Heasiüa sst£ De o Icier van justitie wees den stiefvader, voogd van den knaap, op zyne verplichtingen tegenover hem, en concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging en dat bekl. zal wor din geplaatst in een ryks opvoedingsgesticht tot 28 Maart 1899. Mocht de rechtbank bekl. tot gevangenisstraf veroordeelen, dan zou het a m. overwegen of er termen zijn den voogd tot z$jo plicht te brengen. Hedennacht is benoordenEgmond gestrand de Engelsche Vischmak „G IJ 758." Het volk werd met de reddingboot gered, doch het vaartuig zal vermoedelijk wrak worden. De politie zoekt den bouwkundige b. v. d. B., gewoond hebbende in de Amman- straat te Botterdam, die van valschheid in ge schrifte verdacht wordt. Een treurig ongeluk had gisterna middag aan den Plantageweg te Rotterdam plaats. Zekero E. M. A., geb. C., die sedert oenigen tijd ladende is aan storing der geest vermogens, had oenig beddegoed in bran 1 ge stoken, waardoor ook zy in brand geraakte. Burgers snelden de woning binnen en rukten de zinnelooze vrouw de brandende kleederen van bet lijf. In zorgwekkenden toestand werd de ongelukkige per rader-brancard naar het ziekenhuis overgebracht. Een boer, zittende op een dissel- wagen en komende van Zeist, werd op weg naar Utrecht, op den Biltschen weg, aange reden door een munitie-caisson van ec-ne voorbijtrekkende colonne veld artillerie. Hier door van zijne zitplaats geworpen en tegen den grond geslingerd, kreeg de man een schedelbreuk, ten gevolge waarvan hy vier weken laDg in Eet gasthuis to Utrecht werd verpleegd. Geheel genezen hieruit ontslagen, stelde hij een actie in tegen den Staat tot vergoeding der door hem geleden schade. Mr. H. J. M. De Yries, gisteren bjj de Haagsche rechtbank voor den eischer op tredende, beweerde dat de botsing een onrecht matige daad opleverde, onverschillig waaraan do aanrijding was toe te schrijven, hetzij nl. aan den bestuurder dan wel aan de bespanning van den artilleriewagen PI. noemde derhalve den Staat aansprakelijk voor de geleden schade en nam aan, de gestelde feiten door getuigen te bewijzen. Mr. Thorbecke, voor den Staat opkomende, ontkende, dat de in de dagvaarding geposeerde feiten een onrechtmatige daad opleverden. De omstandigheid, dat schade geleden was, kon in deze ni9t voldoende zijn; het kwam ook op de verantwoordelijkheid aan en nu bleek niet in de dagvaarding wie deze in casn had te dragen. PI. achtte dus het aange boden bewijs niet ter zake dienende en af doende en concludeerde tot ontzegging van den eisch. Het O. M. zal over 4 weken van conclusie dienen. Te Hengeloo is de voor particu liere rekening gebouwde kazerne voor de marechaussees in gebruik genomen, 't Is een flink gebouw, met ruime stallen. Het is zoo danig ingericht, dat er 3 getrouwde man schappen gehuisvest en 8 paarden gestald kunnen worden. Gistermiddag geraakte een spoor beambte to Winterswijk, bezig zijnde met het rangeeren van goederenwagens, daaronder, met het noodlottig gevolg, dat beide beenen overreden werden. De man werd naar het Ziekenhuis overgebracht. Uit het rap p or t betreffend© het onderzoek van de deskundigen, de heeren J. J. Van Nieukerben en W. C. Metzelaar, omtrent de oorzaak van het ineenstorten van de brandkluis op het terrein van de H.H. Antonius- en Lodewijkskerk in Don Haag, gnoet zijn gebleken, dat de dood van den metselaar Van der Toorn door schuld ver oorzaakt is. In verband daarmede is een vervolging ingesteld tegen den opzichter Korff De Gids, die zelf bij de instorting onder de steenen geraakte en verwond werd. Door den te Polsbroekerdara gestationneerden rijksveldwachter A. Van Brakel werd aan de woning van den veehouder H. Tukker, te Polsbroek, iemand op bedelarij betrapt, die opgaf te zQn kastelein te