Suiker-accijns. De Commissie van Rapportours over het wetsontwerp, houdende nadere bepalingen om trent den accijns op de suiker, heeft haar eindverslag uitgebracht. (De Voorzitter heeft de aan-de-orde stelling reeds aangekondigd.) Verkoop Kloostergebouw. De Vereeniging „Capucynessen te Haren" onder Megen heeft vaD den Staat in koop gevraagd het gebouw en de eerdere goederen aldaar, welke hare leden deels in kosteloos gebruik van den Staat (van 1 Januari 1877 af) en deels in huur van den Staat en van de Kroon hebben (tegen een buursom van 30 'sjaars). Nu deze huur met 31 Dec. a. s. verstrijkt, heeft het zedelijk lichaam, waartoe de gezamenlijke bewoonsters en gebruiksters der goederen vereenigd zijn, ze in koop ge vraagd. De Regeering, van oordeel, dat de Staat by bet behoud van deze goederen geen bolang heeft en hun verkoop aan de bewoonsters tegen billijken prijs zelfs gowenscht is, zoo wegens de luttele inkomst als wegens den ouderdom en de bouwvalligheid van het kloostergebouw, dat dringend vernieuwing behoeft, heeft aan de Staten Generaal voor gesteld het verzoek in te willigen. Dientengevolge wordt de goedkeuring ge vraagd van den onderhandschen verkoop van het klooster met bybehoorend erf, tuioen, bouw en weiland, bleekveld, dyk, hakhout en gracht, voor de som van 5200, waarvan 1000 voor de tot het kroondomein behoorende p-rceelen, zijnde de hoogste der door drie deskundigen gedane taxatiën. Wettelijke tijd. Btf b^ afdeelingsonderzoek in de Tweede Kamer van het wetsontwerp tot invoering van een wettelijk n tyd betwistten vele leden de noodzakelijkheid om in den bestaanden toe stand verandering te brengen en ongerecht- vaardigden dwang uit te o.fenen Vrij algemeen waren de grieven tegen den bestaanden toe stand met het oog op de verscheidenheid van tijdrekening in het burgerlijk leven, om welke redenen werd aangedrongen op herstel van tijdeenheid. Vele andere leden wilden ook het verschil tusscheu plaats, en spoortyd opge heven zien, en volkomen eenheid van tijd, by de wet te regelen Oinlrent de keuze van den in te voeren tijd -wtr l verschillend gedacht Vele leden drongen aao op invoering van den Amsterdamschen tijd als wettelijken tyd, welke aandrang door vele andere leden werd bestreden, omdat daardoor de gevvenschto eenheid niet wordt bereikt. En aantal leden wasvoorden Greenwich-tyd, waarvoor, naar van andere zijde werd opgemerkt, echter bier te lande weinig ingenomenheid bestaat Velen toonden zicb voorstanders van den Midden-Europeeschen t(jd door het voorstellen van welken als wettelijken tyd de Regeering heeft gehandeld in overeenstemming met de bekende, door de Kamer aangenomen motie. Vooral werd gewezen op don steun, dien Je invoering bij verscheidene industriêelen an ook b(J de Kamer van Koophandel te Amsterdam vindt. Maar hoe ingenom.n ook met invoering van den Midden Europe schen tijd, meende men vry algemeen, dat de in wetten en bestuursmaatregelen genoemde uren, verband houdende met de bohoeften, gebruiken en indeeling van het maatschap pelijk leven, nominaal dezelfde behooren te blijven, opdat by de te verwachten vervroeging der maatschappelijke verrichtingen dat ver band niet worde verbroken. Op grond biervan werd den Minister in ernstige overweging gegeven art. 3 (bet verzetten der uren van den M. E. tyd naar de maatschappelijke gebrui ken) van het wetsontwerp in te trekken. Vernietiging van een Raadsbesluit. Do „Staatscourant" van 19 dezer bevat een koamklyk besluit van 11 Nov. jl., waarbij op de voordracht van den minister van binnen- landsche zaken wordt vernietigd