Mgr. Tanassl, opvolgend nuntius, wordt in de eerste week van December op zijn post verwacht. De Koninginnen kwamen, volgens een telegram van „Havas," Woensdag-middag te Aix-les Bains aan. Per rijtuig vertrokken H.H. M.M. naar Puguy-Corbières, een station, gelegen aan den voet van den Mont Renard op 650 meter hoogte. De Koninginnen blijven er drie weken. Men zegt, dat de graaf van Turijn aan de Vorstinnen een bezoek zal brengen. De Koninginnen reizen incognito, zoodat geen officiëele ontvangst plaats bad. De ad juncten van den maire hebben de souvereinen begroet. Een talruke menigte bevond zich op den weg. Aan de openbare gebouwen werd gerit-gd. Te Delft is overleden de kapitein der artillerie P. Van Lunteren. Dj overledene was 4S jaar oud en belast met het toezicht op het materieel aan de artillerie-inrichtingen. Aan den opzichter van fortificatiën lste klasse J. J. Kersbergen, te Gouda, is de gouden meuaille met daaraan vereonden gratificatie van f 60 voor 36 jarigen trouwen dienst toegekend, welk eereteeken hem den 15den dezer zal worden uitgereikt. Naar men meldt, zal de generaal-majoor F. G. B. Bloem, commandant der 2de divisie iet te Arnhem, den dienst met pensioen verlaten en vervangen worden door den kolonel 0. O. Van Kesteren, van bet 6de reg. inf., die alsdan bevorderd wordt tot gen. majoor. Vad.) Hr. Ms. fregat „Van Speyk," onder bevel van den kapitein ter zee H. Van den Pauvert, is in den namiddag van 4 dezer te Sint-Vincent (Kaap Verdische eilandoD) aan gekomen. De heer J. W. Gunning Jr., predikant te Eerbeek, heeft de benoeming tot director van het zendelinghuis en secretaris van het Nederlandsch zendelinggenootschap te Rotter dam aangenomen. Hy hoopt beide betrekkin gen tegen het einde des j*ars te aanvaarden. Het voornemen bestaat om ter gedeelte lijke bestryuing van de aanzienlijk gestegen kosten van het groot-ambtenaarsexamen voor den Indischen dienst en ook om eenigermate paal en perk te stellen om den toevloed van ni-t volioende voorbereide candidaten een examengeld van f25 te heffen voor elke maal, dat men zich voor het examen aanmeldt, welk examengeld alleen zal worden terugge geven wanneer de candidaat ingevolge de aaarvoor geldende bepalingen niet tot het examen wordt toegelaten. Voor Nederland wordt gerekend op 125 en voor Indië op 40 examinandi in 1897. M-rn verzekert, dat jhr. mr. C. J. Den Tex, te Amsterdam, bestemd is voor de betrek kig van Regeeringscommissaris by de Parijscne tentoonstelling in 1900. Eenigen tyd geleden werden door be middeling van mej. M. Van Oosterbout, te Arnhem, aan de verschillende stations der St^tsspoor busjes gehangen ten bate der armen en ongelukkigen, die het Leger des Hfils kleedt, voedt, onderdak geeft en werk verschaft. De commandant van het L. d. H. deelt nu mede, dat by de eerste lichting uit de 39 bussen ruim honderd gulden ontvangen werd De commandant dankt de gevers voor het gesehonkene en wenscht de aandacht van het reizend publiek op deze bussen te vestigen, met het verzoek, in 't voorbijgaan de armen te willen gedenken. Het plan, om de Ooster- en "Westerlynen op Java door middel van een dorde spoorstaaf tusschen Solo en Djokjo met elkander in ver bieding te brengen, zal thans tot uitvoering kannen komen. De minister van koloniën is thans in het bezit van de volledige door de Ned.-Ind. Sp.