IJsel- ateïn en kiezer. To Zurich (Priesi.) was iemand naar Wons gegaan, naar den vader van zijn zwager om hem to berichten, dat deze korte lings was gestorven Op de terugreis is hem een ongeluk overkomen, want men hoeft zijn ïyk in oen sloot gevonden. Te Doesburg ging een paard op hol, dat voor oen kar gespannen was. De bestuurder, een knecht van een stalhouder, sprong van den wagen, doch kwam met het hoofd onder 't wiel Hy was onmiddellijk cooi. Zekeren Do B., te Ottoland, werd verleden week door een kinderloos echtpaar te Rotterdam 20,000 aangeboden, als hij een zijner kindoren wilde afstaan, 't Ging De B. als „Huibert en Klaartje": by kon ge9n van zijn kinderen missey. H. M. de Koningin-Regentes schonk aan den heer E. A. Jonas, blinde musicus te Dordrecht, voor aankoop van een pianiao ƒ200. Pest in Indië. Do zwarte pest heerscht in Bombay; sedert 2 October zijn 97 gevallen voorgekomen, waarvan 76 met doodeiyken afloop. Een apothekersbediende uit Munster moest gekeurd worden voor den krijgsdienst. Ey bedacht echter een middel, om zich te doen afkeuren; hij zou nl. een hartkwaal eimule ren on had daartoe een sterke dosis coffeïne ingenomen, dat eon heftige werking op het hart uitoefent. Maar de be drieger kwam bedrogen uit; op weg naar de keuriugscommissie stierf hy een benauwden dood. Er is een wedstrijd gehouden van motorwagens over den afstand van Parijs naar Marseille. Het eerst kwam aan zekere Michelin, op een motor rywiel; hy had den weg in 72 uren afgelegd. Het is evenwel nog niet uitgemaakt, dat by de winner is, daarvoor moet hy den geheelen afstand in den minsten tyd hebben afgelegd, en do ver schillende tyden moeten nog vergeleken worden. De bekende rozenkweeker P. Lambert, te Trier, die in 1894 de nu reeds beroemde theeroos „Kaiserin August Victoria" in den handel bracht, heeft weer een nieuwe roos gewonnen, die in vorm aan deze gelyk is, maar door de kleur aan do „Marócbal Niel" herinnert De editie werd dezer dagen voor vier en twintig honderd gulden aange boden. Lykverbranding te Pretoria. De „Pers" schryft: Het biykt dat Pretoria onder hare inwoners een 6-tal Indische Boeddisten telt. Een dier lieden stierf onlangs, waarop de overige 5 by den landdrost applicatie maakten om het ïyk te mogen verbranden tot asch, overeenkomsttg hun geloofsleer. Hun verzoek werd toegestaan. De plechtigheid vond plaats op een der heuvelen om het dorp. Hout werd overkruis gepakt tot eene hoogte van 18 duim. Het ïyk, in dun linnendoek gehuld, werd toen schuins er op gelegd. Moer hout werd toen rondom en bovenop gepakt. De boel werd toen by het voeteneind in brand gestoken, en spoedig had een aantal omstaan de nieuwsgierigen den reuk van brandend menschenvleesch in de neusgaten. Het ïyk werd tot asch gereduceerd. Naar aanleiding van dit geval beweert de „Pers" verder, niets er tegen te hebben, „dat de Boeddisten hunne lyken verbranden, aan gezien hun geloofsleer nu eenmaal het ter aarde bestellen van een Ïyk, om de prooi te worden van wormen, afkeurt; maar dan be hoort de afzichtelyke lykverbranding niet in het openbaar te geschieden." koloniën. BATAVIA, 3-8 Sept. (Vervolg.) Een nader van den resident van Semarang ontvangen rapport, betreffende den brand in de kampong Krajan-koelon, aie in Augustus jl. daar plaats gehad heeft, bevat de medadeeling, dat die brand door onvoorzichtigheid ontstond en dat by nauwkeurige opDame gebleken is, dat daarby Diet 300 maar 378 woonhuizen zyn vernield, zoomede dat de aangerichte schade op ruim 119,000 wordt geschat. ATJEH. Uit Atjeh schryft men aan de „Javabode" dd. 30 Aug.: Donderdag jl. zyn wy toruggokeerd van onzen tocht door de XXII Moekims, eenige dagen vroeger dan wij gedacht haddendit is maar goed ook, want het regengetyde