fajsteld ztjn, om met denzelfden yver en nauwgezetheid, als men van hem gewoon is, zyn ambt te vervullen. Na lezing en onveranderde vaststelling der notalen, kwamen verschillende ingekomen Btukken ter tafel, waaronder de benoeming van do heeren L. A. Van Mels en M. Yan Egmond tot zetters van 's Rijks directe bo las tingen door den Commissaris der Koningin. Besloten werd het verzoek van den heer Waller Zeper, electro technicus te Katwijk a/d. Rfln, om concessie voor het slaan van palen langs den weg naar Katwijk aan Zee tot het aanbrengen eener electnsche geleiding, te renvoyeeren naar B. en Ws. Dezen zullen, na overleg met de commissie van fabricage, den Raad in een volgende vergadering van advies dienen en dan tevens rapport uitbren gen in zake de oprichting eener gemeente- gasfabriek. Op het verzoek van de „Naamlooze Ven nootschap Reederij Katwijk aan Zee", te Katwtfk, om een uitrij naast het boothuis der N.-Z.-H. Reddingmaatschappij, en wel aan de strandzijde, werd gunstig beschikt. Een adres van de heeren Matthes en Os wald, eigenaren van gronden te Katwijk aan Zee, verzoekende, dat de gemeente de W.- Taat- en Krugerstraten overneme, zal worden erzonden naar de commissie van fabricage ter fine van praeadvies. Besloten werd op het verzoek van den heer Van Riessen, notaris, om voldoening eener rekening van f 5 50 voor leverantie door wijlen den touwslager Verhoog, gunstig te beschikken. Ingekomen was een adres van de directie der Katwyksche Stoombootonderneming, waarin zij wflst op het ongerieflijke van de aanleg plaats tegei ove de haringpakkerij van den heer Van der Laan en vraagt om de oude aanlegplaats of een beter geschikte dan eerst genoemde. Dit adres werd geren voyeerd naar B. en Ws., die hierover in overleg zullen treden met de commissie van fabricage. Eveneens werden naar B. en Ws. geren- voyeerd, ter fin> van advies, do ingekomen verzoeken om verlaging van aanslagen in den Hoordijken Omslag, waaronder van 26 be woners van het Instituut. Één dezer, dat van Dr. Van Oppenraay,' las de Voorzitter voor, om te protesteeren tegen een daarin gebezigde uitdrukking, waarin requeatrant het doet voorkomen alsóf de Raad hooier gezag (in dit geval Gedeputeerde St.iten) niet zou eerbiedigen. Op de verzoeken van afschrijving Hoofde- lijken Omslag en Hondenbelasting werd gunstig beschikt. Vastgesteld werden de suppletoire kohieren Hondenbelasting en Hoofdeljjken Omslag, dienst 1896. Tot gemeente-opzichter werd met algemepne stemmen de heer K. E. Van Wijnen, te Leer dam, benoomd en tot onderwijzeres te Katwijk aan Zee, mej. A. Den Blauwen, aldaar. Uitgeloot werden 3 aandeelen in de 3-pcts.- geldleening van 1877 en id. in die van 1895, reeda door ons vermeld. Vervolgens kwam aan de ordo de behan deling der begrooting voor 1897, waarbij de Voorzitter do opmerking maakte, dat de vrij willige bijdrage der reeders in zake het Prins- Hendrik-kanaal is vervallen, hun tevens dank betuigende en hulde brengende voor hun steun. Spr. voegde hieraan nog de mededeeling toe, dat de desbetreffende post pro memorie is uitgetrokken met het oog op de toezegging van sommige reeders, dat zij zullen blijven bijdragen. Algemeene beschouwingen werden bij de begrooting niet gevoerd, zoomin als discussie b|j do artikelsgewijze behandeling. Hier en daar de Voorzitter eenige toelichting of verstrekte hem gevraagde