N°. 11216. Donderdag XT September. A0.1896 feze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DA&BLAD. PBJJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden. k Franco per post s 4 i Afzonderlijke Nommers 1.10. 1.40. 0.05. PHLJS DER ADVERTENTIES: Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17 J. Grootere letter, naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offlolëelo Kennl«g«Tingeii. Burgemeester en Wethouder® Ten Leiden;. Gezien art. 8. lsto alinea, der wet van den 2den JuDi 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toozicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen by deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vorgnnning ia verleend aan M. H. VAN WAVEREN on rechtverkrijgenden tot hot plaatsen van een stoommaohine van één paardekracht in bet perceel Oude Test No. 171. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, H. O. JÜTA, Weth., lo.-Burgemeeater. 14 Sept. 1896. E. KIST, Seoretaris. Leiden, 16 September. In de gisteravond gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken werd besloten, ten einde te kunnen geraken tot het verkrijgen van een bureau van inklaring alhier, aan te vangen met medewerking te verzoeken van den heer inspecteur der invoer rechten en accijnzen en vervolgens inlichtingen in te winnen by de hoofdadministratiön van de Staatsspoorwegen en de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij, ten einde langs dien weg gegevens te verkrijgen ten opzichte van het aantal goederen, dat in 1895 uit het buitenland in Leiden is ingevoerd. Nadat dit zal zijn geschied en de uitkomsten bekend zyn, zal een request, reeds nu ondersteund door p.m. 100 handelaren hier ter stede, den minister van financiën worden aangeboden. De aanbieding zal alsdan geschieden door een commissie uit de Kamer, welke tot opdracht heeft, het adres aan Z. Exc. mondeling toe te lichten. Verder werd besloten tot ondersteuning van een adres van de Kamer van Koophandel te Tilburg aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid, de wenscheiykheid uit sprekende, dat maatregelen worden genomen ter verkrijging van restitutie van invoerrechten van zoodanige koopmansgoederen, die, van uit Nederland naar het buitenland verzonden, aldaar worden geweigerd en naar Nederland worden teruggezonden. Ten slotte werd den secretaris opgetf ragen het ontwerpen van een nieuw huishoudelijk reglement voor de Kamer te Leiden, in ver band met het organiek koninklijk besluit, houdende nieuwe bepalingen, omtrent de samenstelling en den werkkring der onder- werpelijke collegiën. In onze vestibule hangen o. a. de platen uit de laatst verschenen tijdschriften, voor namelijk betrekking hebbende op dr. Nansen en Jackson, het bezoek van het Russische keizerpaar aan den Duitschen keizer, enz., enz. Voorts photographieén van schoone plekjes uit Noorwegen en Zweden met enkele fjords en ten slotte gekleurde platen, Indiö betref fende. Van de inrichting voor teekenonderwijs van den heer W. J. Lampe, alhier, slaagden voor het examen middelbaar onderwijs hand- teekenen en perspectief, mejuffrouw E. C. Van Manen, te Leiden. Door ds. J. Boer Knottnerus, pred. te Rhoon, is een beroep ontvangen naar de Ned.