver deeling hunner provincie in 4 districten; met de technische verbeteringen, door de Staten van Noord-Holland en van Utrecht aanbe volen ter zake van de toevoeging van 2 leden aan het district Haarlem en van de toekenning van 7 leden aan het district Utrecht I (in plaats van aan hot district Utrecht II). Rotterdam wordt verdeeld in 6 kiesdistricten, elk met 3 lecon. Amsterdam krijgt 9 districten, elk met 4 leden, Middelburg 6, Vlissingen 5 leden; Utrecht, district I 7 en district II 6 leden. Gemengd Nieuws. Op Maandag 23 Nov. a. 8., des avonds om zeven uren, zal door de heeren J Vreugdenhurg en F. Franchimon, in het catechisatielokaal der Ned.-Herv Kerk te Leider dorp eene vertooning van lichtbeelden worden g^goven. In den nacht van 11. Donderdag op Vrijdag is ten nadeele van J. W., wononoe te L iderdorp, in de wyk Achthoven, eonig waschgoed gestolen. Door het verbreken van eene sluiting had men zich toegang verschaft tot oen schuur, alwaar die kleederen zich bevonden, en zich alius er van meester ge maakt. Ern door de gemeentepolitie ingesteld onderzoek bracht echter niets aan het licht. Zelden stierven er in het najaar te Aarlanderveen zooveel runderen, als in dezen tijd. Dagelyks komen nieuwe sterfge vallen voor en in bijna alle gevallen is „kop ziekte' de oorzaak. Enkele dieren, die hornoeo pathisch werden behandeld, genazen van „kop- ziekte." Morgen, Zondag 22 November, zal het vijftig jaren geleden zijn, dat te 's-Gra venhage werd opgericht de Vereeniging tot bevordering van Ambachten onder de Israë lieten te 's-Gravenhage, kort na oprichting onder bescherming gekomen van nu wylea Z. M. den Koning en sedert het overlydc-n van Zyne Majesteit onder het patronaat van H.M. de Koningin-Regentus van h t Koninkrijk. Men vleit zich, dat deze herinneringsdag velen er toe zal opwekken hun steun te schenken aan deze zoo nuttige verec-niging, die door het plaatsen van jongelingen op de Ambachtsschool hen tot degelyke ambachts lieden tracht op te leiden Donderdag 3 December zal 7oor de arrondissements-rechtbank te 's-Graven hage behandeld worden de strafvervolging, ingesteld tegen den persoon, die verdacht wordt de schuld te dragen van het instorten dor kluis op het bouwwerk in de Casuarie- straat aldaar. De krijgsraad in het lste militaire arrondissement te 's-Gravenhage heeft den milici»n-iiummerverwisselaar bi) het 4de regi ment infanterie M. D., oud 20 jaren, geboron te Veenendaal (Utrecht), veroordeeld tot twee maanden militaire gevangenisstraf, ter zake van tweede dtsertie in tijd van vrede^ gevolgd door arrestatie. "Werkstaking dervylenkappers te Rotterdam. Zooal3 gemeld, besloot de Rottordamsche Bestuurdofsbond aan de hoeren Kerckhoven en Vonk voor te stellen eene commissie te benoemen, nl. twee door den hetr Vonk aan to wjjzen, 2 door de stakers en door deze 4 een vijfde. In het schrijven, naar aanleiding hiervan tot de firma gericht, werd gevraagd eene commissie, waarvan 2 uit de nog werkende werklieden der firma, door den heer Vonk aan te wijzen, 2 door de stakers en een vyfde door deze vier. De firma heeft geantwoord, dat zy w«l eene commissie wil zuoals in de vergadering besluten is, maar niet zooals in het schrijven is voorgesteld. De speurders by de Rotterdamsche politie hebben de hand gelegd op een persoon, verblyf houdende in een logement in de Raamstraat, die verdacht wordt zich aan den diefstal van de f 1200 aan Nederlandsch, Belgisch en Duitsch bankpapier te hebben schuldig gemaakt, ten nadeele van den schip per C. Verdoorn aan boord van het schip „Barendina", liggende in de Binnenhaven te Feyenoord. De aangehoudene is een 20 jarige schippers knecht zonder vast woonverblijf. In den kor ten tyd, sedert het plegen van den diefstal verloopen, maakte hy een ruim gebruik van het geld. Een bedrag van ongeveer f 400 werd in die weinige dagen besteed tot het