dan ook als predikant den laatsten tyd gansch alleen, gansch zonder steun. Tot tekst had dr. HAGEN gekozen 1 Petrus 1 tb. 25Maar het Woord des Heeren blijft in eeuwigheiden dit is het Woord, dat onder o Terkondigd is." Naar aanleiding van deze woorden kon dr. HAGEN er op wijzen hoe hij naar zijn o^r» tuiging des harten gemeend had het Evangelie te moeten verkondigen; hoe hij dit altijd, menschelyke zwakheid in aanmerking geno men, met lust en ijver had gebracht, en dat hjj thans nog, werd hem, zoo hy stond aan den morgen en niet aan den avond zyns levens, gevraagd welk ambt hy zou wenschen te be- kleeden, met alle vrymoedigheid en beslist zou antwoorden: het leeraarsambt. Hy dankte God dan ook voor het voorrecht, hem ge schonken het Evangelie reeds zoo lang te hebben mogen verkondigen, waarin hy om sloot dank aan allen, die hem gesteund hadden 6d hulpe verleend in dit vaak moelyko ambt. En waar hy sprak van de woorden van troost en bemoediging, door hem in droeve stonden aan ziek- of sterfbed gesprokenvan zijn medeleven, medegevoelen met hen, die in rouw gedompeld waren óf stof tot grooto blydschap hadden; van zyn handdruk en woord, wanneer een moeder haar lieveling ten doop had gehouden; van zyn innige blijdschap, wanneer hy de handen van een pas gehuwd echtpaar in elkander mocht leg gen en dit mocht wyzen op wat ze noodig hadden op den verderen levensweg, daar moest menigeen erkennen, dat hy veel, zeer ▼eel, zoo veel als hem mogeiyk was, heeft gedaan voor de leden zyner gemeente. En met diep gevoel, het oog gericht op den leeraar, zong de schare hem dan ook, na het uitspreken van den zegen too het vierde vera van Psalm 121. Ook in de Ryksworkinricbting voor Vrou- wsu ging de 40 jarige evangeliebediening van Dr. HAGEN niet onopgemerkt voorby. Reeds meer dan 20 jaren was hy aldaar predikant en algemeen bemind. Na het laatste gebed werd de leeraar door den directeur, namens de Protestanten zyner inrichting, harteiyk gelukgewenscht met zijn jubileum; de hoop werd uitgesproken dat hy nog lang mocht gespaard blyven, om met zyn gaven te versterken en te troosten, en mocht het zyn, dat hy zyn welverdiende rust nam, dat hy dan in goede gezondheid op zyn werken en itreven mocht terugzien. Daarop werd den leeraar door al de ver pleegden en ambtenaren, staande, het derde vers van Psalm 134 toegezongen. Dr. HAGEN dankte recht hartelyk voor de hem toegebrachte hulde, iedereen was zicht baar aangedaan, en stil, na het zingen van het laatste vers van Gezang 83 en de laatste zegening, verliet men het kerkgebouw. De vrienden en vereerders van den jubilaris bleven heden, d. i. de eigenlyke feestdag, ni6t achterwege den jubilaris ook een stoffelyk biyk van hun hoogachting en hulde op te dragen. De keuze was daartoe gevallen op een pianino, een waar kunststuk, uit het magazyn van den heer Co quyt aan de Breestraat alhier. Een commissie van leden der Ned.-Herv. Ge meente kweet zich hedennamiddag van de eervolle taak dat geschenk aan te bieden. Tevens werd hem daarby overhandigd een album van den heer J. A. Loeber Jr. met de door den heer C.C.H.Kouw gocalligrapbeerde namen van hen, die er aan hadden deel genomen. Do commissie, met de aanbieding belast, bestond uit de heeren prof. dr. H. Oort, F. G. Do Wilde, M. P. Meerburg HCz. en C. Goekoop. Wegens ongesteldheid van eerstge noemde was deze echter verhinderd er by tegenwoordig te zyn. Om halfdrie maakte de commissie by den jubilaris hare opwachting. Haar woordvoerder was nu de heer De Wilde, die den geachten jubilaris ongeveer al6 volgt toesprak: Aangezien prof. Oort door ongesteldheid verhinderd wordt, is het my een aangename taak om U op dezen gewichtigen feestdag namens vele vrienden en geestverwanten te complimenteeren en U geluk te wenschen niet alleen, maar