art. 24 van het op 8 Febr. 1896 door oen gemeenteraad van Aardenburg vastgestelde reglement van politie. Dat artik 1 luidt als volgt: „Behoudens de stipte in acht-nemlng van de maatregelen, door het openbaar gezag voorge schreven ter verzekering van de veiligheid van verkeer, zyn de ondernemers vei plicht, te zorgen, dat bij het c'oorrijden van de treinen van de stoomtram door wijk stad in de richting naar Maldegom van af 100 meters vóór de "Westpoort tot 100 Meters voorbij den weg naar St-Kruis en bij het doorrijden in de richting naar Breskens van af 100 meters vóór den weg naar SL-Kruis tot 100 meters voorby de Westroort, onmiddellijk voor dtn trein een geschikt manspersoon uitga. „Het is v. rboden om in wijk stad waggons niet door een locomotief voortbewogen langs de tramlijnen te laten loopen, tenzy onmiddellijk voorafgegaan door een geschikt per-oon." De vernietiging is gegrond op de volgeDde overwegingen dat art. 29 van het reglement op de tram wegen in Ze.-land aan bestuurders van tram wagens voorschrijft, voetgangers, ruiters, bestuurders van ry- en voertuigen, geleiders of drijvers van paarden of ander vee, wier paarden, vee, ry- of voertuigen of die zeiven zich b^W' g n bij, op of tusscben de spoor 6taveD, bijtijds to waarschuwen; aat art. 30, 4, v. n dat reglement bepaalt, dat Gedeputeerde Staten, op verzoek vsnden ondernemer, zullen voorschrijven welke signa len als waarschuwingsteekenen zullen gelden dat mitsuien het geven van voorschriften nopens de veiligheid van verkeer langs de trambanen is erkend een zaak van provinciaal belang te zyn en als zoodanig in genoemd provinciaal reglement is geregeld; dat art. 150 der Gemeentewet verbiedt, dat de plaatselyke verordeningen treden in het geen van provinciaal belang is; dat bovenvermeld artikel van het reglement van politie van de gemeente Aardenburg der halve in stryd is met art. 150 der Gemeentewet. Yerdi's „Requiem". Van den uit den tegenwoordigen tyd be roemden Italiaanschen componist Giuseppe Verdi (geboren 12 Oct. 1813 te Roncole, in Panna) werden te dezer stede reeds meer malen opera's, waaronder zeer geliofde, opge voerd, doch z(jn Requiem" was, naar wy nieenen, hier nog niet ten gehoore gebracht Dat was voor Leiden nog oen nouveauté e-n daarom kunnen de muziekbeoefenaren en minnaars er der zangvoreeniging van de Lei «sche afdeeliog der Maatschappij tot be vordering der Toonkunst niet anders dan dankbaar voor zyn, dat zy eindelijk dit werk, onder de bekwame leiding van den heer Dan. De LaDge, in studie heeft genomen en gister avond door de talrijke aanwezigen in de Stadszaal heeft doen waardeeren. Immers, dit grootsche toonstnk zal ieder niet ontzag voor den grooten meester hebben vervuld, daargelaten de vraag of hy overal den streng kerkclyken styl heeft gevolgd. Ook de wyze, waarop het werd ten ge hoore gebracht, kan niet anders dan ten hoogste worden geroemd. Wat de koren be treft, was er blijkbaar zeer veel zorg aan besteed en de vier solisten (mevrouw A. Noor dewier— Reddingius, sopraan, uit Delft; mej. Pauline Mar.ifarges, mezzo sopraan, uit Rot terdam; de heeren J. J. Rogmans, tenor, uit Amsterdam, en Anton Van Rooy, bas, uit Frankfort a/M.) vormden een dusdanig geheel, gelyk men zelJen zal aantreffen. De drie eerstgenoemden zyn bier reeds uitstekend goede bekenden en handhaafden hun naam ten volle, terwijl de heer Van Rooy zich als een baszanger met een schoon, omvangryk orgaan, gepaard mot een edele voordracht, deed kernnen. H(j is een zanger met voortreffelijke gaven. Het orkest van het Concertgebouw kweet zich eveneens