Meubilaire Goederen. Chocoladefabriek I. 6. LANGEVELD, (jhli216. J>oauci(iag 1j Sep temper. A0.1898 (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. PERSOVERZICHT. AMSTERDAM, „Circus RENZ." LUSTIGE BLADEN, EEN BTJS*?! WAAR?? Openbare Verkooping, The Buffalo Cycle Co., Buffalo N.-Y. ui? (Je Victoria Bron te Oberlahnstein by Ems Tafeldrank a Vanhjfflpninklykef/uis c/erjVeder/anden. Verkrijgbaar bij de Firma Wed. FISCHER Co., Leiden. MARE S3. Vraagt alom LANGEVELD's 5,4,3,2 en 1 Cts. Reepen, Boomstammen, Crème- en Bougattabletten, waarvan de goede qualitcit alom wordt geroemd. Chocoladewafels, Suprafine, in doozen netto 7< KG. TABLET-CHOCOLADE met en zonder Vanille in verschillende prijzen. BOLLAND's Wijsbegeerte F. A. L. SMIT. i- LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por 3 maanden. ...ii»::;; 1.10. Franco por post 1.40 Afzonderlijke Nommersor- PRIJS DER ADVERTEETIÉN: Van 1-6 rogels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad WOI 'l r O 05 V-v»3. Ticeede Blad. Mr. Z. Yan den Bergh schrijft in het Sociaal Wlcbl.: „Het denkbeeld, thans weer door mr. Kerdyk ter sprake gebracht, om de naleving van de arbeidswet door de arbeiders te doen controleeren, vindt, gelukkig, veel belangstel ling in arbeiderskringen. Zal dit denkbeeld echter ooit tot uitvoering komen, dan is een eerste vereischte, dat de werklieden de wet met de belangrijkste besluiten kennen. Hoe weinig dit het geval i3, bleek mij nog dezer dagen, toen een woord- en penvoerder onder de werklieden mij over de arbeidswet een vraag deed, met de opmerking: uit de wet kunnen wij niet wijs worden. Hij bezat niets, waaruit' hij de voorschriften der wet kon nagaan. Nu heb ik een paar jaren geleden getracht, in die behoefte te voorzien door een „populaire bewerking" van de arbeidswet en de besluiten, 'k Heb toen de voldoening gehad, dat boekje te zien beoordeelen als zeer geschikt voor zijn doel; een zesduizendtal exemplaren moesten spoedig na elkaar gedrukt wórden, o. a. een paar duizend voorden „Alg. Nod. Politiebond"; de laatste druk is sinds lang uitverkocht en sedert kon aan de vele aanvragen niet worden voldaan. Maar de werk liedenkringen heeft het boekje niet bereikt, ofschoon het juist voor deze was bestemd. „Thans ben ik bereid, een nieuwen druk te doen verschijnen, die de sedert noodig geworden wijzigingen zal bevatten, en dezen voor f 4 per 50 exemplaren (dus a 8 cents per stuk) voor werklieden- en onderwijzers verenigingen verkrijgbaar te stellen. Maar dat is zonder trkort slechts mogelijk, als een groot getal exemplaren in-eens kan worden gedrukt en geen onkosteD behoeven gemaakt te worden voor reclame en dergelijke. Mag ik daarom de werklieden- en onderwijzers verenigingen uitnoodigen, deze zaak in haar vergaderingen te bespreken en haar bestelling te doen toekomen aan Yan Markens Drukkerij- vennootschap te Delft?" Onder het opschrift Een groot Volks belang, zegt „Encus" io het N. v. d. D. het volgende: „Weldra zal in de vergaderzaal der Eerste Kamer beslist worden, of onze boter onder controle der Ryksproefstations mag gesteld worden. „Zooals bet voorstel thans luidt en veel kans heeft te worden aangenomen, zijn wy dankbaar, doch niet voldaan Niet alleen fabrie ken, ook handelaars en boeren moeten hun boter onder die contróle mogen stellen. Vooral op het gebied van boter hebben onze proef stations een uitmuntenden naam in het bui tenland, niet weinig vermeerderd door het laatste optreden van dr. Van der Zande, direc teur van het prosfsUtion te Hoorn. Onze Londensche Butter Defense Asso ciation zal daardoor tevens winnen aan kracht. „Bovendien was zeer gewenacht een mini mum