N°. 11254. Zaterdag 31 October# A0.1836 <§eze iCouranl wordt dagelijks, met uitzondering van ,§on- en feestdagen, uitgegeven Feuilleton. DE ERFENIS. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Loiden por 3 maanden. f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers 4 1 s 0.05. PRIJS DER AD VERTEN TIÉN Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad ■wordt f 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officiëele Kennisgevingen. Burgemeester on Wethouders van Loiden brengen, naar a&nlcidiDg van artikel 27 der Verordening van don beten November 1894 (Gemeenteblad No. 10), op do keuring van vee en vleeBch binnen deze ge meente, ter algemoene kennis: dat WILLEM CLAY Tzn., wonende te Haarlemmer meer, op den 26stou Jnni 1896 werd bekeurd, wegens het te Leiden invoeren van aan ziekte of door eenig toeval (.e.-torven of in nood geslacht vee, zonder toestemming van den inspecteur der vee- en vlotsclikeuring, en dat hij deswege den 3den Augustus 18. 6 werd veroordeeld tot f 6 boete of 8 dagen hechtenis; dat JAN DE WILDE, wonende Hoogewoerd 66 te Leiden, op den 6den Juli 1896 werd bekeurd wegens het als vleeschverkooper voorhanden hebben van ongekeurd vleescb, en dat hij deswege den 21eten September 1896 werd veroordoeld tot f 8 boete of 3 dagen hechtenis, en dat SANDER HENDRIK8E, wononde te Aarlan- dervoeu, op den 29uten Juli 1896 werd bokeurd wegens het te Leiden vervoeren van vleescb, dat ODgekeurd was en dat tot bederf was overgegaan, en dat hij deewege den 28sten September 1896 werd veroordeeld tot f 2.50 boete of 2 dagen hechtenis. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, F. WAS, Burgemeester. 29 Oct. 1896. M. O. DEKHUYZEN, Weth., l.-8ecr. Burgemeester en Wethonders der gemeente Leiden brengen ter al.oraeene kennis, dat ingevo'go art. 10 van het Kon nil ijk besluit van 4 Me» 1896, tot vast stelling van eon Algemeen Reglement voor do Kamera van Koophandel en Fabrieken, (Staatsblad no. 112), op den SOs-cn November 1896 des namiddigs van twee tot vier uren ten Raadhuizo eeneverkiezing zal plaats hebb n van 6 leden van de Kamer van Koophandel on Fabrieken in dezo gemeente om de plaatsen aan to vullen van de heereu O. GOEKOOP, H. O. JÜTA, A. DE KOSTER, W. F. VERHEY VAN WIJK en H. J. VAN NOUHUY3. die met hot einde dezes jaars als leden van de Kamor moeten aftreden, doch ingevolge art. 5, al. 3, van bovengenoemd besluit opnieuw be oembaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Loiilon, F. WAS, Burgemeester. 29 Oct. 1M96. 31. C. DEKHUYZEN Wcih.,1. Soor. Herplaatst wegens misstelling. Leiden, 30 October. Als advocaat en procureur by den Hoogen Raad is hedenj beëeöigó mr. H. H. Cornelissen, te Leiden. Door de afdeeling „Leiden" van den Bond van Nederlandsche Onderwyzers is in Juni 11. aan de Plaatselijke Schoolcommissie het breedvoerig toegelicht verzoek gericht (indertyd in zyn geheel in dit blad opge nomen), dat zij „by het inwinnen van inlich tingen betreffende het onderwys, zich ook tot het onderwyzend personeel moge richten." Op dit verzoek is tbans door de afdee ling het bemoedigend antwoord ontvangen, dat de Commissie „gaarne de verzekering geeft, dat by voorkomende gelegenheden door haar zal worden gelet op het verlangen, in genoemd schryven geuit." Tot onderwyzer te Rozenburg c. a. is benoemd de heer W. Loon, te Leiden. Hedenmiddag ontvingen wy per Fran- sche mail de Bataviasche bladen alleen van 30 September, alsmede de „Deli Crt." van denzelfden datum. Op den 28strn October vergaderde te Voorschoten de IJsclub „Allemarsgeest." Op voorstel van den waarn. voorzitter, den