100 Visitekaarten, Magazijn „De M Maastricht", KOOYKEE's BocMel. Groote Jaarlijksche Opruiming. Langeveld's Thee- en Koffiehandel. Haarlemmerstraat 130, J. UUÏÏi, Rapenburg 91, G. P. VAN TOL. van af 60 Cents, N°. 11218. Zaterdag 19 September. A0.1898 dJeze (iCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven POFFERTIESEBAAHI op fijn Karton, 1ste Prijs: EEN ZILVEREN THEESERVIES, Een partijtje Kolen- en Turfbakken. EENE GROOTE SORTEERING HANGLAMPEN, enz., enz., enz. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAjNTT: Voor Loiden per 3 maanden. f l.io. Franco per post 1.40. Afzondorlyke Nommers no~. PRIJS DER AD VERTEN TJLËN Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad yvr- ,L r f\ On hp-''- Tweede Blad. KOLONIËN. BATAVIA, 19-21 Aug. (Vervolg.) Htt „Bat. Nbl." scbryft het volgende: H(t is weer meer dan erg hier met nage- ma tt geld. De burgery en de bevolking ]y n voortdurend schade. Meest alle nering doenden zitten met rijksdaalders en guldons opgescheept, die zy niet weer kunnen kwijt raken. Men bekijkt het geld met een loep ©n bij het minste, dat niet duidelijk is, wordt de aanneming geweigerd, ook al is het geld echt; ook het geringste klankverschil is vol doende. Batavia is weer overstroomd met nagemaakt geld, en er is niet genoeg pasmunt in omloop om het zonder guldens en rijksdaalders te kunnen stellen. Reeds herhaaldelijk is aangetoond, hoe drin gend noodzakelijk het is in dezen wezenlijk algemeenen nood te voorzien. Van „maatregelen" echter, verneemt men nog niets. Een bericht aan de „Java Bode" meldt uit Soerabaia van 15 Augustus: Do rechtbank van omgang heeft in de zaak der valsche bankbiljetten vonnis gewezen. Foei Tjin Tik is schuldig verklaard aan het namaken van bankpapier en aan poging daartoe met begin van uitvoering en veroordeeld tot 20 jaren dwangarbeid in den ketting en be taling van twee geldbosten, groot 60,250 en 81,875, invorderbaar by lijfsdwang gedurende 15 en 21 maanden. Han Siau Goan is schuldig verklaard aan medeplichtigheid aan de genoemde misdrijven en veroordeeld tot 10 jaren dwangarbeid in den ketting en betaling van twee geldboeten, groot 30,125 en f 40,937.60, invorderbaar bij lijfsdwang. Han Tjong Ling is schuldig verklaard aan poging tot het namaken van bankbiljetten en veroordeeld tot 15 jaar dwangarbeid in den ketting en betaling van eene geldboete van 81,875, invorderbaar bij lijfsdwang gedurende 8 jaren; alles met hoofdelijke veroordeeling in de kosten. De Nederland8che Handelmaatschappij hesft haar proces tegen de borgen van haar ontrouwen kassier te Penaug tot betaling van 15,000 dollars in eerste instantie gewonnen. Do borgen zijn in hooger beroep gegaan. De Madoereesche compagnieën van het op Atjeh blijvende 7de bataljon worden ver vangen door de Soendaneesche van het ver trekkende 5de bataljon en omgekeerd. Dit houdt waarschijnlijk verband met de moeilijk heden, die het voltallig houden der Madoereezen zou opleveren. Het „Soer. Hbld." verneemt, dat na den dood van den ontvanger der in- en uitvoer rechten te Batavia Jansen een tekort van ƒ5000 in diens kas is bevonden. Men vermoedt ©en diefstal door iemand uit het personeel. De „Mak. Ct." schrijft: De „Japara" bracht het bericht mede, dat