fl°. 11229. Vrijdag 2 October. A0. 1896 feze {Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. October. Winterdienstregeling. Feuilleton. De leerling van den onden deteetive. LEIDSCÏÏ PBUS DEZEB COXTEAUT Voor Loidon per 3 maanden. Franco per post Afzondoriyke Nommere »- K I if 1.10. 1.40. 0.05. PBUS DEB ADVEBTENTIËIT: Van 1-6 regela f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 j. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. bit nonuuer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Wegen* de feestviering op a.s. Zater dag n*l het LEIDSCH DAGBLAD des middags te IS U.RKN ▼erschynen. Adverteerders gelleven hiermede rekening te honden en hunne adver- tentlëa desnoods In het blad van Vrijdagavond te plaatsen. Het kantoor van bet „Dagblad" zal echter Vrijdagavond tot tien aren 's avonds ge opend ztyn. Hedenavond ontvangen onze Abonné's boven staande Dienstregeling. Op karton gedrukte exemplaren, voor ophangen gereed, zijn ad ÏO cents verkrijgbaar aan ons Bureel en •worden, op verzoek, thuis bezorgd. Leiden, 1 October. Naar wy vernemen, is het oudste lid in jaren van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, onze geachte stadgenoot, de heer J. H. Donner, benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschon Leeuw. De neetor werd met deze koninklijke onder scheiding door den minister van Linnenland- sche zaken in de vergadering van heden per soonlijk gelukgewenscht en ontving ook de felicitatiön zijner medeleden. Heden werden van de Kweekschool voor Zeevaart alhier 119 jongens overgeplaatst naar Hr. Ms. instructieschip „Admiraal Van Wassenaer." Yan het „Woordenboek der Nederlandsche Taal", van De Vries en Te Winkdl, is heden weer een aflevering verschenen, en wel de 6de van het 3de deel, behandelende de woorden „BouwordeBraaknoot", bewerkt door dr. J. W. Muller, met medewerking van dr. G. J. Boekenoogen. Naar wfl vernemen, zal de beroemde zangeres Sigrid Arnoldson te dezer stede in de Stadszaal, vermoedelijk op 21 of 23 Oct. a. s., een concert geven, waai op reeds nu de aan dacht gevestigd wordt. Bjj de Leidsche Spaarbank werd in de maand Sept. ingelegd f 51,431 23 en terugbe taald f 50,628.43, terwijl zijn afgegeven 68 nieuwe en geheel afgelost 82 boekjes. Het gezamenlijk tegoed der 10,781 deel hebbers bedroeg einde Sept. f 2,063,507 95. Gedurende de lsto helft der maand Sept. ztjn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, door onbekendheid der 'geadresseerden, niet besteld konden worden: D. Franken, De Jong, Oranje Vereeniging, !Am8terdam; G. Kastelein, Aarlanderveen Z. De Ruyter, L. Mulder, te 's-Gravenbage; J. Labree, IJmuiden; J. d. Bent, Katwijk; Warmendam, Rynsaterwoude; H. Verdonk, ScheveningenB. Bisschop, Tiel; C. Loos, Vreeswijk; M. Michel, Vlijmen; Wed. J. Jonk mans, Diet vermeld. Briefkaarten: C. Van de Pol, P. Kunst, Amsterdam; H. Van Klaveren, J. Vogel, 's-GravenbageF. De Zoete, niet vermeld. Brief, besteld voor het buitenland: J. C. Knuttel, San Francisco. Hedenmiddag ontvingen wij per Neder landsche mail de Bataviasche bladen van 28 Aug. tot 1 September. In de maand December en zoo noodig Januari e. k. zal te Leiden, te Utrecht, te Groningen en te Amsterdam gelegenheid worden gegeven tot het afleggen van de practische examens van apotheker. De dag van aanvang dier examens zal nader worden bekendgemaakt. Zü, die tot de examens wenschen te worden toegelaten, moeten daarvan vóór 15 November e. k. schriftelijk opgave doen aan den voor zitter der examen-commissie, en wel voor Leiden bij den hoogleeraar dr. H. P. Wijsman, alhier; voor Utrecht by den hoogleeraar dr. H. Wefers Bettink, aldaar; voor Groningen by den Hoogleeraar dr. P. C. Pluggo, al 'aar, en voor Amsterdam by den hoogleeraar dr. C. A. J. A. Oudemans, adres Wilhelminapark te Apeldoorn. Beroepen is bjj de Ned.