In de deze -week te Wieringen gehouden Raadsvergadering sprak de aftredende burge meester, de heer C. J. J. H. Van Kempen, na afloop der werkzaamheden een woord van afscheid. HU herinnerde, dat de heeren wet houders en leden van den Raad hem steeds hadden gesteund in zyn niet altijd gemakke- lyken «arbeid, dat by verschil van opinie steeds 't gemeentebelang op den voorgrond stond. Hy uitte oaarby den wensch, dat zijn arbeid in de gemeente Wi ringen met hetgoon in de laatste 8 jaren werd tot stand gebracht, by allen aangename herinneringen moge ach terlaten en strekken moge tot bloei van de gemeente en de inwoners. Voorts bracht de burgemeester den raads leden, ook den secretaris dank voor hetgeen sy onder zyn bestuur hadden verricht en voor den steun, hem verleend, waarna Z.E.A. het teeken zijner waardigheid aan den loco- burgemeester, den heer Yan der Speek Obreen, overdroeg. Deze bracht hierop namens alle gemeen tenaren den heer Van Kempen dank voor hetgeen door hem in 't belang der gemeente was verricht. Do voorzitttr sloot hierop de verga-lering. Naar wü vernemen, heeft jhr. mr. A. F. DeSavornin Lohman thans zijn ontslag gevraagd al3 hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. HG.) Dezer dagen deelden wy het Kon. besluit mede, behelzende de benoeming van de heeren H. K. H. A. Mayer te Waningen, H. J. Mansholt te Westpolder (gemeente Ulrum), CL Nobel en S. Koenen, beiden te Wageningen, tot Ryks-landbouwleeraars. Thans behelst de „Staats-Ct." eene beschik king van den minister van binnenlandsche zakeD, waarby is bepaald, dat de eerstge noemde zal werkzaam zijn binnen de prov. Gelderland, standplaats gemeente Deventer, do tweede binnen de provincie Zuid-Holland, standplaats gemeonte Dordrecht, de derde binnen de provincie Noord-Holland, stand plaats gemeente Schagen en do vierde binnen do provincie Overjjsel, standplaats gemeente Oo venter. Te Wageningen zfln, in de zaal van „Junushoff", de oud-leeraren en oud leerlingen der Landbouwschool, wier zilveren feest ge vierd wordt, feestelijk ontvangen. De zaal was keurig versierd. De aanwezigen werden ver welkomd door den directeur, den heer L. Broekema, die met genoegen een zoo groot aantal oud leerlingen bespeurde. Door den heer Kakebeke, oud-leerling, werden alle leerlingen en leeraren uitgenoodigd, de vergadering van de Vereeniging van oud-leerlingen, die den volgenden dag gehouden werd, by te wonen. De avond werd gezellig doorgebracht. Ook do stad is in feestdosch gestoken. Het stoomschip ^Amsterdam" arriveerde 17 Sept. van Nïeuw-York te Rotterdam; de „Bromo," van Batavia naar Rotterdam, arri veerde 17 Sept. te Suez; de „Jason" arriveerde 17 Sept. van Java en Singapore te Amster dam; de Kaiser," van Hamburg en Amster dam naar Oost Afrika, arriveerde 16 Sept. te Napels; de „Prins Willem I" vertrok 17 Sept. van Amsterdam naar West Indië; de „Spaarn- dam," van Rotterdam naar Nieuw-York, pas seerde 17 Sept. Prawlepoint; do „Palinurus" jrriveerdo 14 Sept. van Amsterdam en Liver pool te Batavia; de „Prinses Amalia," van Arasterdam naar Batavia, vertrok 17 Sept. van Genua; de „Schiedam", van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde 17 Sept. Lizard. Uit de „Staatscourant". Bg koninklijk besluit van 16 dezer is, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, benoemd tot gede legeerde der Nederi.mdscbe Kegeering bij het congres -\oor hydrologie, climatologie en geologie, van 28 September tot 3 October 1896 te houden te Clermont-Ferrand in Frankrijk, dr. W. Francken, arts te Scheyeningen en te Menton. Met ingang van 1 October a. 8., bij de Konink lijke Nedcrlandsche marine reserve: lo.bevorderd: tot adelborst der 1ste kl., de