Eieren, Groei en Versch, t, te Onfle-Wetering. WINTERMANTELS J. HOELEN Z worden deze week tegen uiterst lage prijzen aangeboden. GEER. RODBARD, P. C. M. ÏÏ00GEB00M, van bet vorige Seizoen Mscl, Dense! en Noorse!. Fransche Korsetten. s A. P. SCHOTEL Gzn., Jac.M.Viertelhausen, tr J. Blauwe Druiven Tafelperen Perakeuf*fl^r N°. 11213. A0.1896 feze iCourant wordt dagolijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven J uweliers, Magazijn van Gouden en Zilveren Werken, Donkersteeg 10, Leiden. Keulteiinieid, Wie eens een lekkeren koek wil hebben, probeere eens de koek van Afbraakveiling BEUZERSAKER Co., Stoommarmcrzageiïj, Steenhouwerij. Steen- en Marmerhandel. Schoolstraat 51 (hoek Gondschesingel), Meubilaire Goederen, eenige Porseleinen Borden LEIDSCH DAUB LAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1-6 regols f 1.05. Iedere regel meer f 0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Derde Blad. Finantiëele Kroniek. De omstandigheid, dat twee kerkelijke feest dagen in deze week vallen, waardoor het grootst aantal Beursplaatsen zoowel in Europa als in Amerika Blechts beperkte markt hebben, kon aan een levendig ver loop niet bevorderlijk zyn, en daarom behoeft het niet zoo erg te verwonderen, dat reeds daardoor het verloop der fondsenmarkt in deze week niet zoo opgewekt kon zijn als in de vorige. Aanvankelijk bleef nog een betrekke lijk vaste stemming bewaard en het bekend worden, dat de Duitsche Rijksbank had be sloten om het disconto te verlioogen, bracht weinig of geen verandering in dezen toestand. Het was zelfs opmerkelijk hoe weinig invloed deze maatregel op de Duitsche Beursplaat sen uitoBfende, zoodat ook in de buitenland- 8che noteeringen g6en afspiegeling van eenige gedruktheid viel op te maken, waardoor dus de Amsterdamsche Beurs zich deze disconto- verhooging nog veel minder aantrok. De onverschilligheid der Duitsche markten droeg er dus aanvankelijk wel toe bij om een goede stemming te behouden en de maatregel der Bank werd heel kalm opgenomen. Daarenboven was de aanleicing daartoe van betrekkelijk weinig bevreemdenden aard, daar zy hoofd zakelijk is voortgesproten uit voorzichtigheid om voldoende kapitaal te beschermen, met het oog op den uitvoer naar Amerika ten «inde aan de groote eischen, welke gewoon lijk in het najaar door den handel worden gesteld, te kunnen voldoen. Ongunstiger werd de stemming, toen ook het bericht kwam, dat de Engelsche Bank het voorbeeld der disconto-, verbooging had gevolgd, een maatregel, waar toe zij in geen jaren was overgegaan. De Londensche Beurs toonde zich echter daar voor ook veel gevoeliger dan de Duitsche markten, en nu was de invloed der zeer flauwe houding ook op onze Beurs duidelijk merk baar. De gunstige en vaste stemming der laatste dagen verdween geheel en een tegen overgestelde geest drukte nu op de markt. De disconto-verhooging der Engelsche Bank was trouwens niet verwacht en by denplot- selingen overgang daartoe is de misnoegdheid der Londensche Beurs wel verklaarbaar. Dat overigens het geld in Europa nog over vloedig is, overvloedig genoeg om daarnaar een lagen rentestand te regelen, bewijzen wel de conversieplannen, welke nu weer in de lucht hangen. De Fransche regeering hoeft het voornemen opgevat om plannen uit te werken, ten doel hebbende de conversie der 3-pcts. Fransche amortisabele Staatsschuld in een 2'/2 pcts.