N°. 11234. Donderdag 8 October. A0.1896 <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van @on- en feestdagen, uitgegeven. LEIBSCH DA&BLAD. PEU8 DEZEB COUBAUT; Voor Leiden per 3 maanden. i Franco por post Afzonderiyko Hommer» f 1.10. l.iO. 0.05. raus DEB ADVEBTENT1KN: Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad ■wordt f 0.05 berekend. Dit nomnier bestaat uit TWEE Bladen. Eersle Blad. Leiden, 1 October. Aan de Ryks-universiteit alhier styn door den rector-magmficus tot heden ingeschreven voor de eerste maal 115 nieuwe studenten, verdeeld als volgtby de faculteit der rechten 50, die der geneeskunde 31, die der godge leerdheid 13, die der wis- es natuurkunde 12 en die der letteren en wijsbegeerte 9. Het totaal aantal ingeschreven candidaat- leden voor het Leidsch Studentencorps is 73. De off. van gez. 1ste kl. J. Carpentier, van het militair hospitaal te Delft, is voor 2Vj maand gedetacheerd te Leiden tot het volgen van een cursus in de chirurgie aan de universiteit alhier. Ben-Ali-Bey is een man, die blij mag zijn, dat hy niet een eeuw of drie vroeger geleefd heeft, want had hy dan laten zien, wat hy nu laat zien, dan zou men hem minstens levend verbrand hebben. Ben-Ali-Bey is een toovenaar, een goochelaar. Maar hy goochelt niet als Bamberg of als andere goochelaars doch op een geheel andere manier, een veel mooiere. Uit Amsterdam kwamen reeds de meest .verbazingwekkende verhalen tot ons van ver schillende kanten, want iedereen heeft hem daar gezien. Telkenmale was de zaal, waar hy zyn wonderen vertoonde, geheel uitverkocht. Hf] brengt zyn eigen tooneel mee, een tooneel, dat staat op schragen en waaronder gas brandt, om te doen zien, dat het niet in verbinding staat met toestellen onder den grond. Een gorden wordt weggeschoven en daar staat hy voor u, een man met een langen grijzen baard, gekleed in Oostersch gewaad, wit met rood en blauw en geel en goud, veel goud. Zyn gezicht heeft een vrien delijke uitdrukking en terwijl hy zyn won deren verricht, houdt hy het publiek met gezellig gekeuvel bezig. Wat hy te zien geeft? O zoo veel, veel te veel misschien en daarom zullen we maar enkele voorbeelden aanhalen. Ben-Ali-Bey grypt in de lucht een groote vaas staat op een tafeltje naast hem; nog een greep weer een dito vaas op een ander tafeltje. De vazen wandelen door een geheim zinnige macht van de tafeltjes af Ben-Ali- Bey klopt met den tooverstaf op de tafel tjes. Op ieder er van verschynt een ledige koffiekan. Heusch ledig, een knecht loopt •r mede de zaal door om de ledigheid er van te toonen. Op den grond staan presenteer bladen met witte boonen en groene erwten de toovenaar gooit ze in de koffiekannen. Hy raakt ze aan en de eene kan is vol dam pende koffie, de andere vol klontjes suiker. Ben-Ali-Bey dekt een der tafeltjes met een doek hocus pocus een servies staat er op, kant en klaar en de koffie kan worden geschonken en wordt onder het publiek rond gediend. Nog sterker. Ben-Ali-Bey teekent met kryt- slrepen een poppetje op een zwart doek; op de piano in de zaal laat hy iets spelen en het krytteekeningetje wordt een dansend poppetje. De helft wordt van het bord geveegd, de andere helft blyft dansen. Ben-Ali-Bey's toer met zyn hoofd wekte algemeene verbazing. Ben-Ali begaf zich achter een scherm, het scherm ging open en mon zag Ben Ali zonder hoofd, by had het in zyn uitgestrekte hand. Toen ging het scherm dicht, waarna het weder geopend werd en men Ben-Ali's hoofd op tafel zag staan. Brrrll 't Is wel akelig, als men 't zoo leest, maar wie wil zulk een wonder niet eens zien? Ook zyn dochter Sulamith heeft het al heel ver in de kunst gebracht; het