- Maatschappij goedgekeurde ontwerpen en ramingen welke een totaal bedrag vorderon van f 493,000. Daar voorts ook de eischen der van hier uit te zenden materialen zyn ingekomen, staat, wanneer de thans by nota ▼an wfiziging in de begrooting opgenomen sommen van f220,000 op het lste en f 273,000 op het 2de hoofdstuk der Ind. be grooting worden toegestaan, niets méér aan een spoedig tot stand-brengen van de door gaande verbinding tusschen de Ooster- en "Westerlynen van de Staatsspoorwegen in den weg. Die verbinding zal dan ruim vijf ton hebben gekost. De Provinciale Staten van Gelderland hebben gisteren een voorstel van den heer Yan Wjjck tot het instellen van een provinciale enquête naar den landbouw aangenomen met 30 tegen 27 stemmen. Vóór stemden de anti liberalen en de heer Ten Houten. De Staatscourant van 6 dezer bevat den t9kst der overeenkomst, op 19 Mei 1894 te Lissabon tusschen Nederland en Portugal gesloten, tot regeling der wederzydsche uitle vering van misdadigers. De minister van binnenlandsche zaken hoeft, met ingang van 1 Januari a s tydeiyk benoemd tot directrice van 's Ryks Kweek school voor Vroedvrouwen te Amsterdam, mevr. A. C. H. Kleyn, weduwe dr. J. C. Beelenkamp, aldaar. Sts.-Ct Het stoomschip „Java", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 5 Nov. Dungeness; de „Koningin Wilbelmïna", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 5 Nov. van Port-Said naar Genua, na de macbineschade te hebben her steld; de „Obdarn" arriveerde 5 Nov. van Nieuw York te Rotterdam; de „Schiedam" arriveerde 5 Nov. van Nieuw-York to Amster dam; de „Bromo", van Rotterdam naar Bata via, vertrok 5 Nov. van Marseille; de „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, is 5 Nov. Dungeness gepasseerd. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Eervol ontslagen G. J. Engelen, op zijn verzoek, als lid en voorzitter van liet college van regenten over bet huis van be waring te Roermond, onder dankbetuiging voor do in die betrekkingen bewezen diensten; on be noemd: tot voorzitter van dat collego mr. P. M. O. H Beerenbrook, lid van bet collego; tot lid vbd id. A J. A. fclaffmans, arts to Roermond. De heer G.J. P.J. Bolland, Oost-Indisch ambte naar met verlof, laatstelijk leeraar aan de aïdeeling boogere burgerschool van bet gymnasium Willem 111 te Batavia, thaus hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Leiden, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dionst in Nederlandsch-lndië ontslagen. Vergund bet aannemen van de door den koning van Siam geschonken ordefeekenen aan den luit- kolonel der genie J. J. Staal, den luit.-kolonel der inf. H. L. Vorstenbosch en den ndj.-onderofficier- kapelmeester der stafmuziek te Batavia, G. J. Van Dam, het officierskruis der orde van den Witten Olifant, en den gepens. luit.-kolonel der inf. J. B. Mack, lid van bet Hoog Militair Gerechtshof van Nederlaudscb-Indié, en den met latere toekenning van den rang van majoor gepens kapitein laatstelijk directeur der geweermakersscbool te Meester- Comelis, F. W. H. Kulin, bet commandeurskruis der orde van de Kroon van Siam. Aan den korporaal der inf. van het leger in Neder landsch-lndië, J. G. Bierlinger, vergunning ver leend tot bet dragen van de Franscbe herinnerings- medaillo voor de expeditie naar Tonkin. De minister van marine heeft den adelborst dor 3de klasse voor de mariniers bij het Koninklijk Instituut voor de marine te Willemsoord, H. F. R. Snoek, aangewezen om te worden opgeleid voor den zeedienst. Door den minister van koloniën is de beer P. A. Wandel gesteld ter beschikking van den gouvern.- generaal van Nederl -Indië, om te worden'benoemd tot derdeo stuurman bij de gouvernements-marine daar te lande. Gemengd Nieuws. Ook door de Hollandsche IJ zere n- Spoorweg-Maatschappy zijn afzonderlijke be palingen vastgesteld xoor het vervoer van goederen, voor of van de nationale tentoon stelling van Nyverheid en Kunst te Dordrecht (Juni, Juli, Augustus 1897). Yoor goederen, afkomstig van plaatsf n, ge legen aan hare op Nederlandsch grondgebied gelegen stations, gelden n.l. de volgende voorwaarden: A. By verzending als vrachtgoed gratis vervoerzoowel op de heen- als terugreis