inlichtingen. De post voor onderwijskosten was lager geraamd, in verband naar de Voorzitter mededeelde met plannen, om de burger school op goodkoopere wijze in te richten. Ten slotte werd de begrooting in ontvangst en uitgaaf vastgesteld tot een bedrag van 52,668. Goedgekeurd is dus ook de gesplitste post ad f 250 voor toelagen aan de beide vroedvrouwen, zooals die door B. en Ws. den Raad was voorgedragen. Gelijk we reeds mededeelden, besloot de Raad ook, met algemeene stemmen op één na, tot verwering in rechten naar aanleiding van een gerezen geschil tusschen de gemeente en het domeinbestuur over grond tusschen de oude kerk en het vuurbaakpad. Blijkens schriftelijke bewijsstukken uit het archief der gemeente, is deze niet buiten de grenzen barer bevoegdheid getreden, welk gevoelen ook de rechtskundige, wiens advies is inge wonnen, deelt. Het motief, waarom de heer Parlevliet tegen het voorstel stemde, nl. dit, dat hij daarin voor de gemeente geen heil ziet, ontlokte den Voorzitter de opmerking, dat, als iemand, zooals hier het geval is, wordt gedagvaard, hy zich dient te verweren. De agenda afgehandeld zijnde, deed de Voor zitter de gebruikelijke rondvraag, waarop de heer Willemse het ontslag van den gemeente veldwachter Van G. ter sprake bracht. Na eenige discussio hierover tusschen den Voor zitter en den heer Willemse, maakte eerst genoemde hieraan een einde met de opmerking, dat het hoofd der politie best zelf in staat is, om te beoordeelen of een politieman al of niet voor z\jn taak geschikt is. Ten slotte voerde nog het woord de heer M. Van Egmond, om te wijzen op den last van bedelaars on landloopers, waarvan er reien langs de deur venten, en die soms \llerbrutaal8t optreden. Spr. wees tevens op «a schade, die kleine neringdoenden door dit venten lyden, en gaf den Voorzitter mid delen in overweging ter beteugeling van een en ander. De Voorzitter antwoordde, dat aan de Dale- ving der desbetreffende bepalingen van de algemeene politie-verordening streng de hand wordt gehouden, getuige het aantal des wege opgemaakte processen-verbaal, op alle welke veroordeeling tot boete of hechtenis volgde. Voorts beloofde spr. te doen wat hem mogeiyk is. Daar verder geen der leden het woord ver langde, sloot de Voorzitter onder dankzegging voor hun tegenwoordigheid de openbare ver gadering. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik u my voor het volgende eene kleine ruimte in uw veelgelezen blad te willen afstaan. Sedert gistermorgen is nl. de brug aan de Morschpoort, voor eene herstelling, opgehaald en worut in het zeer drukke verken voorzien door eene gebrekkige pont-inrichting. De weg van den straatweg tot aan die pont is aan de stadzyae een modderpoel, maar aan de zyde van den Morschsingel is die door de dikke modder totaal onbegaanbaar (voor „meoschen" zou ik den inzender van gistenvond willen naspreken), hoofdzakelyk veroorzaakt door de opgravingen voor eene aldaar geplaatste schutting. Er was dus, al was 't dan ook voor dit drukke verkeer op zeer onvoldoende wijze, voor de bewoners van den Morschweg e. a. gezorgd; maar ruim 5 uren gisteravond op dezelfde wyze van uit de stad mflne woning willende bereiken, was de pont verdwenen en stonden met my velen, waarondeT eenige dames, te wachten tot wy in de gelegenheid zouden gesteld worden ons middagmaal te gaan gebruiken. Eenige