De Gracieuse. Gasornamenten, Gasgloeilicht, J. L. CREYGHTON, Luitenant BENTEIJN Vrijwillige Verkooping, Stoelen, Tafels, Spiegels, N°. 11235 Vrijdag O October, AM 396 feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fori- en feestdagen, uitgegeven. PERSOVERZICHT. AMSTERDAM. LUSTIGE BLADEN, FINALE UITVERKOOP Noten Bureaux, enz. enz. Nieuwstraat 33. K. V1JLBRIEF. AALMARKT 25. Wed. VAN HAANSBERGEN DUTILH, LEBSCH DAGBLAD PEIJS DEZEB COUBA2TT: Voor leiden per 3 maanden. i v t f 1.10. Franco per posti i 1.40. Afzondorlflke Nommers 0.05. FBUS DEB ADVERTENTIËN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 J. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het mcasseeren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. Tweede Blad. De heer Kamerlingh Onnes zegt in een 'ingezonden artikel in het D. v Z-H. nog naar aanleiding van prof. Schlegel's artikel, waarin deze waarschuwt tegen den toeleg van Japan om de handen uit te strekken naar onze koloniën dat diena voorspelling van Nov. 1894 „dat Japan met China schouder aan schouder zou gaan staan tegenover het Westen, dat de oorlog tus8chen Japan en China niets was dan een inleidende comedie tegen het arglooze Europa", niet is uitgekomen. „Al de overige quaesties, eventueele verwikkelingen in Oost- Azië, het gevaar voor onze koloniën, enz., dat zijn zaken, die prof. S. niet heeft voor speld, want zy werden in geheel Europa daar meer, hier minder scherp aangewezen". „De groote fout in en voor Dec. 1894, spe ciaal voor Nederland, is geweest, zegt de heer EL O., dat Nederland als natie is ge bleven buiten de politieke quaestie in Oost- Aziö, terwijl to voorzien was, dat wy te eeniger tijd daarin worden gemengd. Wat sedert van Regeeringswege ter betere behartiging onzer belangen in Oost lndië geschiedde, is bekend. Tegenover de politieke verwikkelingen van het heden, zoude men alleen wenschen dat zoowel dat wat gedaan werd, vroeger was gedaan, alsook dat behalve hetgeen gedaan werd, meer was gedaan. Want heden nog zijn wij in Oost-Azië niet geteld in die mate, als noodig is voor het blijvend bezit onzer koloniën. Gelukkig echter is er iets gedaan, en zijn wij sinds korten tyd althans wederom op den goeden weg. Op de herleveDdiging van onzen handel en onze scheepvaart in Oost- Azië rust ons vertrouwen. „Onze toekomst in Azië, het behoud onzer koloniën hangt alleen af van het onverzwakt handelsbeleid der Regeering", zegt de heer K. O., waaraan de redactie van het D. v. Z.- H. toevoegt: „En van een geleidelijke ver sterking van leger en vloot in Ned.-IndiëP' Het Centrum wijst op een vergissing, door het centraal-bestuur van het Alg. Ned. Werkliedenverbond begaan. In een schrijven, van dat bestuur uitgaande, een praeadvies inhoudende op voorstellen, die op de agenda der algemeens vergadering voor komen, wordt er op aangedrongen, dat de afdeelingen rechtspersoonlijkheid aanvragen ten einde als kiesvereenigingen te kunnen fungeeren, „om bij besluit eener vergadering (met meerderheid van ten minste 25 stemmen) een candidaat te stellen en dezen bij een door den voorzitter en den secretaris onderteekende verklaring te doen opgeven." Het Centrum herinnert dat, volgens de kies wet, zooals zij in het Staatsblad verscheen, elke groep van minstens 40 kiezers gerechtigd is een candidaat voor hun district op te geven, mits de aanbeveling door alle 40 wordt onder teekend. Het centraal bestuur ging af op een bepaling, die oorspronkelijk in de wet stond en die alleen een candidaatstelling door kies vereenigingen aannam. Zij verviel echter en komt in de wet, zooals z(j thans van kracht is, niet voor. In een verdediging van zijn „Koers" be toogt De Standaard vooral, dat men voor- loopig tevreden moet zijn met wat de nieuwe Kieswet heeft gebracht en dat voor de eerstvolgende vier jaren op electoraal gebied een wapenstilstand gewenscht is. Een tweede worsteling