feze dOourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven Feuilleton. Maandag; O INo vemtoer. PEIJS DEZEB COUEANT: Voor Leiden per 3 maanden. f 1.10. Franco por post 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER AD VERTEN TIÉN Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17£. letters naar plaatsruimte, wordt f 0.05 berekend. Grootere Voor het incasseren buiten de stad ï^inanoiëele Kroniek. Over een groot gedeelte van het wereld rond is eene wèldoande ontspanning ge komen. De beklemdheid, welko maanden lang op alles, wat met den Amerikaanscben handel in verband stond, drukte, en steeds duidelijker teekenen van bezorgdheid te voorschijn riep, is eindelek verdwenen en heeft plaats ge maakt voor ruimere verademing. Het mag geheel overbodig geacht worden het „waarom' nog nader uiteérftê zetten; de spanning, waarmede reeds vele maanden het verloop van den Amerikaanschen verkiezingsstrijd werd gevolgd, heeft onafgebroken tot meenings uitingen aanleiding gegeven en de kansen herhaaldelijk doen wikken en wegen. De overal met onverholen blijdschap ontvangen tijding, dat Mac Kinley met overgroote meer derheid is vsrkozen, had met alleen invloed op de met Amerika in nauwe verbinding st ;ando Enropeesche Beurzen, doch ook op die markten, welke weinig bij Amerikaansche waarden geïnteresseerd zijn, zooals Parijs, "Weenen tn andere. Voor Parijs werden mo ilyke d2gen gevreesd in verband met de liquidatie in minwaarden en Spaansche fond sen, waarin in den laatsten tjjd wederom tamelijk gevoelige verliezen zyn geleden, doch de verademing, van het resultaat der verkiezing uitgaande, werd zoo algemeen gevoeld, dat zij wel invloed moest, uitoefenen ook op die Beurzen, waarop Amerikaansche waarden zoo goed als niet verhandeld worden. Voor de Amsterdamsche Beurs en voor geheel Holland was de uitslag der verkiezing van bijzonder groot gewicht, daar ons land nog immer in belangrijke mate bij Amerikaansche fondsen betrokken is, al is de omvang daarvan, bij vroegere jaren vergeleken, meer dan twee derden verminderd. De spanning onder het publiek was echter zeer groot, grooter dan ooit btj eene vorige verkiezing het geval is geweest, maar ook nimmer was het belang van het publiek zoo rechtstreeks bi) de Amerikaansche politiek betrokken als ditmaal. Velen hebben het raa .zaam gevonden om zich nog ter elfder ure gebed van Amerika los te maken, waartoe zij niet weinig werden gedreven door de on zalige speculatie-telegrammen, welke nog eenige dagen voor den verkiezingsdag de waarschijnlijkheid van Bryan's overwinning kwamen vertellen. De groote onzekerheid gaf natuurlijk aanleiding tot onthouding op allerlei gebied, en evenmin als tegenover verkoopers personen te vinden waren, die onder den algemeenen druk nog nieuwe engagementen wilden aangaan, evenmin bestond er zelfs tegen de hooge koersen aanbod van geld op de markt en werden onze Staatsfondsen by belangrijke posten aangeboden. Tegenover deze realisatiewoede der 3-pcts.-fondsen, om van den duurderen prolongatiekoers te kunnen proliteeren, stond echter heel weinig geneigd beid om papier van de nu versmade 3 pets.