N°. 11237 Maandas; 13 October. A0.1396 jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH BA&BIAD. PRIJS DEZER COUTtAITT: Yoor Leidon per 3 maanden. i 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommom0.05. FBUS DER ADVERTENTTËN: Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt /"0.05 berekend. Dit nommcr bestaat uit TIER Bladen. Eerste Blad. Leiden, 10 October. Naar wij met leedwezen vernemen, kunnen de vijf concerten, strijkorkest met solisten, die de heer Kriens zich had voorgesteld, met het onder zijn directie staande stedelijk muziekcorps van Haarlem, dezen winter op „Zomerzorg", alhier te geven, wegens onvol doende deelneming niet doorgaan. Maandag en volgende dagen zal hier ter stede een collecte worden gehouden vanwege de vereeniging„Het Vaderland getrouw", beschermheer luit.-generaal J. A. Vetter, com mandant van het N.-I. leger. Leze collecte verdient ongetwijfeld bijzondere aanbeveling, daar de opbrengst moet dienen ten behoeve der weduwen en weezen van Oud-stryders van de zee- en landmacht in Ned.-Indië. Voor hen, die voor de wetswijziging van 1877 op pensioen worden gesteld, is in derdaad een toelage niet ongewenscht, en op het Nederlandscho volk rust ongetwijfeld de plicht, te zorgen dat de weduwen en weezen van hen, die hun leven waagden voor de eer der Nederlandsche vlag in onze overzeesche bezittingen en daarbij dikwijls hun gezond heid inboetten, geen gebrek lijden. Wij bevelen dus deze collecte in aller aan dacht aan. In het afgeloopen derde kwartaal zijn 75 jongens in dienst getreden bij de Kweek school voor de zeevaart te Leiden. In 't geheel hebben zich gedurende dien tijd 296 jongens voor dienstneming aangomeld, doch 221 van hen werden geneeskundig afgekeurd. De Engelsche mail met berichteD uit Batavia wordt hedenavond alhier verwacht. In de zaïl van het Ambachtshuis te Voorschoten, had Donderdagavond omhalfacht de aangekondigde voordracht plaats van den heer Balfoort, den luitenant voor het reserve kader te Leiden, over de taak van volk en leger bij de landsverdediging en in verband daarmede don aard en de bestemming der instelling van het reservekader. De voordracht werd door een talrijk publiek bijgewoond, waarbij o. a. werd opgemerkt de hoofdofficier voor het reserve-kader, de heer Gevers Leuven. De bijeenkomst werd geopend met een woord van welkom aan de aanwezigen door den voorzitter van de commissie, die zich had gevormd om de voordracht to organiseeren, den heer Vernède, burgemeester. Met hem waren aan de bestuurstafel gezeten de leden der commissie, de heeren: dr. v. d. Hom v. d. Bos, Schoor en Van Kempen. Vervolgens hield de spreker een boeiende en belangwekkende voor racht, die met de grootste belangstelling werd gevolgd en waarin hij uiteenzette, dat de verdediging van bet vaderland een volksgoed moest worden. Met tal van voorbeelden, aan de geschiedenis ont leend, toonde hjj aan dat een volk, dat niet onderworpen wil wordeD, onoverwinnelijk is en wol tijdelijk ten onder kan worden gebracht, maar zich toch altijd weder opricht. Hjj waar schuwde tegen het streven der anti-militaii isten en van de voorstanders van den Vredebond en wilde den Nederlandschen Leeuw niet tot een s- haap of wezel verlaagd zien. De keurige rede van den spreker tot in bijzonderheden na te gaan zou ons te ver voeren; genoeg zij het aan te stippen dathy aan het slot over de verplichtingen en voor deelen sprak, verbonden aan dienstneming by het Reservekader, een instelling door de oprichting waarvan aan het meer ontwikkeld deel der natie ieder voorwendsel was