N°. 11240. Donderdag 15» October. A0.1896 feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van-fon- en (feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. LEIDSCI DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. i s Franco per post i Afzonderlijke Nommers f 1.10. 1.40. .l, 0.05. FBUS DEH ADVEETENTTÈN: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. - Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nonimer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 14 October. Heden, na afloop der groote najaarsvergade ring, vereenigen Dijkgraaf, Hoogheemraden - en Hoofdingelanden van Rijnland zich in het hot-1 van den heer J. A Smulders (Hotel du Lion d'or), Breestraat alhier, aan een ge- meenscbappelyken maaltyd. Gedurende de 2de helft der maand Sept. zyn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, door onbekendheid der geadresseerden, niet besteld konden worden: R. Stiensma, J. L R. A Huydecoper, Amster dam; Van RJjn, Bodegraven; C. M. Ströfer, Erven Jhr. Hooft van Iddekinge, 's-Graven- hage; A. B. E. Van Leeuwen, Hilversum; Dr. B. D. Eerdman8, HoornNoé, Kralingen R. Boef, Leiden; Gebr. Gerritsen, Meppol; "W. D. Gouverneur, OudenboschH. Stout, RotterdamL. Vermunt, Utrecht en A. C. Gewin, Valkenburg. BriefkaartenC. Hazenberg, D. N. Poetsma, E. v. d. Burg, W. H. Franken, Peters, Amsterdam; Roozendaal, 's-Gravenhage; S. F. v. d. Berg, Rotterdam; G. "W. Nieuwkerk, niet vermeld. Brieven, besteld geweest naar het buiten land: F. Fokate, Buda-Pesth; F. di Amacis, Rome; K. Van Kalsbeek, RothhausenW. Bosbacb, Sielsdorf; C. v. d. Plas, Suez. Onder den naam van „St.-Jeroen-ver eeniging" is te Katwyk aan den R(jn onlangs opgericht eene vereeniging voor R. K. jonge lingen. De vereeniging heeft eene woning ge huurd, waar men een 4-tal avonden per week samenkomt en van verschillende gezelschaps spelen kan gebruik maken, terwyl tevens de vereeniging in het bezit is van eene bibliotheek. Onder leiding van den heer P. J. Aarts, muziekonderwijzer, hebben zich eenige leden tot een muziekgezelschap vereenigd. Katwyk bezit alzoo thans twee fanfare-corpsen. Door den heer Waller Zeper, electncien, te Katwyk aan den R(jn, worden plannen beraamd Katwijk electrisch te verlichten. Worden zijne plannen werkelijkheid, dan zal te Katwijk aan zee het hoofdstation gevestigd worden en loopt eene bovenaarasche geleiding naar Katwijk aan den Ryn. Wanneer deze verlichting tot stand komt, blijft natuurlijk de oprichting van eene gemeente-gasfabriek, waarover Dog 6teeds van gedachten wordt gewisseld, achterwege. De voordracht door Burgemeester en Wethouders der gemeente Katwijk opgemaakt ter vervulling van de vacante betrekking van gemeente opzichter, bestaat uit de heeren K. E. Van Wijnen te Leerdam en W. F. Klein te Utrecht. Tot hoofd der christelijke bewaarschool te Hoofddorp is benoemd mej. E. Van Veld- huysen, te Haarlem; tot onderwijzer aan de bijzondere school te Oud-Beierland de heer H. Aschman, te Waddingsveen- tot onder wijzeres te Ouderkerk aan den IJsel mej. D. Boon, te Veur. B(j de door het gemeentebestuur van Haarlemmermeer op 13 October gehouden Door Thee verloofd. Slot.) „Hm, maar „Ik kan u werkelijk geen raad geven, want ik weet niets van de kookkunst af, al eet ik zeer graag iets goeds. Het is uw zaak, meester Cribbagel Daarvoor zyt gij eerste hof kok." Bezorgd aanschouwde de hof kok den inhoud der blikken bus. Hoe moest hy thee toebereiden? Daarover