- rente-soort op te nemen, zoodat een zeer ge voelige teruggang voor de lago-renfe fondsen in het algemeen was ingetreden, Htt is even wel te verwachten, dat in dezen toestand spoedig weer verandering zal komen en geld aanmerkelyk ruimer verkrijgbaar zal worden, waardoor dan vermindering van den prolongatie- koers kan worden tegemoet gezien. Nu een maal het zilverspook verjaagd is, komen de angstigen uit hunne schuilhoeken weer te voorschijn, overwegende, dat zij nu voor eenige jiren niets daarvan zullen hebben te vreezen. Kenschetsend was de houding onzer 2'/2-en 3 pct3 s c h u l d, wc'.ko in een tijdsverloop van een paar dagen een vrij belangrijke ver betering konden behalen, hoewel zij nog altijd beneden hun gewoon peil blijven dobberen. Op de Koloniale markt had de Ameri kaansche oplossing niet den minsten invloed. Deze afdeeling heeft zich steeds tegenover de verkiezingsbeweging volmaakt onverschillig getoond. De verbetering der verschillende tabakwaarden is dan ook aan geheel andere oorzaken toe te schrijven, namelijk aan de ©enigszins gewijzigde opinie, welke thans omtrent de resultaten der tabakonder nemingen is ontstaan. De vooruitzichten welke allerwege als vrij ongunstig werden beschouwd, worden thans niet meer zoo donker ingezien en er ontstaan zelfs verwachtingen van vrij be vredigende oogsten Petroleumwaarden bleven de laatste dagen vrij kalm; het be richt, dat op het terrein der Elzas-Petroleum- Maatschappij een nieawe bron was ontdekt, maakte weinig indruk. Meer indruk, zy het dan van onaangenamer aard, maakte het uit gebracht rapport omtrent de Northwestern Pacific Hypotheekbank. De Pandbriefbouders worden in groote onzekerheid gebracht door het publiceeren van twee middelen, welke zy kunnen aanwenden om hun bezit zooveel mogelijk te redden, nl. het plan tot een accoord, aangeboden door de Amsterdamscho Vcreeni ging (het plan-Oyen) en het plan, aangeboden door de HH. Broekman en flonoers. Beide plannen staan in scherpe tegenstelling tot elkaar, niet in hel voordeel van het laatste. Hier bedenkelijke geheimzinnigheid, daar harde blootlegging der zaken. Het plan-Oyen, veel onvoordeeliger (aanvankelijk) voor de Pand briefhoudors, is gebaseerd op een grondig en nauwkeurig onpartijdig onderzoek, gebaseerd op cijfers, zooals de werkelijke toestand ze op dit oogenblik geeft, niets verbergende, niet meer beloveüde dan het werkelijk geven kan Het rapport toch, aan de Rechtbank uit gebracht, is verre van bemoedigend en toont aan, dat de verhouding tusschen uitgaven en ontvangsten in den eersten tijd niet de geringste kans bieden op rente-betaling op de Pandbrieven, terwyl eerst later, wanneer veel achterstallige schuld is ingehaald, de gelegenheid zal bestaan om zooveel over te houden, dat eene uitkeering aan de Pand brieven (resp. aandeelen) zou kunnen plaats hebben, eene mogelijke belangrijke verbetering in den loop der jaren buiten be schouwing latende. Het plan-Broekman c. 8. verzekert do rente-betaling van 5 pet. 'sjaars, niettegenstaande in het bovenbedoeld rapport ten duidelijkste blijkt, dat zy niet kan uitgekeerd worden. Is er niet genoeg verdiend, „zoo worden voor het ontbrekende bewijzen van uitgestelde schuld uitgereikt." Welke waarde beeft dan die verzekering? Voorts zullen de noodzakelijkste belastingen worden voldaan uit opbrengst van verkochte panden of aflossing van hypotheken, dus door vtrmindering der bezitting! Achterstallige noodzakelijke belastingen worden dus voldaan desnoods uit vervreemding van goed, doch de rente op de Pandbrieven olyft gehandhaafd 13 deze politiek reeds af to keuren, even bevreemdend is het, en dit maakt geen gun- stigen indruk, dat geen enkel cijfer wordt genoemd, dat niet de geringste aanduiding wordt gomaakt hoe de HH. Broekman c. s. dit plan zouden willen (kunnen) ten uitvoer brengen, waar zoo duiJelyk de onmacht der Bank gebleken is. Zoo iets al reeds in staat is om het toetreden tot dit laatste plan te ontraden, zou het zjjn de bedenkelijke ge heimzinnigheid, welke daarover zweeft. Deze moet nu wel tot groote voorzichtigheid manen l Do Europeesche