boete van f 1000 voor een boterfabri- kant. of groothandelaar, die boter tracht uit te voeren, welke margarine blijkt te bevatten. B\j elke herhaling wordt die boete vertien voudigd. Van deze boeten worden betaald vaste beambten, die alle boter moeten keuren, welke wordt uitgevoerd. Engelsche deskun digen moeten worden uitgenoodigd om te zien, hoe deze wordt toegepast. „Na de boter moet de kaas aan de beurt komen. „Dit scherpe, stevige wapen hebben wt) noodig in den tarieven-oorlog, waarin wij ons in. i. bij het vaststellen der tractaten heel kalverachtig hebben gedragen, zeer tegen bet belang der natie. „Een andermaal beter en vooral Woensdag opgepast. Dat men eensgezind zij, op onder geschikte punten toegeve, opdat geen ver schil van meening weer het voorwendsel zij tot uitstel en afstel." De Volksstemdie niet ingenomen is met vervolging wegens majesteitsschennis, vindt in de zaak-Cohen aanleiding een wijziging te bepleiten in het toezicht op gevan genissen. De tegenwoordige „Regenten" zijn eenige aanzienlijke heeren, aan wis men elke eere betrekking met vertrouwen kan opdragen doch zy staan, zegt het blad, door geboorte, opvoeding, enz., zoo ver mogelijk verwijderd van de personen, te wier behoeve hun regent schap is ingesteld. Wel passen in zulk een college een dokter, een meester in do rechten, een godsdienstleetaar etc., „maar, vraagt Be Volksstem, zouden deze zelf niet als regenten veel kunnen leeren van de practiscbe kennis, de ervaring van den kleinen man, die het leven en de behoeften der gevangenen zooveel meer van nabij heeft waargenomen dan de aanzienlijke heeren, thans uitsluitend met de taak van toezicht-houden belast?" Nu de gevangenissen steeds meer ook ver beterhuizen voor politieke misdadigers worden, en het blad de stelling niet te ge waagd acht, dat de tegenwoordige R°genten allen te zamen een politiek zijn toegedaan, die het begaan van een politiek misdrijf uit sluit, kan allicht antipathie tusschon Regenten en veroordeelde ontstaan. Daarom doet De Volksstem de vraag: „behoorde er ook niet een socialist in het Regenten-college zitting te hebben, althans iemand, die wel in hot begane misdrijf, maar niet in de politieke beiyder.is iets afschiikwekkends zag? Zou bijv. de zaak-Walburgh Schmidt hebben kunnen ontstaan en zoo lang onopgehelderd zyn ge bleven, indien er onder de heeren „Regenten" ook maar één radicaal of één socialist ware geweest?" De strengste rechtvaardigheid en de streng ste humaniteit by hen, die geroepen zijn de gevangenen te verplegen, om dit met eenige zekerheid te bereiken, acht De Volksstem noodig, een hervorming van het toezicht op de gevangenissen, en dit in zulk een richting, dat het volk, en niet de patriciërs alleen, voor de belangen waakt der ongelukkigen, die bijna allen uit zijn midden zyn voort gekomen. De (antirev.) Nederlander bevat een reeks van belangrijke artikelen over maatschap pelijke feiten. Het uitgangspunt is deze redeneering: „Do nationale rijkdom neemt steeds toe. Maar helaas! ten koste van wi9? Van den arbeider, van de kleine luyden. Immers staat het vast, dat de rijke wel steeds rijker, doch de arme steeds armer wordt. De arme moet slaven en zwoegen ten voordeele van den gefortuneerde Voorzeker heeft de ontwikkeling der industrie wonderen verricht; zjj heeft echter een overproductie veroorzaakt, en, door den arbeid voor den mensch te verrichten, heeft de machine ten slotte aan tal van menschen het brood uit den mond gestooten." De vrjje beweging, de vrjje concurrentie wordt als oorzaak beschouwd. Door haar wordt het kapitaal opgezogen naar boven; wi9 beneden blijft gaat steeds meer naar beneden; de