Dö tweede aangekomen spuit uit de ge meente behoefde niet te werken. Er is bijna niets kunnen worden gered, doordien het vuur in hot begin dadelijk in groote hevigheid is toegenomen, hetgeen ook aanleiding gaf door de oorzaak waardoor de brand is ontstaan. De bewoner is, naar gezegd wordt, met een brandende lamp door den zolder naar beneden komen vallen. Huis en inboedel waren verzekerd. Men schrijft ons uit Eillegom: Naar wij vernemen, heeft de heer K. Hage- doorn alhier het plan, een scheepmaker^ met smederij te doen bouwen. Thans heeft de heer H. een scheepswerf met helling, doch de tegenwoordige eisch des ttjdB is ijzeren schepen. De scheepmaker^ zou moeten komen in het Duin alhier. Door den heer H. is reeds vergunning ge vraagd aan de gemeente. We wenschen den heer H. succes met zijne onderneming. Door den gemeente-veldwachter, tevens nachtwaker te Benthuizen, is wegens verandering van betrekking eervol ontslag aangovraagd. Een Unicum in Roelof Arendsvoon, een heerenhuis, eene particuliere woning van twee verdiepingen, die zich slechts een twin tigtal jaren in haar bestaan mocht verheugen, zal eerlang vallen OQder den moker van den elooper, om naar luid der berichten, weer te verrijzen in een der bekoorlijke dorpen langs den kant der geestgronden tusecben Leiden en Haarlem Daar zal haar hoogst waar- schjjklijk oen langer bestaan verzekerd zijn, wijl ze er zich in gezelschap van haars gelijken beter op hare plaats zal gevoelen. De Yeen schijnt niet zeer geschikt voor „booge huizen." In de gemeente Te r-A ar is mot ingang van 1 November a. s. benoemd tot brievenbesteller in het buurtschap Langeraar A. A. Vork, in de gemeente wonende, die tijdens de vacature dezen post had waarge nomen. Door het schrikken voor een hoop eteenen op den Molenweg te Zegwaard, welke stöenen aldaar waren geplaatst tot het aan leggen van een paardenspoor in genoemden weg, geraakten Vrijdag-middag het paard en rjjtuig van don heer A. Meerburg, arts te Zoetermeer, in welks rijtuig genoemde arts en diens koetsier gezeten waren, te water. Het ongeval liep betrekkelijk goed af, door dat gelukkig het tuig brak en het paard daar door van liet rijtuig los raakte. Het dier klom aan den overkant op een stuk land uit het water. De heer Meerburg en de koetsier wisten zich echter ook uit hun benarden \oestand op het droge te brengen, zoodat beide personen er met een vuil pak en met den schrik afkwamen. Het rytuig was echter deerlijk gehavend. De tweede veiling van droge bloembollen, weder door den heer F. Diomel georganiseerd en j.l. Donderdag te Noordwij kerhout g houden door de heeren Homan als directeuren en Frijlinck als notaris, had meer succes dan de eerste. Dank zij vooral het nu gunstige weder was het aantal koo pers, ook van buiten, groot3r en daar de dag van betaling was gesteld op 1 Juli a. s. ook het vertrouwen in de gekochte bollen, wat natuurlijk op do pryzen influenceerde. Er werd ODgeveer f 2000 Vvrkocht. Blijkens mededeoling van den inspecteur van het loodswezen in het 3de district ligt op ODgeveer 5000 meter 'cenoorden Egmond aan Zae het wrak van het Engelsche visschersvaartuig „Solo No. 758." Daar dein gradenterekening opgegeven ligging overeen komt met aie, welke gegeven werd van een wrak van een Scheveningsche of Katwyksche schuit, is de ongerustheid te Scheveningen en Katwijk geweken. Gisteravond omstreeks zes uren brak een hevige brand uit bij den heer K. v. d. Geest aan den Bunnebroekerweg bü de Hoofdvaart (Haarlemmermeer), welke brand door den feilen wind in hevigheid