heer E. Vernède, werd by acclamatie benoemd tot eerelid de afgetreden voorzitter H. Arnt- zenius. De rekening van den penningmeester, slui tende met een batig slot van f 272.90, werd goedgekeurd. De aftredende bestuursleden C. C. Breukink, L. H. Van Wissen en J. C. Paap worden herbenoemd, terwyl met 44 van de 47 stem men als nieuw lid werd gekozen de beer J. M. Van Kempen. Het bestuur werd gemachtigd een concept reglement te ontwerpen, om overeenkomstig den wensch der Z. H. IJsvereeniging rechts- persooniykheid te kunnen verkrygen. De IJsclub telt thans 5 begunstigers, 133 gewone leden, 25 dames-leden en 31 buiten gewone leden beneden 18 jaren. Men schryft uit Zoetermeer-Zegwaard, dd. 27 Oct.: Inderdaad een schoon, een grootsch feest mochten wy heden vieren, een feest viering, die den waardigen jubilaris, wien het gold, den zeereerw. heer P. Van der Hagen, tot in 't diepst zyner ziel heeft getroffen en by allen, die er getuigen van waren, in voort durende herinnering zal blyven. Sinds eene kwart-eeuw was ZEw. herder dezer parochie. Maandagavond te 6.50 met den trein aange komen, werd hy in feestelyken optocht met eene eerewaebt te paard afgehaald door den eerw. kapelaan en de leden van het kerk- en armbestuur. De geheele stoet werd verlicht door flambouwen, doch boven dit alles uit straalde het electrisch licht van de boterfabriek van den heer Van der HageD, een neef van den jubilaris. De zee van licht, van deze fabriek uitgegoten over den omtrek, deed de onaf zienbaro menigte volks uitkomen, die zich in dubbele rijen bad geschaard laDgs den weg van het station naar de kerk. Welk eene verrassing was den grazen herder boreid, toen hy, aan de kerk genaderd, hot voorportaal zag pryken met een schit terend verlichten etreboog. Nog indrukwek kender was de intrede, toen hy, voorafgegaan door eenige bruidjes, naar het altaar werd geleid door zyne oud-kapelaans, en hem uit zooveel honderden monden een dank- en zege lied werd toegezongen. Na het zingen van het lied werd hem eon woord van welkom toegesproken door den eerw. pastoor Kuypers, denzelfden oud-kapelaan, die hem vóór 25 jaren in de parochie mocht ontvangen. Daarna volgde een lof, voorafgegaan door het „Veni Creator" en eindigend met een uit volle borst gezongen jubellied. Hedenmorgen ving de plechtige Hoogmis aan te 10 uren, waaronder de jubilaris werd geassisteerd als presbyter assistens door zyn ouden vriend, pastoor Wennen van 's Heeren- hoek en de oud-kapelaans, de weleerw. heeren Kuypers, Kortekaas en Stoopman, respec tievelijk pastoors van Leimuiden en Oud Beierland en kapelaan van Zaandam, omgeven door een t-dryke priesterschaar, van alle kanten saamgekoraen, en den zeereerw. dekon Mosmans aan het hoofd. Als feestredenaar beklom na het Evangelie den kansel de eerw. pater De Yeer, kind der parochie, dien de gryze jubilaris had opgeleid tot zyne eerste H. Communie en wien hy, zooals de feest redenaar terecht zeide, den weg had gewezen tot het priesterschap, waarvan hy als verheer- lyker optrad. Hy stelde ons in eene gloedvolle rede den priester voor als den man, wiens mond de waarheid leert aan eene voortdurend naar waarheid zoekende, maar helaas zoo dikwerf misleide en bedrogen wereld, en wiens hand de wereld zegent en heiligt. Ver volgens, om ons ten minste eenig denkbeeld fce geven van hetgeen pastoor Van der Hagen in den loop dier 25 jaren voor zyn parochie heeft gedaan, en om ons te doen zien, hoe getrouw hy het woord bad opgevolgd: „Weid myne lammeren, hoed myno schapenmeende hy, op gevaar af van 's mans nederigheid geweld aan te doen, ons