middenklasse verdwijnt, zoo zegt men, en verkondigt een en'ander als onbetwistbare waarheid. Nu zal de Nederlan der de laatste zijn om de maatschappelijke toestanden goed te praten. IntegendeelTaak van den verstandigen hervormer is het, de oorzaken van eiken misstand op te sporen, en dan op wegruiming daarvan te werken. „Maar hiermede is nog volstrekt niet toe- gogeven, dat geheel het maatschappelijk „systeem van voortbrenging" en van „ver- deeling van den rijkdom" niet deugt. Het zoogenaamde „systeem" is een product der tijdenhet uitvloeisel van duizenden en nog maals duizenden omstandigheden en feiten, die de zwakke mensch niet in ztfn hand beeft; het is geenszins het product van eenig vooraf door menschen of zoogenaamde wetgevers beraamd plan; en als inderdaad het bestaande „systeem" niet deugt, dan vreezen wy voor de toekomst der menschen het ergste. Want de menschheid is wel m staat dat systeem te desorgani8eeren en in de war te sturen, maar niet er een ander voor in de plaats te stellen Het gaat met die „hervormers in het groot" als mot den schooljongen, die, omdat zijn horloge niet al te bost loopt, het uurwerk eens uit elkaar neemt, meenende dat hy het ook wel weer, en zelfs beter dan het was, in elkaar kan zetten I" De vraag is evenwel of de aangeheven klachten wel zoo gegrond zjjn als ze schijnen en of hetgeen wy veroor- deelen of betreuren een gevolg is van het „stelsel?" De Engelschman Mullock vestigt de aandacht op eenige feiten, berustende op gegevens, in Engeland gemakkeiyk te ver- krygen, en door niemand betwist. Wel hebben ze alleen betrekking op bet Engelsche volk, maar dat volk heeft hetzelfde leven als de andere Westersch-Europeesche volken; het leeft onder hetzelfde economische stelselwy mogen dus wel aannemen, dat in hoofdzaak wat daar geldt, ook hier geldt. Uit die gegevens biykt, dat er in 1850 negen armen waren op 200 inwoners, en thans slechts vyf; terwyi in 1615 te Shef field, dat reeds destyds een middelpunt der industrie was, ongeveer een derde van de bevolking (dus zes en zestig op de 200) moest steunen op de weldadigheid of ondersteuning van anderen. Door graphische voorstollingen wordt aangetoond, dat het inkomen van 160 millioen pd. st. in 1775, tot 1300 millioen in 1865 gestegen is. Voor een deel is dat een gevolg van de toeneming der bevolking, maar voor een grooter deel van de ontwik keling der industrie door betere organisatie, door betere productiemiddelen en door toe passing der wetenschap. Die geweldige aanwas van den nationalen rykdom is zonder twyfel verrassend; by het aanschouwen er van moet al terstond het denkbeeld verdwynen, 'twelk by sommigen bestaat, dat vermeerdering van rijkdom gepaard moet gaan aan verarming van een deel der menachhcid. Als de arme of de armere den j-yke ziet. verbeeldt hy zich vaak, dat „de rykdom", die in zyn oog een vaststaande hoeveelheid aanduidt, uit handen der armen in banden der rokeren is overge gaan Maar die meerdere rykdom is niet ont staan door iets aan anderen te ontnemen, en ook niet door de armen meer te doen slaven. Verder is het aantal belastingbetalers in veel sterkere verhouding toegenomen dan de totale bevolking. Ook dit feit is leorryk. Wy zien er uit, dat niet alleen de rykdom toe neemt, maar dat er ook steeds meer gegoede families ontstaaner is niet een min of meer vaststaande groep van gegoeden, maar die groep wordt aangevuld en vermeerderd uit de vroeger minder gegoede groepen; deze nemen bygevolg betrekkeiyk in aantal af. De verdeeling nagaande van den rykdom over de midden- en hoogste klassen, bepaalt hot blad zich tot die in Engeland in de inkom stenbelasting bydragen, dus een