koopen van een geheel nieuwe garderobe, een kastje om een en ander in te bergen, een schrijfcassette, schoenen, laarzen, enz. Boven dien vond men in z(jn bezit nog een bedrag van f 700 aan geld. Ofschoon de aange houdene ontkent, bestaan er voor hem be zwarende omstandigheden. Hy is aan het politiebureel in de Lange Torenstraat in be waring gesteld. NR. O.) Van den eigenaar eener Bodega aan de Kolkkade te Rotterdam werd gister namiddag tegen donker eene mand, inhoudende 40 flessehen wyn en vóór zyne inrichting geplaatst, gestolen De politie, biervan kennis gekregen hebbende, ging op onderzo-k uit en zy slaagde er in kort daarna op de Nieuwe haven aan te houden twee werklieden, 40 en 51 jaar oud, die de gestolen mand per wagen vervoerden. Tevergeefs hadden zy tot dusverre met den wyn door de stad geloopen om er eeD kooper voor te vinden. [N. R. C.) Men meldt uit Rotterdam aan de „Tel.": Aan het bruidspaar alhier, dat zich dezer dagen per tandem naar het stadhuis begaf, vergezeld van de getuigen, mede op rywielen. is door den fabrikant der voor dat doel ge bruikte rywielen ƒ600 uitgekeerd. Voor de dienstdoende boden ten stadhuize was het evenwel een schrale dag, daar wegens de groote consternatie vele der trouwende paren hunne gebruikeiyke fooi schuldig bleven. Sommige oplichters passen tegenwoordig te Amsterdam weder een nieuw stelsel toe. In dezen tyd, nu de dames 's mid dags de deur uitgaan voor de St.-Nicolaas- inkoop n, posteeren zich scharensiypers ln straat of op gracht. Zien zy mevrouw uitgaan, dan schellen zy een oogenblik later aan en zeggen tot de dienstbode, die hun de deur opent: „dat mevrouw en dan volgt een juiste beschryving van mevrouwB wandel toilet hom opgedragen hoeft de messen te siypen; of het meisje ze maar geven wil." Het dienstmeisje, dat door de juiste be schryving van mevrouw8 hoed en mantel moent, dat de man besteld is, geeft de me3sen af en laat ze siypen. Ze krygt ze een oogen blik later geslepen terug, en dan wordt voor het werk een prys gevraagd, zoo hoog, dat men er best nieuwe messen voor k in koopen. De man wordt lastig en het meisje betaalt. Als mevrouw thuis komt, bemerkt men dat er oplichtery is gepleegd. Gisteren ia "W. De V., hoofd der school te Nes (Fr.), gevankeiyk naar Leeuwar den overgebracht. Gisteren brandde het h n i s, be woond door den heer W. Hofhuis, te Erica (Dr.), af; alleen de schuur bloef staan. De geheele inboedel verbrandde mede, uitgezon derd de levende have, die nog bytyds uit de vlammen gered kon worden. Alles gebeurde tydens de bewoner afwezig was. Huis en inboedel waren verzekerd. Donderdag vier de de sociëteit „De Eendracht" te Aksel baar 100-jarig be staan, Dezen dag liet men niet onopgemerkt voorbijgaan. Aan de leden werd in het lokaal om maaltijd aangeboden en de avond werd verder in feestelyke stemming doorgebracht. Men meldt uit Terschelling: In do gronden is gestrand het Engelscbe stoom schip „Mula", kapt. Miller, met steenkolen van Shields naar Harliogen bestemd. De equipago is gered. Het achterschip zit onder water, dus zal het vermoedelyk wrak wordc-n. Het dagelyksch bestuur van Oude- Pekela is voornemens aan den gemeenteraad voor te stellen, om eene premie van f 250 toe te kennen by het ontdekken van den dader der onlaDgs gepleegde brandstichting. Het stoomschip „Spaarndam" is hedennacht vlot gesleept en naar Rotterdam opgestoomd. Over de ramp in de myn „General Blumenthal" te Recklinghausen wordt nader medegedeeld dat zeker niet meer dan 30 mynwerkers verongelukt zijn. De overige vermisten zyn behouden teruggevonden. De omgekomenen zyn echter meererideols huis vaders, zoodat de ramp toch al erg genoeg is. Tot de verongolukton behoort ook de hoofd opzichter ABselmann, die by het verleenen van hulp aan de in gevaar verkeerende myn werkers gestikt is. Het vorig nommer bevatte een telegram omtrent