buitengewone adel borsten bij die reserve G. li. Nieimans, W. N. Van de Poll, C. F. Noordendorp en S. J. De Jong; 2.o. benoemd: tot adelborst 1ste kl. de heer N. Van Wgck Juniaause en tot buitengewoon adelborst de heer W, Crans, De militaire apotheker 2de klasse C. Noë, van bet personeel van don geneeskundigen dienst der landmacht, op zijn aanvrage, krachtens punt 5 van art. 38 der wet van 28 Augustus 1851 (8taats blad no. 128), op non-activiteit gesteld, zonder be zwaar der schatkist en voor den tijd van één jaar, tn te gaan 15 Oct 1896. Aan den ijker der maten en gewichten O, Vonema, met ingang van 1 October 1896, eervol ontslag uit Rijks dienst verleend. De gewone audiëntie vaa den minister van justitie zal op Dinsdag 22 dezer niet plaats hebben Door den consul-generaal te Kaapstad is de aandacht gevestigd op do omstandigheid, dat vele emigranten naar Zuid-Afrika to Kaapstad komen, alleen voorzien van Hollaudscli geld in den vorm van bankbiljetten. Aangezien dio biljetten niet alleen daar ter plaatso niet gangbaar zijn, maar bovendien slechts niet groot verlies zijn in te wisselen, wijst de minister van buitenlandsche zaken degenen, die zich naar Zuid-Afrika begeven, op de wonsclielijk- heid, zich vóór hun vertrek uit Nederland te voorzien van Engelscb of Zuid-Afrikaansch bank papier of gouden munt Een laatste ontmoeting. Een lid van de redactie van „De Residen tiebode" deelt de volgende persoonlijke ont moeting mede: Het was op den 19den Juli jlden dag, waarop de Kieswet was aangenomen door de Tweede Kamer. Schrijver dezes stond voor het gebouw dier Kamer in gesprek met den heer Farncombe Sanders, die, den dood reeds in de schoenen, op het rijtuig wachtte, dat hem naar huis moest brengen. Verschillende Kamerleden groetten in het voorbijgaan mr. Sanders met bijzondere har telijkheid. Ook de heer HafFmans voegde zich by den ho?r Sanders en zeide, hem de hand drukkend* „Tot weerziens, collega. Voor velen van ons zal het ditmaal nog zijn: tot weerziens, maar daarna als de nieuwe kiezers aan het werk gaan blyven er heel wat weg." „My," zeide de heer Sanders, melancholiek lachend, „jagen de nieuwe kiezers niet weg. Ik ga eerder." Het antwoord luidde: „Geen van ons kent zyn tyd. Misschien slaat myn uur vóór het uwe." Zóó is het niet uïtgekomeD, maar toch zijn beide mannen elkaar spoedig in den dood gevolgd. Gemengd Nieuws. Te "Wassenaar is de aangekon digde tentoonstelling gehouden. Langs de paden en op de grasperken waren de bloemen zeer net gerangschikt. Elke inzending viel daardoor beter in het oog. Het vee was achter in den tuin geplaatst. De bloemstukken en vruchten waren in een afzonderlijk lokaal bijeengebracht. De volgende prijzen zyn toegekend: Voor stieren, geboren in 1894. 1ste pr. D. J. G. J. baron Van Pa Handt, 2de pr. J. Nell. Voor stieren, geboren in 1895. lete pr. W. v. d. Ham, 2de pr. G. Van Dam, 3de pr. A. Knynenburg. Voor stierkalveren, geboren in 1896. l6te pr. J. P. Bakker, 2de pr. wed. J. v. d. Kley, 3de pr. J. V«an der Hulst. Voor pinken, geboren in 1895. 1ste pr. D. J. G. J. baron Van Pallandt, 2de pr. A. N. J. M. baron Van Brienen van de Groote Lindt, 3de pr. C. Nell, bestuursprys wed. G. Knynon burg. Voor kuiskalveren, geboren in 1896. 1ste pr. A. Knynenburg, 2de pr. G. Van Dam, 3de pr. A. N. J. M. baron Van Brienen van de Groote Lindt, bestuursprys J. Kortikaas. Ook was een bestuursprys toegekend voor een Engelsche koe met kalf, ingezonden door A. N. J. M. baron Van Brienen van de Groote Lindt. Yoor vier lammeren, geboren in 1896. lste pr. D. J. G. J. Baron Van Pallandt, 2de pr. A. Knynenburg, 3de pr. D. J. G. J. Baron Van Pallandt, bestuursprys A. Knynenburg. Voor één haan en zes hennen, broedsel 1896. 