brak hy zich tevergeefs het hoofd. Hy zocht in de registers zyner boide dikke keukenboeken. Nergens werd daarin van thee gesproken. Hy liet zyn onderkoks halen en beraadslaagde met hen over de zaak. Zy schudden het hoofd. Nooit hadden zy iets van thee gehoord. Dat was om wanhopig te worden l Het eenvoudigste ware geweest, een audiëntie by den koning te verzoeken, om hem inlichtingen te vragen. Maar dat wilde Cribbage niet. Hy was veel te trotsch, om zoo iets te doen en zyn onwetendheid ten opzichte van thee te bekennen. Eindelyk overlegde hy met zyn vrouw en Afra. „Misschien wordt het goed preciee als spinazie toebereid," meende zyn vrouw. aanbesteding van grind voor de dorpswegen te Hoofddorp en Nieuwvennep (110 Ms), was ingeschreven door den heer Joost Van den Heuvel te Haarlemmermeer voor 323., en door den heer W. De Boo aldaar voor 385. Tot zetter voor 's Ryks directe belas tingen zyn door den commissaris der Koningin in de provincie Zuidholland voor de gemeente Aarlanderveen benoemd de heeren W. Niekerk en J. H. Ruting. Do heer W. J. Mansholt te Westpolder, gemeente Ulrum, is benoemd tot Ryksland- bouwleeraar, terwyi hy zich zal hebben te vestigen te Dordrecht. Namens den Minister verzoekt de commissaris der Koningin deze benoeming zooveel doenlyk ter kennisse te breDgen van de landbouwende bevolking. Te Ter-Aar heeft de zeereerw, heer pastoor G. Van Dyk, onder vele biyken van belangstelling den dag herdacht, dat by 40 jaren onafgebroken in die parochie als geeste- ïyke arbeidde. De feestviering beperkte zich hoofdzakelyk op kerkelyk gebied. De kerk was dan ook tot dit doel prachtig versierd en vele menschen van daar en elders waren samengekomen om den dienst, welke door den jubilaris zelf is opgedragen, in tegenwoordig heid van vele geestelyken by te wonen. Dos namiddags werd den jubilaris door kinderen der R.-K. school een serenade gebracht, ter wijl byna uit alle woningen werd gevlagd. Aan de armen der parochie is brood uitge deeld, terwyl de kinderen der R.-K. school deze week getracteerd worden. De gemeenteraad te 's-Gravenhage hield gisternamiddag eene vergadering, welke weder werd bygewoond door den wethouder dr. Monton, die eenige wekeD buiten de gemeente vertoefde tot het ondergaan eener heelkundige operatie. Nu het onteigenings-proces voor do gron den, benooiigd voor de Laakhaven, beëindigd 8cbynt, i3 de daarvoor op de begrooting ge plaatste memoriepost op 400,000 uitgetrok ken. Tot bestryding zoo noodig van die uit gaaf kreeg do gemeente dadeiyk de beschik king over de tweede reeks der geldleening van ten hoogste dr e millioen gulden. De wethouder van financiën deelde mede, dat voor die serie is ingeschreven te 's-Graven hage 1,345,000, te Amsterdam ƒ290,000, te zamen 1,635,000, of tegen een koers variëerende tusschen 92'/4 tot 100 pet. Op voorstel van B. en Ws, bepaalde de Raad den koers van gunning op 94!/b pet. voor 535 obligatiën van 1000 en besloot verder dé 465 overige obligatiën geheel of gedeelteiyk te plaatsen tot een koers van minstens 94 l/s. Na een geheime zitting van enkele minuten werden ten overstaan van het publiek de verdere onderwerpen van den oproepingsbrief, alio van zuiver plaatseiyken aard afgedaan. Ü3 aan den voet der agenda geplaatste mededeeling omtrent de aanneming door het Ned. Tooneel van de voorwaarden voor de exploitatie van den schouwburg gaf tot geener lei verzoek om inlichtingen aanleiding. De Raad beaoemde tot leerares aan de H. B.