met de Kieswet tot shibboleth zou z. i. de voorstanders van finale uitbreiding in slechte conditie vinden, en op bittere teleurstelling uitloopen, omdat velen het kieswet-gehaspel beu zijn en de behartiging van andere belangen vragen. Het bij program voor deze vierjarige periode aan de orde stellen van de finale kiesrecht- uitbreiding is, volgens De Stand., koren dragen op den conservatieven molen. De conservatieven zullen er in juichen, en het gelag zal betaald worden door wie juist niets zoozeer als een weeropbloeien van het conservatisme vreest. Ook nog op een andere manier is dit, zegt De Stand., duidelijk te maken en dan stelt het blad deze twee gevallen: Van tweeën één toch De stembus van 1897 geeft u een meerder heid, waarmee ge nu reeds finale uitbreiding zoudt kunnen doorzetten, of wel een uit breiding, die dit afsnijdt. Ge krjjgt een Conservatieve of een Demo cratische meerderheid. Stel nu het eerste; maar eilieve, wat vor dert ge dan met nu reeds weer de electorale quaestie aan de orde te stellen? Of spreekt het dan niet vanzelf, dat een Kamer met een Conservatieve meerderheid uw voorstellen tot vernieuwde uitbreiding toch opz\j zet en verwerpt? En omgekeerd, als ge een democratische meerderheid verkrijgt, waartoe dan die baast Dan immers hebt ge reeds wat ge verlangt en kunt ge in deze vier jaren aan het volk op allerlei gebied de voortreffelijkheid van uw beginsel toonendaardoor de volksovertuiging nog sterker naar u doen overbuigenen alsdan in 1901, geheel meester van het terrein, ook het kiesrecht inrichten zooals u goeddunkt. Daarom ligt thans juist in zelf beheersching kracht. Eerst als deze Kieswet een viertal jaren gewerkt heeft, kan de onhoudbaarheid van de grenzen, die zij trok, en de fataliteit van het beginsel, waarop ze rust, in het licht zijn getreden. Daarom was het goed gezien, dat de ge organiseerde anti-revolutionnaire party geen verantwoordelijkheid voor die wet op zich nam. Maar begin niet met die wet bij de stembus te bestrijden, op het oogenblik dat ze jajst bjj de stembus met haar licht zijde van nieuwe kiezersteelt voor het volk treedt. Uitstel is daarom geen afstel. Staatsmanswijsheid kent ook het: r ecuier pour mieux sauter. De Tijd geeft onder het opschrift „nieuwe partijformatie" een overzicht van een artikel van den heer Kerdfik in de Vragen des Tijde en komt, op grond van dit iret enkele opmerkingen voorziene overzicht tot de volgende beschouwing van den toestand: „Naar alle waarschijnlijkheid zullen wij dit mag als slotsom uit de beschouwingen van den heer Kerdyk worden afgeleid bij de aanstaande Juni-verkiezingen en daarna in de Tweede Kamer vier groepen zien optre den, gezamenlijk de parlementaire linkerzijde vormende: lo. de groep der „behoudzuchtige" libe ralen, thans in de Kamer vertegenwoordigd door mannen als de Amsterdamsche De Beau fort, Rutgers, Van Delden, Mees, Gleich- man, enz.; 2o. die der vooruitstrevenden (Borgesius, Kerdijk, Veegens en tutti quant i); 3o. die der radicalen, thans alleen vertegen woordigd door de heeren Gerritsen en De Boer 4o. de sociaal-democratische Arbeiderspartij, welke in ons parlement tot dusver nog geeh zetels veroverde, doch daar buiten bekend is door haar leiders: Troelstra, Fortuyn, Van der Goes, Van Kol, Gerhardt, enz. Nog onzeker schijnt of een meer innige vereeniging zal plaats hebben tusschen de tweode en derde, of wel tusschen de derde en de vierde groep. Dit evenwel kan reeds nu gezegd worden, dat in de meeste gevallen, als het sociale belangen geldt, de eerste groep de drie overige vereenigd tegenover zich zal zien. Dat zij alleen by dergeiyken strijd over winnaar zal blyven, is hoogst onwaarschfiniyk. Immers, om te voorspellen, dat door de uitbreiding van het kiesrecht de invloed van de drie laatste groepen in en buiten de Kamer zeer zal toenemen, behoeft men over geen profetische gave te beschikken. De