straatjongens waren zoo beleefd ons in te lichten, „dat de baas was gaan eten, maar wel spoedig zou weerom komen", een ander „dat de pont al lek was", en dergelyken meer. Van overzetten was geen sprake, ook niet van eenige mededeeling van bevoegde zyde, dat deze passage geheel gestremd was. Wy, dus ook de dames, moesten den grooten omweg naar den Stationsweg terug, Ryns- burgsche poort en zoo den geheelen Morsch singel om, waar wy in de gelegenheid waren tal van onheusche uitdrukkingen op te vangen aan het adres van hen, die ons deze poets gespeeld hadden, en kwinkslagen op de voor- deelen der annexatie. Tot aan de brug by de Gevangenislaan kon men zien en was 't alleen vuil zooals overal, maar van daar tot aan tien Morschweg was 't pikdonker (op dat geheelo traject één gaslantaren) en de weg letterlijk onbegaanbaar, voor dames, goed gekleed, zeker in 't geheel niet te doen, zóó dik lag daar de modder, en door de volslagea duisternis kon men niet eens zien waar men liep. In gemoede vraag ik u, geachte Redacteur, ook namens die anderen: "Waarom op zoo'n druk verkeerspunt, waar eene reparatie, naar my door de werklieden werd verteld, van 6 a 6 weken moet plaats hebben, niet een hulp brug gelegd, zooals dat toch overat elders te doen gebruikeiyk is? En was dit nu geheel onmogeiyk, soit, waarom dan niet op eene voldoende wyze door een flinke pont, zooals aan de Kaiser- straat by v., in de behoefte voorzien, natuurlyk 's avonds aan den waterkant goede verlichting ter voorkoming van ongelukken en 's avonds ook byv. tot 10 a 11 uren varende. Kon dit uit een of ander oogpunt nog niet, waarom dan ten miuste in uw veelgelezen blad niet van overheidswege den stadgenooteyi bekend gemaakt, dat na 5 uren de toegang langs die zyde geheel gestremd zou zyn en tydeiyk den Morschsingel door kiezel of zand en kiezel eenigszins begaanbaar gemaakt, al ware 't maar een smal pad? Men liep dan ten minste niet voor mal eerst van de Steenstraat naar de Morschpoort, dan dienzelfden weg weer terug na lang vergeefsch wachten, om langs zulk een omweg eindelyk zyne woning te mogen bereiken. Wy allen teleurgestelden en bemodderd6n hopen zeer, geachte Redacteur, dat dit schryven de oogen zal openen van hen, die waar- schyniyk onkundig zyn van den toestand aldaar, en twyfelen niet of daarin zal onmid- dellyk verbetering worden aangebracht. U dankzeggende, Mynheer de Redacteur, voor de verleende plaatsruimte, heb ik do eer te zyn Uw Stadgenoot Morschwegbewo>ier. Gemengd Nieuws. In den nacht van 25 op 26 Juli, ongeveer te drie uren, zat een eerzame juffrouw in de Clarasteeg alhier te genieten van het nachteiyk koeltje. Plotseling komt daar een jongeman, koperslager van beroep, .en geeft de juffrouw een paar opstoppers, dat het mensch tegen den grond rolt en veertien dagen met een bont en blauw gelaat moest rondloopen, niettegenstaande de dokter nog wel dadeiyk een smeerseltje had gegeven, hetwelk het blauw worden tegen zou gaan. De man van de juffrouw, die het in bed te warm vond en daarom op de canapé was gaan slapen, werd wakker door het rumoer buiten, ging eens kyken en kreeg cog voordat hy goed wist wat er gaande was, ook zoo'n klap, dat hy achterover in zyn winkel tuimelde. Wat nu eigeniyk aanleiding had gegeven tot die klopparty, bleek heden voor de Haag- scho rechtbank, waar de koperslager zich had to verantwoorden, niet duidelyk. 