11235. "Vrijdag O öctobert A°.1896 <§eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van <gpn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nowmer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 8 October. Gemengd Nieuws» LEIDSCH DA&BEAD PHUB DEZEB COUBAI~T: Yoor Loidon per 3 maanden. i a Eranco per post-j i ,j Afzonderlijke Nommers f 1.10. 1.40. 0.05. paus DEB ADVERT H NT I Van 1-8 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. - Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de atad ■wordt f 0 05 berekend. Eerste Blad. Het is byna zoo goed als zeker dat ook bier de opera Die Verkaufle Braut" In den Schouwburg zal worden gegeten. Als datum werd genoemd 27 October. De recensiën in de „N. Rott. Ct." spreken tan „een meester stuk in zijn soort"; dat kan dus ook weer een mooie avond worden 1 De surnumerair der posterijen an tele- graphie J. W. Van Schagen wordt met 16 October a. s. geplaatst te Voorschoten. De nieuwe Protestantsche kiesvereeni ging te Oegstgeest heeft den heer H. G. Van Sillevoldt candidaat gesteld voor lid van den gemeenteraad, in de plaats van den heer H Duivenvoorde, dio bedankt heeft. In de gewone jaarliJksche vergadering van het bestuur en de deelnemers der Brand waarborg-Maatschappij te Zoeterwoude is ver slag uitgebracht van den toestand in het afgeloopen boekjaar. Daaruit bleek o. m. dat in dat jaar de be zittingen der Maatschappij mot dh 1172 waren toegenomen en de kas alzoo bestaat uit een bedrag van 10632; dat geen uitgaven voor gevallen brandschade zijn gedaan en dat het deelnemingskapitaal door meer afschrijvingen dan inschrijvingen van deelnemers is achter uitgegaan met ongeveer 30000, welke afschrij vingen het gevolg waren van geschrapte pos ten in het geannexeerde gedeelte der ge meente. In genoemde vergadering zijn de aftredende bestuursleden, de heeren J. Kraan en A. Ry'nsburger herkozen, terwjjl in de plaats van den heer J. Dingjan, die opgehouden heeft deelnemer te zijn, is gekozen de heer L. Cap- tein. Laatstgenoemde heeft echter de benoe ming niet aangenomen. Onder vele blijken van belangstelling, herdacht de heer H. C. Van Griethuijzen te Oadshoorn den dag, waarop hij vóór 25 jaren de betrekking van organist bjj de Herv. ge meente aldaar aanvaardde. Nadat hem den avond te voren in een ver gadering van kerkvoogden, waarbij de kerke- raad zich door eon commissie uit zijn midden bad laten vertegenwoordigen, onder gepaste toespraak van den voorzitter als bljjk van waardeering een keurig geschenk in zilver was aangeboden, werd op den feestdag zeiven, Zondag, het heuglijk feit ook in de openbare godsdienstoefening herdacht De predikant der gemeente hield bij die gelegenheid eene toe spraak over de beteekenis der toonkunst, inzonderheid van het godsdienstig lied, voor het godsdienstig leven, welke toespraak met de meeste aandacht werd aangehoord. Tot zettors bij 's rijks-directe belastingen te Oegstgeest zyn door den heer Commissaris der Koningin in Zuid-Holland benoemd de heeren A. Juffermans en A. Den Haan. Mot 55 van de 65 uitgebrachte geldige stemmen, is de heer A. v. d. Boon gekozen tot lid van den gemeenteraad van Woubrugge, ter vervulling der vacature Visser, aftreding 1897. Slechts ongeveer een derde der kiezers had van hun stemrecht gebruik gemaakt. In de jongst gehouden gemeenteraads zitting te Bodegraven was ingekomen een schrijven van het bestuur der afdeeling Alfen en omstreken van den Bond van Nederland- 8che Onderwijzers, waarbij verzocht wordt voor de gemeente Bodegraven eene regeling te treffen, waarby bepaald wordt dat er een maximum-salaris