Gemeenteraad Tan Sassen helm. Bitting van Vrijdag-avond te kalf acht. Tigenwoordig de heerenM. v. d. Brandeler, C. KeQne, Baron Van Heemstra, W. J. v. d. Bruggen en B. P. Roest. I Afwezig met kennisgeving de heer J. C. Speelman. De notulen der vorige vergadering worden gelesen en goedgekeurd. Naar aanleiding daarvan geeft de Voorzitter de inlichting aan den heer J. J. Kruyff, dat by van goede zyde had vernomen, dat dryf- eteen geen gevaar oplevert om daarvan ■choorsteenen te bouwen. De voordracht voor zetters, zijnde de heeren A. STylink en C. Metfne, wordt aangenomen. Als onderwijzer aan de openbare lagere school wordt benoemd de heer A. Buitendorp. De heer Kruyff vraagt inlichting omtrent den po.t van ƒ150, uitgetrokken voor een opzichter der gemeentewerken, welken post by te boog acht. Da Voorzitter merkj; op, dat het gewone salaris is 100 voor werken tot 1000 en 6 pCL voor wat daarboven gaat. Tevens zegt bQ, dat het Dagelyksch Bestuur het 't meest geschikt acht daarvoor iemand te benoemen uit een naburige gemeente. Nog volgen eenige besprekingen over huis- boudeiyke zaken der begrooting, waarna deze worat vastgesteld, zooals in de vorige ver gadering was besloten. De heer Kruyff maakt bezwaar, dat bet nieuwe postkantoor in 't geheel niet verlicht en dit in de hoogste mate lastig is, waarop de Voorzitter zegt, dat het niet op den weg van het Dagelyksch Bestuur ligt, daarvoor te zorgen. Daarna deelt de heer Baron Van Heemstra mede, dat hjj zich, door drukke bezigheden eleera, genoodzaakt ziet het ambt van wet houder neer te leggen. De heer Kruyff betuigt hierover zyn groot leedwezen. Ook de Voorzitter zegt, dat het hem zeer «pyt dit heengaan te moeten vernemen, dewyi by altyd zeer aangenaam met den heer Heemstra had gewerkt. Voor de gemeente acrit hjj het evenwel beter wanneer de wet houders daar ook wonen. Hierna werd de vergadering gesloten. De Boercubond in Limburg. In Limburg wordt een hevige strijd gevoerd tusachen den Boerenbond en de Maatschappij ▼8n Landbouw. Dezer dagen nu hebben de Gedeputeerde Staten van Limburg aan alle burgemeesters der provincie een schry ven gezonden, met het verzoek om de „gereorganiseerde" Maatschappij yao Landbouw to steunen. Met één of meer daartoe aangewezen inge- tetenen, worden do burgemeesters uitgenoo- öigd tot het bywonen eener vergadering, die ln elk der hoofdplaatsen van de 10 afdeelin- gen zal gehouden worden, onder voorzitter schap van een der leden van het tegenwoor dig hoofdbestuur. In die vergaderingen zal de afdeeling worden opgericht. De Limb. Koerier noemt dat schry ven even roekeloos als misbruik makend van officiëclen invloedhet blad herinnert er aan, dat de Boerenbond overal den steun heeft der geeste- lykheid; dat de afdeelingen overal door de geestelijkheid zijn opgericht, of door baar medewerking zijn tot stand gekomen. Gr emengd Nieuws. Morgen zullen drie elftallen van de Leid8che Cricket- en Football-VereeDiging „Ajax" een wedstrijd spelen. „Ajax I" en „Ajax II" zullen in Den Haag tegen „H. G. V." en „H. V. V. Hl" spelen, terwyl „Ajax III" op haar eigen veld tegenover de Leidscbe Cricket- en Football-Vereeniging „Be-Quick" zal staan. Het mag een bijzonderheid genoemd worden, dat drie elftallen van een Football-vereeniging op denzelfden dag match hebben. Deze week hield de sociëteit „Amicitia" in haar gewone lokaal by den heer N. Oudejans, te Bodegraven, haar jaarlijksch kolfconcours. Do 6 prijzen werden gewonnen door de heeren P. Veelenturf, N. Oudejans, A. Okkerse, S. D. Boonzaayer, C. Saton en G. Step. Naar de