N°. 1124T. Vrijdag ÏO October. AM896 %r 1.10. feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 15 October. LEIBSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden. Franco per post Afzonderlijk© Nommers 9 I PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimto. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Eerste Blad. Wy ontvingen het verslag van het „Infor matie Bureau" der Leidsche Maatschappij van Weldadigheid, over het dienstjaar 1895/96. Daaraan is het volgende ontleend. In het met ultimo Juni 1896 afgesloten dienstjaar heelt het Bureau 279 information gegeven aan 82 aanvragers. Dit jaar informeerden: 1 persoon 18 maal, 3 pers. 12-maal, 4 pers. 8-raaal, 2 pers. 7-maal, 8 pers. 6-maal, 3 pers. 5-maal, 6 pers. 4 maal, 10 pers. 3-maai, 17 pers. 2-maal en 28 pers. 1 maal. Dat zy, die van het „Informatie-Bureau" gebruik maakten, over zjjne werking tevreden zyn, mogen commissarissen afleiden uit de omstandigheid dat er geen klachten werden vernomen, hoezeer zy ook by vorige verslagen er op wezen, dat deze door hen steeds dank baar zullen worden opgenomen. De vermindering, die thans te constateeren valt tegen het vorige jaar, toen 116 aanvragers 396 information ontvingen, zal misschien wel voor een deel toe te schrijven zyn aan den zachten winter en den minderen nood, die daarvan het gevolg was. Doch stellig had er van de Inrichting meer gebruik gemaakt kunnen worden. Het doel van het „Informatie-Bureau", om de weldoende burgerjj in staat te stellen het kaf van het koren te scheiden, den nooddruftige te helpen en den bedelaar van professie te weren, kan alleen bereikt worden, als een zeer groot gedeelte der gevers er streng aan vasthoudt nooit hulp te verstrekken vóór er inlichtingen ontvangen zyn. Er wordt wel eens geklaagd dat de bedelarij toeneemt en dat daarop van politiewege gelet moet worden, maar de beste politie maatregelen kunnon in do*« toen slechts zeer onvolledig werken. De genezing der bedelarykwaal ligt in de hand der burgerij zelf; als niemand zoogenaamd „aan de deur" gaf, zouden er spoedig geen bedelaars meer zjjn. Ieder kan gemakkelijk over zichzelf de proef nemen: als^gedurende eenigen tyd aan hen, die aan de deur hulp komen vragen, fn plaats van eenige centen het uitzicht ge geven werd op goede hulp, mits de vrager zijn juisten naam en woonplaats opgeeft en over twee dagen wil terugkomen, zal men een wonderlijk afnemen van het bedelen op merken en daardoor een enkele, die werkelijk hulp noodig beeft, eens goed kunnen helpen. Het zijn nog altijd de gewoonheidsbedelaars qn de luiaards, die de gaven ontvangen, waar mede ongelukkigen geholpen konden worden. Het Informatie-Bureau wenscht daartegen .e strijden en commissarissen hopen dat do ♦urgery dit jaar krachtiger zal voortgaan op den goeden weg, dan zulks het vorig jaar het geval was. Daarvoor is niets anders noodig dan gebruik te maken van door commissarissen beschikbaar gestelde aanvraag biljetten; de inlichtingen worden gewoonlijk binnen 36 uren verstrekt. Ieder lid der Leidsche Maatschappij van Weldadigheid, die 2.50 contribueert, heeft het rechteen onbeperkt aantal informatiën aan te vragen. Doch gaarne zal het Bureau ook aan hen, die er tegen op zien weder een nieuwe contributie op zich te laden, gedurende het komende jaar gratis informatiën geven. Hoe meer moeite men commissarissen geeft, des te dankbaarder zullen zij zijn. Het verslag is onderteekend door de heeren dr. Siegenbeek van Heukelom en mr. J. A. F. Coebergh. By eerstgenoemde, Rapenburg 23, zijn de aanvraag-biljetten op aanvrage te verkrijgen. Gelijk reeds enkele malen in ons blad werd aangekondigd, zal mevrouw