met grooten lof van zijne taak en deed de verschillende schakeeringen van het werk bijzonder tot zyn recht komen, ook daar, waar „een bazuin met schrikkelyken klank door de grafgewelven zal klinken en allen voor den troon zal dagen", wegens de eigenaardige wyze, waarop door de koperen instrumenten gebruik was gemaakt van den dobbel bemuurden omgang achter het uitgebouwde platform, waarop koor en orkest gezeten waren. Machtig was de in .ruk, daardoor teweeggebracht, maar niet minder ook door vele andere gedeelten. Het was een avond, waarop men den com ponist weer maar nu vooral in al zijn grootheid heeft leeren bewonderen. Het karakter van het werk bracht natuur lijk niet mede, dat er na elk gedeelte werd geapplaudisseerd, maar bij den aanvang der pauze en na afloop liet men de gelegenheid daartoe geenszins ongebruikt. Integendeel, het geschiedde toen met warmte. Gemengd Nieuws. Gisteravond heeft men uit den goederenwagen van de Rynlandscbe Stoomtram het pakket Leidsche Dagbladen gestolen, dat naar Rynsburg moest worden verzonden. Dien tengevolge ontvingen onzeabonnés het Dagblad niet op tyd. Veldwachter Moolhuyzen, van Oegstgee6t, vond het pakket verspreid liggende in een der lanen, gaande naar O.-gstgeest, en even ijverig als altijd bracht hy dit nog op den laten avond te onzer konnis. Het „Weekblad voor de Jeugd" ontbrak aan hot pakket. Aangifte by de politie is gedaan, terwyl door den uitgever tien gulden beloonmg wordt uitgekeerd aan hem, die inlichtingen kan ver schaffen. Terwyl vrouw Braak, wonende hoek Hooglandsche Kerkgracht en Ouden Ryn, hedenmorgen even afwezig was, werd er door overburen in het opkamertje achter den uit dragerswinkel brand ontdekt. Een geweldige rook massa cirong naar buiten, weldra ook gevolgd door vlammen. De weesburgers, wier gesticht in de n ibyheid zich bevindt, waren spoedig met hun spuit aanwezig en slaagden er in het vuur te blusschen, zoodat andere spuit-n en ook de stoomspuit No. 2, welke eveneens waren uitgerukt, geen water be hoefden te geven. Men veronderstelt dat de brand is ontstaan door het vuur vatten van het behang, wegens de daarlangs loopende kachelpijp. De verschillende brand autoriteiten, per telephoon opgescheld, waren ook spoüdig op het terrein van den brand aanwezig, dat door politie was afgezet. Dinsdag had te Zoetermeer oen ongeluk plaats. Zekere J. D., uit Zegwaard, en zyn bruid E. v. d. S., die dien dag door den band des buwelyks waren vereenigd en daarna een ry toertje maakteD, hadden het ongeluk op den Voorweg, onder Zoetermeer, door het schichtig worden van het paard, in de Voor wegwatering te geraken. Bruid en bruidegom tuimelden uit het rytuig midden in de vry diepe vaart, doch werden spoedig door de aanwezigen gered, maar het kostte heelwat mo.ite het paard behouden op het droge te brengen. Genoemde personen werden spoedig door bereidwilligen van droge klieren voor zien, zoodat zy met den schrik en eenige waterschade er afkwamen en hun rytoor weer konden voortzetten. Men schrijft uit Roelof Arendsveen, dd. 18 Nov De besraet ing door het mond en klauwzeer onder het vee van den vee houder T. J. Los EJz., te Oude-Wetering, heeft heden reeds eens zóódanige uitbreiding gekregen, dat op last van den districts-veearts de gebeele stal, zynde 40 stuks rundvee, be nevens 42 varkens, mo:t worden afgemaakt. Tot dat doel zyn reeds een zevental slagers uit Rotterdam gearriveerd, die hedennacht hun bloeaigen arbeid moeten verrichten. De openbare veiling van het vleesch zal Vrydag a. s. by den kastelein Mannkelle te Roalof- Arendsv en plaats