Zaterdag ÏO October. A°.189S tQourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 9 October. Feuilleton. De leerling ran den onden detective. N». 11236. rssr LEIDSCH DAG-BLAD. PBUS DEZER COURANT: Voor Leidon per 8 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommers l I f 1.10. PBUS DEH ADVEBTENTIÈN: Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17j. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.06 berekend. De afdeeling Leiden van den „Ned. R.-K. Volksbond" zal Maandag 12 October haar 2de jaarfeest vieren, door het geven van een uitvoering in de groote zaal der Stadszaal. Hare Majesteit de Koningin Regentes heeft aan eene commissie, welke zich te Am sterdam had gevormd tot het aanbieden van een huldeblijk aan Hare Majesteit Koningin "Wilhelmina by Hoogstderzelver meerderjarig heid, doen berichten, dat Hare Majesteiten met groote waardeering kennis namen van het voornemen der Commissie en op den hoog- sten prijs stelden de gevoelens van liefde voor Hare Majesteit de Koningin, waaraan de Com missie en allen, diö zich by haar aansloten, op deze wijze uiting wilden geven, doch dat Hare Majesteit beslist den wensch had uitge sproken, dat Haar by de aanvaarding der gewichtige taak, welke Hare Majesteit wacht, geene geschenken mochten worden aangeboden. Hare Majesteit deed aan de Commissie mede- deelen, dat, hoewel Hoogstdezelve hoopte dat van de aanbieding van geschen ken bij die gelegenheid geheel zoude worden afgezien, Hare Majesteit echter nimmer zou vergeten, dat daartoe het voor nemen by de Commissie en by anderen had bestaan en Hoogstdezelve daarvoor steeds dankbaar zou blyven. Het is bekend, dat Hare Majesteit de Ko ningin-Regentes slechts toegaf aan het denk beeld in het jaar 1898 een huldebiyk te aan vaarden, onder voorbehoud dat de aan Hare Majesteit te brengen hulde niet zou bestaan in de aanbieding van een stoffelijk geschenk, maar dat die hulde óp eenigerlei wyze zou kuDnen ten goede komen aan de bevordering van een liefdadig doel. Door kerkvoogden en notabelen der Ned.- Herv. gemeente te Woubrugge, werd gisteren aanbesteed, het afbreken der oude en het bouwen eener nieuwe pastorie. Na opening der biljetten bleek het minst te zyn ingeschreven voor: timmerwerk door den heer C. Stigter voor ƒ2410; metselwerk door den heer W. Strookman voor ƒ3158; verf- en glaswerk door den heer Th. M. Niemantsverdriet voor 522.50; smMswerk door den heer J. Wiethoff voor 295, alzoo te zamen voor 6,385.50. De gunning is nog niet geschied. Op eene herhaalde oproeping van sollici tanten naar de vaceerende onderwyzers-be- trekking aan de openbare lagere school van Benthuizen (traktement ƒ600) hebben er zich slechts drie aangemeld. De heer G. Visser, candidaat tot den B. Dienst te Nymegen, heeft zich thans be roepbaar gesteld. Te 's Gravenbage is overleden de gepen- sionneerde 1ste luitenant-kwartiermeester van het leger in Oost-Indië, G. A. Van Iterson. Jhr. mr. John Loudon, secretaris by ons gezantschap te Rome, is in Den Haag aangekomen. Nader vernemen wy dat de Engelsche gezant te 's Gravenhage, Sir Horace Rumbold, beno?md tot Britsch gezant te Weonen, voor nemens is tegen 15 dezer definitief de residentio te verlaten. In de Tweede Kamer was gisternamid dag aan de orde de eindstemming over het wetsontwerp tot wijziging van de artikelen 379, 380, 383 en 384 Wetboek