-S. voor meisjes mej. O. J. Walther, aldaar en gaf ook de drie open plaatsen van hoofd eener openbare school aan drie Haagsche onderwijzers, de heerenG. Smelt, K. Baars „Inderdaad, dat zou kunnen zyn!" riep hy toestemmend. „Ik zal het eens probeeren." Cribbage ging oDmiddeliyk aan het werk en behandelde een vierelpond thee precies als spinazie, terwyl hy de Chineesche groente ook met sneetjes van gekookte eieren ver sierde. Daarop zette hy zich met vrouw en dochter aan tafel, om het vreemde nieuwe gerecht te proeven. Zooals te begrypen is, smaakte het afschuwelyk. „Zoo iets kan je onmogeiyk aan zyn majesteit en diens hooge gasten voorzetten," meende zyn vrouw verschrikt. „Wee myi" kreunde de ongelukkige hof- kok wanhopig, „Als spinazie gaat het niet. Maar hoe dan?" En hy begon de weinige haartjes, die zyn kalen schedel nog sierden, uit te trekken. Er werd geklopt en direct daarna kwam Jocelyn Rank binnen, die na zyn gelukkige aankomst, onmiddeliyk van Londen naar Windsor gesneld was. Hy werd door David Cribbage niet juist vriendeiyk ontvangen. Afra echter gloeide van vreugde toen zy hem zag. Men sprak over allerlei zaken. Jocelyn ver telde van zyn wederwaardigheden in Nederland. „Wat voor zaak wilt gy eigenlyk begin nen?" vroeg Cribbage. „Een theezaak,4' antwoordde de jonge man. „Daar is bepaald veel geld mee te verdienen." „Zyt gy met thee bekend, be6te Rank?" riep de hof kok zeer opgewonden. en J. Velthuizen. Als 4de-klasse onderwyzers werden van elders gekozen de onderwyzers G. Middelburg, te MonsterH. A. Betrem, te Hazerswoude; J D. Krygsman, te Roon, en D. Kos, te Dordrecht. Op ruim 70-jarigen leeftyd is te 's Gra- venhage overleden de heer J. Yan Stralen, een man, die op verschillend gebied nuttig werkzaam is geweest voor die gemeente en voor andere belangen. Van 4 Februari 1868 tot 6 Sept. 1887 mocht hy als lid van den gemeenteraad het vertrouwen der burgery genieten en in dat tydvak was hy gedurende tien jaren, van 1877 tot 1887, wethouder, belast met het beheer der plaatseiyke werken. Als technicus bevond hy zich in die betrek king volkomen op zyn plaats en onder de groote werken, die onder zyn bestuur van die afdeeling tot stand kwamen, behoort het ver- verschingskanaal naar zee. Hy was hoogheemraad van Delfland, aan de werkzaamheden van welk waterschap hy vooral na aftreding als wethouder en raadslid een yverig aandeel nam en in welk college zyne adviezen groote waarde hadden met het oog op de vele aanrakingen van Delfland met de gemeente Den Haag, wier behoeften en belangen Van Stralen uit zyn vroegeren werkkring zoo goed kende. De heer Van Stralen was vroeger ver scheidene jaren luitenant-kolonel-commandant der schuttery aldaar en de aangelegenbeden van land- en tuinbouw, vooral van de bloemen teelt, vonden in hem een belangstellend be vorderaar, waartoe hy in de daarvoor bestemde vereenigingen of ccrporatiën krachtig mede werkte, o. a. in de afdeeling 's Gravenhage van de Bollandsche Maatschappy van Landbouw. Een reorganisatie plan van de antirev. kie8vereemging „Nederland en Oranje" te 's-Gravenhage, ontworpen door de heeren Joh. Krap ©n H. De Wilde, komt in hoofdzaak hierop neer: In ieder district vormen de aldaar wonende leden van „Nederland en Oranje" een zslf- staodigekiesvereemging, met een eigen bestuur. De drre distnets-vereemgingen zullen naar het district den naam hebben van: de districts- vereenigiug Nederland en Oranje I, II