ontno men om niet in het leger te willen dienen. Na hot einde van zyn rede viel den spreker een langdurig applaus ten deel. Er had nog eenig debat plaats, waarna de Voor zitter de bijeenkomst sloot onder dankbetui ging aan den heer Balfoort en met den wensch, dat de door hem ontwikkelde denkbeelden ingang mochten vinden tot heil van het vaderland. Volgens art. 1 en 2 der nieuwe Kieswet zal te Ter Aar, ten aanzien van woning, huur en inkomen, om kiezer te worden, worden vereischt: een minimum huishuur van 1 per week, of een inkomen van minstens/"300 per jaar. Voor de berekening van dit inkomen worden gerekend: vrye woning of inwoning of f 37.50, vrije kost en inwoning of 200, enkel vrije kost of 162.50. Overigens komt alleen geld in aanmerking. Donderdag 8 October jl. heeft de eerw. heer G. Van Dyk, pastoor in de gemeente Ter-Aar, onder vele blyken van belangstelling den dag herdacht, dat hy veertig jaren achtereenvolgens in de parochie als geesteiyke is werkzaam geweest. De feestviering van dien dag beperkte zich hoofdzakeiyk op kerkeiyk gebied. De kerk was dan ook in feestgewaad gehuld en oen menigte menschen was zoowel van buiten als van binnen de gemeente des morgens samengekomen, om den dienst in de kerk, welke door den jubilaris zelf is opgedragen in tegenwoordigheid van tal van heeren geestelyken, by te wonen. D03 middags ongeveer te éón uur is door de kinderen van de Roomsch-Katholieke school den jubilaris een serenade gebracht. Van vele woningen wappsrde de driekleur. Men schryft ons uit Bodegraven: Door het gestadig toenemen van het getal leerlin gen is de openbare school alhier te klein ge worden, zoodat by het begin dezer maand enkele nieuwe leerlingen niet konden worden toegelaten. Er zullen dus middelen in het werk moeten gesteld worden, om in dit euvel te voorzien. In de kolfbaan van den heer Van Benten alhier hield de sociëteit „Concordia" haar jaar- lykschen kolfwedstryd. Prys, premie en poedel- prys werden respectievoiyk behaald door de heeren dr. C. Dekker, H. Le Coultre en Douwes Dekker Jr.. „De (gele) Kroniek" bevat het volgende van Jan Veth onder het hoofdje: „Behoud van de Haagsche Driejaarlyksche." „Nadat er in de dagbladpers al aardig wat woorden over vuil gemaakt waren, heeft de Haagsche Raad zich nog weer eens in een verwarde bespreking over de zaak begeven, en ten slotte met een brooze meerderheid de Haagsche Driejaarlyksche tentoonstelling tot voortleven veroordeeld. Uit de verzekering dat vier en twintig in een jaar binnon Den Haag gehouden tentoonstellingen batige saldo's opleverden, (terwyi het bekend is dat de Drie- jaarltkscho in den laatsten tyd een deficit liet) werd door een voorstander van het be houd een zeker wat zonderling argument voor zyn meening gesmeed. Want ofschoon het bewys dus daar is dat de gemeente in deze met geringer succes dan ieder ander handelt, en met steed3 geringer succes, het aantal bezoekers was den laatsten keer min dan een vierde van twaalf jaar geleden! laat men den veelbesproken patient, zonder zelfs voorshands biyk te geven van plannen om hem nog eens op te lappen, met den dood in de sokken maar rondloopen. Want waariyk, al willen de Heeren nu nog van geen begraven hooren, het in den Haagschen Raad gevoerde debat zelf laat ten slotte geen twyfel over, of het opheffen van deze onstich- teiyke offlciëele bazaars moet voortaan nog slechts als een quaestie van tyd worden be schouwd." Heden is de Staatscommissie voor de pensioen verzekering van werklieden ander maal in algeraeene vergadering in het gebouw van het departement