betrekking van gemeen te-veldwachter, tevens nachtwaker, te Bent huizen, hebben zich niet minder dan 23 sol licitanten aangemeld. Een corpulent heer. Met de „Harwich-boot" arriveerde Donderdag te Rot terdam een sportman uit Amerika van een zeer ongewonen omtfang. Toen hy de omnibus, die verbinding heeft met do Harwich-boot" on het station Maas, verliet, om van uit laatstgenoemd station zyn reis voort te zetten, verdrongen tal van nieuwsgierigen zich om den corpnlenten fietser heen, zóó zelfs dat de politie den weg mo9st banen. Op het perron echter nog een moeiiykheid. H\j zoa in plaats van in een 2de-klasse coupé in den bagagewagen plaats moeten nemen, omdat, zoo beweerde men, de entróe te weinig ruimte bood. En waariyk, die bewering was juist. Gepast en gemote"1, neen 't lukt niet. Op initiatief van den impresario werden de overtollige kleedingstukken van het lichaam verwijderd en met behulp van diens krachtigen arm, werd nu het Enakskind, die zich in schuine richting voor het portier plaatste, onder alge- meene hilariteit van de omstanders het rytuig ingeduwd. Gistermiddag zyn te Gouda van den personentrein Amsterdam-Rotterdam, resp. Den Haag, welke omstreeks 12.25 van Gouda vertrekt, twee ry tuigen ontspoord, waardoor het gedeelte, voor Den Haag be stemd, met veertig minuten vertraging vertrok. Persooniyke ongelukken kwamen niet voor. De weduwe L., te Numansdorp, die gewoon was zelf haar tuintje te bered deren, had zich in het begin dezer week aan eene snyboonenstaak den arm geblesseerd. Spoedig zwol hy op, en hoewel geneeskun dige hulp werd ingeroepen, is de vrouw na eenige dagen van smarteiyk ïyden aan bloed vergiftiging overleden. De Maatschappij tot expl. van Staatsspoorwegen heeft den hulparbeider der Staatsspoorwegen J. Van Wyk, te Waarden- burg, wien een paar maanden geleden met het ryden van de lorrie een been werd afge reden, by het verlaten van het St.-Barbara- gesticht een som van ƒ300 ter hand gesteld. De man was slechts één dag by de Maat- schappy werkzaam geweest. Op de Rozengracht te Amster dam zyn de perceelen 204 en 206 gesloopt, terwyl men is begonnen met den bouw van nieuwe huizen. Van perceel 208 daarnaast zyn zoowel de voor- als de zy muur gescheurd, zoodat gevaar voor instorten bestaat. Al ge- ruimen tyd was het gebouw gestut, maar het werd zoo erg, dat de bouwpolitie slooping gelastte. Daar niet al te spoedig aan dit bevel werd voldaan, werd aanzegging gedaaD, dat gistermiddag om twee uren met de sloo ping moest worden begonneD, daar anders van gemeentewege met de afbraak zou worden aangevangen. Op het bepaalde uur waren voor het gebouw aanwezig de inspecteur van de bouwpolitie, eenige bouwopzichter6, de stadsadvocaat, de commissaris en een surnumerair van do politie, een aantal rechercheurs en agenten en een tiental gemeente-werklieden. Maarde eigoDaar van het bewuste perceel had eieren voor zyn geld gekozen en was maar met de afbraak begonnen, echter met niet meer dan twee man. Op last van den inspecteur van het bouw toezicht werden nog een viertal mannen meer aan het werk gesteld, terwyl hedenochtend met tien man moet worden voortgegaan, om zoo spoedig mogelyk de gevaarlyke muren weg te kry'gen. De nieuwe inspecteur, de heer Voorthuyzen, zit er gelukkig flink achterbeen. {A. Gt Naar aanleiding van het bericht omtrent de geboden som van ƒ20,000 voor een der vyf kinderen van L. Reyerkerk, te Ottoland, meldt de „Hollander": Aan de bedoelde ouders werd reeds het vorige jaar ƒ10,000 geboden voor hetzelfde kind, doch de ouders dachten er niet aan bun