w. 11242. Zaterdag 17 October. A0.1896 feze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. 1° LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZEB COURANT: Voor Leiden per 3 maanden, i I i ÏTanco per post I I Afzonderlijke Nommers 1.10. 1.40. 0.05. PEXJS DEB ADVEBTENTIËN: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17}. - Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het mcasseeren buiten de stad wordt f 0 05 berekond. Dit nomnier bestaat uit TWEE Kladen. Eerste Blad. Olilcïëele HeunJaffering®!». Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat aan don Ontvanger der Directe Belastingen le ter hand gesteld hot kohier der Bedrijfs-belas- ting No. 3, van den dionat 1896/97, executoir verklaard den 15den Ootober jl., en benncort voorts da belanghebbenden aan hun verplichting om den aanslag op den bp de Wet bepaalden voet te voldoen. Leiden. De Burgemeester voornoemd. 16 Oot. 1896. F- WAS. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien hot adres van de Firma TIELEMAN DROS, houdende verzoek om vergunning tot het plaatsen en in werl.ing stellen van eea tweeden stoomketel van 48 paardokraoht in hun fabrieksgebouw aan de Middelstogiacbt Nos. 99 109 en Uïteretegraoht Nos. 114 130; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van S Juni 1875 (8taatablad No. 95); Geven bfl deze kennis aan het publiek, dat ge noemd verzook met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd isalsmede, dat op Donderdag 29 Oct. a. s., 's voormiddags te elf uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gogeveD om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leidon. F. WAS, Burgemeester. 16 Oct. 1896. M. C. DEKHUYZEN, Weth. l.-8eor. Leiden, 16 October. De drie .boden" van Rijnland (de heeren Key, Van Erkel en Slootweg) hebben mr. C. Cock, b(j zvjn 26-jarige ambtsvervulling als hoogheemraad van Rjjnland een eigenaardig, toepasselijk geschenk vereerd. Den bekwamen photograaf, den heer Jonker, alhier, was door hen opgedragen een lichtdruk te vervaaroigtn van 't moment, dat, mr. Cock aan Ryoland's huis uitstappend, zijne nadere bevelen gaf aan zijn koetsier. De heer Jonker heeft zich uitmuntend ge kweten van die taak. Het bindwerk voor die photo werd geleverd door den heer H. J. J. Labree. Do eenvoudige opdracht (op perkament) luidt aldus: Aan dm WelEdelQestrengen Heer Mr. C. Cock, Hoogheemraad van Rijnland. 14 1871—1896 w.g. De boden: Key. Van Erkel. Slootweg. De opdrachten van de op perkament ge stelde schrifturen, bestemd voor den boog heemraad mr." C. Cock, bfl diens 25 jarige ambtsvervulling, werden vervaardigd door den heraldicus, den heer C. "W. H. Verster. Het album, bevattende een aantal pbo tograpbieön, o. a. de stoomgemalen en andere gebouwen van Rijnland voorstellende, en den jubilaris aangeboden namens Djjkgraaf en Hoogheemraden, was vervaardigd door den heer J. A. Loebèr Jr. en is een mooi deftig sober bruin lederen kunststuk. Bij koninklijk besluit is aan dr. D. De Loos, directeur der hoogere burgerschool voor joDgens alhier, verlof verleend tot het aan nomen van de versierselen der orde van het Borstbeeld van den Bevrijder, derde klasse, hem door den president der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken. Bij de op 15 dezer gehouden aanbeste ding van de levering van 250 hectoliters gort ©n 10000 kilegram rijsi, gedurende 1896—1897, a n het R.