van waterstaat, handel en nyverheid byeengekomen. Wy vernemen dat daarin het nemen eener beslissing omtrent de vraag der al of niet verplichte pensioenverzekering der arbeiders verwacht werd. HH. MM. do Koningin en de Koningin- Regentes hebben eene som van ƒ300 doen toekomen aan de commissie te Driel, by Arnhem, welke, blykens eene oproeping in de couranten, gelden tracht byeen te brengen tot leniging van een groote ramp, die in Juli 11. genoemdo gemeente heeft getroffen door een windhoos, en in Augustus d. a. v. door een hagelslag, welke de te velde staande tabak geheel vernietigde. Het afdeelingsonderzoek der Staatsbe groting is gisteren in de Tweede Kamer beëindigd. By beschikking van den minister van Waterstaat, H. en N. is benoemd tot buitenge woon opzichter by de verbetering van den Nederryn en de Lek de heer J. de Keuning, te Dordrecht. Uit Den Haag wordt gemeld, dat het Duitsch operette gezelschap, waarvan de heer Saalbom de artistieke leioing heeft, gisteravond met uitbundig succes „der Bettelstudent" op het tooneel in den Dierentuin gespeeld heeft. De heer Mart. Bouman te Gouda, com ponist van de opera „de Tempeliers," die voor eenigen tyd met succes aldaar als concertstuk werd uitgevoerd, is ernstig ziek, zoodat hy vooreerst zyne werkzaamheden niet zal kunnen verrichten. Zyne piano lessen aan de stede- ïyke muziekschool te 's-Gravenhage zullen waar8chgniyk tydeiyk worden waargenomen door de heeren Beusekamp en Van Zutphen, daar de onderhandelingen met den heer Henri Völlmar te 's Gravenhage niet tot een resultaat hebben kunnen leiden. Blykens het jaarverslag der „Vereeni ging tot Christeiyke verzorging van krank zinnigen en zenuwiyders in Nederland worden in de gestichten Dennenoord, Bloemendaal en Veldwyk thms verpleegd 800 personen, welk getal eerlang tot 1000 zal worden opgevoerd. Op Dennenoord zyn eenige plaatsen voor mannen beschikbaar. Naar het „Hbl." meldt, wil de heer Treub, vóór zyn aftreden als_ wethouder te Amsterdam, van nog een groote quaestie, voor zooveel van hem afhangt, een oplosing voordragen. Weldra zal nameiyk over de gas- quaestie het rapport verschynen, waarvan de slotsom is: exploitatie der gasfabrieken door de Gemeente. Met het overnemen van het be- dryf der „Imperial" is een som van 18 mil- lioen gulden gemoeid. De heer E. G. C. De Groot van EmbdeD, burgemeester van Boskoop, heoft nameDS die gemeente aan de Koninklyke Bibliotheek ten geschenke aangeboden de vyf bieronder ver melde boekjes, uit het midden dtr 16de eeuw, welke in het voorjaar van 1896, by het af breken van den kerktoren te Boskoop, in een steen gemetseld waren gevonden: 1°. Een profitelyck en troostelyck Boecxken van den Gheloove ende Hoope (omstreeks 1540 gedrukt). 2°. Bekentenisse of Beiydenisse des Gheloofs (Ghedruckt Anno 1566). 3°. Catechismus ofte onderwysinghe in de Christelicke Leere (Heidelbergsche Catechis mus) Ghedruckt Anno 1566. 4 Sommige Psalmen ende ander ghe- sanghen die men in die Christen Ghemeynte in den Nederlanden i* gebruyekende. (Psalm- botkje ten gebruike by de geuzenpreekt.) Anno 1566. 