B. als ijlgoed: volle vracht op de heen-, gratis vervoer op de terugreis; G. als bestel- goad: volle vracht, zoowel op de heen als terugreis. Yerder kan worden medegedeeld, dat de Naamlooze Yennootschap Stoomboot-reedery op de Lek voor goederen naar en van de tentoonstelling halve vracht berekent. De Haagsche rechtbank veroor deelde de drie knapen, die in het Hartogh- straatje te 's Gravenhage 2 mantels stalen en elders een paar kistjes sigaren en sigaretten, twee huDD.r tot 9 maanden, den derde tot 2 maanden; den koperslager uit Leiden, die alhier eene vrouw mishandelde, tot 5 boete of 5 dagen; de dienstbode, die in haar dienst in Den Haag een horloge stal, tot 2 maanden; de dienstmeid, die in haar dienst te dier stede eenig tafelzilver ontvreemdde en dit ten eigen bate verkocht, tot 2 maanden (van den diefst .1 van ondergoed werd zy vrijgesproken) en de waschvrouw aldaar, die waschgoed verduis terde, tot 8 dagen. Door het heerschen der mazelen binnen de gemeente Benthuizen is de school b(jna geheel ontvolkt. Het Hoog Militair Gerechtshof deed in zyne zitting van Dinsdag jl. o. m. uitspraak in het hooger beroep, ingesteld door den advocaat-fiscaal voor Hr. Ms. zee- en landmacht, van een vonnis van den krijgs raad te 's-Gravenhage,. waarbij de sergeant van het regiment grenadiers en jagers Ch. H. C. B. wegens het met zyne sabel toebrengen van verwondingen aan de burgers W. Los en J. Elberse, in den avond van 31 Augustus jl. te 's-Gravenh^ge, was veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Met den advocaat fiscaal was het hof van meening, dat in deze geen verzacht-, nde omstandigheden aanwezig waren en dat de voorstelling van het gebeurde door den krijgsraad aangenomen, als zoude die onderofficier, bezig zynde met arrestatie van getuige Demmink en meenende bemoei lijkt te worden door eenige burgers, zijae sabel hebben getrokken tot zelfverdediging togen aanvallen van de zyde der burgers, niet kan opgaan. Uit de verklaringen der gehoorde getuigen blijkt, dat bekl. den burger Los zoodanig met zyne sabel heeft geslagen, dat deze daardoor bewusteloos op den grond is gevallen, en dat de burger Elberse een zoodanigen slag met dat wapen op zyn hersen pan heeft bekomen, dat hy eveneens eenigen tyd bewusteloos geweest is. Bekl. werd ver oordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en gedegradeerd tot den stand van soldaat; tot oplegging van deze bykomende straf werd het hof geleid door de overweging, dat een onderofficier, die van zyn wapen misbruik maakt om ongewapende personen daarmede te slaan, zyn graad niet behoort te behouden. In eene woningin deMauritsstraat te Rotterdam werd gisteren de hulp van de politie ingeroepen, omdat een ijzerertswerker, die daar wooDt, alles, wat onder zyn bereik kwam, kort en klein sloeg. De man liet zich op straat niet zien, bleef binnenshuis en liet het den agenten aanzien hoe by alles vernielde, de kachel incluis. Eerst toen er zoo goed als niets meer was stuk te slaan, was de man uitgeraasd en konden de agenten, die zich hadden moeten bepalen tot de surveillance voor zyn woning, vertrekken. Het gerechtshof te Amsterdam veroordeelde J. J. Schmitz, beklaagd van dood slag, gepleegd op zyn vrouw, tot een ge- vangenistraf van vyf jaren. Yoor den Hoogen Raad werd gisteren behandeld de zaak van een bakker te Hilversum, die een party meel had gekocht van eene handelsvennootschap, vroeger te Dordrecht, thans te Rotterdam gevestigd. De geleverde waar werd door den bakker niet geaccepteerd, omdat ze niet zou overeenkomen met hetgeen gekocht was en van geheel onvoldoende hoedanigheid zou zyn. Er volgden vorderingen tot schadovergoeding wegens niet nakoming aer koopovereenkomst, zoowel door den bakker als door de leveran cierster van het