-K. Parochiaal Armbestuur alhier, waren ingekomen: 1 monster gort a f 6.85, la f 6.36, 1 a ƒ6.25, la/"6.24, 1 af6.04, alle per 80 kilo's. 1 monster rijst a f 11.43, 1 a 11.34, 1 a 10.57, 1 a 10.55, 1 a 10.30, alles per 100 kilo's. Do levering is gegund op het monster gort a f 6.04 en op het monster rijst a f 10.30. Beide monsters waren ingezonden door den heer J. A. Heus, te Leiden. Het vorig jaar waren de prijzen, waarop de levering gegund werd, respectievelijk f 5.64 en f 8 19. Aangenomen is het beroep naar Dreischor door den heer A. Burger, cand. te Leiden. Men meldt uit 's-Gravenhage, dd. 15 Oct.De diensten, door den oud-wethouder, den heer J. Van Stralen, aan de gemeente bewezen, zijne werkzaamheid als hoogheem raad van Delfland en zijne betrekkingen tot andere instellingen, vonden hedenvoormiddag ter Algeraeene Begraafplaats een stille, be langstellende waardeering in de aanwezigheid van velen op het oogenblik, dat op de meest eenvoudige wijze zijn stoffelijk overschot in fcc-t familiegraf werd bijgezet. Tot de talrijke schare, die aan de groeve verzameld was tot het brengen van een laatste hulde aan dezen nuttigen burger be hoorden: de dykgraaf mr. Van de Mandele, de hoogheemraden mr. Maas Geesteranus, jhr. L P. Quarles van Uffordde hoofdingelanden jhr. mr. J. Beelaerts van Blokland, mr. R. Th. Bijleveldde secr.-rentm. J. Poot van de Burg de ingenieur J. Groenendaal, de voormalige ingenieur De Man, allen van het bestuur van Delfland; voorts mr. Patyn, oud-burgemeester, Evers en Godon, oud wethoudersE. Evers, secretaris en jbr. Beelaerts van Blokland, ontvanger dezer gemeente; de hoofdcommis saris van politie, de heer Van Schermbeek; de kolonel-commandant der schutterij jhr. Baud; een commissie van het district voor het fonds tot ondersteuning van den gewapenden oien8t, waarvan de overledene bestuurder was, bestaande uit de heoren: Jhr. des Tombe, luit. kol. Wilbrenninck en P. De Blaauw, secretaris; eenige oudhoofdambtenaren ter gemeente-secretarie onder het wethouderschap van den heer Van Stralen, o. a. mr. Modder man, thans subst -off. van justitie te Rotterdam; de gep. vice-admiraal jhr. Roëll, eenige oud- officieren der schutterij en manschappen van de 5de compagnie (scherpschutters), door den oud-commandant ingesteld; eene deputatie van „l'Union Royale" en een zestal weeskin deren uit de daaraan verbonden Louisa- stichting. Nadat de lijkkist was neergedaald en het graf gesloten was, legde de dijkgraaf van Delfland uit naam van dat Hoogheemraadschap als bewijs van erkentelijkheid tegenover het ontslapen medelid een krans van witte bloamen met groene palmen op de zerk neder. De oudste zoon van den overledene betuigde hierop den dank van de familie voor de niet met woorden uitgesproken waardeering (bet was zfins vaders wensch dat niets aan het graf zou gezegd worden) door de tegenwoor digheid van dezen aanzienlijken kring den overledene bewezen. Met Innig leedwezen zullen zijn vrienden het overlijden vernemen van den jeugdigen artist J. M. Ten Kate Mzn., die na een lang durig lijden op den leeftijd van 36 j .ren ont sliep. Aan z(jn nagedachtenis een woord van sympathie wijdende, denken wi) in de eerste plaats aan de nobele inborst van dezen jongen man, wiens liefde voor den evenmensch zich meermalen schitterend openbaarde. Als artist was hfj begaafd met het heilig vuur voor de kunst, dat het geslacht dor Ten Kate's tot sieraad strekt. Ten spijt van zijn zwak lichaamsgestel, door daden van zelfopoffering nog geknakt, werkte hy zoolang het voor hem dag was, en ontwikkelde zich zyn talent tot een belangrijke hoogte. Zijn vindingrijke geest en zijn bijzondere gave van composeereo deed hem die frisch gewasschen, toonryke aquarel len vervaardigen, cie zoo gaarne van hem op onze kunstbeschouwingen gezien werden By voorkeur trok hem het stranaleven aan en schilderde hij, naar studiën in do visschers- plaatsen langs de Zuiderzee en ook aan 't Scheveningselie strand een aantal geestig met figuren gestoffeerde schilderijen. Hoewel van dezen begaafden artist nog groote verwachtingen werden