de Fransche torpedobooten Nos. 83 en 61, welke met elkaar in aan vaiing zyn geweest. De torpedoboot No. 83 zonk onmiddeliyk. Da boot No. 61 werd bygestaan door het stoomschip „La Glaneuse", dat in haar naoyheid bleef tot de sleepboot „Haleur" was aangekomen om haar naar Brest te sJeepen. Een geweldige brand woedde gisteravond om zes uren te Antwerpen. Om vyf uren brak hy uit in de overdekte markt, gelegen in de Oudaanstraat; om halfzes stortte met vroeselijk gedruisch het dak in, gebouwd uit hout en glas. De markt, die nu geheel uitgebrand is, ligt langs de vier zyden om sloten door huizen, waarvan verscheidene in de Oudaanstraat aan het branden zyn. Door tydig aangebrachte hulp kon de ramp belet worden zich verder uit te breiden. Geen a idere dan 6toffeiyke verliezen zyn te be treuren; maar dezo zyn zeer aanzienlyk, daar des avonds al de koopwaren op de markt biyven. Te Londen zyn twee kinderen op hun bed verbrand, terwyl de ouders van huis waren. Een brandweerman werd by dezen brand hoogst ernstig gekwetst, doordat hy bekneld geraakte tusschen de paarden en de machine. Uit Cainsdorf by Zwickau wordt gemeld, dat een fabrieksarbeider, Oesterreich genaamd, zyn zesjarig dochtertje, ziin twee jarig zoontje en daarna zichz-lf heeft doodge schoten. De 33-jarige man had 15 jaar achtereen in dezelfde fabriek gewerkt en was nu ontslagen de smart daarover schynt hem tot zyn wan hopige daad gebracht te hebben. Een telegram uit Sassari op Sicilië meldt, dat de lijken van de beruchte bandieten Chasso en Fiori in een moeras gevonden zyn. Deschade, doordeoverstroomingen in Italië aangericht, is in zoover hersteld, dat de dienst op de spoorlynRome Pisa hervat is. In Ruslandzijn reeds meer dan 2000 roebels byeengebracht ter ondersteuning van de noodlijdende bevolknig van Britsch-Indié Te Cienfuegos, op Cuba, moet een Britsch onderdaan, een Canadees, in zyn woning doodgeschoten zyn De Engelscbe consul heeft de zaak ter onderzoek aanbevolen aan den gouverneur-generaal. De anarchist, die onlangs zonder eenige aanleiding een koopman te Patras ver moordde, heeft zich in de gevangenis van het leven beroofd door middel van een dynamiet- patroon die hy in don mond liet ontploffen Hoe de man aan het dynamiet was gekomen, is nog niet opgehelderd. BUITENLAND. Frankrjjk. Naar aanleiding van de geruchten over de zaak Dreyfus en de brochure van Bernard Lazare, heeft de oud-Boulangi6t Castelin de r.jgeering geïnterpelleerd over de maatregelen, die zy dacht te nemen tegen de betrokken personen en moer speciaal tegen Lazare, wegens het gebruik maken van gestolen docu menten. Interpellant wilde tevens, dat d« regeering een einde zou maken aan de pogingen om Dreyfus te rehabiliteeren. Voordat Castelin aan het woord kwam, legde de minister van oorlog de volgende ver klaring af: „De quaestie, welke aan de Kamer wordt voorgelegd, is van ernstigen aard, want zy raakt de justitie van het land en de veiligheid van den Staat. Vóór twee jaren werd in dezo treurige zaak recht gesproken, overeenkomstig de bepalingen van het militaire strafrecht. De krijgsraad heeft het vonnis eenparig geveld en de revisieraad heeft het hooger beroep van den veroordeelde eenparig Ver worpen. Het vonnis heeft dus rechtskracht gekregen en Diemand mag op dit procea terugkomen. Sedert de veroordeeling zyn alle voorzorgsmaatregelen genomen om oen ontsnapping van den veroordetLe te ver hinderen. De motieven van hooger orde, die in 1894 aanleiding gaven tot uitsluiiing der openbaarheid, hebben niets van hun ernst verloren. Da regeering doet ous een beroep op de vaderlandsliefde dtr Kaun-r, om zich ni6t te begeven in een debat, wa-irtegen de ern stigste bezwaren bestaan, en om in allen gevalle de discussie zoo spoedig mogelyk te sluiten." Castelin stoorde zich echter niet aan deze waarschuwing en weidde in den breede uit over allerlei