Weekblad voor de Jeugd. beschouwen als te zyn feminist, een man die rich met hart en ziel gaat wijden aan onze belangen Nog niet, doch hij is op den goeden weg. Hij heeft een open oog voor het ons aangedane onrecht en hij heeft den moed togen dat onrecht openlijk op te komen, maar de ervaring zal hem leeren dat hij vele lansen doelloos moet breken om verbetering tot stand te brengen en dat hij, om dezelfde reden als in 1883 de heer Kerdijk zich bekeerde van tegenstander tot voorstander van een zoo uit gebreid mogelijk kiesrecht, weldra zal moeten komen op den weg waarop wij hem nu reeds zoo gaarne hadden aangetroffen. KOLONIËN. BATAVIA, 11 15 Sept. Naar het „Bat. Nbl." verneemt, zal dr. W. J. Van Stockum te Batavia wegens ziekte binnenkort weer naar Europa vertrekken. In een Atjeh-brief van de „Sum. Ct." leest men Tfldens het verblijf onzer troepen te Indra- poeri is nog iets voorgevallen, wat zeer zeker nog gelukkig afgeloopen is. De assistent resident-Heckler en de paardenarts Van Doresen gingen nl. in de kali baden en zwem men; toen eerstgenoemde met baden gereed was, ging bij kalm Daar den oever om zich weder te kleeden. De heer Van Dorssen echter bleef nog 10 de rivier en wilde toeD naar den tegenovergestelden oever zwemmen. In het midden van de rivier gekomen werd hij evenwel aangetast door een aanval van kramp, welke hem belette te zwemmen. De ongelukkige zou jammerlijk verdronken zijn, ware niet een tweetal dwangarbeiders, die tot het gevolg van den assistent resident Heckler behoorden, op het hulpgeroep der omstanders ijlings ter hulp gesneld. Zy sprongen in de rivier en slaagden er in den drenkeling te vinden en op het droge te brengen; eerst twe« uur later gelukte het de levensgeesten weder op te wekken. De heer Van Dorssen is thans echter volkomen hersteld. Te Semarang is overleden de heer A H. Rombouts, dingoerend officier van gezond heid lste klasse ATJEH Höt volgend regeeringstelegram is oponbaar gemaakt; Buitenzorg, 12 September Omtrent den tocht naar Selimoen is gisteren het volgende vernomen; Op 7 September werd van Sihon opgerukt •laar Selimoen, vergezeld door Toekoe Daoed Selimoen. Tot Kemiroe viel geen schot; daarna ont ving men voortdurend vuur op de rechterflank. Do cavalerie verjoeg een kleine bende, die ?ier l\jken achterliet. Luitenant Happé en een cavalerist werden Jicht gewond. De nacht bleef rustig. Op bericht dat de voorname hoofden naar Reang-Reang waren teruggetrokken, werd 8 dezer daarheen opgerukt. Slechts enkele schoten violen op het gebied van Selimoen; geen enkel schot op het gebied van Reang. Te 6 uren was men te Selimoen terug, waar, by de terroinopname, een fuselier licht gewond werd. Na een rustigen nacht op bet gebied van panglima Polim te Lepong Bajoe word 9 Sept. daarheen uitgerukt. De colonne kreeg vuur uit LepoDg Bajoe, dat met kampong Ayoen werd verbrand. Op weg naar Lamkabir meldde zich toekoe Nja Doellah, wali van wakil Imam toekoe Daoed lama, aan. Een dertigtal Atj9hers ver volgden hem, doch vluchtten na een tegenval onzerzijds, met achterlating van een gesneu velden Peridees; licht gewond werd luitenant Ten S.ldam. Om halfvier was men in het bivak terug, waar de hoofden van Selimoen, Reang-ReaDg, Djanthoie en Lambabir verschenen. Zy deelden mede, dat de colonne in gevecht was geweest met volk van Polim babi') Samalanga en toskoe Pantio Rac^a. Op 10 September ging de colonne over Tanah Abee Gieiöng en Ajer Alang naar Sihon. Vau Tanak Abee af bleef zy voortdurend in vuurgevecht, waardoor een Europeesch fuselier niet levensgevaarlijk gewond werd. Zbven vflanden sneuvelden. Elf