ook om getuigenis af te leggen van de liefde, achting, vriendschap en waar deering, die zoovelen U toedragon. Wy zullen niet gewagen van al het goede, dat Ge verricht hebt in het veeljarig tyJperk Uwer werkzaamheid, van de velen, die Gy ten zegen zyt geweest, die Ge getroost, ge steund en opgebeurd liebt. We zullen ook niet spreken van de teleur stellingen en miskenning, die vaak Uw deel waren. Dat zou U niet welkom zyn, maar wel zyn wy hier gekomen om onzen dank uit te spreken voor alles, wat Ge voor Uwe vrienden en geestverwanten zyt geweest, en wyl we geen woorden genoeg kunnen vinden, willen we uiting geven aan dien dank van meer dan 300 vrienden en geestverwanten, en bieden U uit hunnen naam ten bewyze hunner vriend schap, vereering en dank, dit keurig instru ment aan, benevens een album, waarin de namen zyn. vervat. Yan harte wonschen wjj en met dien wensch stemmen alle vrienden gaarne in dat het U gegeven zy nog lange jaren de liofeiyke tonen van dit instrument te mogen •opvangen. Het verhoogo de vriendelyke stem ming, die er steeds in Uw gezin heerscht, en het spreke nog dikwyis tot U van dien scboonen dag, die met gulden letteren geschreven staat in Uw levensboek." Met een harteiyke toespraak en niet zonder aandoening en on Ier den weemoedigen indruk der doodstyding van hem, met wien hy zoovele jaren had samen gearbeid, van ds. R. Koop- mans Van Boekeren, werd het geschenk van vrienden en geestverwanten door den jubilaris aanvaard. Een breede schare van personen kwam hem vervolgens hunne gelukwenschen aan bieden, alsmede commissies, waarin de jubilaris zitting hoeft, o. a. het bestuur der Leidsche Maatschappy van Weldadigheid, der Neder- laDdsche Gustaaf-Adolf-Vereeniging als wier voorzitter hy indertyd geridderd werd, enz. Niettegenstaande er wegens het overiyden van zyn vriend en ambtsbroeder een sombere sluier over den feestdag was gevallen, was het een komen en gaan naar en van dos jubilaris' wooing, waar eveneens een kostbare schat van Flora's kinderen prykto. Talloos waren de wenschen, dat hy nog een reeks van jaren voor de zynen en de stad onzer inwoning moge gespaard liyven. Alg. Ned. Wcrklieden-Yerfoond. In de groote zaal van „D'Geelvinck", te Amsterdam, feesteiyk versierd, had Zaterdag avond een vergadering plaats ter herinnering aan het 25-jarig bestaan van het Algemeen Nederlandsch Werklieden-Verbond". Uitgenoo- digd waren de besturen van bevriende ver- eenigingen, van welke een groot aantal zich had laten vertegenwoordigen. Telegraphische gelukwenschen waren inge komen, o. a. van prof. GreveD, te Leiden, de Rotterdamsche Sigarenmakers-Yereeniging, Vereeniging van Conducteurs der „A. O.-M.", mr. De Witt Hamer, te Middelburg, mr. J. D. Yeegens, lid der Tweede K5mer, de My. voor Nyverheid te Haarlem, de Timmerlieden-ver eeniging .Concordia Inter Nos", .De Neder- landsche Vlag", te Brielle, prof. Drucker, te Leiden. De heer B. H. Heldt, voorzitter van het Verbond, opende de vergadering en heette de aanwezigen namens het Centraal Bestuur hartelyk welkom. Het was sprekers bedoeling niet in zyn feestrede stil te staan by do ge schiedenis van het Verbond. Hieromtrent is een en ander te vinden in het gedenkboek, hetwelk voor deze gelegenheid is uitgegeven. Liever zou spr. trachten kortelyk het karakter te schetsen, dat de stichters aan het Verbond hebben gegeven en dat tot boden vrywel werd gehandhaafd. Wel kan niet in alle opzichten gewezen worden op schitterendo overwinningen. Voor het meerendeel is het werk des Verbonds voorbereidend werk geweest. Doch niet vruch teloos. De voornaamste punten van het pro gram, omschreven in artt. 1 en 2 der statuten, pryken reeds in de programs van een aantal kiesvereenigingen van verschillende richtingen. Dat is een bewys, dat de