gekoesterd, had hy toch reeds een hoogte in de kunst bereikt, die zfln naam naar het nageslacht zal over brengen. (D.) Als advocaat en procureur is voor den Hoogen Raad beëedigd mr. A. Schilthuis, die zich in do Transvaal gaat vestigen. Onder de aandacht wordt gebracht, dat het post- en (telegraafkantoor op b6t eiland Bali (Ned. Indio), vroeger met den naam B09- leleng aangeduid, thans den naam Singaradja draagt. De deputaten der genorale kas voor emeriti predikanten, predikante-weduwen en weezen der Gereformeerde kerk, hielden te Utrecht hunne vergadering. Uit 't verslag van den algomeenen penningmeester bleek, dat voor uitbetaling op den lsten Oct. jl. f 3000 te weinig in kas was. Dit tekort hoopte men te kunnen dekken door de opbrengst der tweede colltcte, die door vele kerken nog moet gehouden worden. Maar daar er den lsten Janudri weder f 6000 noodig is, besloot men, om aan alle Gereformeerde kerken eeDe uitnoodiging te zenden, om eene derde collecte ten behoeve dier kas te willen houden. De afgetreden Engelsche gezant by ons Hof, sir H. Rumbold, heeft gisteravond de residentie verlaten. Reeds geruimen tyd vóór het uur van vertrek hadden zich byna alle in Den Haag aanwezige leden van het corps diplomatique, zoomede tal van autoriteiten en heeren en dames uit de hofkringen, ver eenigd om den heer en mevrouw Rumbold uitgeleide te doen, B(j het op 14 en 15 dezer te Utrecht gehouden examen voor surnumerair by de Staatsspoorwegen, waaraan door 14 candidaten werd deelgenomen, zyn geslaagd de heeren E. C. Mertens te Rozendaal, M. G. Molenbroek te Nymegen, J. J. Peeters te Gestel, M. Polak te Wildervank, W. Silles te Arnhem en J. De Vriese te Yeendam. De nieuw gebouwde gereformeerde kerk aan den Zuid-Oost Buitensingel te 's-Graven- hage, die ongeveer 1300 zitplaatsen bevat, zal in het begin van November in gebruik worden genomen. In de gisteren gehouden zitting van den Utrechtschen Raad werd besloten de manége weder openbaar te verpachten, in gaande 1 Jan. 1897. De pachter is, zonder orde op zyn zaken te hebben gesteld, vertrokken en door de recht bank in staat van faillissement verklaard. De curator in het faillissement heeft de huur der manége tegen 1 Jan. 1897 opgezegd. Tot dit tydstip is de huur, f 1000 per jaar bedragende, voldaan, terwyi de gemeente nog in het bezit is van eene waarborgsom ad. f 300, die na het einde van den huurtyd wordt teruggegeven na aftrek van al hetgeen nog aan de gemeente verschuldigd mocht zyn. De gastentoonstelling te Gouda is bezocht door een 50-tal gasfabrikanten uit Nederland. Ontvangen door de commissie, werden de heeren door deze rondgeleid en namen met belangstelling kennis van de talryke inzen dingen. Yan de machinefabriek Deutz kwam aan een boot, door benzine in bewoging gebracht. In den namiddag deden de gasfabrikanten met die boot een tochtje door de Goudsche singelgrachten. Da jury, bestaande uit de heeren Yan der Horst, Blom en Muller, directeuren der gas fabrieken te Utrecht, Arnhem en Doesburg, zal dezer dagen haar arbeid aanvangen voor de aanwyzing der bekroningen. {Dbl. v. O.) H. M. de Koningin-Regentes, vergezel! van eene hofdame, bracht gisternamiddag om halftwee een bezoek aan don huizo „Veld zicht," 1ste Doorgangshuis te Apeldoorn van de „Vereeniging tot steun van verwaarloosden," directrice mej. E. Rovers. H. M. bezichtigde de geheele inrichting en be tuigde na terugkeer in de kamer der directrice hare groote tevredenheid. Het bezoek duurde ongeveer een half uur. Een Beriynsch blad, de „Berl. Lok. Anzeiger" beweert de volgende mededeeling uit Amsterdam ontvangen te hebben, waaruit biy ken zou, dat onze jonge Koningin Wilhelmina zelf haar gemaal wil kiezen. „Wat de geruchten over het huweiyk der jonge Koningin