on III. Deze districts-vereonigingen treden in alles, behalve In wat betreft het vaststellen van principieele element voor de actie by de stembus, geheel zelfstandig ep. De kiesvereeniging „Nederland en Oranje", bestaande uit de drie kiesverenigingen, blyft bestaan als „centrale vereeniging". Zy heeft in hoofdzaak te zorgen voor de propaganda der beginselen, voor het vaststellen van de gedragslijn zoo voor de Kamerstembus als voor de provinciale en gemeenteraadsverkie zingen. Do tot kapitein bevorderde lste luit. G. A. v. Driel van do inf. wordt in zyn nieuwen rang belast met het bevel over eene compagnie van het 5de bat. 6de reg. inf. in garnizoen te Geertruidenberg. Voorts zyn de by het reg. greD. en jagers overgeplaatste lste luit. A. F. Van Spengler en J. P. A. Van Weeren, laatstgenoemde met ingang van 1 Nov. a. s. bestemd om te worden ingedeeld by de batal jons jagers. „Ja, meneer, dat zou ik meenenl Dat heb ik in Amsterdam grondig geleerd." „Dan zyt gy myn redder 1 Gy zult my uit de verlegenheid, uit den nood helpen. Zyn majesteit beeft thee uit Holland gekregen; van avond moet zy gepresenteerd worden, dat is zyn bevel; maar ik weet niet, hoe ze toebereid moet worden I als spinazie gaat het niet." „Als spinazie?" „Zoo heb ik het zooeven geprobeerd." Jocelyn barstte in een schaterlach uit. „Maar thee ie toch geen groente 1" riep hy. „Geen groente? En wat dan?" „Een aromatische drank." „Ik val uit de wolken l" „De toebereiding is heel eenvoudig. Men doet een hoeveelheid theebladen in een kan en giet er kokend water op. Het afgietsel is dan de drank. Hy wordt na vyf minuten door een fijne zeef afgegoten en gepresenteerd. Wie er van houdt, kan er suiker of hoDiog of ook wel room in doen." „Dat is dus de juiste toebereiding?" Ja." „Nu, de hemel zy gedankt, dat gy juist op tyd gekomen zyt, om my in te lichten. Anders had ik my vreeseiyk kunnen blameeren." „Sta my toe, dat ik een weinig thee zet I" „Met bet grootste genoegen I" Jocelyn zette thee naar de beste Holland- sche methode. Zy werd geproefd en vond algemeenen byval. De heer V. Franck, luit.-kol. der dd. schuttery te 's-Gravénhage, heeft, volgens het „Dagbl.", zyn eervol ontslag als zoodanig aangevraagd. Thans is ieder reg. inf. voorzien van circa 3000 der nieuwe geweren model 1895. Achtereenvolgens zal nu ieder regiment worden voorzien van den geheelen benoodigden voor raad en wel in de volgorde: 3de, 6de, 2de, lste, 5de, 88te reg., gren. en jagers, 4de, 7de reg., instructie-bataljon, Koloniaal Werfdepët en algemeen Depót van Discipline. Aan den heer De Savornin Lohman is op verzoek eervol ontslag verleend als pro fessor aan de Vrye Universiteit, terwyl de briefwisseling tusschen dezen oud-hoogleeraar en directeuren zal worden openbaar gemaakt. Te Heesch, waar hy vroeger burge meester was, is overleden de heer T. Wolters, die gedurende tal van jaren lid was van de Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant. Te Leeuwarden is na een langdurig ïyden overleden de heer G. H. De Bock, loeraar in de Fransche taal aan de H. B.