Sigrid Arnoldaon-Fischhof binnenkort deze gemeente bezoeken, na de schoone herinneringen, die deze diva by haar vroeger optreden alhier beeft achtergelaten. Berichten dat men ook nu weer iets buiten gewoons mag verwachten, gaan haar ook thans vooraf van uit Amsterdam, waar zij deze week in haar lievelingspartij, Violetta in Verdi's opera „Traviata", als gast is opge treden by de Nederlandsche Opera. Al zal zy zich te Leiden niet als opera-, maar als concert zangeres doen hooren, is het toch van veel gewicht wat de bekende muziek criticus Joh. Brugman in de „Tel." over haar optreden als Violetta o. a. schryft: „Men moge de eischen zoo hoog gesteld hebben als men wilde, ik durf gerust ver klaren, dat deze zoo hoog begaafde artiste niet alleen ze ten volle bevredigde, maar meer heeft gegeven dan men had kunnen verwachten. Ik kan het my best begrypen, dat Verdi, haar gehoord hebbend in zyn werk, buiten zichzelven geraakte en haar zyn portret schonk, omgeven door camelia's met de inscriptie „Mia cara Violetta." Wie vermag onder woorden te brengen de hooge kunst, die zy te hooren en te zien gaf l Sigrid Arnoldson kan men slechts bewon deren een gemak om de meest moeiiyke pas sages ten uitvoir -te brengen op een wyze, dat men tot de overtuiging komt, dat moeilyk voor haar niet bestaat; een messa di voce- betooverend; ademen, alsof zy ademt omdat 't haar behaagt en niet uit noodzakeiykheid het mezza voceil bel cantocoloratuur, enz., enz.; 't is alles even bewonderenswaardig, even weldadig aandoend. En by dat alles een stem, schoon en égale zonder weerga. Toch zouden al die groote qualiteiten nog niet voldoende zyn om een Violetta te geven zooals zy behoort. Maar haar sp9l is van dien aard, dat ik er niets op zou weten aan te merken. Wat een hartstocht, wat een natuur, wat een inleven in deze party, wat een doodsbleek gelaat in de laatste acte, wat een verzameling van kracht van inspanning om meer dood dan levend toch nog eens het leven, nu zy haar aangebedene terugziet, in volle teugen te genieten. Alle plaatsen zonder uitzondering waren bezet; hoeveel plaatsen de Schouwburg meer zou hebben moeten gehad, om allen te her bergen, die de voorstelling hadden gewenscht by te wonen, ben ik niet te weten gekomen, maar het aantal teleurgestelden wasaanzienlyk. Natuurlyk werd er na elke acte gehaald, maar na de laatste ging er een gejuich en geroep op en werd het doek een paarmalen „gehaald". De diva werd een fraaien bouquet, een sierlyke corbeille met smaakvol gerangschikte bloemen aangeboden. De heeren Jean Tyssen -Jop Linden ontvingen ieder opn Het is thans zeker, dat Saalbom met „Die Verkaufte Braut" hier zal komen. De datum is vastgesteld op Dinsdag 27 October a. s. Naar wy vernemen, had bet diner, gisteren door de Vereenigde Vergadering van Rynland gegeven, meer bepaald plaats ter eere van mr. C. Cock by gelegenheid van zyn ambtsfeest als hoogheemraad van Ryoland. Op dien dag was het juist 25 jaar geleden dat mr. Cock als hoogheemraad werd beëedigd. Dit feest werd behalve in de vergadering van dien dag ook aan het feestmaal herdacht on in erkenning zijner groote verdiensten tegenover het waterschap werden hem o. a. een aantol photograpbieen aangeboden, de stoomgemalen en andere gebouwen van Ryn land voorstellende. By de heden gehouden herbesteding voor de levering van aardappelen ten dienste der troepen, alhier in garnizoen, was ingeschreven respectievelyk voor f 2,45 f 2,43 f 2,30/2,18 /2,15 en 2,10 per H L. Minste inschryver was de heerJ. Vlasveld alhier, aan wien de levering voorloopig is toegewezen. Volgens een voorloopig besluit zullen te Voorschoten dezen winter vyf Nutsavoncen worden gegeven. De ry wordt geopend met een lezing van mej. Knappert, uit Leiden, over „De opvoeding van het meisje." By de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad te Oegstgeest zyn ingeleverd 138 stembiljetten, waarvan er 3 vaD onwaarde werden verklaard, zoodat het aantal geldig uitgebrachte stemmen 135 bedroeg. Gekozen is de heer H. O. Van Sillevoldfc met 78 stemmen. Op den heer C. Jufferraans, candidaat der R.