-Herv. gemeente te Dreischor de heer A. Burger, cand. te Leiden. Da Kurhaus-concerten te Scheveningen van het Philharmor.isch Oi kest, dat hedenavond in de Stadszaal r Leiden optrekt, eindigden gisteravond te midden \ai de meest ondubbel zinnige sympathiebetuigingen van het dankbaar publiek, dat "auwelyks plaits kon vin len ïn de ruime kurzaal. Prol. Mannstalt, de talent volle directeur, wiens lessenaar keurig met bloemen was versierd, ontving talryke en prachtige blosmgesehenken OA d" gevierde solo-violist Anton Witck werd met bloemen beladen. Het „Wien Neerlandsch Bloea" a .n het slot verwekte groote ge^stirift en ver tolkte als het ware het tot weerziens van deze uitgezochte kunstenaarsbent aan haar vereerders. Aan het postkantoor Warmond werd gedurende do maand Sept. in de Rijkspost spaarbank ingelegd f 5138.48, verdeel 1 over 51 inlagen; terugbetaald f 2378.73, verdeeld over 34 terugbetalingen. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 781 Gedurei de die maand werden door het Rykstelephoonkantoor aldaar behandeld 131 telegrammen, t. w. 74 verzonden en 57 ont vangen. Gedurende de maand September werd aan het Hulppostkantoor te Leiischendam in de Rykspostspaarbank ingelegd f 3690.19 in 73 inlagen, terugbetaal! 470.90 in 11 malen, 12 nieuwe boekjes werden uitgegeven. In September 11. werden op het Ryks telephoonkantoor te Leidschendam behandeld 52 telegrammen, als verzonden 24 en ont vangen 28. De loting voor de nationale militie voor de gemeente Sassenheim zal aldaar worden gehouden op 14 October a. s. Tevens zullen dan aldaar mode de lotingen worden gehouden voor Hillegom, Lissé, Voorhout en Warmond. De herkiezing van een lid voor den gemeenteraad te Sassenheim is vastgesteld op Donderdag 8 October a. s. Naar men verneemt, heeft de Raad van Beheer van de Koninklyke Vereniging „Het Nederlandsch Tooneel" thans definitief besloten de voorwaarden tot bespeling van den Schouw burg te 's Gravenhage, zooals die door den gemeenteraad zijn gewyzigd met een bindende bepaling omtrent het geven van Fransche opera, niet aan te nemen. In verband met het gerucht, dat de voor zitter der Tweede Kamer, de heer Gleichman, in aanmerking zou komen voor het vice presi dentschap van den Raad van State, scbryft het „Handelsblad:" „Zyn wfj wel ingelicht, dan i3 de heer Gleich man volstrekt niet voornemens den zetel te ver laten, dien hy met zooveel waardigheid inneemt, en waarop hy nog pas met nagenoeg algemeen© 8temmen is bevestigd." Naar gemeld wordt, zal ook de heer Bergsma, minister van koloniën, by de opening der Ryks tuinbouwschool te Wageningen op 3 October tegenwoordig zyn. By het advies van den Raad van Slate over de nieuwe personeele bel-isting moet, volgens het „Hold e>.n afzonderlyk stuk zyn gevoegd men zegt van den heer Heems kerk ten gunste der invoering met 1 Mei. Wylen de heer J A. Markvoort, te Voorst, heeft aan