Dampelas de opgelegde boete voldaan heeft. Van een expeditie daarheen zal dus voorloopig niets komen. Voorgedragen is tot civiel geneesheer te Djember (Besoeki) H. M. C. Kessler. Uit Kotta-Radja is 19 Augustus aan de „Loc.' geseind: De tusschenpost Boekit Seboen is weder opgeheven. Eerstdaags zal een tocht worden onderno men naar Indrapoeri. Daarvoor zijn aange wezen het derde, negende, twaalfde en veer tiende bataljon infanterie, een bergbattery en een eskadron cavalerie. Te Lam Baroe is een veldhospitaal op gericht. By afgekomen order is de duur van het verblijf voor allen bepaald op veertien maanden. Het vijfde bataljon, onder majoor K. W. Steinmetz, en de tweede bergbattery, schepen zich hier vermoedelijk den dertigsten dezer in om respectievelijk naar Semarang en Sahtiga terug te keeren. De officieren blijven evenwel achter. Aan den kapitein der infanterie Th. A. Gelsing, van Atjeh herwaarts geëvaccueerd, is een verlof wegens ziekte voor den tijd van twee maanden naar Djokjakarta verleend. Het aan den lsten luitenant der infanterie L. W. J. K. Thomson wegens ziekte verleend vc-rlof naar Sjekabojmi is om dezelfde reden met een maand v rlengd. Aan den controleur der 1ste klvsso by het bicnenlandsch bestuur op do bezittingen buiten Java en Madoera W. A. De Kanter is een gratificatie van f 400 toegekend, als be- looning voor de goede waarneming der be trekking van assistent resident van Gorontalo (Menado) tevens algemeene ontvanger van 's lands kas aldaar gedurende vi r maanden. In de zaak MM gan zyn volgens de „Soer. Ct." 92 getuigen gedagvaard, waarvan het meerendeel bestaat uit Balische en Sasak- sche hoofden van Lombok tn Boelelen?, die allen met bun volgelingen zullen overkomen en grootendeels by den Regent hun intrek zullen nemen. De kapitein-adjud int W. E. Keinpees is volgens de „Soer. Ct." ïydende aan de lever. Reeds geruimen tyd voelde hy zich niet vol komen wel, doch hy deed zyn dienst als voorheen. Eenige dagen geleden evenwel open baarde zich een lever-aanaoemng, die Vrijdag 14 Aug. zóó hevig werd, dat hy geen dienst meer mocht do^n. Gelukkig kwam Zaterdag daarop belangiyke verbetering in den toestand. Naar de „Java-Bo e" verneemt, „bestaan er plannen by de regeering om een half wilde stoetery op te richten en worden daarvoor in Argentinië (Z.-Amerika) o en Australië infor maties ingewonnen." Lombok. Uit Singaradja wordt, dd. 21 Augustus, aan de „Java Bode" geseind: Den 14don Augustus is Batoe Klian (Lom bok) door de opstandelingen afgebrand. De 2de luit. Wentink, die met 20 man en eene bevolkingspatrouille in den nacht om 3 uren daarheen ging, stuitte in den ochtend van den löden op de opstandelingen, die standhielden, toen op hen gevuurd werd, waarop de onzen zich op een heuvel terugtrokken, alwaar zy van 8 tot 1 uur door ongeveer 200 opstan delingen werden omringd. Da zoon van Mami Sapian was intusschen naar Praja gegaan om hulp ta vragen en om 12 uren kwam er hulp ouder den 2den luit. Van Straaten. Wy kregen 4 gewonden, van welke een, de korporaal Tro.nmel, sedert is overleden. De resident is den 17den met de „Sperwer" op Lombok gekomen. Volgens geruchten kreeg de vyand 6 dooden en vele gewonden. Het vuurgevecht duurde drie uren. Ternate. Van