't Was ker mis en de jenever zal wel weer de hoofdrol gespeeld bobben. De beklaagde ontkende de mishandeling en beweerde, dat het echtpaar in dien kermisnacht beschonken was geweest en hem belewiigd had. Desniettemin vorderde het o. m. de ver oordeeling van bekl. tot f 5 boete. Dinsdag-avond werd to Hoofd- dorp in 't koffiehuis „De Nederlanden", van den heer K. By, de huishoudelijke vergadering gehouden van de vereeniging „Concordia". Dertien leden waren tegenwoordig. De rekening sloot met een batig saldo van f 2 97 V2. Als leden van het nieuwe bestuur werden beno-md de heeren: I. Samson, voorzitter; J. Smit VII, vice-voorzitter; N. J. Rinkel, secretaris; H. Avis, penningmeester, in plaats van den heer A. Stoel, die daarvoor bedankte; A. Stoel en J. J. Kofoed, commissarissen. Als plaats voor vergadering in den a. s. winter werd aangewezen voornoemd koffiehuis. Een treurig ongeval had to Ter- Aar Dinsdag jl. plaats. Torwyi de vrouw van J. De B., aan het jaagpad in die gemeente, haren man, die op korten afstand werkte, eten zou brengen, liep haar vierjarig dochtertje haar een eind vooruit en ging den dam af. De moeder was van gedachte, dat het kind re9ds naar haren vader geloopen was, doch ontdekte tot haar schrik, dat het kind aldaar niet was. Daarop zocht men overal, tot men eindelyk tot de treurige ervaring kwam, dat het kind een lief, aanvallig meisje leven loos in de Aar lag te dry ven. De ontsteltenis der ouders laat zich boter begrypen dan be- schryven, nog te meer, daar zy verleden jaar ook op ongelukkige wijze een kind hebben verloren. Door de Haagsche rechtbank werd gisteren uitspraak gedaan in de zaak van den eigenaar van het by Den Haag ge legen hotel BHoekenburg" tegen een student aan do Polytechnische School. De rechtbank heeft in deze het aangeboden getuigonbewys niet toelaatbaar geoordeeld en den gedaagde opgedragen den hem door party opgedragen dócisoiren eed te zweren. Zooals men weet, liep de eed hierover, dat het niet waar zou zyn, dat de ge-Jaagde gedurende een tyd van 9 maanden appartementen in genoemd hotel zou hebben gebuurd. Te Bonnobrook brandden het woonhuis en de schuur van mej. Tulkens tot den grond toe af. Alles is verzekerd. Hot aanzetten van een knoop. Voor het kantongerecht te Haarlem is eene zaak behandeld, welke de aandacht verdient van winkeliers. Tegen den eigenaar van een damesconfectie- magazyn te Haarlem was door een adjunct inspecteur van den arbeid proces-verbaal op gemaakt wegens bet doen verrichten van arbeid (het aanzetten van een knoop door een inwonende manteljuffrouw) in den winkel, zonder dat daar een arbeidskaart aanwezig was. De winkelier voerde tot zyne verdedi ging aan, dat de bedoelde mantel reeds ver kocht was, maar dat daaraan een knoop diende verzet te worden. Dit deed de inwonende juffrouw echter in den winkel, in plaats van op de werkplaats op de tweede verdieping, omdat beiden het verzetten van een knoop geon arbeid noemden, volgens de bedoeling der wet. Indien dit strafbaar was meende hy dan zou; op grond van hetzelfde artikel der wet, zelfs het ontsteken van licht in de uitstalkast door iemand van zyn personeel, buiten den arbeidstyd om, evenzeer straf baar zijn, en zou ieder winkelier dus, om een voortdurende vervolging te ontgaan, mot zonsondergang zyne zaak wel kunnen sluiten. Het O. M. rekende