van Holland aangaat" schrijft men aan het blad uit Amsterdam, „zoo heeft H. M. zelf meer dan eens het vaste voornemen geuit om zoolang mogelyk ongehuwd te blyven. In elk geval zou zy zichzelf de be slissing over de keuze van een toekomstigen gemaal voorbehouden. De gouvernante van verschillende jonge dames, die steeds om en by de Koningin zyn, hoorde hoe de jonge Vorstin onlangs de volgende opmerking maakte „Ik houd van myn onderdanen en hoop hun in allen gevalle te behagen, maar als zy meenen een stem te kunnen uitbrengen in de keuze van myn toekomstigen echtgenoot, vergissen zy zich zeer. Mochten zy krachtige maatregelen nemen, dan zal ik nog krachtiger optreden. Ik zal my nooit laten dwingen tot een huweiyk, dat me niet bevalt. Ik zal in 't geheel niet trouwen, wanneer ik geen stem in de aangelegen heid zal hebben." De „Amst. Ct." verhaalt het volgende omtrent de Koningin: Eene dame uit de omgeving der Koningin deelt mee, dat de jonge Vorstin onlangs, toen zy een buitenlandsch Hof bezocht, den Neder- landschen gezant verzocht om zyn dochters te zenden. „Ik zou zoo gaarne weer Hollandeche meisjes zien en Ho.landscli spreken" „Maar Uwo Majesteit", antwoordde de gezant, „myne dochters spreken alleen Engelscb, daar z(j niet in Holland zyn geboren". „Dan zendt u uw dochters maar niet, ik wil geen Hollandsche meisjes zien, die geen Hollandsch kunnen spreken." Woensdag vergaderde te Utrecht de com missie uit de Katholieke leden der Tweede Kamer, belast met het ontwerp van een Katholiek program. De he'.r T. A. Wolters, lid van Gedepu teerde Staten van Noordbrabant, vaD wiens ernstige ongesteldheid wy melcing maakten, is Woensdag te Heesch op 76 jarigen leeftyd overleden. Langen tyd was de overledene burgemeester der gemetnten Hecsch en Gefftn, (Tel.) De Raad te Heemstede benoemde met algemeene stemmen tot gemeente-ontvanger den heer A. G. A. baron CoJlot d'Escury, gemeente-secretaris. Het stoomschip „Cyclops" vertrok 15 Oct. van Amsterdam via Liverpool naar Java; de „Edam" van Amsterdam naar Nieuw-York, is 15 Oct. Lizard gepasseerd; de „Maasdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, is 15 Oct. Lizard gepasseerd; de „Spaarndam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 15 Oct. Bevezier; de „Koningin Regentes", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 15 Oct. Kaap St. Vincent; de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 15 Oct. van Genua; de „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 15 Oct. Kaap Carvoeiro. Uit de „Staatscourant". Bij koninklijk besluit ia, mot ingang van 1 Novem ber a. s., aan jhr. W. Hora Siccama, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als onder directeur van 'a Rijks Prentenkabinet te Amsterdam. Eervol ontslagen G. P. Nyhoff, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari 1897, als notaris te Enkbuizen. Met ingang van 10 November a. e. benoemd tot plaatsvervanger van den districtsveearta, wien Utrecht als standplaats is aangewezen, de veearts J- De Vries, te Zalt-Bornmel. Met ingang van 16 dezer, benoemd tot leoraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Groningen, F. De Groot, loeraar aan de gemeentelijke hoogero burgerschool aldaar, met machtiging tot gelijk tijdige waarneming van beide betrekkingen. Bij boscbikking van den Minister van Binnen- landscbe Zaken is bepaald, dat de commissie, aan welke wordt opgedragen het examineeren van hen, die eene akte vau bekwaamheid voor bet middel baar onderwijs wenscben te verkrijgen in wis- en natuurkundige wetenschappen en boekhouden, voor het jaar 1896 zitting zal houden te 's-Graven- hage, en is aan deze commissie tevens opgedragen het examineeren van hem, die in 1896 de akte van bekwaamheid verlangen