toenam. Te zeven uren waren do vlammen uren in den omtrek zichtbaar. Mtt groote moeite is het allernoodigste gered, en naar men verneemt hebben geen persoon lijke ongelukken er by plaats gehad. Om tien uren waa men don brand nog niet meester. De Haagsche recherche heeft een aantal diefstallen ontdekt, die reeds onge veer oen half jaar lang zouden gepleegd zijn door een i óekhouder en twee instructeurs van de wielryschool van de heeren Vestdijk, in de Parkstraat aldaar. Vermist worden voor een paar duizend gulden remonte- en equipe mentsstukken van rijwielen, die gaandeweg uit het magazijn moeten ontvreemd zijn. De boekhouder en één der instructeurs zijn in hechtenis gehoudende andere instructeur is weer op vrije voeten gelaten. Naai de „N. R. Ct." verneemt, heeft Donderdag avond te Rotterdam het voorge nomen onierhoud plaats gehad tusschen de commissie uit den Bestuurdersbond en de heeren Solljvelt en Van der Meer, inzake het ontslag van Van der Hout. Na een uitvoerig© bespreking verklaarden de heeren Sollevelt en Van der Meer dat zij er niet tegen waren, dat hunne werklieden zich vereenigdon, en dat zij hun werklieden nooit voor dat f it zouden ontslaan, maar. dat zi) sterk gek nt zijn tegen de verdachtmaking in het orgaan van den „Nieuwen Noleil. Bootwerkeis Bond", waarin alle werkgevers uitgemaakt worden voor uit zuigers en Joondieven. De heeren betalen im mers het Joon volgens de bepalingen der loonlijst. De firma blijft dus het hoofdbestuur van den „N. N. B. B." voor den inhouw van pDo Bootwerker" verantwoordelijk stellen en op dien grond handhaaft zij het ontslag van Van dor Hout, Van Amsterdam wordt aan de „N. R. Crt." gemeld, dat door de politie de hand is gelegd op een Duitscher, die zich had voorgesteld te Amsterdam het bedrijf van flesschentrekker met ongewoon succes te beoefenen. De man heeft reeds gevangenis straffen in verscheidene landen van Europa ondergaan, noemt zich thans, na reeds ver schillende schoonklinkende namen gevoerd te hebben, Von Heyden, heeft een kantoor in de Warmoesstraat gebuurd, en bewoonde kamers op de Heerengracht, waar hy in een staat van weelde leefde. Hij had 100,000 circulaires laten drukken, bestemd voor hen, die zich wellicht zouden laten verlokken om hoeveelheden koffie, thee en andere koloniale waren op monster van Von Heyden te koopen, na eerst vooraf liet geld te hebben gezonden. De zoogenaamde monsters waren afkomstig uit gewone Amsterdamsche kruideniers winkels. Men schryft uit Utrecht, dd. 16 Oct. Hedenmorgen en avond had de groote ryjool der nieuw geïnstalleerde studenten plaats. In een met acht, vyf met zes, en twee met vier paarden bespannen open rytuigen, voorafge gaan door een corps muziek en begoleid door commissarissen van orde, reden een aantal jongelieden door de stad. Nadat aan het staats spoorstation en in „Buitenlust" in de Malie baan de gebruikelyke pauzen waren gehou den, trok de stost naar Driebergen, waar in „den Prins van Oranje" het gewone diner werd gehouden. Gedurende den rit had zich een tiental rytuigen met oud studenten even eens voorafgegaan door muziek by den stoet der jongeren aangesloten. Ofschoon droog, woei er een koude gure wind, die de deel nemers dwong diep in de kragen hunner overjassen weg te duiken. Vrijdagmorgen is te Deventer dryvonde in de buitengracht gevonden het lyk van eene in het Oude Vrouwenhuis wo nende vrouw, waar zy Donderdagavond ver mist werd. Vermoedelijk is zy per ongeluk te water geraakt en verdronken. De kapitale boerenplaats van den heer R. P. Dallinga, te Noordbroek, is Donderdag door een onbekende oorzaak totaal afgebrand. Een veulen kwam in de vlam men om. Voor de rechtbank te Zieriksee werd gisteren behandeld de zaak tegen den ontvang.