-Herv. gemeeDte te Vriezeveen. Een treurige stoet bewoog zich gister middag langs den weg van Roelof-Arendsveen naar Oude-Wetering. Een man in den bloei der jaren, die zijne vrouw en zyn zeer jeugdig kindje in vrij kommervolle omstandigheden moet achterlaten, de commies der belastingen Roorda, werd ter begraafplaats gevoerd. Da predikant en de notabelen zijner kerk, bene vens de geneesheer K., haalden het lijk af van het sterfhuis in de Veen, en vergezelden het tot op den doodanakker. Men mag dit als een bewijs rekenen, dat deze man in zijn nederigen werkkring hoog stond aangeschre ven by allen, die hem meer van naby kenden. Gisteren is door het bestuur van den Veender- en Lykerpolder buitendyks, aan besteed het verbeteren van het pad en hot maken van 125 meter schoeiingwork naby de ■luis te Roelof-Arendsveen. Ingeschreven was door: D. Dobbe te Roelof- Arendsveen voor 780, L. L. Kreling te Oude-Wetering voor 645, C. Zoet te idem voor 634, M. Schoenmaker te idem voor 629.80, P. Vryburg te Oud-Ade voor/"600, J. Van: der Hoorn te Roelof Arendsveen voor 524 en M. W. Lemmers te idem voor 480. De laatstgenoemde som kwam met de be- groofir-g geheel overeen. Aan den inschryver daarvan is dan ook het werk gegund. De heer W. F-. Heiwig, Ryksveearts te Oude Wetering, heeft voor zyne benoeming te Kollum, in Friesland, beüankt. Men scbryft ons uit Noordwükerhout: Schenen de elementen ons den vorigen dag nog zoo vyandig, dat zy dreigden ons land- bouwfeest met recht in het water te doen vallen, want och, de regen viel Maandag maar zoo losjes neer, het was of zy in hunne grilligheid der laatste dagen ons wilden laten zien, welke contrasten zy konden vormen. De heeren, uitmakende de Regelings-com- missie, wierpen in den vroegen morgen van 15 dezer bedenkelijke blikken naar de lucht als verwachtten zy van daar niet veel goeds en toch prachtig weer heeft het zyne er toe by gedragen het feest op dien dag uit nemend te doen slagen. Het was de vroeger reeds vermelde tentoonstelling van vee, enz. en een ringrydery, die de afd. „Noordwyk en Omstreken" van de Holl. Maatschappy van Landbouw alhier hield. 'a Morgens te 10 uren opende de Voorzitter der afdeeling, jhr. Quarlos van Ufford, de vergadering en de tentoonstelling. Was deze uiteraard beperkt, de qualiteit vergoedde waar de quantiteit misschien te wenschen overliet. De volgende bekroningen werden toegekend: Éénjarige stieren: 1ste prys: L. Bouw meester te Noordwykerhout, tevens aanhou dingspremie. 2de prys: S. Pennings te id.— 3de prys: Casper Hoogstraten te Lisse. Stierkalverenlate en 2de prysJ. Wassenaar te Noordwykerhout. Beeren: 1ste prys: C. Wassenaar te Noord- wyk. - 2de prys: Kors Bakker te Noord wykerhout. Kippen: 1ste prys: Kors Bakker te Noord wykerhout. 2de prys: P. Goemans te id. Eenden: 1ste prys: P. Goemans. Des namiddags te 2 uren begon de ring rydery met paard en tilbury, waarvoor door de Afdeeling een viertal fraaie pryzen was beschikbaar gesteld. Hieraan was door den voorzitter der Afdeeling en den burgemeester van Noordwykerhout een drietal pryzen toe gevoegd om afzonderiyk te worden verreden. Het prachtige weer lokte velen tot deel neming uit en een twintigtal paren, allen leden der Afd» eling of hun zoon of dochter, traden in het strydperk. Van do pryzen der Afdee ling wonnen: lsten prys: G. Hoogervorst en mej. Jannetje Hoogervorst; 2den prys: Engel Oostdam Hz. en mej. Hulpje Oostdam Hd. 3den prys: M. Moore en mej. Antje Hooger vorst; allen te Noordwykerhout. 