publieke opinio is bewerkt, en daariD mag het Verbond zich een groot aandeel toerekenen. Uitvoerig betoogde spr., dat er reden is tot voldoening, dat er reden is tot dank aan allon, die tot de verkregen resultaten hebben medegewerkt. Er is ook reden te wyzen op een verleden en dat als voorbeeld te stellen voor de toekomst. Het .Verbond" gaat een nieuw levenstijdperk in, en onder gunstiger omstandigheden. De uitbreidiog van het kies recht, hoezeer ook onbevredigend, geeft reden tot de verwachting, dat reeds het eerstvol gend vierjarig tydvak op sociaal wetgevend gebied vruchtbaarder zal zyn dan het vooraf gaand veertigjarig tydvak. Of deze verwach ting bevredigd zal worden, zal de tyd leeren, want het zou wel eens kunnen zyn, dat de liefde voor het tegenwoordige politieke troe telkind, de sociale wetgeving, zóó groot en zóó veelzydig werd, dat het kindje er eenvou dig door werd doodgedrukt. Maar wordt het anders, ook dan, zeide spr., is er nog alle reden tot y ver en voortdurende waakzaamheid. In het gunstigste geval zul len er zeker nog wel 25 jaar verloopen, alvo rens de wenschen der werklieden op wetge vend gebied bevredigd zyn. En zelfs al ging het nog beter en kon men in het vervolg zich verlaten op den wetgover, dan nog is het geen tyd om de matten op te rollen. In het maatschappelyk leven zelf is overvloedig te doen en te verbeteren. .Dus", besloot spr., .blyven wy in ieder geval op post, wy en de onzen, wier ver trouwen wy hebben. „Blijve het Verbond op den tot heden ge volgden weg voortgaan! Houden we zyn beginsel hoog, doch zoeken we steeds kracht en grooter kracht in samenwerking. Met geestverwanten in de eerste plaats; maar overigens ook met andere groepen, als dat in 't gemeenschappelyk belang mogelyk is. .Moge het ons gegeven worden, nog vele jaren te blyven yveren voor verbetering van den levenstoestand der werkende en lagere klassen, voor het verwezenlyken van sociale rechtvaardigheid in den meest uitgebreiden zin en ter bevordering van zooveel, dat in waarheid algemeen belang verdient te heeten". Na afloop der rede, die door de vergadering met hartelyk applaus werd on^angeD, richtte de eere-voorzitter, de heer C. H. Kouw, het woord tot den heer fieldt, om hem hulde en dank te brengen voor hetgeen hy heeft tot stand gebracht voor den Bond. Spr. ztide, dat de heer Heldt als een held op zyn post geweest is, 25 jaar lang, en hoopt, dat dit nog lang het geval moge zyn, en als de nieuwe kieswet in werking treedt, wenscht spr., dat do yverige voorzitter oprichter van den Bond weder moge zitting nemen in do nieuwe Kamer. De afgevaardigde van de Vrouwenvereni ging „Onderlinge Hulp", te Rotterdam, mej. Kenscbkamp, bood den beer Heldt ean kans aan, welke door dezen werd aanvaard, om gehangen te worden aan het portret van wylen het bestuurslid Spliethorst, hetwelk in de zaal aanwezig was. De heer Kater, voorzitter van .Patrimo nium", sprak het geheele bestuur toe en herinnerde er aan hoe hy ook zelf voor jaren in dat bestuur zitting had. Spr. geloofde, dat de scheiding niet tot nadeel van het gemoen- schappeiyke streven was en dat men zich nog dikwyis zou vereenigen niet in datgene, wat verdeelt, maar in hetgeen vereeoigt. Mr. Ph. W. De Kanter uit Haarlem ging na het werk, door het Verbond tot stand gebracht, en vond daarin reden tot geluk wenschen. Nog meer dan een gelukwensch had spr. echter te uiten, ook een verwach ting, deze nameiyk, dat het .Werklieden verbond" over 25 jaar nog een gouden feest z il vieren, niet zwakker, maar wellicht krach tiger dan het thans is. De heer Post sprak namens de afdeoling Amsterdam van het Verbond, namens den „Amsterdamschon Werkmansbond" en namens d9 schildersvereeniging „Vooruitgang zy ons Doel", in het byzonder den voorzitter toe om hem geluk to wenschen. De voorzitter van den „Ned. R.