meel. De rechtbank te Amsterdam ontzegde beide vorderingen, maar in hooger beroep wees hot Hof te Amsterdam den eisch van de leveran cierster toe, zoodat de bakker in alle opzichten in bet ongelyk werd gesteld. Deze kwam daartegen in cassatie en namens hem betoogde gisteren mr. L. V. Van Rossum voor den Hoogen Raad o. a., dat het Hof deri betalingsplicht van den bakker niet had mogen aannemen zonder dat door de leverancierster is bewezen, dat de zending zou uitmaken levering, overeenkomstig de contractueele ver plichting. Mr. J. M. Rens, uit Dordrecht, trad op voor de leverancierster. Men schryft uit Den Haag: Do groote vlucht, die de kwe6king van den chrysanthemum hier te lan ie genomen heeft, bezorgt in de laatste jaren bloemententoon stellingen in een jaargety ie, dat de rozen en andere bekende vourtorengselon der Flora reeds geruimen tyd den winterslaap zyn inge gaan. De najaarsbloem vervangt hunne plaats en het is de chrysanthemum, die thans in talryke groepen en soorten rotonde en concert z<irtl van het Kon. Zoül.-Bot. Genootschap vult, in al haar pracht byeengegaard door een 30 tal Nederlandscbe inzenders en een bloemkweeker uit het buitenland (Frankfort a./d. Main) op initiatief van de's Gravenhaag- sche Tuinbouw-vereeniging, afdeding van de Maatscbappy voor Tuinbouw en Plantkunde, uit welke afdeeling verscheiden' bloemkwee- kers voor den dag zyn gekomen. R.eds by het overzien van de dichte perken en groepen bloeiende chrysanthemums, wier bloemen als veelkleurige pluimen omhoog stokan, ontwaait men, dat op deze tweede tentoonstelling van dit Japansche natuur product veel meer soorten vertegenwoordigd zyn dan op hare voorgangster in hetzelfde gebouw. Men vindt er wel een paar honderd variëteiten, groote en- schoons, op struik of op stam gekweekt, die uitmunten en de aan dacht trekken door milden bloei, groote planten en schoongevormde bloemen, goede kweeking, waaronder men er aan'.relt met ingebogen en met omgebogen bloembladen in de g;ootste verscheidenheid van kleuren, waarin de zacht witte en rosétinten 't meest het oog bekoren. De grootste verzameling dezer herfsti ljcmen werd ingezonden door de hoeren T. E. Hout vester en G. Van Kuyk, te Utrecht, de voor naamste kweekers dezer bloemsoort hier te lande, zoodat de stryd, waarby de jury heden als kamprechter optreedt, tusschen die beide mededingers zal loop.-n. Er zyn een 30 a 40 chrysanthemums op stam gekweekt en die zich daardoor boven hunne aan den struik gewassen broeders ver heffen. Een dezer groepen werd voor deze tentoonstelling afgestaan door den voorzitter der Tuinbouwmaatschappy, den heer W. H. De Beaufort, te Driebergen, die ook ter op luistering inzond chrysanthemumplantjes in kleine potten gekweekt. Sierplanten, palmen en varens geven op verschillende plekken van de zaal aan het levendige kleurenspel dor bloemen, de afwis seling van het groen. Een bloemstuk van de bloem van dit seizoen, onder de lichtkroon in de rotonde, een ruimte beslaande van 12 meter en een Florabeeld uit dezelfde gemodelleerd in de andere zaal verhoogen niet weinig den smaak, die by den aanleg van dezen wintertuin heeft voorgezeten. Behalve de Japansche plant vindt men er uit den aard der zaak byua geene andere bloemfamiliën dan alleen 20 cyclamen, ge kweekt door den heer Chr. Kolenbrander, tuinbaas by den heer Browne, Heuv«loord, by Baarn, waaronder er zyn, die met blad en knop ruim 1/i meter ruimte beslaan en één niet minder dan 50 bloemen draaft. Ook zullen de chrysanthemums, opgemaakt in verschillende vormen en figuren, op deze najaarstentoonstelling niet ontbreken. De wandeling langs de bloemenpaden zal Zondag-avond met concert en verlichting op geluisterd worden. In hot kantoor van den heer Swenker te Utrecht is gistermorgen