slot van een séance was echter het meest verrassende van alles. In een soort doos, die veel te klein is om er een mensch in te bergen, toont hy de levende buste van zyn dochter, die lacht en spreekt en zich beweegt. Waar het overige gedeelte is van het lichaam der vrouw, die zooeven op het tooneel haar tooveryen heeft laten zien, is onbegrypeiyk, daar de „doos" staat, niet op het tooneel, maar in de zaal en men die van alle kanten kan bezien. t Is verbazingwekkend in zóó hooge mate, dat we gerust aan iedereen durven zeggen: „Gaat daarheen, want wat daar te zien is dat hebt ge nog nooit gezien." By de aanbesteding van levensmiddelen, brandstoffen enz. ten dienste van het In va- liedenhuis over het tydvak van 1 November 1896 tot 31 October 1897, waren minste in- schryvers de na te melden firma's voor de artikelen en het bedrag, achter hun namen vermeld, L w.: M. Marsman, rundvleesch en vet, 0.51,5 per kilogr., H. A Visser, spek en reuzel, 0.55, worst 0.75 per kilogr.; C. Van Haasteren, spek, worst eo reuzel, 0 5?,98 per kilogr.; S. Leman Mzn., boter, /O 98 per kilogr M. H. Van Wavereo (eenige inschry ver) gerstebier, 0.05 per liter; W. J. Boekwyt en J. P. Fonteyn, ieder voor verschillende kruideniers- en grutterswaren voor diverse pry- zen; "W. F. R. Buyteweg (eenige inscbryver) versche groenten 3.95, gezouten groenten 8 per 100 kilogr.D. Dirkse Jr., aardappelen, 2.10 per bectol.; T. J. Huy, steenkolen, ƒ0.62 per hectol J. Van Haasteren, zoetemelk, 5.70 per 100liter; W. Van Steyn, karnemelk, ƒ1.25 per 100 liter; N. Brummelkamp, witte brood, 0.10,25 per kilogr., beschuit 0.65 de 100 stuks; Leidsche Broodfabriek, kropbrood, 0.09 per kilogr. Voorts werd het hoogste bod gedaan voor het weghalen van den afval der menage over het bovenvermeld tydvak, door H. Van Noordt, en wel voor 4.55 per maand. Dr. W. Schoffer, alhier, wien den 4den Oct. jl. het geluk te beurt viel den 50-jarigen gedenkdag van zyn optreden als evangelie dienaar in de Ned. Herv. kerk te beleven, was dien dag in zyne woning afwezig, maar trad toen voor zyne oude gemeente te Enschedee op. Velen brachten nu den geachten jubilaris in schriftelyken vorm hun groet, terwyl zelfs uit Amsterdam waren gekomen om den feest vierende te begroeten. De heer Scheffer, al sedert eenige jaren uit dienst, had niet op eenige ovatie gerekend. Door den heer Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland zyu, voor den tyd van vier jaren, aanvangende 1 Januari 1897, tot zetters van 's R(jks directe belastingen voor de gemeente Leiderdorp, benoemdde heeren: H. Van der Wal en P. Rynsburger. Op uitnoodiging van het Provinciaal- Comité tot het aanbieden van een huldeblyk aan H. M. de Koningin-Weduwe-Regentes by gelegenheid van haar aftreden als zoodanig, heeft zich te Lisse een plaatselyk comité ge vormd, bestaande uit de heeren jhr. P. Von Bönninghausen, burgemeester, voorzitter; R. Huyg en G. Blokhuis, wethoudersC. Sogers, G. Van der Mey en Th. Van Ruiten, terwyl de lieer J. C. Zaneveld is opgetreden als secretaris-penningmeester. Door ds. N. De Jonge, te Utrecht, en den heer A. L. Wichers, burgemeester van Woubrugge, worden pogingen aangewend tot oprichting van een Christelyke Volksbiblio theek in laatstgenoemde gemeente. In de maand September werden aan het telegraafkantoor te Sassenheim behandeld 151 telegrammen, als 76 verzonden en 75 ontvangen. De afdeelingen der Tweede Kamer be noemden tot rapporteurs voor de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting de heeren Kerdyk, Viruly, Drucker, Pynappel eD Van Delden, voor het hoofdstuk Buitenlandsche Zaken de heeren Cremer, C Van Bylandt, F. Van Bylandt, Van den Berch en Michiels; voor het hoofdstuk Justitie de heeren Har- togh, De Kanter, Willinge, Rink en Borgesius. Er is sprake van, dat de Belgische regeering de grenzen weer zal sluiten, wegens het voorkomen van mond en klauwzeer in Nederland. De heer W. G. Van Nouhuys heeft be dankt voor de benoeming tot lid van het bestuur van de „Maatscbappy der Neder- landsche Letterkunde". Vad.) Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer te Haarlem (2891 kiezers), zyn ingeleverd 1484 stembiljetten. Gekozen is jhr. mr. A. J. Rethaan Macaró (lib.), met 959 van de 1441 geldige stemmen. Dr. A. E. Van Royen, candidaat der katho lieken, had er 445. Gistermiddag vervoegde zich ten huize van jhr. mr. T. A. J. Van Asch van Wyck, oud- gouverneur van Suriname, thans te 's-Gra- venhage, een commissie, bestaande uit de heeren mr. F. S. v. Reesema, pater A. Beukers en J. A. H. Reiziger (de heer S. H. Swyt, ook lid der commissie, was verhinderd tegen woordig te zyn wegens a. s. vertrek naar de kolonie), die den heer Van Asch van Wyck een huldeblyk aanbood namens de Sun- naamsche ingezetenen. Het bestaat uit een volledig studeerkamer-ameublement. In het bovenvak van den spiegel prykt in Delftsch aardewerk een afbeelding van het gouverne mentshuis te Paramaribo. Het geschenk ging vergezeld van een album met de namen der gevers. Men schryft aan do „Tel." uit Gronin gen, dato 6 Oct.: Z. Exc. de Minister van Binnenlandsche 2aken, mr 3. Van Houten heeft heden ver schillende inrichtingen van onderwys bezocht o. a het mineralogisch geologisch laborato rium, welks inrichting dringend verbetering eischthet vroegers Regeeringshotel, dat, nadat het als woning voor den Commissaris der Koningin ongeschikt werd bevonden, dienst doet als sterrenkundig laboratorium; het nieuwe botanische laboratorium en het phy- sisch laboratorium. Ook werd heden een bezoek gebracht aan de Rykslandbouwschool en aan het Acade misch Ziekenhuis. De minister en de referen daris voor de zaken van onderwys werden vergezeld door den secretaris van het college van curatoren, mr. B. Ten Bruggen Cate. De lste luits. J. G. Kist, van het reg. gren. en jagers, W. L. Overduyn, van het 4de reg. inf. en A. L. Maas, van het 2de reg. veld- art., zyn ontheven van hunne detacheering by den chef van den generalen staf en naar hunne corpsen teruggekeerd. De lste luit. B. J. Land, van het 4de reg. inf., die mede van die detacheering is ont heven, is werkzaam gesteld ten bureele van den luit. generaal, inspecteur der infanterie. De weleerw. paters Auguatynen N. Et- mans en H. Van Dillen, die te Rome hun studiën volbracht hebben en aldaar priester zyn gewyd, zyn geplaatst de eerste als pro fessor in de schriftuur in het klooster van de H. Monica te Utrecht, de laatste als pro fessor in de kerkelyke geschiedenis in het klooster „Mariënhage" te Eindhoven. Het „comité tot wederinvoering der dood straf" gevestigd te Rotterdam, geeft den moed niet op. Een nieuw adres aan de Regee ring zal ter teekening worden gelegd, waarin wordt in overweging gegeven het doen instellen naast de gewone rechters, van jury's, samen gesteld uit „oude, verstandige, de bevelen Godö eerende mannen. DtS^ulken, die tegen het verleenea van volstrekt recht aan een verslagene, eeD ook voor de veiligheid der maatscbappy onmisbaar gebleken strenger rechtsbetoon waarvan de doodstraf voor den moordenaar den grondslag uitmaakt zich niet zullen keeren". By de gehouden verkiezing van een praB8es van het Collegium Supremum van den Utrechtschen Stuaenténbond, is met byna algemeene stemmen benoemd de heer C. J. F. Hopster. Tot quaestor van het bestuur van het bonds- gebouw