N°. 11241. "Vrijdag 16 October. A0.1896 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tioeede Blad. Feuilleton. LEIDSCH M&BLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommorsn 05. PRIJS DER AD VERTEN TTEN Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad r 0.05 Gemeenteraad van Woubrugge. De gisteren gehouden vergadering werd door den heer A. L. "Wichers, burgemeester, te 11 uren geopend in tegenwoordigheid van zes leden. Er was dus slechts één ledige 'plaats: die, welke voorheen werd ingenomen door wijlen den heer A. Visser, in leven wethouder. Aan zijn verscheiden werden de raadsleden ook herinnerd door het bericht daarvan, dat van de naaste bloedverwanten des overledenen was ingekomen. Naar aanleiding dezer kennisgeving sprak de Voorzitter de volgende woorden. „M.M. 1 Sinds onze laatste vergadering is er in ons midden een groot verlies te betreuren. Wat oat is, behoef ik u niet te zeggen. Gy herinnert u zeker met my, hoe in die ver gadering wijlen de heer Visser op de meest eervolle wijze weder tot wethouder werd gekozen en hoe bescheidenlyk hy dat ambt opnieuw aanvaardde met de toezegging, het zóó te vervullen als zyn krachten het toelie ten. Bescheiden was de overledene in al zijn doen. Met trouw en li9fde heeft h\j de hem opgedragen taak vervuld. Veel is hy geweest voor de gemeente, veel ook voor o;;s allen. Hierom ben ik overtuigd, dat u met my zyn vei lies diep betreurt en de herinnering aan hem b|j u levendig zal blyven." Besloten werd genoemde kennisgeving met eon adres van rouwbeklag aan ae familie te beantwoorden. Verbolgens werd voorlezing gedaan van de notulen, die onveranderi werden goedgekeurd, en van de ingekomen stukken, waaronder de benoeming door den Commissaris der Koningin van de heeren W. Den H rtog en L. J. Zwet sloot tot zetters van 's Ryks directe belastin gen en het proces-vtrbaal van kasopneming by den gemeente-ontvanger, dd. 7 Oct., waarby blykt, dat de ontv. tot dien datum ƒ10,136.38, de uitgaven ƒ7372.265 bedroegen. Na het ond» rzoek der geloofsbrieven van het nieuw gekozen ra dslidden heer A. v. d. Boon, tot wiens toelating werd besloten conform het advies der Commissie, die met dat onderzoek was belast geweest, en die zich by monde van den heer Van Dam uit sprak, kwam de gemeente-begrooting, do hoofdschotel voor deze vergadering, ter tafel. Allereerst werd het woord gevoerd door den heer Van Wieringen, die als rapporteur der Commissie, welke de begrooting bad onderzocht, de accuratesse roemde, waarmede zy blykt te zyn opgemaakt, en ook niets dan lof had voor het zuinig beheer der gemeente financiën, daarby een woord van dank aan den burgemeester 6n den secretaris voegende voor de door hen der Commissie zoo wel willend verstrekte inlichtingen. Slechts een tweetal posten hadden de byzondere aandacht dor Commissie getrokken die voor onderhoud van wegen en voetpaden en die voor schoolgelden. "Wat dtzen laatsten betreft scheen de Com missie van het plan om een voorstel tot verhooging te dosn, te zijn teruggekomen, wat den eersten betreft, stelde zy voor, hem met 25 gld. te verhoogen, daar de aanstelling van een assistent wegwerker haar gew> nscht voorkwam. (De eigeniyke wegwerker is een man op leeftyd, voor wien sommige werk zaamheden te zwaar kunnen worden geacht). B. en Ws. namen dit voorstel der Com missie over en de Raad nam het met alge- me&ne stemmen aan. By de aitikelsgewyze behandeling der be grooting (algemeene beschouwingen werden niet gevoerd) drong de heer Van Griethuyzen aan op verbetering