echter het aanzetten van een knoop aan een mantel tot zoodanigen arbeid, die in eene werkplaats behoort ver richt te worden, en eischte een boete van ƒ3 of 2 dagen hechteDisstraf. Door het O. M. by de rechtbank te Rotterdam werd gisteren tegen zekeren P. P. S., doctor in de scheikunde, uit Keulen, wien een bedrag van f 326.66 was ter hand gesteld om het aan den heer Pluygers te Rotterdam af te dragen, doch daaraan geen gevolg had gegeven, 1 jaar gevangenisstraf geêischt. De verdediger achtte het niet bepaald be wezen, dat deze persoon de werkelyke dader was en de mogeiykheid bestond, dat men hem verwarde met een anderen S., die niet te goeder naam bekend staat. Hy concludeerde tot vryspraak en onmiddellykeinvryheidstelling van zyn cliënt. Dit laatste werd echter door de rechtbank niet toegestaan. Een commissionair in effecten te Amsterdam heeft aan de politie ter kennis gebracht, dat zyn bediende, die gedurende zyn verblyf in het buitenland den sleutel van do brandkast in bewaring had, zich met een aan- zienlyk bedrag aan geld uit de voeten heeft gemaakt. De oudste inwoner vanMaassluis, P. Smeele, is Dinsdag overleden. Hy bereikte dan leeftyd van 100 jaar en 10 maanden. Een model-duel. —In de Elizaboth- straat - zoo verhaalt het „U. D." kregen een burger en een veld-artillerist twist, die zy met eene vechtparty wilden beslechten. Als kampplaats werd het Sterrebosch ge kozen. Met eenige getuigen begaf men zich derwaarts en nadat de soldaat zich van zyne wapens en de burger zich van zyne jas ont daan had, begon het tweegevecht, dat ge lukkig geen bloedig verloop had. Toen beiden een paar malen door de modder waren gerold, en de burger eindelyk zyne tegenparty onder de knie had, werd geacht dat aan alle eischen der eer was voldaan. Kapt. Van Duyn, voerende het Ned. stoomschip „Ary Scheffer", te Havre gisteren van Rotterdam aangekomen, rappor teert gistermorgen op ongeveer 2 myl O.N.O. van Octeville te zyn gepasseord eon ongeveer 6 voet boven water uitstekendon maat, schyn- baar "van een vischscbuit, welke gevaar op leverde voor de scheepvaart. De Noordsclie bark „Leif," kapt. Baardsen, van Rosario naar East Londen, is gestrand. Schip en lading zyn totaal verloren. Van cie equipage is óen man verdronken; de overigen werden gered. Sigrid Arnoldson heeft deze week een contract gesloten met de directie der nieuwe Keizerlijke Opera te St.-Petersburg. De zangeres zal dezen winter aldaar in 20 voorstellingen zingen en daarvoor, naar men verzekert, een honorarium ontvangen zooals, behalve aan Adelina Patti, nog aan geen zangeres in Rusland werd betaald. Er is, gelooven wy aldus schryft de „Koophandel van Antwerpen" in heel de wereld n stad, waar men straffeloozer de dieren mag mishandelen dan te Antwerpen. En dan haalt zy als bewys barer bewering het volgende feit aan: Hedenmorgen waren we getuigen van het af8chuwelykste tooneel dat ons heugt. Aan de Zuidkaai was de Goole'ooot „Cux- haven" aangekomen. Ze had 107 luxe-paarden en 40 oude knollen voor slacbteryen aan boord. De luxepaarden stonden afzonderiyk in boxes op hun gemak. De 40 martelaars werden in een kudde vervoerd, allemaal onder elkaar. Ge kunt denken wat het gevolg Is geweest met dit stormweer. By aankomst aan de kaai lagen er acht dood in een hoek op het dek. Reeds vyf waren op de reis overboord geworpen. Negen waren gewond met