begint op voelbare wyze zyn intrede te houden. Het 9de bataljon is achtergebleven op Passer Samagani en wordt daar nogal flink be schoten; zooeven verneem ik, dat twee man gewond zyn. Wat Toekoe Baid bezield heeft om zich eerst den tweeden dag te onderwerpen, nadat byna alle zyne kampongs verbrand zyn, be- gryp ik niet goedover dien dommen streek kan hy nu in de boei te Kotta Radja nadenken. „Men" zegt, dat hy nagenoeg geen invloed meer badhy kwam trouwens met een zevental schunnig gekleede volgelingen aanzetten; de groote gouden medaille van verdiensten had hy op de borst hangende kapitein Seheltema, de commandant van het bivouak, waar hy zich aanmeldde, beduidde hem echter dat versiersel maar af te doenlater bleek, dat hy in zyn hoofddoek een grooten diamant van ongeveer ƒ900 waarde verborgen had. Hy schynt zelf gezegd te hebben, dat hy gaarne weer naar Banda terug wilde. Als e3n eigenaardigheid meld ik nog, dat te Indrapoeri in een huis een Weener ameuble ment gevonden werd, welk huis vermoedeiyk door eenige deserteurs bewoond werd; tegen een der palen was een brief bevestigd, waarin éón hunner te kennen gaf, dat al ons uit rukken toch niets hielpals wy komen, gaan zy terug, om ons daarna „lekkertjes" thuis te brengen. Hy, de schrijver, had een schot in het been, maar over een veertien dagen zou hy wel beter zyn; de Corapanie schoot wel veel, maar raakte niets. Hy eindigde met het verzoek, om als de Companie wegging, een paar vierkante potten jenever voor hem in dat huis achter te laten. Een andere grappenmaker had aan zyn huis een brief gehangen, waarin het verzoek gedaan werd, om dat huis toch vooral niet to ver branden, omdat hy eigeniyk altijd een groote vriend van do Companie en in het byzonder van generaal Deykerhoff was geweest. Nu zelfs „dat" hielp den man niet, die nu wel op de puiDhoopen zal zitten philosopheeren over het vergankeiyke van aardsche grootheid en macht. Uit Kotta-Radja is 31 Aug. aan de „Loc." geseind Heden is met het stoomschip „Coen" der Kon. Pakketvaartmaatschappy van hier ver trokken één compagnie van het vyfdo batal jon onder commando van den majoor der infanterie K W Steinmetz. met luitenant Kilian als adjudant. Verder gingen mede de 1ste luitenants der infanterie H. A. Zeylmans van Emmicboven en K F. D Gerth van Wyk. De tweede bergbattery van Salatig;, vertrok eveneens onder commando van dsn eerst a luitenant der artillerie J. F. C. Deibert. De volgende we?k vertrekt wederom een compagnie, onder bevel van den kapitein der infanterie J. G. B. Berlauwt. In het geheel 150 man en dertig dieren. Het zevende bataljon met een sectie berg- artillerie en een peloton cavalerie is onder commando van overste G. F. Soeters naar Tjot Basoetoel vertrokken. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin is heden geen parade gehouden. Volgens particuliere berichten uit Atjeh heeft de 2de luitenant der infanterie G^sdorf by den tocht Daar de verblyfplaats van Panglima Polim te Gliëng met zijn sectie een benting genomen en zyn daarin 6 Atjehers afgemaakt, zonder dat de onzen eenig verlies leden. (J.-B.) Het is, naar men aan „De Javabode" ver zekert, aan den overste Van Heutsz en den kapitein van den generalen staf Van Daalen, typen van stafofficieren, te danken, dat door de samenwerking van staf en intendance do verplegings- en transportdienst by den tocht naar Lopong zoo goed in orde was. By de vorige tochten werd de intendance nooit behoorlyk gewaarschuwd, was het alsof de stafofficieren zich verheven achtten boven de intendance, die, wanneer haar de noodige transportmiddelen niet werden verstrekt, ook niet de noodige voorraden kon opvoeren. By den tocht naar Lepong hadden de troepen voor het eerst alle dagen en overal hunne voeding als