De Ster" CONCERT Haarlemmerstraat 144, Carsus in Enplsciie LsMrt, Gezond, lekker en voordeelig RIETFOBT, 18 OÜ-Mril. Cahiers, W. J. CREYGHT0N. Brandstoffen. Antracietkolen. ff voor de Volksbijcenkomsteo. De Gracieuse. HET GOEDKOOPE COMMISSIE a SO Cents, zoolang de voorraad strekt verkrijgbaar 1. EXÜELSC3E EU BELGISCHE 2de huis van af de lanvossensteeg, Leiden. P. S. Morgenavond 25 October groote Etalage van WINTERARTIKELEN. De Loidsche Gemecntebegrooting voor 1897. Wat de Inkomsten betreft, ontleenen we het volgende aan het Algemeen Verslag: Volgn. 1. Batig slot der laatst vastge stelde rekening, voor zooverre daaraan niet reeds een bepaalde bestemming is gegeven. if 14,892.35). Het denkbeeld wordt geopperd, om door het reserveeren van een deel der batige saldo's langzamerhand een bedrijfskapitaal te vormen. Antw. van B. en Ws.: Velen zijn van meening, dat wettelijke bezwaren zich ver zetten tegen het sluiten eener gtldleening, om in de behoefte aan kasgeld te voorzien. Daargelaten nu, in hoeverre deze bezwaren reden van bestaan hebben, voor wie zij be staan, doen zij zich zeker evenzeor gelden tegen de hier voorgestelde wijze van voor ziening. B. en Ws! deelen intusschen die bezwaren niet. Maar wèl zouden zij, indien mocht worden besloten een dezer middelen te baat te nemen, verre do voorkeur geven aan het sluiten eener leening. Terwijl toch bij het reserveeren van oen deel der batige saldo's het vereischte bedrijfskapitaal eerst na jaren zou gevormd zijn, zou men ten gevolge van het sluiten eener gelJleening aanstonds hst volle bedrag verkrijgen, waar over men jaarlijks als bedrijfskapitaal zal moeten kunnen beschikken. Volgn. 9. Opbrengst van brug kaai-, haven,- kraan-, sluis-, dokboom- en veergelden. if 14,000). Er werd gevraagd of de uitbreiding der gemeente geen invloed heeft op dezen post. Ter beantwoording dezer vraag meenen B. en Wb. te kunnen volstaan met een ver wijzing naar hunne Memorie en Toelichting, waar in do laatste alinea wordt medegedeeld, dat dit artikel in verband met de grensver- andering is verhoogd met ƒ500. Een ander lid vroeg of na de grenswijzi ging restitutie zal plaats hebben van bij abonnement te veel betaald havengeld, waar op door B. en Ws. wordt geantwoord, dat door hen reeds een ondtrzoek werd ingesteld, in hoeverre zoodanige restitutie wenscb-lyk kan worden geacht. Het is hun daarbij echter gebleken, dat zij in de uitvoering tot groote motil\jkheden zou aanleiding geven. Volgn. 10. Opbrengst der wik-, weeg meet en keurloonen. (ƒ7000). Er werd gevraagd boe de keurloonen zoo veel hooger komen. In de Memorie van Toelichting wordt nl. het volgende gezegd: Het keurloon van vleesch bracht in 1895 ƒ4093.545 op, dat van visch 142.865, te zamen 4236.41. Over het lsle halfjaar 1896 heeft het keur loon van vee en vleesch 2060.885, van visch 79.23 opgebracht, te zamen 2140 ll5. Voor 1897 kan volgens B. en Ws. worden ge ?aamd 4300. Het artikel kan op 6500 worden uitge trokken. In verband met. de grensuitbreiding kan deze som met 500 worden verhoogd en op ƒ7000 worden uitgetrokken. Antw. van B. en Ws.Do verhooging is gegrond op het vermoeden, waarvan de juist heid dan ook reeds gebleken i?, dat het aan tal slagers en vleeschverkoopers, die krachtens de VerorJening van den 8-.ten November 1894, han vee en vleesch ter keuring moeten aan bieden, ten gevolge der grcnsuitbruiding be langrijk zou toenemen. Volgn. 