enkele daden te mogen en te moeten aanhalen, - o. a. de delging van den aanzieniyken schuldenlast der kerk, de verfraaiing van het kerkgebouw, de schoolgebouwen, die een sprekend bewys waren van den yver' en den vruchtoaren arbeid van den jubilaris aan den een en en van de vrygevigheid en volgzaamheid der parochianen aan den anderen kant. Met een harteiyk gebed voor den gryzen jubilaiis en de aan zyn zorgen toevertrouwde parochianen besloot de welsprekende redenaar zyn scboone en op allen een diepen indruk makende rede. Talryk waren de geschenken, die den jubi laris werden aangeboden als een bly vend aan denken aan dezen onvergetelyken dag: o a. een prachtig missaal, geheel in zilver omvat en uit de hand bewerkt, welk prachtstuk de zeer gunstig bekende firma Esser, te Weert, alle eer aandoet; een uitmuntend gelykend portret, peinture OfFenberg, van de oud-kape laans; een lessenaar ten dienste der H. Mis van de schoolkinderen, een werkstuk uit het atelier van den heer H-ssing, to 's-Graven- hage; een paar prachtige vloerkleeden voor de kleine altaren, gewerkt door de kinderen van de Zusterscholen, benevens enkele, door byzondere personen aangeboden geschenken. Te halféén werden we uitgenoodigd in de Zuterscbolen, waar de kinderen hunne kin- derlyke gevoelens van dankbaarheid uitten in schoone voordrachten, afgowisseld door zang. Volgens het feostprogram zullen morgen de jongens in de jongensschool in de gelegen heid worden gesteld, hunne hulde te breDgon aan hun geliefden pastoor in een reeks voor drachten, met zorg gekozen en ingestudeerd, welker ryke afwisseling ons een prettig uurtje belooft, terwyl by de Zusters nog een tweede uitvoeriDg zal volgen, waarvan de toegang wat minder beperkt zal zyn. Alle parochianen waren op de meest ge- makkelyke wyze in de gelegenheid gesteld, in het bezit te komen van het zeer juist gelykend photo-zincographisch portret be sloten in een keurig uitgevoerd leeren bandje van hun gevierden herder. Wanneer wy van al wat wy zagen en hoorden een luid getuigenis zouden willen afleggen, dan zou het zyn: eore aan de parochianen van Zoetermeer-Zegwaard, die zooveel eerbied en dankbaarheid weten te toonen aan hun hooggeSerden pastoor, maar eere bovenal aan den eerw. kapelaan Soepnel, door wiens volyverige en welgeslaagde zorgen op dezen feestelijken dag het stempel is gedrukt der onvergeteiykheid, èn voor den jubilaris èn voor zyne parochianen en vrienden. (ifö.) Jhr. Van der Hoeven, gezant voor Oos- tenryk-Hongarye, is gisteren over Beriyn, waar hy vroeger dezen boogen diplomatieken post vervulde, en uit dien hoofde nog vele relatiën heeft, naar Weenen teruggekeerd. Aan Hare Majesteit de Koningin Regentes is dezer dagen verzonden het volgrnd adres: „Het Hoofdbestuur der „Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht", gevestigd te Amsterdam en goedgokeurd by K. B. van 1 Aug. 1894, veroorlooft zich de vryheid Uwe Majesteit met gepasten eerbied te verzoeken, geen wet aanhangig te maken bij de Tweede Kamet der Staten-Generaal, speciaal betrekking heb bende op het huwelijk der Koningin. „Het Hoofdbestuur voornoemd verzoekt U liever door e9n wetsontwerp te willen be vorderen de herziening van het Burg. Wet boek in dien zin, dat de Koningin der Neder landen kan huwen als iedere andere Neder landsche vrouw, zonder aan Hare waardigheid als raensch en aan hare zelfstandigheid to kort te doen. „Inaien het Uwe Majesteit mocht behagen een willig oor te leenen aan dit on9 verzoek, dan zou voorzeker een der laatste daden van Uwer Majesteits ten einde spoedend Regent schap U aanspraak