in Kotta-Radja, steeds versch vleesch en versch brood. De intendance is dan ook na afloop van don tocht by com mandementsorder door den waarnemend gou vemeur bedankt voor hare uitmuntende zorger, aan de verpleging van de troepen besteed. Naar aanleiding van den tocht naar Lopong en Lehong wordt uit Atjeh aan het „Soer. Hbld." geschreven: De marine moet haar uiterste best hebben gedaan. Hare s:oom- en andere sloepen en booten zyn weer gebleken hoogst ondoelmati r te zyn voor landingen aan strandenze zyn goed waar steigers zijn en trappen met leu ningen, enz. Gelukkig dat de practische overste Van Heutsz dit voorzien had en gezorgd voor eene voldoende hoeveelheid platbodem Chïneesche tongkangs; hierin gaan evenveel menschen als in eene groote marine-sloep, omdat, hoswel kleiner, geen plaats ingenomen behoeft te worden voor roeiersdo Chïneesche stuurman, tevens roeier, staat achter hoog op den rand der tongkang; even vóór de lan ding (stranding! draait hy zyne schuit handig om en de soldaten komen droogvoets aan den wal. De marinesloepen sloegen geregeld om by eenïgszins zware branding; er moet daarby te Lehong een matroos verdronken zyndit geeft waarschyniyk licht op de steeds ongunstige adviezen van do zeemacht, waarby het oordeel wordt gevraagd omtrent debar- queeren op de kusten. Eene particuliere correspondentie aan het „Bat. N.blad" over den tocht door do XXrr Moekims, eindigt aldus: „Hiermede heeft deze tocht een einde ge nomen en zyn we wederom een nieuw tyd p;rk van den Atjeh oorlog ingetreden. "Waar een geconcentreerde en buitenlinie bleken op den duur niet houdbaar te zyn, zal men het nu op eene andere wyze beproeven, nl. htt bezetten van voorname punten buiten de ge concentreerde linie door groote troepenmach ten, die voldoende sterkte hebben om zich den vyand van hot lyf te houden. „In de IV en VI Moekims is het Kroeng Raba, dat door een bat. bezet blyft, en nu in de XXII Moekims Pasar Samabani. „Binnenkort zal in de XXVI Moekims de Blang Bintang met een bataljon vereerd worden, „Of dit nieuwe stelsel zal baten? „Het ia te hopon, dat de uitslag een goede moge zyn, want hoewel de Atjeher reeds verklaard heeft, dat de „companie brani tetapi bodo" is, zou by een hernieuwde mislukking het einde van den oorlog zeker nog verre in het verschiet liggen. „Ik voor mijn persoon kan hierover g6en critiek uitoefenen, daarvoor ben ik nog te weinig van de toestanden op de hoogte; liever laat ik het aan de specialiteiten over, die er in Nederland en Indië by honderden zyn, getuige de Atjeh-opstellen in de verschillende dagbladen. „Zou ik echter mogen meespreken, dan zou ik zeggen, dat ik me wel met het nieuw iDgevoerde stelsel kan vereenigen. Instede echter van de nu bestaande drie veldbataljons, zou ik gaarne drie corpsen zien opgericht in den geest van het corps marechaussee, doch bewapend met repeteerkarabynen. Deze bataljons onder een degelykeD, vast beraden chef en flinke officieren, zouden meer uitrichten dan de nu bestaande corpsen. Licht bewapend, zich gemakkeiyk in het terrein kunnende bewegon, zouden zy door do be staande tactiek der marechaussee te volgen, den vyand zeker een heilzamen schrik inboe zemen. En wellicht dat we dan een heslen stap verder zouden komen. Binnen en buiten de vroeger bestaande buitenlinie ziet men nu den Atjeher kalm achter zyn ploeg de velden bewerken, terwyi hy met een lakoniek gezicht de voorbytrek- kende troepen aanziet. Alles heeft een vredig aanzien, doch zoódra de padi binnen is en hy den noodigen mondvoorraad heeft opgedaan, zult ge dien zelfden Atjeher naar geweer en klewang zi:n gryp?c om ons opnieuw te bestryden. „Waarom laten wy het too, dat hy nu zyn velden bearbeidt? Waarom hem niet te kennen gegeven, dat, indien hy padi wil plant?n, hy maar binnen de geconcentreerde linie heeft te komen, waar nog zooveel velden braak liggen en de grond even vruchtbaar is? „Zullen wy dan nooit wyzer worden of ia onmacht do oorzaak van alles? Ik vind het onbegrypeiyk, doch beroep me ook nu weder op de specialiteiten, die wel weten zullen wat er gedaan moet worden." Door den gouverneur-generaal van Ned.