van Koop handel (buitengewone scheepsverklaringen). De Minister van Justitie lichtte enkele kleine wyzigingen toe, waarmede de Comm. van Rapp., by monde van den heer Hartogh, ver klaarde zich te vereenigen. Het wetsontwerp werd daarop zonder hoof- delyke stemming goedgekeurd. Op voorstel van den Voorzitter werd be sloten de wetsontwerpen, betrekking hebbende op de regularisatie van de 13 ton van Oorlog en op de daarmede verband houdende wyzi- ging der wet van 1891 (Rekenkamer) voor zoover betreft het beheer van den voorraad militaire goederen, in handen te stellen van eene commissie van voorbereiding. De Voorzitter, daartoe door de vergadering gemachtigd, benoemde tot leden dier commissie de heeren Mees, 2E. Mackay, Borgesius, Tyde- man en Gerritsen. E9nige Regeerings-bescheiden werden com missoriaal gemaakt en eenige eindverslagen ter tafel gebracht, waarna de vergadering tot nadere byeenroeping is gescheiden. Het voornemen bestaat om Dinsdag 10 November de werkzaamheden te hervatten. D9 commissie van rapporteurs voor het ontwerp tot invoering der personeele belasting vergaderde gisteravond. Door de afdeolmgen zyn gekozen tot rap porteurs over hoofdstuk VI (marine) der Staatsbegrooting voor 1897 en voor het wets ontwerp tot wyziging der pensioenwetten van 28 Augustus 1851, de heeren Lieftinck, Guyot, Roessingh, Smith en Travaglino; hoofdstuk VIIB (financiën) en de wetsontwerpen tot wyziging der bepalingen omtrent de raden van beroep voor de vermogensbelasting en de bedryfsbelasting, de heeren Smeenge, Bastert, Zyp, Van Karnebeek en Van Deinseen voor hoofdstuk VIII (Oorlog) en de Vestlngbegroo ting de heeren De Ras, Bahlmann, Schepel, Van Vlymen en Seret. Heden viert mgr. H. Poppen, sinds 1861 pastoor der parochie van de H.H. Petrus en Paulus en sedert 1876 deken van Amsterdam, zyn tachtigsten verjaardag. „Veel kerkeiyke waardigheden en eere- biyken zyn, zegt „De Tyd," mgr. Poppen gedurende zyn langdurige loopbaan van de zyde der hoogste geesteiyke overheid te beurt gevallen; de algemeene liefde en vereering zyner parochianen en van alle Amsterdamsche Katholieken hebben 'de 6cboonste kroon, welke hier op aarde door een welbesteed leven en een nog werkzamen ouderdom kan verdiend worden, daaraan toegevoegd." Men schryft uit Amsterdam, dat de heer J. Van Loenen Martinet tegen 15 October a. s. zyne functie als hoofd-redacteur van de „Nieuwe Amsterdammer, Dagblad voor Neder land," zal nederleggen. Z. H. de Paus heeft benoemd tot huis prelaat de heeren kanunniken van hetMetro- politaan-kapittel, mgr. G. M. Jansen, vicaris- géneraal van den aartsbisschop van Utrecht, en mgr. J. W. S. Van Egeren, emeritus professor. By herstemming is tot lid van den Raad der gemeente Hasselt gekozen de heer H. J. Van der Vecht Jz. (lib.). Van welingelichte zyde wordt verzekerd, dat van eene vluiting der Belgische grenzen voor het Hollandsche vee althans dit jaar, dus in de eerstvolgende maanden, geen sprakois. Aan den Raad van Tucht voordeKoop- vaardy is van regeeringswege opgedragen een onderzoek in te stellen naar het ver branden van het Nederlandsche barkschip „Noacb V," in de Indische wateren, in de maand Augustus jl. Vad De viering van den gedenkdag van Alk- maars ontzet ving gisteren aan met trompet geschal op den eersten omloop van den Waag- toren, alwaar een zevental nummers koraal- muziek zyn uitgevoerd. Des avonds had een muziekuitvoering plaats van de dd. schuttery op de Steenenbrug, terwyi een opvoering van „Alkmaers Beleg, 1573" in het lokaal „Har monie" den feestdag besloot. Hr. Ms. schoener „Zeehond", belast met de uitoefening van het toezicht op de visscbery in de Noordzee, wordt, met iDgang van 16 dezer, vervangen door Hr. M3. schoener „Bonaire". Sts.