is gekozen de heer Joh. W. Groot Enzerink. Voor de betrekking van hoofdingenieur by den provincialen waterstaat, in de provincie Groningen, in de plaats van wyien den heer Kater, hebben zich naar de „N. Gron. Crt." uit vertrouwbare bron verneemt 16 sollici tanten aangemeld. Uit dc „Staatscourant". Kon. besluiten. Eervol ontslagen A. W. Jol les, op zijn verzook, met ingang van 22 October a. s., als kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Vechel. Benoemd L. C. Kolff tot burgemeester der ge meente Wieringen. Op verzoek van F. C. Wiesenhaan, het kon. besluit van 14 Septwaarbij bij tot burgemeester van de gemeente 't Bildt is benoomd, ingetrokken 1 en met ingang van 10 dezer tot burgemeester van de gemeente 't Bildt benoemd, D. Hessehnk, met toe kenning van eervol ontslag als burgemeester van Finsterwolde. Met ingang van 1 November a. 8. benoemd tot opzichter van den Rijkswaterstaat 4de kl. J. C. Van Eendenburg en C. De Jong, en bevorderd: tot op zichter van den Rijkswaterstaat lste kl. J. Haringx en S. Klaassen, thans 2de klasse; tot id 2de kl. G. H. Vroeg en L. M. Brouwer, thans 3de kl., en tot id. 3do kl. F. W. K. de Klerck en H. Dijkstra, thans 4de kl. Benoemd tot inspecteur der registratie on domeinen: eerste kl. 30ste divisie R. P. Van de Kasteele, thans 18de divisie; in de 10de J. M. Van Walsem, thans tweede kl.in de 5de G. G. Kuypers, idem; tweede kl. 18de divisie J. Galand, thans 40ste divisie; in de 42ste H J. Raedt, thans 37ste; in de 15de A. Van Drooge, thans derde kl.; in de 19de A. L. Kulenkamp Lemmers, idem; derde kl. in de 37ste divisie J. W. Van Nooton, ontvanger der registratie te Goes Aan J. J. P. Van Wisselingh, eervol ontslagen apotheker lste kl. van het Ned.-Ind. leger, te Amersfoort, de bevoegdheid van apotheker verleend. Pensioen verleend aan G. Van Baaien, ontvan- gor der directe belastingen en accijnzen, ƒ2114; F. Ph. Bockmoulen, commies lste klasse bij 's Rijks belastingen, ƒ396. A. P. Schuppers, wed. F. Aarts, commies lste kl. bij 's Ryks belastingen, ƒ255; H. H. Broekhuyzen, Wed A. Zadelhof of Zadelhoff, concierge brj bet oud-provinciaal archief in Utrecht, ƒ138; de kinderen vaD wijlen den brievenbesteller R Hazelhorst, ƒ138, met intrek king van het aan hunne moeder bij koninklijk besluit van 16 Juni 1892 toegekend pensioen van 220 'sjaars, den zoon van wijlen den brieven gaarder H De Haan 30 'sjaars. Gemengd Nieuws. Aan het telephoonnet alhier is aangesloten onder No. 274 de heer N. Vetten, confiseur, Aalmarkt 23. De Leidsche Schaakvereeniging „Moipby" en de ,Delftsche Schaakvereenigii ng" brachten Zondag jl. met een massakamp een genoeglyken dag door in het Zuid-Hollandsch koffiehuis te 's Gravenhage. De uitslag was dat „Morphy" won met 8 tegen 4 punten. Twee partyen bleven onbeslist. Br werd in twee ronden ran 7 spelers gekampt. Na het eindigen van den school- tyd had gieternamiddag aan de Havenbrug een meisje het ongeluk door de leuning van die brug ia bet water te vallen. Tengevolge van het diepe vaarwater aldaar waagde niemand het xicb te water te begeven. Een politie-agent en een brugwachter mochten er einoelyfe ic slagen hst meisje uit haar benarden toestand te redden. Dinsdag a. s. zal te Bodegraven eene vrye paardenmarkt gehouden worden. Den 7den «d 8iten Nov. a. s. zal in den Dierentuin te 's-Gravonhage vanwege de afdeeling aldaar der Ned. Maatsch. van Tuinbouw en Plantkunde een Chrysanthemum- tentoonstelling worden gehouden. Van de gisteren teRotterdam gehouden harüdravery van hitten was de uitslag als volgt: Wedstryd op de lange baan, afstand pl.m. 2100 M lste pry8 L. Vugt, Rotterdam, in 5 min. 2 sec met