hebben. Woensdag-morgen had de 10-jarige scholier De Jong het ongeluk al spelende te struikelen op de speelplaats der openbare lagere school te Oude Wetering, met het treurige gevolg, dat zyn linkerbeen brak, even boven het voetgewricht. Na op doelmatige wyze naar zyn ouderlyk huis vervoerd te zyn, werd het gipsverband door dr. Kimmel^ aan gelegd. Men meldt ons uit Hillegom: In de Beek by de Ringvaart der Haarlemmer meer is gistermorgen opgehaald het lyk van een manspersoon, vermoedelijk een polder jongen. De gevangenisstraf van acht jaren, door de rechtbank te Rotterdam opge legd aan een 22-jarigen rywielbandelaar te Gouda, wegens opzettelyke brandstichting, is heden door het gerechtshof te '6 Graven- hage verminderd tot vier jaren. De rechtbank te 's-G r a v e n h a g e deed gisteren uitspraak in de vroeger mede- gedoelde zaak van den aldaar gevestigden dantist P. tegen diens vroegeren assistent, den dantist E. De rechtbank heeft den eischer (den dantist P.) in deze niet ontvatikelijk verklaard in den ingestelden eisch, overwegende, dat, zoo al hier van een rechtband tusschen partyen sprake kon zyn, dit in ieder geval niet anders zou zyn dan door een eenzydige verklaring. Van een wederkeerig contract was geen sprake en derhalve was de eisch tot ontbinding niet op de wet gegrond. Döor het Openb. Min. by dezelfde rechtbank werd tevens conclusie genomen in de zaak van de Prunner-stichtiag contra den Staat der Nederlanden, betreffende de weigering van den Staat tot overscbry ving der op het Groot boek ingeschreven kapitalen op verzoek van de directrice van het fonds, die tevens de stichting in het leven had geroepeD. De officier van justitie, mr. Van der Kemp, concludeerde tot ontzegging van den eisch c. e. De rechtbank zal over vier weken vonnis wyzen. Men meldt uit Delft, dato 18 dezer: Heaen had de aangekondigde proefrit plaats met de electrische tram tusschen Scheveningen en Deïït. De proef is uitstekend geslaagd. Tegenwoordig by den rit waren de directie derHaagsche Tram weg Maatscbappy, de hoofd-ingenieur by den provincialen waterstaat, de gemeente-architect van Delft en eenige leden van het Dagelyksch Bestuur der gemeente Delft. Omsteeks halftwaalf kwam de wagen te Delft aan en vertrok onmiddellyk weder. Voor Delft zou het eene groote verbetering zyn, indien de stoom vervangen werd door elec- triciteit; het schokken, waarvan de huizen waar de tram passeert het nadeel ondervinden wordt dan toch byna geheel vermeden. Gisteren werd voor het front van het 1ste bataljon 4de regiment infanterie te Delft een 16 jarige tamboer wegens verre gaand wangedrag met een briefje van ontslag uit den dienst verwyderd. Tegen J. C. Van Eek, die reeds meermalen veroordeeld is, heeft het O. M. van de Amsterdamsche rechtbank gisteren 3 maanden gevangenisstraf geéiacht. Hy wordt beschuldigd moedwillig de glazen van eene tappery ingeslagen te hebben. Op aanwyzing van eene vrouw is Van Eek indertyd ge arresteerd. Voor het kantongerecht te Haarlem had zich gisteren te verantwoorden de heer C. J. A. Bredius, eigenaar van het huis „Zanen", onder Schoten, wegens af sluiting op 31 Oct. en 3 Nov. jl. van het z. g. Schoter voetpad, dat sinds menscben heugenis is geweest een openbaar voetpad. Als getuigen waren gedagvaard een 86-jarig wethouder, twee raadsleden van 74 en 66 jaar en twee inwoners van in de 70 jaar, die allen verklaarden het pad steeds te hebben gekend als openbaar pad. Verder bleek, dat de beer B. Den Raad had verzocht in het pad een sloot te graven, zullende by daarover dan een kwaker leggen, en dat hy ook