-K. Kiesvereeniging, werden uitgebracht 57 stemmen. Door den heer commissaris der Koningin in de provincie Zuid Holland zyn tot zetters van 'sryks directe belastingen voor de ge meente Zoeterwoude benoemd de heeren C. Lagerberg en J. Pieterso, wethouders, voor vier jaren, ingaande I Januari 1897. Door dykgraaf en heemraden van den Vier-Ambachtspolder onder Woubrugge, Ter Aar, Rynsaterwoude en Oudshoorn, zal op 3 en 4 November a. 8. de gewone jaarlyksche herfstschouw worden gedreven over de tochten, slooten, wateringen, dyken, kaden, dammen, brughoofden, duikers, weerpalen en wegen, in dien polder gelegen. De minister van oorlog heeft bepaald dat de ongehuwde sergeanten en korporaals, by het Algemeen Depot van Discipline inge deeld, daarby hoogstens vier achtereenvolgende jaren zullen mogen biyven. Zy kunnen, zoo zy dit verlangen, na ver loop van twee jaren worden vervangen. Voor de van de corpsen voor de speciale diensten by het depot gedetacheerde soldaten, biyft de tyd, waarna zy kunnen worden vervangen, op één jaar vastgesteld. Dezelfde minister heeft regelen vastgesteld aangaande de behandeling van ingelyfden by de militie te land, die zich als vrywilliger by het leger in Oost-Indiö, by de landmacht in West-Indie, of by de koloniale reserve hebben verbonden en, wegens het eindigen van hunne verbintenis, dan wel met verbre king of ontheffing van die verbintenis, als vrywilliger worden ontslagen, terwyi hun militie-diensttyd nog niet verstreken is; vry- willigers als voren vermeld, die eene verbin tenis hebben aangegaan bij het Koloniaal Werfdepot en daarvan worden ontslagen voor dat zy hunne bestemming naar Oost-of West- Indiö hebben gevolgd, worden, zoo zy als miiitieplichtige reeds by een van de corpsen der landmacht waren ingedeeld, naar dat corps teruggezonden en daarby weder in de sterkte opgenomen. Vrywilliger8, die als miiitieplichtige nog niet aan een corps der landmacht werden toegewezen en in het hier vermeld geval verkeeren, zoomede alle vry willigers in den aanhef bedoeld, die tot de Koloniale Reserve behooron en die welke van het leger in Oost- Indië of van de landmacht in West-Indië terugkeeren, worden bestemd: de cavaleristen en veldartilleristen voor het 1ste regiment veldartillerie; de vesting artilleristen voor het lste regiment vesting-artillerie; de genie soldaten voor het corps genietroepen; de infanteristen en alle overigen voor het 5de regiment infanterie. De heer J. A. Van den Broek, lector In de geschiedenis van Ned.-Indié aan de Indische instelling te Delft, is door den Gemeenteraad aldaar tot boogleeraar benoemd. Tot leeraar in de oude talen aan het gymnasium te Delft is benoemd dr. P. H. BolJerman, te Amersfoort. No. I op "de voordracht voor derde onder- wyzeres aan de openbare school No. 83 te Amstordam. By de verkiezing van een lid der Tweede Kimer te Venloo ter vervanging van wijlen mr. J. H, L. Haffmans zyn uitgebracht 2096 geldige stemmen. Gekozen is dr. W. H. Nolens met 1396 stemmen. De heer Ed. Haffmans, broeder van den ovejledene, kreeg 699 stemmen. Te 's-Gravenhage is in 80-jarigen ouder dom overleden de heer J. F. W. M P. Ninaber, gep. majoor der artillerie. Tegen 18 Nov. a. 8. en volgenden dag is de eerstvolgende oproeping bepaald voor jongelingen tot dienstneming by het iostr.