Een zonderlinge moeder. Op een onzer Batuwsche dorpan bracht dezer dagen een moeder haar jongetje naar school. Het kind, in de lste klasse gezeten, had weinig zin om met moeder mee te gaan, en rijn gezicht dro g nog de duidelijke sporen, dat het geschreid had. 't Is wat te zeggen, om ze naar school te krijgen", zei de moeder, toen zy meester bij de schooldeur aansprak. Na, de sukkel had er zeker geen raad meer mee geweten. "Want wat bleek in den loop ▼an den middag? Zy had het kind door snoeperij overgehaald. Maar deze snoapary bestond.... schrik niet, lezer!in jenever. Een klein flescbje, meer dan half gevuld, had het kind in den zak, eD dat walglijke vocht was dien klauter van 6 a 7 jaar gegeven door zijnmoeder, om zoet Daar school te gaanl Tielsche Ct.) Te Zuidlaren brak Zondagavond een hevige brand uit ten huize van A. Vos, koopman in manufacturen en galanterieën, mede bewoond door een grijsaard van tusschen de 75 en 80 jaren. Van het huis, noch van de manufacturen of galanterieën kon iets ge red worden en de bewoners, die zich reeds te raste hadden begevtn, moesten het huis "o nachtgewaad ontvlucLten. Vos had alles verzekerd. Oorzaak onbikend. Geheel Groningen kende de gebr. B., vermaard om hunne eigenaardige levenswijze, in Tegenspraak met, naar het publiek gerucht zeide, grooten rijkdom. Voor een paar jaren overleed een der gebroeders. De ortrlevende, Klaas B. (Visscherstraat), is Zaterdagmiddag overleden. De buren verwit tigden de politie, dat de man sedert Vrijdag n et gezien en vermoedden, dat hem een ongeluk overkomen was. De politie opende daarop de deur en vond B. dood voor zijn bed liggen. Dr. Reyenga constateerde, dat eene beroerte de oorzaak was van den dood. Van eenige broers en zusters, wier tot het uiterste gedreven spaarzaamheid bijna spreek woordelijk was, was deze de laatste. In de bepalingen van zijn laatsten wil stond o a. dat het lyk zoojIs het gevonden werd, zoo spoedig mogelijk gekist moest worden en de begrafenis op de meest eenvoudige wijze moest geschieden. Van het aanzienlijk nage laten vermogen men spreekt van 500,000 is het Groene Weeshuis eenige erfgename geworden, onder uitkeenng van ƒ3000 aan het Diaconie-gasthuis, 1Ö00 aan het kinderziekenhuis en eenige legóten aan familieleden. De overledene wjs aangeslagen voor een inkomen van ƒ10,000. 'Pr. Gr. Ct.) Maandagmorgen werd te Over- hoven, bij Sittard, het lijk gevonden van zekeren De Bustink, die door een revolver schot was gedood. De B. is 26 jaar oud. Het iyk lag in den mestkuil bij deouderlyke woning. De dader, zekere Paul Smeets, haeft zich vry- willig by de marechaussees aangegeven. Hy verklaart uit zelfverdediging te hebben ge handeld. Het onderzo k is in vollen gang. Tusschen den verslagene en den dader bestond reeds langen tyd eene veete, zoodanig zelfs dat den een, die meermalen schynt bedreigd te zyn geworden, macht ging tot het dragen van een wapen was verleend. S. verklaart ook gisternacht door B. met een stok of wapen te zyn aangerand en to?n zyn revolver in do lucht te hebben willen afschieten. Door de worsteling echter ging het schot vroeger af en trof B. met het bekende gevolg. Na afloopvaneen zoogenaamd vogelschieten" te Bom (Lwerd door een der deelnemers aan den tienjarigen Jos. Meekels een geweer gegeven om huiswaarts te bren gen. Waarschyniyk wist men niet, dat het wapen nog geladen was. Het geweer was echter nauweiyks in handen van den knaap, of het ging door een of ander toeval af en het schot trof het 10 jarig dochtertje üubertina van zekeren Lewis zoo noodlottig, dat het kind terstond een lyk wa3. De schuttersraad te Middelburg heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen J. K. Van der Veer, die geweigerd heeft als schutter zyne wapens te komen afhalen, en geschreven heeft in geen geval zyne schutters plichten te vervullen. Hy werd veroordeeld tot eene geldboete van 6.50. By de door het R.