der straatverlichting in het dorp Woutrugge (reeds vroeger door hem ter sprake gebracht), als zynde in het alge meen belang. De noodzakelykheid dier ver betering bepleitte by uit een veiligheidsoog punt: z. i mocht de Raad het niet zoo ^er laten komen, dat er ten guvolge der slechte verlichting ongelukken gebeuren. De Voorzitter deelde mede, dat deze zaak in een vergadering van B. en Ws. (de heer A. Visser woonde die nog by) is besproken, doch de meerderheid met den heer Van Griet huyzen niet kon meegaan en dit wel om de hooge kosten, voornameiyk de blyvende, die zulk een verbetering zou verei-chen. De com missie, die de begrooting he-ift onderzocht, was met de meerderheid van het D. B. in dezen homogeen. Het voorst-1 van den heer Griethuyzen, strekkende om den post straatverlichting mr-t 150 te verhoogen, werd bestreden c'oor ren heer Zwetsloot, wtthouder, die de nooizake- ïykheid daarvan niet inzag, en het ook niet gc-raden acht, in een tyd van achteruitgang van den boerenstand dergelyke onkosten te maken De Voorzitter waa echter het voorstel-Griet- huyzen niet ongenegenz. i valt er, wat de verlichting betreft, wel te verbeteren, èn in Woubrugge èn in Hoogmade, een verbetering, die wel teg<n de onkosten, ook de blyvende, zal blykt n op te wegtn. Door verplaatsing der lantarens was z, i. wel eenigo, doch geen voldoende verbetering te verkrygen. Voorts wees spr. er op, dat Woubrugge geen nood- lydende gemeente is en dus het noocige en nultige niet behoeft na te laten. Na de op merking, ook reeds door den heer Van Griet huyzen gemaakt, dat men het W6rk over twee of meer jaren zou kunnen verdeelen, opdat de kosten niet zoo bezwarend zyn, bracht de Voorzitter het voorstel-Griethuyzen in stemming. De uitslag der stemming was, dat de stem men staakten, zoodat, daar de vergadering voltallig was, het voorstel werd geacht te zyn verworpen. Tegen stemden de heeren Zwetsloot, v d. Voorn en Van Wieringen en voor do heeren Van Dam, Peters en de voorsteller. Ten slotte werd de begrooting in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van 14,196,095 en de onvoorziene uitgaven op 362,995. Ter behandeling van het suppletoir kohier van den hoofdelyken omslag werd de open bare vergadering eenigen tyd geschorst, om het daarna in heropende zitting vast te stel len tot een bedrag van 39,085. Krijgsschool. De Staatscourant van 14 dezer bevat een verslag, uitgebracht aan den minister van oorlog door de commissie, te Breda belast met het afnemen van het eindexamen der officieren, gedetacheerd aan de lste afdeeling der Krygsschool. De regeling van het examen en de wyze van beoordeeling hadden geheel plaats naar het „Voorschrift betreffende de wyze waarop de overgangsexamens by de Koninkiyke Mili taire Academie en de eindexamens aan deze inrichting en aan de lste afdeeling der Krijgsschool moeten worden afgenomen", zooals dit werd vastgesteld op 6 Febr 1885 door den inspecteur van het Militair Onderwys en by ministerieele aanschry ving goedgekeurd. Aan het examen werd met gunstigen uit slag deelgenomen: a. Van het leger hier te lande: door 5 tweede luitenants der artillerie, en 6 id. der genie. b. Van het leger in Nederlandsch-Indië: coor 10 tweede luitenants der artillerie, en 2 id. der genie. De commissie meende als onvoldoende te moeten aanmerken de mate van kennis, aan den dag gelegd door 1 luitenant der artillerie van het leger hier te lande en 2 luitenants der artillerie van het leger in Ned.