dezer was de colonne te Kotta-Radja terug, vergezeld van de hoofden uit de be zochte streek. Lombok. Aan de „Java-Bode" wordt uit Ampenan van 2 Sept. het volgende geschreven; Noch op politiek, noch op militair gebied viel de laatste dagen veel meldenswaardigs voor. Wel werd de benting te Praja in den morgen van 25 Augustus jl. tegen ongeveer halfvyf beschoten en stond de troep even daarna in de alarmstellmg, maar de belege raars hadden niet 't geluk om alvorens het dag begon te worden zich behooriyk in te schieten, ten minste de kogels vlogen alle over de benting heen. De heeren hadden zich ten Noordwesten der versterking opgesteld en hielden tot zes uren, toen een paar patrouilles uitrukten, stand. De opstandelingen verspreidden zich by 't zien der soldaten onmiddeliyk en het mocht don laatsten niet gelukken een er van in handen te krygen of naar de andere wereld te helpen. Om hen, zoodra men verneemt dat ze in de nabyheii van Praja komen, te na deren, neemt men de toevlucht tot het uitzen den van bevolkingspatrouilles, welke dan quasi een aanval doen, doch in den rug ge dekt zyn door een paar patrouilles der onz?n, die op korten afstand in hinderlaag liggen. Meestal gelukt eene dergeJyke manoeuvre niet, daar de vyand door zyn spionnen tydig gewaarschuwd wordt. Ook het uitzenden van een officier met kleine dekking, die, om niet aan tyd en plaa'ts gebonden te zyn, wat droge vivres met zich voert, had tot dusvorre geen gunstig gevolg. Wy mogen van geluk spreken, dat de vyand weinig doortastend is en zelfs laf schynt, anders ware het leed niet te over zien. Eene meerdere werkzaamheid valt de laatste dagen evenmin waar te nemen, waar schynlyk een govolg van de ziekte der beide aanvoerders. Hadji Ali sukkelt aan wondkoorts, terwyi Otjeb Talib mede in de lappenmand schynt te wezen. De lui, die het weten kunnen, zyn algemeen van gevoelen, dat, zoodra deze beide heeren onschadelyk gemaakt wordeD, het oorlogje-spelen uit is. Zoolang echter de be volking daartoe hare medewerking niet ver- leent-, bestaat er dunkt me niet veel kans op dat men hierin zal slagen. Nu men by het begin der beweging zoo'n deveino gehad heeft, zullen de hoofdaanleggers zich niet zoo ge- makkeiyk meer bloot geven. Naar ik verneem, is de vyand bezig om in het bosch ton Noordwesten van Praja eone versterking aan te leggen. Als die gereed is, zou een aanval er op misschien ten gevolge hebben dat men, al was 't dan ook ten koste van menschenleven8, de lui in handen kreeg. Ook schynt de controleur het plan te hebben, om, zooira zyn corps politiesoldaten voltallig is, met hen te patrouilleeren. Het is echter zaak dan wat meer aan vermoeienis en ont bering gewende personen te verzamelen, dan degenen, die in het begin der onlusten het varkentje zouden wasschen. Van Goeroe Bangkol hoort men tegenwoor dig weinig of niet Het schynt dat men hem wil laten doorgaan voor een quantité négligé- able. De mogelykheid bestaat, dat hy dit in de tegenwoordige omstandigheden werkeiyk is en by sedeft een paar jaar naar lichaam en geest is achteruit gegaan; wanneer men zich echter herinnert dat zyn optreden na de bekende onderwerping der Baliërs, van dien aard was, dat door den toenmaligen bevel hebber der expeditie het niet raadzaam werd geoordeeld om den leeuw in z'n hol op te zoeken, dan bestaan er redenen om de zooeven op den voorgrond gestelde mogelykheid in twyfel te trekken. Ik acht me echter niet geroepen om een oordeel te vellen over het doen en laten van personen, wier taak het is zaken als de hier behandelde in 't reine te brengen. Wellicht dat de diplomatiek hier meer