5°. (Titel van het tweede gedeelte[de titel van het eerste gedeelte is door een insect weggeknaagd] Geistlike leder und gesenge van fromen Christen gemaket, welckere nicht ym Wittenbergschen Sangbökelein stan (Ghedrückt tho Wesell 1544). Voor dit geschenk is de dank der Regeering betuigd aan den gemeenteraad van Boskoop. By art. 14 der Faillissementswet wordt aan de griffiers by de Rechtbanken de ver plichting opgelegd om van elke faillietverkla ring onverwyld kennis te geven aan de admi nistratie der posteryen en der telegraphie. Het is den minister van justitie gebleken dat niet door alle griffiers aan die verplich ting op gelyke wyze uitvoering wordt gege ven. Terwyl door sommigen hunner de ken nisgeving wordt gericht tot het Hoofdbestuur der posteryen en telegraphie, richten andere griffiers haar rechtstreeks aan het postkan toor en het telegraafkantoor van de woon plaats des gefailleerden. Daar uit de bewoordingen der wet evenmin, als uit hare geschiedenis blykt op welke dier beide wyzen aan genoemde verplichting moet worden voldaan en eene kennisgeving recht streeks aan het postkantoor en het telegraaf kantoor, waaron ter de woonplaats dos gefail leerden ressorteert, hem voorkomt het best te beantwoorden aan het blyjeeas art. 99 der genoemde wet beoogde doel, scbynt het hem raadzaam dat voortaan door alle griffiers ook op die wyze aan gomelde hunne verplichting worde voldaan en heelt hy dit in eene cir culaire aan de procureurs-generaal by de ge rechtshoven medegedeeld ter kennisgeving aan de gritfiers by de Rechtbanken. Alleen dan wanneer de gefailleerde hier te lande geene woonplaats heeft, zal de kennis geving bebooren te worden gericht tot het Hoofdbestuur der posteryen en telegraphie. Gistermorgen per sneltrein van 9 u. 3 m. vertrok van Apeldoorn H. M. de Koningin- Regentes met H. D. H. Prinses van Bentheim met hare gouvernante en vergezeld van de Hofdame baronesse Van Ittersum en den kamerheer baron Taets Van Amerongen, ten einde een bezoek aan den Vorst en de Vorstin van Bentheim Steinfurt te brengen. Aan het station waren ter uitgeleide aanwezig de burgemeester van Apeldoorn en de opper stalmeester baron Bentinck. Vorst Alexis van BentheimSteinfurt wachtte de gast aan het station te Burgstein- furt op. Het station en de stad waren ver sierd. Prins Karei en prinses Elisabeth van Waldeck bevonden zich ook te Burgsteinfurt. Om 5 u. 17 m. keerde H. M. de Regentes -naar Nederland terug en kwam om 6 u. 43 m. te Apeldoorn aan. De trein werd door den adjunct-inspecteur, den heer W. D. F. Meyer, begeleid. De heer Commissaris der Koningin de zer provincie heeft tot zetters van 's Ryks directe belastingen voor de gemeente Ter Aar benoemd de heeren W. F. Visser en P. Vink. Tot zetters der directe belastingen in de gemeente Lisse zyn benoemd de heeren A. Moolenaar en J. Barnhoorn. Te Katwyk zyn benoemd, de heeren L. A. v. Mels en M. v. Egmond. Te Bodegrave zyn de heeren W. P. Brunt en K. Douwes Dekker benoemd. De loting voor de nationale militie zal voor Rynsburg plaats hebben te Katwyk op den löden October. Te Groningen hebben zich voor de acte vrye- en ordeoefeningen der gymnastiek 54 vrouwelyke en 21 manneiyke candidaten aan gemeld. Voor de houders van kilometer-boekjes is bet zeker niet overbodig te weten dat de verrekening van een overschot aan onge bruikte kilometers op geen andere wyze plaats heeft dan door overbrenging in een nieuw boekje; de geldswaarde van een zoodanig over schot wordt dus niet aan den houder van het boekje uitbetaald, en evenmin wordt die gelds waarde b. v. by het nemen van een gewone plaatskaart in mindering gebracht. Ook wordt bypassing in geld voor ontbrekende kilometers niet toegestaan. Het vervoer op denzelfden dag heen en terug in de derde klasse der Staatsspoorweg- treinen van gezelschappen schoolkinderen, reizende onder geleide van onderwyzers of onderwyzeressen, goschiedt onafhankeiyk van den leeftyd der kinderen, tegen betaling van éénmaal de enkele reisvrdcht voor twee kin deren of één geleider. In dit geval