-Indië. i.v e 111 e 11(l N ie 11 wa>- De herstelling aan de brug van het slot te Muiden is gereed. In Middeleeuw sehen styl gebouwd, bestaat zy uit een steenen gedeelte n et lage leuning aan de landzyde en e^n houten klap met leuningen aan de slotzyde, welke, in plaats van ce vroegere pcortdeuren, toegang tot het slot geeft. Deze klapbrug wordt by elk bezoek, met behulp van een windas en twee kettingen, opgehaald en neergelaten, terwyi, wanneer de klap is opgehaald, een ketting wordt gespannen over de breedte van het steeneG voorgedeelte, ttr voorkoming van ongelukken. Men schryft uit Ginnekenaan de „N. R. C.": Maanaag ochtend verscheen een jeugdig stukadoor, een zware kerel, in de vroegte op het k irrewei, nog niet nuchter van den vorigen dag. Hy werd dan ook ver- wyderd; hy ging in de wtrkschuur liggen sl.»p3n. Daar dekte men hem tegen de kou nog met wat riet toe. Wakker goworden be steeg by echter ter sluiks weer den steiger, twee hoog, en kort dairna stortte hy neer. Deerlyk verminkt werd hy weggedragen en na een etmaal van vreeselyk lyden is ae man, slachtoffer van den drank, gestorven. Op den stal van A. Wiegman, in de buurtschap Cortenoever onder Brummen, is een geval van mond- en klauwzeer ge constateerd. Gisternamidag was een arbeider der Staatsspoorwegen op het spoorweg emplacement te Nyraegen bezig met het rangeeren van goederenwaggons, by welke gelegenheid hy met de borst zoodanig tusscben de buffers van twee dier waggons is bekneld geraakt, dat hy op do plaats dood bleef. In den laatsten tyd werd by her- baling ingebroken in de stations te Harder- wyk, Dedemsvaart en Wyhe, zonder dat de dader werd ontdekt. Gisternacht werd inge broken in de stations te Raalte en Heinoo, in laatstgenoemd station werden 70 cent, alsmede 23 gele postzegels van 3 cent en 1 blauwe postzegel van 5 cent ontvreemd. De politie to Zwolle arresteerde gisteren een verdacht persoon, J. H. Douve, die reeds tal van jaren gevangenisstraf onderging voor verschillende inbraken. In zyn bezit werden gevonden de 23 gele en de blauwe postzegels, te Heinoo ontvreemd. Uit Nieuw -York schryft men 0. a. aan „de Telegraaf": Van oude rechtsgedingen ovor erfenissen heeft Europa niet het monopolie. Amerika kan gerust mededingen, als er eens een wedstryd op dit gebied uitgeschreven wordt. Het oudste is dat van de erfgenamen van een zekere Anneke Jans, die in Nieuw-Amsterdam leefde en stierf; de zaak komt telkens weer boven, zoodra een erfgenaam met een nieuw middel a.nkomt om lot land in handen te krygen, en die zaak is voor Holland wel interessant, ten eerste omdat de oorspronke- lyke erflaatster een geboren Hollandsche was en ten tweede omdat de erfgenamen in vollen ernst gelooven, dat er D. 89,000,000 in de Hollandsche banken staat, die zij weg kunnen halen, zoo dra het feit in hun voor deel beslist is. De eigendommen, zynde stuk ken gronds van hooge waarde in het hartje van Nieuw York, zyn thans in het bezit van Trinity Chuich, een der oudste en rykste gemeenten in Nieuw York. Toen Anneke Jans in Nieuw-Amsterdam leefde, was dit een opkomende stad, omringd door boerderyen. Het land was toen goed koop, en iedere boerdery besloeg een opper vlakte, die thans fortuinen vertegenwoordigt. Zy trouwde in 1637 met domineo Everardus Bogardus, na eerst met Roelof Jansen gehuwd te zfin geweest, die een jaar of twee vóór zyn dood de boerdery of „bourie" kocht, die thans door do erfgenamen van zfin vrouw aan Trinity Church betwist wordt. Do eigendomstitel van de bezitting werd in 1654 overnieuw bevestigd aan Anneke Jans als weduwe van Everardus Bogardus en na haar