gebroken pooten en vreeselyke kwetsuren. Negen werd, zooJra ze op de kaai waren, eenvoudig de keel afgesneden, omdat ze niet meer gaan konden. We zagen daar zeventien paarden in een grooten plas bloed liggen, dood of zieltogend. Ongeveer 150 verontwaardigde toeschouwers waren met ons getuigen van dit onbeschryf- lyke tooneel. De heer baron Von Ohlondorff, onder-voorzitter, en de heer Cassiers, secretaris van de „Maatschappy tot bescherming van Dieron", waren op de plaat6 met hun inspec teur, en hebben een photographie genomen van die yselykheid en zullen er afdrukken van sturen aan al de leden van ons Parlement. Tegen den middag zyn nog de Leithboot en de Grimsbyboot met andere martelaars aangekomen. Burgerlijke Stand ran Leiden, van 22 tot on met 28 October. BEVALLEN: J. M. Van der Nat geb. Schippers Z. M. M. A. Kenens geb. Van der Lubben l3. C. Keijzer geb. Sjardiju Z. A. E. Overdijk geb. Van Noort D. C. Montague geb. De Wit Z. S. Paddist geb. Van do Wetering D. E. Pont geb. Van der Linden Z. A. M. Van Os geb. De Jong Z. H. Poelijoe geb. Eskens D. A. H. De Vrind geb. üoogervor9t D. M. E. Pielanen geb. Meijer Z. E. J. De Neef geb. Hennik D. E. J. Den Tonkelaar geb. Roelofs D. B. J. Van der Voort geb. Van der Poel D. P. De Boer geb. Fonkert Z. S. Van Rijn geb. Van Zijp Z. C. Verbaal! geb. WalleD. M. A. Geenjaar geb. De Beunje Z. M. C. J. Loozen geb. Van der Steen Z. A. G. Van Proosdij geb. Staal Z. EI. M. Hillenaar geb. De Beer Z. M. C. De Bruin geb. Van don Heuvel D. E. Buijs geb. Vroom D. J. Flippo geb. Van Merj- gaarden D. M. J. Popp geb. Geenjaar Z. A. Azier geb. Laman D. M. Van der Laan geb. Laman D. E. Stikkelorum geb. Nieuwenbuizen Z. M. Sinteur geb. Piket D. A. Van den Bosch geb. Lemstra Z. E. Kok geb. Karreman Z. A. Arnoldus geb. Buijteweg Z. M. Slegten- liorst geb. Van Roijen D. W. Van der Leek geb. Hlansjaar Z. O. W. Sandberg geb. Wage- mans D. J. Greeven geb. Saltzberr Z. GEHUWD: W. J. Creijghton jm. 26 j. en C. S. M. Stadhouder jd. 23 j. C. Van Straten jm. 34 j. en L. G. C. Daniels jd. 27 j. J. Devilee jm. 23 j. en E. T. Groenendijk jd. 23 j.H. Hacque- bord jru. 27 j. en A. P. Geortsma jd, 23 j. G. Yan der Laan jm 21 j. en J. Heijmans jd. 20 j. G. Mazurel jm. 24 j. en M. C. Braggaar jd. 24 j. W. Guldemond jm. 22 j. en C. Duikers'jd 22 j. P. P. De Boer jm. 22 j. en A. M. A. Latei veer ld. 23 j. W. EI Kloos w. 46 j. en H. C. Zirkzee jd. 39 j. N. Noort jm. 22 j. en G. Scholten jd. 24 j. B. Broers jm. 21 j. en M. M. Van Weer- lee jd. 23 j. OVERLEDEN: EL Larrewijn m. 72 j. H. C. Van Benten m. 62 j. M. P De SwartVan der Nat Z. levenl. W. M. Kerkvliet D. 9 j. C. El. Van Boek m. 28 j. C. II. Eradus—De Vrind v. 49 j. J. Lecluso—Blansjaar w. 77 j.J. Stol Z. 8 u. M. A. Swart—Biessot v. 71 j. H. Kuivenhoven D. 5 mnd. L. Van Amerongen Z. ld. J. Larrewijn m. 67 j. KOLONIËN. BATAVIA, 25—29 Sept. Naar de „Sumatra-Ct." verneemt, zal To:koe B .id zyn bezwaren aan de regeering indienen, omdat hy als passagier 4de klasse de reis van Atjeh herwaarts heeft moeten doen. IJlt Atjeh. Aan 't „N. v. d. D." schryft men uit Kotta- Radja o. a.Toekoe Oemar houdt zich nog steeds te L'hong in het gebergte op Pangli«ia Polim trok zich in het oostelyk deel der XXII Moekims terug. Toekoe Tjoet Mackmoes van Lamtengah ligt in het gebergte, aan den bovenloop der Loetoe in de VII Moekims Baïd, gevaariyk ziek, terwyi