2de pr. C. Buitelaar. Voor één waard en drie eenden, broedsel '96. lste pr. G. Vogels, 21e pr. A. Knynenburg, 3de pr. C. Nell; ook een bestuursprys toegekend voor 1 kalkoen met 10 jonge kalkoeneD, ingezonden door J. J. Grevevrs. Voor bloemen en vruchten werden toege kend: aan "W. Polder, lste pr. voor 15 wit bloeiende knolbegonia's, 2de pr. voor Pelago- nium Zonale Peltatum, 3de pr. voor 11 perzi ken. Aan D. A. v. Spiegel, 2de pr. voor 10 caladiums, lste pr. v. 10 coleus, 3de pr. voor struik-fuchsia's, 3de pr. voor 10 canna's, lste pr. voor verzameling gro mten. Aan D, Polder, lste pr. voor 25 gloxinia's. Aan J. J. Vogels, 3de pr. voor een bouquet, lste pr. voor een druif in pot gekweekt, lste pr. voor een groep planten. Aan A. Verdonk, 3de pr voor blo.m- kussen. Aan C. Jansen, 21e pr. voor nisbou- quet. Aan A. Reynen, lste pr. voor 12 Pela- go'nium Zonale. Aan F. C. De Larnaar, 2do pr. voor een verzameling planten. Aan R. Laar man, 2 Je prys voor een krans. Aan H. Parle- vliet 2de pr. voor bloemstukkra. Jacobus v. d. Velde on Cornelia Van Es, te Zoetermeer, zijn Zondag a. s. 40 jaar gehuwd. De bruidogom is ruim 42 jaren als knecht werkzaam, eer*t 20 jaren op den watermolen en thans 22 jaron op de water- machiue in den Zoetermeerschen Nieuwpo'.der (gemeento Zoetermeer). De beide lui jes zijn nog kras en sterk. Een inwoner van Valkenburg plukte dezer dagen een tweotal peren, heel zusterlyk aan één takje gegroeid, die samen niet minder wogen dan zes ons. Men meldt uïtLisso aan de„Nw. Do werkzaamheden aan de halte Delfweg vorderen goed. Of den 25ston September of vroeger alles kant en klaar zal afgtloverd kunnen worden, als wanneer de aannemer eene premie ontvangt van duizend gulden, zal de tijd leeren. Immers, October, het begin van den winterdienst, zal Veenenburg ver vallen, en zullen wy, Lissers, voor dat gemis schadeloos gesteld worden door het verkrijgen van een station of halte „Lisse" genaamd (de tegenwoordige halte Delfweg). To Lisse hielden zich dezer dagen vyf heeren bezig mtt hengelen in de Leiische Trekvaart, by Delfweg. Vergezeld door twee knechts, die in een bootje volgden, hadden zy in het geheel te beschikken over 7 hengels. Do ryksvelJwacht-r H., van Hills gom, en de j^ger Do V. maakten tegra de bovenbe doelde heeren proces-verbaal op. Natuurlijk waren de verbaliseerra ien niet onkundig van het feit, dat de Haarlemsche rechtbank eenigen tyd geleden iemand, die met den hengel in de hand visschende bekeurd was, heeft vrij gesproken, in welke zitting ook werd uitge maakt, dat de Leiische Trekvaart tot de stroo- mende watt ren behoort gerekend te worden en hot visscben met den hengel in de hand in zoon water vrjj is. 't Is hierom, dat men nieuwsgierig is, hoe deze zaak zal afloopen. Don eersten October a. 6. zal het 25 jaar geleden zyn, dat N. Wilschut als brievenbesteller te Hillegom in dienst tra 1. Steeds heeft hy door nauwgezette plichts betrachting de tevredenheid zyner superieuren verworven. Den 31sten Augustus 11. heeft de arboiler Willem Schrama aldaar zyn kosthuis verl iten en tot heien is hy daarin nog r.iet terug gekeerd. Men denkt, dat hem een ongeluk is ovei komen. Te K a t w y k-B innen zyn twee Noordwyksche jongens aan een groot gevaar ontsnapt; toen zy tegen halfaes 's avonds met oen ledigen broodwagen van Wqesenaar kwamen, werden zy dicht by eerstgenoemde gemeente door een geweldige stortbui over vallen en kwamen zy op den inval in den wagen plaats le nemen; de laatste is er nauwelijks in of flap, daar valt het deksel boven hen diebt en hoe zy ook tobben, de wagen is en blyft gesloten en zeker zouden zy bezwekeD zyn, zoo niet juist een land bouwer