afdeeling geeft weinig stof tot bemerking. Spanje zal nu overgaan tot het sluiten eener binnenlandsche leening, groot 400 millioen Pes. Deze leening zal 4 pet. rente dragen en wordt gewaarborgd door een deel der inkomende rechten. Volgens de voorloopige (nog onzekere) berichten zou zy in 9 jaar worden afgelost. Is eerst dit plan geslaagd, dan zal verder worden onderhandeld over het plaatsen der groote leening. Intusschen ver betert de koloniale positie van Spanje niet het geringste, integendeel schynt de oproerige beweging steeds grooter omvang aan te nemen, én dit maakt de kansen op financiöelon steun, die toch ten slotte uit het buitenland zou moeten komen, steeds geringer. De pogingen der Turksche regeering, om hier of daar met het sluiten eener leening te slagen, zijn tot nu toe zonder resultaat gebleven, daar men allerwegen te duidelyk den zorgvolltn toa- stand der financiën h eft kunnen overzien. De Porte wil nog steeds niets booren over hervormingen in het beheer der Staatsschuld, niettegenstaande reeds herhaaldelijk is aange geven, dat door eenige concessie met betrek king tot de samenstelling van den Raad van Administratie, ongetwyfel1 een veel gunstiger licht over den financiëelen toestand zou vallen. Voor religuat-bewyzen Russische Zuid- West-8poor heerschte weer meer belang stelling dan sedert lang het geval was. In den laatsten tyd is de positie dezer liquidatie- bewijzen herhaaldelijk ter sprake gebracht en meent men nog immer aan hen hoogere waarde te mogen toekennen dan de prfis, welke langeren tyd voor de bewijzen gegolden hee:t. Du liquiiaiia-commissie eer ZuidWest Spoorwegmaatschappij is van meening, dat by de eindafrekening verschillende b langrijke cijfer veranderingen in het belang der vroegere aandeelhouders zullen moeten geschieden, doch het is evenzeer bekend, dat de naastings bepalingen door de Russische regeering dikwijls op geheel an ;ere wyze worden uitgelegd. De Amerikaansche Spoorweg- markt begroette de verkiezing van Mac Kinley met eene opgewonden rijzing, die echter slechts een paar dagen aanhield. Zoowel het een als het ander is natuurlijk. Dat er eene spontane uiting van blijdschap zou ont staan, zoodra de zekerheid verkregen, was dat de dreigende slag, waardoor het krediet en de welvaart van Amerika voor langen tyd totaal vernietigd zouden zijn, was afgewend, was te verwachten. Doch evenzeer was te ver wachten, dat door de groote menigte van deze ryzing zou worden gebruik gemaakt om zich van oe fondsen, waardoor zij zoo lang in angstige onzekerheid hebben moeten ver keert, te ontdoen, voornamelijk, zy die dez6 realisation met eenige winst konden uitvoeren. Zy echter, die onmiddellijk na den gunstigen uitslag een krachtige en aanhoudende ver' betering der markt hadden verwacht (en wa rscbynlyk vormen zi) nog een groot aantal), zullen zich teleurgesteld hebben gezien, hoewel voor hunne verwachting toch zeer weinig aanleiding bestond. Het is ongetwijfeld, dat de Amerikaansche spoorwegmarkt een beteren tyd tegemoet gaat, doch dit is een quaestie van tyd. Dit zal afhangen van het verdere verloop der verkiezing, en dit moet ook voor een deel in Europa in eigen boezem ontstaan Het aan Europa onttrokken goud moet weer daarheen terugvloeien en daarin moeten de Europuescho Banken weer aanleiding vinden tot vtrlaging harer disconto's. Of deze terugvloeiing van goud spoedig en ruim zal plaats vinden, hangt er van af hoe groot de meerderheid der goud-party in den Senaat zal zyn. Is deze meerderheid krachtig genoeg, dan zullen de zendingen naar Europa niet lang uitblyven; is de meerderheid echter