Tookoe Tjoet Toengkoep, door do pressie van zyn onderge schikte hoofden, stappen van toenadering coet. Veel hebben onze vyanden voor boven de bevolking in en buiten de linie in de vlakte, omdat zy hun sawahs reeds bebouwd hebben en er hier door de groote droogte geen sprake van is. Toch zyn ze druk aan den arbeid, en de eene sawah voor, de andere na wordt voor beplanting in gereedheid gebracht. Door patrouilles uit de linie, die nu sterker zün en verder doorgaan, wordt het onder» worpen terrein in alle richtingen doorkruist. Overal houdt de bevolking zich rustig, gaat voort met den arbeid of blyft in don kampong. De geest is bepaald good te noemen; in som mige streken werden den troep zelfs ver- verschingen aangeboden. Ook van de bi^aks in de XXH, XXV t>n XXVI Moekims uit worden de kampongs voortduren i gecontro leerd. Jammer, dat xoo'n vliegende colonne zich vergaloppeerd heeft en by Indrapoeri het huis van het hoofd van Lam Slir, ttrwyi deze naar Kotta-Radja was, heeft leeggeplunderd. Een aanzienlyk bedrag werd gerampast; te dezer zake is een streng onderzoek ingesteld, zoodat waarschyniyk veel kan worden terug gegeven en de rest vergoed worden. De schuldigen zullen een voorbeeldige straf onder gaan 1 De bevolking, die eerst gevlucht was, ia weer teruggekeerd. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zyn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT Ontslagen: Op verzoek, eervol nit 's lands dienst, de hulpprediker ten dienste der inlandscho Christengemeente te Haroekoe (Amboina* N Rinnooy, met bepaling, dat dit ontslag wordt gerekend te zijn ingegaan met den dag, waarop bij mgevolge do hem door den resident van Amboina verleende vergunning tot vertrek naar Europa, zijn betrekking heeft neergelegd Nader verlengd Met zes maanden of zoo veel korter als zal blijken voldoende te zijn, do termijn, waarvoor de ambtenaar A. J. De Vries ter beschikking is gesteld van den voorzitter van den landraad te Soerabaia, ten einde met griffiers- werkzaamheden by die rechtbank te worden belast Gesteld: Ter beschikking van den president van den Raad van Justitie te Soerabaia, ten einde met griffiers-werkzaamheden bij dien raad te worden belast, de ambtenaar voor de rechterlijke macht Mr. W. Bok, thans ter beschikking van den voorzitter van de landraden te Bondowoso en Djem- ber (Besoeki). Bij den aanleg van Staatsspoorwegen. Overgeplaatst: VaD de lijn Malang-Blitar naar de lijn TarikSoerabaia de tijdelijk onder- opzichter 1ste kl. J. E. Von Haack van de lijn Fort-De-KockPajacombo naar de ljjn Batavia Bantam de tijdelijk betaalmeoster H. Khmper. Bij don post- en telegraafdienst. Benoemd: Tot commies 3de kl. en geplaatst te Cheribon D. D. Pieters, ambtenaar op wacht geld, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende. Overgeplaatst- Van Cheribon naar Wel tevreden do adjunct-commies H. Kommer. Bij den zoutaanmaak in de residentie Batavia. Benoemd: Tot opzichter 2de kl. te Tjapak F. P. Lufting, thans tijdelijk belast te Socmenep; tot tijdelijk opzichter 2de kl. te Soemenep W. H- Th. Meijer, thans opzichter 3de kl. aldaar. Bij het kadaster in Nederl.