4de prys: A. Ham en mej. M. Ham van Noord wyk. Van de door de genoemde heeren gegeven pry ven, waarvoor alle deelnemers weder opkwamen, wonnen: lsten prys: weder G. Hoogervorst en mej. Jannetje Hoogervorst; 2den prys: A. Ham en mej. M. Ham; 3den prys: M. Moore en mej. Antje Hoogervorst. De burgemeester van Noordwykerhout, begrypende dat muziek de feestvreugde ver hoogt, had de afdeeling de verrassing bereid een tiental muzikanten der Leidsche Schutterij te engageeren en onder de opwekkende tonen van deze werd tot slot een ommegang door het dorp gehouden. Des avonds werden de pryzen in het café van mej. de wed. De Wilde uitgereikt door den voorzitter der afdeeling, jhr. Quarles van Ufford. Het feest, dat door geen enkelen wanklank werd verstoord, zil ongetwyfeld by velen de aangenaamste herinneringen achterlaten. De Eerste Kamer der Staten-Generaal vergaderde gisternamiddag te halfvier. De geloofsbrieven van de herbenoemde of ni9uw gekozen leden werdengoedgekeurd en tot aller toelating werd besloten. De beëediging heeft reeds plaats gehad. De Voorzitter, de heer Van Naamen van Eemnes, aanvaardde daarna het voorzitterschap met de volgende rede: „Myne Heeren! Het hooggewaardeerd ver trouwen van H. M. de Koningin-Regentes roept my opnieuw, Uwe vergadering te leiden. De welwillendheid, steeds van U ondervonden, doet my verwachten dat dit my mogelyk zal zyn. In het afgeloopen jaar werden vele, waaronder zeer belangryke, beslissingen door U genomen, die ik hoop dat goeden invloed zullen uitoefenen op de ontwikkeling van het algemeen welzyn. Myn eenige wensch is, dat onze werkzaamheden dit jaar onder Gods zegen dienstbaar mogen zyn tot heil van ons dierbaar vaderland en van ons geliefd vorsten huis. Ik verklaar het voorzitterschap te aan vaarden." Benoemd werden tot leden van de commis sie voor de verzoekschriften de heeren Van Heek, Van Hall, Reekers, Van Asch van Wyck en Fennema; en tot leden van de gemengde commissie voor de stenographic de heeren Vening Meinesz, Vlielander Hein en Rahusen. Besloten werd, de Troonrede met een adres te beantwoorden. Daarna zyn de afdeelingen samengesteld. Onder leiding van het oudste lid in jaren, den heer Donner, kwam de Tweede Kamer te drie uren by een. De tydelyke Voorzitter opende te 3 u 5 m. die vergadering en zeide ongeveer het volgende „Myne Heeren 1 Als oudste lid iu jaren is my de taak opgedragen Uw vergadering te leiden, de taak die zoovele jaren vervuld is door wyien den heer Van der Schrieck, ons aller vriend. „Dat aan den oudste die taak wordt opge dragen, bewyst, dat zy meer eervol dan moei- lyk en zwaar is. Op dien leeftyd moge men voor de eer niet ongevoelig zijn, men gevoelt tevens dat, zoo de eer aantrekt, het onge wone bezwaart. Ik reken daarom op de goed willigheid en welwillendheid, die Gy steeds aan myn voorgangers hebt betoond. En onder opzien tot God, van Wien alle kracht is, aan vaard ik myn zeer tydelyk ambt. „En hiermede open ik deze vergadering." (Teekenen van by val). Daarna werd overgegaan tot het stellen van candidaten voor het voorzitterschap. Als eerste candidaat werd gekozen do heer mr. Gleichman (aftredend) met 74 van de 77 stemmen. De heeren Goeman Borgesius, Cremer en Donner verkregen ieder één stem. [Laatstge noemde zag by de volgende stemmingen meer stemmen op zich vereenigd.] Tot tweeden candidaat werd by 8de stem ming gekozen de heer De Beaufort (Amster dam), met 41 van de 77 stemmen. Tot derden candidaat by 4de stemming de heer Micbiels van Verduynen, met 43 van de 73 stemmen. Ds voordracht zal H. M. de Regentes wor den toegezonden. Besloten werd, do troonrede met een adres te beantwoorden. Daarna werden de afdeelingen hernieuwd. Do afdeelingen hebben gekozen: tot voor zitters do heeren Cremer, Viruly, Schepel, Lobman en De Beaufort (Amsterdam); tot onder-voorzitters do heeren Van Dedom, Bas- tert, Mees, Pynappel en Van Delden, en tot leden der commissie van redactie van het adres van antwoord de heeren Cremer, Van Bylandt (Gouda), Pynacker Hordyk, Beelaerts van Blokland en De Beaufort (Amsterdam). De vergadering is daarna gesloten. Omtrent deze eerste zitting van