uitricht dan 't zwaard, hetgeen ik, om u de waarheid te zeggen, van harte hoop. Ten einde wat meerdere ruimte in de ge vangenis te Sisi te krygen, werden gepasseerde week eenige der bewoners per „Sperwer" naar Boeltleng gevoerd, terwijl met dezelfde gelegenheid esn bezending der eerty'ds inge leverde vuurwapenen, welke in eerstgenoemde plaats bewaard werden, verscheept werd. Gelukkig dat men te goeder tyd geen gevolg heeft gegeven aan een uitgevaardigd besluit, om de geweren wederom aan de eigenaars ter hand te stellen, daar de verleiding dan misschien wel wat te groot zou geweest zyn om ze niet even aan do vrienden van Praja uit te leenen. De resident vertoeft sedert eenige dagen op 't eiland en vertrok gistermorgen in ge zelschap van den kolonel naar Praja, van waar laatstgenoemde autoriteit hedenmorgen terugkeerde. De 31ste Augustus werd op de gebruike lijke wijze met parade en volksspolen gevierd. Het civiele element was gelukkig goed ver tegenwoordigd en na afloop der feesteiykheden had oene broederiyke bijeenkomst plaats in de sociöteit, welke door hare gezelligheid er niet weinig toe bydroeg dat de feestdag waardig werd besloten. Door den gouverneur-generaal van Ncd.-Indi8 zijn de volgende beschikkingen genomen. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Bij het corps ambtenaren i essorteeronde onder het Departement van Oorlog. Benoemd: Tot lsten commies de militaire ambtenaar 3de kl. H. Walstra. Belast: Met de waarneming der betrekking van 2den commies, de militaire ambtenaar 3doki., op nen activiteit G. A. Koops, thans belast met de waarneming der betrekking van 3den commies. Vergund Aan den voorden tijd van vijfjaren bij bet 1. li. 1.1. gedetac.heerden lsten luit der inf. van het Nederlandsche leger H Berenschot wegens ziekte naar Nederland terug to kceren. Verlengd: Mot een maand het tot herstel van gezondheid verleend verlof naar Magelang aan den lsten luit. der inf. te Djokjakarta J P A. Koentze. Overgeplaatst: Bij het scheikundig labora torium de dirig. npoth. lste kl. ndm. v h. algemeen magazijn van geneesmiddelen J. H. Schmidt. Gop l aats t: Als administrateur van dat magazijn de dirig nnotli. 2de kl. T.T. Schroder. DEPARTKMEMT VAN MARINE. Overge plaatst: van Br. Ms. „Melvill v. Carnbeo" naar Hr. Ms. .Tromp" de officier vau gezondheid lste kl dr. B Snellen; van llr. Ms „Godeh" naar Hr. Ms. .Melvill v. Carnboe," do off. v. gez. 2de kl R. Numans; van llr. Ms. .Tromp" naar Br Ms. „Banda", do off. v gez lste kl. J Aalsz. van Hr. Ms. „Banda" naar llr Ms. .Tromp", de off. v. gez. 2de kl W Schilpoii Oort; van Hr. Ms. „Flores" naar Hr Ms .Gedeb" en vergund naar Nederland terug te keeren, do off. v adm. 2de kl J M. Grullemans. van Hr. Ma. „Gedob" naar Hr Ms „Flores", de off. v adm. 2do kl.J.Van Rijn van Alkcmade van Hr Ms. „Gedeh" naar Hr. Ms. „koningin WiFhelmina", do adelborsten lste kl. F. H. Staver- man P Lagaaij, H. B. L. Braam en J. C. F. Hoorjkaas. Burgerlijke Stand. ALFEN Bevallen: A. Bulk gob. Beer Z. J. Tuinenburg geb. Lit Z. W. Herngreen geb Van der Aa Z. S. Heimans geb Gorsons Z. Overloden: F Oostveen wed. van J. Van der Velden 77 j. G. H. Stroo Z. 1 mnd. BODEGRAVEN. Bevallen: J. Ooms geb. Ouds hoorn Z. N. Van Leeuwen gob. Helsloot Z. Overleden: G. Vernes 14 m. c- C. Do Graaf, echtg. van J. Van Ingen, 75 j. KOUDEKERK. Bovallen: M. Van Harskamp geb. Van Klaveren Z. Overleden; G. Roost ochtg. van J. Jonge- neel 64 j. Gehuwd: L Koorn jm. 24 j. en M. K. Van Teijliugen jd. 22 j. NIEUWKOOP. Bevallen: F. Klapwijk geb. van Leeuwen Z. E. M. Plomp geb. Oskam D. Gehuwd: J. S. Jansen jm. SO j. en E. A. Van