11. Opbrengst van banken of staan plaatsen in halkn, op markten en dergelijke openbare plaatsen, (ƒ16,000). In 2 secties is gevraagd of de standplaatsen op de kermis konden verpacht worden of aan de meestbiedenden gegund, waarop door B. en Ws. wordt geantwoord dat dit denkbeeld reeds meermalen een punt van overweging bij het College van Dagelijksch Bestuur hoeft uitgemaakt, maar tot nu toe is de wonscho- ïykheid van zoodanige regeling bun nog niet gebleken. Volgn. 12. Opbrengst voor het gebruik of genot van openbare gemeentewerken, bezit tingen of inrichtingen, en dat van door of van wege het gemeentebestuur verstrekte aiensten. I 8500). Een lid vond de opbrergst ad 61.80 van de huur der brandzeilen Zoo gering; is die huurprijs soms wat hoog? Antw. van B. en Ws.De huurprijs der brandzeilen bedraagt 0 50 per stuk per dag. Bij verhuring voor een week of langer is voor de eerste week 3 en voor iedere vol gende week 2 verschuldigd. Deze bedragen zijn zeker niet zoo heel laag, en het is niet onmogelijk, dat bij verlaging van den huur prijs bet gebruik zoo zeer zou toenemen, dat de totaal opbrengst hooger zou worden. Het valt echter te betwijfelen of die maatregel in het belang der gemeente zou zijn. Niet alleen toch hebben de brandzeilen reeds veel te lijden van regen c*n wind, maar veelal is ook de ruwe behandeling tijdens hot trans port oorzaak van beschadiging. De onder vinding, in vroeger jaren opgedaan, heeft dan ook geleerd, dat by oen grooter gebruik de onderhoudskosten zoo zeer toenemen, dat de vermeerdering van do totaal opbrengst der huursommen daartegen niet kan opwegen. Volgn. 24. Huur van huizen en [andere gebouwen, (ƒ13,100). Op do vraag van een lid of de kelder onder het stachuis niet meer verhuurd wordt, ant woorden B. en Ws. dat tot dusverro zich geen huurder heeft aangemeld. Een ander lid bevreemdt liet, dat de pacht van het buffet in de Gehoorzaal voor 1897 even hoog als in 1S96 geraamd is, nl. 3500. B. en Ws. antwoorden hierop dat deze raming een uitvloeisel is van de steeds ge volgde gewoonte om by verpachtingen en verhuringen de laatsteiyk bedongen sommen uit te trekken, omdat vooruit moeiiyk met eenige zekerheid te zeggen is of het bedrag na afloop der loopende contracten een ver andering zal ondergaan. Ingevolge de verhuring van de bovenwoning van het perceel Nieuwstraat No. 10, krach tens Raadsbesluit van 24 September 1S96, goedgekeurd by Besl. van Ged. Staten van 29 Sept. 1896 moet dit volgnommer nog met 175 worden verhoogd. Volgn. 27. Renten van kapitalen 27,S20). Een lid vraagt of do Bijkantoren van de Bank van Leening niet op te heffen zyn om den schadepost van deze inrichting (over 1895 bedragende 594.16 en voor 1897 geraamd op 30) to verminderen. Twee andere loden achten dit niet gewenscht. Zoowel Commissarissen der Stadsbank van Leening als B. en Ws. zyn echter van meening, dat deze instelling ten gevolge van de opheffing der bykantoren niet alleen minder aan haar bestemming zou beantwoorden, maar wellicht ook tot nog grooter financieel na-.eel voor de gemeente leiden zou. Volgn. 30. Ontvangsten, resultaat van een afzonderlyk beheer [Gasfabriek 56,378 -f- Gemeente Apotheek ƒ600 ƒ56,978.] Een der leden is dankbaar voor het gegeven overzicht der Gasfabriek, doch vindt de raming van 655,000 M8. meerin tegenspraak met de verwachting' Van niet meer gas te zuilen verkoopen. Antw. van B. en Ws.De opmerker vtr liest uit het oog, dat de opgegeven cyfers het uitvloeisel zyn van een raming, zoodat het altijd mogeiyk blyft, dat fouten binnen sluipen. Maar bovendien is de opvatting onjuist, als zouden de hoeveelheden geprodu ceerd en voor gewoon verbruik bestemd gas, zich steeds in dezelfde roden moeten ver houden, daar zich telken jare groote ver schillen voordoen in het verbruik van gas voor terreinsverlichting, de fabrieksgebouwen, kanalisatie, in gasverlies, enz., waarvoor de gemeente geen geldelyke vergoeding ontvangt. De geopperde donkore verwachting vond men evenwel in een andere sectie in stryd met de uitbreiding der gemeente en het bui zennet, waarop B. en Ws. zeggen dat, nu de ondervinding, gedurende de maanden Januari tot^Wi met Augustus van dit jaar opgedaan, aantoont dat het gewoon gasverbruik niet is toegenomen, zy zich niet gerechtigd achten tot de onderstelling, dat dit in het jaar 1897 wèl het geval zal zyn. Yolgn. 