zal zijn, benevens een zeker aantal verhoogingen na een vastgesteld aan tal dienstjaren, terwijl voorts wordt gevraagd aan de onderwijzers en onderwijzeressen eenigon invloed toe te kennen op den gang van het ondorwy's. Op een mede ingekomen schrijven van het hoofdbestuur der Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van sterken drank, waarby verzocht wordt om by eventuede aanbeste dingen door de gemeente, eene bepaling te maken in het be3tek, dat het verboden is sterkedrank te schenken op het werk en hot loon in gepast geld op het werk uit te be talen, werd besloten by voorkomende gelegen heden te overwegen of aan het verzoek der vereeniging kan worden voldaan. E:-n adres van dr. G. De Niet, gemeente geneesheer, verzoekende verhooging van jaar wedde, en een van den onderwyzer S. v. Bachem de Boer, eveneens vragende om het salaris te verhoogen, zulten by het behande len der begrooting ter tafel komen. De gemeente-begrooting dienst 1897 werd ingediend on gesteld in handen van de com missie van onderzoek. Vastgesteld werd het suppletoir kohier van den hoofdelyken omslag dienst 1896 en dat van de hondenbelasting, 't eerste tot een be drag van ƒ32.83, 't tweede van ƒ2.50. Een verzoek van L. Kruyt tot het mogen huren van de aschschuur werd aangehouden tot de volgende vergadering. Jhr. mr. A. Van Sasse van IJsselt, lid van den gemeenteraad to 's-Hertogenbosch, heeft by Gedeputeerde Staten bezwaren inge diend tegen de voorloopig door den Raad vast gestelde gemeenterekening over 1895. Door de stoomtramweg maatschappy Ant werpen— Bergen-op-Zoom Tholen is conces sie aangevraagd voor den aanleg en de ex ploitatie van een stoomtramweg van den ryks grootenweg Bergen-op-Zoom Tholen langs bet dorp Qulsteren tot de kom der gemeente Steenbergen. De op 3 dezer op Oost-Lombok gesneu velde cavalerist heette J. F. Emans en was Haarlemmer van geboorte. Met de gelukkig geslaagde opvoering van „Leiden Ontzet" had de Nederlandsche Opera gisteravond ook te Rotterdam groot succes. Het Utrechtsch stedeiyk orkest is uitge- noodigd, in den zomer van 1897 gedurende een maand muziekuitvoeringen te geven op de tentoonstelling te Hamburg en ook gedurende een maand op de tentoonstelling te Brussel. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de begrooting voor 1897, hoofdstuk Binnenlandsche zaken, de heeren E. Smidt, Goekoop, Mees, Houwing en Tak van Poortvliet. Sir Henri Howard, benoemd gezant van Groot Britannië voor Nederland, is thans uit München weer te Parys terug, van waar by zich binnenkort naar zyn nieuwen post zal begeven. Sir Rumbold, de afgetreden Briteche gezant bjj ons hof, zal binnen weinige dagen do residentie verlaten. Jhr. mr. J. B. A. J. M. Verheyen, te Loon op Zand, kamerheer van wylen Z. M. Koning Willem III, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, inspecteur van het L. O., vierde 6 Oct. zyn 50-jarig lidmaatschap van „de Ridderschap in-Noord-Brabant." In het gebouw van het Illustre Lieve Vrouwe Broederschap te 's-Hertogenbosch, waar de vergaderingen van de Ridderschap plaats hebben, werd een feestmaaltyd ge houden. Ter herinnering aan dit feest is een fraaie medaille geslagen in goud, zilver en brons, vervaardigd aan 's Ryks munt te Utrecht en gegraveerd door den ryksstempelsnyder J. P. M. Menger. De lste luit. J. M. Benteyn, van het depot-eskadron van het 3de reg. huzaren te Leiden, is overgeplaatst naar Breda en gedeta cheerd by de Kon. Mil. Acad., ten einde met ingang van 1 Jan. a. s. op te treden als leeraar by die inrichting, ter vervanging van den lsten luit. A. B. Van Tienhoven, die tot ritmeester is bevorderd by het 2de reg. huzaren en te Venloo in garnizoen komt; de lste luit. kwartm. J. Stroband, van het 8ste reg. inf., is overgeplaatst by het 4de reg. inf. te Delft; de lste luit.