-Tndië zyn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Ontslagen: Eervol uit hun betrekking de controleur 2de ki. G. H. Tb. Wiggers van Kerchem en de adspirant-eontr. B. Do Lannoii, beiden bij liet Binnenlandsch Bestuur op de bezittingen buiten Java en Madoera. Benoemd: Tot opzichter 8de ld. bij den Waterstaat en 's Lands Burgerlijke Openbare Weiken W. B, De Joug, onder aauteekemng dat hij bij de werken en opnemingen aan de rivier de Solo zal worden geplaatst en in verband daarmede bij zijn corps a la suite gevoerd. Nader verlengd: Tot ultimo December 1896, of zooveel korter als zal blijken voldoende te zyn, de termijn, waarvoor de ambtenaar P. Lantermans ter beschikking is gesteld van den voorzitter der landraden te Baojoowas en Tjilatja;\ ten einde te worden belast met griffierswerkzaamheden bij ge noemde rechtbanken. Aangesteld: Tot makelaar in landbouw producten en vastigheden in de residentie Probolinggo, F. R. Coers. Bij den post- en telegraafdienst. Benoemd: Tot adjunct-commies op ƒ80 's maande W. H. J. Ch. Brugman, A. Boers, P. J. G. Vermeulen, G. Haibord, J. L' Moll, C. F. W. O. B. Van Oerthel en Chr. A. Uogeier; tot adjunct-commies op /"50 's maands E. R. Luc&rdie, L. L. L. Musiua, Th. J. Vv'arlich, A. L. De la Fosse, J. F. Mossol, H, J. Ph. Drège, A. K. A. Van Froj^barg, A. W. Ros, G. G. A. Westhoff en Ch. Young. Bij den Waterstaat en 's lands B. O. W. Overgeplaatst: Van de residentie Banjoemas naar de residentie Preanger Regentschappen, de opz. 2de kl. V. A De Witte; van de residentie Preanger Regentsohappep naar de residentie Banjoemas, de opz. 1ste kl. P. J, Van der Ham. Toegevoegd: Aan den ohef der werken en opnemingen aan de Solorivier, do opz. 2do kL J. Walter. By de Staatsspoorwegen op Java. Benoemd: Tot opz 1ste kl. de ambtenaar op non-activiteit C. J. Bollee, laatst die betrekking be kleed hebbende, en geplaatst bij den aanleg der lijn BataviaBantam tot machinist 1ste kl. de machinist 2de kl. A' G. E. Duijshart; tot machinist 3de kl. de leerling-machinist F. J. Ooms. Goedgekeurd: Dat do waarnemende consul van Frankrijk te Batavia tot consulair agent van Frankrijk te Makassar heeft benoemd den heer J. P. W. Timmermans In do residentie Oostkust van Sumatra. Verplaatst: Van de onderafdeeling Medan, afdceling Deli.naar dc onderafd. Siak,al'(LBengkalis, de controleur 1ste kl J Van Heugel; van do onderafd. Siak naar de onderafd. Medan, do contr. late kl W. D. Helderman. Toegovoegd Aan den contr. van de afd. Assaban, de ambtenaar voor den burgerlijken dienst T. Ch.A. Jeekel, thans toegevoegd aan den conti', van de afd Boven Langkat aan den contr. van de onderafd Medan do adspirant-contr J. Breukink, thans ter beschikking van den contr. van de onderafd. Beneden Langkat. DEPARTEMENT VAN OORLOG. O nt si age n wegens volbrachten diensttijd, eervol en met be houd van recht op pensioen uit Hr. Ms. militairen dienst, de kapitein aer infanterie R Paeblig, Overgeplaatst. Bij den gewest, en plaats, geneesk. dienst ter Sum Westk. te Fort-de-Kock, de offic. van gezondh. 2de kl. geëv. van Atjeh naar Padang E M. G. Ahn naar Solok, de offic. van gezondh. 2de kl. te Fort-de-Kock J. T. Terburgh; te Padang de offic. van gezond. 1ste kl. te Solok P. Van Vliet: bij den gew. en plaats geneesk dienst van Atjeh en onderin de offic. van gezondh. 