van het melken voorbykwam en hun kloppen hoorde. Met gezwollen hoofden en blauw van benauwdheid werden zy uit hun neteligen toestand verlost. Te Nieuwveen ontstond 's avonds omstreeks elf uren in een der kroegen ruzie tusschen een aantal zich daar bevindende bezoekers en eenige van Nieuwkoop komende kermisvierJere. De ruzie werd tot een ver woede vechtpartyware de politie niet tusschen- beide gekomen, zoo zou mogeiyk een der vechtenden half dood geslagen zyn. De brigadier der Ryks-veldwacht werd gewond en tegen de borst gestompt; een van de stryders ver speelde het ruggestuk van zijn jas. Tegen M. V. en J. C. v. d. B. te Nieuwveen en togen A. Th. d. L. te Langeraar is proces verbaal opgemaakt. De plaats, waar deze vechtparty voorviel, duidt genoegzaam aan, dat drankgebruik hier weer de oorzaak is. Een vechtparty, die jl. Zaterdag avond te 's-Gravenbage zou hebben plaats gehad tusschen twee broers in het Konings hofje, heeft gtleid tot de arrestatie van een hunner, zekeren M., een smid van beroep, wonende in genoemd hofje. Het vermoeden bestaat, dat hy zijn broer, wonende in de Kemperstraat, die inmiddels overleden is, zwaar licharaeiyk letsel zou hebben toege bracht door hem eerst tegen een paar palen voor het hofje te duwen en hem voorts schoppen toe te brengen. Een onderzoek is aangevangen en het lyk in beslag genomen ter gerechtelijke schouwing. De Haagsche rechtbank veroor deelde gisteren den zwerver, die verleden week terechtstond wegens diefstal met braak, te Alfen, tot 4 jiren; een ander persoon, mede zonder vaste woonplaats, die zich te Hazerswoude aan een soortgelijk misdryf^ schuldig maakte, tot 2 jaren. Yoor een persoon te 's Gravenhage, die zich voor de rechtbank te verantwoorden had wegens verduistering van vé!o?ipèdes, werd door het O. M. 3 jaren geëischt. Het gerechtshof te 's-Gra ven ha ge heeft gisteren vrijgesproken den mosselhan delaar te Philippine, die terechtstond wegens het in stryd met het verbod van den burge meester loopen over een voetpad, dat toegang bood tot zyn land. Gisteren werd een slager, die in een logement in de "Wagenstraat te 's-Gra- venhage vertering maakte zonder die te be talen naar het politiebureel gebracht, waar later bleek dat hy betrokken was in een on langs aldaar gepleegden diefstal van zinken pypen. Hy bleef in bewaring Voor den Hoogen Raad werd heden gepleit in de vor ening van een nota- ri?, by vonnis van de Rechtbank te Roermond veroordeeld tot terugbetaling van gelden, welke hy geleend bad onder beding ze terug te betalen wanneer hy daartoe in staat zou zyn, terwijl by bedoeld vonnis tevens was van waarde verklaard een onder derden gelegd teslag. Mr. J. Van Praag, voor den notaris optre dende, bestreed het vonnis op grond o. a. dat de schuld niet opeischbaar was, terwyl mr. J. Limburg voor de tegenparty betoogde dat het beroep in cassatie niet-ontvankelyk is omdat hier nppöl openstond, wijl het gold oen vordering tot van-waarde-verklaring van een beslag tot een onbepaald bedrag. Door de politie zyn te 's-Graven- hage aangehouden twee vrouwen uit Amster dam, verdacht verschillende oplichtingen te hebben geplragd. By een roeiwedstryd van „groe nen" te Delft sloeg gisternaraiddag een boot met 4 personen om. Drie hunner waren spoedig aan wal, doch de vierde zonk in de diepte weg. Drie studenten sprongen te water en slaagden er in den drenkeling bewusteloos aan wal te brengen. Door een agent van politie en eenige studenten werden de levens geesten weder opgewekt. To Rotterdam zal in deeerste helft van October ten behoeve der verbouwing van het Kinderhuis der Ne J.