-K. Armbestuur te Hilversum met behulp tier politie gedane huiszoeking in de woning van den voormaligen schaapherder Jan Vos, in den laatsten tyi meer bekend onder den naam van „ryke bedelaar", en nu dezer dagen overleden, is slechts een bedrag van circa f 47, meerendeels aan centen, gevonden in een oud fornuis Als dit de heele nalatenschap is, heeft het bedelen hem den laatsten tyd minder opgebracht dan toen hy zich zyn bynaam nog niet verworven bad. Zyn jongens zyn nu voorloopig in de R. K. Ziekenverpleging opgenomen. De „Limb. Koerier" geeft de volgende byzondeiheden omtrent een moord, Zondag gepleegd op den gemeente-veldwachter Jozef Van Loo te Gulpen. Omstreeks 6 uren, by den vallenden avond, bevond zich genoemde veldwachter met den onbezoldigden ryksveldwachter Karei Bamel- mans, jager van graaf d'Ansembourg, in het aan dezen toebehoorende Kleinenderbosch op surveillance. Een vallend schot d-.ed hen de aanwezigheid van een strooper in de dichte nabyheid veronderstellen. Om meer kans te hebben dien te pakken te krygen, ging de een rechts, de ander links afwijkend op bet geluid af. Niet lang waren zy van elkaar, toen Bomelmans eensklaps een schot en kort daarop een tweede schot hoorde vallen. Bemelmans snelde onmiddeliyk ter plaatse, waar de schoten vielen, en vond daar Van Loo dood liggende. Door een schot in de linkerhand, door een ander in de volle borst getroffen, was hy blykbaar dood neergestort. Het lyk van den vermoorde werd naar Reymerstok-Gulpen overgebracht, waar het gistermorgen door het parket van Maastricht, bygestaan door de doctoren Vryens en Nyst aldaar, werd geschouwd. Daarty werd ge constateerd, dat hart en longen doorboord waren. Het lyk werd vervolgens naar Gulpen overgebracht, waar heden de begrafenis zal plaats hebben. De marechaussee en de justitie deden intusschen al het mogeiyke om den dader op te sporen. Reeds worden twee personen gearresteerd, die den naam hebben harts- tochteiyko wildstroopers te zyn. Na evenwel door de justitie gehoord en met het lyk van den vermoorden veldwachter geconfronteerd te zyn, werden beiden op vrye voeten gesteld. Het onderzoek wordt intusschen yverig voort gezet. De ongelukkige Van Loo bereikte den leeftyd van 50 jaren. Hy was reeds lang als veldwachter in dienst der gemeente. Hy was gehuwd en vader van vier kinderen, zyn vrouw is reeds langen tyd ziek. Door deze droeve gebeurtenis is haar toestand verergerd en thans zorgwekkend. In een waggon van een trein uit Metz heeft een reiziger, nadat men de Fransche g^ens reeds voorby was, „Vive la France!' geroepen. De rechtbank te M&tz veroordeelde don man toch tot ue gebruikeiyke zes weken gevangenisstraf en 20 Mark boete, over wegende, dat het uiten van oproerige kreten ook straFbaar is, wanneer het wel is-waar in het buitenland geschiedt, doch op Uuitsch gebied hoorbaar isl De „Daily Telegraph" verneemt uit Pretoria, dat de mystieke koningin Majajie onlangs overleden is. De overledene, die den hoogen leeftyd van 120 jaar bereikte, werd alge meen voor het origineel van Rider Haggard's „She" gehouden. By een onweer, dat boven Pagny- sur Moselle woedde, is een kudde van hon derd schapen door een enkelen bliksem straal gedood. Da herder verloor een zyner ooren en was by na geheel verlamd; zyn zoontja en dochtertje kregon een schok, die hen bewusteloos maakte en zy konden de eerste uren niet spreken; de