-r-griffier en secretaris ontvanger te Scherpeniss beklaagd van verduistering. De eiscli van het O. M. luidde 18 maanden ge vangenisstraf. „De Kampioen" deelt mede, dat de A. N. W.-B. 992 dames leden telt. De 15-jarige Hotze Steigenga, uit het Friesche dorp Gaast, die sedert 4 October werd vermist en van wien men ver moedde dat hy verdronken was, is weder terecht. Naar men weet, werd er door den heer H. H. Steigenga, te Gaast, f 25 uitgeloofd voor het vinden van den knaap of zyn lyk. Hy heeft zich te Arnhem by de politie aangemeld en van daar is hy verder onder politie toezicht naar zyne ouders teruggebracht. Dj knaap vertelt, dat hy tusschen Gaast en Parrega door reizende kooplieden in goud en zilverwerken is meegetroond. Met hen is hy van doip tot dorp reizende eindelyk te Arnhem aangeland, waar hy zich, zooals gezjgcl, by de politie aanmeldde. Spoorwegongeluk naby Vlissin- gen. Een lste-klasse-passagier in den mail trein, die gisteren naby Vlissingen ontspoorde, verhaalt aan de „Tel." omtrent dat ongeluk het volgonde: Plotseling hoorden we een luid gebons en gekraak. Te zelfd9r tyd had ik bet gevoel alsof ik met trein en al ten hemel voer. Sneller dan de gedachte hadden myn reis gezel en ik het portier opengerukt en stonden op een spoorbaan eerst nu beseffend, dat wy oen spoorwegongeluk hadden bygewoond en er heelhuids waren afgekomen. Natuurlyk kreeg, toen wy onzen schrik te boven waren, de nieuwsgierigheid de over hand en wy haastten ons de oorzaak van het ongeluk te weten te komen. Volgens ingewonnen informatiën, gepaard aan wat wy konden waarnemen, had de ont sporing zich in dozer voege toegedragen: De mailtrein, die te 5.15 Vlissingen had verlaten, werd, zooals gebruikelyk is, door twee locomotieven getrokken. Door een waar schynlyk moeilyk verklaarbare abnormaliteit in den wisselstand was de tweede locomotief op een ander spoor geraakt dan de eerste. Do trein werd nu tegeiyk naar rechts en naar links getrokken. De tweede locomotief ontspoorde dientengevolge en stond nu, naast de rails, in het zand te draaien, waarin zy ec-n gat boorde van zeker wel een Meter diep. De eerste waggon stond als een steigerend paard op zyn achterste wielen en de verdere wagens botsten en klotsten tegen elkander aan. Het is bepaald een wonder dat ik er zoo goed ben afgekomen en dit gezegde za! on- getwyfeld beaamd worden door al myno medepassagiers, want gelukkig is niemand gekwetst. Na onze nieuwsgierigheid bevredigd te heb ben, namen wy passagiers loopende den terug tocht 'aan naar het station Vlissingen, van waar wy te 7 uren per trein vertrokken. By den beer C. Buys, te Leeuwen, (Gelderland), staat een pruimoboom voor do tweede maal in vollen bloei. Wel een bewys dat de nachtvorsten nog geen invloed hebben. Men schryft uit Harlingen: Jarenlang heeft men eiken zomer klachten gehoord over de wyze van botervervoer naar Engeland. De min gunstige toestand, waarin de Friesche boter te Londen aan de markt kwam, werd grootendeels verweten aan het vervoer over zee. Dank zy de scherpe concurrentie tusschen de verschillende stoomvaartverbindingen tus schen Harlingen en Engeland bestaat er uit zicht, dat aan deze klachten zal worden te gemoet gekomen. Meerdere stoomvaartmaat- schappyen hebben uitzicht gegeven, dat tegen de warme dagen in haar booten door Deen- sche koelmachines de temperatuur