-Herv. gemeente aldaar, noodig geworden door het groot aantal aldaar verpleegde kinderen en de voortdurende aanvrage tot plaatsing, een bazaar worden gehouden. Te Rotterdam is de touwsla- gery van de heeren Hoos aan den 's Gra- venweg in de voormalige gemeente Kralingen tot don grond afgebrand. Ook enkele spuiten uit Rotterdam namen aan het blasschingswerk deel. Het vuur is ontstaan in de spinnerij, een loods van circa 60 M. lengte, vermoeöelyk door het warm loopen van een as. In die loods bevonden zich circa 70 weefgetouwen, die mot de aan wezige hoeveelheid hennep totaal zyn ver nietigd. De schade is dus zeer groot. De opstallen waren door bemiddeling van den makelaar Van Eyk te Rotterdam voor onge veer twee ton verzekerd, in hoofdzaak aan de Amsterdamsche beurs. Alleen de firma Van Mrale en De Wolff te Rotterdam is er voor een klein bedrag by betrokken. Uit eene woning aan de T ei ling er- straat te Rotterdam wordt sedert Wo.nsdag een 7-jarig meisje vermist. De ouders ver zochten by de politie de opsporing van hun dochtertje. Woensdag had te Schaarsbergen een jongeling van 22 jaar, zekere M., zoon eener weduwe, het ongeluk van een geladen wagen te vallen. Inwendig zwaar gekneusd werd hy opgenomen en overleed kort daarna. Eon Duitsche remmer te Winters- wyk had Woensdag het ongeluk bij het op stappen van een in beweging zynden gosdarer.- trein te vallen. Hy werd een eiod weegs mede gesleept en liet zich daarna los, waarna men hem ernstig gekneusd opnam. Dr. Hagens verleende de eerste hulp. De weduwe uit de Planci u sstraat te Amsterdam, van wie de vorige week werd gemeld, dat zy met haar zoon vertrokken was en een brief had achtergelaten, waarin zy meldde, dat ze den stryd om het bestaan opgaf, heeft dezer dagen te Hardraberg hare aldaar wonende familiebetrekkingen bezocht. Ze kwam uit Koevorden en is naar Ommen vertrokken. Do twee jeugdige Amsterdamsche avon turiers, van wie in een vorig nummer 6prake was, zyn terecht. Ze hebben een uitstapje naar Muiden gemaakt en zich doodmoe gis terochtend aan de school aangemeld. Gistermiddag brak aldaar een styger van een in aanbouw zynd gedeelte van het huis der firma Thonet in de KalverstTaat. Het is een uitbouw naar den kant van den N. Z. Voorburgwal. Vier werklieden vielen van een hoogte van enkele meters. Een hunner werd zóó ernstig aan het hoofd gewond, dat hy per brancard naar het Gasthuis mo:st worden gebracht. O p d e D e R uyter-kadeteAmsterdam is een man van een schuit in 't water ge- vaUen en verdronken. In de Engelsche steeg aldaar is een 3'/,- jarig meisje op straat in een emmer kokend water gevallen. Naar het gasthuis overge bracht, is het daar aan de brandwonden, die het gekregen had, gestorven. Dezer dagen zaten te ZaaDdam een paar meisjes op een hek in den mane- schyn. Een dezer meisjes P. K. maakte eene opmerking over het vriendelyke maantje. Spelenderwys z^ide hare vriendin enkele woorden over hare opmerking en duwde haar meteen achterover. P. K. viel met haar achter hoofd juist op een paaltje, zóó, dat zy sedeit dien tyd verstand en geheugen mist. Thans is zy naar het krankzinnigengesticht te Meerenberg gebracht. De arme ouders zyn wanhopig. Het lyk, Maandag uit de Nieuwe Haven te Schiedam opgehaald van een niet te herkennen manspersoon, is thans door de kleederen gebleken te zyn dat van C. J. T oud 53 jaar, die sedert 3 dezer werd vermist Woensdag-avond omstreoks half- twaaif brak een felle brand uit in een bakkery aan de Haaksbergerstraat to Enschedee. Een paard on twee varkens kwamen in de vlam men om. By het breken van den steiger by Büsingen aan den Ryn zyn twee personen verdronken. De overigen zyn met een verwon ding en met den schrik vrygekomen. Door twee Duitschers, de een ruim 30 jaren, de ander ruim 20 jaren, werd