-schuld, welke operatie zou loo- pen over een bedrag van 3911 millioen franken en niet alleen aanzienlijke rentebesparing zou opleveren, doch tevens den weg zou banen tot het ten uitvoer brengen van verdere con versiehandelingen. Het spreekt vanzelf, dat, wanneer de Fransche regeering thans een dergeiyken hoogst belangrijken stap denkt te kunnen doen, zjj den algemeene toestand daar voor geschikt moet achten. Frankrijk staat echter-niet alleen met conversieplannen; ook de Bongaarsche regeering houdt zich onledig met het ontwerpen eener omvangrijke operatie, loopende over een bedrag van 500 millioen florijn. Onder de leeningen, welke zij daarbij op het oog heeft, zyn in ons land geplaatst de 4% pcts.-gouuloening van 1889 en de 4,/,-pcts.-Spoorwegleening van 1889. De regee ring heeft echter niet het recht met de con versie daarvan een aanvang te maken vóór 1 Januari 1899. De afdeeling der Europeesche Staatsfondsen wijst op een zeer kalm verloop en daaromtrent zijn dan ook geen noemenswaardige bijzon derheden te vermelden, hetgeen niet zeggen wil, dat de toestand van enkele landen niet als vrij ongunstig mo6t worden beschouwd. De Spaansche regeering gevoelt zich in de tegenwoordige moeilijke omstandigheden ongetwijfeld aan handen en voeten gebonden. Zij heeft geld, veel geld noodig, eigenlijk als laatste poging om te trachten het boiemlooze vat te stoppen. Hoe daaraan te komen, nu iedereen kan nagaan hoe wankelend de toe stand der schatkist weer is geworden door uitputting, by de langdurige pogingen om den hardnekkigen opstand, waardoor de beste kolo niën van het land dreigen ten onder te gaan, te dempen? De regeering speelt nu vermoede lijk haar hoogsto troef uit, want nadat einde lijk de volksvertegenwoordiging zoo ver was overgehaald om toe te stemmen, dat het monopolie der Tabakmaatschappij, en de exploitatie der kwikzilvermijnen, voor langen tijd zou worden verlengd, is zij eindelek ook ten opzichte van het tegenover de spoorweg- overeenkomst ingenomen standpunt terugge keerd en heeft ook hiervoor de verlenging tot 19S0 toegestaan. Hiertegenover wordt echtor aan de spoorwegmaatschappijen de verplich ting opgelegd, om de tot stand-koming eener nieuwe leening, groot 1000 millioen pesetas, mogelijk te maken, waartoe de financiëele kringen, welke by de spoorwegen zjjn geïn teresseerd, thans ook steun zullen hebben te verleenen. Of de bankiersgroepen erg geneigd zullen bevonden worden deze verplichting te aanvaarden, nu de regooring, door nood ge drongen, hare weigerende houding heeft laten varen, is nog to bezien. In de allereerste plaats zal echter omtrent een ander cardinaal punt overeenstemming moeten worden ver kregen, namelyk over den waarborg, welke als zekerheid voor de leoning zal worden aange wezen. Spanje heeft te dien opzichte weinig of niets meer aan te bieden, doch men zegt, dat de regeering, ten einde raad, het denk beeld, om daarvoor de douane-rechten aan te wijzen, heeft aangegrepen. Zy is overtuigd, dat de kans van slagen eener leening geheel afhangt van haren aard in verband met de draagkracht van het land, en hiervoor is een solide waarborg onmisbaar. Als de regee ring er werkelijk toe mocht komen om de douane-ontvangsten als onderpand aan te wyzen, dan is daarmede wel het laatste ge daan wat zy kon doen. Het zal dan mosten blijken of de inkomsten van het land krach tig genoeg zyn, om aan de bijzonder zware verplichtiogeD, welke de schuld zal