zóó laag wordt gehouden, dat de boter in behoorlyken en niet in vloeibaren toestand te Londen ter markt zal komen. Vry dag-middag werd doorde stoom tram Bergen-op Zoom op Antwerpen, by het dorp Huizerheide, een voerman van Bergen op Zoom, die by aankomst van de tram zyn wagen nog gauw van de rails wilde weghalen, over reden. Den ongelukkige werd het hoofd letter- lyk van den romp gesneden. Gisteren zonk voor Bruinisse, zeilende, een Groninger tjalk, geladen met s ikerbieten. De opvarenden werden gered. By den jongsten storm op de Belgische kust zyn zestien visschers uit Ostende verdronken. Vele booten zyn nog uit; men vreest dat nog meer ongelukken zyn gebeurd. Het winterweer is in Frankrijk reeds begonnen. Te Saint Etienne viel Woens dag zooveel sneeuw, dat de takken der boomen onder het gewicht braken. Volgens een bericht uit Bordeaux is in de buurt van Blayo door hagel en storm groote schade aangericht aan de wyngaarden. Madame Deibier, de vrouw van den Franschen beul, is gestorven. Zy was een dochter van Rasenoeud, den beul van Algerië. Te Hazleton, in Pensylvanié, is een locomotief op een electrischen tramwagen gereden. Drie reizigers werden gedood, velen gewond. Te Canton (Cambridge) heeft een groote brand gewoed. Elf woningen, een boerdery en de daarby behoorende bygebou- wen zyn verwoest; drie paarden en een aan tal varkens zyn verbrand. De schade wordt op eenigo duizenden ponden geschat. De nieuwste verklaring van Toek0 3 Oemar's afval. - In een particulier schryven van een ambtenaar op Sumatra aan Gen gepensionneerd hoofdofficier in Nederland wordt beweerd, zoo vertelt de Amst. Ct. dat de reden van Toekoe Oemar's frontver andering moet worden toegeschreven aan de weigering van^generaal Dey kerb off om hem de hand van zyn dochter te geven. Praatjes over Kunst. ribkhen. LXXXIII. De toekenning van de Vorstelijke medaille aan den kunstschilder Bauer zal tot nadenken hobben gestemd. Want al wisten de leden van de jongere artistenbent wel dat, billykheidshalve, een hunner dit gouden eeremetaal zoude moeten wegdragen, aan den anderen kant zal menigeen zich hebben afgevraagd, waarom juist Bauer dez9 onderscheiding ten deel viel. Maar in hooge mate zal deze toewyzing bevreemding hebben gewekt in kringen, die, zonder iets van de kunst van dien onver- monden zoeker te begrypen, deze (nog niet lang geloden) voluit voor leelyk hobben ver klaard. Zoo iemand, dan komt Bauer deze erken ning van verdiensten toe. Waariyk, deze opbouwende artist, deze rust- looze „Rusticus", die penseel en etsnaald zoo tooverachtig-mooi te regeeron weet; die ons in de laatste jaren een groot genot heeft geschonken, en thans wederom in Arti's zaltn zoo schitterend biyk geoft van zyn hoog- mooi-voelen, deze kunstenaar diende bytyds koninklyk te worden gesignaleerd. En, als men naderhand van uit deze eeuw over dichter-schilders zal booren gewagen, dan zal de naam Marius Bauer klinken vlak naast dien van Jac. Van Looy Gaan wy weer een herleving van onze portret-schilderkunst tegemoet? Dit is de vraag, die men zich onwillekeurig stelt by 't betreden van Arti's zalen, en na 't aan dachtig bekyken van de drie beeltenissen, door Jan Veth geconterfeit, is geen twyfel meer overig omtrent het volmondig bevesti gend antwoord hierop. Het ernstige op 't ge laat van prof. Loman, het levendige by prof. Moltzer, en het jolige van dien dikwijls dollen kwant, André Jolles, wat is dat alles goed weergegeven. Ook van Molkenboer twee belangryke inzen dingen, portretten van zyn broeder en van zich