had gorequestreerd om het pad aan het openbaar verkeer te onttrekken. Do ambtenaar by het O. M. toonde aan, dat het pad reeds voorkomt op kaarten van 1619 af en concludeerde uit de bekentenis van het vragen om een kwaker te mogen leggen en van het request om opheffing van het pad, door beklaagde geteekend, dat do openbaarheid vaststond, waarom schuldigverklaring werd gerequireerd en veroordeeling tot f 6 boete, sub. 5 dagen. De verdediger, mr. Th. De Haan Hugenholtz, kwam daartegen op. Dat het pad voorkomt op oude kaarten, doet niets ter zake, daar kaarten, ja zelfs liggers, door den Hoogen Raad niet als bewijsstukken worden aange nomen. Dat het onderhoud en beheer van het pad aan de gemeente Schoten behoorde, bleek uit niets, maar de niet-openbaarheid bleek wel uit het feit, dat op het pad waren goplaaUt hekken en dammen, wat de politie verordening te Schoten voor openbare wegen uitdrukkeiyk verbiedt. Hy concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging. Gisterochtend is de goederentrein uit Rotterdam (Holl. Spoor) by zyn aankomst te Rozendaal door een onveilig signaal gereden, juist op het oogenblik, dat de goederentroin uit Breda, waarvoor het signaal veilig stond, binnenreed. De trein uit Rotterdam kwam in het middelste gedeelte van dien uit Breda terecht, waardoor een zestal waggons werden verbrijzeld, echter zonder persoonlyke onge lukken De lyn naar Breda was [versperdalle trei nen in en van die richting moesten over Zwalnwe en ondervonden groote vertraging. De materiëele schade ia zeer groot. Een groot getal arbeiders waren spoedig bezig de gebroken wagens op te ruimen om de iyn vry te maken. De goederentrein van het Holl. Spoor, die het onveilig signaal voorbyreed, is trein 1007, die van Breda trein 683. De schade zal ver moedelyk door de Holl. Spoorweg-My. moeten geleden worden. Dank het goed overleg van den actieven stationschef, konden de mail- en sneltreinen op tyd vertrekken. Nader wordt bericht, dat gistermorgen om streeks 12 uren alle sporen weder vry waren. Een tweetal der ontspoorde waggons werden zwaar en een locomotief werd licht beschadigd. De s e r g e a n t - m aj o o r -1 i t ulai r Malherbe, van de grenadiers en jagers, die by een oefening met losse patronen in het gezicht geraakt werd en een oog verloor, heeft het hospitaal verlaten en is voor den militairen dienst afgekeurd. De matinée by Rons, te Amsterdam, die gistermiddag ten voordeele der gezamen lijke armen in den „Arena-circus" gegeven werd, was vooral wat de betere rangen betrelt goed bezocht, natuurlyk voor een groot deel kinderen. Naar men verneemt bedraagt de netto recette ongeveer 2000. In de gisteren gehouden zitting van de rechtbank te Amsterdam klaagde de vice-president mr. Meinesz over de ongepaste uitdrukkingen, die men veelal in slageryen hoort. Aanleiding tot deze woorden was het volgende feit: Een slagersknecht slingerde in een slagery op de Vyzelgracbt in den vroegen morgen van 15 October eenige zeer ongepaste woor den naar het hoofd van een zyner collega's, die daarop zóó driftig werd, dat hy hem onmiddellyk een klap in het aangezicht gaf. De eerste, scbynbaar niet voor een kleintje vervaard, liep .zyn kameraad na en sloeg met een groot slagersmes op hem los, waardoor twee wonden werden toegebracht. Hiervoor had G. J. J. Van Ooy zich gisteren te ver antwoorden. De getuigen, die in deze zaak gehoord werden, verklaarden de feiteü, zooals zy in de dagvaarding omschroven zyn. Be klaagde zeide evenwel, dat hy do messteken niet moedwillig had toegebracht. Daar een der getuigen, de geneesheer, niet