Borkestjjn jd. 23 j. NOORD WIJK. Geboren: Jan, Z. S. Klin kenberg en A. Plug. Johanna, D van W. De Haas en E. Van Rijn. Hubertus Jacobas, Z. van H, Reekers en A. M. Dijkmans. Hendrik, Z. van R. Van den Haak en N. Barnhoorn. Arie, Z. van D. Duindam en J. Plug. Overleden: K. Korboe 1 mnd., Z. v. M. Kor- bee en J. Van der Bent. A. Duindam, 1 mnd., D. v. G. Duindam en P. Klomp. OUDSHOORN. Bevallon: A. Vermeulen geb. Westmaas D. P. Wostmaas geb Schellinger hout levenl. Z. H. A. Van Mujjen geb. de Vet Z. TER-AAR. Bevallen: J. Ambachtsheer geb. Meijer Z. M. Van Woudenberg geb. Do Bruijn D. H. Den Hertog geb. Snaterse D. Th. Lek geb. De Lange D. A. Lek geb. Iveijzer Z. Overleden: M. J. Van Tol D. 6 d. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur l Gisteren las ik in uw blad, dat er Donder dag a. s. een herbestering voor de levering van aardappelen voor het Garnizoen te Leiden zal plaats hebben daar de levering, in ver band met de hooge inschryvingspryzen niet aan den minsten inschryver is toegewezen. Dat de inschrijvingsprijs hoog voorkomt, zal ik niet tegensprekenin werkelykheid is dat evenwel niet het geval. De voorwaarden voor de levering zyn streng en worden zeer streng nageleefd. Elk wapen moot zyn byzon- dere sorteering hebben, alle aardappelen geiyk van grootte zyn, zoodat zulk eene sorteering verbazend veel werk geeft en men geregeld twee man daarvoor aan het werk moet heb ben. Dit kost veel aan arbeidsloon en het spreekt dus vanzelf, dat men by hetinschry ven daarmede rekening moet houden. U, Mynheer de Redacteur, dankzeggend voor de verleende plaatsruimte, verblyf ik, Hoogachtend, Leiden, UEd. Dw. dr. 13 October 1896. J. P. RECLAMES, a 25 Cents per regel. Origineele OTTO-Motoren voor Gas, Benzine en Petroleum zijn de meest beproefde Motoren der wereld en alléén verkrijgbaar bij de Filiale der Gasmotoren-Fabrik Deutz, Nieuwendijk 11, Amsterdam. Gas motorenolie dezer firma is de beste smeerolie. 6601 10 Yrouwelijk Te-Huis. Men verzoekt or de aandacht op te vestigeD, ten einde te voorkomen dat alleen-razende vrouwen en meisjes, te Amsterdam komende, in verkeerde handen vallen, dat de direl-tour van het logement voor vrouwelyke personen „Te-Huis", Prinsengracht 439, in overleg »et het bestuur der inrichting, een dienst heeft georganiseerd in den geest van „l'Oeuvre de la Gare" en „The Travellers Aid Society" in het buitenland, om fatsoenlyke vrouwen en meisjes, na voorafgaande aanvrage van spoor station of stoomboot te doen afhalen en naar het opgegeven adres of naar het „Te-Huis" te begeleiden. By de aanvrage, die voor het binnenland minstens 2 X 24 uur vooraf moet geschieden (voor het buitenland minstens 3 X 24 uur) dient men te venaeUon: den juiston dag, plaats en tyd van aankomst; het adres, waar been men zich in Amsterdam wenscht te begeven, ten einde zoo mogelijk vooraf geïn formeerd kan worden of dit ook micder aan bevelenswaardig is; en by de aanvrage een bedrag van 25 cents in blauwe postzegels te voegen, voor de onkosten, porto's enz. Men ontvangt dan een kaart (met de noodige aanwyzingen) die men bij aankomst toont aaa hem of haar, die ter grieide verstrekt wordt, en van wien men iuzige van een duplicaat vraagt. Onkosten van bagage-vervoer, tram of rytuig komen voor rekening der aaavraag- ster. Zooveel mogelyk zal gezoFgd worden dat de begeleider de taal verstaat van de reizigster. Daar do inrichting „Te-Huis" reeds ruina 40 jair bestaat, en sedert dien tyd aan byna twintigduizend vrouwen en meisjes van eiken stand, tegen zéér tillyken prijs, eea veilig logies verstrekt heeft, en daarby aanbevolen werd door „den Ned. Vrouwenbond tot ver booging van het zedeiyk bewustzijn", verdient deze zaak alleszins de aandacht van elke fatsoenlyke vrouw of meisje, die zich naar Arasterdam begeeft. Gemengd Nieuws, Uit officiëele bron verneemt de „Rb." dat heeren concessionarissen van do stoomtram LeidenAlfen besloten hebben onder goedkeuring van den minister ia plaats daarvan eene paardentram daar te stellen en dat de lyn, indien betrekken autoriteiten toe stemming verleonen, nu doorgetrokken zal worden tot het station Alfen, en wellicht spoedig ook in verbinding wordt gebracht oiot de paardentram BodegravenGouda. Omoers van kinderen zoomede hun, dw don ryksetraat weg por as passeeren, zal de«e wyaigiDg meent men, niet onaangenaam zyn, en het zal heeren concessionarissen voorzeker veel gemakkelijker gelukken de bsnoedigde bermen langs den straatweg voor dit doel to bekomen. Naar men nog mededeelt, zal de wyziging iL'-L'..,, f"" van weinig invloed zfln op den tyd waarin het traject zal afgelegd wordeD, omdat een stoomtram te veel oponthoud heeft in de bebouwde gedeelten. Men meldt ons uit Hillegom; De bloembollen-campagne is weder grooten- deels ten elode. De verzendingen naar het buitenland worden gaandeweg minder, en zullen weldra geheel tot het verledene be lmoren. "Waar voor enkele maanden de velden een verrukkend schouwspel opleverden, is het nu dor en kaal. Maar in die naakte aarde zyn reeds weder de hyacinten geplant voor het volgende jaar, die dan, na hun gewonen winterslaap weder met vernieuwde kracht zullen ontkiemen, schitterende door kleurenpracht. Want al is de hyacint niet zoo schoon als hare zusters de tulp, de krokus en de narcis, toch kan zy niettemin op schoonheid bogen. In de zaak van de 7 bootwerkers te Amsterdam, die in Maart jl. eenige werk lieden aan boord van een schip in de Stads- rietlanden met yzererts wierpen om hen den arbeid te doen stakon; concludeerde het Openb. Min. by den Hoogen Raad gisteren tot ver nietiging van het arrest van het Amster- damsche gerechtshof, waarby zy tot 6 maanden gevangenisstraf zyn veroordeeld, en tot ver- wyzing der zaak naar een aangrenzend Hof. Tot verwerping werd geconcludeerd van het beroep van den man uit Zeeland, door de rechtbank te Zierikzee en het Hof te 's Gravenhage tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld wegens diefstal van oon haas. Het O. M. nam hierby aan, dat hot zich toeëigenen van een haas, welke door een ander geschoten, doch nog niet opgeraapt is, wel degeiyk het misdryf van diefstal oplevert. Uitspraak in deze zaken 9 Nov. Ook werd nog geconcludeerd tot verwer ping van het beroep van een diamantslyper te Amsterdam, tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens beleediging (uitfluiten) van HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes den 23sten April jl. op het Rembrandt plein te Amsterdam. In deze is de uitspraak op 19 Oct. a. s. bepaald. Te Rotterdam zyn volgons de „Nederl." twee politie-agenten in dienst, die zoo sprekend eikaars evenbeeld zyn, dat niet alleen een ieder zich in hen vergist, maar dezer dagen zelfs de moeder van den een, toen zy den andor tegen kwam, dezen voor haar zoon aanzag en hem toesprak. Als 't waar is, is 't heel sterk? Naar men van goedinge1ichte zyde verneemt heeft zich te Gees (Drenthe) een geval van cholera voorgedaan. Op laBt van dr. Fledderus te Dalen is het lyk (de lyder is reeds bezweken) dadelyk naar het lykenhuis op de begraafplaats vervoerd. Het gerechtshof te Arnhem be vestigde gisteren het vonnis der rechtbank te Zwolle van 27 Aug. jl., waarby iemand wegens opzettelijke brandstichting werd