stellen, te blijven voldoen. Turksche fondsen hadden een bijzonder kalm verloop. De Parysche Beurs gaf voor deze waarden weinig aanleiding tot groote omzetten, daar de toestand in Turkije, niet tegenstaande allo officiëele rust, toch in hooge mate gewantrouwd wordt. Berichten uit Kon- stantinopel houden natuurlijk in, dat de op standen gedempt zijn, de rust hersteld is en bet handelsverkeer toegenomen. Doch niet tegenstaande deze Turksche verzekeringen, blijft Europa zeer gereserveerd en zoo blijven tbans de Turksche waarden, vooral de loten, waarin vroeger zulke flinke omzetten kondon plaats hebben, geheel verlaten. Hollan d8che Staatsfondsen waren niet ongunstig gestemd en de 3-pcts.-schuld was vry vast, doch do handel verliep zeer stil. Het zelfde moet vermeld worden van de Indus- triöele en Koloniale waarden, welke laatsten vooral een merkwaardig verlaten markt hadden aan te wijzen. Alleen in Cul- tuuraandeelen der Vorstenlanden, aan deden Handelmaatschappij, Soera- ba i a s c h e en Indische Banken, waren eenige omzetten op te merken, doch de geheele afdeeling bleef in lustelooze hou ding. «Petroleumbronnen verliepen eveneens zeer kalm, de groote slingeringen, welke daar langen tijd werden aanschouwd, zjjn voor het oogenblik geheel verdwenen. De speculatie raakt ook eenmaal uitgeput I Ecne opgaande beweging viel regelmatig op te merken in aandeelen Banque Auxi- liaire te Brussel, waarin vermoedelijk de opruimingen van zwakke houders ten eind zijn gebracht. Hierdoor zal zich de Beurs positie van dit fonds geliefdelijk kunnen ver beteren. Bepaald ongunstig was het verloop der pandbrieven North-Western Hypo theekbank, hetgeen niet zoo bevreemdend is, in aanmerking nemende het nu uitgebracht uitvoerig verslag omtrent den toestand der Bank. Wat echter wel een weinig bevreemdt, is, dat toen het rapport hier te lande ter be hoorlijke plaatse was ingekomen, en terwyl nog niets van den inhoud daarvan bekend was, dit rapport als gunstig werd genoemd, waarvan een niet onbelangrijke koersverhef- fing het gevolg was. De toestand, zooals die nu uit het verslag valt op te maken, is lang niet bemoedigend. By al de goede vooruit zichten en uitstekende hulpbronnen welke voor de stad Spokane waar de Bank het zwaarst geïnteresseerd is een goede toekomst be- lov. n, blykt echter het belang der Bank zoo grenzenloos lichtvaardig te zijn behartigd, dat alleen met groot beleid en veel geduld de zaken weer goed in orde zullen kunnen wor den gebracht, en met geduld moet men in de meeste gevallen by houders van in décon fiture geraakte fondsen niet aankomen. Doch de toestanden, en vooral de prijzen, van pan den en gronden in Amerika kunnen onge looflijk snel de grootste veranderingen onder gaan en pandbrief houders kunnen nu niets beters doen dan gelefdelyke verbetering afwachten. De Zuid-Amerikaansche markt verliep zeer kalm, met vreinig belangstelling voor de nieuwe leeningsgeruchten. Brazilië is wederom voornemens een leening van 2.5 millioen pd. st. te sluiten. Hoewel dit bedrag op zichzelf niet groot is, volgen de leeningen van dit land toch zeer snel op elkaar, terwijl toch in het vorige jaar nog ruim 10 millioen pd. st. is opgenomen. Ook omtrent de voorgenomen nieuwe uitgifte van Venezuela wordon eenige bijzonderheden bekend, waarby een Engelsch finantiëel blad enkele beschouwingen geeft, welke getuigen van eene gunstige beoor- deeling van den tegenwoordigen toestand. Hier toe komt het blad door eene vergelyking der koersen van de bestaande 4 (3) pcts.