dooi in 1663 aan haar erfgenamen. In 1670 droegen al de erfgenamen behalve één de „bourie" over aan gouverneur Lovelace, aan wien later gouverneur Andros het land ontnam ten voordeele der kroon. Op dat éene deel, dat niet overgedragen werd, vestigen de tegenwoordige erfgenamen hun aanspraken daarvoor hebben hun voorvaderen 150 jaren gestreden, en wie weet hoe lang zy er nog voor zullen moeten stryden. "Waarscbijniyk zóó lang totdat er zooveel zyn, dat de verdeeling de moeite niet meer waard is, en dat kan zoo heel lang niet meer duren ook, want het is een zich zeer sterk uitbreidende familie. Anneke Jans had acht kinderen en acht bleef het gewone aantal in de later gesloten huwelyken. Een erfge naam had er zelfs zeventien, wat de spoeling natuurlyk des te dunner maakt. Er moeten in dit land over de 1500 erfgenamen zynr, terwyi men zegt dat er zich ook in Holland nog verscheidene bevinden, wachtend op de millioenen, die komen zullen. De nakomelingen der twee huwelyken zyn het volkomen met elkander eens, en geen onderling gekibbel verzwakt de macht, die geduldige samenwerking geeft. Het stryden voor de erfenis gaat thans kalm genoeg, doch honderd jaar geleden gaf het aanleiding tot hoogloopende twisten mot de overheden. Ver» scheidene leden der familie Bogardus namen bezit van het land en tartten Trinity Church hem te verjagen. Er werd geschoten en ge slagen en gevochten. Een oude dame versterkte zich in haar huis, niet onjuist bet „Fort" ge noemd, en goot kokend water op het hoofd van haar belegeraars; een andere ontsnapte nauwelyks aan het lot van een hoofdbad in een emmer grog. Zoo deed men vroeger; nu maakt men papier vuil, by riemen te gelyk, en v rspilt heel wat inkt, de moderne manier om de menschen van zfin rechten te overtuigen, of ten minste te trachten dit te doen 1 In de afgeloopen feest week zfin in de Parysche hallen 917,000 kilo vleesch of 200,000 kilo meer dan gewoonlyk aange bracht en bovendien 665,000 kilo wild en gevogelte. Yan 4 tot 9 October heeft men er verkocht: 2,000,000 kilo oesters, 435,000 kilo visch, 215,000 kilo groenten, 250,000 kilo boter, 291,000 kilo eieren en 185,000 kilo kaas. Alweer een nieuwe uitvinding op rywielgebied. Te Buenos-Ayres heeft men een9 machine uitgedacht, waarmede men over hindernissen springen kan, naar beweerd wordt. Eerst windt men do veeren op, dan „spurt" men een twintig meter, drukt op een knop, 2 stalen stangen slaan met hevige kracht tegen den grond, en floep daar gaat wiel met beryder 5 voet hoog en 25 voet ver. Eenige jaren geleden was in Rus land de balling Losef, dia 2 van zyne wachters had vermoord, ontsnapt. Te Omsk werd iemand gevat, die, naar de justitie beweerde, de ge zochte Losef was, en niettegenstaande hy bezwoer dat men zich vergistte en hy Shonklin heette, werd hy opgehangen. Thans is ge bleken, dat hy toch gelyk had, want de ware Losef is gevonden. Zyne ophanging is dus eene vergissing geweest. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur In Uw blad, dd. 8 October jl., is een be richt opgenomen omtrent de pogingen, die zouden worden aangewend tot het oprichten eener Christ, volksbibliotheek alhier. Ik geef door dezen Uwen berichtgever den raad, wil hy de juiste toedracht mededeelon, het Christolyk Volksblad, dd. 3 October ik, eens te lezen. Ik heb de eer te zyn Woubrugge, Uw dienstw. 