46. Aandeel van de gemeente in de winst der Loidsche Duinwater-Maatschappy, (ƒ22.5:0). Opnieuw wordt gevraagd of het aandeel der gemeente in de winst der Duinwater- Maatschappy niet hooger kan gesteld worden. Op grond van door de directie der Maat- sckappy verstrekte inlichtingen achten B. en Ws. het evenwel voorzichtiger hetzelfde bedrag uit te trekken. Yolgn. 52a. Bydragen van particulieren in de verplegingskosten van arme krankzinnigen. Deze nieuwe post wordt op do bogrooting gebracht naar aanleiding eener circulaire van Ged. Staten van 25 Augustus 1896, (Prov. BI. No. 47) en kan in verband met het be drag, dat thans door particulieren in de ver pleging wordt bygedragen, worden uitgetrok ken op 384. Het aan het Ryk en de Provincie uit te keeren aandeel daarin is uitgetrokken op 120. Huldeblijk aan de Koningin. De kennisgeving dat H. M. de Koningin by hare inhuldiging geen geschenken wenscht te aanvaarden, behoeft, zegt „De Huisvrouw", geen reden te zyn om van het denkbeeld, Hare Majesteit by die ^ologenheid een hulde- biyk van de Nederlandsche vrouwen aan te bieden, af te zien. „Een huldebiyk is iets anders als een ge schenk; het kan den vorm aannemen van een geschenk, maar hot kan ook in iets anders bestaan. „Daarom zouden wy in overweging willen geven h.t denkbeeld niet los te laten, maar een commissie van vrouwen te vormen, ten einde te onderzoeken in hoeverre het te ver- wezeniyken is. „Men zou byvoorbeeld aan eene of andere stichting in het belang der vrouw het aanzun kunnen geven, om daaraan den naam van H. M. en de herinnering aan hare troonsbe- styging te verbinden. „Men zou ook, ter plaatsing in het Ryks- museum, een portret van Hare Majesteit kun nen laten schilderen, de jeugdige Koningin weergevende op het oogonblik harer inhuldi ging in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. „Tegen een huldebiyk in zulk een vorm kan door de Koninginnen geen bi zwaar wor den gemaakt". BUITENLAND. Italië. In Italiaansche bladen kwamen dezer dagen van twee hooggeplaatste officieren oordeel vellingen over den toestand in Afrika voor, die .inzonderheid de aandacht verdi.nen om hetgeen daarin over Menelik gezegd wordt. Do kolonol Stevani, die, in hot begin van October naar Italië teruggekeerd, voor zyne welgeslaagde wapenfeiten by Kassala met het commandeurskruis van de militaire orde van Savoye is begiftigd, heeft in zyn Sardinische geboorteplaats, waar hy thans met verlof vertoeft, zich tegenover een journalist aldus uitgelaten over de gevangenenquaestio: „Ik hoop, dat zoo spoedig mogeiyk, liever vandaag dan morgen, de vryiating van de gevangenen moge geschieden; maar ik vrees, dat de Negus en de zynen met hun dralen en listen de zaak op de lange baan zullen schuiven. Voor een dadelyke keus gesteld, zullen de Negus en de Ras, ook zonder dat wy naar Scboa gaan, misschien een besluit nemen; in ieder geval ben ik er zeker van, dat Menelik nooit, om pressie uit te oefenen, middelen van geweld tegen de gevangenen zal gebruiken." Verder heeft de sedert den ongelukkigen slag van Adua zich in krygsgevangenschap bevindende