N°. 11212. Zaterdag; 13 September. A0.1896 fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Feuilleton. MAN EN VROUW. - ..ysr. V. -, ----^^- LEIDSCH DAGBLAD. PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. Pranco per post Afzonderlijke Nommers if 1.10. 0.05. PRIJS DEB ADVESTENTrËN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten do stad wordt f 0.05 berekend. Eerste Blad. Officiëele Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden bren- gon tér kennis van de bewoners van bet gean nexeerde gedeelte der omliggende gemeenten dat voor ben gelegenheid bestaat tot het verkrijgen van duinwater, doch uitsluitend voor drinkwater, aan de Politie- en Brugwachters- huisjes gelegen aan de Haven, den Zijlsingel on do Utrechtsche brug en zulks zoolang de hoofd- kanalisatie aldaar niet is uitgebreid. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. JUTA, Weth. lo. Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 10 September 1896. llerfaalln gsonder wy s« Burgemeester en Wethouders der gemeente Yoor- eohoten; Dreng§n ter algemeene kennis, dat de ineohrijviDg van leerlingen voor het herhalingeonderwgs g&l plaats hebben van Maaodag 21 tot en met Zaterdag 26 dezer, dagelgka van 8l/s9 'B voormiddage en ▼an 1Vfj u. namiddags, aan de openbare lagere school in het dorp. Artikel 1 der Verordening tot regeling van het Berhalingeonderwps lnidt: Tot het herhaiingeonderwge worden toegelaten: 1°. de leerlingen, die de hoogste klasso van een der beide eoholen hesbon afgeloopon en de school verlaten hebben; 2°. zij, die blgkons een af te leggen ex&mon, 'Voldoen aan de vereiaohten, gesteld in een door den 'met dit onderwijs helaeten onderwijzer, onder goed keuring van Burgemeester eu Wethouder», vaet te Stéllen programma. Bet herhalingsonderwijs wordt, te begiuDen met 1 October a. e., koetelooi, gedurende drie avonden per week, gegeven on wel: Dinsdag, Woensdag en Donderdag-avond van 6—8 uren. Ten einde het op de echool geleerde te onder houden en kennis op te doen, die voor ieder in het dagelgtech leven van groot nut is, wordt aan allo oudere, wier kinderen de school hebben afgeloopan, ten zeerste aangeraden hunne kinderen aan dit ondcr- derwga te doen deelnemen. Burgemèester en Wethouders van Voorschoten, VoorachoteD, 11 September 1896. Leiden, 11 September. Het bestuur der dames-zangvereeniging „Es-Moll", alhier, heeft dezer dagen circulaires rondgezonden, waarin de ingezetenen worden uitgenoodigd als kunstlievend lid tot boven genoemde Yereenigiog toe te treden. Tegen betaling eener jaarlyksche bijdrage van min stens f 2.50 verkrijgt men het recht tot Kosteloozen toegang tot de beide in het Winterseizoen te geven concerten, alsmede voor óéne dame reductie op den toegangsprijs. Op het eerstvolgend concert der Yereeniging, waarschijnlijk 26 Nov. a. s., zullen werken worden uitgevoerd van de Nederlandsche componisten Mann, Wagenaar, Spoel, Coster en Averkamp, welke componisten hunne werken in persoon zullen leiden. De 2de lait. H. C. Wins, van het 4de reg. inf., wordt 16 dezer overgeplaatst van Delft naar Leiden. De kapitein P. Spaan, van het 4de reg. inf. te Leiden, wordt den 16den Sept. werk zaam gesteld by de Kon. Mil. Academie te Breda en ia verband daarmede overgeplaatst by den staf der infanterie. De minister van marine heeft den officier van administratie der 2de klasse J. Van den Hurk met 14 dezer gedetacheerd te Leiden. Toegekend is de rang van brigadier- titulair aan den rijksveldwachter R. M. Van der Meyden, te Ter-Aar. Verplaatst zijn de