hond, die tusschen de beenen van den jongen lag, werd gedood, en een koe, die tien meter verder stond, werd eveneens doodgeslagen. Staten-Generaal. Tn de vereenigde zitting van de beide Kfcmers der Staten Generaal sprak do Koningin- Regentes bedennamiddag te één uur, tot opening van het nieuwe zittingjaar, uit de volgende TltOOXREDE: MIJNE HEEREN! „Het is My aangenaam de Vertegenwoor digers van het Nedeilandsche Volk wederom ter behartiging van 's Lands belangen ver gaderd to zien. „Do toestand van land en volk geeft in menig opzicht aanleiding tot voldoening. „De betrekkingen tot de buitenlandsche Mbg^ndheden zyn van den meest vriendschap pelyken aard. „Zee- en landmacht gaan voort zicb, zoowel hier te lande als in de Overzeesche bezittingen, op loffelyke wyze van haren plicht te kwyten. „Ik breng hulde aan de voortvarendheid en den moed van het Nederlandsch-Indisch leger, dat met krachtigen by stand van de zeemacht, dén afvalligen hoofden in Atjeh de macht onzer wapenen op gevoelige wijze doet ondervinden. Mét weemoed herdenk Ik de offers, die daar voor moesten worden gebracht. „De oogst heeft, over het algemeen, do goede verwachtingen, die daarvan gekoesterd werden, niet teleurgesteld. In de uitkomsten van het landoouwbedryf kwam nog geeDe gunstige wending, doch overigens is in onder scheidene takken van handel en nijverheid vooruitgang merkbaar. „Ook in dit zittingjaar zal een inspannende arbeid van U worden gevorderd. „Verschillen:e belangryke wetsontwerpen zyn reeds by U in behandeling. Andere gewichtige voorstellen, waaronder die tot nadere regeling der gemeente-hnanciën en tot verplichte verzekering van werklieden tegen de gevolgen van ongevallen, werden ingediend, of zullen U eerlang bereiken. „De economische toestand onzer bezittingen in Oost- en West-Indië kan, over het geheel, gunstig worden genoemd. „Op Uwen yver en Uwe toewyding tot volbrenging der veelomvattende taak, die op U rust, blyf Ik by voortduring staat maken. „Mogen Uwe werkzaamheden, onder Godes Zegen, strekken tot welzyn van ons dierbaar Vadeïland. „In naam der Koningin, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal te zyD geopend." De commissie van 15 leden, belast met het in- en uitgeleiden van Hare Majesteit de Koningin-Regentes in de vergaderzaal der Tweede Kamer, bestond uit de heerenViruly Verbrugge, Melvil van Lynden, Magnüe, De Beaufort (Amsterdam), Goeman Borgesius, Donner, Vermeulen, Harte, Van Zinnicq B-.rgmann, Van Boneval Faure, Cremer, J. M. Pynacker Hordyk, Van der Kun, Boüman en Van Limburg Stirum. Het .(lynnin iet-kom plot. Na hetgeen reeds omtrent de arrestatie van de twee anarchisten te Rotterdam is gemeld, kan daaromtrent nog het volgende worden medegedeeld: De aanhouding ge schiedde Zondag-morgen in het „Queenshotel", aan de Leuvehaven te Rotterdam. Het zal, aldus schryft een correspondent van daar aan het „Hbl." wel geen bezwaar zyn den naam van het hotel, die my Maandag-morgen reeds bekend was, te noemen, nu er in de ver schillende courantenbei ichten vry duidelyk op wordt gezinspeeld. Verzwyging van dien naam kwam my vooralsnog gewenscht voor, om de pogingen der politie, die het oog heeft op genoemd hotelletje, waarheen de openbare macht nogal eens dikwyls haar schreden richt waar het geldt personen op te zoeken, die zich liefst verborgen houden, niet door ontydige publicatie te bemoeilijken. De beide personen, zooals reeds gemeld in drukke correspondentie met de buitenwereld staande, hadden nl. tot een derde in Glasgow woonachtig, een schrijven gericht, om ook herwaarts te komen en men wil dien thans ook in de val laten loopen, wanneer hy niet reeds