geven op da groote dank baarheid der Nederlandsche vrouw, en tevens de troonsbestyging van Koningin Wilhelmina een onvergetelijk feit worcien in de geschiede nis van ons Vaderland". Het adres is names het Hoofdbestuur der genoemde Vereeniging onaerteekend door ao dames A. W. L. VersluysPoolman, presi dente, en Eliso A. Haighton, 1ste secretaresse. In de Russische kapel aan den Scheve nmgschen weg zal a s Zondag na de gewone voormiddag godsdienstoefening, een plechtige dienst gehouden worden voor de nagedach terns van Alexander III, keizer aller Russen den lsten November 1894 overleden. Het stofftlyk overschot van den Minister van Staat, mr E. Cremers, zal hedenavond te ongeveer balftwaalf per Staatsspoor uit Zürich in de Residentie aankomen, waarna het naar de woning aan den Bezuidenhout wordt overgeoracht. Ten gevolge der verplaatsing van den Britschen gezant Sir Rumbold van Den Haag naar Weenen, is de titel van deken van bot vreemde corps diploraatiquo by ons Hot overgegaan op den gezant van Rusland, ridder De Struve. Door den Raad der gemeente Kuilenborg is by acclamatie aangenomen het voorstel van B. en W. tot deelneming in het rente loos voorschot tot voorbereiding van den aan leg der trambaan TielBuren - Kuilenborg tot een bedrag van f 300. De Koningin-Regentes heeft gisteren in afscheids-audiëntie ontvangen den internuntius mgr. Lorenzelli. - Dr. C. Hofstede de Groot is door de Koningin Regentes de opdracht gegeven om in den loop van den a. s. winter een cursus te geven in kunstgeschiedenis aan H. M. de Koningin. - De Engelscbe gezant, Sir Howard, be geeft zich binnen eenige dagen n3ar Parys, met het voornemen 15 December a. s. te '8-Gravenhage definitief mat zyne famjlie terug te keeren, aanvankeiyk in het „Hotel Paulez", waarna hy, in het begin van Januari d a. v., het gezantschapsgebouw in het Hooge Westeinde zal betrekken. - Door de arrondissements rechtbank te Haarlem is ter vervulling van de vacature van kantonrechter te Zaandam, opgemaakt de navolgende alphabetische lyst van aanbeveling Jhr. mr W H. Hoeufft, griffier by bet kan tongerecht ie Zienksee; mr. B. J. Rasch en mr. P H. Smits, substituut-griffiers by do arrond -rechtbanken te Haarlem en te 's-Her- togenbosch. - By gelegenheid der feestviering van haar honderdjarig bestaan heeft de universiteit ta Wurzburg pater Weiss, van de Orde der Pre- dikheeren, professor der apo'ogie en van het kerkelyk recht, te Amsterdam, benoemd tot doctor honoris causa. - In den ouderdom van 61 jaren is te Bunnik overleden pastoor J. G. Heeres, oud redacteur van „De Tyd". - Het pantserdekschip (kruiser) „Fries-! land", in aanbouw ry de Maatschappy voor scheep en werktuigbouw Feyenoord, zal dan 4den Nov van stapel loopen - De kapitein H B. Van Maaren, van het 2de reg veld art., keert onder eervolle ont heffing van zyn detacheering by het 3de reg. vesting-artillerie te Gorkum op 1 November a e. te 's Gravenhage terug. Genoemde kapi tein wordt binnenkort bevorderd gd alsdan definitief by de vesting-artillerie ingedeeld. (D.) - Wegens byzondere drukke werkzaam heden aan den geweerwinkel te Delft ten gevolge van de invoering van het nieuwe geweer zullen de gewone cursussen ter op leiding van officieren van wapening dezen wintel niet plaats hebben. - Tot de uitrustingstukken, waarvan de onderofficieren en soldaten moeten zyn voor zien. zal een vork behoorende verstrekking biervan moet ten laste van de uitrusting en reserve-rekening op de gebruikeiyke wyze al dadeiyk uit de militaire magazynen van klee ding plaats hebben. - Wegens begane informaliteiten werd onlangs