rijksveldwachters: met 11 dezer: A. Martijn, van Kuinre naar Wapse (Diever); met 19 dezer: R. M. Van der Meyden (brigadier-titulair) voornoemd, van Ter Aar naar Leiden, en S. Spanjer, van Leiden naar Ter-Aar. In de gemeente Alkemade is 't verschil in de geboorten en storften over de eerste 8 maanden dezes jaars en die over datzelfde tydperk des vorigen jaars nogal aanmerkelijk. In 1895 waren tot 1 September ingeschre ven 109 geboorte- en 77 overlijdensakten; in 1896 bedroegen deze getallen resp. 91 en 54, terwijl er nu reeds 29 huwelijken gesloten z\jn, d. i. 5 meer dan verleden jaar. Tot lid van den Raad der gemeente Stomp wijk is gekozen de heer Jacobus Van Leeuwen Nzn., ter vervanging van wijlen den heer A. F. Van Leeuwen. By den groothertog van Saksen en zyn dochter, de hertogin van Mecklenburg, waren gisteren als gasten aan het déjeuner: de minister van buitenlandsche zaken jhr. Rooll met mevrouw Roëll, de heer en mevr. Van dor Oudermeulen, graaf en gravin W. Van Bylandt en de directeur van het Koninkiyk kabinet van schilderden dr. Bredius. In het hotel „Kurhaus", te Scheveningen, is afgestapt do Fransche sterrenkundige Fla- marion. Omtrent de werkzaamheden der Staats commissie tot herziening van de Indische wet geving op privaatrechterlijk gebied kan worden medegedeeld, dat het van de Staatscommissie ontvangen nader advies in zake de ontworpen regeling op het stuk van huwelyken tusschen personen, die in Nederlandsch-Indië aan een verschillend recht zyn onderworpen, nog hier te lande in behandeling is. Wat de overig-e voorstellen der Staatscommissie betreft, zyn de adviezen der Indische regeering omtrent di$ mefc betrekking tet de tenuitvoerlegging van vonnissen van landraden en residentie gerechten, in burgeilyke zaken gewezen, en tot de regeling van de rechtsspraak der priesterraden nog niet ontvangen, terwyi omtrent de regeling van den toestand der inlandsche Christenen op privaatrechtelyk gebied in nader overleg is getreden met den Gouverneur Generaal, in wiens handen tevens werd gesteld eene van de Staatscommissie ont vangen, door haar lid mr. T. H. Der Kinderen samengestelde, ontwerp-ordonnantie tot rege ling van de rechtsbedoeling in burgeriyke zaken onder de inlandsche Christenen in de buitenbezittingen. Het door de Staatscommissie uitgebracht advies nopens het uit Indië ont vangen voorstel omtrent oene herziening van de bepalingen op het stuk van voogöy en toeziende voogdy is aan de Indische regeering medegedeeld, terwyi aangaande een onlangs door de Staatscommissie ingediend ontwerp van wet, regelende de wederkeerige uitvoer baarheid van vonnissen, rechterlyko bevel schriften en akten, gewezen, uitgevaardigd of verleden in bet ryk in Europa en in zyne koloniën en bezittingen in andere werelddeelen in overleg is getreden met de koloniale bestu ren en met den minister van justitie. Een door meergemelde commissie uitgebracht advies m et betrekking tot do uit Indië ontvangen voor stellen tot herziening van de ordonnantie op de overschryving van den eigendom van vaste goederen en hot inschryven van hypotheken daarop is thans bier te lande in behandeling, terwyi geen aanleiding is gevonden om ge volg te geven aan de voorstellen der Staats commissie betreffende de meerderjarigheid van inlanders en met deze geiykgestelden, de daarmede verband houdende administratie van erfenissen van onmondige pupillen en de be schikking over hetgeen uit de door boedel kamers beredderde sterf boedels van Maho- medanen aan de armen toskomt. Voor het huldebiyk aan de Koningin- Regentes