in de vroegte inbraak gepleegd. Daar de eigenaar ruiten had hooren breken, ging hy, niets kwaads vermoedende, maar toch voor alle zekerheid, om 6 uren met de knechts mede naar het kantoor en vond toen alle kenteo- kenen van inbraak. Do dief heeft getracht door de deur van het achterkantoor naar binnen te komen, doch toen dit niet gelukte, heeft hy een ladder tegen een venster gezet, een ruit verbryzeld en is zoo naar binnen geklauterd. Nu probeerde hy het voorkantoor te bereiken, doch ook hierin slaagde by eerst niet, omdat de douren er van met een yzoren pin gesloten waren. Toen ging hy de gang in en heeft, door het forceeren van de gangdeur, het voorkantoor bereikt. Alle laden van de schryftafels waren opengebroken, doch daar de heer Swenker des nachts nooit geld op zyn kantoor laat, heeft hy niets weten buit te maken als een portefeuille met post- en plakzogels. Het gelukte hem niet de brandkast te openen. Juist stond men hierover te praten, toen op eens op handen en voeten uit een hoek van het achterkantoor, waar hy zich verscholen had, een man kwam kruipen, die de gang in sloop en de straat opwipte. Doch nauwe lyks had men dit gemerkt, of hy werd door de knechts achtervolgd en op het Stations plein gegrepen. Nu werd hy aan de inmiddels geroepen politie uitgeleverd. De portefeuille met postzegels had hy op hot Stationsplein weggeworpen, terwyi ook in zyn bezit ge vonden is de eenige sleutel van ten der laden van een schryftafel, die ontbrak. Tevens z(jn een fraaie collectie inbrekers werktuigen ge vonden. Naar men verneemt, moet men een goede vangst gedaan hebben; het is een berucht persoon, die reeds verscheidene inbraken op zyn k-rfstok heeft (U. D Joh. Corn. Ouwerkerk, 45 jaar, mach.-bankwerker, is in de Bergstraat te Utrecht van de trappen gevallen en door de politie naar het zi-kenbuis gebracht, waar by in bewusteloozen toestand is opgenomen en gistermorgen is overleden. Te Nieuwer-Amstel (Legmeerdyk) is miltvuur geconstateerd by een gestorven paard op de hoeve van G. F. Gonyn, vee houder. Te Bergen-op Zoom is by den bloe mist Franken een brutale diefstal gepleegd. Waarschynlyk m-.t een valschen sleutel hebben de dieven zich toegang weten te verschaffen en een bedrag van f 300 aan specie gestolen. De vorige week bracht in den kaashandel weinig of geen Verandering; prima Goudsche bleef gezocht en flink op prys, wat vooral het geval was met zware kaas, waarvan,enkele fijne partyen zelfs tot f 31 werden opgekocht. In tweede soort Goudsche was de handel minder vlug; van alle minder fijne kaassoorten trouwens, ook van Delftsche, Friesche en Leidsche kaas, is de handel flauwer en loopen de pryz-n een weinig terug. Met Edammer blyft het naar wensch gaan; de fijne qualiteiten gaan vlug van de hand en de noteeringen zyn nog stygende. Toch zyn de producenten van dit artikel nog lang niet waar ze wezen moeten, de pry zen zijn nog f 5 tot ƒ7 lager dan drie, vier jaren geleden. In de vorige week werd in de Alblasser- waard van ƒ20 ƒ25.50 besteed; in de Lo piker- en Krimpenerwaard liepen de pryzen van lste soort Goudsche van 24.50 f 27, zwaardere f 27 f 29, 2de soort f 22 ƒ23.50, Derby 1 ste soort f 24 f 26, 2de soort f 22 23, Edammer lste soort f 27— ƒ29, 2de soort 24.50 26. (U. D Een boer te Heilbron had 2 zoons, die ln 't Jeger waren. Eén van hen, die te Grund in garnizoen lag, werd tot reserve- officier benoemd, wat de yverzucht van een sergeant van zyn compagnie opwekte. Deze riep uit: „Ik zou wel eens willen weten, wie die ezel van een majoor is, die Bauet tot reserve-officier gemaakt heeft." De sergeant kreeg 3 weken arrest en werd na afloop daarvan overgeplaatst naar Heilbron, en het toeval wilde, dat hy daar juist de sectie kreeg, waarin de andere zoon lag. De sergeant be