14 October 1896. A. L. Withers. P.S. Andere bladen, die het bericht over namen, gelieven ook dit stuk te willen over nemen. Ontzegd geluk, De storm loeide over het stoppelveld. De aan beide zyden van de landstraat ge plante wilgen, door den wind gezweept, bogen bun elastische takken diep naar den grond. Een vreeselyk onaangenaam aandoend huilen, flu ten en gieren klonken by afwisseling, een helsch orkest, waarin het concert der tele graaf- en telephoondraden langs den weg de melodie aangaf. De tot ballen samengerolde bladeron en kleine afgorukte takken vlogen in dolle vaart door de lucht, om in het volgende oogenblik naar links en rechts te worden uit eengejaagd. Elk levend sch-psel was voor het weer naar binnen gevlucht en zclfs de kraaien hadden een beschuttend afdak gezocht. Tegen dezen storm in bewoog zich met veel moeite een man. Het door een veel te dunne kleeding bedekte lichaam voorovergebogen, schoof hy zich slechts met moeite vooruit, nu en dan staan blijvend en zich omkee rend, om adem te scheppen. Het voorhoofd met koud zweet bedekt, van tyd tot tyd door een kwaadaardigen hoest gekweld, met tra nen in de door roode randen omgeven oogen wankelde de arme man verder. „Mijn Hemel, geef my krachtl" kuchte hy. „Slechts nog een half uurl Laat my niet onderweg stervenI Daar viel zyn oog opeen een weinig ter zyde van den weg gelegen gebouwtje, een soort van werkplaats, ver vallen en zonder deur, doch tegen het ellendige weer eenige schuilplaats biedend. Daarheen richtte hy zijn schreden, bereikte het met moeite en wierp zich op den grond neder. Zyn ademhaling ging zwaar; zyn borst kookte en met wydgoopenden mond snakte hy naar lucht tot een hevige hoestbui hem eindelyk eenige verlichting verschafte. Een oneindige n atheid was over hem gekomen en in dien toestand ging zyn geheele leven nog eens aan zyn geest voorby. Vooreerst zyn gelukkige, zonnige jeugd. Een beeld zonder schaduw. Onder de hoede vtn liefhebbende ouders beveiligd tegen alles, wat op zyn kindergemoed een onaangenamen indruk kon maken. Dan het eerste gewichtige oogenblik in zyn loven: zyn kerkelyke aanneming. Dankbaar drukte de moeder hem de hand en zeide: „Biyf braaf, mijn jongen, en het zal u wèl gaan." Ook hem komen de tranen in de oogen en in stilte doet hy de gelofte zyn ouders het leven steeds te zullen ver aangenamen. Eenige jaren vlytig werken vroolyke vrienden, met wie hy zyn jeugd doorbrengt alles gaat hem in vogelvlucht voorby. Eindelyk toelatingsexamen tot de academie summa cum laude. Met stralend gelaat staat de aanstaande student voor zyn ouders. Daar kwam uit het Oosten de vreeseiyke bezoekster in het land, in razende vaart, met nimmer rustende veraietigingswoode alles wat leeft met haar pestadem treffend de Aziatische cholera l Zy trok onbarmhartig een streep door aller lei ontwerpen en vernielde met verwoestende hand zoo ontzettend veel, ook van bet rustige familieleven. Binnen weinige uren stond ook Karl als wees aan het doodsbed zyner ouders. De eerstvolgende tyd trekt als een grauwe, verduisterende wolk aan zyn geestesoog voor by, als een chaos, niets achterlatend dan een beklemmend, benauwend gevoel van grenzen- loos jammer, dat hem telkens vervult, als hy aan die stonde terugdenkt. Uit dezen toestand van verdooving werd hy eindelyk gewekt door een medelydend bloed verwant, die zich steeds tot hem aangetrok ken had gevoeld en den armen jongen tot zich nam, hem een groote reis liet maken en daardoor ruimschoots medewerkte om het ge schokte evenwicht in het zenuwgestel van Karei weder te horstellen. Zoo begon deze langzamerhand weer levenskracht en levens moed te verzamelen en aan de toekomst te denken. Zyn eenmaal opgevat voornemen, arts te