zwak, daD staat het te vreezen, dat de pogingen der zilvermannen weer met kracht zullen worden aangevangen, en hoewel dan geen direct gevaar voor een zilverpolitiek te vreezen is, zal toch de onzekerheid wel tot het be waren van een zeer groote goudreserve in Amerika aanleiding geven. De laatste berichten omtrent de verhouding in den Senaat doen wel eene groote meerderheid der „sound money"-mannen verwachten, doch zekerheid bestaat daaromtrent nog niet. Is dit evenwel binnen enkele dagen beslist, dan zal het gevolg zyn, dat de handelsondernemingen weer in een hernieuwd leven tredenhet hernieuwd ver trouwen zal een uitbreiding van den goederen handel in het leven roepen, waartoe de moge lykheid van een verhooging der invoerrechten (het lievelingsdenkbeeld van Mac Kinley) nog te eer aanleiding zal geven, zoodat daardoor ook de goudzendingen naar Europa in de hand zouden worden gewerkt. Wanneer dan deze gouden verwachtingen werkelykheid mochten worden, zal Europa vermosdelyk niet achter- blyven in het meer aandacht schenken aan Amerikaanscho waarcen, hetgeen dan ook weer een biyde tyd zou kunnen worden voor hen, die zoo lang en met zooveel angst hun Spoorwegfondsen, met steeds grooter wordend verlies, hebben moeten bewaken. Bynlandsche Bank. Gemengd Nieuws. Te Nieuwkoop schrikte bet paard van den landbouwer A. K., terwyi deze bezig was met stroobossen te laden. Hij greep het schichtige dier by den teugel, terwyl het er met brik en al van door ging. Eindelyk raakte hy bekneld tusschen het paard en een toom, waardoor hy genoodzaakt werd los te laten. Nu kwam ook de brik tegen den stam, werd stukgeslagen en geraakte vervolgens met het paard te water. Met twee gebroken ribben en een gebroken pink werd de landbouwer opgenomen en pei tilbury naar zyne woning gebracht. Zyn toestand is bevredigend. Donderdagnamiddag is te Haarlem een hevigen brand uitgebroken in de lak fabriek van den heer Savry. Het geheele ge bouw stond spoedig in de vlammen. Ook het magazyn was weldra aangetast De officier van justitie te Am sterdam verzoekt thans opsporing aanhouding en bericht van Felix Daniëls, 40 jaren, han delaar in diamanten, laatst wonende te Am sterdam. Hy wordt verdacht van verduistering van eenige partyen diamant en heeft ver- moedeiyk nog diamanten by zich. Volgens geruchten heeft hy zich Zaterdag jl. te Rot terdam opgehouden, 3ltbans is hy sedert dien dag voortvluchtig. In beslag neming van dia manten, die hy by zich mocht hebben, wordt tevens verzocht. Den 11de n, 12den en 13den November a. s. zullen op Soestdyk jacht partyen plaats hebben, aangeboden door H. M. de Koningin-Regentes. Daaraan zullen deelnemen een veertiental heeren van de Hofhoudiüg, die ten Paleizo op Soestdyk zullen logeeren. A. s. Maandag zal door eenige heeren van de Hofhouding gejaagd worden in den Oranjs- polder by Den Haag. Brand te Guayaquil. Bedroe vend zyn de byzonderheden van de ramp, die de stad Guayaquil in Ecuador beefc getroffen. De helft van deze bloeiende stad ligt in puin. Dertig duizend menschen zyn zonder onderkomen en ïyden honger. Twes duizend huizen in de ryksto wyken zyn in de asch gelegd. Vele personen mo ten verbrand zyn; anderen hebben zich uit wai hoop ver dronken. De brand heeft twee dagen geduurd 6D werd aangewakkerd door een orkaan, dis brandende daken en meubelen meevoerde tot verbazende hoogte. De bewon rs dachten, dat het einde der wereld nabij was; dol van wanhoop en razend van angst renden zy door de straten. De 6Cbade wordt geschat op meer dan hon derd millioen piasters, waarvan slechts een tiende deel door vei zekeringen is gedekt. Hot verdwenen