door Gei Staten de verkiezing voor den Raad dei gemeente Norg, waarby de hoer K J Tonckena verkozen werd, vernietigd en eene uieuwe verkiezing bevolen. TbaDs is deze gehouden en is de heer Tonckens andermaal, met 89 van de 165 stem men. verkozen. - Men meldt aan de „Tel." uit Paramaribo, dat aldaar den lOen October mevrouw Tonckens, de echtgenooto van den gouverneur van Suri name, aan malaria overleden is Haar stof felijk overschot is den llden October in den Gouvernemontstuin in stillen eenvoud begraven. De gouverneur ontving uit heel de kolonie biyken van deelneming. i) Na een snlkheeten dag had een onweder, vergezeld van een frissche regenbui, den boulevard Clichy een aanzien gegeven, alsof het lente was, de booraen van stof bevryd, de straten besproeid en de lucht met heer lijke geuren vervuld. De ondergaande zon verlichtte met haar gulden stralen de bovenste vensters der huizen. De trams zagen er uit alsof zy opgepoetst waren. Heeren en dames zaten voor de cafó's achter hun glazen, met kleurige dranken gevuld. Onder het loof der boomen dartelden kinderen en musschen. Dit alles te zamen gaf Emile Dauvé den lust om te juichen zooals zy; by, die zooeven zyn muffen kantoorhoek verliet, waar hy den geheelen dag als beambte aan de glasfabriek Marescant werkzaam was geweest. Het zal hedenavond mooi weer zyn om eens te gaan wandelen, dacht hy, terwyl hy zyn sigarot rolde. Wat zal Juliette blyde zyn! We gaan naar de Champs Elysées. En zyn naïef, met blonden baard omiyst gelaat verhelderde zicb, toen hy in een sigarenwinkel aan de gaspit zyn sigaret aanstak. Vervolgens haastte hy zich, om de vyf trappen van zyn huis in de rue des Batignolles op te klimmen, ten einde Juliette op het balkon te midden van zwierende zwaluwen te kunnen vinden; ook bedacht hy, dat hy toch zoo gelukkig was, Juliette gevonden te hebben; zoo'n ordelyke vrouw, die hem by zyn thuiskomst zoo vrooiyk verwelkomde en altyd een goed klaargemaakt middagmaal gereed had, of schoon zy als huwelyksgift alleen het lit, jumeau, de garde robe-kast en het huishoud- linnen had aangebracht; al waren zy niet ryk, zy waren toch gelukkig, zeer gelukkig. Het is waar, ze hadden nog geen kinderen en konden juist met hun twee duizend franken van Emile rondkomen. Doch Als er eens een kind kwam en misschien meerdere? Welnu, dan zou men er toch wel komen Daarenboven, ze waren er nu nog niet, en hy, Emile, zou dan wel een voordeeliger be trekking vinden. Waarom niet? Hy wasvoor zyn werk geschikt en men moet zich van te voren geen muizennesten in het hoofd halen. Zoo pbilosopheerde Emile Dauvé en hy gaf Juliette, die zyn stap herkende en voor hem de deur reeds open deed, eenige stevige kussen op de ronde wangen. Dadelyk zag hy aan haar ongewoon op treden, dat er iets nieuws was. Zy zag er zoo grappig gereserveerd uit, dat hy dadelyk dacht, dat ze hem iets ernstigs of althans iets buitengewoons te zeggen had. Zy liet hem den tyd niet om te gaan zitten, maar zeide, terwyl zy hem den hoed afnam: „Ik heb groot nieuws En na eenig stilzwijgen: „Tante Lécuyer is gestorven." „Ach," antwoordde Emile. Hy had met verbazing, doch zonder meer, opgekeken; hemel, neen. Tante Lécuyer? Ten eerste was het een verre tante van Juliette, hy had haar nooit gekend, evenmin als Juliette, zy woonde in een ver verwyderde landstreek. Juliette had haar eens, tien jaar geleden, by baar eerste communie gezien. En men sprak nooit over haar. Emile hield zich echter ernstig, om Juliette, indien zy er van onder den indruk was, niet te hinderen. Na een oogenblik stilzwygen, hernam Juliette: „Nu gaan