inkomen hebben van minstens 150 pd. st. of ƒ1800. Deze belastingbetalers kan men verdoelen in twee hoofdgroepen; middenklasse van 150 tot 1000 pd. st. {f 1800 a 12000), en ryken, die meer inkomen hebben dan 1000 pd. st. Nu is het getal inkomens der eerste of laagste groep van 300,000 geklommen tot 990,000; dat der tweede of hoogste groep van 24,000 tot 60,000. De eerste groep nam dus toe met 690,000 gezinnen, de andere met slechts 36,000. Ook proportioneel valt deze vermeerdering ten voordeele uit van de middenklasse; de toeneming van deze is in verhouding van 3 tot 10; die der ryke van 3 tot 8. Met een ander diagram wordt aangetoond, dat individueel genomen de ryken armer en de middenklasse voor het meerendeel ryker zyn geworden. Hoewel bet aantal leden der groep van 600-1000 p. st., belangryk is toegenomen, is het bedrag van elk inkomen dooreengenomen onveranderd gebleven. Het was in 1850 en in 1881 735 p. st. Daaren tegen is het vermogen der middenklasse dooreengenomen vermeerderd; dat van de ryken except dat van de allerryksten - is daarentegen verminderd. De allerryksten behandelend, wyst de Ned. er op, dat van de 230 personen, die daar onder vallen, er 77 zyn, wier fortuin is toe genomen door hot „doen van zaken", zoodat die toeneming gepaard is gegaan aan toene ming van den nationalen rykdom ook in de andere klassen der maatscbappy. De aanwas van 66 van die inkomens is toe te schryven aan vermeerdering der waarde van het land- welke waarde evenwel sinds 1880 weer be langryk is afgenomen. Het geheele nat on; le inkomen van Engeland is te stellen op 1300 millioen pd. st. Verdeelde men het inkomen der ryksten, samen 22 millioen, over alle ingezetenen, dan vermeerderde ieders inkomen met 1 pd. st. of ƒ12! Opmerkeiyk is de vermeerdering der gegoede klassen in verhouding tot die der mingegoeden. Laatstbedoelde klasse is gedurende 1850 1880 slechts toegenomen van 26 tot 30'/i millioen de eerstgenoemde daarentegen van l'/3 tot 4'/, millioen. De mindergegoede klasse ver meerderde derhalve met 15, de andere met 300 procent. Daar dit niet het gevolg kan zyn van de groote vruchtbaarheid der meer- gegoede gezinnen, vermits integendeel, naar mate de menschen in beteren welstand ge raken, zy voorzichtiger zyn in het sluiten van onberaden huwelyken, zoo moet men aan nemen, dat die snelle aanwas ontstaan is door dat velen uit de minder- tot de meerdergegoede klasse zyn overgegaan. Ware dit niet het geval geweest, waren beide in dezelfde ver houding vermeerderd, dan zou de minder gegoede klasse zyn toegenomen van 26 tot 33 millioen, de meergegoede van l1/, tot nog geen 2 millioen. In 1860 genoot de mindergegoede klasse, in aantal geiyk aan heel de bevolkiDg van 1800, evenveel inkomen als heel de natie in dat jaar trok. Binnen dertig jaar doet het zelfde verschynsel zich voor ten aanzien van het inkomen van 1850. In 1880 genoot de mindergegoede klasse, in aaotal gelyk aan de bevolking van 1850, meer inkomen dan de heele natie in 1850. De mindergegoede (of werkmans)klasse genoot dus in 1880 reods evenveel inkomen, als zy zou gehad hebben, indien al de rykdom der natie, welke in 1850, dus een menschenleeftyd vroeger, aanwezig was, tusschen baar geiykeiyk ware verdeeld. En in 1860 genoot zy reeds zooveel als de geheele natie in 1800 bezat 1 Eindelyk toont de Ned. nog aan, dat hieruit biykt, dat de machines en andere uitvindingen, die handenarbeid overbodig maken, op den duur dien arbeid toch niet doen verminderen. Wel wordt vaak aan tal van arbeiders op zeker oogenblik het werk ontnomen, maar weldra komen spoedig meerdere daarvoor in de plaats, die meer verdienen dan de vroeger afgedankte. Voor deze persooniyk mogo dit, als zy niet zelve gebezigd kunnen worden, oen onverschillige zaak zyn, maar voor den arbeidersstand in 't algemeen heeft de machine- arbeid geen verlies opgeleverd. fin de Ked. Werklnr. zynopgeaouea; DATUM. DAOIH. Volw. pera. Kinde ren. Totaal 6 Sept. Zondag 60 12 62 7 M Maandag. 