geknipt is, wat niet zoo onmogeiyk zou zyn, als men van de talryke arrestaties hoort, die in het buiten land, ten gevolge van de door den Rotter- damschen hoofdcommissaris verzonden talryke dépêches, hebben plaats gehad. De eigenaar van het „Queenshotel", dien ik heb bezocht, deelde my bovenstaande byzon- derheid omtrent den brief naar Glasgow mede, evenals bet feit, dat door de gearresteerden een telegram uit Boulogne is ontvangen. Hy be vestigde voorts, dat de vreemdelingen zich hadden doen inschryven als Wallace en Haines. De vrouw var, den hotelhouder raakte niet uit gepraat over het beleefde en gentlemanlike optreden der twee boeven. Eindelyk toonde men my de kamer, waar zy van Vrydagavond laat af tot aan hun arrestatie hebben gelo geerd. Het is een kleine kamer, op een binnenplaatsje uitziende, voorzien van twee bedden en een waschtafel. Op het oogenblik van hun aanhouding lagen een paar envelop pen op den schoorsteenmantel, voorwerpen bevattende, die veel weg hadden van revolver- patronen. Een klein valiesje, zoo goed als de eenige bagage, die de gearresteerden by zich hadden, was volgens verklaring van den hotelhouder voortdurend op slot gehouden in tegenwoordigheid van derden. Omtrent de wyze, waarop de arrestatie plaats had, loopen de berichten nogal uiteen. De hotelhouder en diens vrouw verklaarden my, dat alles zeer kalm van stapel liep. De inspeo- teur Van Beusekom zou zich des morgens tusschen 8 en 9 uren tot de vrouw gewend hebben, met verzoek de Engelschen te spre ken. Deze kwamen daarop te voorschyn, de inspecteur maakte hen met het doel van zyn komst bekond en arresteerde hen, zonder dat van weerstand bieden sprake was. Aan elkander geboeid, zouden zy daarop zyn weg gevoerd. Anders is het bericht uit vry wel officiêele bron geput. Volgens die lezing zou de vrouw de vreemdelingen hebben gewaarschuwd, die daarop haastig verschillende papieren ver scheurden. De op den voet volgende inspecteur en agenten zouden zich e?enwel op hen hebben geworpen en verdere vernietiging van papieren van waarde hebben voorkomen. Hoe dit iotusschen zy, hoofdzaak is dat mfn de hand gelegd heeft op twee gevaarlyke sujetten en dit strekt den yverigen hoofd commissaris Voormolen tot eer. Ook ten aanzien van het doel waarop het gemunt was, blyft nog onzekerheid bestaan. Algemeen wordt aangenomen dat men den czaar op, het oog had, hetzy by diens bezoek in Londen of in Parys. Onopgelost blyft dan echter de wensch van beiden om per eerst vertrekkende Ned.-Am.-Stv.-My. boot naar AJmerika te gaan. Langdurig is met behulp van den gérant van het „Queenshotel" onder handeld over de laatste beschikbare hut der „Spaarndam," die echter reeds eenigermate door een dame was besproken. Konden zy niet per „Spaarndam" verder, dan wenschte zij door middel van een anderen dienst te ver trekken. Dit is - als reeds gezegd - nogal vreemd, wanneer men in aanmerking neemt, dat het bezoek van den Czaar in Engeland zoowel als Frankryk eerst in October zal plaats hebben, tenzy het vermoeden waarheid mocht bevatten, dat de reis met de „Spaarn dam" uitsloitend ten doel had na te gaan op welke wyze de debarquatie van de passagiers te Boulogne geschiedt. De gearresteerden zyn ieder afzonderlyk op gesloten, om ruggespraak te vermy en. Ver moedelijk zullen zy, hoewel zy voorgaven Araerikaanach burger te zyn, aan Engeland worden uitgeleverd. Er vertoeven zoowel Russische als Fransche detectives ta Rotterdam." De mann9n, die te Rotterdam zyn gearres teerd, hadden een dynamietfabriek te Berchem by Antwerpen. Zy hadden voor eenige weken Amerika verlaten, van waar hun vertrek ge meld was aan de Engelsche