den resident van Ternate is het vol gende telegram ontvangen: „Ternate 4 Augustus 1896. Op pol.tiek ge bied niets byzonders. Gezondheidstoestand mia- der gunstig door veelvuldig heerschen van koorts. In d n nacht van 31 Juli op 1 Aug. werd eene verhoogde werking van den vul kaan waargenomen, die den volgenden mid dag in hevigheid afnam, maar nog niet geëindigd is". Atjeh. Men verzekert ons, dat de overste Van Vliet benoemd is tot gouverneur van Atjeh, doch eerst over een paar maanden als zoo danig zal optreden. J.-B - De „Jav. Ct." meldt: Den 12den dezer by aankomst der troepen te Lehong werden twee compagnieën gedebarkeerd en werd ge tracht Oemar's vrouw Tjo»t Meligoi, die zich met haar kinderen tydeiyk ten huize van hear broeJer Toekoo Machmoed bevond, op te vat ten, hetgeen mislukte, daar zy juist gövlucht was naar de verblyfplaats van T. Oemar, by Tntnj, een kkine kampong, gelegen in htt binnenland aan den voet van het gebtrgte. Derwaarts werd den volgenden dag opgtrukt en T. Ocm<ir, die de vlucht had genomen over een moeilijken bergpas in de richting van Lambesoi, verdreven en zoover mogeiyk achtervolgd, waarby onze troepen in gevecht geraakten met zyn achterhoede, die ten sterke heuvelstelling had ingenomen. Daarby sneuvelde de Afrikaansche fusblier Denk, teiwyi gewond werden de kapitein Van Thiol (schampschot langs het rechteroog) en de luseliürs Kalkman, Soon en Zwang. Na de nederzetting van Oemar vernield te hebben, keerde de colonne den 14den dezer over zee terug. By de excursie verleende de kedjoeroean van Lehong veel hulp, terwyide housing der bevolking ook goedgezind wa?. De weersgesteldheid en de gezondheidstoestand blovtn tot het einde goed. De troepen uit Lepong keerden ook 14 dezer terug, in hun beweging gevolgd door Hr. Ms. „Tromp", om c. q. steun te verleenen. Zy werden echter niet bemooilykt. Het landschap Lepong wtrd ge heel getuchtigd en o. a. de groote woning van T. Oemar benevens groote hoeveelheden padi verniel i. Don löden d-zer rukte een colonne uit over Tjot Iri naar Tjot Rang, Lamgoet en Toeng- koep en terug over Lamjong. Er viel geen schot, de bevolking was overal in de kampongs en aan den arbeid. Vervolg der Advertentiën. dagelijks voorhanden: Wilde Eendvogels «O Cents. Hufn-Honljnen50 n Hippenvan af 6© Alsmede Hazen, Patryzen, Water snippen, ©nz. 5728 9 VAN LEIDEN, bericht aan zijne geachte Btgunstigers, dat hü weer met zjjn net ingerichte staat op de Turfmarkt en gedurende eenigen .tyd zal takken. 6740 10 Bestellingen worden op tyd aan huis bezorgd. IN 5807 12 2de prys: Een Etui, inhoudende 12 Zilveren Theelepels en 2 Suikerscheppers. 3d© Een Etui, inhoudende 2 Zilveren Bonbonscheppers. 4de Eene Zilveren Theebus. Deze hoofdprijzen zijn vervaardigd in de Koninklijke Fabriek van Qouden en Zilveren Werken van J. M. VAN KEMPEN en Znte Voorschotenen aangekocht bij den Heer J. OOST VEEN, NRijnalhier. 5de prys: Twee Cbineesche Vazen. 6de 7de 8ste 9de Eene Cbineesche Theetafel. Een Chineesch Theeservies op blad (2 persoons). Een Chineesche Vaas m. deksel. Twee Chineesche Vazen. Uit Kotta-Radja wordt, dd. 20 Augustus, aan de „J.