uitslag by menigen strijd zal dus af hankelijk wezen van de rechterzijde, met name vaa de Katholieken, welke door het geheele land verreweg de talrijkste groep der rechter- zyde uitmaken. De vaste plaats van deze kan niet zijn aan de zyde van één der vier groepen van de linkerzyde. Hierin toch stemmen alle vier overeen, dat z(J in elke uiting van positief, leerstellig christendom, in „claiicali3me" (ge- ïyk zy het noemen), den vyand zien en den Staat voor het almachtig wezen houden, dat in zyn opperhoogheid alleen zichzelf tot wet is. Juist in don stryd tegen dat beginsel ligt de kracht van het katholicisme tegen het socialisme en tegen het caesarisme van den absoluten Staat; in de aanvaarding van dat beginsel de onmacht der eerste groep, om te onderscheiden en te verdedigen datgene wat voor de maatscbappy te allen tyde en onder alle omstandigheden de hoogste waarde bezit, de grondoorzaak tevens der teugelloosheid van de overige groepen in het begeeren en in het streven naar toestanden, die niet anders dan met vernietiging van alle vryheid en van geheel de menscholyke persoonlykheid en met vertreding der hoogste en heiligste rechten zouden te bereiken zyn. De Heraut maakt uit prof. B o 11 a n d s intreerede op, dat van zyn ongeloof te veel is gezegd. Die rede toch acht dr. Kuyper's blad „harder noot om te kraken voor onze gewone Dageraadsmannen en zelfgenoegzame rationalisten, die zich steeds op de wetenschap als op het volkomen zekere en toereikende beriepen, dan voor „de mannen des geloofs", die tegenover het dorre intellectualisme het goed recht de3 mystieken levens staande bielden." „In stryd met de dusver by onze libera- listen meest gangbare opiniën verklaart hy, dat hetgeen onze denkende rede doorgluren en doorgronden kan, slechts een klein wereldje in de groote wereld is, en dat onder, boven en om dat kleine denkwereldje een eeuwige, oneindige wereld ligt, waar ons menscbelyk denken eenvoudig niet by kan, waar het geen orgaan voor bezit, en waarmee nochtans de mensch, naar het diepst van zyn ik, in levend, ten deele zelfs bewust, contact staat. „Met die groote wereld, waarin onze kleine wereld als besloten ligt, geeft z. i. niet d e rede, maar alleen het geloof gemeen schap. „Hy erkent dan bok, dat alle weten geloof achter zich heeft, en weer in geloof moet uitvloeien. „De oudkerkelyke leuze van het ere da- mus et intelligamus, d. i.Laat ons be ginnen met te gelooven, om op die wys tot weten te komen, wordt dan ook krachtig door hem voorgestaan. „Tegenover het dorre, pretentieuze „intel lectualisme" stelt hy, en handhaaft hy, de rechten der warme, schuchtere mystiek. „Formeel bestaat dan ook het verschil tusschen hem en ons alleen hierin, dat hy, de armoede van het denken erkennende, zich niet dan met zekor leedwezen genoodzaakt ziet, het goed recht der mystiek toe te geven; terwyi wy van onze zyde het vallen van de valsche pretentie van het intellectualisme met vreugde gadeslaan, en ons in het herstel van de mystiek in baar goed en deugdelyk recht van harte verblyden. „Hy schreit, waar wy lachen. „Hem vervult weemoed, waar ons bly- moedigheid de ziel doortintelt. „Hy is teleurgesteld, waar wy onze ver wachting vervuld zien. „Hy zou, o, zoo gaarne meer weten, waar wy met hetgeen God ons èn eenerzyds in de denkwereld èn anderzyds in de wereld des geloofs schonk, voor dezen aardschen levenskring dankbaar en voldaan zyn. „Korter gezegd: Hy is met den toestand, gelyk hy erkent dat die feitelijk is, ontevreden. „Ons past die by de adspiratiën van onzen geest. „Vandaar dat hy wel de rede als souverein van het heelal onttroont, om haar het diadeem slechts voor een enkele pro vincie van onze menschelyke existentie toe te wyzen, maar o, hy wenschte zoo van heeler harte, dat hy het niet behoefde te doen. „Wy daarentegen, die steeds tegen deze geüsurpeerde heerscbappy der rede geprotes- I