politie. Deze liet de beide Fenians scherp nagaan en kreeg weldra de overtuiging dat zy in Europa een gelegenheid zochten, waar zy op hun gemak hun bommen kondon maken. De beide anar chisten roken lont en deden al het mogelyke om den detectives het spoor byster te maken; achtereenvolgens bezochten zy Antwerpen, Beriyn, Rotterdam, enz. Te Berchem huurden zy in de Rue des Champ No. 21 een huisje, waarvan zy de huur over het eerste kwar taal vooruit betaaldendaarna hervatten zy i' c v<-rftocht door Europa om do politie dwaalspoor te brengen. M r de Engelsche detectives hadden al hun gangen nagegaan en kregen de zekerhei 1 dat zy te Antwerpen achter het geheim zou den komen. By do huiszoeking in de Rue des Champa te Berchem vond men in een achterkamer twee groote mandflesschen met zwavelzuur en glycerine, een hoeveelheid nitro glycerine en allerlei toestellen voor che misch gebruik, kortom een volslagen dyna mietfabriek. Er werd toen een strik gespannen om de vreemdelingen zei ven in handen te krygen. Een der detectives begaf zich naar een vrouw, by wie de anarchisten tot Vrydag 11. wel eens kwamen, en wachtte daar, in gezelschap van drie politiemannen uit Antwerpen, hun komst af. Maar de vogels kwamen niet; zy waren gevlogen, doch niet voor lang, want spoedig daarop werden zy te Rotterdam geknipt. Het is in dubbel opzicht een gelukkige vangst, die ook de Engelsche politie gedaan heeft. Want niet alleen dat deze dynamiet- mannen gevaarlyke plannen koesterden, maar de hoofdman der bende, P. J. Tynan, die Zaterdag morgen te Boulogne werd gearres te rd, is de langgezochte „Nummer Een," de hoofdaanlegger van den moord in het Phoenix Purk te Dublin, waar den 6den Mei 1882 lord Frederick Cavendish en zyn secretaris! Burke op klaarlichten dag op gruwelyke wyze werden vermoord. lynan, op wiens aanhouding destyds een premie van 60,000 gulcen werd gesteld, ont vluchtte naar Amerika, waar hij, naar men zegt, zich bezighield met het vervaardigen van bommen, die voor Engeland bestemd waren. De vorige maand verliet hy Amerika en landde te Genua, van waar hy zich naar Parys begaf; hier had hy oen ontmoetiog met verschillende andere Fenians. Sinds zyn aankomst in Europa werd hy voortdurend bewaakt door Londensche detectives. In Parys werd hy gezien in gezelschap van den Fenian Bell, en men verwachtte dat beiden zouden -oversteken naar Engeland. Tynan scbynt do reis echter niet aangedurfd te hebben; Bell ging de vorige week naar Groot Britannië, met het gevolg, dat hy weldra te Glasgow gearresteerd werd, op de beschuldiging be trokken te zyn in een dynamietkomplot. Omtrent de arrestatie van Tynan wordt uit Boulogne het volgende gemeld aan do „Times Tynan kwam Yrydagavond van Parys te Boulogne en nam zyn intrek in het „Hötel Fölkestone" onder den naam George Gordon, een van zyn vele voorgewende namen. Des morgens om 4 uren drong een detective van Scotland Yard (het centraal-bureau dergeheime politie te Londen), geadsisteerd door een com- mfissarie van po-Jitie en vier agenten, de slaap kamer van Tynan binnen. Wetende dat men tö doen had met een kerel, die voor niets stond, had de Engelsche detective een geladen revolver meegenomenTynan was door net openbreken der deur wakker geworden, maar dé detective hield hem het wapen voor hét hoofd en dreigde by den minsten tegenstand te zullen schieten. De gevangene was trouwens volkomen overrompeld; hy had in het minst niet vermoed dat zyn identiteit bekend was. Z|jn arrestatie leverde geen moeilykheid op, daar alle maatregelen waren genomen om ontsnappen te beletten en allen tegenstand te verijdelen. In zyn bezit werden compromittee- rende