aanwezig was, vroeg de verdediger van be klaagde uitstel van deze zaak, wat de recht bank toestond. Met den kaashandel gaat het op het oogenblik niet voordeelig; de handel in Goudsche en Edammer wordt stugger, en op de meeste markten liepen verleden week de pryzen terug, 't Was trouwens te verwachten; de ongunstige financiëele en politieke tosstan den in Amerika blyven den handel, vooral in fijne exportkaas, drukken, en by de groote concurrentie, het Hollandsche product door andere landen aangedaan, vooral door Argen tinië, waarde kaasproductie in de laatste jaren sterk vooruitging, mocht het zelfs gewaagd heeten de pryzen zoo hoog op te dry ven, als ia den laatsten tyd werd gedaan. Reeds sedert een week ot drie was de teruggang merkbaar in de tweede qualiteiten; op 't oogenblik dalen ook de noteeringen van de fijne soorten, en nu de laatste lang zamerhand opraken en de tyd nadert, waarop byna uitsluitend minder goede en slechte qualiteiten aan de markt komen, zullen betere noteeringen voorloopig wel niet te ver wachten zyn. In de Al blasser waard werd de vorige week van 2126 besteed; iü de Lopiker- en Krimpenerwaard liepen de pryzen van 1ste soort Goudsche van 24.5027, zwaardere tot 30, 2de soort 22— 23.50, Derby lste soort 26—27, 2de soort 2125, E lammer lste soort ƒ28—ƒ30, 2de soort ƒ24—ƒ26. (U. D.) Een aardig buitenkansje viel den agenten van politie te Deventer ten deel; op een lot in de Staatslotery, waarvan zy Vao hadden, viel namelijk de f 20,000. In de Henrne van Dinxperloo had dezer dagen een ernstig ongeluk plaats. De vrouw van een landbouwer kwam te dicht by de in beweging zynde corschmachine, waardoor zy met hare rokken werd mede- gesleept, met het gevolg, dat zy zwaar ver wond werd opgenomen. De ongelukkige bad het schouderblad en een been gebroken, ter wyl eene hand geheel ontveld was. Op den stal van den veehouder A. Van der Veilt, Slotorweg, gem. Sloten, (N.-H.), is mond- en klauwzeer onder het rundvee uitgebroken. Dr. Jean Charcot, te Parys, de zoon van den beroemden hoogleeraar, is gis teren gehuwd met Jeanne Hugo, de klein dochter van den dichter. BUITENLAND. Frankrijk, In de Fransche Kamer beeft gisteren de heer Castelain de regeeriDg geïnterpelleerd over de verschillende incidenten betreffende de zaak-Dreyfus. De minister van ooi log las een verklaring voor, waarin hy herinnerde, dat generaal Dreyfus met algemeene stemmen ter dood ia veroordeeld. Niemand kan meer op dit vonnis terug komen en de regeering verzocht daarom do Kamer, zich niet te verdiepen in een debat dat ernstige gevolgen kan hebben. De Kamer heeft evenwel aan dezen raad geen gevolg gegeven en de heer Castelain nam onmiddellyk na den minister weer het woord. Out tsohland. De Internationale Vereeniging voor verge- lykende rechtswetenschap te Beriyn heeft een prys van 1600 mark uitgeloofd voor het beste geschrift, bevattende: „een vergelykende be- 8chryving dor grondbeginselen, welke in de koloniën der voornaamste staten ten opzichte van de verkryging van grondbezit en vestiging gevolgd zyn, en van hun economische ge volgen." De antwoorden moeten uiterlijk op 1 April 1898 worden ingezonden by den secretaris der Vereeniging dr. Kroneckor, en, in het Duitscb, Fransch of Engelsch geschre ven zyn. België, Lothaire is veroordeeld om aan zijn vroegere verloofde als schadevergoeding terug te geven de kosten, door haar gemaakt voor bet voor genomen liuwelyk. Het vonnis geeft een vleiend getuigenis van de achtenswaardigheid van de eïscheres, en zegt, dat haar eer niet gekrenkt ia. Lothairo is ook in de kosten