-Crt Ingezetenen van Renkum hebben zich met een request gewend tot de Tweede Kamer naar aanleiding van eene afwyzende beschik king van den minister van waterstaat, op een verzoek van hen en anderen om te Renkum te maken een vluchthaven voor binnenschepen. Daar de Regeering het gevraagde werk niet noodig heeft geoordeeld, en do afgevaardigde van het hierby betrokken district (Eist) ter Tweede Kamer, zoomede het hoofdbestuur der schippersvereniging „Scbuttevaer" mee- nen, dat de afwyzing niet gemotiveerd is, zullen genoemde afgevaardigde, de heer Yan Basten Batenburg, de heer Smeenge, voor zitter, en de heer Vartkamp, secretaris van „Schuttevaer" op Woensdag 14 Oct. a. s. persooniyk ter plaatse een bezoek brengen ten einde nieuwe gegevens voor de noodzake- lykheid van havenaanleg byeen te brengeD. Naar aanleiding van klachten dat de handhaviog der Boterwet zeer belemmerd wordt door het geruimen tyd wegblyven van het materieel, gebruikt voor de verzending van gonomen botermonsters, is door den mioister van justitie den ambtenaren van het Openbaar Ministerie by de kantongerechten aanbevolen om bedoeld materieel na ontvangst van de proefstations, onverwyid terug te zenden aan de betrokken politie-beambten. Het stoomschip „Bundesrath," van Oost-Afrika naar Rotterdam en Hamburg, arriveerde 6 October te Marseille; de „Conrad" arriveerde 8 October van Batavia te Amster dam; de „Prins Willem II" vertrok 8 Oct. van Amsterdam naar Suriname; de „Reichs tag", van Hamburg en Amsterdam naar Oost- Afrika, arriveerde 7 Oct. te Napels. By de heeren Gebroeders Binger, te Amsterdam, verschynt het geïllustreerde weekblad „Vulkaan." Het lste nummer van het 3de kwartaal ligt thans voor ons, en daaruit biykt, dat de uitgevers kosten noch moeite sparen om dit blad voor belangheb benden, dat wil zeggen smeden en allen, die by het yzervak zyn betrokken, interessant te doen zyn. In dit nummer komt o. a. een afbeelding voor van eeD mooien yzeren grafkrans, ge smeed door den heer Jac. Yan Wyk, Oranje straat 3 te Utrecht. De heer A. J. Abels, pred. by de Geref. gemeente te Zuidwolde, heeft na ruim 56-jarige evangelie bediening zyn eervol emeritaat aan gevraagd. De heer Abels is de oudste dienst doende predikant by de Geref. Kerken. De ontvangsten der Nederlandsche Zen- ding8voreeniging vap 16 Augustus tot 15 September, bedragen de som van ƒ2100.10, waarvan voor het zendingstation op Bantam 127.40. Gemeenteraad van Alkemade. Tegenwoordig 9 leden. Afwezig de heeren A. Los en A. J. v. d. Zon. Voorzitter de burgemeester. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. lo. De Voorzitter deelt mede: a. dat de Gemeente-Rekening over 1896 is goedgekeurd; b. dat het Gemeentebestuur van Woubrugge voor het onderhoud der lantaarn op den Zuid hoek van Roelof-Arendsveen, gem. Woubrugge, heeft toegezegd jaariyks 10, te beginnen over 1896; c. dankbetuiging van G. Vergunst voor zyne benoeming tot lantaarnopsteker te Nieuwe-Weteringd. dat tot zetters der directe belastingen voor de gemeente zyn herbenoemd de heeren Oosthoek en Van der Poel; e. dat de Commissaris der Koningin aan den veldwachter C. Post machtiging heeft verleend om de betrekking van brugophaler te Rypwetering door zyne vrouw of andere huisgenooten te doen waarnemenf. adres van het bestuur der Nederl. Vereeniging tot afschaf fing van sterken drank, verzoekende voortaan in de bestekken van aanbestedingen de bepa ling op te nemen dat verboden is op die werken sterken drank te gebruiken en het loon in gepast geld moet worden uitbetaald, hetwelk by voorkomende gelegenheden zal worden overwogen; g. dat tot Rykslanabouw- leeraar is benoemd de heer W. J. Mansholt te West Polder, voor de provincie Zuid-Holland, standplaats Dordrecht. 2o. Wordt in behandeling genomen de be- grootiug voor het dienstjaar 1897. Artikels- gewyze nagegaan, wordt ten slotte de be grooting aan inkomsten en uitgaven vast gesteld, ieder op een bedrag van ƒ30,699.38, en zal ze ter goedkeuring aan Gedeputeerde Staten worden ingezonden. De Hoofdelyke Omslag is ƒ1000 lager uit getrokken dan voor 1896. 3o. Wordt besloten aan het Ryk af te staan een 80-tal registers uit het oud-rechteriyk archief, die opgevraagd zyn door d«n Alge- meenen Ryks-Archivaris. 4o. Goedgevonden de opneming op 19 Sept. 1.1. in het krankzinnigengesticht „Het St.- Joris-Ga8thui8" te Delft, van P. Heemskerk van Roelof Arendsveen ten laste dezer gemeente in de verplegingskoeten is ryks- en provinciale subsidie aangevraagd. Bo. Een adres van P. Van der Geest ©.a. te Oud Ade om voorziening in een uitweg van hunne erven naar den openbaren weg, daar zy in hun uitpad worden belemmerd, met advies van Burg. en Weths. om adressanten to kennen to geven, dat het gemeentebestuur in dezen niet tusschenbeide kan komen, doch het wegje desgevraagd, op den legger der wegen en voetpaden kan worden gebracht, waartoe na eenige bespreking met algemeene stemmen wordt besloten. 6o. Verzoek van A. Keyzer en eenige andere ingezetenen, bewoners van het gedeelte van Oude-Wetering bygenaamd Elba, verzoekende aldaar eene nieuwe lantaarn te plaatsen of eene aldaar staande te verplaatsen, met voorstel van Burg. en Weths. dezen toestand by ge legenheid op te nemen en daarna te beslissen. 7o. Adres van P. Verboon, landbouwer te Ryp-Wetering, om vermindering van erfpacht van een stukje armengrond aldaar; Burg. on Weths. adviseeren dit verzoekschrift te zenden aan het Burgeriyk Armbestuur, afdeeling Ryp-Wetering, met voorstel tot afwyzende beschikking. 8o. Eenige reclames in den Hoofdelyken Omslag dienst 1896 worden, als zynde te laat ingekomen, afgewezen. 9o. Wordt opgemaakt het suppletoir kohier Hoofdelyke Omslag dienst 1896 tot een bedrag van 41.16s. 10o. Met algemeene stemmen wordt benoemd tot gemeente geneesheer voor Roelofarends- veen, de heer J. Luyckx, arts te Grave, op eene jaarwedde van /325, doch fcot 31 Dec. 1897 van 500. Voor deze betrekking waren aanvankeiyk 3 sollicitanten: de benoemde, dr. N. J. Roos winkel, te Rypwetering en dr. G. F. De Lang, te Elburg. Nadat dr. Rooswinkel had vernomen dat de pastoor van Roelofarendsveen de be diening der armenpraktyk reeds aan een vroeger sollicitant had toegezegd, heeft deze zyne sollicitatie ingetrokken, zoodat nu de voordracht bestond uit de be?ren Luyckx en De Lang, waaruit eerstgenoemde werd