sloot zich nu te wreken en de arme jongen werd zoolang geplaagd, gesard, mishandeld en bedreigd, dat hy, ten einde raad, en de ellende niet langer kunnende verdragen, de hand aan zichzflven sloeg. Er wordt naar de verschil lende feiten een onderzoek iDgesteld. Op zyn po81 gestorven. Woens dag werd de agent-majoor J. Steinmetz, dienst doende aan het politiebureel te Feyenoord, door een anderen agent op zyn post aan de Koningsbrug stervende gevonden. Hy droeg hem naar het bureel aan de Nassaubaven, waar de inmiddels ontboden geneesheer dr. J. Post slechts den dood kon constateeren. Steinmetz was een flink beambte en kweet zich steeds mot stiptheid van de hem opge dragen taak. Yele jaren is hy dan ook in dienst der gemeente tot groote tevredenheid zyner superieuren werkzaam geweest. Eene diep geschokte weduwe met een 3 tal jeugdige kinderen laat hy in kommervolle omstandig heden achter. Kerkeifike Berlohtoa. Alfen: Zondag hoopt voor de Ned.-Herv. gemeente alhier op te treden, dos voorm. te halftien, Ds. Doevendans, van Hoogmade; des avonds te halfzeven, Dr. De Lindt van Wyn- gaarden, pred. te Utrecht. Benthuizen: Ds. Y. Bootsma, vanZoeter- meer, zal Zondag-middag te balftwee alhier eene predikbeurt vervullen. Hoogmade: In een vorig nommer wordt onder de kerkelyke berichten vermeld, dat ds. T. Doevendans, pred. te Hoogmade, aanstaan den Zondag-namid. te twee uren in de vaca ture te Woubrugge zal optreden. Zulks is on juist. Ds. Doevendans zal a. s. Zondag voor middag de vacaturebeurt te Alfen waarnemen en des namiddags te twee uren voor zyne gemeente te Hoogmade optreden. Oudshoorn: Zondag-voorm. te tien uren ds. H. J. Van Nouhuys. Woubrugge: Ds. Bennink Bolt, van Zwammerdam, zal des nam. te twee uren a. s. Zondag de vacaturebeurt vervullen. Zoeterwoude: Ned.-Herv. Gem. Zondag a. 8., des namiddags te twee uren, ds. J. Nier- stra8z, predikant van Leiderdorp en consulent van Zoeterwoude. Nansen'8 Reisverhaal. (Vervolg van gisteren Dsn 8sten April keerden wy om en be gonnen onzen terugtocht naar Frans-Jozefs- land. Langzamerhand werd het ys nu beter. Het was onze gewoonte, 's avonds voor het rin den zak gaan" onze horloges op te win den, maar om onzen tyd goed te gebruiken, n aakten wy somtyls marschen van 36 uren, en toen dit den 12den April gebeurd was, stonden onze horloges stil. Dat was een leelyk geval. Ik bad in drie dagen geen lengte- waarneminggedaan, en toen ik maansafstandeu wilde meten, om de juistba<.id eener schatting van den afgelegden afstand na te gaan, be merkte ik, dat wy onze maantafels by ver gissing aan boord hadden gelaten. Wy waren echter overtuigd, dat wy niet ver misgerekend konden hebben. Den 26sten April, op 85°, vonden wy tot onze verbazing de sporen van twee vossen. Dit scheen er op te wyzen, dat er land in de buurt was, maar ook by mooi weer was dit niet te ontdekken. Wat ons van nu af het meest hinderde, waren de spleten en geulen in het ys. Ze waren altyd met een lichte yskorst bedekt, zoodat wy ze niet met de kajaks konden overtrekken en w\1 soms een halven dag ooodig hadden om langs een omweg aan de overzyde te geraken. Hoe verder zuideiyk wy kwamen, des te meer werden wy opgehouden, en dat terwyl de leeftocht sterk verminderde en de bonden de een na den ander gedood moesten worden. Wy .slachtten er eenige, om de overige te voeden. Eerst wilden zy het vleesch van hun makkers niet eten, maar toen de honger begon te nypen, betwistten zy elkaar de brokken. Ook deze wyze van voeding kon echter niet lang duren. Sommige honden bleven trouw voortwerken tot ze van uitputting neervielen; dan moesten wy ze afmaken. In Juni waren er nog maar enkele over, en al voorttobbend tusschen de spieten in, zakten wy onophoudelyk door de yskorst hoen in de mulle, zachte