zelf. Voorts op dit gebied Tberèse Schwartze, WalJy Moes, Kamerliogh Onnes, VanderMaarel en Haverman. En als ik nu verder nog eenigo namen ga Doemen, dan dien ik allereerst wel mtt Breitner te beginnen, dis wederom twee prachtig iype doeken te zien geeft. Akkeringa, Bastert, Richard Bisschop, De Bock, Briët, Hart Nibrig, 't Hooft, Karsen, Lapidoth, Willem Maris, Oyens, Poggenbetk, Van der Valk, Valkenburg, Van der Weele, Wiggers, Witsen, Wijsmuller, mevrouw Bau- kem.i Philipsen, mejuffrouw Hovy, EizarJ Koning, Veldheer, Van Hoytema, De Zwart on Zilcken zyn o. a. goed vertegenwoordigd. De beide Israèlsen ontbreken met Jacob Maris en Mesdag op 't appèl. In den Haagschen Kunstkring wordt thans eene belangryke tentoonstelling gehouden van ontwerpen door Duco Crop te Haarlem. Binnenkort zal by de firma Biankenberg en Co. een bundel verzen („Jonge Ranken") verschynen van mejuffrouw Betsy Juta. Jan Toorop heeft do verzorging van den band op zich genomen. Later lioop ik hier op deze gedichten terug te komen. Van E. Floqnet dit gedichtje in den „Cour- rier Francais." Apres. (Errarc humanum est.) Aimer! tu 1'as voulu, mon coeureh [bien tais-toi. Ne récrimine pas si la douleur t' accable. Le mal te fait souffrir? Endure est reste coi, Soufïre stoïquementton mal est incurable. Tes rires et tes joies et tes secrets espoirs, Fol, tu les as jetés sous les pieds d'une amante Qui ne t'a pas compris, mon coeur,le3 [tristes soirs T'apporteront l'écho de leur voix expirante Tu maudis cette femme, et tu voudrais encor Ses flancs marmoréens, son front, ses seins [turgides. Lachel tu ramperais pour son baiser de mort. O mon coeur, souvienstoi des caresses perfides 1 C. V. Burgerlijke Stand. ALKEMADE. Ondertrouwd: P. J. B. Cozijn, jm. 30 j. en G. M. Vesseur, jd. 25 j. J. Heems kerk, jm. 25 j. eu M. Veenswijk, jd. 24 j. Gehuwd: P Van Zei!, wednr. van C. Pietcrse, 3G j. en C. Van der Veer jd. 33 j. Overleden: Iv. Klomp, 2 j., Z. van J. Klomp en G. Van der Spruit BOSKOOP. Bevallen: V. De Leeuw geb. v. d. Giozen, D. Overleden: A. Van Eek, 81 j. HAZEKSYVOUDE. Overleden: C. R. Vee- lenturf, D. 8 m. KATWIJK. Geboren: Jacob, Z. van A. Den Heyer en J. De Vreugd. Ar ie, Z. van W. Kuyt en T. Groen. Willem, Z. van W. Sip en D. Guijt. GerritjO; D. van T. Spaanderman en M. v. d. Plas. Willempje, D. van 0. v. Duyven- voorde en W. Yarkevisser. Gijsje, D. van G. v. Duyn en A. v. Dujn. Jan, Z. van J. v. d. Marei en K. v. d. Oever. Wilhelmina, D. van D. B. Parlevliet en A. T. Abbink. Gehuwd: C. Bloot -ü j. en J. A. Hus 21 j. L. Kruyt 22 j. en L. Haasnoot 22 j. Overleden: N. llarteveld 2 j., Z. van D. Hartevelt on E. Haasnoot. H. H- Mugge, 13 j., Z. van K. H. Mugge en J. M. Oranje. A. Guijt, 1 j. Z. van N. Guijt en J. F. v. Egmond. LISSE. Geboren: Adriana Hendrika, D. van W. Prins en C. De Groot. Wilhelmus, Z. van P. Vrijburg en A. Van Koode.Marcelina Maria, D. van J. Waasdorp en A. M. Vreeswijk. Ondertrouwd:"F. De Groot, wednr. 40 j., wonende te Hillcgom, en A. M. Van der Eist jd. 31 j. Overleden: A. Van Kampen 3 m. LEIDERDORP. Bevallen: A. Boot geb. De Graat' Z. J. Meijn geb. Van der Pest Z. NOORDWIJKEKHOUT. Geboren: Agatha Wilhelmina, D. van H. Bouwmeester en G. Knap. Overleden: P. Van der Putten 43 j., echlg. van C. Van Tongeren. STOMP WIJK Bevallen: A. L. Audier geb. Den Boon D. A. Riem geb. Zonneveld Z. J. Romeijn geb. Vleut D. VEUR. Bevallen: M. Van Bohemen geb. Van Wijk Z. WOUBRUGGE. Geboren: Wilhelmina Cor nelia, D. van Leonardus Hoogevoen en Petronella Maria Van der Salin. Gehuwd. Nicolaas