jl. Maandag morgen van den stalhouder v. D., te Utrecht, voor een bepaalden tyd eene lichtbruine hit benevens eene tilbury gehuurd, doch niet teruggebracht. Het laatst werden zy gezien in de richting van Rhenen. Ver moedelijk worden paard en rytuig door hen verkocht of op andere wyze van de hand gedaan. De commissaris van politie in de lste afdeeling te Utrecht verzoekt opsporing, aan houding en bericht. In den nacht van 14 op 15 Sopt. jl. zyn ten huize van I. U. De J., veehouder te Jutryp, tal van voorwerpen van waarde ontvreemd, onder welke 2 ju woelen veeren ter waarde van f 200, en dne bankbiljetten van f 25, geborgen in een landbouw almanak. De offici=r van justitie te Leeuwarden ver zoekt opsporing, aanhouding en bericht. Aukje Veldman, te Terhorne, is door de rechtbank te Heeren veen, wegens het werpen van glasscherven in het gras, met het doel om de koeien van haar buurman, met wien ze in onmin leefde, te doen sterven, veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, ofschoon slechts 3 maanden was geëischt. Moord op een veldwachter. In verbind met den moord op den veldwachter Van Loo, te Gulpen, was als vermoedelyke dader in hechtenis genomen de arbeiler Jan Gerards, oud 24 jaar en woonachtig te Billen- huizen onder Gulpen. Gerards was door eene vrouw, welke toevallig het bosch voorbykwam, waar do moord is gepleegd, gezien op den rand van hetz.-lfde bosch, doch aan den over kant met een geweer in de hand, naar men beweert op de hurken zittende, eene houding, welke stroopers meestal aannemen, als zy op den loer zitten. Was men dus algemeen van meening by de arrestatie van Gerards, dat men den juisten moordenaar van den veldwachter zou gevon den hebben, gisteren echter bleek dit niet het geval te zyn. Gerards is andermaal op vrye vo.ten gesteld. Er scbynt ook niemand te zyn, die opheldering in deze zaak kan geven. Thans is bericht ontvangen van den officier van justitie, dat f 500 belooning zal toege kend worden aan dengene, die aanwyzing kan doen van den dader. By het graven van een brandput te Norg is de kuip, dio naar beneden moest zakken, omlaag gestort, doordat de posten be zweken Een arbeider S. werd in de diepte bedolven, doch het gelukto hem weer naar boven te krygen. Hjj kreog geen inwendige kneuzingen, wat met era vyftal andere ar beiders wel het geval was. Te Kralingscheveer is een schip," geladen met toepels, tra gevolge van den feilen stroom, aangevaren door een stoomboot, omvergeslagen en gezonken. De opvarenden,' waaronder drie kinderen, werden met levens gevaar gered. Te Spekholtzerheide (L.) hebben twee kinderen van 11 jaren en 9 maanden, die alleen thuis waren, door het m brand slaan van petroleum, zulke brandwonden be komen, dat beider leven in gevaar verkeert. De Londensche dokwerkers b e- reiden een werkstaking voor; en om deze te doen- slagen, beginnen zy ook in hit bui tonland 'te agiteeren. Eenige dagen geleden bevond -zich de heer Tillett in Antwerpen; doch hem ward beduid, dat hy, óf zich tegen over de Antwerpsche dokwerkers neutraal to houden, 5f zoo spoedig mogelyk het land te verlaten had. Den Engelschen volksmenner Tom Mann is thans hetzelfde gebeurd te Hamburg, waar hy een groote vergaderiDg zou leiden. Do politie heeft hem in hechtenis genomen en zoo spo3dig mogelyk, tegelyk mot zyn Noor- schen partygenoot Fichi, op een boot geplaatst, dio hem weer naar Engeland terugvoerde. Hierover schryft de „Standard": Het is be kend, dat wat de heer Mann en zyn mede- agitators willen, een staking is in alle havens, die als concurrenten van de Londensche haven kunnen worden beschouwd dat wil natuur- lyk zeggen, wanneer de dok-maatschappyen niet vóór 28 September toe hebben