-B." geseind: Kapitein Bruynis is in den afgeloopeD nacht met een compagnie van het 14de bataljon naar de heuvels van Tjot Socri uitgerukt om e9n bende onder toskoe Rajoet te verrassen; do vyand kreeg drie dooden, de onzen leden geen verliezen en maakten 2 Beaumont- en 6 voorlaadgeweren buit. Ieder kooper tot een bedrag van 50 Cts, of zoovele malen meer dan dat bedrag wordt besteed, ontvangt: Voor iedere 50 Cts., hetzij in den winkel, Mare 82, of bij een zijner Depothouders, een genummerd biljet, recht gevende aan den houder daarvan mede te dingen naar de SO onderstaande prijzen, waarvan de -verloting in den loop der maand FEBRUARI 1897 in het open baar zal plaats hebben. Van af 1 Juli zullen de Zilverprijzen geëtaleerd zijn in den winke van den Heer J. OOSTVEEN, N. Rijn 26, alhier. bestaande uit Trekpot, Spfrttasllclit, melkkan, Suikerpot, Theebas, Lepelpotje en marmerglezen Theeblad met massfef zilveren bandvatsel. 10de prys: Eene Chineesche bus met 10 tD fijne Thee. 11de e/i bussen Langevelds Cacao. 12de Eene Chiaeesche bus met 5 til fijne Thee. 13de Eene gelakte bus met Poeder chocolade. Netto 5 t£. 14de Zes doozen fijne Chocoladewafels. 15de Vyf pond fijne Tablet Chocolade. 16de Eene Bonbonnière, gevuld met fijne Bonbon. 17de EenebusPoeder-Chocolade.Nfetto2 ffi 18de Eene Luxe-doos, gevuld met fijne Chocolade. 19de Eene Luxe-doos, gevuld met fijne Bonbon. 6146 68 20ste 6/i bussen Langevelds Cacao. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Ontheven: Eervol van de hem gedane tijdelijke opdracht tot het geven van onderwijs in de geschiedenis en de land- en volkenkunde van Ned.-Indië bij de af- deeling taal-, land- en volkenkunde van Ned.-Indië van het Gymnasium Willem III te Batavia, de controleur 2de kl. bij het Binnenlandsch Bestuur op Java en Madoora ii la suite J. Do Vogel; met bepaling, dat hij tijdelijk wordt toegevoegd aan den hoofdinspecteur der cultures en bij zijn kader gevoerd blijft a la suite Nader verlengd: Met zes maanden of zooveel korter als zal blijken voldoende te zijn, de termijn, waarvoor de ambtenaar J. Simon ter beschikking is gesteld van den voorzitter dor landraden te Meester-Cornolis en Tangerang, ten einde mot griffiorswerkzaamkeden bij eerstgemelde rechtbank te worden belast. Ontslagen: Eervol uit 'slands dienst, de controleur 2de kl. bij het Binnenl. Bestour op de bezittingen buiten Java en Madoera W. J. Thieine; eervol uit 's lands dienst, de gewezen klerk bij bet vendukantoor te Semarang E. M. Christoffel; op verzoek, wegen9 ziekte, eervol uit zijn betrek king, de commies-boekhouder bij de Wees- en Boedelkamer te Soerabaia G. W. Posthuma. Benoemd: Tot assistent-resident van Tebing- Tinggi (Palembang) tevens vendumeester aldaar, de ambtenaar op non-activiteit H. R. Rookmaaker, laatst assistent-resident van Tanah-Datar (Suma tra's Westkust); tot ingenieur lste kl. bij den aanlog van Staatsspoorwegen, de ingenieur 2do kl. W. De Jongb Dzn. Verplaatst: Van de kadastrale bewaring te Samarang naar de opneming3sectie te Bandong, de adjunct-landmeter 2de kl. W. C. Mull; van de opnemingssectie te Bandong naar do kadastrale bewaring te Samarang. de adjunct-landmeter der Isle kl. H. Van der Waag. Bij den Waterstaat en 'slands B Op. Werken: Benoemd: Tot opzichter lste kl., de opzichter 2de kl. F H. Veenstra; tot opzichter 2de kl de