voor de wiskunde, bedoeld in art. 65 der wet tot regeling van het lager onderwijs en zijn benoemd: tot lid en voorzitter dier commissie, dr. A. T. Van Aken, inspecteur van het middelbaar onder wijs, te 's-Gravenhage; tot leden: dr. P. Van Geer, dr. A. P. N. Fran- ehimont, dr. C. K. Hoffmann en dr. K. Martin, hooglcerarep te Leiden dr. J. D. Van der Waals en dr. 11. De Vries, hoogleeraren te Amsterdam; dr. J. Do Vries, leeraar aan de Pol. school te Delft; dr. J. H. H. Hulsmaan, directeur van, on J. IJzerman, leeraar aan de Handelsschool te Amsterdam; A. J. Goedkoop van Nelle, leeraar te Delft; C. J. Thounisso en J. Van der Bruyn, leeraren te Schiedam; C. J. Frau^ois en dr. G.J. M. Coolhaas, leeraren te 's-Gravenhage; J. C. F. Prikken, leeraar to Amorsfoort; J. M. Keen en C. Van Swieten, hoofden van lagere scholen te 's-Gravenhago. Indische begrooting 1897. Blykene het voorloopig verslag der Tweede Kamer hadden verscheidene leden by het af- deelingsonderzoek der Indische begrooting met ingenomenheid gezien, dat de minister van koloniën verschillende belangryko zaken ter haDd heeft genomen zooala de reorganisatie der politie op Java, het bosch wezen, de pupillen school te Gombang, de nieuwe bewapening van het Indische leger, de briquetteering van zout, den aanleg van nieuwe telegraaflynen en de instelling van een postspaarbank. By deze blyken van werkzaamheid betoonden deze leden, al bleven^an ook voorshands voorstellen tot meer ingrijpende hervormingen uit, zich met het beleid des Ministers niet onvoldaan. Andere leden uitten hun teleurstelling over het uitbly ven van voorstellen tot reorga nisatie van den Raad van Indië; tot invoering van maatregelen van decentralisatie en vooral over de niet indiening van een voorstel tot herziening van sommige bepalingen van het Regeeringsreglement. De cyfers der ingediende bogrooting waren naar veler meening ongunstig te noemen. Sommige leden waren van oordeel dat de financiëele toestand zeer onvoldoende is toe gelicht en van verschillende zyden werd wegens den ongunstigen stand der Indische financiën op beperking der uitgaven en op versterking der middelen aangedrongen. Vooral ook werd op bezuiniging in het bestuur de aandacht gevestigd en eveneens werd vermindering van pensioenen boven een zektr maximum b. v. van f 4000 aanbevolen. Ten aanzi3n van de versterking der middelen werd opnieuw aangedrongen op verhooging der invoerrechten op Lombok. Tevens werd nader aanbevolen de geiyk- stelling van de invoerrechten op de oostkust van Sumatra met het geldend algemeen tarief en opnieuw werd de wenschelykheid betoogd tot ophelfing van de bestaande vryhavens. De toestand op Atjeh gaf tot uitvoerige bespreking aanleiding. In de eerste plaats werden uiteenloopende beschouwingen gouit: omtrent do oorzaken van den afval van Toekoe Oemar, het veroand tusschen dien afval en het bezoek, door generaal Vetter aan Atjeh gebracht, en het ontslag van generaal Deykerhoff. De Commissie van Rapporteurs meent, dat omtrent deze zaken uitgesproken meeningen, die voor een goed deel berusten op particuliere mededeelingen uit Indió, of op berichten van de nieuwsbladen, waarvan de juistheid niet vaststaat, bezwaarlyk in dit verslag kunnen opgenomen worden. Zy meent zich daarom te moeten bepalen tot bet overbrengen van het van verschillende zijden tot den Minister gericht verzoek om ten aanzien van die punten nader omstandig te worden ingelicht. Vooral achtte men het van belaag 's Min, oordeel te vernemen over de in den laatsten tyd gegeven verklaringen omtrent den afval van Toekoe Oemar. Gaarne zouden eenige leden ook ver nemen, of den generaal Vetter by zyn vertrek naar Indië van hieruit eene instructie omtrtnt de te volgen Atjeh politiek