-K. Volks bond", de heer Pastoors, trok een paralel tus- schen het vereonigingsleven van vóór 25 jaar en heden en vond daarin ook weder reden tot groote hulde en dankbaarheid. Zulke mannen, zeide spr., die gestreden hebben voor de goede zaak, verdienen zeker de zegeningen van een pensioenregeling voor den arbeider, zoo lang gewenscht. Nog werd gesproken door den heer Th. De Rot, uit Rotterdam, den heer Engolbrecht uit Amsterdam en een aantal anderen, die op min of meer welsprekende wyze het bestuur gelukwenScbten met den feestavond en den arbeid van 25 jaar. Ds. R. KOOPMANS TAN BOEKEREN. Toen in het voorjaar ds. Rinse Koopmans van Boekeren het feest vierde van de veertig jarige vervulling van zyn predikambt in de Ned.-Horv. Kerk, zal zeker niemand hebben vermoed dat hy ons zoo spoedig zou verlaten. Van die veertig jaren had hy te dezer stede gedurende vier en dertig geleefd en gewerkt en hoezeer hy zich mocht verheugen in de achting en vriendschap, ondervond by toen op ondubbelzinnige wyze, evenals vroeger op zyn zilveren jubileum. De evangelie-bediening was en bleef hem lief en nog op zyn veertigjarigen gedenk dag gaf by de verzekering dat, zoolang hem een kring van vrienden, al was deze ook nog zoo klein, getrouw zal zyn gebleven en hem de krachten geschonken worden, hy den kansel zou blyven betreden, ook al was de tyd van ruste voor hem aangebroken. Hy heeft woord gehouden. Hy heeft gepre dikt zoo lang hy kon, totdat by aan het ziekbed werd gekluisterd, om eindeiyk na een langdurig en smartelyk lyden rust in den dood te vinden. Hij ontsliep gisteravond om halfacht. Geboren te Groningen 17 Jan. 1832, bereikte hy den leeftyd van ruim 64 jaren. Na zyne voorbereidende opleiding aan de Latynsche school van Schneither en Peerlkamp en aan het Instituut van Kinsbergen te Elburg, kwam by in 1851 aan de Groningsche universiteit, waar hy het onderwy3 in de Godgeleerdheid genoot van de hoogleeraren Hofstede De Groot, Pareau en Muurling. In 1855 word hy proponent, om in April van het volgende jaar naar zyn eerste stand plaats, Giethoorn, te vertrekken, welke hy in Maart 1359 met Eelde verwisselde. Hier bleef hy niet lang, want in het volgende jaar reeds ging hy naar Harlingen, waar hy met zyn kinderpreeken begon, welke later zoo be kend werden en by te Leiden voortzette, toen hy in het laatst van 1862 het beroep hier heen had aanvaard, waar hy zich ook als een vriend der jougd by uitnemendheid en in den besten zin des woords betoonde, de gave bezittende om zoo juist den echten kindertoon aan te slaan. Ook als letterkundige heeft Van Boekeren naam gemaakt. Toen de Nutslezingen nog in hun bloeityd verkeerden, was Van Boekeren de gevierde man, om hier en elders spreek beurten te vervullen, en ook op de Volksbyeen- komsten te dezer stede stelde hy meermalen zyn gaven als zoodanig welwillend ter beschik king. Er bleef dan gewooniyk geen plaatsje onbezet. Zyn groote letterkundige arbeid, zyne tal rijke werken, vooral zyne kinderboeken, had don hem eveneens in geheel ons vaderland den welverdienden naam bezorgd van talent vol verteller. Nog in de laatsto jaren ztfas levens werd het aantal zyner werken, wier opnoeming een groote lyst zou vormen, met een roman vermeerderd. Was hy dus op ryperen leeftyd nog onvermoeid, hy was daarentegen ook reeds vroeg, in zyn prille jeugd, begonnen met de pen te voeren, want wie herinnert zich niet nog de sensatie, welke geruimen tyd de verschyning van „Kappipo" in den lande maakte, do letterkundige curiositeit of mystificatie naar men wil, een roman, ge schreven en geïllustreerd door een jongen van negen jaar, een curiosum, zooveel mogelyk in den oor»pronkeiyken vorm in het licht gogeven, en hoe het daarby geen geheim bleef dat Van