de kerkvoogdij te Almc-u f 3000 vermaakt, met de verplichting on de r nte te besteden voor behoeftige ingezetenen, die niet bedeeld worden door het diaconie- bestuur. Do alphabetische voordracht voor de be noeming van directeur der waterleiding te Haarlem bestaat uit de heeren S. Branden burg, to Aliueloo, L W. Havelaar, te Namen, en J G Michielse, te Haarlem. Doo- de arrondissements-rechtbank te Groningi n is, ter vervulling van eene vacature van rechter in dat college, opgemaakt ee navolgende alphatic-tische lyst van aanbeveling mr. A. J Carsten; mr. J A. Q Gockinga, rechters in de arrond-rechtbanken te Win schoten en Alkmaar, en mr. H. J Ladenius, kantonrechter te Vianen. Dr A C. Dornheck Busscher, amanuensis aan de academische bibliotheek te Groningen, is door den gemeenteraad van Sneek benoemd tot le^raar in do klassieke talen aan het gymnasium aldaar. Onder voorzitterschap van den heer Jos. Th. J. Cuyptrs werd dezer dagen te 's Graven hage een vergadering gehouden van den R.-K. Gildenbond. Da vergadering was door het voorloopig centraal bestuur belegd met de afgevaardigden- der afdeelingen Leiden en Rotterdam, ter bespreking en behandeling van een vasten grondslag, waarop een biy- vende samenwerking dier afdeelingen ver kregen kon worden. Na ernstige bespreking werden de voorstellen, behoudens kleine wyzigingen, met algemeene stemmen aange nomen en besloten, de goedkeuring van den bisschop van Haarlem op de genomen be sluiten aan t© vragen. [De Tijd.) Heden, 1 October, telt de heer A. J. M Stumpff, hoofdcommies by de afdeeling Generaal secretariaat by het Departement van Financiën, 40 dienstjaren. Ook de heer E. A. Canneman, hoofdcom mies by de afdeeling Comptabiliteit en Veri ficatie by het Departement van Financiën, is heden 40 jaren in dienst by gemeld Depar tement. De Tweede Kamer heeft gisteren het amendement-Travaglino, op art. 1 van het ontwerp tot wyziging der onderwyswet, nadat de voorsteller het had ingetrokken, doch de heer Py nap pel het had overgenomen, ver worpen met 58 tegen 14 stemmen. Aitt. 1—3 zyn daarop goedgekeurd. Het amendemont-Gerritsen, om de examen gelden af te schaffen, werd, na bestryding door den Minister, als niet urgent, verworpen met 60 tegen 19 stemmen. Het onveranderd ontwerp werd ten slotte zonder stemming goedgekeurd. Il9den zyn ae andere ontwerpen aan de orde. Het kerkhof „De Vraag" te Amsterdam was ter g-legen beid van de begrafenis van den overled n orkestmeester der schuttery, den heer J. F. Wedemeyer, niet afgezet de belangsL llenden konden dus vry oploopen. Er waren eemge duizenden verzameld, toen de lijkstoet, by het Sloter tolhek ontvangen door do schutterijkapel, aan de begraafplaats aankwam Onder de tonen van Chopin's treurmarsch wc-rd de baar, gedekt met kransen o. a. van de Amsterdamsche Toonkunstenaars- Vereeniging, de Maatschappij „Caecilia" en de Orkestvereniging, naar hot graf gedragen, waar het koper van het orkest van het „Concertgebouw" een koraal speelde. By de groeve voerden het woord de heer SeemaD namens de OrkestvereenigiDg, de heer Willem Hutschenruyter namens de Amsterdamsche Toonkunstenaars VereeDiging, waarvan de heer Wedemeyer in de jaren 18841888 voorzitter was; de heer Prins, kapitein dor schuttery, commissaris van de stafenuziek, namens den kolonel, de hoofd- en de stafofficierende heer David Koning