zoontje als koopwaar van de hand te doen. Nu is voor enkele weken het bod verdub beld, dus op 20,000 getracht, om, ware het mogelyk, hen door het zilver te bewegen afstand van hun kind te doen. Of het afstaan van hun kind voor dezen prys ten behoeve van een ouderloos echtpaar zal zyn, is misschien wel aan twiifel onder hevig, aangezien de ouders my zeiven ver klaarden volstrekt niet te weten aan wien ze bun kind moesten afstaan; alleen werd hun beloofd, dat zy driemaal per jaar hun kind mochten zien. De geheele zaak wordt door tusschenkomst van een ander behandeld, die het geschreven contract by zich had, zoodat de ouders slechts behoefden te teekenen en bet geld was dis ponibel. Wanneer ik u echter meld, dat het bewuste jongetje mot 1 Januari 1S97 twee jaar oud wordt en nu 20 kilo weegt, bovendien aanleg heeft om een breedgeschouderde reus te wor den, ligt het vermoeden voor de hand, dat bedoeld kind aangekocht zou worden om te gen betaling ter bezichtiging gesteld t9 worden. Gelukkig weigereu de ouders hun kind af to staan, al bood men nog do dubbele som. Als een n i o t o n a a r d i g s t a a 11 j e van de geldelijke voordeelen, die tegenwoordig door een goed wielrenner kunnen worden be haald, wordt medegedeeld dat o. a. Jaap Eden voor zyn ryden van de Humber- en de Dun- lop- Maatschappy een jaargeld ontvangt van ongeveer 5000. Bovendien biy ven de behaal de pry zen zyn eigendom; zoo maakte hij by zyn laatste wedrennen in 's-Gravenhage, Til burg en Maastricht nog een winst van f 2800. Dorgelyke voordeelen zyn natuuriyk alleen voor de eerste wielryders weggelegd. De „Winschoter Courant" heeft als historisch do volgende kennisgeving van 't overlyden eens broers:.... is dood, koom met Dimam, stap aan Tiddens laan uit, neem alle boter en eier mede, die ge in den kelder hebt. By de verkiezing van een lid van den Raad der gemeente Hasselt, gehouden 6 October 11., zou volgens gerucht omkooping van stemmen hebben plaats gehad van de zyde der liberale party. De marechaussees hebben eenige dagen later een onderzoek ingesteld en werkelijk aan den dag gebracht, dat een kiezer zyn stem had verkocht voor twee gulden. De zaak is gesteld in handen der justitie te Zwolle; omkooper en omgekochte moeten voor den rechter commissaris ver schijnen. De verkozene, de heer H. J. Van der Vecht (lib.), heeft inmiddels zyn benoeming aangenomen. In Groningen worden de vetten koeien aanmerkeiyk goedkooper. E.rste soort vet vee wordt voor 2628, tweede soort voor 24 en 25 cent per half kilo verkocht. De aan voer op de markten is met het oog op de a. s. stalling verbazend groot. Gisteren werden op jachtgrond van de familie Doude van Troostwyk, te Nieuwersluis, door 5 geweren buitgemaakt 44 fazanten, 11 hazen en 1 patrys. Te Emmelkamp, in do Beneden Graafschap Bentheim, op twee uren afstands van de. Nederlandscho grenzen, is het mond en klauwzeer nitgebroken. Het houden van markten te Emmelkamp en omgeving is door de Duitsche regeering verboden. Toen in een der kleine badplaat sen van België een dame op zekeren morgen naar huis keerde, vond zy in een boschje langs den weg vier hondjes, van een paar dagen oud, die droevig kermden. Zy nam ze mede, daar ze toevallig een mandje by zich had, en liet ze thuis in een wollen doekje voor de kachel bekomen. Toen zy ze een lepeltje warme melk ingaf, kwamen ze geheel en al by. De poes van een melkvrouw, die naast haar woonde, waarvan de eigenares alle jongen op één na had weggedaan, heeft een van de jongen onder haar hoede genomen en zorgt voor haar pleegkind als eene