Rijwiel. SM.) „Jouw schuld is het," fluisterde George. „Zoo? Heb jii niet «eer gaarne meegehol pen vroeg Willie. „Helaas jal Maar jy hebt het uitgedacht." „Zeg my liever, wat wij nu beginnen." „Ik weet nietsI Hoe denk je er over, ale wy naar den commissaris gingen...." „Dan zou papa het direct weten l Neen, weet je w&t? Wy brengen het rywiel stille tjes naar beneden en zetten het tegen den muur, opdat het den schyn hebbe, alsof iemand het teruggebracht heeft 1" „Maar als er iemand op toekomt?" „Ze zitten allemaal nog te soupeeren I Gauw maarl" zeide Willie en sloop voor zichtig de trap op. Het wonderbare plan ware ook byna gelukt, als by het heimelyke trans port George niet een misstap gedaan had, wat een helsch alarm ten gevolge had. In de woonkamer schrikte men geweldig. Schwalbe sprong op en snelde naar het por taal. Nelly en de moeder hem achterna. Daar zaten de beide veelbelovende spruiten met een rywiel te spartelen, en uit do angstige, bleeke gezichten maakten zy weldra op, welke streek de deugnieteu uitgehaald hadden. Helaas stoDd het door de politie in beslag genomen rywiel ook nog in het por taal. Elke verdere verwisseling was dus on- mogeiyk. „Nu, dat is een mooi cadeau!" raasde de vader en ontving de beide slungels met een paar klinkende oorvegen en de geloofwaardige verzekering, dat een flimc pak slaag volgen zou. Onder een stroom—jan tranen logden de deugnieten daarop een bekentenis af. De door gewetenswroeging geplaagde deurwaarder echter snelde spoorslags naar het politie bureau, om den onschuldig verdachten provisor verlossing te brengen. Deze had zich al in zijn lot geschikt. Als martelaar der Brauweiler politie beschouwde hy juist den ellendigen stroozak zyner cel, en dacht daarby over zyn klacht na. Dat moest in de courant natuuriykl Niet dan met moeite gelukte het den deurwaarder, hem te bewegen, mee naarhuis te gaan. Hy wilde zyn fiets van het logement laten halen, waar hy direct aan de „Neueste Nachrichten" moest schryven. Maar voor de boosaardige artikels van dit blad was Schwalbe juist bang. Zoo sleepte by don joDgen man byna met geweld naar zyn huis, hem onder weg de noodlottige verwisseling vertellend. Eerst toen hy by Schwalbes huis gekomen was en Nelly met haar moeder te zien kreeg, ging hem een licht op, met wien hy te doen had. „De heer Baumann, provisor teEllerodel Myn vrouw myn dochterI" stelde de deur waarder voor. Nelly was gloeiend rood ge worden. De provisor boog diep, om zyn met blyde verrassing vermengde verlegenheid te verbergen. Daarop wisselden de beide ver liefden een blik, waardoor zy afspraken, elkan der voorloopig niet te kennen. Tot vreugde van Schwalbe liet Baumann zich van nu af in 't geheel niet meer noodi- gen. Hy nam plaats aan de spoedig weer gedekte tafel; hy klonk dapper mee, toen de heer des huizes een paar flesschen Rudes- heimer liet aanrukken; hy sprak zelfs ten slotte van een „vermakelijk avontuur," toen hot gesprek wear over hot onschuldig ver- biyf op het politiebureau liep, en wilde van voldoening niets meer weten. Nochtans koesterde de deurwaarder nog eenig wantrouwen, en wyi hy bemerkte, hoe stil en koel zyn dochtertje was, als de knappe vreemdeling eens het wourd tot haar richtte, nam hy haar weldra apart en gaf haar te verstaan, zich niet trotsch te houden. „Je zit daar als een klomp yal" zeide hy verdrietig. „Kun je ter wille van je vader niet ook eens vriendeiyk zyn?" „Maar, papa!" „Och watl Als de geschiedenis aan de groote klok komt, heb ik wie weet wat ergernis. Hou je eens flink 1" „Als u het volstrekt wil, goed, papal" fluisterde de kleine intrigante. Zy