teerd en gereageerd hebben, constateeren niet zonder voldoening, dat baar aanspraken op nieuw valsch zyn bevonden, thans zelfs door een man als prof. Bolland. „Formeel kan geen man ons dan ook ge- Wenschter op den Leidschen kathed rzyadsa prof Bolland." Verder echter - zegt De Heraut gait de overeenstemming niet. „Tusschen zün kleine denkwereld en zyn mystiek heelal bestaat voor hem geen gemeenschap", hy sluit „elke openbaring van het mystiek oneindige voor zoover die binnen zyn kleine denkwireld plaats grypt," uit. Daarom staat by tegen over de Christelyke kerk, wier optreden op het erf zyner „redeiyke" wereld, hem aan matigend voorkomt. Daardoor zal zyn onder- wys strekken tot afbreking van het Christe- lyk geloof en daarom blyft De Heraut „pro testeeren tegen zyn optreden aan de open bare universiteit eener Christennatie." Dr. A. W. Bronsveld zegt in de Stemmen voor Waarheid en Vrede over de rede van prof. Bolland, het volgende: „Het optreden van prof. Bolland te Leiden, dat, werd veler heimeiyke wensch vervuld, een e r g e r 1 y k feit zou zyn geweest, heeft een diepen indruk gemaakt door waardigheid, degelykbeid en ernst. „Zyn intreo-oratie is een stuk van biyvende waarde, en wol verre van een pleidooi te zyn voor materialisme of naturalisme is 't een belydenis van 't geloof; niet van 't geloof in kerkelijken of bybelschen zin, maar toch een erkennen, dat er iets anders nog is dm het geen wy met zinnen waarnemen, en met de rede demonstreeren." En na een lang citaat volgt dan: „Inderdaad, wy mogen spreken van een kentering in het denken onzer tydgenooten. De dagen van het materialisme zyn geteld, en velo goden gaan wankelen op hun voet stuk. Moge menig geloovig protestant den ernst van dezen ommekeer beseffen. „Met plechtige slagen kondigt de uurwyzsr van den tyd aan, dat er een ernstig oogen blik is aangebroken in het leven e i denken van ons geslacht. Veni Creator Spiritus l O.-I. NA1LD1ËX9TEN. Dagen van verzending uit Leiden. Via Amsterdam (Ned. Zeepost) 16 en 30 Oct.; laatste lichting aan het postk. 's nachts 12.20 Via Genua (Ned. Mail) 13 en 27 October; laatste lichting aan het postk. 's av. 6.50. Via Rotterdam (Ned. Zeepost) 9 en 23 Oct.; laatste lichting aan het postk. 's av. 10.50. Via Marseille (Ned. Mail) 20 October; laatste lichting aan het postk. 's av. 6.50. Via Marseille (Fransche Mail) 10 en 24 Oct.; laatste lichting aan het postk. 's morg. S.5. Via Brindisi (Engelsche Mail) 16 en 30 Oct.; laatste lichting aan het postk. 's nam. 1.10. Via Brindisi (Eng. paketbooten) 9 en 23 Oct.; laatste lichting aan het postk. 's nam. 1.10. Via Napels (Duitsche paketbooten) 19 Oct.; laatste lichting aan het postk. 's nam. 1.10 Vervolg der Advertentiën. ainaa IöJ in het Notarishuis aan den Burg te Leiden, by opbod op Zaterdag 10 October, by afslag op Zaterdag 17 October 1896, telkens des avonds te zeven «aron, ten overstaan van J. J. TER LAAG Cz., Notaris te Leiden, van: Het BURGERWOONHUIS met PLAATSJE te Leiden, aan de Langebrug No. 7, op den hoek van de Lange Schoolsteeg, waarin het oen uitgang heeft, Kadastraal bekend ge meente Leiden, Sectie G, No. 894, als Huis en Erf, groot 69 centiaren, bevattende b e- neden. wit marmeren Gang, Voorkamer, Keuken met Bykeuken met diepe Kasten, Privaat, open Plaats met Bergplaats, Opkamer met drie Kasten en Alkoof; boven: ruime Voorkamer met twee Kasten, Achterkamer met twee Kasten, Zolder en Logeerkamertje. Het perceel heeft Gas- en Duinwaterleiding en de meeste Kamers hebben Stookplaatson. Grondbelasting f 14.— Aanvaarding by de betaling der kooppen ningen uiterlyk op 10 November 1896. Te bezichtigen: Dinsdags en Vrydags in de weken van veiling en afslag van 12-3 uren. Meerdere inlichtingen zyn te bekomen ten kantore van genoemden Notaris, Steenschuur 11, alwaar tusschen de dagen van veiling en afslag verhoogingen kunnen worden ge daan tegen genot van één vijfde der ver boogsom. 