de Tweede Kamer in het nieuwe jaar zegt het „Hbl." in zyn Kameroverzicht o. a. het volgende: „Van den heer Van der Schrieck, den met vele binnen- en buitenlandsche ridderorden getooiden gryzen generaal geheel en al generaal generaal ook al was de schitte rende uniform vervangen door den zwarten rok tot den hoogst eenvoudigen, burgeriyk deftigen heer Donner, den zendingsdirector dat is voorzeker een groote overgang. Trachtte de eerste aan de betrekking van tydelyk voorzitter der Tweede Kamer steeds een zeker gewicht by te zetten, ook door het houden eener rede, welker omvang niet in evenredig heid stond tot de beteekenis en den duur van het te bekleeden ambt de houding van den heer Donner getuigde van zelfkennis en van een öuidelyk begrip van de ingenomen positie. „De betrekking had inderdaad zoo heel veel niet te beteekenen, werd zoo ongeveer met een waasje humor te verstaan gegeven; zy was meer eervol dan moeilyk en zwaar, anders zou zy niet aan den oudste in jaren worden toevertrouwd. En die opvatting kon gelden als rechtvaardiging waarom de heer Donner geen rede hield, waarvan de politieke beteekenis toch uit den aard der zaak gering moet zyn en waartoe in het algemeen hoe genaamd geen aanleiding bestaat. Het was goed gezien, dat met de door den heer Van der Scbrieck ingevoerde gewoonte terstond weier werd gebroken. Hetgeen de heer Donner zeide was juist genoeg: een beroep op de welwillendheid der leden en een bede om Gods zegen. Die eerste dagen zyn even wel het zwaarst voor den griffier." Ook de „Residentiebode" vestigt er de aandacht op, dat de heer Donner, die nu alléén in rok was, hetgeen geheel iets anders is dan het gala-kostuum, waarvan kort te voren de thans als 't ware uitgekleed© zaal schit terde, de zitting met een kort en eenvoudig woord opende en noemt de opmerking over het karakter van het tydelyk voorzitterschap een zeer geestige, en het blad herinnert er tevens aan, dat zyne zeer correcte speech zich in den verdienden byval van zyne mede leden verheugde. Het „Vad." schryft: De lieer Donner, tot nestor der Tweede Kamer bevorderd, aan vaardde zyn taak met een sober woord en presideerde met bescheiden waardigheid. De gemeenteraad van Den Haag heeft aan de Huygenscommissie toegestaan ten be hoeve van de Huygenstentoonstelling, het ge bruik der lokalen van het gemeente-museum te verlengen tot ultimo October a. s. De Raad heeft ook goedgekeurd met 27 tegen 17 stemmen het contract tot opdracht der exploitatie van den schouwburg aan het „Ned. Tooneel", behoudens deze wyziging, dat de gemeente vry is het contract te doen eindigen, indien de exploitatie in een speel seizoen geen Fransche opera geeft. Verder heeft do Raad het voorstel van B. en Ws. tot het oprichten van noodklassen ten behoeve van het onderwys aan kinderen, voor wie op de kostelooze scholen geen doel matige plaats is aan te wyzen, aangenomen. Aan de Holl. Maatschappy van Landbouw stond de Raad f 2000 subsidie toe voor de in 1897 aldaar te houden landbouwtentoon stelling. De levering van turfatrooisel ten be hoeve van de paarden der bereden artillerie in de garnizoenen te Amersfoort, Arnhem, Bergen op-Zoom, Breda, 's Gravenhage, 's Her togenbosch, Leiden en Utrecht is door den minister van oorlog toegewezen aan „de maatschappy Terwindt Arntzveen tot exploi tatie van veengronden te Millingen" respec- tievelyk tot den prys van ƒ9.68, 9.68, 9.98, ƒ9.58, ƒ10.08, ƒ9.38, ƒ10.28 en ƒ9.78 per 1000 KG. Z. K. H. de landgraaf van Hessen logeert sedert eenige weken op het Kurhaus te Scheveningen, onder den naam van baron Alvensleben. Naar het „Vad." verneemt, is het