worden dus ook kinderen, ouder dan 10 jaren, tegen verminderd tarief vervoerd. Er heeft zich een commissie gevormd om vanwege het personeel der zeemacht een gedenktötken op te richten ter eere van den onlangs overleden gep. schout-by-nacht H. A. Stakman Bosse. De commissie van uitvoering bestaat uit de heeren: H. A. De Smit van den Broecke, voorzitter; H. A. Schippers, penningmeester (Riouwstraat 85); F. H. L. Roessingh van Iterson, secretaris, allen te 's-Gravenhage. Naar de „Noord Brab." uit zeer goede bron verneemt, wenscht mr. Th. J. M. Smits v. Oyen niet in aanmerking te komen voor het lidmaatschap der Eerste Kamer en wordt in de plaats van hem als candidaat genoemd mr. A. Verheyen van Est velt, kantonrechter te Boksmeer. Uit by de beste bron ingewonnen in lichtingen blykt, dat de mededeeling, dat de heer Van Kerkwyk mede besloten heeft zich by de Kamerverkiezing niet weer voor het lidmaatschap beschikbaar te stellen, onjuist is. De heer Van Kerkwyk heeft niet het voor nemen zich aan eene eventueele candidatuur, mocht men haar op nieuw wenschelyk oor- deelen, te onttrekken. De studiën van H. M. de Koningin zyn thans zoo ver gevorderd, dat haar gouverneur, dr. Salverda de Grave, aan het einde dezer maand zyne leerlinge gaat verlaten en zich te Leiden als docent gaat vestigen. (Tel.) Men deelt thans mede, dat de Kon. Vereniging „Het Nederlandsch Tooneel" met het Gemeentebestuur van Den Haag tot over eenstemming is gekomen omtrent de voor waarden van verpachting van den Stedelijken schouwburg en zich thans bereid heeft ver klaard do exploitatie voor de speeljaren 1897/1901 op zich to nemen. Door Gedep. Staten is aan debetrokken gemeenten ingediend een gewyzigd ontwerp van wet tot grensverandering van Delft c. a. Het gedeelte der dwarskade onder Vryenban zou nu gevoegd worden by Nootdorp eu de Rotterdamsche Weg tot aan de Zweth, vroe ger voorgesteld by Pynacker te voeger, komt nu geheel by Delft. De burgemeester van Werkendam, de heer J. Verhagen, heeft tegen 1 Nov. b. als zoodanig ontslag aangevraagd. Met algemeene stemmen is te Gouda benoemd tot leeraar in de natuurk. enz., aan het gymnasium, de heer W. Ph. Lindner te Arnhem. De heer J. A. v. d. Broek, loctor voor de geschiedenis van Ned.-Indië aan de Indi sche instelling te Delft, is door B. en W. voorgedragen om benoemd te worden tot hoog leeraar. Aangezien men nog altyd niet slagen kan in de benoeming van een directeur der H. B. S. te Hoorn, bevoegd en geroepen om onderricht te geven in de geschiedenis, heeft de gemeenteraad den heer I. G. de la Fontaine Verwey als tydeiyk leeraar benoemd op een maandelyksche toelage van f 125. De heer J. F. G. Boerlage, ingenieur- chemist, wonende te Nymegen, is benoemd tot assistent van het mineralogisch-geologisch laboratorium aan de universiteit te Genève en heeft die betrekking aangenomen. Aan de „Maatscbappy van Weldadigheid" te Frederiksoord is door wyien den heer W. D. Cramers, overleden 15 Sept. te Twel- loo, f 1000 vermaakt, vry van alle rechten en kosten. De Raad der gemeente Ede heeft beslo ten, zich tot de Regeering te wenden met het verzoek, een Rykstelegraafkantoor te vestigen in het dorp Ede. Op de begrooting voor 1897 is hiervoor een post uitgetrokken, en wel met het oog op hetgeen de eerste jaren door de gemeente moet worden bygepast. Tevens besloot de Raad met algemeene stemmen voor ƒ22,000 aan aandeelen te nemen in den ontworpen stoomtramweg Nykerk Barneveld Ede, zoodat thans met inbegrip van de ƒ34,000, door particulieren byeengebracht, het maatschappelyk kapitaal, groot 