1ste kl. te Batavia J- B. Van Deventer. Verleend: Een maand verlof naar Paija Combo wegens ziekte, aan den Isten luit. der inf. te Fort- de-Kock Ph. G Ram aer een maand verlof naar Fort de-Koek wegens ziekte, aan den Isten luit. der inf te Padang A. E. J. Cavaljé; een maand verlof naar Poespo en Tosarie (Pasoe- roean) wegens ziekte, aan den kapt pl. adjudant te Soerabaia WwvE. Kempees. Overgeplaatst: Naar Semarang, de offic. van gezondh. 2de kl. te Djokjakarta J. C. C. Homburg; naar Djokjakarta, de off. van gezondh. 2de kl. te Semarang H, C. Mees; bij den gew. en pl- geneesk. dienst van de 2de mikt. afd. op Java te Magelang, de offic. v. gez. 2de lel. to Semarang, van Lombok geëv. naar Soerabaia B, EL Böttger van Amboina en Ternate te Ternate, de offic. v. goz. 2de kl. te Magelang C. H. L. Baelde; van Atjeh en Onderhoorigheden, de offic. van gez. 2de kl. te Ternate H. Koppesehaar; naar de 1ste comp. art. (Iste veldbatterij) te Batavia, de 1ste luit van het det der 14de comp. art. te Fort-De-Kock A. Van der Hegge Spies naar het det. der 14de comp. art. te Fort-De- Kock, do lste luit. bij do 21ste comp. art. (4de veldbatterij) te Banjoe Biroe P. M. Vis. buitenland. Frankr{]k« Het is de tweede maal dat Frankryk een zyner bekende krygsovorsten verliest, terwyl het de Russische vrienden ontvangt. Tydenshet bezoek van admiraal Avellan en zyn zeelieden stierf maarschalk Mac-Mabon, en Dinsdag nacht, terwyl Paiys feestvierde ter eere van het bezoek van den Czaar, blies generaal Trochu, de verdediger van Parys tydens het beleg, aldaar den laatsten adem uit Louis Jules Trochu was den 12den Moi 1815 in Bretagne geboren. Als jong adjudant van Lamoricière onderscheidde hy zich reeds in Algiers door zyn dapperheid. In den Krim- oorlog had hy het reeds tot brigado-generaal gebracht en nam hy deel aan do bestorming van den Malakaf-toren. In den slag by Solfe- rino stond hy aan het hoofd eener divisie. Na den vrede kwam by aan het departement van oorlog, en maarschalk Niel had hem tot z-yn opvolger bestemd, maar door zyn opzien barend boek „L'armé9 francais© en 1867", waarin hy met groote vrymoedigheil verschil lende misstandc-n in het Franscho leger aan- toondo, maakte hy zich onmogelyk als mi nister van het keizerrijk. Toen de oorlog van 1870 uitbrak, werd hy aangewezen tot bevelhebber van het leger, dat een landing zou doen op de Duitsche kust. Er kwam echter niets van deze landing, en - toen benoemde de keizer hem tot göU^érfte fc van Parys. Na den val van het ktizerrjjk op 4 September liet Trochu zich tot president van de voorloopige regesring benoemen eu nam hy de zware taak op zich, de ver dediging van Parys to organiseeren. Ofschoon zyn beleid aan velerlei critiek is blootgesteld geweest, is het niet te ontkennen dathy een groote energie ontvouwde, ondanks hy zelf het hopelooze der zaak inzag. Zyn plan om zich naar het noordwesten door het Duitsche leger heen te slaan, heeft hy niet ten uitvoer kunnen brengen, daar hy het niet eens kon worden met de regeering te Tours. Na den ongelukkigen uitval naar den Mont-Valérien', waartoe hy op aandrang van de nationale garde was overgegaan, moest hy het gouver neurschap van Parys overdragen aan generaal Vinoy, terwyl hy zelf den titel van president van de regeering der nationale verdediging behield. Do capitulatie van Parys maakte een eind aan deze functie; nog een jiar bleef hy lid van de nationale vergadering, maar daar hy geen nieuw commando kreeg, trok hy zich in 1872 in het private laven terug. Hy leefde in volkomen vergetelheid, en alleen zyn doods- tyding zal het publiek er aan herinneren dat by nog bestond. Dnltsiohlandf Da „Ober-Taunu8-Ztg." weet te vertellon, dat de keizer van Rusland ter gelegenheid van zyn bezoek by keizerin Friedrich. ook naar de badplaats Homburg