ontwerp tot herziening der Gemeentefinanciön by de Tweede Kamer ingekomen. In den ouderdom van 48 jaren is te '8-Gravenhage overleden jhr. W. P. Van der Goes, oud-burgemeester van Buren. De Haagsche correspondent van de „Zutf. Ct." deelt mede, dat het wetsontwerp tot invoering van verplichte verzekering tegen ongelukken reeds sinds een paar weken by den Raad van State in onderzoek is. Van liberale zyde wordt voor de can- didatuur van het lidmaatschap der Tweede Kamer in het kiesdistrict Haarlem genoemd mr. A. C. Waller, wethouder van onderwys te Haarlem. Te Amersfoort ie overleden de heer W. Kamerbeek Sr., oud-stryder van 183031, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis. Hy bereikte den ouderdom van 82 jaren. De Nederl. Christen-Studentenvereeniging hield de vorige week te Laren, in Gooiland, een conferentie. Ongeveer 70 studenten waren Donderdag samengekomen van de verschillende universiteiten in ons land; ook van de Vrye Universiteit en van de Theol. School te Kampen waren afgevaardigden tegenwoordig, terwyi medestudenten uit Engeland en uit de Zuid-Afrikaansche Republiek, die in Schotland studeeren, aanwezig waren. Midden in de heide by Laren was een groote linnen tent opgeslagen, die een paar honderd personen kon bevatten. Door de goede zorgen van enkele Larensche dames was deze tent zeer net ingericht en met toe passelyke teksten versierd. Ook was daarin een orgel geplaatst en een buffet opgericht. De samenkomst werd geopend in de kerk te Laren-Blaricum met een toespraak van ds. Hötte, terwyi des avonds dr. Slotemaker de Bruyne, vanHaulerwyk, sprak over „'tGemeen schapsleven met God". Den volgenden dag (Vrydag) sprak ds. Brummelkamp, van Deventer, over„Hoe een Gereformeerd student zich aan de academie en daarbuiten heeft te gedragen", 's Middags werd een groote wande ling gemaakt naar Huizen en daar in de nabyheid een toespraak gehouden in de open lucht door mr. Van de Leer over: „De student in zyn eigen sfeer", 's Avonds werd nog ge sproken door den student Anderson, uit Engeland, die tot onderwerp had: „De student en de zending", 's Avonds en des nachts ver toefde men in verschillende hotels te Laren en Blarlcum en by particulieren. (Zto. Ct.) Het stoomschip de „Bellerophon", van Amsterdam naar Java, vertrok 13 Sept. van Liverpool; de „Johannesburg", van Amster dam naar Kaapstad, vertrok 13 Sept. van Londen; de „Lawoe" arriveerde 15 Sept.van Batavia te Rotterdam; de „Amsterdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 15 Sept. Scilly; de „Prinses Amalia," van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 15 Sept. te Genua. De opening der Staton-GeneraaL De Troonzaal bood gisteren by gelegenheid van de opening der Kamers het gewone levendige schouwspel, nl. overvolle tribunes, bezet door vele dames, wier élégante, kleurige toiletten een aangename afwisseling leverden met de met goud belegde en met ridderorden bedekte uniformen van de Kamerleden en autoriteiten, die zich daar beneden bewogen vóór den breed uitgezetten Troon en vóór Hr. Ms. aankomst in de zaal in drukke ge sprekken gewikkeld waren. Te 1 uur voegdea zich de hoofden der departementen, wier ambtskostuum zich van dat der afgevaardig den onderscheidt door een witte gala-pantalon, by de volksvertegenwoordigers en weldra was de vergadering voltallig door de aankomst van de leden van den Raad vao State in hun lichtblauwe rokken en in wier midden da reeds hoogbejaardo minister van Staat, mr. J. Heemskerk Azn., de eenige, dfb de sjerp van het Grootkruis van den Nederlandschen Leeuw draagt, veler aandacht trok. Uit de diplomatenloge zag men