-bat. te Kampen. In den gemeenteraad van Haarlem is gisteren een voorstel van mr. Rethaan Macaró, bedoelende B. en Ws. uit te noodigen een instruc tie voor den te benoemen directeur der water leiding te ontwerpen en aan den Raad in te dienen en in verband hiermede de benoeming van een directeur aan te houden aangenomen met 18 tegen 11 stemmen. Burg. en Weths. van Amsterdam stel len den gemeenteraad voor het salaris van den te benoemen directeur der Inrichting voor 8tadsbestedelingen vaBt te stellen op /2000 tot /3000 'sjaars, met vryo woning, vuur en licht. Tevens bevelen zy tot benoeming als directeur van bovengenoemde inrichting aan de heeren W F. Van Voorst, hoofd der openbare lagere school te Soest, gemachtigde der inrich ting voornoemd voor de uitbesteding alcaar, en J. Folpmers, directeur der ryks normaal school voor onderwyzers te Goor en gemach tigde als boven aldaar. De heer dr. C. A. Lamping heeft ontslag gevraagd als directeur-geneesheer van het stedelyke en academische ziekenhuis te Utrecht, welk ontslag hem tegen 1 Januari a. 8. ver leend is. Dr. Lamping werd in 1885 aan het zieken huis verbonden als tweede geneesheer en was in de laatste vyf jaren in zyne tegenwoordige betrekking van directeur-geneesheer werk zaam Naar de „Arnb. Ct." verneemt, worden pogingen in het werk gesteld om de interes sante kerk te Rheden, eigendom der Nederl. Herv gemeente, gerestaureerd te krygen. De toren is het eigendom der burgerlyke gemeente. In verband met een en ander, heeft jhr. mr V. E. L. De Stuers het kerkgebouw in oogen- schouw genomen. Volgens een hier te lande ontvangen bericht is de kapt.-intendant J. H. De Sauvage, van het O. I. leger, leeraar in de leger- administratie, dienst der militaire administratie, legerverpleging en warenkennis by de hoogere krygsschool te 's-Gravenhage, bevorderd tot majoor-intendant. Dinsdag had op de Paradeplaats te '8-Hertogenbosch op plechtige militaire wyze de ontplooiing plaats van het vaandeldoek van het 2de regiment infanterie, waarop de opschriften Quatre-Bras en "Waterloo met het jaartal 1815 waren aangebracht. De bataljons van het 2de regiment infanterie stonden hiervoor in groot tenue met de muziek aan het hoofd opgesteld, onder com mando van majoor jhr. Van der Wyck. In een kernachtige toespraak maakte kolonel Roelants de beteekenis van dit opschrift aan de troepen bekend, welke toespraak hy eindigde met een driewerf hoera op onze geliefde Koninginnen, dat door alle militairen werd herhaald. De plechtigheid werd besloten met een kranig défilé. Met dezelfde plechtigheid werd dien dag te Bergen-op-Zoom het vaandel van het 3de regiment ontplooid, waarop is aangebracht „Waterloo 1815" ©n „Tienóaagsche Veldtocht 1831". Kolonel Hingman sprak daarby de troepen toe. In een onderhoud, dat de Parysche cor respondent der „N. R. Crt.^ had met den heer Howard, den nieuwen gékant van Enge land by ons Hof, deelde deze op de vraag: „Is de dag reeds bepaald, waarop u te's-Gra venhage zult komen?" het volgende mede: „Uw Koninginnen vertrekken, ik meen in November naar Frankryk. Ik hoop vóór dien tyd myn geloofsbrieven te kunnen indienen. Maar alles wacht eigenlyk op lord Dufferin. Zoodra deze te Londen teruggekeerd zal zyn, komt de ambassadeur te Weenen hier, gaat de gezant te 's-Gravenhage naar Weenen en kom ik te 's Gravenhage." De voorbereidende werkzaamheden voor den Beursbouw te Amsterdam zyn in gang. De architect, de heer Berlage, is bezig met het in détail uitwerken van de gevelteeke- ningen, welke, naar wy vernemen, wanneer worden. Reeds deze of de volgende