-kwartm. D. C. Nyhoff, van het 7de reg. inf. te Amsterdam, wordt over geplaatst by het 8ste reg. inf. te Utrecht; de 2de luit. kwartm. D. J. Jager, van het 8ste reg. inf., wordt overgeplaatst van Arnhem naar Deventer; de kapt. van den gen. staf J. A. RoelofB te 's-Gravenbage wordt over geplaatst by het 6do reg. inf., te Breda in garnizoende kapt. A. H. Rink, van het 8ste reg. inf. te Utrecht, is benoemd tot kapt. voor speciale diensten by den staf van het korps, te Arnhem in garnizoen. Het koor te Utrecht, dat indertyd evenals het Leidsche, met zooveel succes Joh. Wage- naar's „Schipbreuk" uitvoerde, is thans door de Maatschappy „Toekomst", te 's-Gravenhage uitgenoodigd, riit toonwerk aldaar te komen uitvoeren op 18 November a. s., ten bate van het pensioenfonds van die Maatschappy. Behalve de „Schipbreuk" zullen nog eenige koren en orchestwerken van dien zelfden com ponist worden uitgevoerd. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren de voordracht van B. en Ws. tot het bouwen van oen nieuwe beurs op het gedempte Damrak, met 25 tegen 10 stemmen aange nomen. Door de arrondissements rechtbank te Rotterdam is, ter vervulling van de vacature van kantonrechter te Schiedam, opgemaakt de navolgende alphabetische lyst van aanbe veling: mr. H. M. G. Kloppenburg, kanton rechter, te Terneuzen; mr. J. W. Mulder en mr. C. Yan der Zweep, substit. griffiers by d arrond.-rechtbanken te Amsterdam en Rot terdam. De koninkiyke gouden medaille met d) beeltenis van Hare Majesteit de Koningin- Regentes, welke door H. M. de Koningin- Regentes, beschermvrouwe der Maatschappy „Arti et Amicitiae" te Amsterdam, welwillend ter beschikking van bestuurderen dier Maat- chappy is gesteld, ter uitreiking aan den jeugdigen kunstenaar, die zich deze onder scheiding in den loop der beide laatste jaren door zyn talent zal hebben waardig gemaakt, is door ben toegekend aan den heer M. I. A. Bauer. Bovendien is als eersto prys over 1896 van het Fonds „Willink van Collen" de teekening „Na het gebed", van den heer M. I. A. Bauer, geëxposeerd op de tentoonstelling van schil deryen enz. in de kunstzalen der Maatschappy „Arti et Amicitiae" aangekocht. Yoor den nieuwen cursus van het gym nasium der Theologische school te Kampen hebben zich 20 adspiranten aangemeld. Aan de theol. school te Kampen slaagden voor het propaedeutisch examen de heeren G. H. Dykstra en D. Pol. Yoor de theol. studiën werd ingeschreven de heer A. Van Dyk, die slaagdo voor het litt. examen. De minister van financiën maakt bekend, dat hy van S. v. D., onder postmerk Amster dam, heeft ontvangen 60, wegens verschul digde vermogensbelasting. Eenige dames uit Suriname hebben aan mevrouw Van Asch van Wyck, echtgenoote van den oud-gouverneur van Suriname, een geschenk aangeboden, bestaande uit een gou den bracelet. Als opvolger van luitenant-generaal W. K. L. Van Helden, die, naar gemeld werd, den dienst met pensioen zal verlaten als inspecteur van het wapen der cavalerie, wordt genoemd de kolonel-commandant van het 3de regiment huzaren W. J. H. Romer. (D.) De lste luit. G. D. Yan de Kasteele van de infanterie, die voor 5 jaren werd ge detacheerd by het O.-I. leger, is teruggekeerd en wordt ingedeeld by het 7de reg. te Amsterdam. Naar de „Nym. Ct." uit vertrouwbare bron verneemt, zal den 7den November aan staande per stoomschip „Soembing" van Rotterdam naar Ned.