heeft zich in de gemeente Ophemert eene plaatseiyke commissie gevormd, be staande uit de heeren mr. D. J. baron Mackay van Ophemert, eere-voorzitter; jhr. A. Bas Backer, burgemeester, voorzitter; J. W. Van Beest, wethouder; T. Slllevis, lid van den Raad, penningmeester; ds. J. Dommisse, predikant; J. M. Van Olst, arts en gemeente geneesheer, en jbr. P. H. Nahuys, particulier, secrttaris der commissie. Van welingelichte zyde wordt aan „De Tyd" omtrent de ongesteldheid van mr Haffmans geschreven: „De toestand is niet zoo bedenkeiyk als men meende. In gezelschap van zyn broeders, die hem te Ems bezochten, is mr. Haffmans naar Kessei, by Venloo, zyn gewoon verbiyf, gereisd. Het slechte weder der vorige weken had zyn gezondheid eer verzwakt dan ver sterkt te Ems". Men scbynt alle gevaar, indien dit bestaan mocht hebben, als geweken te beschouwen. De 1ste luit. H. C. Van Cappelle, van het 5de reg. inf., wordt werkzaam gesteld als leeraar by de Cadettenschool to Alkmaar, en zulks ter vervanging van den IsteD luit. J. E. Pfeiffer, die onder eervolle ontheffing by het 4dë reg. inf. wordt overgeplaatst De 1ste luit. T. J. Marx, van het 1ste reg vesting art. te Utrecht, wordt 1 October werk zaam gesteld als le9raar by den artillerie- cursus te Delft. Uit Oost-Indië zyn by de Cadettenschool te Alkmaar aangekomen de navolgende jonge lieden, die aldaar aan het toelatingsexamen voor die Inrichting hebben voldaan en dus als cadet daarby worden geplaatst, t. w F. A. Neys, J. R. Agerbeek, W. F. De Vaynes van Brakel Buys en H. W. Assé. Te Amsterdam is, naar reels gemeld werd, overleden de kapitein plaatsel.-adjudant J. L. Furnée. Hy werd 1 Juni 1873 benoemd tot 2den luit. by bet 4de reg. inf. te Delft; twee jaren later werd by overgeplaatst naar Leiden en 11 Oct. 1878 bevorderd tot lsten luit. by het 1ste reg. van genoemd wapen te Groningen. In 1882 werd by geplaatst by het instructie-bataljon te Kampen en 22 Dec. 1891 benoemd tot kapitein by het 5de reg. inf. te Nymegen en later te Amersfoort. Twee jaren geleden werd hy overgeplaatst by den plaatseiyken staf en benoemd tot plaatsel.- adjudant, eerst op Wierickerschans en één jaar later te Amsterdam. De overledene was drager van het onderscheidingsteeken voor 20 jaren officiersdisnst. Aan het 48ste jaarverslag van den staat der Algemeene Weduwenbeurs voor predi kanten van de Ned.-Herv. Kerk, loopende over 't boekjaar 1895, is het volgende ont leend: De ontvangsten bedroegen de som van f 103,691.40, waaronder o. a. begrepen is f 1550 aan examengelden, f 30,290 aan con- tributiën en 14,991.27s aan vacature gelden Da uitgaven vereischten de som van /"102,744.20s. Aan weduwen en woezen werd nameiyk f 77,010 57 uitgekeerd, terwyi f 3079.08s op 't Grootboek werd geplaatst Er is dus een batig slot van f 947.196. De examengelden brachten f 325 meer op dan in 1894, doch aan vacature-gelden werd f 445 minder ontvangen. Do uitkeeringen aan weduwen en weezen waren f 400 hooger dan 't voorgaande jaar. Nu ook de provinciale kerkbesturen 't voor stel der Synode goedkeurden, om een nieuw reglement in te voeren, wairby verschillende contributiën verhoogd werden, vooral voor nieuwe lecen der Weduwenbeurs, is 't voor uitzicht geopend, dat de uitkeering van f 172 50 aan de weduwen niet alleen voor dit jaar, maar voor geruimen tyd kan bestendigd worden. De commissie van voorbereiding voor de aangenomen reglements-wyziging, bestaande uit de heeren prof. mr. Van Boneval Faure, ds. K G W. T. Ham en ds. J. W. Van Hoogstraten, heeft een zeer omvangryken en