generaal Albertoni den 30sten Augustus uit Entotto aan een vriend een brief geschreven, waarin gezegd wordt: „Wy worden hier goed behandeld door keizer Menelik, een rechtschapen man, die het goed met de gevangenen meent, minzaam en deugd zaam is, alsmede door keizerin Taitu, eene moedige en intelligente vorstin. Heerschers en volk behandelen ons beleefd en houden van de Italianen. Daarom is het na al het gebeurde te hopen, dat er weldra een waardige vrede tot stand komt, en ik ben er zekor - van, dat die lang zal duren tusschen de beide volken. Voor het overige laten wy den moed niet zakken, zooals dat niet anders kan by mannen, die hun leven aan Koning en Vader land gowyd hebben." Van verschillende zijden is het vermoeden uitgesproken, dat de vriendelyke woorden van den gevangen generaal over het Abessynische monarchenpaar in zekeren zin onder de oogen van Menelik zyn geschreven en dus niet al te ernstig zyn op te vatten. Doch aan den anderen kant wordt er op gewezen, dat der- gelyke verklaringen ook zyn afgelegd door gevangen soldaten, nadat zy den vader- landschen bodem weder onder de voeten hadden. Begrypelyk is het overigens, dat een deel van de Italiaansche pers den generaal Alber tone zyn gunstig oordeel over het Abes synische heerscherspaar zeer kwaiyk neomt of althans de openbaarmaking er van afkeurt. Die bladen hebben in zooverre geiyk, dat de tegenwoordige gedragsiyn van Menelik de barbaarsche gruwelen niet kan doen vergeten, die hy tydens den veldtocht heeft geduld. BelgiS. De Belgische regeering moet eindeiyk be sloten hebben het leger te hervormen waarnaar door verscheiden groepen zoo langen tijd reeds is gevraagd. Het ontwerp, dat door den minister van oorlog spoedig by het parle ment zal worden ingediend, moet, z gt een bericht uit Brussel, persoonlijken dienstplicht op den voorgrond stelleiff de dienst zal, be houdens enkele uitzonderingen, twaalf jaar duren, waarvan 8 jaar in actie ven dienst worden doorgebracht en 4 jaar by de reserve. De onbemiddelde families van de onder de wapenen staande soldaten zullen oen vol doende schadevergoeding ontvangen. De bur gerwacht zal worden opgeheven en bovendien zal er een categorie vrywilligers in het leger worden opgenomen, welke groote voorrech ten genieten. Het jaariyksch contingent der infanterie zal 21,000 man bedragen. Zóó zegt althans de „Róforme." De politie van Henegouwen heeft een bende anarchisten gegrepen, die in den laat- sten tyd yverig propaganda maakten voor hun denkbeelden. Van beroep waren de leden valsche munters; de slechte namaak en de onvoorzichtige uitgifte van het valsche geld heeft tot de ontdekking geleid. Uit de in beslag geriomen correspondentie bleek, dat de bende in betrekking stond met geestver wanten in het buitenland. Hoewel de politie zeer snel en omzichtig 'is te werk gegaan, heeft een der hoofdschuldigen tydig genoeg lont geroken om té ontsnappen. Griekenland. De regeling van de Grhksche schuldquaestie zal een gewichtig punt van behandeling voor de op 9 November a. s. bijeenkomende Kamers vormen. Uit Athene wordt bericht, dat de minister president Delijannis do Kamer een uitvoerige schets zal voorleggen van den stand der zaak en haar voorstellen zal doen, om te trachten tot eene regeling met de buiten- landsche schnldeischers te komen. Ook de leiders van de verschillende partygroepen be reiden voorstellen voor. Alle invloorJryke bladen dringen, m?t het oog op den politioken toestand in het Oosten, aan op een spoedige regeling van deze twistvraag. De „Patris" acht het noodzakelijk, de verdere onderhandelingen met de comités, die de belangen van