-Indië vertrekken een detachement der koloniale reserve, ter sterkte van 1 kapitein, 2 luitenants, 1 sergeant-majoor, 5 sergeanten, 6 korporaals, 2 tamboers en hoornblazers en 160 soldaten. Het geheel zal staan onder commando van den by de koloniale reserve gedetacheerden kapitein van het Ned.- Indische leger J. M. R. Laceulle. De luitenants, die by bet detachement zullen worden inge deeld, zyn nog niet definitief aangewezen. Met de plaatsing in deR-K. St.-Michaë)s- kerk, te Zwolle, van het gedenkteeken ter eere. van Thomas Kempis is een begin gemaakt. Het ontwerp is van den heer W. Mengelberg te Utrecht; het is op de daartoe uitgeschreven prysvraag, in 't begin van dit jaar, van de 18 inzendingen met den eersten prys bekroond. De gezondheidstoestand van mr. C. A. Yan der Kemp is van dien aard, dat hy zyn ontslag genomen heeft als lid van Gedepu teerde Staten van Zuid Holland. Rsb In de gisteren gehouden vergadering zyn tot candidaten van „Burgerplicht" voor den gemeenteraad te Amsterdam geproclameerd de heeren J. P. Mynssen en S. Lehmans. Naar de „Tel." verneemt, heeft deA. N. W.-B. voor 1897 met de firma H. C. A. Tbieme, te Nymegen, contract gesloten voor de uitgave van het Bondsorgaan „De Kampioen". Yoor de aanstaande verkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlyden van mr. P. J. A. Smitz te Eindhoven, wordt als candidaat genoemd jhr. P. J. Van der Does de Willebois, burgemeester van 's Hertogenbosch. NR. Ct.) Te Bennebroek is In de vacature, ont staan door het bedanken van den heer A. J. E. baron van Ittorsum, tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer G. Stam, ter- wyi ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer J. C. Van der Laan, eene herstemming moet plaats heb ben tusschen de hoeren J. F. Reydon en P. H. Zieren. Het stoomschip „Gelderland", arriveerde 6 October van Rotterdam te Batavia; de „Kaiser", arriveerde 5 Oct. van Hamburg en Amsterdam te Tanga; de „Maasdam", arri veerde 7 Oct. van Nieuw-York te Rotterdam; de „Prinses Marie," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 7 Oct. van Southampton; do „Utrecht", vertrok 6 October van Batavia naar Rotterdam; de „Prinses Sophie", van Am8torJam naar Batavia, vertrok 7 Oct. van Suez; de „Amsterdam" arriveerde 6 Oct. van Rotterdam te Nieuw-York; do „Koningin-Re gentes", van Batavia naar Amsterdam, ver trok 6 Oct. van Portsaidde „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 6 Oct. Kaap St.-Vincent: de „Soenda", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 6 Oct. van Port-Said: de Conrad", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 7 Oct. Dungenes; de „Opdam", vertrok 7 Oct. van Rotterdam naar Nieuw York; de „Smeroe" vertrok 7 Oct. van Batavia naar Rotterdam. Uit de „Staatscourant". Bij Kon. besluit is pensioen verleend ten laste van don Staat aan G. De Goey, ten bedrage van f 407 'sjaara. aan J. Daleboudt, ten bedrage van ƒ221 'sjaara Aan den officier van gezondheid lste kL H. J. Groot, dienende bij de zeemacht in Oost-Indië, op zijn verzoek; met 16 Jan 1897, eervol ontslag ver leend uit den zeedienst. Benoemd, by het wapen der infanterie: bij het lste reg.. tot karutem. de lste luitenant P. A. Sernée, van het 6de reg.; bij het 2de reg., tot kapitein, de lste luit.