opzichter 3de kl. J. H. ltouwenborst; tot opzichter 3de kl., de tijdelijke opzichter bij den waterstaat A. B. Barkeij. Bij de Staatsspoorwegen op Java: Gesteld: Ter beschikking van den hoofd ingenieur, chef van den aanleg der lijn Probolinggo- Panaroekan, de lste klerk H. ldzardi en de tijdelijke klerk C. F. Mannot, beiden van de exploitatie der Oosterlijnen Bij bet binnenl. bestuur op Java en Madoera Geplaatst: In de contröle atdeoling Prapak, afdeehng Temanggoeng, de controleur lste kl. W. P. Quartero. Bij bet mijnwezen in de resid. Banka: Geplaatst: Te Soengei Liat, ter beschikking van den sectie ingenieur aldaar, ten einde te worden te werk gesteld bij bet onderzoek in do sectie Soen gei Liat Merawang, de tijdelijke mijnopziener 3de kl. C. T. Frickc. Bij den aanleg van Staatsspoorwegen: Overgeplaatst: Van de lijn Malang—Blitar naar de lijn BataviaBantam, de 2do commies W. Rijst, de tijdelijke onder-commies 2de kl.J.H. Van liemert eu de tijdelijke 2de klerk M. E. O. S. Baillv DÉPARTEMENT VAN QORLOG. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit Hr. Ms. militairen dienst, de oft. van gez. lste kl. Dr. H. J. Kessler. Bevorderd: Tot militair apotheker lste klasse bij den militairen geneeskundigen dienst, de militair apotheker 2de klasse W. M. Ottow. Overgeplaatst: Bij de 17de comp. artillerie te Kotta-Radja, de lste luit-, by de 23ste comp. (2de comp. vesting) art. te Batavia, D. A. H. G. Plancken; bij den gewest, en plaats, geneesk. dienst van Afjeii en Onderh. de off. van gez. 2de klasse tc Goenoeng Sitolie, H. Rademaeker; op het bureau v. d. gewest, int. te Batavia, de kapt.-int. op het bureau v. d gew. int te Padang, W. D. J. Bezemer; als kwr. v. h. garnizoen te Bandjermasin, de 2de luit.-kwr., b. h. Ode bat. inf. F. Keuninck naar Atjob ter beschikking van den gew. int. aldaar, de 2de luit.-kwr. v h. garnizoen te Bandjer masin, B. H. J. Van Deutekom. Ingetrokken: De plaatsing te Padang en bij aankomst geplaatst te Ooloe Limau Manis, de off. v. gez. lste kl., van verlof uit Nederland terug verwacht. Dr. S. Ujlaki; do overplaatsing bij den gew. en pl. geneesk. dienst van Atjeh en Onderh. van aen off. van gez. 2de kl. te Paija Combo, T. P. C. VanDooren; de overplaatsing naar Paija Combo en over geplaatst naar Goenoeng Sitolie, van den off. van gez. 2de kl. te Padang Pandjang, R. Oo9tingh. Geplaatst: Bij aankomst bij den gewest, en plaats, geneesk. dienst van Atjeh en Onderh. de dir. off. v. gez. 2de kl., van verlof uit Nederland terugverwacht, R. A. J. Snethlage. Gesteld: Op non-activiteit de 2de luit- der genie, van verlof uit Nederland teruggekeerd, G. P. J. Caspersz. Ontslagen: Met ingang van 11 September 1896, op verzoek, wegens volbrachten diensttijd, eervol on met behoud van recht op pensioen uit Hr. Ms. militairon dienst, do kolonel, chef van den geneeskundigen dienst, J. De Koningb. V erleend: Een maand verlof naar Fort-de- Koclc, wegens ziekte, aan den kapitein der inf. te Padang, J. N. Cb. baron Van Heerdt. Teruggeplaatst: Bij de troepenmacht in Atjeh, t. n. i. de lste luit. bij bet 3de bat. inf. geëv. naar Batavia, R. Ten Seldam. Geplaatst: Bij het 16de bat. inf. de benoemde 2de luit. der inf. A- F. J. Baptist; bij het 3de dopöt-bat. de benoemde 2do luit. der inf. Ij. H. Barkmeijer; bij het 13de bat. inf. de benoemde 2de luit. der inf. V. E. Segov; bij bet garn.