gegeven aan de eischen, door de „International Fede ration" gesteld. De overheden van Hamburg on Antwerpen beschouwen deze vergaderingen als ten doel hebbende den vrede en de rust der stad in gevaar te brengen. Zy hebben het recht aldus te denken en daarnaar to handelen en wy zien niet in, dat zy zich hebben schuldig gemaakt aan eenige breuk van internationale beleefdheid. Maar onze agitators moeten begrypen, dat zy in vreemde landen niet dezelfde vryheid hebben als welke zy in Engeland genieten. To Slesin, in Oost-Pruisen, zyn acht personen uit één gezin ziek geworden na het gebruik van truffels. Drie der zieken zjjn reods overleden. De groote waggonfabriek van Pull mann zal volgons een bericht uit Nieuw- York vermoedtlyk binnen veertien dager, worden gesloten. Daardoor zouden drie duizend arbeiders werkloos worden. By M i 8 k o 1 e z, in H o n g r ij e. is een uit Buda Pesth komende personentrein met een anderen personen trein in botsing gekomen. Daarby werden 3 menschen zwaar en 14 lichter gekwetst. Te Yisó, in België, naby de Neder- landscbe grens, zyn valsche internationale postwissels ontdekt. De verv.alschcr heeft een Nederlandsch buitenlandsch formulier ingevuld met Duitschon tekst. Hy heeft den stempel van het bureau met do hand nagemaakt en de postzegels afgestempeld met behulp van era Duitsch muntstuk. Onmiddellyk is aan alle postkantoren kennis gegeven van de fraude. Te Athene beeft een zware orkaan gewoed. Te Phaluron werd een tent omver geworpen, dio aan gevluchte Armeniërs tot schuilplaats diende De dakloozen zyn door de inwoners opgenomen. Do Italiaanse he p o s t a d m n i- stratie zal ter gelegenheiJ van het aanstaande huweiyk van den kroonprins bri.-f kaarten uitgeven met de koppen van hit bruidspaar en do wapens van Servië en Montenegro. Het Dynam iet-Lom plot. Uit Boulogne komt het bericht, dat de justitie de beschuldiging tegen Tynan van poging tot het plegen van dynamietasnslagen heeft laten valleD, en dat hy nog alleen beschuldigd wordt van medeplichtigheid aan de moorden in het Phoenix-park, en daarover zal de kan selarij alleen uitspraak hebben to doen. Dit bericht i6 niet aanstonds duidelyk; Immers de telegrammen, die by de in Rotterdam ge arresteerde dynamietmannen zyn gevonden, bewy-:en dat Tynin, de geheimzinaige „Num mer "Één", met hen in conn.ctie stond. Waar- schynlyk is de bedoeling van het bericht, dat de uitlevering van Tynan alleen zal ge vraagd worden op grond van zyn medeplich tigheid aan den moord, en dan is daartoe vermoedelijk besloten in de eerste plaats, omdat zyne medeplichtigheid aan den moord het gemakkelykst te bowyzen is, en verder ten einde verschillende quaestïes, die zich anders konden voordoen, te ontwyken. De quaestie of de drie gevang nen zullea uitgeleverd worden, schynt, vooral wat Tynan betreft, nog niet zoo eenvoudig te zyn, te oordeelen naar de beschouwingen die de Engel sche bladen er aan wyden. Daar heeft men in de eerste plaats zyn nationaliteit. Tynan beweert genaturaliseerd Amerikaansch burger te zyn; zyn vrienden in Amerika hebben e9n groote som gelds (een fonds van 50,000 dollar) voor zyn verdediging en die van Kaerney by66Dgebracht, en men kan er dus zeker van zyn dat er niets onbeproefd zal worden gelaten om deze quaestie in zyn voordeel te doen beslissen. En dan heaft men de vraag, of de Fran8che regeering krachtens interna tionaal recht bevoegd is, aan een vreemds regeering een burger van een ander en be vriend land uit te leveren. Het is zeker dat Tynan reeds jaren lang op zyn Amorikaansch burgerschap heeft gepocht, maar daarom is het wel mogelyk, dat by niet alle wettelykQ

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2