-adjudant F. H. Tissot van Patot, van het 6de reg; bij hot 6de reg., tot majoor, P A. Van Buuren, en tot kapitein, de eerste luitenant G. A. Van Driel, beiden van het corps. In rang en anciënniteit overgeplaatst by het wapen der Kon. marechaussee, en wel by de 2de divisie, de eerste luitenant W. P. C. Fabius, van het 2de reg veld-art. Pensioen verleend aan H. N. G. Neujean ƒ3000, J. H. Clermons ƒ124, W. Hendriks 571. TWEEDE KADER. Bijzondere lagere scholen. Uit een staat, door den minister van bin nenlandsche zaken aan de Tweede Kamer overgelegd, blykt dat het vermoedeiyk bedrag door het Ryk over 1896 uit te keeren aan de byzondere lagere scholen krachtens art. 54bis der Schoolwet, beloopt voor de hierna te noe men districten: 's-Hertogenbosch 41,316,67; Breda ƒ44,500; Tilburg ƒ41,650, Eindhoven ƒ38,054,16; Arnhem 39,337.40; Zutfen 26,350; Tiel ƒ41,150; Den Haag 122,100; Rotterd. 113,416.66'/,; Dordrecht ƒ30.329,16; Am8terd. 121,183.30; Haarlem ƒ34,645.80; Hoorn ƒ20,850; Middelburg 19,900; Goes 6900; Utrecht ƒ74,529.16; Leeuwarden ƒ30,250Heerenveen 31,100Zwolle ƒ20,500 Deventer ƒ18,750; Groningen ƒ29,937.48; Winschoten ƒ10,200; Assen ƒ8500, Maastricht 33,899.99 en Roermond 24,750. Suppletoire begrooting oorlog 1895. By het afdeeling8onderzoek der Tweede Kamer gaf men zyne bevreemding er over te kenneD, dat in Augustus van dit jaar nog slechts by benadering kan worden opgegeven hoeveel uit de te wyzigen begrootingsposten voor 1895 betaald moet worden en zelfs nog niet eens bekend was welke uitgaven daaruit reeds gedaan zyn, zelfs waar het posten be trol voor pensioenen, traktementen en onder standen. Dit alle3, zeide men, geeft een zon derlingen indruk van de wyze van beheer en administratie aan het departement van oorlog. Voorts werd gevraagd waarom de indeeling by het wapen der marechaussee van een lsten luit. kwartiermeestor hoeft plaats gehad, zonder dat daarvoor by de begrooting gelden waren aangevraagd. Rekenkamer. Naar aanleiding van het jongste commis soriaal verslag over het jaarverslag van de Algemeene Rekenkamor over 1894 heeft de minister van financiën omtrent de zyn depar tement rakende punten aan de Tweede Kamer een nota van inlichtingen verzonden, waaruit in de eerste plaats blykt dat ook naar het oordeel van den Minister, volgens art. 29 der wet op do Vermogensbelasting, buiten den voorzitter slechts drie personen als lid zitting mogen nemen in de vergaderingen van den Raad van Beroep. De Voorzitters dier Raden zyn met de des betreffende bezwaren der Rekenkamer in ken nis gesteld. Voorts blykt nopens de uitbetaling door den betaalmeester te Maastricht aan den gemeente ontvanger van Schimmert van de rykaver- goeding in de kosten van het lager onderwys, der gemeente Schinnen over het 2de kwartaal van 1893 toekomende, dat ten kantore van den betaalmeester te Maastricht door den be taalmeester of zyn klerk een vergissing is begaan Den naam Schinnen aanziende voor Schimmert liet men den gemeente ontvanger van Schimmert twee stukken teekenen in plaats van één, en betaalde hem 2 sommen uit in plaats van één. De betaalmeester zou verklaard hebben dat dit met zyn bewysstuk- ken overeenstemde. De ontvanger maakte het gemeentebestuur op het teveel-ontvangene opmerkzaam, doch hot gemeentebestuur liet verder de zaak rusten. Toen de gemeente Schinnen reclameerde en daaruit een onderzoök volgde, kwam de vergissing aan hot licht. De gemeente-ontvan ger te Schimmert zond het te veel ontvangen geld aan zyn ambtgenoot te Schinnen, waar door de betaalmeester voor de geldelyke gevol gen van de grove vergissing bewaard bleet. De collecte, welke te Boskoop langs de huizen der iDgezetenen is gehouden, ten behoeve van P. Van Oostrom, die by den laatst plaats gehad hebbenden brand byna alles had verloren, heeft de som van 238,05'/, opgebracht. De afd. Aalsmeer der Ned. My. voor Tuinbouw en Plantkunde beeft besloten in Juli 1897 aldaar een nationale bloemen tentoonstelling