7017 34 verzoekt, wegens overplaatsing, zoo spoedig mogeiyk zyne REKENINGEN te ont vangen. Rapenburg 133. 7269 5 in het Notarishuis aan Den Burg, te Leiden, by opbod Zaterdag 10 Oct. 1896, by afslag Zaterdag 17 Oct. 1896, des avonds te halfacht, ten overstaan van Mr. J. A. F. COEBERGH, Notaris te Leiden, van: Het onlangs nieuw gebouwd HUIS on ERF, te Leiden, aan den Stationsweg No. 17, groot 39 centiaren, bevattende: Gang, Voorkamer, doorloop met drie Kasten, Achterkamer met Stookplaats, Keukentje en Plaats; boven: Voorkamer met ruime Kasten, Achterkamer met Stookplaats en Kasten, beschoten Zolder en verdere gemakken. De Kamers zyn be hangen en geplafonneerd. Het perceel heeft duinwaterleiding en is in eigen gebruik. Te zien: Daags vóór en op de dagen van veiling en afslag van 10 2 uren. Te aanvaarden by de betaling der koop penningen op 16 November e. k. of zooveel vroeger als met de Verkoopster kan worden overeengekomen. Meerdere inlichtingen zyn te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris, alwaar op alle werkdagen, van 10 2 uren, verhoo gingen kunnen worden gedaan tegen genot van één v\jfde der verhoogsora. 7183 30 in het Notarishuis aan den Burg |?ï«»;l3ll te Leiden, by opbod op Zaterdag 10 October 1896, by afslag op Zaterdag 17 October 1896, telkens des avonds te zeven uren, ten overstaan van W. F. KAISER, Notaris te Leiden, van: Een goed onderhouden HEERENHUIS en ERF met TUIN te Leiden, aan de Oostzyde van het Sint-Pieterskerkhof, No. 38, groot 2 aren, 36 centiaren. Het perceel bevat beneden: Vestibule en Gang met wit marmer bevloerd, Voor kamer, Achterkamer, Keuken en Bykeuken met bergplaats voor brandstoffen, Kelder, Provisiekamer, benevens Tuin; boven, 1ste étagegroote Voorkamer, kleinere dito, Binnen kamer, Achterkamer, benevens groote Achter kamer met uitzicht in dqp tuin. Voorts Achter zolder met Photographie-atelier en afgeschoten Kamertje. 2de étage: twee Voorkamers en een Achterkamertje. Eindeiyk Zolder met afgeschoten Kamertje, benevens Vliering. De Kamers zyn behangen en de meeste hebben Stookplaatsen en Kasten, terwyi het perceel aan de voorzyde is voorzien van Dubbele Ramen. Het perceel heeft Gas- en Duinwaterleiding. In eigen gebruik geweest. 6991 37 Het perceel is te bezichtigen op eiken Dins dag en Vrydag vóór den afslag, des namid dags van 2—4 uren en te aanvaarden by de betaling op 15 November 1896 of vroeger. Meerdere inlichtingen zyn te verkrygen ten kantore van voornoemden Notaris KAISER, Rembrandtstraat No. 25, te Leiden. (Maatscbappy „ARENA") „OircvisFfcErVZ." Hedeu en volgende avonden, te 8 uren precies: Aanvang van het BALLET. Oorspronkelijk l Noviteit l Oorspronkelijk Creatie van den Dir. FRANZ RENZ en den Groothertogel. Hessischen Hof Balletmeester A. SIEMS, met geheel nieuwe Machinerieën en Verlichtingn- Werktuigen. Oorspronkelyke Voor stelling in 2 Afdeelingen en het Pracht- Divertiss'ement: WERELDSTAD-TOONEELEN. SSjp" Voor pryzen der Plaatsen en Biljet- Voorverkoop zie men Aanplak- en Strooi biljetten. 6453 33 Hollandsche IJzeren Spoorweg. Extra Nachttreinen iederen Dinsdag en Zaterdag van AMSTERDAM naar DEN HAAG, stoppende HALFWEG, HAARLEM, VOGELENZANG, VEENENBURG, PIET GIJ- ZENBRUG, WARMOND, LEIDEN en VOOR- SCHOTEN. Vertrek van Amsterdam 's avonds 11.45 (Tyd van Greenwich). Op die Treinen zullen Retourkaarten en Abonnementskaarten GEL DIG zyn. FRANZ RENZ, Koninklijke Commissionsrath en Directeur. van de nog voorhanden zynde Noten-, Mah., Eiken-geschilderde Meubelen. 6918 13 Ver beneden Fabrieksprys. 6328 10 bevelen zich beleefd aan voor de levering van: Eng. en Duitsche Steenkolen, Belg. en Eng. Anthracletkolen, Gascokcs, Bruinkool en Houtsk.-Briquctten en verdere aanverwante artikelen. Pryscourant verkrygbaar: 69°° 10 Kantoor: Oude Fcsl O Telefoonnummer X90.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 5