-leening, welke 42 noteert, en die der nieuwe 5 pcts.- leening, welke tegen 80 pet. is overgenomen. Hierby spreekt nog meer het feit, dat voor beide leeningon één zelfde bron van inkom sten als zekerheid is aangewezen 1 In Peruanen kwam eene kleine opflik kering, welke niet zonder eenige bevreemding werd aanschouwd. De aanleiding daartoe moest eerst gelegen zyn in het bericht van nieuw ontdekte goudvelden in Peru, doch later kwam het niet minder verrassend bericht, dat de President geslaagd zou zyn in het aangaan eener leening van 80 millioen franken, met een gedeelte dei douane-ontvangsten tot on derpand. liet bericht Jykt heel mooi, doch hel is byna niet aan te nemen, dat dit land, waarvan de financiën m langen tyd geen ge lukkig oogenblik meer hebben gekend, nog zooveel krediet bezit, om aan zulk een bedrag geholpen te worden. "Wat de Amerikaansche Spoorweg- markt aangaat, was het moeilyk t9 ver wachten, dat van de Nieuw Yorksche Beurs deze week eene even opgewekte strooming zou uitgaan. Drie stille Beursdagen (waaronder twee Israël, feestdagen) doen te veel afbreuk om voor de overige dagen nog oon flink vor loop te mogen verwachten. Doch vooral werd de stemming bedorven door Londen, welke markt, op net oogenblik vrywel toongevend voor Amerikaansche Spoorwegwagen, in zeer flauwe houding verkeerde ten gevolge der reeds vermelde disconto verhooging. Het verioop der markt was hier aanvankeiyk niet ongunstig, doch kwam ten slotte toch onder den invloed der gedrukte stemming der even genoemde plaats. Voor 2de hypotheek Mis souri bestond veel vraag voor Amerika, terwyl Norfolks meer door het publiek voor belegging werden opgenomen. De koers- verheffing der Louisville-Jefferson- B r i d g e- obligatién stond waarachyniyk in verband met de zeer bevredigende resultaten der deze obligation garandeerende maatschap- pyen. In den verkiezingsstrijd komt voor het oogenblik geen verandering en de Beurs biyft te dien opzichte uitsluitend in afwachtende houding. Rijnlandsche Bank. Gemengd Nieuws. Als een merkwaardig voortbrengsel in de plantenwereld kan men by den heer Jac. Kromhout te Rynsburg thans eene zonne bloem aanschouwen van 3 meter hoogte. Een der bloemen heeft een diameter van 27 cM., terwyl, behalve deze reus onder de bloemen, er zich nog 16 bloemen en bloemknoppen aan bevinden. Een tweede voorbeeld van weelderigen groei is een voor twee jaren geplant perzike boompje b\j den heer A. Yan Delft. Na bet eerste jaar reeds rykelyk gedragen te hebben, telt men er nu niet minder dan 96 prachtige vruchten aan. Men schryft ons uit Noord wy k e r- hout: Eindelyk is voor Noordwykerhout de week genaderd, waarnaar velen reeds lang reikhalzend hebben uitgezien: de kermisweek. Naar de toebereidselen te oordeelen, is hier, in tegenstelling met zooveel andere plaatsen gïen achteruitgang waar te nemen. Nu ook de tentoonstelling van vee en oen ringrydc-ry door de afdeeling „Noorcwyk en Omstreken" van de Hollandsche Maatschajpy van Landbouw a. s. Dinsdag bier wordt ge houden, zal de kermisweek een aantrekkelijk heid te meer hebben. De zestienjarige schippersknecht, die de vorige week het schip van T. Wage naar, te Roelof Arondsveen, van een groot deel zyner takelage beroofde, hoorde Donder dag door den officier van justitie by de rechtbank te