Jr. namens de Maatschappy „Caecilia", waar de overledene als secretaris in het bestuur zitting had. Ook een bestuurslid van de Amster damsche Orkestvereeniging kwam hulde brengen aan de verdiensten van den overledene. Een broeder van den heer Wedemeyer dankte voor de eer, den overledene bewezen. Bij koninklyk besluit is de medaille, wegens verdiensten ten opzichte van 'b Ryks verzamelingen van wetenschap en kunst, in zilver toegekend aan den heer G. C. Bolten, candidaat in de geneeskunde aan de Ryks- universiteit te Utrecht. Gistermiddag heeft de Nederlandsche ge zant by den sultan van Turkye, jhr. Van der Staal van Piershil, de terugreis naar zyn post te Konstantinopel aangenomen. De gezant van Turkye by ons hof, Hamid Boy, vergezelde onzen gezant tot aan den trein en onderhield zich vóór het vertrek langdurig met hem. De „Staatscourant" van 1 Oct. bevat eei koninklyk besluit van 25 Sept. jl., waarby op de voordracht van den minister van binnen landsche zaken, tot 10 November a. s. wordf geschorst een besluit der Staten van Groninger dd. 10 Sept. jl. No. 6, houdende benoeming van den heer mr. H. C. A. Thieme A.Czn. te' lid van Gedeputeerde Staten van dat gewest De schorsing is gegrond op de overweging „dat het wenscheiyk is om, hangende het onderzoek naar de wettigheid van dat besluit, het in werking blyven or van te 06161160.' Door de anti rev. kiesvereeniging „Neder land en Oranje" te Haarlem zyn tot candi daat gesteld voor de Tweede Kamer dr. A. E Van Roy en, onlaDgs op zyn verzoek om gezondheidsreden eervol ontslagen als leeraar aan de H.-B. School aldaar, ee voor den ge meenteraad F. M. baron Van Lynden, oud officier der cavalerie. Door de provinciale commissie voor Gro ningen. ter byesnbrenging vaa gelden voor een nationaal hulde'oiyk aan Hare Majesteit de Koningin Regentes, zyn al de burgemeesters der provincie uitgenoodigd plaatselyke com- missiên voor dit doel te constitueeren De heer G. J. Van der Zoo de Jong Sr., oudste inwoner van Amersfoort, is overleden Hy bereikte den leeftyd van byna 93 jaar (No? 1803). De overledene was oud-stryder van 183031 en gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis. De in den laatsten tyd veel genoemde Bos8ien te Groningen heeft nog aan enkele zyner familieleden kleine sommen gelegateerd, variéerende van ƒ800 ƒ3000, samen tct een bedrag van ongeveer f 20,000. Bovendien moet aan eene zyner nichten jaarlyks f 186 worden uitgekeerd. In het testament heeft hy verder bepaald, dat het „Groene Weeshuis," de universeel erfgenaam zyner bezittingen, eerst, 200 ja? na zyn dood het recht heeft, het huis en den tuio ïd de Visscberstraat te verkoopen, om zoo te voorkomen, dat een eD ander door de „Harmonie" wordt gekocht. Ook mag hot huis in al dien tyd niet worden afgebroken; zelfs is in het testament uitdrukkeiyk de be paling opgenomen, dat do banken voor het huis mo9ten blyven bestaan. De minister van binnenlandscho zaken heeft benoemd tot adcistenton aan 's-Ryks Veeartsenyschooi te Utrecht, voor bet tydvak van 1 October 1896 tot en met 30 Septem- ber 1897, de veeartsen: L. F. D. E. Lourens, te Delftshaven, gemeente Rotterdam; J. A. Klauwers, te Santpoort, gemeente Velsen, en N. H. M. Van Altema, te Utrecht. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex" arriveerde 29 Sept. van Amsterdam te Batavia; de „Prins Alexander" vertrok 30 Sept. van Batavia naar Amsterdam; de „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 30 Sept. te Genua; de „Telamon" arriveerde 29 Sept. van Amsterdam en Liverpool te Batavia; de „Prins van Oranje" vertrok 30 Sept. van Amsterdam naar Batavia; de „Laertes", van Amsterdam naar Java, vertrok 29 Sept, van Liverpool; de „Obdam", arriveerde 30 Sept. van Nieuw York te Rotterdam. 8) „Hoe zyt g« *r toch toe gekomen, om uw reputatie weg te gooien? Omdat gy een brief ontvangt, waarin men uw stilzwygen vraagt, weigert ge my te antwoorden op myn vragen. Gy zegt, dat gy en Mabel onschuldig zyt, en toch schryft ze in dien brief, dat zy het geld heeft en in een anderen zendt ze u een der gestolen bankbiljetten." „Mabel kan niets verkeerds doen," hield Ralph vol. „Dat durft ge zeggen met des* brieven en deze biljetten voor u?" „Als ik Mabel mot mQn eigen oogen dat geld had zien wegnemen, zou ik het niet gelooven." „Nu, dan zyt gy goedgelooviger dan ik; vrie heeft deze verzen geschreven?" „Mabel heeft die gekopiëerd uit Cowper." „Eu vergeiyk daar nu het schrift van dezen brief eens by; let vooral op de g's en p's en h's." „Deze brieven zyn nagemaakt 1" riep Ralph „hoe kon ik zoo dom zyn dit niet eerder te zienl En hoe heb ik haar één oogenblik kunnen verdenken van zoo'n briefje teschry- ven, en toch „En toch?" vroeg Nick, „Niets, nietst" „Ja, er is wel iets," seide Nick ongeduldig; „waarom wilt ge my toch niet vertrouwenj het is jammer van den kostelyken tyd, dien we zoodoende verknoeien." „Laat ik u dan alles mededeelen. Zooals ze my in den brief vroeg, ging ik naar het afgesproken punt, doch toen ze my op honderd pas afstands zag aankomen, zette ze het op een loopen, den vinger op de lippen leggend, ten teeken van stilzwygen. En ik zag meteen, dat een man, dien ik voor een detective hield, haastig den hoek omkwam. Daarna ontving ik dien brief. „Weet ge zeker, dat het Mabel was, die gy zaagt?" „Ongetwyfeld." „Nu, dan kan ik u verzekeren, dat gy Mabel niet gezien hebt. Ik geloof met u, dat se onschuldig is, en als ge my heipon wilt, zal ik haar weer spoedig thuisbrengen." „Gy kunt met my doen wat u goeddunkt." „Beloof my dan te handelen alsof ge deze brieven gelooft en vertel niemand iets van ons gesprek. Morgen zal ik u alles nader uit leggen. Deak er aan, dat gy den heer en mevrouw Livingston evenmin over ons onder houd spreekt. En vertrouw ieder, die zóó, op deze manier, u de hand geeft." Nick haastte zich naar huis, tevreden over zyn wèlbesteden dag. By het naderen van zyn woning kon hy een gevoel van angst niet onderdrukken. Hy begreep niet wat hem was overkomen; nog nooit had hy zulk een gewaarwording gehad. Onwillekeurig sprong hy in een stap de stoep op alsof hem daarbinnen iets ver- 8chrikkelyk8 wachtte. Met zenuwachtige haast opende by de deur. Boven gekomen, vond hy de kamers donker en verlaten. Zyn vader was dus nog niet thuis. Hy luisterde scherp, als om eenig geritsel te kunnen onder scheiden, en schold zichzelf intusschen uit voor een lafaard. Hy nam een lucifer en streek dien af; daarna stapte hy moedig naar binnen en stak het gas op. Wat was dat? In eon oogwenk lag hy geknield by een vormlooze massa, op den grond ineengezakt. IX Een oogenblik stond Nick als versteend. „Vader, vader." kreunde hy. Tien minuten lag hy over de doode heen gebogen. „Dood!" fluisterde hy