-S. sedert 1886. Zyn dood is een hoogst gevoelig ver lies voor deze inrichting. Door zyne kennis en door zyn karakter was hy geacht en be mind by het leeraarspersoneel en by de leer lingen. De heer D. Wolbers, sinds 1853 ont vanger der gemeente Heemstede en vroeger ook gemeente secretaris, is gisternacht over leden. Hy had dezer dagen eervol ontslag uit zyn betrekking gevraagd. De aanbeveling voor gemeente-ontvanger bestaat uit de heeren A. G. A. baron Collot d'Escury, secretaris, en G. L. A. C. Hees. Zooals in ons vorig nummer is gemeld, werd gisteren door de Prov. Staten van Noord- Brabant met 34 van de 57 stemmen tot lid der Eerste Kamer gekozen Mr. Van den Biesen, te Ginneken. By' deze verkiezing bekwamen nog jhr. P. J. J. S. M. Van der Does de Willebois, burge meester van '8-Hertogenbosch en lid der Staten voor Tilburg, en mr. A. J. F. Verheyen van Estvelt, kantonrechter te Boksmeer, oud lid der Staten, respectieveiyk 8 en 11 stem men. Binnenkort wordt de kapitein A. F. A. Huberts, van het 2de reg. inf. te's-Hertogen- bosch, bevorderd tot majoor. De zilveren eerepenning, het accessit aan den wedstryd in de beeldhouwkunst, uitge schreven door de Ryks academie van beelden de kunsten te Amsterdam, is dit jaar toege kend aan den heer J. C. Wieneke, van Ooster beek. Dr. J. Cannegieter Rzn., predikant by de Ned.-Herv. gemeente te Tzummarum, heeft na ruim 51 jarige evangeliebediening tegen 1 Januari 1897 een eervol emeritaat aangevraagd. Door den minister van koloniën zyn de heeren J W. Tissot van Patot en K. M. Van Weel gesteld ter beschikking van den gouver neur-generaal van Nederlandsch Indië, om te worden benoemd tot derden stuurman by de gouvernements-marine daar te lande. De Koningin-Weduwe, Regentes, heeft den 12den dezer de terugroepingsbrieven ont vangen van sir Horace Rumbold, als buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister van „Met zulk een heerlyk riekenden drank zal ik stellig van avond by het hof eer inleggen," riep Cribbage verheugd, „beter in elk geval dan met myn thee-spinazie." Hy wérd steeds vriendeiyker jegens den jongen man. Hy noodigde hem zelfs uit, eenige dagen in Windsor te blyven. Jocelyn gaf daarop nadere inlichtingen over de onderneming, die hy het plan had op te richten. Hy had voor eenige duizenden guldens thee te Amsterdam gekocht en naar Engeland meegenomen. Te Londen wilde hy een thee lokaal stichten en daaraan een theehandel verbinden. Als de nieuwe drank aan bet hof beviel en daardoor bekend werd, moest zyn plan bepaald gelukken. Dat was ook Crib- bage'8 meening. „Ik geloof ook, dat je daarmede geluk zult hebben," zeide Afra tot den geliefde. „O, je droomen gaan heerlyk in vervulling I Uit Nederland breng je het geluk mee naar huis!" Des avonds vierde David Cribbage een schoonen triumf. De thee, die hy zyn majesteit en diens uitgelezen gezelschap liet drinken, beviel byzonder goed. De koning liet hem roepen en zeide tot hem„Dat hebt ge uitstekend gedaan, meester Cribbagel Uw thee is beter geslaagd dan die, welke ik voor eenigen tyd in Den Haag en in Scbeveningen gedronken hebt." Stralend van vreugde, begaf de hof kok zich naar zyn woning, waar Jocelyn zich nog H. M. de koningin van Groot-Britanniè cn Ierland by het Nederlandsche Hof. S'.s. Ct - Als opvolger van mgr. Lorenzelli, die benoemd is tot nuntius te München, is als Pauseiyk Internuntius bier te lande, naar de „Res.-Bode" mededeelt, mgr. Tanassi aange wezen. - Maandag-avond zal in „Musis Sacrum" te Arnhem eene samenkomst plaats hebben, utigeschreven door een veertiental vakver- eenigingen, waarin de heeren C. V. Gerritsen en Troelstra spreken zullen over het nut en de noodzakeiykbeid van Staatspensionneering. Onvoorziene omstandigheden voorbehou den, zal de plechtige opening van de brand weer-tentoonstelling te Rotterdam op 28 dezer geschieden door den burgemeester den heer, F. B. 