ver oordeeld tot 8 jaren gevangenisstraf. Het groote gezin der kleine p 1 a- neten is weder met een vermeerderd, die zich tot dusver schuil gehouden had. Eön Berlynsch sterrenkundige, do heer Witt, heeft haar Zaterdagnacht langs photographischen weg ontdekt en de juistheid zyner waarneming Zondagnacht kunnen bevestigen. Het biykt dat de ziekte in de aardappelen in Friesland erger is dan men vermoedde. Men schryft dit algemeen toe aan de hevige regens der laatste weken. In enkele stukken zyn de knollen in zoo ergen graad aangetast, dat de helft reeds oDgeschikt is voor eetaardappolen; men gebruikt ze nog voor varkensvoeder. Dezer dagen vertrekken van Charlois een 12-tal ingezetenen naar de Transvaal, hoofdzakelyk om het landbouw- bedryf aldaar uit te oefenen. De voortvluchtige gemeente veldwachter van Noordgouwe, A. v. d. V., dia vrouw en km deren onverzorgd had achterge laten, is Zaterdag-avond, na eene afwezigheid van tien dagen, in zyn woonplaats teruggekeerd. Te Borkeloo stroomt thans het water van de Berkel door het nieuwe uitge graven gedeelte. Spoedig zal het werk aldaar voltooid zyn; alléén het leggen van de brug gen en der twee dammen veroorzaken nog eenige drukte. Gisternacht brak te Medemblik brand uit in de bakkery van Schoenmaker in de Bangerd. Spoedig waren de brandspuiten aanwezig en door krachtdadige hulp wist men den brand te beperken tot dit gebouw en eenige brandschade aan het belendende perceel. De bakkery en de woning zyn geheel uitgebrand. De oorzaak is onbekend; alles is tegen brandschade verzekerd. Tegen Dunnewind, te Zuidwolde, den moordenaar van den huzaar Hofman i6 op de rechtszitting te Assen door het O. M. negen j^ar gevangenisstraf g»ëi9cht. De krygsraad te 's-Hert ogen bosch beeft een milicien veroordeeld tot drie maanden celstraf, welk vonnis door bet hoog militair gerechtshof is goedgekeurd. Hy had zich Bijt ontzien om op den 6den Sept. jl., tydens een te Osch gehouden wielerwedstrijd op den weg van daar naar Uden, een wielrijder uit baldadigheid omver te stooten, zoodat deze erge kneuzingen bekwam en zyn rywiel zóódanig werd beschadigd dat het onbruik baar was. In den „Jardin des Plantes" te Parys heeft men getracht een krokodil te stelen. Men had het cier „gestrikt" eD pro beerde het door de spijlen van het hek te trekken. Een man en een vrouw stonden aan den buitenkant aan het touw te rukken en binnen het hek stond een man, die hem tolkens een duwtje gaf. Op hot akelig gebrul van het dier, dat zich wanhopig verweerde, schoten de opzichters toe en de man en de vrouw gingen op de vlucht. De krokodil, nu vrij gekomen, zette woedend den man binnen het hek na tot deze door de opzichters uit zijn benarde positie gered en gearresteerd werd. Hy had het dier willen stelen om or mede op de kermissen te gaan reizen, H.t was iemand, die op Madagascar geweest was en daar geleerd had met krokodillen om te gaan. Zondag-avond schrikte hot paard van het rytuig, waarin zich de mairo van Grenoble, de heer Poulat en een vriend bevonden, voor een paar rollende steenen. Het paard sprong den weg af in een ravyn, die 15 M. diep was. De vriend kwam onder 't rytuig' terecht en werd gekwetst. Dj heer Poulet, die onder 't paard viel, werd gedood. H. Horstman, die op oen rywiel de wereld zal omryden, is volgens „de Kam pioen," behouden en wel te Honolulu aange komen. Hy nam van de Co .tinental Bo egaCo., te Amsterdam, oen half floschja Port No. 17 mee, dathy ongeschonden moet terugbr engen - ook dit fleschje maakt het goed. Hy rydt nu door naar Shanghai. Een tooneel van moord en dief stal in het gebouw der bank te