we misschien erven." „O," zeide Emile. Hy bleef kalm. Tante Lécuyer was niet ryk, en ze leefde met de gebeele familie in onmin. Sedert de eerste communie van Juliette, nu twaalf jaar geleden, was tante Lécuyer, onder voorwendsel, dat men haar beleedigd had, door haar een slechte plaats aan tafel te geven, met de familie van Juliette ge brouilleerd. Een oude-jongejuffrouwen-systeem, dat zy met al haar bloedverwanten volgde, omdat zy hen verdacht, belust op haar nalatenschap te zyn. Al haar neven en achterneven deelden in dit lot. En juist déérom hoopte Juliette, wat zy Emile zóó verklaarde: „Als zy met een van de bloedverwanten op goeden voet was gebleven, dan zou men kunnon denken: dien heeft zy willen begun stigen, hy zal alles erven. Nu zy echter het met allen oneens was en geen testament gemaakt heeft, nu erven wy allen." „Zy zal misschien alles aan haar parochie vermaakt hebben," veronderstelde Emile, die in de zaak belang begon to stellen. „Zy was niet zoo heel vroom," beweerde Juliette. Enfin, men wist het niet en moest maar afwachten 1 „Verbeeld je eens," bracht Juliette by, „als wy eens de eenigen waren, die kwamen te erven. Tante Lécuyer was maar om een kleinigheid kwade vrienden met myn ouders, en ik sta er geheel buiten, ik was nog zoo jong; toch ppyt het my haar nu en dan niet eens geschreven te hebben." „Ja," viel Emile by. De wandeling naar do Champs Elysées bleef achterwege. Het zonnetje zou hen met zyn gouden stralen niet bescbynen, en haar slaap werd verontrust door koortsachtige droomen over al of niet te krygen erfenissen. Er kwam niets den volgendon dag, maar nog een dag daarna, toen Emile reeds naar zyn kantoor was, kwam er een brief uit de streek, waar tante Lécuyer gestorven was. Toen Juliette bezig was om met groote nauwkeurigheid haar meubelen af te stoffen, hoorde zy de portier een brief onder den deur doorschuiven. Zy staarde op de enveloppeen niet minder op de bovenaan gedrukte woor den Mr. De Dourdy, notaris te Surigny (Marne)Eindeiyk scheurde zy de enveloppe open. Zonder te lezen zag zy dadelijk, dat zy erfde voor haar deel. Een bescheiden deel. Tante Lécuyer had wèl een testament ge maakt, en in plaats, dat daarin haar talryke bloedverwanten, met wie zy in onmin leefde, om geen last te hebben van hun lieflijk heden, onterfd werden, werden integendeel de verst verwyderde evenals de naaste bloed verwanten als erfgenamen aangewezen. Hun erfdeel werd verkruimeld. Ieders deel was bespotteiyk klein, een onkel geldstuk, dat de tante plaaggeest nog na haar dood ia de wyd geopende handen der bloedverwanten liet vallen. Het erfdeel van Juliette bestond dan alleeD in een obligatie van het „Crédit Foncier," te* waarde van vyf honderd franken, die de notaris tot haar beschikking stelde. Vyf honderd franken Juliette was töch tevreden. Zy had er nooit op durven hopen en die gevonden vyfhonderd franken kwamen zeer te pas. Een groote som voor hun schriel huishoudentje: de huur van een jaar; nog nooit hadden ze vyfhonderd franken ineens by elkander gehad. En zy vond het toch heel verstandig van tante Lécuyer, dat zy niemand bevoordeeld had, en dat men dus niet afgunstig op elkander behoefde te zyn. Zy kreeg een kleur van plezier, dat zy zulk goed nieuws aan Emile te vertellen had. Zy zou hem verrassen, Diets er van ver tellen als hy thuis kwam om te ontbyten; ja zelfs als hy vroeg of er een brief gekomen was, zou zy antwoordenNeen. En zy zou den brief onder zyn servet leg gen als hy het dan openvouwde, zou hy hem vinden en blyde zyn zooals zy. Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1