Haarlem twee maanden gevan genisstraf tegen zich eischen. De uitspraak zal in de volgende week plaats hebben. Het mag te Roelof-Arendsveen als een gunstig verschynsel geldeD, dat by publieke verkoopingen de landerijen op zeer noogen prijs biyven. Waar men zoo ten naas- tenby 7000 gulden uitgeeft voor een H. A. goed tuinland, daar moet men wel overtuigd zyn, 'dat de tuindery een goed stuk brood kan geven; al valt het niet te ontkennen, dat de opbrengst wel eens beneden het ge middelde tlyft en het overschot by sommigen te gering is om van te leven. De correspondent van „De Scheep vaart", te Lobit, zyn telegram van Donderdag bevestigende, schryft, dat de ambtenaren reeds lang vermoeden hebben gehad, dat te Rotter dam met de „Aangiften,"- wat betreft de af- teekenmg, valschheid werd gepleegd. Nu zekerheid is verkregen, wordt een vervolging ingesteld, vermoedelijk eerst tegen sommige schippers, wijl dezen beschouwd worden niet uitgeklaard, en dan tegen de betro firma's. De eventueel nu nog komende document, n, aan twyfel onderhevig, zullen door de ge zamenlijke expediteurs te Lobit ingetrokken en door nieuwe vervangen worden. Hofman, de to Yeeningen (by De Wyk) vermoorde huzaar, is te Dedemsvaart met militaire eer begraven. Op de kist lagen twee kransen, één van zijne kameraden en één van zijne officieren, die allen hem roemden als een oppassend en flink soldaat. De vermoedeiyke moordenaar, L. Dunne- wind geheeten, is pas 17 jaar oud. De laatste afstammeling van Desiderius Erasmus, do rentenier Godfried Erasmus, is dezer dagen te Naumburg (koninkr Saksen) gestorven. Vervolg der Advertentiën. Boerenmeid gevraagd, zoo spoedig mogelyk, by Wed. A. v. d. AKKER, te Stompwyk, by Leid- schendam. 6610 5 's-Gravenhage. Dordrecht. KB. Rcparallën spoedig en zeer bi 111)U. 6761 10 Prima Cognac. r.mbou: Wed. JOÜSTRA ZOO&, Sneek Importeurs van Cognac Postwissel voor franco Procfflesch f 1.20. Wed JOÜSTRA 4. ZOON. Sneek. 15 7 4, 4'/, en 5 Cis. 5360 8 Voor versch wordt ingestaan. Mevrouw ZEiJEKER, Katwyk aan Zee, vraagt met 1 November: eene goed kunnende koken en werken. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. Spreekuur 's morgens vóór twaalf of 's avonds na acht uren. 6594 8 2981 6 Brandassnrantie. Ijevensverzekering. Invaliditeitsverzekering- BKEEST11AAT Ko. 15». 5658 7 ier 2 Ki'o r°. ft «5. (Beurree's, enz.) per 5 Kilo br°. ƒ100. Franco huis verzendt J te Dodewaard. GERRITSEN, 6600 8 6612 40 Op Vrijdag IS September 1896, des voormiddags te I© uren, aar. do STOOM ZAGERIJ HAVENKADE, te Eeldcn, ten overstaan van den Deurwaarder J. F. TEUN1S, waarby: Kozijnen, Ramen, Deuren, Binten, Delen, Ribben, Brandhout en hetgeen meer ten verkoop zal worden aangeboden. 6607 13 Daags vóór den verkoop genummerd te zien. In bovenstaande talen wordt onderricht verlangd. Br. 5io. 2 aan den Boekh. A. DORSMAN, Noord wyk. 6597 6 bx <D 13, VISCHMARKT 13. DORDRECHT. Groot Magazijn van Marmeren Schoor steenmantels in alle pryzen, modellen en kleuren. 445 10 MAGNETISEUR. Spreekuur van 9 12 uren. ROTTERDAM. 8976 8 De Deurwaarder J. F, TEUNIS zal 7er- koopen op Woensdag 16 September 1880, des voormiddags te ÏO uren: diverse waarby: Canape's, Stoelen, Tafels, Schrijflessenaar, Gaskronen, Vloer-; klceden, Gravures; voorts: O en hetgeen meer ten verkoop zal worden aangeboden. 6608 18 KIJKDAG: Dinsdag van 10-2 urea.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 9