brieven en stukken en een aanzienlyke som gelds gevonden. De gevangene erkende, dat hy de langgezochte Patrick J. Tynan isl Hy was zeer uit het veld geslagen door zyn onverwachte arrestatie.". Tynan is te Boulogne in het politiebureel opgesloten. Hy zou gisteren voor den rechter gebracht worden, mot het oog op de door Engeland aangevraagde uitlevering. De gevaDgene draagt geen baard meer, zaoals op de portretten die na den Phoenix- Pirk-moord van hem werden gepubliceerd. Hkt is echter de vraag of die portretten aan het origineel beantwoordden, want by het verhoor voor de Pamell-commissie ver klaarde een der getuigen, dat Tynan altyj vermomd was en dat hy hem nooit tweemaal ia hetzelfde pak had gezien. Eenige jaren vóór den opzienbarender moord in het Phoenix-Park had Tynan een couranten- agentuur aan het station te Kingstown. In het begin gingen de zaken goed, maar door con currentie werd hy later gedwongen zich op ierts anders toe te leggen en hy werd handels- raiziger. Inmiddels had hy zich aangesloten by de geheime Iersche genootschappen, en hy schynt een buitengewoon werkzaam aandeel aan hun kuiperyen genomen te hebben, want anders zou hy niet gekozen zyn tot hoofd der „Invincibles", tot leider van hun bewe gingen en ontwerper van hun plannen: Het scbynt dat hy de vertrouwde tusschenpersoon was van de Fenian-desperado's en anderen in Engeland die het geld wisten te vinden om de gehuurde moordenaars te betalen. De bende beschikte altyd over onbeperkte geldsommen, maar niemand, behalve do geheimzinnige „Nummer Een", wist van waar het geld kwam. De byzonderheden omtrent de organisatie der Iersche Invicibles is men hoofdzakelyk te weten gekomen door James Carey, die aan het hoofd van het genootschap stond in Dublin. Na den moord in het Phoenix Park was de politie maanden lang in de weer om het komplot te ontsluieren. In Februari 1883 stonden twintig gevangenen voor de rechtbank to Kilmainb>m terecht, en een hunner, Carey, beschreef toen de organisatie van de Invin cibles, een genootschap „tot het uit den weg ruimen van tirannen", dat uit de keur der leden van de Fenian Broederschap bestond. Carey vertelde, dat hy was aangewezen om het genootschap te organiseeren door een man, dien hy slechts kende onder den naam „Num- m r Een". Later werd geconstateerd, dat „Nummer Een" was Patrick J. Tynan; er werd toen een bevel tot inhechtenisneming tegen hem uitgevaardigd, die hy echter tot nu had weten te ontloopen. Hy had zich na don moord eerst geruimen tyd te Dublin schuilgehouden, en daarna heeft men zyn spoor teruggevonden in Liverpool on Parys. Na 1883 werd hy gesignaleerd in verschillende plaatsen in Amerika, maar zyn werkeiyk verbiyf was nooit nauwkeurig bekend by de politie. Aangaande de arrestatie van de twee anar chisten te Rotterdam, deelt de „N. R. Ct." nog de volgende byzonderheden mede: Da aanhouding der beide dynamietmannen had plaats zeer vroeg in don ochtend, toen ieder nog in diepen slaap lag, in een hotel van den tweeden rang aan de Leuvehaven. De inspecteur-rechercheur J. H. Yan Beuse- kbm, biermede door den hoofdcommissaris van politie belast, begaf zich, in dat hotel gekomen, onmiddeliyk naar de slaapkamer der vreemdelingen, die, geen achterdocht heb bende, de dear niet gesloten hadden en rustig lagen te slapen. In hun 6)aap overvallen, wisten, zy toch nog eenige correspondentie te verscheuren, doch de tyd om die te ver nietigen ontbrak. Van verweer was geen sprake; door een viertal rechercheurs werd dit belet. Zy werden terstond geboeid. Nu ving het onderzoek van de slaapkamer aan. Een gansche correspondentie werd in "beslag genomen en til