van het geding veroordeeld. Italfl* Het Italiaansche parlement is bijeengeroepen tegen 30 November. Hoewel naar het oordeel van bevoegde personen de ministeriéele meer derheid machtig genoeg zal zyn, acht men het niet onwaarschijnlijk, dat de heer Di Ruoini van deze schoone gelegenheid, om den wil des volks te leertn kennen, zal gebruik maken en de Kamer zal ontbinden. Er is gemeld, dat de geschillen tusschen Italië en Brazilië reeds zyn bijgelegd. De „Agenzia Stefani" verklaarL, dat dit voorbarig isde onderhandelingen duren nog voort. Uit Dsjibosti wordt gemeld, dat 200 Italiaansche gevangenen te Adis Adeba ge reed staan om naar Zeila te vertrekken op 20 November, den verjaardag van koningin Margherita. Rusland. Uit Odessa wordt gemeld, dat de militaire bezetting van den Kaukasus 2al versterkt worden. Gedurende de eerstvolgende vier weken zullen 17,360 man uit Odessa, Sebastopol en Novo Rossiisk naar Batoem gezonden worden. "Waarscbynlyk heeft deze maatregel ten doel, de rooverbenden uit te roeien, aie sinds ©enigen tyd den Kaukasus onveilig maken. Turkije. De gouverneur der keizerlijk Ottomaansche Bank, sir Edgar Vincent, is op zyn terugkeer uit Berlijn te "Weenen aangekomen en heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt om te confereeren met de Oostenrykache financiers, die deel zullen nemen in de voorgestelde regeling der Turbsche financiën. In een onderhoud met een journalist heeft sir Edgar gezegd, dat in de laatste dagen de vooruit zichten tot het bekomen van een financiëelen steun voor Turkye eenigszins verbeterd zyn, en dat bet program van de internationale groep spoedig aan de Porte zou voorgelegd worden. Deze optimistische zienswijze van sir Edgar wordt echter niet bevestigd door de berichten, die te Weenen ontvangen zyn uit St. Peters- burg. Op die berichten afgaande, schynt onder de mogendheden geen eenstemmigheid te bestaan ten opzichte van de Turksche open bare schuld. Het heet, dat men in Rusland anders denkt over de financiëele samenwerking daD in Frankryk. Het kabinet te St.-Peters- burg vreest, dat zulk een samenwerking ten slotte als voorwendsel zal genomen worden voor een Europeesche inmenging in de Turk sche aangelegenheden, en Rusland heeft reden om te hopen, dat Turkye mettertyd zal be sluiten, zyn lot geheel alleen in handen van Rusland te stellen. Aldus echryft de Weener correspondent van den „Times". Vereenigd© Staten, De nieuwe Kamer van Vertegenwoordigers der Vereenigde Staten zal naar schatting be staan uit 207 republikeinen, 137 democraten en 13 populisten of 153 voorstanders van vry zilver en 204 goudmannen. Cuba. De staat van zaken op Cuba zal nu spoedig een beslissenden keer nemen, als men geloo- ven mag, wat daaromtrent uit Washington wordfc gemeld. De Spaansche regeertng vreest een vyandige demonstratie van het Congres der Vereenigde Staten, dat 7 Dec. byeenkomt, en heeft daarom by generaal Weyler aange drongen, dat hy vóór dien tyd den rebellen een beslissende nederlaag moet trachten toe te breDgen. De houding, welke de Amerikaansche regee ring zal aannemen in de Cuba-quaestie, en de boodschap van president Cleveland zullen veel afhangen van do berichten, die nu spoedig verwacht worden. Wyzen deze op een succei van de Spanjaarden, dan zal president Cleve land zich waarschijnlijk aan de tot dusver gevolgde politiek van non-interventie houden. Mochten echter de insurgenten voordeeleo behalen, dan is het mogelyk, dat Cleveland niet langer zou aarzelen om hen als oorlog voerende party te erkennen.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2