gekozen. llo. Worden definitief vastgesteld do inde vorige vergadering voorloopig genomen be sluiten tot: benoeming van C. Post tot brug ophaler te Rypwetering; eervoi ontslag en jaariyksch pensioen van 200 aan den weg werker en brugophaler J. Yan Kruyssen verplaatsing van den wegwerker brugophaler J. W. Steenvoorde van de Fransche brug naar Oud Ade; en benoemiog tot wegwerker- brugophaler aan de. Fransche brug A Aker boom. Niets meer te behandeleD zyndo en geen der leden verder het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. 19) De plaats had dus geen geheimen voor haar. Ze gingen nu in het naaste huis en Nick dacht er ineens aan, dat hy wel van het eene balkon naar het andere zou kunnen springen, al bedroeg de afstand ook minstens zes voet. In gewone omstandigheden zou hy aan zulk een waagstuk niet gedacht hebbeQ en als hy viel, zou het zyn van een hoogte van zeker veertig voet. Hy wilde echter en het gelukte hem. Geruischloos deed hy nu ook de sluiting van het andere luik weg en thans zag hy de beide vrouwen staan praten met Mansfield, Dave en Gilbert en wat het zonderlingst van alles was, mevrouw Livingston scheen in het minst niet bevreesd voor hen te zyn. Hy kroop nu op handen en voeten over het balkonnetje en was met een sprong op de leuning, om met nog een welberekenden sprong weer op het eerste balkon terug te komen. Door het venster zag hy Ethel, met het oor aan den geopenden wand, in mevrouw Yaldrons kamer staan. Nick sprong nu op het derde balkon en maakte met zyn mes het venster los. Zonder geruisch te maken, stapte hy nu in de donkere kamer. Ethel had niets gehoord; nog steeds stond .zy aan dezelfde plaats als genageld, in de houding van iemand, die ontzettende feiten hoort vertellen. Nick weifelde niet langer en ging in de kleerkast, om na het waarschuwend schelletje in Ethels tegenwoordigheid te komen. „Zyt gy hetl" riep ze doodelyk verschrikt. „Blyf hier niet, ze zullen u zeker vinden 1 Ik heb u zooveel te vertellen, hy is myn vader niet." „Ik moet hooren wat ze elkaar te zeggen hebben; praten zy nu daarover?" „Ja, maar ik zal het u ergens komen ver tellen." „Wanneer?" „Morgenochtend om tien uren op het Union Square; ga nu heeD." Zy duwde hem de deur uit en gaf op het zelfde oogenblik een schreeuw; Billy stond in de kleerkast, met een revolver in de hand. XXIII. Nick begreep in een oogwenk den toestand. Hier was hy nu, gevangen en in de macht van een paar schurken, omdat hy zich het genoegen had gegund naar Ethels stem te hooren en naar haar aardig gezichtje te zien. Hy begreep, dat zyn plichten waarnemen als detective en liefde onmogelyk samen konden gaan. Billy hield nog steeds zyn revolver op hem gericht. De overigen waren uit de andere kamer komen aanloopen en staarden nu in uiterste verbazing de grap aan. „Wat is er aan de hand, Billy?" infor meerde Gilbert. „Dat wilde ik ook graag weten," ant woordde deze. „Toen ik hier binnenkwam, stond doze jonge man Ethel iets in te fluis teren, die deur stond open en deze was óók open." „Wat hebt gy hierin to spreken, jong- menscb „Hy kwam my bezoeken," stamelde Ethel, eer Nick kon antwoorden. „Dat is onzin; Jane, neem gy Ethel mede, dan zal ik hot mot dezen jongen man afhandelen." „Ga mee," zeide mevrouw Valdron tegen Ethel, „het is nu geen tyd voor theatralen nonsens." „Ik ga niet mee," riep Ethel, op Nick toe