68 14 82 8 Dinsdag 72 14 86 9 Woensdag. 76 18 94 10 Dondordag 76 15 90 11 Vrgdag 74 19 93 12 Zaterdag. 71 12 es Vervolg der Advertentiën. (Maatschappij „ARENA") Heden en volgende avonden, te 8 uren precies: Aanvang van het BALLET. Oorspronkelijkl Noviteitl Oorspronkelijk! Creatie van den Dir. FRANZ RENZ en den Groothertogel. Hessischen Hof Balletmeester A. SIEMS, met geheel nieuwe Machinerieën en Verlichting»- Werktuigen. Oorspronkelyke Voor stelling in 2 Afdeelingen en het Pracht- Divertissement: WERELDSTAD-TOONEELEN. Voor pryzen der Plaatsen en Biljet- Voorverkoop zie men Aanplak- en Strooi biljetten. 6453 33 Hollandscho IJzeren Spoorweg. Extra Nachttreinen iederen Dinsdag en Zaterdag van AMSTERDAM naar DEN HAAG, stoppende HALFWEG, HAARLEM, VOGELENZANG, VEENENBURG, PIET GIJ- ZENBRUG, WARMOND, LEIDEN en VOOR- SCHOTEN. Vertrek van Amsterdam 's avonds 11.45 (Tyd van Greenwich). Op die Treinen zullen Retourkaarten en Abonnementskaarten GEL DIG zyn. FRANZ RENZ, Koninklijke Commissionsrath en Directeur. Waarvoor dient die fon9? Die bus dient, om de leege zakjes der Thee Thomson in te werpen, om deel te nemen aan de wekelyksche verloting van f25.- in 3 pryzen. Op die bus worden iedere week de namen der winners bekend gemaakt. 6591 13 om contant geld, van De Notaris J. C. SPRUIJT, te Alfen a/d. Ryn, zal ten sterfhuize van Mej. de Wed. SPLINTER, te Hazerawoude, Wyk B No. 65, op Woensdag 23 September a. 's mor gens to 10 uren, publiek verkoopen: Tafels, Stoelen, Spiegels, Schilderyen, Canapé, Linnenkast, Secretaire, Pendule, Klok, Orna menten, Naaimachine, Ledikant, Beddegoed, Waschtafel, Kachels, Keukengereedschap, Koper-, Blik-, Glas- en Aardewerk, Kleeden, Karpetten, Gordynen, Tuinbank, Brandhout, enz., enz., enz. Te zien: Dinsdag 22 September a. 8., van 10-4 uren. 6599 22 F. G. VAN REEDE TER PARKELER, Generaal Agent voor Zuid Holland, Nieuwe Molstraat 10, 's Gravenhage. 6292 10 In alle plaatsen van Zuid-Holland yverige en solide Agenten gevraagd. co FLIKJES met en zonder Vanille, Nougat-Baton, Vanille- Baton, Croquelten. 5906 32 Alle artikelen zijn zindelijk, doch eenvoudig en degelijk verpakt. Uitgave vanC. L.VAS L,t\(il iVHIJÏ8EW, Amsterdam, Een Hoogleeraarsbenoeming te Leiden beoordeeld door PrU» f O.AS. 6590 10 Da MAJOOR-INTENDANT der 1ste Divisie Infanterie te 's-Gravcnliage zal op Donder* dag 24 September a. s., des middags te 12 uren, ten zynen bureele, Riouwstraat No. 183, onder nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog, in het openbaar AAN BESTEDEN: a. Voor het tydvak van I November 1896 tot en met 31 October 1897 de levering van het noodige Ligstroo voor de garni zoenen te 's-Gravenhagc, te Lelden, en b. Voor het tydvak van 1 Januari tot en met 31 December 1897 het wasschen van de linnen goederen voor de garnizoenen te 's-Gravcnliagc, Lelden, Delft, Dordrecht, Brlelle en Willemstad, alles ten behoeve van het nachtleger ii' genoemde garnizoensplaatsen (Zie Staats courant van 10, 20 en 21 September). De aandacht van do gegadigden voor de levering van ligstroo wordt gevestigd op de wyzigingen, welke in de betrekkolyke voor waarden van levering zyn aangebracht. De voorwaarden van aanbesteding liggen ter lezing in het Garnizoens Nachileger-Maga- zyn, te Leiden, Doelengracht. 668^

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 5