Boekaren bet zelf reeds op dien leeftyd geschreven had. Hy noemde het oen zyner troetelkinderen. Lid van de Maatschappy der Nederlandsche Letterkunde te Leiden in welk genootschap hy natuurlyk thuisbehoorde, was by niet, maar is by wel geweest. Naar wy indertyd uit zyn eigen mond vernamen, had by voor het lidmaatschap bedankt, omdat hy zich niet kon vereenigen met de wyze, waarop men dit kon deelachtig worden, zoodat volgens hem de waarde er van verloren ging. In verschillende commissiën had hy zitting. Zoo was hy de feestredenaar by het vijftig jarig bestaan van het Gereformeerde Minne- of Arme Oudemannen- en Vrouwenhuis en o. a. voorzitter van de afdeeling Leiden van de Vereeniging tot bescherming van dieren, enz. Is hem veel van 's werelds lief ten deel gevallen, het leed bleef hem evenmin ge spaard en zware slagen troffen hem meermalen in den familiekring. Thans ging ook hy van ons heen en zal hy weldra rusten by de dierbaren, die hem zyn voorgegaan. Zoowel door woord als door daad heeft hy in breeden kring nut gesticht, vertroost en opgebeurd. Zyn arbeid is velen ten zegen geweest, zoodat zyn naam in dankbare herin nering zal blyven voortleven. Zyn stoffelyk overschot zal a. s. Donderdag middag te twaalf uren op de begraafplaats aan de Groenesteeg worden bygezet. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Vergund: aan den loods- schipper 2de klasse F. H. Jifleba, kwartiermeester der roeiers, en C. De Mul. D, Van Sprang. H. Mommaas. J, Verboven, C. H. Lems en J. M Douw, roeiers, allen vai^het loodswezen in hot 6de district, het aannemen der versierselon van het Kruis van verdiensten in zilver met de kroon voor eerstge noemde en van het Kruis van verdiensten in zilver ▼oor de overigeu, hun geschonken dgor den keizer van Oostenrijk. Met ingang v»n 1 Dec. a. s. benoemd: tot directeur van hot post- en telegraafkantoor te Bruinisse, C. J. Waeyhaert Az., thans commies der telegrapbie van de ode klassetot directeur van het post- en telegraafkantoor te Waddingsveen, H. J. H. Hulsman, thans commies der telegraphic van de 2de klasso. Met ingang van 1 dezer aan J. W. Krol, uit hoofde van lichaamsgebreken, eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van commies der pos terijen van de 3de klasso. Met ingang van 1 Jan. a. s. .aan A. Broedeis, op zijn verzook, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van onder directeur der telegraphic. De minisler van hinnonlaxideche zaken heeft voor het tijdvak van 1 November tot en met 31 December 1896 benoemd tot assistent voor do scheikunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden den heer L. T. C. Schey. De minister van marine beeft hel volgende be paald: lo. de luits. ter zee 2de kl. T. S. F. Gallay en L. G. Bouricius, behoorende tot de rol van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord en gedetacheerd aan boord van Hr. Ms. schoener „Dolfijn", eerst genoemde als oudste officier, worden mot 10 Nov. a. s. op non-activiteit gesteld en vervangen door de luits. ter zee 2de kl. J. A. Van der Star en L. A. Van Hooff. Met gemelden datum wordt de detacheering aan boord van genoemden schoener van den luit.-ter-zee 2de kl. P. J. Lucardie inge trokken en daarvoor aangewezen de luit.-ter-zee 2de kl. J. P. F. Pool; 2o. do luit.-ter-zee 2de kl. C. N. De Kruyff wordt met 6 Nov. a. s. geplaatst aau boord van Hr. Ms. wachtschip te Ilellevoetsluis; 3o de luit.