trouwe modder maar doen kan. De drie anderen worden door de dame, door middel van een zuigflesch, gevoed, want met het lepeltje ging het niet erg makkelijk. Thans zyn de diertjes een dag of veertien oud, ze zyn goed gezond en flink dik. De oogen zyn open en als de dame met de zuigflesch aan komt loopen, kruipen en rollen ze over elkaar heen om er maar het eerste by te zyn. In Middenltalië hebben zware regens groote schade aangericht. Dj Campagna om Rome is geheel overstroomd, terwyl het waterkin de Tiber tot ongekend© hoogte is gestegen. Het spoorwegverkeer ondervindt zeer veel vertraging. Zoo moest een trein op weg naar Genua terugkeken en een trein, die van Pisa kwam, wegens het instorten van een brug, onderweg stoppen. In de nabijheid van Manderelando worden 25 boeren in hun woningen door het water verrast. Tot nu too is men er niet in ge slaagd hen uit hun hachelyken toestand te redden. Geheel andere berichten omtrent het weder komen uit Engeland. Zoo heefc het in Der byshire hevig gesneeuwd; te Chesterfield lag de sneeuw zelfs twee duim dik in de straten. In Bedfordshire heeft het zóó gevroren, dat de wegen met ys zyn bedekt. Blykens in dit nummer voor komende advertentie zal er a. s. Zaterdag avond 31 October van Amsterdam weer een extra-nachttrein loopen, niet alleen naar Don Haag en alle tusschen stations, maar dan zells naar Rotterdam. Op de gastentoonstollingteGouda is een eervolle vermelding toegekend aan E. Hessc-link, te Waddingsveen, voor luchtgas apparaat „Sirius" Grob Co. De Hooge Raad besliste gisteren, met bevestiging van een vonnis der rechtbank te Arnhem en vernietiging van een arrest van het Hof aldaar, dat de erfgenamen oener onder het voorrecht van boedelbeschryving aanvaarde nalatenschap scheiding en deeling kunnen vragen alvorens de liquidatie en de rekening en verantwoording hebben plaats gehad. By de politie te Rotterdam be hoort sedert eenigen t'yd een agent, die, zyn ambt van dienaar der politie als bijbaantje beschouwende, is: directeur eener coöp ra- tieve verbruiksvereeniging, logementhouder en houder van een gaarkeuk- n. Ter uitoefening dezer veel uiteenloopende bedryven heeft by een paar huizen in huur op het Groote-Kerk- plein. (N. E. Crt.) \C\ DETIIE-NTIEUWS. Utrecht: Bevorderd tot arts, N. Yan der Plaats; tot semi arts, A. F. Heijl en A. Vttbake, en tot tandmeester S. De Boer. Groningen: Bevordtrd E. J. Dommering, geboren te Groningen, en Jacob Eduard Koning, geboren te Winschoten, tot doctor in de rechts wetenschap, beiden na verdediging van „Stel lingen." De heer J. Reyenga, arts, is tydelijk aan gesteld voor de afdeeling vrouwenziekten (vacature prof. Sanger) in bet acad. ziekenhuis. Heden werd aan de ryks-universiteit te Groningen bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap de heer H. Piccardt C.Hzn., geb. te Adorp, na verdediging van „Stellingen." De bevestiging van H. M. de Koningin had heden in het Koninklyk Paleis te 's-Gra- vtnbage plaats. De genoodigden by deze plechtigheid, ten getale van ongeveer 110, werden ontvangen door Hr. Ms. Hofmaarschalk, baron Clifford en den ceremoniemeester Graaf Yan Randwyck. Zooals reeds gemeld waren tot de plech tigheid uitgenoodigd de dames du palais, de groot officieren, de Raad van Yoogdy, dames en heeren der Hofhouding en de oudste leden van bet dienstpersoneel en de beambten die het langst in dienst waren. Bovendien waren van deze gewichtige han deling getuigen freule Van Heemstra, voor malig gouvernante van H. M., freule Pe Koek, dio vroeger als zoodanig dienst heefc gedaan en