sneeuw. Het scheen of wy niet vooruitkwamen, maar wy moesten wel, en het eenige, wat wy konden doen, was, het rantsoen voor menschen en honden tot op een minimum te verminderen. Men weet, dat Payer's kaart op ongeveer 83° Petermannsbind aanwyst. Einde Mei waren wy op 82° 21' gekomen, den 4den Juni zelfs op 82° 18', en den 15den waren wy, noord- westelyk afdrijvend, weer op 82° 26', maar nergens was land te zien. Wy moesten toen op twintig mylen ten noorden van kaap Fligely zyn I Wy begrepen er hoe langer hoe minder van, en deze staat van zaken was te onaan genamer, daar het ys steeds slechter scheef te worden. Maar den 22sten Juni schoten wy een grooten zeehond, wy besloten nu te wachten tot de sneeuw zou smelten en in- tusschen te leven van zeehondenvleescb. Kort daarna schoten wy nog drie beren, en nu hadden ook onze honden overvloed van versch vleesch. Elndelyk zagen wy, den 24sten Juli, na een maand rust genomen te hebben, on bekend land. Het was echter nog niet zoo gemakkelyk, dat land te ber iken. Terwyl wy daarheen gingen, hadden wjj een avontuur, dat ernstig had kunneD afloopen. Wy waren bezig, een spleet over te trekken in onze kajaks. Dit werd meest zoo gedaan, dat wy twee booten aan elkander bevestigden, en al pagaaiend, er ons doorheen werkten. Ik had nu juist myn kajak aan den overkant gebracht en Johansen wilde den zynen op het ys trekken, toen ik, mij omkeerend op het hooren van een kreet, Johansen op zyn rug zag liggen met een beer, dien hy by de keel hield, over hem heen. Ik greep naar myn geweer, dat op den kajak lag, maar op hetzelfde oogenblik gleed de boot weer te water, en het geweer mee. Al myn krachten inspannend, trok ik den zwaargeladen kajak weer over den ysrand, maar terwyl ik daarmede bezig was, hoorde ik Johansen kalm zeggen: „Je moet je wat haasten of het is te laat." Nog een 6econae en ik had myn geweer uit de kist genomen en op den beer gericht; in de haast van het oogenblik haalde ik den rechterhaan over, maar ofschoon dezo loop slechts met hagel geladen was, velde het schot, dat den beer aebter het oor trof, het dier neder. Johansen had geen ander letsel dan een krab over zyn hand en wy laadden het vleesch van den beer op onze sleden. De stroom in de kanalen was nu zeer snel, zoodat de booten niet te gebruiken waren en wy van de eene schots op de andere moesten springen, telkens vreezend, dat een der kajaks zou omslaan en zinken. Veertien dagen duurde het op deze wyze vóór wy, den 6den Augustus, land bereikten, op 81° 38' en 63". Het waren vier, geheel met gletcherys bedekte eilanden, die ik Hirttenland noemde, naar het land in een oud-Noorsch sprookje. Langs de noordkust van deze eilanden vonden wy open water, waar wy in. onze kajaks door roeiden. In deze streek deden wy een aardige ornithologische ontdekking. Eiken dag zagen wy een groot aantal van de tot heden zoo zelden waargenomen, geheimzinnige Ross- meeuwen (Rodostetia rosea). Deze merkwaar digste vogel van de poolzeo is gemakkelyk van andere meeuwen te onderscheiden door zyn mooie rooskleurige borst, zyn pylvormigen staart en zyn lichte vlucht. Het is ontegen- zegiyk het schoonste dier van de poolstreken. De Ross meeuw was nog slechts als 't ware toevallig aan de uiterste grens van het onbe kende poolgebied waargenomen, en niemand kon zeggen waar ze thuis behoorde, maar ofschoon het te laat in het jaar was om nesten te vinden, houd ik my nu overtuigd, dat de broedplaats van dezen vogel in het noordoosten van Frans-Jozefsland gezocht moet worden. ACADËHlJE-NIUlJWg. Leiden: Heden zyn alhier bevorderd tot arts de heeren L. W H. Tjeenk Willink en J. A. Kist en is toegelaten voor h.t arts examen eerste gedeelte de heer C. J. Prins*

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2