de schuld- eischer8 behartigen, in Berlijn to voeren, om dat de bevrediging van do Duitsche schuld- eischers het dringendst noodig is. Tarkfle. De gezanten te Konstantinopel hebben weer een krachtige nota gericht tot de Porte, dit maal over de onrechtvaarJigo ter dood-ver oordeeling van een onschuldigen Armeniër, wiens vrijlating aan den Belgischen gezant was leloofd. In de nota wordt, volgens den „Times'"-correspondent, verklaard, dat als de Armeniër niet onmiddellijk in vryheid wordt gesteld, de gezanten gemeenschappeiyk „ern stige maatregelen" zullen nemen. Behalve deze collectieve nota, beeft de Porte er nog een ontvangen van den Italiaan- scben gezant, die verontwaardigd is over den onbescboften loon, welken de minister van politie in zyn brieven aan het gezantschap heeft aangeslagen. Een keizerlyk besluit beveelt, dat in Turkye elk persoon een belasting zal moeten betalen van piaster. Er is een commissie benoemd, welke zich bezig zal hebben te houden met de vraag, hoe deze belasting het* best zal kunnen worden geïnd. Een ander besluit beveelt de vermeerdering der belasting op het vee van 7a met 7a Pct« Door deze belastingen hoopt men jaarlyks .1,200,000 Turksche ponden te innen. Abossinië. De bewoners van AbessiniÖ moeten zeer ontevreden zyn; zy eischen onmiddeliyke teekening van den vrede met Italië, of her vatting van den oorlog in het begin van November. De Italiaansche gezanten worden met onge duld door negus Menelik verwacht; de vorst is niet voornemens den winter met nuttelooze onderhandelingen voorby te laten gaan. De Congo-Slaat. De verhouding tusschen het Duitsche ryk en den Congo-Staat was sedert eenige iaren reeds aanhoudend slechter geworden. De eerste aanleiding waren de maatregelen van de Congo overheden tegen de handelsvrijheid, waartegen van Duitsche zyde nadrukkelyk werd opgekomen. Daarby kwamen machtsmis bruiken, die Belgische officieren en ambtenaren can den Congo-Staat zich veroorloofden in hot Duitsche gebied van den Tanganyika, totdat je terechtstelling van den Engelschman Stokes en de beschuldigingen, door majoor Lothaire naar aanleiding dairvan tegen Duitschland ge richt, eene spanning verwekten, die den Congo Staat mettortyd wellicht gevaarlyk zou kunnen worden. Om te tiachten de ontstemd heid, die in Duitschland heerscht, te doen wyken, heeft koning Leopold door de regeering van den Congo-Staat eene memorie over den ganschen sta.it van zaken laten opstellen, dio hy door den Belgischen gezant aan het Berlynsche hof, baron Groindl, heeft laten overhandigen. Baron Greindl heeft te gdyk den wensch van zyn souver'ein overgebracht, om met Duitschland in goede verstandhouding te leven, en heeft maatregelen van de Congo- regeering in uitzicht gesteld, waardoor zal worden te gernoet gekomen aan de grieven van Duitschland. Het is te hopen, dat op die verzekeringen daden volgen. Nederlanders in Duitschland. Met betrekking tot de klachten, in de „N. R. C." geuit over de behandeling van Neder landers in Duitschland, verneemt het blad van vertrouwbare zyde het volgende: „Duitschland vraagt het bewijs, dat men niet heimathlos is. Kan men dit niet bewyzen, dan laat het de keuze tusschen naturalisatie als Duitscber of vertrek uit het land. "Wie niet „heimathlos" is en toch last ondervindt, heeft dit gewooniyk aan zichzelven to wyten, omdat hy verzuimde een bewijs van Neder landerschap, dat kosteloos en ongelegaliseerd door de Commissarissen der Koningin wordt afgegeven, aan te vragen of zoodanig bewys tydig, d. i. telken jare, te laten verlengen. In een der ingezonden stukken wordt ge sproken van stryd met de tractaten, maar