maand zal het aangewezen terrein op het Damrak van een schutting voorzien worden en zal met den bouw van een directiekeet begonnen worden. De aanbesteding van de fundeering zal zoo spoedig mogelyk, uiteriyk in Januari plaats hebben. Die van den bovenbouw zal dan weldra volgen. {N. v. d. D.) De provinciale commissie van Gelderland voor het huldebiyk, aan te bieden aan H. M. de Koningin-Regentes, zond aan de burge meesters in die provincie de uitnoodiging, om het initiatief te nemen tot het instellen van een plaatseiyke commissie, waarin zoo veel mogelyk de geheele burgery wordt ver tegenwoordigd. De commissie tot onderzoek van het wetsontwerp in zake de grensregeling van Delft, zal op 21 Oct. a. s. wederom vergaderen, tot onderzoek van het nieuw ingediende wets ontwerp. In de buitengewone vergadering der Provinciale Staten van Noord-Brabant liep Dinsdag het gerucht, dat de beer Th. A. Wolters, lid van Gedeputeerde Staten, wooende te Heesch, zou zyn gestorven. Ook aan ons blad werd dit gemeld. Wy vernemen thans, dat de heer Wolters wel zeer ernstig onge steld, doch niat overleden is. (Tel.) De vereeniging „Barnabas" tot steun van weduwen en weezen van chr. onderwyzers in Nederland gaf haar 24ste jaarverslag uit over 't boekjaar 1895/96. Daaruit blykt o. a., dat 't ledental 615 be draagt, daar er sedert den aanvang van het laatste boekjaar 62 nieuwe leden zyn bijge komen. Door de vereeniging worden 50 weduwen en 67 weczen ondersteund, van welke 6 beide ouders missen. De staat van ontvangsten en uitgaven wyst een bedrag aan van 16,000. Het getal schoolbesturen, dat een jaarlyk sche contributie schenkt, is verminderd met 2 en bedraagt thans 139. De besturen der vereenigingen voor Chr. Nat. en voor Geref. schoolonderwys steunden de vereaniging met ƒ100 en ƒ50, terwyi Chr. Volksonderwys voor '96/97 een som van f 50 beloofde. Geen enkel legaat viel de vereeniging ten deel, terwyi men uit de provincie Groningen een gift van f 100 ontving. Op 1 Mei 1897 hoopt „Barnabas" zyn vyf- en-twintig jarig bestaan te vieren, 't Bestuur besloot dien dag tot een feestdag te maken voor weduwen en weezen dier vereeniging. Aan elke weduwe zal ƒ10 en voor elk kind 2.50 worden gegeven. Dit vordert een uit gave van f 667 60, welke som door vrywillige bydragen der leden zal worden byeengebracht. Volgens de „Nym. Ct." heeft de kapitein Laceulle van het Ned.-Indische leger, gedeta cheerd by de Koloniale Reserve, het voor nemen te kennen gegeven den dienst met pensioen te verlaten. - Het stoomschip „Drente", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 14 Oct. te Suez; de „Edam", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 14 Oct. Dover; de „Merapi", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 13 Oct. te Port-Said; de „Maasdam", van Rotterdam naar Nieuw.York vertrok 15 Oct. van Boulogne- Sur-Mer; de „P. Caland", arriveerde 15 Oct. van Nieuw-York te Amsterdam; de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 15 Oct. te Genua; de „Prins Maurits arriveerde 14 Oct. van West-Indië to Nieuw-York; de „Spaarndam", van Nieuw-York naar Rotteroam passeerde 15 Oct. Lizard. Uit de „Staatscourant". Brj koninklijk besluit van 13 dezer is de luit.- genoraal W. K. L. Van Helden, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, inspecteur der cavalerie en gouverneur der resi dentie, krachtens art. 42, 2 a, der wet van 28 Augustus 1851 «Stsbl- 128), op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f 3000 'sjaars, en zulks met dankbetuiging voor de zeer goede diensten, door hem gedurende zijne veel jarige militaire loopbaan aan den lande en aan bet leger bewezen. Bij koninklijk besluit van denzelfden datum is benoemd bij het wapon der cavalerie, bij den staf van bet wapen, tot generaal-majoor, inspecteur van bet wapen, de kolonel W. J. H. Kömer, commandant van bet 3de reg. huzaren. Benoemd tot gouverneur der residentie, de generaal majoor L. Doorman, commandant der bereden artillerie, thans aangewezen plaatsver vangend gouverneur der residentie en zulks te rekenen van den dag, waarop de luit.