de min der Koningin, benevens de leden der hofhouding uit Amsterdam, het Loo en de intendant van het lustslot te Soestdjjk. De godsdienstoefening werd gehouden in de benedenzaal van hot paleis, die na den dood van Koning Willem III tot rouwkamer was ingericht, alwaar de ïykbaar eenige dagen geplaatst was. Te 11 uren toen alle genoodigden zich in de zaal bevonden, traden beide Koninginnen met Haar dienst binnen; de dienstdoende kamerheeren die vooruit gingen waren jhr. De Ranitz, by H. M. de Koningin, en graaf Van Bylandt, by H. M. de Koningin-Regentes. De Vorstinnen werden gevolgd door de Grootmeesteres barones Van Hardenbroek, de freule Van de Poll, surintendante der opvoe ding van H. M. de Koningin; barones Van Ittersum, barones Renges, Hofdames en miss Winter, Engelscho gouvernante; voorts door den militairen dienst kapitein ter ze6 Zegers Veeckons adjudant; den 1ste luit jhr. Six, ordonnance officier. By het binnentreden van Hare Majesteiten stond iedereen op van de stoelen die in het langwerpig vertrek in rijen geschaard waren achter de zetels van de Koninginnen en werd door den heer Stortenbeker, hofpianist, het orgel bespeeld waarop de dienst een aanvang nam, die aldus verdeeld was: Tekst: Openbaring II: 106: „Zyt getrouw tot den dood en Ik zal u geven de Kroon des levens." Voorzang Psalm 89: 1. Tusschenzang Gezang 267 1, 6. Gezang 96. Nazang Gezang 274 2. H. M. de Koningin werd by het afleggen van Hare belydenis toegesproken en heelt met luide stem ja geantwoord op de vraag of Zy de belofte aflegde. Daarna werd Haar bet psalmgezang staande door het gehoor toegezongen. De Koningin-Regentes en allo aanwezigen stonden van hun plaatsen op en het ge' eel maakte een plechtigen indruk, die nog ver hoogd werd door de aandoenlyke wyze, waarop de Hofprediker dr. Van der Flier, Haar, die hy door zyn godsdienstig onaerwljs tot deze plechtigheid had voorbereid, beeft toegesproken. Na afloop der plechtigheid zyn ce Koningin nen met bovenvermelden dienst naar H>re appartementen teruggekeerd, alwaar de dames en heeren van dat gevolg H:ire Majesteit de Koningin hun gelukwenschen hebben aange- bolen. De Koningin was voor deze plechtigheid gekleed in een wit zijden lange japon zonder hoed, Haar Moeder in een zwart zyden kleed met hoed, welken ook alle overige dames droegen. In de eerste ry tegenover het Katheder van den predikant waren de Koning nnen gezeten en ter zijde van H-ire Maj -steiten de respectievelyko diensten. Achter de Koninklijke zetels waren in ryon geplaatst de dienstdoende hofdames, do dames du palais, de grootofficieren, de Raad van voogdy en k9t dienstpersoneel De leden van het civiele en Militaire l is wartn in klem tenue en de niet uniform .dragende genoodigden in zwarten rok met witte das. In de zaal, geschilderd en gestoffeerd in Lodewijksstyl, pryken de portretten in olie verf van de drio Koningen van Nederland, van de gemalinnen van Koning Willem I en II en van Prins Willem van Oranje, zoon van Koning Willem III. N-i afioop van de bevestigiug heeft Hr. Ms. kamerheer jhr. De Ranitz, op last van H. M. de Koningin-Regentos aan den hofprediker dr. G. J. Van der Flier medegedeeld dat hy be noemd is tot Ridder der Orde van den Neder- derlandschen Leeuw. Burgerlijke Stand. KATWIJK Geboren: Johannes Adrianus, Z. van J. Tukker en J. De Groot. Cornell's, Z. van C. Vlieland eD M. Van dor Niet.Maarten, Z. yan O. Kuyt en A. Hoek. Overleden: J. Schaap, 38 j., echtg van A. Varkevisser. G. Van Rbijn, 5 j., D. van L. Van Rhijn en O'. Jonker. LEIDERDORP. Bevallen: M. Brands