is medegegeven en welke opdrachten hem zyn verstrekt, toen hy vóór den afval Atjeh bezocht en toen by na dien afval als Regeeringscommissaris naar Atjeh werd gezonden, alsmede welke instructie aan zyn opvolger is verstrekt. Ten aanzien van de jongste operation in Atjeh werd de meening uitgesproken, dat, al is daarmede wellicht nog geen duurzaam resultaat verkregen, een krachtig optreden van ons leger en eene bestraffing der afvallige hoofden dringend noodig zyn geweest. Over hetgeen na afloop der bestraffing der afvallige noofden in Atjeh behoort te geschieden, zag men nadere inlichtingen tegemoet. Van verschillende zyden werd de meening geuit, dat, welke beslissing ook genomen mocht worden ten aanzien van de te volgen gedrags- lyn in Groot-Atjeh zelf, de bron van het verzet, maar ook het middel tot bedwang daarvan, hoofdzakeiyk gelegen is in de kust staten. Krachtige handhaving der scheepvaart- regeling werd vooral noodig geacht. Gesproken werd over de heffing van rechten in de open havens en gevraagd welke rechten thans geheven worden en wie thans die rechten ontvangen. Aan de Regeering werd de vraag onder worpen of niet een tocht naar Pedir gewenscht ware, aangezien van dat gebied het verzet 8cbynt uit te gaan. Uitbreiding van het korps marechaussees werd andermaal door eenige leden aanbevolen. Ook werd door deze leden de wenschelykheid betoogd, om, zonder in een geheel stelsel van buitenposten te vervallen, toch hier en daar buiten de geconcentreerde linie eenige ver sterkte posten te vestigen. Nog werd gevraagd of de dood van generaal Du Moulin direct het gevolg is geweest van nalatighoid van ondergeschikte officieren on aangedrongen op overlegging van een kaart van geheel Atjeh en Onderhoorigbeden. Gevraagd werd, of aan de woelingen op Lombok eenige politieke beteekenis is te hechten. Op do vestiging van een posthouder ter Noordkust van Nieuw-Guinea werd aangedron gen. De aandacht werd gevestigd op do klachten over de behandeling van Javaansche koelies in Dultsch Nieuw Guinea; mochten ze gegrond zyn, dan moest emigratie van Javanen naar Nieuw-Guinea voortaan worden belet en veeleer die naar Suriname moeten worden bevorderd. Eenige leden betreurden dat do Regeering zoo weinig doet tot bevor dering van den Christeiyken godsdienst in don Archipel; intrekking van art. 122 Reg.-regl. was noodig, terwyi do Christen-inlander niet in een minder gunstige positie moest gesteld worden dan zyn Mohammedaansche rasge- nooten. De reden werd gevraagd van het plotseling vertrek van den koning van Siarn uit Semarang. Men verzocht den minister alsnog om in overweging te willen nemen de partiêele wyzi- ging van het Wetb. van Strafrecht van Euro peanen, waardoor alle vals^he verklaringen onder eede als meineeden zu'len gestraft wor den; men vreesde dat anders het openbaar strafgeding meer en meer in eene schynver- tooning zou ontaarden. Gevraagd werd of spoedig een voorstel tot wering der duiten kon worden tegemoet gezien en of een proef genomen is met het onttrekken aan de cir culatie van de duiten, die de opium-regie ont vangt en zoo ja met welk resultaat. Nadere mededeeling werd verlangd omtrent voorstellen tot reorganisatie van het binnen- landsche bestuur op Java en Madura. Vele leden waren niet ingenomen met de voorstel len tot organisatie der politie op Java en Madura. De voorgesteldo verbetering van toe zicht op den veestapel werd toegejuicht. Van verschillende zyden worden protesten verno men tegen de aanvraag van millioen ter voortzetting van de proef met bot byslagstel- eel zoDder een woord van toelichting omtrent de koffiecultuur; met nadruk werden uitvoe rige mededeelingen van den minister ver-

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1