eindeiyk en een wraakzuchtige uitdrukking flikkerde in zyn oogen. „Zy, die het deden, leven nog en nacht en dag zal ik hen vervolgen, tot ik deze misdaad gewroken heb." Hy kuste de koude lippen en rees over eind een hard, ongevoelig mensch. Oplettend keek hy het gehoele vertrek door, niets aanrakend, doch alles in zich opnemend. Daarna ging hy in zyn eigen kamer en met dezelfde kalmte alsof by niets had opgemerkt, begon by zyn vermomiming uit te trekken en zich weder te kleeden als gewoonlyk. Nadat hy een groot valies had gevuld met allerlei benoodigdheden uit zijn kleerkast, draaide hy het gas uit en verliet daarop zonder geruisch te maken de deur. In het eerste het beste fatsoeniyko hotel bracht hy zyn bagage en liet hy zich in- schryven als Charles Hardman, waarna hy zich naar het bureau van den inspecteur van politie Brynes begaf, denzelfden, die den heer Livingston naar zyn vader had gezonden. „Ik ben de zoon van Sim Carter, deo detec tive," aldus meldde hy zich aan. De inspecteur heette hem hartelyk welkom. „Gy wa?.rt myns vaders vriend," giog Nick voort, „daarom kom ik tot u en in de tweede plaats, omdat ge inspecteur van politie zyt. Myn vader is anderhalf uur geleden vermoord." „Vermoordl Door wien?" „Gy hebt vader de zaak Livingston in handen gegeven en ik heb die zaak van hem overgenomen en belangryke dingen ontdekt. De schurken dachten, dat myn vader de detective was, omdat ik my in zyn kleeren ge stoken had. Om vyf uren ging myn vader uit en even later verliet ik het huis. Omstreeks twee uren ben ik weg geweest." Vader heeft zeker gedacht niet meer achter volgd te worden en is toen naar huis gegaan. Op korten afstand volgde deze hom echter tot hy van een lang man een teekon kreeg, dat deze myn vader volgen zou. De lange man ging vader voor naar huis. Zy gingen naar boven, naar onze kamers. De kleine man wachtte by de d9ur, terwyi de groote by den schoorsteenmantel bleef wachten. De kleine man was gewapend met een zandzak, de groote met een mes. Toen vader thuiskwam, ging hy niet zooals de lange verwacht had, naar den schoorsteen mantel om lucifers te zoeken, doch nam ze uit zyn zak, toen hy eea paar stappen in de kamer had gedaan. De lange man vloog nu op hem toe en greep hem by do keel, om geschreouw te voorkomen. Een oogenblik worstelden zy, toen de kleine hem met zyn zak een slag toebracht. Daar het donker was, kwam het wapen maar half aan en daarom heeft de andere hem vermoord met zyn mes. Vader viel op zyn gelaat. De lange man stak het gas aan en om zeker van den dood van zyn slachtoffer te wezen, gaf hy het nog eens een slag met den zandzak in den nok.'' „Hoe ontdektet ge dit alles?" Ik zag aan schrammen op de deur, dat ze het slot geforceerd hadden, en aan den muur naast de deur waren duideiyke sporen te zien van den hoed, die er langs geschoven had van een klein persoon. Enkele snuisteryen op den schoorsteen waren verzet, zooals dat zou gebeuren door den elleboog van een langen man. De klok was ook verschoven en stil blyven staan op halfzes. De kleine man sloeg het eerst met den zandzak, want de wond was aan 't achter hoofd, by het oor. Door een lang mensch toegebracht zou, die op den schedel zyn geweest. Hy moet met het mee *yn verwond nadat hem de slag was toegebracht, want de dag was te erg aangekomen.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1