loopend, „ge zult hem geen kwaad doenl" Zy kende de mannen genoeg om te weten, dat ze voor ge«n misdaad zouden terug schrikken. Nick begreep echter, dat hy zich beter alleen er uit zou redden dan met haar; dus zeide hy tot Ethel: „Ga gerust mede, ge hebt voor my niets te vreezen. Morgen zal ik u ont moeten." „Wees niet zoo onvoorzichtig met dat pistool," zeide Nick tot Billy, zoodra de vrouwen zich verwyderd hadden. „Ga hier binnen, jongmensch," zeide Gil bert, op Dave's deur wyzend. In stilte had Nick reeds gehoopt op die vraag. Hy had zich niet durven bewegen, daar Billy nog steeds den haan gespannen hield; nu echter was die angst voorby. Met een stap had hy het vertrek door- gerendj Billy by de keel gegrepen en hem half dood in een hoek gesmeten, waarna Nick door de geheime deur ontsnapte en door de andere kamer op straat rende regelrecht naar huis. Het duurde echter niet lang, of hy merkte, dat men hem achtervolgde. Ralph wachtte hem vol angst af. „Biy, dat gy eindelyk terug zyt," zeide hy; ik wist niet wat er met u gebeurd was." „Maak uzelf maar nooit ongerust over my. Ik ben echter biy, dat ge my hebt opgewacht, want ik wilde gaarne met u praten." „Over deze zaak?" „Ja. Weet ge ook iets van mevrouw Livingston af, vóór ze getrouwd was? „Niets dan dat ze Somers heet en in het stadje Drayton woonde." „Waar ligt dat ergens?" „By het Cayua&meer." „Zoudt ge onder myn leiding morgen naar dat plaatsje willen vertrekken?" „Ja." „Onder een aangenomen naam, moet ge dan alles omtrent Gertrude Somera zien te weten te komen. Vooral oude menschen moet gy vragen; die laten meer los dan jonge, omdat ze praatzuchtiger zyn en omdat ze meer tyd hebben. Ge doet alsof ge een optrekje voor den zomer komt huren." De reden, waarom Nick Ralph naar Drayton zond, was de inhoud van het volgend briefje, dat Nick uit Gilberts zak gehaald had dien avond. „Lieve Jane, gy hebt myn eer gered. Laat het kind niet teven om als getuige tegen my te kunnen optreden. G. D." Gertrude Livingston, Somers en Drayton waren dus één persoon. Nick ging den vol genden morgen naar het postkantoor een brief afhalen, geadresseerd aan den heer Johnston. Het was een schryven van Ethel, waarin ze hem meldde, dat ze als gevangene behandeld werd en dat ze gingen verhulzen. Ze raadde hem aan toch vooral voorzichtig te zyn, als hy zyn leven liefhad XXIV. Nick was vast overtuigd, dat Dave en Billy hem opwachtten op dezelfde wyze als ze zya vader gedaan hadden, doch aan zyn uiteriyk zou men niet gezegd hebben, dat by rondliep, van deze wetonscbap bewust. Hy opende de deur en sloot deze weder achter zich; by het binnentreden droeg hy echter zorg zeer zydelingscho bewegingen te maken. En dat zyn toeleg juist was, bleek uit het feit, dat hy weldra Billy, die zich verdekt had opgesteld, een fikschen klap om de ooren gaf. Nog een paar slagen op het hoofd van den schurk en deze lag bewusteloos, ineengezakt tegen den muur. Nick begreep, dat Dave eveneens in de kamer was, doch gaf voor, hiervan niets te weten, daar hy hoopte, dat Dave zich stil uit de voeten zou maken. En daarom riep hy met toornige stem tegen Billy: „Schurk, wildet go my doodenl Hier zult ge niet levend ontsnappen I Ik dacht wel, dat ik uw zwart hart zou raken 1" Waaruit Dave natuuriyk moest begrypen, dat hy dood was. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1