-bat. der Zuid-Ooster afdeeling van Borneo, de benoemde 2de luit. der inf. W. D. Davis; bij het 3de depót-bat. de benoemde 2de luit. der inf. H. B. Townsend bij de 16de compagnie (6de compagnie vesting) art. te Soerabaia, de kapitein der art., boven di formatie in activiteit hersteld J. A. Van Cappello. Ontslagen Met ingang van 3 September 1896, op vorzoek, eervol uit 's lands dienst, de lste commies bij bet corps ambtenaren, ressorteerende onder bot departement van oorlog, A. G. Ridder. Overgeplaatst: Bij do troepenmacht in Atjob t. n. i. de kapt. bij het r.-h. lste bat. inf. T. J. Van Dam, en ae kapt. bij het 16do bat. inf. Jhr. H. A. A. Meijer; bij het subs.-kader te Semarang, de lste luit. bij het l.-h. lste bat. inf. A. J. F. Wolff. Benoemd: Tot instructeur bij de kaderscbool van het 4de depót-bat. de lste luit. by het 4do depót-bat. J. Willems: tot adjudant bij het 3de depót-bat. de lste luit. bij bet subs.-kader te Semarang, A. J. F. Swart. Marktberichten. Leiden, 18 Sept. Ter markt werden heden aan gevoerd: Stieren 62 etuke 55 a f 260. Kalf- en Melk koeien 165 etuke f 110 a f 225. Varekoeien 92 etuke f 86 a f 20 Vette Óeeea en Eoeion 126 etnka ƒ112 a ƒ261. Graekalveron 80 stake 17.—a 58. KalvereD (vette) 48 etuUs 29 a 78. Kalveren (magere) 42 etuke f 9.ƒ19.—. Hamels (vette) etuke a Hamola (magere) etnka a Schapen (vette) 508 atuka ƒ14. a 25.Schapen (weide) 410 stake 11.a 19. Lammeren (magere) 414 stuks ƒ10.a ƒ14.50. Varkens (magere; 123 stuks ƒ12.a ƒ25. Varkens (vette) etuke a per KG. Varkone (biggen) 284 etuke ƒ8.50 a f 10.Paarden 2 etnka a Venlene 2 etnka a Tor markt aangovoerd: 525 runderen, 90 kalveren, 913 sohapen, 414 lammeroD, 123 varkens, 284 biggen, 2 paarden, 2 venloos. Tor wekelijksohe Kaasmarkt aangevoerd G9 partijen. Besteed word voor Goudeoho Kaas van ƒ15 tot ƒ25.—; Derby-kaae van f tot Loideche Kaas de 150 KG. ftot Edammer Kaas (2de qual.) f tot Aaa do Stadswaag gewogen 62 partijen, 2794 etuke kaas, wegende 16,649 KG. Granieten diepe en platte Borden per dozyn .ƒ1.— Dessertborden 0 60 Fruitschalen op Schotel 1.20 t Botervlootjes overstolpt ,0.45 Broodmanden f 0.60 0.50 PJ Dekschalen 0.70 0.60 Dessertschalen 0.45, f 0.30, 0.20 0.16 B Compótiers op Voet. „0.40 s* Saladebakken0.90 Sauskommen met Lepol 0.65 g Vleeschschotels 0.80 0.60 R Soepterrine op Schotel en F Lepel, grootste nummer 3.— Taartschotels1.60 Vleeschschaaltjes. „0.07 Gekleurde Waschstellen, 5-deelig, groote kom, f 2.-, 2.50, ƒ3.- Gekleurde Tafelserviezen, 67 stuks, 13.50. Gedekte Schalen ƒ0.40, ƒ0.50, 0.60. Witte Soepterrines ƒ0.40, 0.50, 0.60, ƒ0.70, ƒ0.80, ƒ0.90, ƒ1.-. Geleivormen wit met bouquet 0.40, 0.30, 0.20. Witte Waschkuipen 1.20, 0.80, 0.60 Lavabo fontein geheel compleet f 3.50. Lavabo emmer met hengsel f 1.25. Granieten Schalen voor groenten enz. 0.06, ƒ0.07, ƒ0.08, ƒ0.10, ƒ0.12, ƒ0.15. Sauskommen op schotel ƒ0.20, 0.25, 0.30. Kristallen Wynglazen per dozyn f 1.80 Madera 1.50 Bitter 1.35 Cognac120 J KriBtallen Bierglaien op voet p. dozyn 1.20 J Champagneglazen 1.50 Eynwyn 1.50 6569 70

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 5