's Jacob. Het stoomschip „Edam" vertrok 13 Oct. van Amsterdam naar Nieuw-York; de „P. Caland," van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde 13 Oct. Lizard; de „Schiedam" arriveerde 13 Oct. van Amsterdam te Nieuw- York; de „Lawoe," van Rotterdam naar Batavia, vertrok 13 Oct. van Southampton. TWEEDE HA91EB. Invoering der nieuwe Personeele Belasting. By het afdeelingsonderzoek van deze in voeringswet waren vele leden ontstemd wegens de lofrede, dia de minister in de toelichting had gehouden op de verbeteringen die het nieuwe Personeel met zich zal brengen. Men achtte die lofrede misplaatst en nutteloos, daar na de aanneming der wet het debat over hare verdiensten is gesloten. Thans was alleen de vraag of de invoering opportuun was. Tegenstanders der nieuwe wet ver klaarden alleen uit eerbied voor de gevallen beslissing niet opnieuw hun bezwaren te zullen uiteenzetten. Verschillende bezwaren werden geopperd tegen de invoering. De redenen tot uitstel daarvan, hadden nog niet opgehouden te be staan. Het amendement Vermeulen Kolkman wilde het in werking-treden afhanktiyk stellen van de opschortende voorwaarde dat vooraf nieuwe grondslagen voor de geraeente-financiöa zouden zyn vastgesteld. Deze voorwaarde is intusschen nog niet vervuld. Wel zyn wets ontwerpen ingediend tot regeling van do ge- meenteiyke financiëele verhoudingen, maar óf en wanneer ze zullen worden aangeno nen is vooralsnog geheel onzeker. Door aanneming van dit ontwerp zou de Kamer haar vryhoil prysgeven om de gemeente-financiên op ge- wyzigde grondslagen te vestigen. Andere leden bestreden dit. In het gewyzigd amendt.-Vermeulen-Kolkman wordt van rege ling der gemeente-financiën niet meer ge waagd. De vraag is thans alleen of men den tyd voor invoering gekomen acht. Boven dien bleef de wetgever vry om ook na deze invoering de opbrengst van het Personeel aan de gemeenten af te staan. Verder werd er dezerzyds op gewezen, dat men thans de inzichten der Regoering kent, dat thans de kieswet is aangenomen, en eindelyk dat thans een bepaald voorstel is gedaan omtrent de tegemoetkoming aan de gemeenten in afwach ting van de herziening der gemeente-financiën. Altemaal omstandigheden dia thans d6n bevond, en vertelde, welke eer hem weder varen was. En met geestdrift riep hy uit: „Bravo, jonge man, gy zyt de bewerker van myn geluk. Hoe kan ik u daarvoor myne dankbaarheid bewyzen?" „Gy weet het wel, meneer," antwoordde Jocelyn. „Door my uw dochter tot vrouw to gevenl" „Het zy zool" sprak David Cribbage plechtig. „Neem haar! Ik geef met vreugde myn toestemming tot dit verbond en wensch jou en myn lieve Afra veel geluk en heil en zegen l" De verloving had plaats, kort daarna de bruiloft. Ook de speculatie van Jocelyn Rank, die het eerste theelokaal en den eersten thee handel te Londen oprichtte, had het besto resultaat. Aan het hof was nameiyk de Chineescho drank in de mode gekomen; van daar kwam hy weldra in de mode by de voornamen. Er ontstond dus veel vraag naar het artikel. Eu alleen Jocelyn Rank had het te koop en maakte dus prachtige zaken. Eerst na ettelyke jaren, toen hy reeds ryk geworden was, kreeg hy concurrenten. Op die wyze werd het theedrinken iri Engeland ingevoerd, in het land, waar nu meer thee gedronken wordt dan ergens anders, alleen China zelf en misschien ook Rusland uitgezonderd.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1