-ter-zee 2de kl. D. E. Keus, uit Oost- Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activi teit gesteld. Burgerlijke Stand yan Leiden. Eerste huwelijksafkondiging van 2 November. W. G Huët jm. 27 j. en A. G. M. Asser jd. 25 j. J. Nauta Andrea? jm. 26 j. en C. Parmentier jd. 20 j. P. Verra W. 71 j en E. C. C. Van der Klugt W. 51 j. J Van Bergen en Henegouwen jm. 26 j. en A. M. Veldhuizen jd. 27 j. G. Y. Gallast jm. 23 j. en C. M. Fles jd. 26 j. A. Van Rijzen jm. 24 j. en S. M. Bourgeois jd. 23 j. L. J. Vernet jm. 27 j. en T. Nielen jd. 29 j. T. De Raad jm. 25 j. en J. E. Leget jd. 24 j. W. Wildschut jm. 22 j. en M. Westdorp jd. 19 jd. P. H. De With jm. 26 j. en P. Noijen jd. 27 j. W. L. Van der Valk jm. 28 j. en J. S. Smitton jd. 28 j. E- Kronenburg jm. 26 j. en W H. Van Es jd. 29 j.D- Van Brouwershaven jm. 31 j. en A. P: Van der Wonde jd. 27 j. P. Van Andel jm. 80 j. en W. Cramerus jd. 20 j. HILLEGOM. Getrouwd: A. H. K. Do Jong jm. 26 j. en Th. Cath. Schreuder jd. 20 i. A. Veldhuyzen van Zanten jm. 30 j. en S. Van der Wal jd' 24 j. J. H. Beukers jm. 24 j. en M. P. Vis jd. 18 j. G e b o r o n Alida, D. van H. Veldhuyzen van Zanten en J. M. Elfters. Gonda Suzanna, D. van G. Philippo en J. Selier. Dirk, Z. van C. Gabel en M. Vastcnouw. Pieter, Z. van W. Stassen en W. Moolenaar. Johannes Hendrikus. Z. van Tb. Van Lierop en A. M. Alkemade. Overleden: J. Koppers, 56 j echtg. van J. Wiltenberg. J. Klugt, 68 j echtg. A. Ruig- rok. Levenl. kind, vrouw, gesl., van J. Van Dooren en A. M. Van der Jagt. NOORD WIJK. Geboren: Johau Carel, Z. van P. Van der Lippe en B. Schrier. Gehuwd: V. Vink en M. Weijers. Overleden: M. Van Rhijn 45 j. T. Van Duin, lf> m. A. Van Raai van Konijnenburg 32 j. VOORSCHOTEN. Ondertrouwd: E. Kronen burg 26 j. en M- H. Van Es 29 j. Overleden: H. W. Realt 82 j., ongeh. RECLAME», a 25 Cents per regel. Agaiinr's Abefado TJn<o is de wyn om met do Kina de Vrij te vermengen. Eischt don naam der firma op de kurken. Verkrygbaar: Breestraat 54. 8042 4 CORRESPONDENTIE. Iemand te Roelof- Arendsvoen, die in ons blad van Zaterdag avond bet bericht gelezen heeft omtrent de verbeterde verlichting aldaar, wyst naar aan leiding daarvan op den toestand van den straatweg, welko des te beter uitkomt, nu er hier en daar lantaarnlicht op valt. Op dien weg ligt wel geklopt puin, maar zóó, dat men er de voeten aan bezeert en blootstaat aan herhaalde struikelingen. Van een straatweg voor menschen is nog geen sprake. Hy zou tevreden zyn met oen bestraat paardenepoor van Oude-Wetering tot het Raadhuis, óók ten dienste van voetgangers; dan zouden dezen tevens niet meer zoo te lyden hebben van opspattende modder. Den lantaarnopsteker wyst by nog even op het feit, dat er nog lantaarns zyn, die in 't mijist geen licht geveD. De wöl brandende lantaarns nemen dit euvel niet weg. Alle lantaarns moeten den opsteker gelyk zyn. Cremengd Nieuws. Wy vestigen er de aandacht op dat eerstdaags door de commissie voor d< spyskokery van den H. Vincentius a Paulo alhier weder kaarten tot deelneming aan dil liefdewerk zullen worden aangeboden. Met het oog op het aanstaande jaargetyde valt er zeker niet aan te twyfelen, of hei zal der commissie ook thans niet aan den noodigen steun ontbreken, om armen ev behoeitigen gezond en krachtig voedsel tc verschaffen. In het schouwburglokaal „Vondel, hoven" alhier had jl. Zaterdagavond een eigenaardige plechtigheid plaats. Bestuur en leden van de Tuinlieden- en Bloeraistenvereenigiüg „Door Eendracht ver bondon waren er byeen om op waardige wyze van hun medelid P. J. yan Staveren, die naar elders vertrekt, afscheid te nemen en hem tevens by deze gelegenheid een bewys van hulde, vriendschap en erkentelykheid aan te biedeu voor al hetgeen by, zoo o. a. op de jaarfeesten, voor de Vereeniging heeft gedaan. Door zyn vertrek verliest deze toch een zeer verdienstelyk lid, dat vooral op haar jaarfeesten zal gemist worden. Hem werd aangeboden een fauteuil, welke by de aanbieding door een plantengroep om ringd was, en waarby ook de banier prykte. De eere-voorzitter, de heer M. J. Van Laren, 6prak hem hartelyk toe en de voorzitter speldde hem het eere