bruine merrie; 2de pr. J. Van Deutekom, Zuid Schalkwyk, in 5 m. 4 a. met blauw bont; 3de pr. J. J. v. d. Berg, Haarlem, in 5 m. 16 s.4de pr. G. Erkelens, "Woerden, met schimmel-merrie in 5 m. 22 sec. Wedstryd op de korte baan, afstand 300 M. lste prys Van Delft, Hillegersberg, met een paardlengte, (gereden met een boerenkarretje), 2ie pr. A. Vryenbroek, Schiedam, 3de pr. J. Van Deutekom, Zuid-Schalkwyk. Voor den Hoogen Raad werd gisteren behandeld de zaak van een diamant werker te Amsterdam, veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf wegens opruiing tot eenig strafbaar feit. Hy had nl. nu byna een jaar geleden in een artikeltje in het „Weekblad van den Algem. Ned. Diamantwerkersbond" zich op beleedigende wyzt> uitgelaten over een vakgenoot, die niet was over te halen lid te worden van den Bond en de andere leden uitgenoodigd hem op de gevoeligste w y z e te overtuigen van de solidariteit van dien Bond, waarna die collega van de zyde zyner mede werklieden onaangenaam werd bejegend. Advocaat-generaal mr. Patyn, hoewel de handelingen van requirant afkeurende en als een inbreuk maken op eens anders vryheid beschouwende, concludeerde, overeenkomstig de zienswyze van requirants raadsman, die eene memorie had ingezonden, tot ontslag van rechtsvervolging, op grond dat met de bovengenoemde woorden in het weekblad artikeltje niet tot eenig strafbaar feit wordt opgeruid. De uitspraak is bepaald op 2 Nov. Tot verwerping werd nog geconcludeerd van het beroep van een werkstakenden diamantsiyper te Amsterdam, tot 3 maanden veroordeeld wegens mishandeling van een niet-werkstaker in de Uilenburgeratraat. Uitspraak in deze 12 Oct. Even vóór balftwaalf gisteravond zag de brandweerpost op de De-Ruyterkade te Amsterdam een lustig brandje aan de overzy van het Y. In de Buiksloterham, aan den zoogen. Buik sloterweg, stond een hooiberg en een boonen strooschelf in brand. Een brandwagen van de De-Ruyterkade ging over, de Jan Van der Heyden begaf zich eveneens naar de plek des onheils en gehol pen door de spuit, die aldaar gestationneerd is, was het vuur spoedig gedoofd. Toch brandden beide bergplaatsen af. Zy be hoorden aan A. Schouwenburg, zetboer aldaar op een perceel, dat in eigendom aan den heer Schram te Bloemendaal toebehoort. De K o n i n g i n - R e g e n t e 8 heeft voor den nationalen schaakwedstryd, uit geschreven door de schaakvereeniging „Staun ton", te Groningen, beschikbaar gesteld: een groote zilveren medaille van Koningin Wilhel- mina en een groote bronzen medaille van de Koningin-Regentes. Door onbekende oorzaak ontstond Maandag te Loenen brand ten huize van H. Dorland; alles werd een prooi der vlammen; de vrouw, die nog een der kinderen uit het achterhuis haalde, kreeg eenige brandwonden. Do 23-jarige werkman, die te Utrecht by den bouw van de nieuwe gevan genis aan de Gansstraat van een hoogte van 14 meter stortte, is in het Stedeiyk Zieken huis overleden. De rechtbank te Utrecht heeft de ^rouw, die te Amersfoort een kind te vondeling legde, veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. By beschikking van de arrondis sementsrechtbank te Maastricht Is rechts ingang verleend met bevel van gevangenhou ding tegen J. R. V., schrynwerker, wonende te Sittard, beschuldigd van poging tot moord op den burgemeester aldaar. De krygsraad te Leeuwarden heeft vonnis gewezen tegen den van het lste reg. inf. te Assen gedeserteerden 2den luite nant Weehuizen. Het vonnis, dat nog geheim wordt gehouden, ia ter approbatie opgezonden naar het boog militair gerechtshof te Utrecht. Te Blek. gemeente Berg h, on t- stond een geweldige brand by den landbouwer Hetteracheid, wiens huis met den geheelen inboedel totaal werd vernield. Slechts weinig werd gered; 22 varkens kwamen in de vlam men om, terwyl een bedrag van ongeveer ƒ400, deze week juist geërfd, ook verloren ging. Alles was verzekerd. Maandag heeft ook in het Oosten des lands het onweer verbazend gewoed. Te Leeuwarden en omstreken ging het vergezeld van stortregens en dikwyis ook van hagel. Er moeten vele ongelukken zyn gebeurd. Des avonds om tien uren sloeg de bliksem in den toren der Ned.