-generaal \V. K. L. Van Helden in het genot treedt van pensioen. Aan den heer W. A. Rees is op zijn verzoek met 1 Januari a. s. eervol ontslag verleend als lid der Algemeene Rekenkamer, met dankbetuiging voor de goede diensten, in die betrekking aan den lande bewezen. Benoomd dr. J. C A. Simon Thomas, met ingang van 16 dezer tot scheikundige bij de marine De minister van binnenlaodsche zaken heeft: lo. met ingang van 1 November a, s., benoemd weduwe J. J Koning, to^Amstèrdara2o. dr W. A. Boekelman, assistent voor de medische kliniek aan de Rijks-universiteit te Utrecht, tot weder opzegging toegelaten als privaat-docent in de faculteit der geneeskunde aan de Kijks-universiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de propae- deuti3che klinische wetenschappen3o. met ingang van 16 dezer, op verzoek, eervol ontslag verleend aan W. P. Jorissen, als assistent voor de schei kunde aan de Rijks-universiteit te Leiden. Gemeenteraad van Alfen. Voorzitter: de burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heer M. De Jong. Na voorlezing der ingekomen stukken wor den alle voor kennisgeving aangenomen, waaronder ook een adres van de Ned. Ver. tot afschaffing van sterk-en drank, houdende aandrang tot opneming der bepaling in de bestekken van het verbod van gebruik vau sterken drank, alsmede een adres van de afdeeling Alfen van een onderwyzorsvereeniging houdende verzoek om betere regeliog in zake de jaarwedden der onderwyzers. Over aeze beide ingekomen stukken gingen alleen vooraf eenige vragen om inlichtingen daaromtrent. In behandeling komt de gemeentebegrootn g, dienst 1897, waartoe het rapport der finan- tieele commissie wordt voorgelezen, strek kende tot goedkeuring der begrooting zooals zy ia ingediend, t. w. in ontvangst en in uitgaaf op 27362.44. Na eenige vragen van den heer Los over den post „Bydrago in de kosten van het m. u. 1. onderwy8 door de gemeenten Aarlan- derveen en Oudshoorn" en „Kosten der straat verlichting" en van den heer Van Abshoven over „Rantsoenpenningen by de aanneming van gemeente-werken" vraagt de heer Bos wat de reden is dat het D. B. op de be grooting ruim 1000 heeft uitgetrokken voor vergrooting van het cachot en men dit jaar van een uitgaaf van 135 tot splitsing daarvan niets wilde weten. Is er soms van hooger bestuur een schryven gekomen, waarin op verbetering van den tegenwoordigen toe stand wordt aangedrongen? De Voorzitter antwoordt hierop dat dit laatste geenszins het geval is; het hooger bestuur kan hierop zelfs niet influenceeren, doch door den weesvader is geklaagd over het leven dat de arrestanten dikwyls maken en den door hem hierdoor ondervonden last by de verpleegden. Een nieuw gebouw, van het weeshuis afgezonderd, is dus wenschelyk. De heer Overes antwoordt don heer Boa tevens dat het college van B. on Ws. van het voorjaar niet eensgezind over deze zaak dacht, hoewel enkele leden vergrooting van het cachot wenschten; en toen nu een schry ven inkwam van het college van regenten van het weeshuis, waarin werd gewezen op den voortdurenden last, die ondervonden werd door het lawaai dat do arrestanten maakten, en meermalen het gemis van een lijkenhuis

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1