insigne op de borst. Van Staveren was door een en ander zeer getroffen en dankte bestuur en leden hartelyk. Niettegenstaande de aanstaande scheiding heerschte er onder de vergaderden een opge ruimde stemming. Den löden October jl. is in do bus aan het postkantoor alhier gestoken een briof, waarin was geborgen een bankbiljet van ƒ25, gemerkt G. H. 1795, zynde by ontvangst door den geadresseerde bevonden, dat dit biljet er uit genomen was. Deugene, die dat biljet in zyn bezit mocht hebben of gehad hebben, wordt verzocht daar van mededeeling te doen aan het Commissa riaat van Politie alhier. Den 4den November a. 8. zal het vyftig jaren geleden zyn, dat het schaakge zelschap „Palamédes" albier werd opgericht door de heeren C. Naret Olifant als president, D. G. Mounier, vice pres., B. J. Fornara, se cretaris, en C. A. v. Immorzeel Mounier, the saurier, terwyl inmiddels de heeren L. De Wildo en W. Flemming als gewone en de heeren A. De Jong en H. W. Tydeman Jr. als buiten gewone leden toetraden. Steeds heeft het zich in eere staand gu- houdeconderscheidene beroemde schaak spelers zag het in zyn midden optreden, me nige wedstryd, met gewenscht succes volbracht. Met toewyding wordt nog iederen Woens dag-avond het edele schaakspel beoefend. De tegenwoordige leden wenschen disn dag niet onopgemerkt te laten voorbygaan, maar hopen a. s. Woensdag-avond in eene der zalen van „Suisse" het gouden jubilé van „Ptilamédes" op eene waardige wyze te gedenken. De Haagsche Rechtbank veroor deelde heden den bakkersknecht uit Bode graven, die zich aldaar schuldig maakte aan mishandeling, tot 5 bo?te; den koopman uit Rotterdam, die te Delft iemand mishandelde tot 7 dagen; den arbeider uit Warmond, die aldaar iemand mishandelde tot 15 boete of 15 dagen; een anderen arbeider uit Warmond als voren tot 15 boete of 15 dagen; den man alhier die zyn schoonvader beleedigde tot ƒ10 boete of 10 dagen; den arbeider uit Leiden, die aldaar een deur be schadigde tot 60 cents boete of 1 dag, den man uit Delft, die aldaar de politie beleedigde tot 7 dagen; den man die zich te Noordwy- kerhout schuldig maakte aan- stroopen on mishandeling tot 14 dagen; en den Jongen uit Noordwykerhout, di9 aldaar twee jongens uit Noordwyk met een beitel een steek in den rug gaf tot 1 maand. Naar men mededeelt, zal op een gedeelte van het voormalig landgoed „Ende geest," en wel dat, hetwelk gelegen is aan den straatweg Leiden Oegstgeest, een villa park verryzen. De terreinen daartoe zyn aan gekocht en zullen geëxploiteerd worden door den heer C. J. Van der Meer, bloembollen- handelaar te Noordwyk. Het park zal den naam dragen van „Villapark Oegstgeest." Eene niet alledaagsche bekeuring is golyk reeds in 't kort werd gemeld, verleden week onder de gemeente Waddingsveen inge steld. In den morgen van Dinsdag 27 October jl. is door L. Van Dorp, commies-verificateur, J. H. Van Schagen, J. B. Engelman en H. Zandvoort, commiezen te Gouda, een geheimo brandery ontdekt. Deze werd gedreven in een daartoe afgehuurd gedeelte eener boerenschuur, naby de gemeente Gouda, en was zoodanig ingericht, dat de frauduleuze fabricage van gedistilleerd daarin op taraelyk groote schaal kon worden uitge oefend, en dat zulks werkeiyk geschiedde, bleek uit den aanwezigen voorraad gedistil leerd en afgestookte spoeling. Een afzonderlyk hiervoor aangesteld en in het vak bekwaam brandersknecht oefende deze zaak met behulp van den bewoner var. het perceel uit, voor een patroon te Rot Een ruwketol van ruim 6 hectoliter met by'oehoorend koelvat on acht beslag- en spoelingbakken, gemiddeld 5 a 6 HL groot, werden als verbeurd voor het Ryk in beslag genomen en tegen den eigenaar der brandery is proces-verbaal opgemaakt. (Fiscuss

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2