geb. Verbiest D. C. A. Van de Wal geb. uosterbout Z. S. De Lange geb. Spek D. Overleden: B. Van Dijk D. 72 j. W. Bos wedr. 76 j. W. Leeuwenhoek, geb., 35 j. IL J Vromans D. 2 w. LISSE Ondertrouwd: F. De Jonge jm, 34j. en M. Blonk jd. 41 j. J. L. Veldhaijzen van Zanten jm. 25 j en M. G. Van Parijs jd 23 j. Geboren- Cornelia, D. v. L. Staringen A. Helmut. Engelbertha, D. v. P. Van der Aart en J. AI. Van Bezu. Maria, D. v. J. Beijk en C. Zuiderduin. Overleden: A. Van Elk 5 j. A. Wassenaar 19 mnd. RIJNSBURG. Geboren: Jannetje, D. van T. v. Delft en B. v. Kralingen.Hermanus Johannes, Z- v. B. Knoop en D. v. Eginond. Ondertrouwd: W. L. v. d. Gugten 28 j. en G. W. Brussoe 26 j. Gehuwd: J. Prins 24 j. en A. Ten Donke laar 19 j. SASSENnElM. Geboren: Jan Lambertus, A. van J. Bouwmeester en G. M. Ciggaar. Catha- rina, D. van H. v. Tol en A. Hogewoning. Ondertrouwd: H. Doing jm. 21 j. en C. C. Pover jd. 22 j. STOMPWUK. Bevallen: A. J. Van Eiik geb. Groene wegen Z. AI. M. Olstboorn geb. v. d. Aleer Z. L. Goeman geb. v. d. Aleer D. C. Vrij geb. Touw Z. A. Van Boheemen geb. Bentvelzen levenl. D. Overleden: F. Van Veen M. 77 j., wedr. van M. Jansen. A Schenkels M. 56 j., wedr. van G. Bes. M. Kempenaar V. 68 j., wed. van A. Van den Akker. WOUBRUGGE. Overleden: C. M. Beijk 4 mnd., D van Tb. Beijk en J. G. Schrama. levenl. D. van C. Baak en A. Van Eeuwijk. ZOETERWOUDE. Geb ore ut Adriana Cornelia, D. van J. v. d. Kolk en C. Rocasen. BUITENLAND. Frankrijk, De heer Krantz, rapporteur der commissie, welke benoemd is tot het onderzoeken der Fransche begrooting, heeft een schets gege ven van den toestaud der begrooting, zooals zy is opgemaakt na het aanbrengen der ver schillende wyzigingen. Door de commissie is voorgesteld een ver mindering van 8,964,489 fr, welke verminde ring door de regeering is aangenomen; daarby voegende het „supplément d'économies", komt men tot een bezuiniging van 10,720,169 fr. Het totale bedrag der uitg. is 3,376,451,503 fr., terwyl de regeering een bedrag van 3,387,173,647 fr. had gevraagd. Deze uitgaven zyn aldus verdeeld: finan ciën 1,501,387,771 fr.; justitie 34.956,033 fr. eeredienst 48,092,553 fr.buitenlandsche zaken 15,009,800 fr.; binnenl. zaken 76,121,262 fr; oorlog 621,069,297 fr.; marina 258,082,273 fr.openbaar onderwye 197,607,188 fr.; schoone kunaten 13,348,099 fr.; handel, po«- teryen en telegraphie 202,147,913 fr.; land bouw 41,544,118 fr., koloniën 83,728,840 fr.; openbare werken 217,647,405 fr.; Algiora 70,524,616 fr Het bedrag der ontvangsten werd geschat op 3,387,302,197 fr Op dit bedrag zyn o. a. door den minister geschrapt; 1,322,802 fr., voortspruitende uit directe belastingen; 144,000 fr. der inkomsten uit domeinen; 2 340,000 fr. wegens de vermindering van de inkomsten der vlottende «chuld, ten gevolge van het verwaarloozen van 80 millioen obligaties, afloopende in 1923 Het tot..Ie bedrag der vermindering beloopt 3,818,382 franken Er biyft een batu- sal Jo van 313,462 franken. - Koning George van Griekenland heeft Donderdagavond te ur n o. g veer Parys verlaten en zich naar Wten-n begeven - De gezondbei Isioesuinu van den heer Challemel-Lacour wordt, itr.eds ernstiger en geelt zyn omgeving groo'o ongerustheid. ln den nacht van Dan leraag op Vrydag is overleden do beer BI vier, liJ van den Franschen Senaat Hy werJ in 1885 als senator gekozen en was stetda een getrouw lid der reebterzyae. DalUchland* Do luitenant Bnisewitz is, naar de „Frft. Ztg." uit Karlsrube ven eemt door den krygsraad tot 4 jaar vestingstraf en ontslag uit de i dienst veroordeeld. De