nu en dan een ryk kostuum te voorschyn treden, waar van de drager hoofd was van een der buiten landsche gezantschappen. De Venezuelaanscho gezant, in den generaalsrok van de republiek, woonde voor de eerste maal de plechtigheid by. De chef van het Kabinet van den minister van buitenlandsche zaken, de gevolmachtigde minister Ruyssenaers, ontving het corps diplo matique in de loge en de minister van buiten landsche zaken begroette de gezanten by hun vertrek in de vestibule. H. M. de Koningin-Regentes deed te midden van het gebruikelyke eerbetoon Haar intrede in de Troonzaal. De Vorstin droeg een kleed van zwart gebloemde zyde, het ïyfvest gevormd van witte kant, den hoed opgemaakt mot lila bloemen en lint. Het houden der openingsrode was binnen 5 minuten afgeloopen, waarna H. M. overeen komstig het programma het gebouw verliet, zich op Haar terugkeer onderhoudende met den Voorzitter der Commissie van ontvangst en uitgeleide. Het gevolg van H. M. bestond uit de Kamer - heeren graaf Van Limburg Stirum, graaf Van Bylandt, baron G. Ch. Snouckaert van Schau- burg, A. C. baron Snouckaert, ridder Huyser van Kattendyke, H. W. J. E. baron Taets van Amerongen, jbr. Van Bronkhorst, jhr. Van Pab8t van Bingerden, de grootofficieren baron Van Hardenbroek van Bergambacht, baron Van Nagell van Ampsen, graaf Van Lynden, luit.-generaal Verspyck, baron Van Pallandt van Oud Beyerland en baron Du Tour van Bellinchave. Achter den zetel van H. M. namen plaats baronesse Van Hardenbroek, grootmeesteresse, en gravin Van Lynden van Sandenburg, Damo du Palais. De statiekoets werd o. a, omgeven door de buitengewone adjudanten luit.-gen. Van Helden, den kolonel-commandant der d.d. schutterij jhr. Baud en kolonel Simon en gevolgd door de officieren van het Militaire Huis, te paard. Van de loden der Tweede Kamer droegen niet bet kostuum en waren in burgerkleeding de heeren dr. Schaepman, dr. Kuyper, Pytter- sen en Staalman. Op Haren tocht naar het Gebouw der Tweede Kamer en van daar wederom naar het Konink- lyk Paleis werd H. M. aanhoudend luide toe gejuicht, terwyi Haar het gebruikelyke eer betoon door de langs den weg opgestelde troepen bewezen werd. Reeds geruimen tyd vóór het aangegeven uur, waarop de Regentes zich naar het Ge bouw van do Tweede Kamer zou begeven, was er in den omtrek van het Paleis en langs den weg, dien de stoet zou volgen, een zeer talryke menschenmassa op de been. Op het voorplein van het Koninkiyk Paleis was als eerewacht opgesteld het 1ste bataljon van het regiment grenadiers en jagers onder commando van kapitein Wenniger, zoomedo de Kon. Militaire Kapel. Toen Koningin Wilhelmina zich met Prinses Pauline van "Wurtemburg kort vóór de stoet van het Paleis afreed, voor een der vensters van den linkervleugel van het Paleis vertoonde, bracht de eerewacht Haar het saluut. By het verlaten van het Paleis door de Koningin-Regentes, werd eveneens het militair saluut gebracht en speelde de Kapel het „"Wilhelmus". Een daverend hoezee ging op, toen Hare Majesteit voorbyreed. Koningin Wilhelmina wuifde Hare Moeder van uit het geopende venster toe, evenals later, toen de Regentes in het Paleis terug keerde. Gedurende den tyd tusschen het wegryden en terugkeeren van den stoet, bracht de Kon. Militaire Kapel eenige stukken ten gehoore, welke matinóe Koningin Wilhelmina en Haar Vorsteiyke logeergast, gezeten aan het venster, bywoonden. HH. MM. de Koningin en de Koningin- Regentes maakten gisternamiddag te 3 uren een rytoer in een open rytuig en werden by het uitryden door de zeer talryke menigte,

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1