te houden. Men meldt ons uit Hillegom: „Zooals bekend is, bestaat station Veenenburg sinds 1 October niet meer, en is daarvoor in de plaats gekomen het station „Hillegommer- beek." Dit schynt nogal te voldoen. Althans, heden circuleert hier ter plaatse een lyst, inhoudende verzoek, om de goederenloods, staand© aan de halte Hillegom, (Loosterweg), eveneens te verplaatsen naar de Hillegommerbeek, aange- zitn dit veel beter te naderen is door goed begaanbare wegen." Naast het huis van J. Deugd te Haarlemmermeer B B 21, is 's nachts een schuur afgebrand, waarin een vet varken, een geit en konynen. Door bruiloftsgasten uit de buurt is de brand bytyds gebluscht, zoodat 't huis gespaard bleef. Kwaadwilligheid schynt de oorzaak, daar het hout met petro leum was begoten. Het tweejarig zoontje van den veehandelaar G. B., te Woubrugge, geraakte gistermiddag in een onbewaakt oogenblik te water. Ofschoon het kind door de buren weer spoedig op het droge werd gebracht, mocht het den inmiddels te hulp geroepen dokter Asman niet gelukken de levensgeesten by den kleinen drenkeling weder op te wekken. Op de scheepstimmerwerf van de wed. Hoogeveen te Scheveningen en op die van den scheepsbouwmeester A. De Jong aldaar, zyn in de afgeloopen week onder scheidene werklieden bedankt. Te Rotterdam is kwade droes geconstateerd by 3 slachtpaarden, afkomstig uit Engeland en aanwezig by bet abattoir. Te Amsterdam is, waarschyniyk ten gevolge van 't gebruiken van ongekookte melk, iemand aangetast door „tongblaar", een ziekte, die dikwyls by rundvee voorkomt. E^rst was hy eenigo dagen lusteloos, toen begon zyn tong en verhemelte hem pyn te doen en ten laatste werd dit zoo hevig, dat hy slechts voedsel in vloeibaren staat gebruiken kon. Mond en tong waren geheel met blarer bezet. Door do rechtbank te Utrecht werd deze week voor de tweede maal behan deld de zaak tegen F. v. d. G., te Zwammer- dam, door het kantongerecht te Woerden tot ƒ15 boete veroordeeld, ter zake van straat- schendery en het opgeven van een valscben Daam, van welk vonnis bekl. in hooger bo- roep was gekomen. Bekl. was door den bur gemeester van Woerden geverbaliseerd, omdat hy op diens vraag naar zyn naam, omdat hy 'aldaar tegen een staketsel was aangereden en dat had beschadigd opgegeven had to heeten Rauwenbach. Dit bleek echter door geen der acht getuigen, die by het bewuste voorval tegenwoordig geweest waren, te zyn gehoord, zy hadden allen bekl. op de vraag van den burgemeester hooren antwoorden: „laat het maar maken, ik zal 't wel beta len 1" Dit had echter de burgemeester weer niet gehoord. Hoewel 't wettig bewys geleverd was, per sisteerde de officier van justitie, mr. Smidt, by zyne by de vorige behandeling genomen conclusie: tot niet ontvankeiyk verklaring van het appèl wat betrof de straatschendery en voor het andere feit tot vryspraak mot welke conclusie bokl.'o verdediger, mr. Nauta, zich vereenigde. Gedagvaard maar niet verschenen was da jeugdige deugniet G. S. te Wilnis, die zich verantwoorden moest voor verschillende kleine diefstallen, die hy aan den veldwachter bekend had, bedreven te hebben wegens den honger» Er schynt niets moer met den knaap aan te vangen. Werken wil hy niet; hy heeft reeds eenige goede betrekkingen gehad, maar loopt weg en geeft er de voorkeur aan roovende en vragende langs den weg aan den kost te komen. Zyn stierfvader, by wiea hy thuis was, wil hem niet meer in huis hebben, omdat niets veilig voor hem ia. En zoo zwerft hü tbans maar rond, den nacbfc in oen hek o. schuur doorbrengende.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1