van verdachte voor werpen werden gevonden. Dynamietbommen, 12 in getal en van een geheel nieuwe vinding, op het vasteland van Europa nog onbekend, werden onder hunne hoofdkussens en uit hunne zakken te voorschyn gehaald. Deze bommen, uit koper vervaardigd, hebben den vorm van een kraaD, die men, als zy geladen zyn, kan afsluiten, zoodat zy voor den drager geen gevaar opleveren. Eene met dynamiet gevulde percussie wordt in een opening, zich id een der uiteinden bevindende, aangebracht. Dit maaksel is waarscbynlyk Araerikaansch. Zeer voorzichtig werd een en ander byee. - gegaard en naar d=n hoofdcommissaris ge bracht, die persoonlyk de zaak leidt en voor wien ook de beide aangehoudenen gebracht wierden. Het zyn twee mannen van den leef tyd van 31 en 41 jaar. Zy zeggen Ameri. kaansch burger te zyn, doch hebben daarvoor g$en bewyzen, terwyl ook geen waarde kan gthecht worden aan de opgaven, die zy doen van hunne namen, daar die opgaven geheel in stryd zyn met de namen, in de gevonden correspondenties vervat; Zy waren ruim van gqld' voorzien. (By hunne arrestatie hadden z;J by de 2000 pd. st. in portefeuille.) Hunne bagage, die nog niet herwaarts gekomen was, isi te Antwerpen aangehouden. Thans bevindt zich de ou ste hunner on Ier stjrenge bewaking aan het politie bureel in de L&ngo Torenstraat, waar hem het bekende kamertje is ingeruimd, waar ook de bankier Blngen vertoefde. De jongste is in het huis van bewaring op de Korte Hoogstraat onder gebracht. Men moest hen scheiden, omdat het onmogelyk is in deze gevangenis twee lieden zoodanig op te bergen, dat zy niet met elkaar kunnen spreken. Uit de stnkge8cheurde, doch weder netje aaneen geplakte correspondentie blykt vry duidelyk, dat men het oog had op etn aan slag op een gekroond boofd, eerstdaags in Engeland by de Koningin verwacht. Dit is dan ook de reden, daf de Engelsche regeering dé uitlevering van de aangehoudenen heeft aangevraagd. De gevonden dynamietwerktuigen zyn be proefd in 's Ryks pyrotechnische werkplaatsen té Delft. Zondag wareD reeds de luitenant kolonel der artillerie Regenbogen en de kapi tein van dat wapen Huart naar Rotterdam overgekomen, ten eindo als deskundigen de in beslag genomen moordtuigen te onder zoeken. Nader wordt uit Londen geseind: Men verze kert, dat het komplot, gesmeed door Tynan en de andere gearresteerde Fenians, een anarchis tisch dynamiet komplot is, waarvan het hoofd bureau van politie te Londen reeds sedert eeni- gen tyd kennis droeg. Een bende Fenians ui* Amerika, die in nauwe betrekkingen stondeD met Russische nihilisten, hielden zich bezig met het voorbereiden van een reeks van aanslagen in Engeland, met het doel een schrikbewind te vestigen. Ook was een aanslag tegen den Czaar ge durende zyn verbiyf in Engeland beraamd, maar het plan werd ontsluierd door de waak zaamheid van den chef'der geheime politie, de heer Melville, die alle leden van de bende liet bewaken. Het hoofdkwartier der bende was gevestigd te Antwerpen; men had aanzienlyke inkoopen van chemicaliën gedaan voor het vervaardigen der bommen. De rechercheurs meenen verband te zien tusschen deze personen en den man, die te Breslau gevlucht is, en die eenige der in België gemaakte bommen by zich had. Alle leden van de bende werden gearres teerd juist op het oogenblik, dat de plannen zoo ver gevorderd waren, dat men tot de uit voering kon ov-rgaan. Bell moest een reeks van aanslagen iu Schotland beginnen, waartoe de bommen uit België werden gezonden. He plan tot den aanslag op den Czaar werd doo de Feniaüs goedgekeurd op voorstal de Russische nihilisten.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2