Pieter Slechtenhorst, jm. 24 j. en Lysje Kroon, jd. 24 j. Provinciale Staten van Zuid-Holland. Voor de a. s. najaarsvergadering der Pro vinciale Staten van Zuid-Holland zyn o. a. de volgende onderwerpen op de agenda ge bracht lo. Verkiezing van een lid van Gedep. Staten ter voorziening in de vacature, ont staan coor het ontslag nemen van mr. C. A. Van der Kemp, by missive dd. 9 Oct. jl. 2o. Voorstel tot overbrenging op de pro vinciale begrooting, dienst 1897, van een ge deelte, groot f 150,000 van het aan Leiden toegekend subsidie in de kosten van op- en inrichting van het krankzinnigengesticht op Endegeest. 3o. Voorstel betreffende de bediening der sluis aan den Leidschendam en strekkende om die bediening op te dragen aan een sluis wachter, tevens gaardor der sluisgelden; een assistent-sluiswachter en yier sluisknechts. 4o. Voorstel om God. Staten te machtigen de ten behoeve van h6t werk der vaartverbe tering tusschen den IJsel en de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder in te nemen per- ceelen by minuelyke schikking aan te koopen en, anders tegen de eigenaren de noodige rechtsgedingen te vo ren De eigendommon liggen in de gemeenten Gouda, Waddingsveen, Reeuwijk, Boskoop, Alfen en Aarlar,derveen. 5o. Afwijzend advies van G. S. op het adres van het bestuur van den Tedingerbro;kpolder om subsidie in de kosten van wegsverbetering. 6o. Afwyzend advies op het verzoek van A. Van Leeuwen te Leiderdorp om beweog- baarmaking van de vaste bruggen onder Voorburg in de verbeterde vaart tusschen Ryn en Schie. Ged. Staten meenen, dat de jaarlyksche kosten van /"3000, boven en be halve die der verandering zelve, in geen geval in verhouding staan tot het voordeel dat verkregen zou worden en merken op, dat door de verwyding van de spoorwegbrug te Voor burg, die thans in uitvoering is, en waarop by de indiening van het adres geen acht werd geslagen, de keuze der vaartuigen voor den aanvoer van pulp btlangryk ruimer zal worden. 7o Mededeeling van het door Ged. Staten aan H. M. de Koningin-Regentes gericht ver zoekschrift, waarbij wordt aangedrongen op eene zeer ingrypende wyziging van de wette- lyke regeling der visschery. In afwachting van het gevolg dat aan dit verzoekschrift mocht worden gegeven, meenen Ged. Staten vooralsnog geene voorstellen omtrent wyziging van het bestaande reglement op d3 uitoefening der jacht en visschery in deze provincie aan de Staten te moeten doen 8o. Missive van Gedep. Staten omtrent heb al dan niet opnemen van bepalingen omtrent- maximum-arbeidstyd en minimum loon in de bestekken betreffende de verbetering van de Gouwe. Het college meent dat in de voorwaarden van aanbesteding voor die werken geen be palingen moeten voorkomen omtrent mini mum loon. Omtrent den arbeidsduur zouden Ged. Staten daarin eene bepaling als de volgende wen schen opgenomen te zien „Tenzy met byzondere vergunning der Directie mogen geen werklieden langer per dag arbeiden dan elf uren, de schafttyden niet daaronder begrepen. „Deze bepaling is niet van toepassing op worklioden, die van elders komende by het werk verbiyf houden en ploegsgewyze, by onderaanneming door prysbepaling per een heid, hun werk verrichten." Zy stellen den Staten voor hieraan hunne goedkeuring te hechten. 