Sherburne, in den staat Minnesota. Woensdag-middag, op het uur dat de meeste beambten aan den maaltyd waren, kwamen twee vreemde'ingen op rywielen aangereden; z(j gingen het ge bouw binnen. Den assistent kashouder schoten zy dood en daarop maakten zy zich meester van duizenden dollars in papi ren geld, sprongen weer op hun wielen en ylden voort. Iemand op straat, wiens aandacht door het schieten gewekt was, joeg hen na en poogde hen tot staan te brengen. Maar de dieven schoten ook dezen man dood, en ontkwamen. De bekende directeur van het „Syri6ch Weeshuis" le Jeruzalem, pastoor Schneller, die zeer begaan is met het lot oer Armenische Coristenen, heeft tesloten 25 a 30 Armenische weezen in zyn weeshuis op te nemen. Hy rekent hierby op de medewer king der Amenkaansch9 zendelingen, die in Armenië arbeiden en op de hulp in geld van weldadige menschen. Ondersteuning in geld is Z3er dringend nooiig, want reeds de reis, die ongeveer 30 dagen duurt, vordert belang- ryke uitgaven. De opvoeding dezör weezen zal voorname- lyk worJen toevertrouwd aan het personeel van het weeshuis, waaronder twee Armonische evangelisten zyn, die aan de Blachting ont kwamen en die als tolken en helpers goede diensten kunnen bewyzen. Wie dit werk geldelyk wil steunen, zonde zyno bydrage aan den heer W. Van Ooster- wyk Bruin te Zeist, die bereid is de gelden over te maken. Een zekere kapitein Slocum doet in zyn scheepje „Spray", dat 13 ton groot is, op zyn eentje een reis om de wereld. In April 1895 is by van Boston vertrokken naar Gibraltar, daarna ging hy over den Atlantischen Oceaan naar Zuid-Amerika, en toen dooi Straat Magalaens naar Australië. 30 Septem ber is hy te Nieuw-Castle, in Nieuw Zuid- Wales, aangekomen. Hy gaat Sydney, Mel bourne en Adelaide bezoeken en keert dan naar Amerika terug. Dit weekblad, uitsluitend verkrygbaar voo do abonnés op het Leidsch Dagblad, kost slechts 3 Cents per nummer en wordt iederen Woensdagavond bezorgd. Het bevat gekleurde platen, verhaaltjes, versjes, enz., en is voor kinderen een goed koop en zéér aantrekkelyk boekje. In de vestibule van het Leidsch Dagblad wordt elke week een nummer opgehangen fcerwyl men zich tevens voor een abonnement; aldaar kan opgeven. UCHT8TERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 27 Sept. tot 3 Oct. Datum. Our Aantal. Gom. Eng. Standk. 27 Sept. 7.8.45 7 17 28 7.— - 9.— 8 16.8 29 7.9.— 7 16.6 30 7.— 8.45 8 16.4 1 Oct. 7.9. - 7 16.8 2 7.9.— 8 16.8 3 7.— 9.— 8 16.6 Dit beteekent: Wanneer inen 6 cubic feet =141.6 liters por uur vau zulk gas verbrandt in een Sagg'a London-Argand-Standard bomer No. 1, met 24 gaatje», wordt een licht verkregen, dat in storute gelijk staat met 17, 16.8 enz. Btaudaardkzarsen, waarvan elks kaars 20 grains 7.8 grammen Spermaceti por uur verbrandt. O.-I. MAILDIENSTEN. Dagen van verzending uit Leiden. Via Amsterdam (Ned. Zeepost) 16 on 30 Oct.; laatste lichting aan het postk. 's nachts 12.20 Via Genua (Ned. Mail) 13 en 27 October; laatste lichting aan het postk. 's av. 6.50. Via Rotterdam (Ned. Zeepost) 9 en 23 Oct.; laatste lichting aan hot postk. 's av. 10.50. Via Marseille (Ned. Mail) 20 October; laatste lichting aan het postk. 's av. 6.50. Via Marseille (Fransche Mail) 10 en 24 Oct.; laatste lichting aan het postk. 's morg. 8.5. Via Brindisi (Engelsche Mail) 16 en 30 Oct.; laatste lichting aan het postk. 's nam. 1.10. Via Brindisi (Eog. paketbooten) 9 en 23 Oct., laatste lichting aan het postk. 's nam. 1.10. Via Napels (Duitsche paketbooten) 19 Oct.; laatste lichting aan het postk. 's nam. 1.10.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 6