incidenten en geruchten. Hy beweerde slechts een einde te willen maken aan de campagne van lasteringen en aanty- gingen, die geopend was ter verdediging van den verrader. Onder andere maakte hy melding van de geruchten, dat de oud-premier Dupuy had gaweteu van een poging om een lid van den krygsraad om te koopen, hetgeen Dupuy op zyn eerewoord ontkende. Castelin hieJci echter vol, dat aen rapporteur yan den krygsraad een millioen was aangeboden, en hy verlangde een gerechtelyke vervolging tegen twee schrift kundigen, die volgens oen expert Teissonnièrc 100,000 fr. hadnen ODtvangon om te verklaren, dat de verdachte documenten niet door Dreyius geschreven waren. Als men Ca-telin wilds gelooven, dan had er een uitgebreid komplofc bestaan om Dreyfus te bevryden; hy ha lu er de geheele familie van Dreyfus üjj. zelfs de Rothschilds, hetgeen een groote opschudding vervrefctö. Hy einuigde met een motie yoor te stellen, waarin de regeeriog werd uitge- noodigd, al de door hem aangewezen verdachte personen te vervolgen. Do minister van oorlog wees die motil echter van de hand, omdat die beteekenda dat do regeering haar plicht niet had gedaan, en verlaugde de eeDvou-ige orde van den dag. Daarop volgde een druk delibereeren aan de ministtrstaftlMóline en zyne collega's trachtten generaal Billot te overreden, niot do eenvoudige orde van den dag te verlangen, een menigte afgevaardigden omringden de ministers en drongen er op aan, de motie- Castelin aan te nemen, kortom: het was een scbroinelyke verwarring. De zaak emdigde daarmede, dat er eene gewyzigde motie tot stand kwam, die aldue luidde: „De Kamer, vertrouwen stellende in de regeering en in een zelfde gezindheid ver- eenigd, vertrouwt aan de regetring de zorg toe om na te gaan, indien daartoe aanleiding bestaat, de verantwoordtlykhtid van allen, die betrokken zyn in de zaak-Dreyfus." Deze motie, waarmee do regeering zich vereenigde, werd zoDder stemming aangenomen. Dal taoiiland. In de troonrede, waarmede de Pruisische Landdag gisteren is geopend, wordt o.a. het volgende gozegd- Vroeger dan anders zyt gy geToepen tot d9n grondwettelyken arbeid, daar gewichtige en dringende werkzaamheden u wachten. De financiëele toestanden van den Staat hebben zich steeds verbeterd en zyn gun stiger geworden dan by de opening der laatste zitting kon worden aangenomen. De rekening van het jaar 1895/96 geeft een aanzienlyk overschot en een gclyk succes 1b voor het loopende janr te verwachten. De begrooting voor het jaar 1897/98 zal sluiten zonder deficit. Op een Lng voortduren dezer toestanden kan niet met volle zekerheid gerekend wor den, want de tegenwoordige toestand toont een aanzienlyke styging der uitgaven op ver schillend gebied van het Staatsbeheer. In het byzonder kan de verbetering d* salarissen, welke in het jaar 1890 onder* broken is, weer worden opgenomen en door gevoerd worden voor een deel der boogere staatsambtenaren, evenals voor de onderwy- zers aan de hoogere scholen en de profes soren aan de universiteiten. De noodig« voorstellen zullen u dienaangaande worden gedaan by de begrooting. Bovendien is het gelukkig mogelyk ge worden eeD verhooging toe te staan van de weduwen en weezen-gelden van alle ambte naren, welke gelden niet meer in verhouding staan tot de tegenwoordige levensomstandig heden Ook omtrent de bezoldiging der onder wijzers der lagere scholen zal, zooals vroeger reeds is aangekondigd, spoedig een nieuw wetsontwerp by u worden ingediend, dat zich in hoofdzaak by hel vorig ontwerp zal aao-j sluiten. Evenals altyd houdt Zyner Majesteita regeering vast aan het denkbeeld om den ondsrwyzera der lagere scholen een voldoend inkomen te verzekeren naar gelang van hun diensttyd. Hbt invoeren van een verbetering der sala-« rissen der rechteriyke ambtenaren maakt eo?;

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2