-Herv. Kerk teKollum, waardoor brand ontstond. Op verschillende hoeken by de spits was het vuur zichtbaar. By onderzoek bleek echter, dat alleen het houtwerk brandde, dat het vierkant by de spits omgeeft, en dat spoedig gebluscht werd. Te Wolvega en omstreken vielen stukken ya zoo groot als duiveneieren en twee uren n& de bui lag de hagel nog wel 3 duim dik op de straat. Tusschen Makkinga en Oldeber- koop moest de postkar van Assen op Heeren veen uitspannen om het noodweer; men kon niet verder. Ten gevolge van een hevig onweder werd naby Zweeloo (Dr.) Maandag-avond eene boe- 'renbehuizinge door brand vernield. Niets heeft men kunnen redden. Men meldt aan de „N. R. C." uit Doetinchem, dd. 5 October: Ten gevolge van het overmatig gebruik van sterken drank had gisteravond by bet naburige dorp Silvolde een treurig ongeval plaats. Zekere Ten P. kwam met zyn vrouw van de kermis te Ter- borg en kocht onderweg nog een broodmes, hetwelk in den binnenzak der jas geborgen werd. In de duisternis kwamen beiden t- vallen. Het mes drong den man tot in het hart, zoodat hy spoedig daarna overleed. Toen een derde persoon passeerde en toevallig beiden zag liggen, de man badende in zyn bloed, de vrouw in zwym, en van beidon geen gehoor verkreeg, haastte hy zich de politie met de zaak in kennis te stellen, die, nadat de vrouw tot bewustzyn teruggebracht was, het bovenstaande kon constateeren. De ongelukkige laat eene weduwe met een aantal kinderen achter. De officier van justitie te Win- schoten vorderde tegen den 21-jarigen arbeider vaD Oud Pekela, wegens mishandeling van een ruim 2-jarig zoontje van de wed. C. Thaden aldaar, een gevangenisstraf van 5 jaren, zynde het maximum, by de wet op het misdryf Door het O. M. by de rechtbank te Maastricht is tegen een brander aldaar, beschuldigd van het vervoeren van gedistil leerd, uitgeslagen uit zyne brandery, van min der percentage dan het geleibiljet aanwees, eene geldboete van 12,852, subsidiair 6 maanden hechtenis geëischt. „Aanhouding van een schip." Onder dit opschrift deelt A. D. te Leeuwardon in de „N. R. C." de volgende aardige ge schiedenis mede: De aanhouding van „de Doelwyk" roept in onze herinnering terug een eenigszins geiyk geval, dat in het laatst van Juni 1854, tydene den Krim-oorlog plaats had. Het betrof het te Harlingen te huis be- hoorend© kofschip „Jonge Albert," kapitein J. A. Van der Zee, dat, met nog drie Neder- landsche schepen, by Riga de blokkade van de Oostzee had geschonden Alle vier schepen werden door een Engel* sche oorlogsstoomboot prysgemaakt en zouden naar eene Engelsche haven worden over gebracht. De Nederlandsche bemanning was op de schepen gelaten. By Schagen beliep het trans port een storm, met het gevolg dat de „Jonge Albert," bestemd naar Harlingen met eeno lading hout en hennep, voor rekening vaD de heeren Tromp Meesters te Stoenwyk en Zeilmaker Co. te Harlingen, van het Engel sche oorlogsschip losraakte. Kapitein Van der Zee bevond zich slechts met één matroos en een jongen van zyno equipage op het schip. Er viel voor bem daarom niet aan to denken om, nu vier go.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1