ging daar op tegenover den provisor zitten en was weldra in een zoo levendig gesprek met hem gewikkeld, dat de goede vader niets minder dan ontroerd was over zyn gehoorzame doch ter. Hy maakte van de gelegenheid gebruik, om zyn zoods op te zoeken en hen voor een excuus aan den gast af te richten. Daar ge- ïyktydig ook de moeder do kamer voor een paar minuten verliet, waren de beide jonge lieden eindelyk alleen. Heinrich sprong als geëlectriseerd op. „O, Nelly, wat is dat wonderlijk toege gaan 1" riep hy hartstochteiyk en greep naar haar hand. „Arme Heinrich 1" lispelde zi). „Wat hebt gy om onzentwege moeten ïydenl" „Voor jou ging ik nog heel ergens anders heen dan naar de Brauweiler gevangenis! De hoofdzaak is echter, dat wy ten slotte tocti nog by elkander zyn, Nelly. Ach, ik hob je zoo liefl" Er naderden voetstappen. De provisor ging gauw weer zitten, en terwyl de deur geopend werd, zeide Nelly: „In de Buchenmühle krygt men werkeiyk uitstekende eierkoeken!" „Ja," zeide de deurwaarder, die binnen getreden was, „dat moet men zeggen: de eierkoeken zyn daar uitstekend l Komt gy dik wyls in de Buchenmühle, meneer Baumann?" „Alle week minstens eenmaal." „Dan kent gy de familie zeker van naby Het verwonderde my, dat Else u onmiddellyk haar rywiel heeft afgestaan." „O juffrouw Else!" riep de provisor dank baar. „Heb ik haar groeten al overgebracht?" „Aan ons?" vroeg Nelly doodelyk ver schrikt. „Zy wist toch niet, dat gy begon ook Schwalbe verwonderd. „Neen, neen 1" stotterde Heinrich en begon te zweeten van angst over zyn domheid. „Zoo in 't algemeen lEen groet aan Brauweiler I" „O zoo, grappenmaker!" lachte Schwalbe; maar nochtans was een weinig wantrouwen by hem opgekomen. „Ik haal de lamp," zeide hy, naar de deur gaande, zonder op Nelly's protest te letten. Zyn voornemen was een weinig te luisteren, of de twee elkander werkeiyk zoo vreemd waren, als zy zich tot nu toe gehouden hadden. Natuuriyk maakte de provisor gebruik van de gunstige gelegenheid om het geliefde meisje te naderen. „Nelly, fluisterde hy, „ik weet nog altyd niet, of gy mijn zoete, kleine bruid wilt zyn." j „Ach hemel, Heinrich!" juichte zjj geheel onder de bekoring van deze kostelyke minuut. En hy boog zich tot haar neer en kuste haar. Op hetzelfde oogenblik ging de deur open; een helder schynsel van de lamp, die de oude de dienstmeid afgenomen bad, bestraalde de twee, die verschrikt uiteenstoven, on papa Schwalbe zeide ietwat heesch „Nelly 1... Myoheer BaumaDnlWat wat is dat?" Nu moesten ook deze twee hunne beken tenis afleggen, aan het slot waarvan de provisor een weinig bevend de bede om den vaderlyken zegen vastknoopte. „Gy. huichelaars 1" riep de overrompelde vader „Een oude deurwaarder te willen foppen l." Maar uit zyn stem klonk een halve toe zegging. Ook de moeder was intusschen binnengekomen, zonder evenwel iets te ver moeden van de ontdekking van haar man. Met kwaiyk verborgen teederheid duwde zy haar deemoedige zoons naar voren. „Hier, meneer Baumann, ziet gy de beide zoDdaarsl" „Emma," lachte Schwalbe en wees op Nelly en den provisor. „Hier zie je twee nog veel grooterl Niet beur rywiel heeft hy ge stolen, maar heur hartl Krause had niet zoo geheel ongeiyk, toen hy hem naar nummer zeker bracht. En nu zal ik het geval in de courant zetten, meneer Baumann." „Ja, als 't u belieft, directI" antwoordde Heinrich, gelukkig glimlachend, en toen Nelly hem daarop eenigszins onthutst over het haar niet volkomen duideiyke verzoek in de oogen keek, fluisterde hy vergenoegd„On*e verlovingaaankondiging, schat!

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 9