de inzender verzuimt het verdrag en het artikel op te geveD, waarop Nederland zich ten deze zou kunnen beroepen. Overigens schynen in de laatste tyden geen reeht- streeksche klachten betreffende de in de inge zonden stukken bedoelde zaak by onze Regeo- ring te zyn ingekomen. Wel moet de consul te Ruhrort zich onlangs ter zake tot onze Regeering gewend hebben, ten gevolge waarvan thans een nauwkeurig onderzoek wordt inge steld. Intusschen moet 'omtrent meer dan één geval, door gemelden consul medegedeeld, reeds gebleken zyn, dat de betrokken persoon zorgeloos en nalatig was geweest". UITLOTINGEN. 2 pCts. 8orv. loten van 1884 a fr. 100, trekking van 14 October 189C. betaalbaar 14 Nov. 1896. Getrokken eerïön: No. 241 703 992 1701 1759 1794 2853 1222 4289 4716 6017 5205 5444 5484 5540 6037. Hoofdprijzwli Serie 5205 No. 39 a 90.000 fr., e. 4222 u. 21 a 1.0,000 fr., 8. 992 n. 29 a 3500 fr., e. 703 n. 40, 8. 4389 n. 23 elk 1000 fr., e. 241 d. 24, e. 6540 n. 24, e. 6037 n. 5 elk 500 fr., 8. 2853 n. 41, e. 6087 n. 33 elk 275 fr., alle overige nommere, in bovenstaande eeriên vervat, elk 100 fr. 3-pCt. Congo-loten van 1888 a 100 fr. Trokking van 20 October 1896, betaalbaar 15 April 1897. 13 eerieën a 25 nummers: 3042 15943 17439 19416 20814 29575 29938 36360 46480 47254 53032 58824 59013. Prenrën: Serie 29988 Dr. 11 fr. 100000; 8. 29575 n. 21 fr. 15 )0; a. 29575 n. 14, e. 47254 n. 4, e. 59513 n. 5, elk fr. 5C0; e. 3042 d. 20, e. S042 n. 24, 8. 15943 d. 9, e. 15943 n. 23, e. 17439 d. n. 2, 8. 19416 n. 5, e. 19416 n. 8, 8. 19416 n. 15, 9. 19416 n. 16, ?- 1941G d. 25, 8 20814 n. 11, e. 29575 n. 16, e. 29576 n. 18, e. 29575 d. 21, e. 29938 d. 24, 8. 46480 n. 22, e. 47254 n. 15, e 53032 d. 12, 8. 53032 e. 24 en 8. 59013 n. 13 elk fr. 2>oi allo overige nummers, in bovenetaando aerieëa vervat, zijn aflosbaar met fr. 145. EERSTE BIJEENKOMST OP Donderdag 5 November 1896, des avonds te 8 uren, IN DE STADS GEHOORZAAL. te geven door het Stafmuziekcorps der d.d, Schuttery alhier, Orkestdirecteur de Heer JOH. C. GEIJP, met welwill nde medewerking van de Dames W. F., M. S. en C. V. (zang). De deuren worden om kwart over achten gesloten, In de zaal mag niet worden gerookt. sjssjk" Kaarten zyn, voor zoover de voot- raad strekt, aan de Stadszaal (ingaDg Breestraat) verkrygbaar op Woensdag 2S October, van 122 uren 's namiddags, a f O .2ö per kaart. Tevens kunnen dan plaatsen worden besproken a 10 Cts. extra voor elke plaats. De besproken plaats is voor alle lezingen en uitvoeringen in de groote zaal, gedurende dezen winter, geldig. De Commissie behoudt zich het recht voor aan kinderen beneden de 16 jaren den toegang te weigerc-n. 7796 38 Namens de Commissie vnd., Mr. Ch. M. DOZY, Voorzitter. J. WILHELMY DAMSTÉ, Secretaris. L.ez|ng en verkHaring van modem Engelsch Proza voor min- en van clas- sioke Engelsche dichters, als: SHAKESPEARE, MILTON, BYRON, MOORE e. a., voor meer gevorderden. Om vooral in vrljder kring het lezen van werken in de oorspronkelijke taal te verge- makkelyken en te bevorderen, heb ik bepaald, dat, naarmate de deelneming grooter is, de bydrage minder kan zijn, tot een minimum bedrag van f 5 per 3 maanden. De cursus zal niet het karakter van een les, maar meer van eene lezing dragen, waarby men toeluistert en desverkiezend aanteekeningen kan maken. Schriftelykeaanmelding vóór 1 Nov. by L. W. W. VOGELESANG, 7786 20 Ouden Ryn 68a. IS I>E KOEK VAN BEKROOND op de Bakker IJ-ten oo n stel 11 n g te Amsterdam 1886. 2981 12 IN 7770 14 Specialiteit in 7686 12 IS THANS GEVESTIGD OP DE 7795 50

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 10