9o. Voorstellen tot wyziging van een aantal Polderreglementen en lOo. het Rapport der Commissie, waarvan de bohandeling in de jongste zomervergade ring is aangehouden betrekkelyk het verzoek van den gemeenteraad van Delft tot nadere vaststelling van het provinciaal subsidie voor den veri ouw van het krankzinnigengesticht enz. BUITENLAND. Frankrijk, Ter cere van het keizerlijk bezoek te Parys is aan 402 veroordeelden kwytschelding van straf gegeven. De 100,000 fr. van den Czaar zullen onder de armen verdeeld worden in den vorm van bons voer spyzen, en öe bons zullen het opschrift dragen: „Don de l'Emperour de Russie". De Afrikaansche troepen, die den intocht en de revue hebben opgeluisterd, zullen wegens het invallen der koude worden teruggezonden naar Algerië en Tunis. Het Fransche Kamerlid Dionys Ordinaire, afgevaardigde voor Pontarlier en een bekend schryver en criticus, is overleden. Hy was vroeger redacteur geweest van de „République franqaise" en later hoofdredacteur van de „P'.tite République franq-iise". Dj Fransche spoorwegwetten van 1883 en volgende jaren bevelen den aanleg van niet minder dan 14012 kilometer nieuwe l\jn. Daarvan waren op 1 Januari 1896 9703 kilometer in exploitatie, die 1360 millioen hebben gekost. Er moet nog ongeveer 1 millierd voor verderen aanleg besteed, worden. De jaarlyksche uitgaaf van 100 millioen is later tot SO millioen beperkt en_d.it c-yrer U eok roor 1897 door de begrootings.commissie aangenomen. De raad van eer, benoemd naar aan leiding van het incident tusschen den Franschen minister van binnenlandsche zaken B^rthou en den afgevaardigde Corundet,. heeft eenparig verblaard dat de lasterlyke geruchten uitge strooid omtrent den heer Barthou, van allen grond ontbloot, zyn en dat op de eer van den minister heen smet kleeft. Du! tsohlandi Overleden is graaf Chotek, gezant van Oo3tenryk-Hongarye te Dresden, vroeger ge zant by het Belgische hof. Italië. Het blad „Roma" verzekert, dat de overgave van Kassala aan Engeland in beginsel is aangenomen. Engeland zou dan Italiè scha deloos stellen voor de bezettingskoston. In verband met öit bericht wordt het volgende medegedeeld, dat uit Rome aan de „Standard" wordt gemeld: Ik verneem, dat sedert het bezetten van Dongqla onderhandelingen zyn aangeknoopt over de overgave van Kaasalp door Italië aan Engeland. Ik kan geen waar borg geven voor de details, daar ik ze nie' uit officieelo bron ontving. Maar er word£ gezegd, dat Engeland de occupatiekosten tot aan heden zal betalen, benevens vergoeding van de verdedigingswerken, welke door ff Italianen zyn aangelegd en waarvan de waarde zal worden bepaald door oen Eogelsch-Ita liaansche commissie. Engeland zou, wordt er gezegd, een spoor weg willen aanloggen tusschen Kassala en Keren en Italiè een lyn tusschen Keren en Maskowab. De Engelsche troepen zouden tevens vry transport hebben door Erythrea. België. De werkstaking te Quaregnon breidt zich, uit. Behalve in de kolenmyn Rieu du Coeur zyn er nu in de myn Grand-Buisson stakers, een vierhonderd ongevear, die eveneons op slag eischen. Alles gaat echter bedaard en ordelijk in zyn werk. De Bruss-lsche schrynwerkers hopen, voor zoover ze nog staken, op hulp uit Engeland, waar de Trade Unions zyn aangezocht ze te steunen. Op de kermis te Noder-over Heembeek is een gruwelyke vechtparty geweest tusschen soldaten en burgers, gedeeltelyk muzikanten. Het tooneel van den stiyd was een herberg, waarin alleskort en klem geslagen werd. De dronken -soldaten, grenadiers nog wel, sloegen er met stoelen, banken en glaz9n, de muzikanten met hun instrumenten op los, er. de klopparty duurde tot alle strijders buiten gevecht waren gesteld. Do soldaten werden op een ziekenwagen naar 't hospitaal vervo.rd. Zy schynen begonnen te zyn.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2