worden, had hy evenwel opgegeven; alle sympathie voor het beroep, dat in die vreese- lyke dagen zooveel tooneelen van jammer en ellende had te aanschouwen gekregen, was by hem verloren gegaan. Zoo was hy eens, nog niet besloten, en daardoor mismoedig, van een lange wande ling teruggekeerd en stond voor den schouw burg, waar groote biljetten het optreden van een beroemd acteur, als gast, meldden; het publiek begon juist toe te stroomen en zon der eigeniyk te weten wat hy deed, stond Karei eenige oogenblikken later ook voor het plaatsbureau. Het tooneel had steeds een machtige aan trekkingskracht op hem uitgeoefend en meer malen was hy in geestdrift over de voorstel ling naar huis geyid, om nog dagen lang vol te zyn over het genotone. Maar na den dood zyner ouders was dit de eerste maal, dat hy weder den schouwburg binnentrad. Zoo zat hy daar in het parket, met zfin gansche ziel het heeriyke spel volgend van den acteur, die de fraaie rol van Markies Posa in „Don Carlos'' vervulde. Daar had hy opeens een merkwaardig visioen, 't "Was in de derde acte by het bekende tooneel tusscben Posa en koning Filips. Ofschoon hy volkomen het bewustzyn had, rustig in het parket te zitteD, zag hy zich levendig en opgewekt in plaats van den gast op het tooneel staan; hy had het volkomen duidelyk gevoel als loefde hy dubbel. Het was zyn mond, waaraan de heeriyke woorden des dichters ontrolden; zfin edel spel, zyn zuiver orgaan brachten de toeschouwers in verruk king, en wat hy zeide, was hot resultaat van lange, moeiiyke studién. De stormachtige byval van het publiek gold hem en hy boog zich ongelukkig naar links en rechts, ter- wyl hy tegeiykertyd toch begeesterd in zyn stoel achterover leunde. Eerst een domme vraag van een mede toeschouwer ontrukte hem aan zyn droomen en voerde hem tot de werkelykheid terug. Hy sprong op en snelde heen, want het zou hem onmogeiyk zyn geweest thans met dezen of genen een banaal gesprek te voeren. Doelloos rende hy door de straten, half afge broken zinnen mompelend: „Ja, ja, nu zfin u eindelyk de scüellen van de oogen gevallen. Dat is het dat alleen I Dat is hot beroep, hetwelk gy moet kiezen, aangrypeiyk met beide handen; dat is het, wat reeds lang in u 8luimerdel Tooneelspeler. Dat is leven, dat is zyn, vol, overweldigend! Daarom die onver schilligheid jegens al het andere 1 Thans heeft u het toeval, neen, de Voorzienigheid zelve, den weg gewezen, en gy zult hem gaan, vast en zeker, zonder aarzeling, met volle overtuiging I Heeriyke jaren volgen, jaren van studie en opgewekt leven. Hy vertolkt helden- en minnaarsrollen, telkens op schitterender too neel en in voordeeliger conditie. Zyn talent ontwikkelt zich meer en rechtvaardigt volko men het besluit, destyds genomen, om zich aan bet tooneel te wydon. Daarby mag hy eene lieve vrouw de zyne noemen, die zich geheel en al aan hem wydt en zyn huis hem tot een paradys maakt. Zyn gering erfdeol is wel is waar met de studie heengegaan, doch wat nood! hy verdient genoeg en zyn vrouw houdt met echt huiselyke zorgvuldig heid alles byeen. Bovendien hebben zy gedurende hun ver- lovingstyd een achtste lot in de Staatslotery gekocht en bouwen zich in do vaste over tuiging, dat daarop eenmaal een flinke prys moet vallen, voor de toekomst allerlei lucht- kastoelen. Thans zyn zy te Kiel. Hy wordt er door het publiek op do handen ge dragen en heeft voor 't volgend seizoen een contract by een der grootste schouwburgen van het land. Vervolg ommezijde.)

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 5