zal gaan. Hy, zal tegenwoordig zyn by het leggen van den eersten steen van de nieuwe Russische kerk aldaar. Het feest zal vermoedeiyk den I8dea October plaats hebben. Weder is een Elsasser veroordeeld wegens het Anstosserus aufrührerischer Rufe." De man had geroepen „Vivo la république, vive la libertól" en kreeg daarvoor twee maanden gevangenisstraf en 20 mark boete. Italië. Een officieuze nota bericht, dat de minister van oorlog de lyst van de Italiaanseke krygs- gevangenen in Schoa ontvangen heeft. Deze lyst bevat de namen van generaal Albertone, majoor Calmera, 6 kapiteins, 30 eerste en 11 tweede luitenants, alsmede van ÏOOO onder officieren, korporaals en soldaten. Men is voornemens te Palermo een inter nationaal botanisch station te vestigen, onder leiding van prof. Borzi, die de medewerking inroept van de plantkundigen uit alle landen. Groot-Britaua f Lord Ro8ebery heeft, gelyk uit de tele grammen blykt, zyne functie als leider van de liberale party in Engeland neder gelegd. Groote verrassing zal dit bericht niet teweeg brengen. Hy was een troetelkind der fortuin, totdat hy de hoogste sport van de ladder had bereikt en in Maart 1894, toen Gladstone wegens styn hoogen leeftyd het ambt van eersten minister nederlegde, op 47 jarigen leeftyd hem in die waardigheid en in de leiding van de liberale party opvolgde. Toen kwam de daling, en die volgde snel, want hy bleek al spoedig niet de man te zyn, in staat om tegenover de divergeerende nei gingen een vereenigingspunt te vormen voor hen, die de liberale vaan willen volgen. Met het afnemen van zyn gezag over zyne aanhangers in het Parlement nam het zelf vertrouwen van de oppositie toe, totdat zy er in slaagde de regeering by eene stemming in het Lagerhuis in de minderheid te brengen. Hy legde toen het bewind neder, en de alge meen© verkiezingen voor het nieuwe Lager huis berokkenden aan de liberalen eene neder laag, zóó zwaar, dat yic-n meer dan 60 jaren in de politieke geschiedenis van Engeland moet teruggaan om een tweede voorbeeld er van te vinden. Feitelijk oefende lord Rosebery reeds sinds dat tydstip niet meer de functie uit, waarvan hy nu ook in naam afstand doet. Turkye. De correspondent van de „Daily News" te Kon8tantinopel bericht, dat daar weer groo- tere ongerustheid heerscht. Het gerucht gaat, dat Groot-Britanniö en Rusland tot overeen stemming gekomen zyn en dat de plannen, waarover men 't eens geworden is, nu aan de goedkeuring van Frankryk zyn onderwor pen; men vreest dat, wanneer dit bekend wordt, er nieuwe uitbarstingen zullen bomen. De Russische, Britsche en Italiaanse :e oor logsschepen worden in gereedheid gehouden om terstond naar den Bosporus op te stoomen, wanneer dat wordt voreischt. De Armenische revolutionnairen hebben een nieuwe waarschuwing aaD de gezantschappen gericht. In de wyk Dedeagatch (Konstantinopel) is een Fransch postbeambte door soldaten, die zich van de brievenpost wilden meester maken, in het gezicht geslagen. Twee der Europeesche officieren van de militaire commissie hebben geweigerd een proces-verbaal te onderteekenen, dat in Yildiz- ki03k was geredigeerd en waarin dehoading der troepen en der politie tydens de onlusten werd goedgekeurd. De door de regeeringen van de Vereemgde Staten van Noord-Aracrika, Spanje, Nederland en Griekenland te kennen gegeven weDsch om een stationschip in de haven van Kon- stantinopel toe te laten, is door de Porto afgewezeD onder opmerking, dat dit recht slechts toekomt aan de mogendheden, die het verdrag van Beriyn mede onderteekend hebben. Telegr aiumeu. LIMA, 7 October. Volgens een later tele gram duurt de brand te Guayaquil nog steeds voort. Onder de verwoeste gebouwen zyn vier 1

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2