correspondent deelt dit echter onder voorbehoud mede, daar de zittingen van den kryg-raad geheim zyn en de juistheid van het bericht dus mocilyk te controleeren is. Groot»Br itanulë. Een telegram uit LoDden meldt het vol gende: „Men verzekert, dat Lor l Salisbury een brief heeft gericht tot den Chineeschen ge zant, w.iarin onmiddellijko iavruheidstelling wordt gevraagd van Snri Yit-Sen, een Chi- neesch dokter in de medicijnen. Sun Yet Seu zou deelgenomen hebben aan een samenzwering tegen do bestaande dy nastie in China. Door agei.ten der legatie zou hy zyn op gelicht en in het gezantscbips-holel gevangen gehouden worden, n.et het doel om hem hei- mtlyk naar China te zenden." In aansluiting met het reeds gisteren mede gedeelde, volgt hier eon kort verhaal van wat tr gesTiied is. Verleden jaar November ontving de Chi- noesche regoermg bericht van een samen- zwering, welke ten dool had den onderko ning van Canton gevangen te nemen. Deze govangennemit g mo .st evenwel slechts een begin zyn di-r operatie, welke ten hoofd doel had het verdry ven der tegenwoordige dynastie. H^t oplienten van den onderkoning werd beschouwd als do eersto stap in de gow.nschte richting. Het geheim werd even wel merkbaar door het aanvoeren van 40C koelios uit Hongkong, die den onderkoning zouden moeten oplichten. Na de ontdekking van het komplot werdo* 15 RiJors in hechtenis genomen en onthoofd. Andere leiders schynen te zyn ontsnapt; eeu hnnner, dr. Sun-Yet-Sen, slaagde er in naar Amerika te vluchten, van daar naar Londen. Zaterdag voor een week ging by uit, doch keerde niet in zyn woning terug. Het bleek nu, dat hy gevangen zat in de Chineesche legatie. Men zegt, dat hy, toen hy de Cbinee* sche legatie toevallig passeerde, werd aange grepen door twoe Chineezen, die hem het ge bouw der Ambassade binnensleepten. Maar hoe de gevangenneming ook moge zyn geschied, zeker is het, dat de gevangene gelegenheid heeft gehad kennis te geven aan de Engelsche vrienden, die hem in Hongkong hadden gekend, van wat hem overkomen was. Het ministerie van buitenlandsche zaken en Scotland Yard werden onmiddellijk met het gebeurde in kennis gesteld en detec tives van Scotland Yard bewaken trouw de Chineesche legatie. Wat de Eugelsche regeeriDg heeft gedaan, blykt uit het boven aangehaalde telegram en een nader telegram, waarin wordt bevestigd, dat lord Salisbury een 'brief heeft gezonden aan den Chineeschen gezant naar aanleiding van de arrestatie van den Chineeschen doctor. De brief was in krachtige bewoordingen vervat. Een politie-agent van het departement van buitenlandsche zaken is naar het Chineesche gezantschap gezonden om Sun-Y^t Sen te halen, en do gevangene werd gisternamiddag om vyf uren in vryheid gesteld. Goschen en Chamberlain hebben Don derdag te Birmingham redevoeringen gehou den, eerstgenoemde als president voor dit jaar van het „Birmingham and Midland Insti tute". Goschen sprak over de internationale vooroordeelen, en klaagde, dat Engelands goede bedoelingen in het buitenland zoo zelden gewaardeerd worden; men heeft dat zelfs by Engelands optreden teg n de slaverny on dervonden, en nu dezer dagen weer in de Armeensche quaestie. Door do pers en de literatuur was maar weinig gedaan om die misvattingen te verminderen. Chamberlains toespraak was zeer kort, hy verklaarde o. a. niet te gelooven, dat Engeland tegenwoordig meer dan vroeger te vreezes had van internationale mededingers. Die con currentie had zelfs het goede, dat ze het Engelsche volk wakker houdt.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2