100,000, byeen is* Het stoomschip „Obdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 8 Oct. Wight; de „Soembing", van Java naar Rotterdam, passeerde 8 Oct. Sagres; de „General" arri veerde 8 Oct. van Hamburg en Amsterdam te Durban; de „Prinses Amalia", van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 10 Oct. te Padang. Gemengd Nieuws. Hedenavond na afloop derinauga- ratie van de nieuwe leden van het Leidscho studentencorps, welke plechtigheid om half- negen in den schouwburg begint, zal de met muziek en fakkellicht te houden optocht by gunstig weder den volgenden weg nemen: Oude Vest, Turfmarkt, Paardenstesg, Kort- Rapenburg, Noordeindsbrug, Rapenburg, Steen- schuur, Hbogewoerd, Watersteeg, Hooigracht, Bakkersteeg, Haarlemmerstraat, Paaraensteeg, Kort-Rapenburg, Breestraat, Hoogewoerd, Kraaierstraat, Nieuwe Ryn, Korenbeursbrug, Vischmarkt, Maarsmanssteeg, Breestraat langs de Sociëteit Minerva, Rapenburg, Steenschuur, Breestraat, Sociëteit. Op Zaterdag den 17den October a. s., zal des middags te 12 uren, in do open bare school te Roelof-Arendsveen, de gelegen heid zyn opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting. Op denzelfden dag en hetzelfde uur zal gelyke gelegenheid gegeven worden in de openbare school te Oude-Wetering, ter wijl dit te 3 uren des namiddags in de openbare schoollokalen te Nieuwe en Ryp- Wet.ering zal plaats hebben- Te Noor d wy kerb o ut viel gisteren het tweejarig zoontje van den landbouwer J. Wassenaar in de diopo wetering. Zyn driejarig broertje was by de hand genoeg om aanstonds zyn moeder te waarschuwen, die, aangekomen, niet aarzelde het knaapje na te springen en het geluk smaakte het van een anders gewis- sen dood te reddeüf Een „Spotlied". De „Haarl. Ct." deelt het volgende mede, dat een ingezetene der Spaarne8tad, nog wel een meester in de rechten, moet zyn overkomen. Hy hoorde in den laatsten tyd eenige werklieden, dia in den omtrek zyner woniDg aan den arbeid waren, voortdurend een lied zingen, waarin zyn naam werd genoemd. Altyd weer dat zelfde spotlied, waarin op smalend© wyze zyn naam werd uitgesproken, en dan ten slctte een refrein, waarvan het laatste woord, lang uitgerekt gezongen, luidde: Napoleonnn. De Haarlemmer kon ten slotte, het was to be- grypen, deze tergende spotterny niet langer verdragen. Hy begaf zich onverwachts midden onder de werklieden en sprak hun aldus toe „Wat jelui tegen my hebt, weet ik niet, maar laat hy, die het niet op my begrepen heeft, my liever een slag in het gezicht geven, dan voortdurend dat zelfde lied zingen. Dan weet ik ten minste wie myn tegenstander is." In stomme verbazing zagen de werklieden elkan der aan en betuigden niet de minste antipathio tegen hem te koesteren. Later sprak d6 verbolgen Haarlemmer den opzichter van het werk, en eensklaps hoorde hy weder het hateiyke lied, door do werk lieden aangeheven. „Daar heb je het nu, hoor maar hoe zy my'n naam uitschreeuwen", riep hy. De opzichter ontkende nu echter pertinent, een verklaring volgde en wat bleek nu? De werklieden zongen een doodonschul dig liedeke, dat in den laatsten tyd byzonder by hen in trek was. In dit liedje kwamen eenige woorden voor, welker klank veel ovor- eenkomst had met dien van den naam van onzen stadgenoot, en zoo was deze tot de meening gekomen, dat het werkvolk op hem een spotlied zong. Zyn wrok bedaarde ei. zonder eenige kwade bedoeling zingt nog altijd het werkvolk het refrein van bet liedje: „En 't schüld'looa bJood re.pt wrnafc: Naroi leonan".

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1