-Indiö. Verplaatst: Van het kadastraal bureau te Pa9oeroean naar dat te Poerworedjo (Bagelen) de landmeter 1ste kl. J. C. Schoonheid; van de kadastrale metingen in de residentie Bezoeki naar het kadastraal bureau te Pasoeroeau de landmeter 3de kl. P. A. C. Peeters; van het kadastraal bureau te Poerworedjo (Bagelen) naar de kadastrale metingen in de residentie Bezoeki, als chef, de landmeter 3de kl. A. Ph. Fuinée. DEPARTEMEMT VAN OORLOG. Verleend: Een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den militairen apotheker 2de kl. C. SV. Cocnen. Overgeplaatst: Bij den generalen alaf, de kapitein der genie A. W. F. Idenbnrg, adjudant van den commandant van het legor en chef van het departement van oorlog, met bepaling, dat hij in laatstgenoemde betrekking gecontinueerd en mitsdien gevoerd wordt „a la suite" van den generaion staf. Belast: Met de waarneming der betrekking van 3den commies bij het corps ambtenaren, res- 9orteerende onder het departement van oorlog, de militaire ambtenaar 3de kl. op non-activiteit G. EL Van Wyaarda. Overgeplaatst: Naar Semarang. de off. van gez. 2de kl. te Kedong Kobo, dr. L. J. Sieburgh. Verleend: Een maand verlof naar Fort-da- Kock, wegens ziekte, aan den lsten luit. der inf. te Padang, J Ph. De Josselin de Jong; een maand verlof naar Magelang, wegens ziekte, aan don lsten luit. der inf. te Semarang, EI. W. De Back; een maand verlof naar Magelaug, wegens ziekte, aan den lsten luit. der inf. te Semarang, K. F. E Gerth van Wijk. Verlengd: Met een maand het tot herstel van gezondheid verleend verlof naar Fort-de-Kock, aan den kapt. der inf. te Padang, J. N. Ch. Brn. Van Heerdt. Ingetrokkken:De overplaatsing en benoeming tot adjudant bij het 2de recrutcn-bataljon, en be noemd tot bataljons-adjudant bij de troepenmacht in Atjeh t. n. i. de lsto luit bij het garnizoens bataljon van Sumatra's Oostkust te Kwala Sim pang P. A. H. Heidens. Overgeplaatst: Bij de troepenmacht in Atjeh, t. n. i. de kapt. bij het 2de bataljon infanterie A. G. L. Pilger; naar Salatiga, de milit, apotheek lste klasse te Kotta-Radja geëv. naar Batavia W. M. Ottow. Verleend: Een maand verlof naar Magelang wegens ziekte, aan den 2denluit. kwr. te Sema rang A. Terwiel. i Verlengd; Met een maand hot tot berste. van gezondheid verleeud verlof naar Magelang. aan den kapt der inf. geëv. van Atjeh naar Ba tavia A. C. A. Broekholi; naar Magalang, aan den kapt. der inf. geëv. van Atjeh naar Batavia M. W. Thijssen. buitenland. Frankrijk. Het is ondoenlyk zelfs maar een flauw denkbeeld te geven van de herrie in de ver gadering te Carmaux, waar Jaurès en zyn collectivistische makkers zouden spreken. Geen hunner heeft zich verstaanbaar kunnen maken, ma-ir dat was ook al spoedig niet r.oodig meer. Men argumenteerde als naar gewoonte het meest met vuisten, maar ditmaal ook met messen. Om een algemeene moordparty t6 voorkomen, moest de politie de zaal ont ruimen. Dit geschiedde onder protest van Jaurès. Maar nu komt nog het mooiste van alles. Jaurès trok met de zynen naar den „Cercle des études soci..les" en stelde daar een motie op van den volgenden inhoud: „De burgers van Carmaux constat?eren, dat het volk van Carmaux, vergaderd in de syn dicaatskamer, door een bewonderenswaardige socialistische manifest.!tis zyn afkeer heeft betuigd van de hinderlaag, door de patroons en de regeering gelegd; „overwegende dat de openbare vergadering, waar het socialisme zyn overwinning vierde, is overvallen en uiteengedreven door de ge wapende macht, terwyi geiyk de corpgjir

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2