moeilyken arbeid verricht. Haar komt de eer toe, dat zy de finantiëele toekomst der Weduwenbeurs op deugdelyken grondslag duurzaam heeft verzekerd. Voor het groot-ambtenaarsexamen zyn in Indië geslaagd de heeren H. C. Wulff, F. W A L. De Nys, F. J. P. De Bruine, A. Coomans, M. B. Van der Jagt, H. L Gerth van Wyk, A. J. Couvreur en C. A. Schoggers. Gisteren overleed te Groningen in het academisch ziekenhuis R W. Dykstra, die sedert 71 jaren als tamboer in dienst van het vaderland en by ae dd. schuttery te Groningen was. Dykstra roerde de trom reeds in de citadel van Antwerpen en was alzoo gerech tigd tot het dragen van de Citadel-medaille en van het Metalen Kruis. Zyn stoffelyk over schot zal a. s. Maandag met militaire eer worden ter aarde besteld. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat door het college van directeuren der Ryks- landbouwschool te Wageningen, de toelatings examens tot de afdeeling „Tuinbouwschool" dier Rykslandbouwschool nader zyn bepaald op 14 en 15 September a. s. Naar uit goede bron wordt medegedeeld, is de totstandkoming der tramverbinding Alme- loo Borne HengelooEnschedeeGronau verzekerd. Het kapitaal, groot f 800,000, is geplaatst. Het traject HengelooEnschedee—Gronau zal bet eerst in exploitatie worden gebracht; reeds in den loop dezer maand zal met de voorbereidende werkzaamheden een begin worden gemaakt. - Het stoomschip „Burgemeester Den Tex," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 9 Sept. van Suez; de „Maasdam," van Rotterdam Haar Nieuw-York, vertrok 10 Sept. van Boulogne-8ur-Mer; de „P. Calanü" vertrok 10 Sept. van Amsterdam naar Nieuw-Yorkde „Spaarndam" arfiveer 'e 10 Sept. vanNnuw- York te Rotterdam; de „Voorwaarts" arri veerde 10 Sept. van Batavia te Amsterdam; de „Jason", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 10 Sept. te Gibraltar; de tLawoe", van Java naar Rotterdam, passeerde 10 Sept. Gibraltar Uit do „Staatscourant". Bij koninklijk besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Alkmaar, ter stand plaats Nieuwediep, geineento Helder, G. 11. Stuart, candidaat-notaris to Enkhuizen. Aan H. J A. Zeeger9, fabrikant-chemist, wonende te Waalwijk, verlof verleend tot het aannemen van het ordeteeken van ridder der koninklijke militaire orde van de H. Maagd of der Ontvangenis van Villa Vi9osa, hem door den koning van Por tugal geschonken. Gemengd Nieuws. Het Openbaar Ministerie by het kantongerecht te 's Gravenhage vorderde gisteren twee geldboeten van f 10 ieder, wegens het afleveren van geneesmiddelen zonder gebruiksaanwyzing, tegen een apothe keres aldaar, die, eenigen tyd geleden, een hoeveelheid pillen had afgegeven ten behoove van een schipper. Deze man had, geiyk men zich herinnert, onbekend met het gebruik, de pillen kort na elkander ingenomen, ten gevolgo waarvan de ongesteldheid, waaraan hy leed, verergerde. De wielryder E. Schalier, van Antwerpen, heeft den heer C. Witteveen Jr. uitgedaagd om een match te ryden over 25 KM. op het sportterrein Den Haag. By den laatsten wedstryd aldaar reed do heer Schalier mede in de 50 KM. op een geleende macbino, aangezien zyn eigendom aan de grenzen was achtergebleven. Hieraan schreef hy zfln ver lies toe. De heer Witteveen heeft de uit daging voor 20 September a. s. aangenomen. De Scheveningsche politie, onder richt, dat sedert eenige avonden een man des nachts in de duinen in een gegraven kuil verdween, stelde een onderzoek in, waaruit bleek, dat een 33-jarige gehuwde arbeider, te Scheveningen wonende, inderdaad in een kuil zyn bivak opsloeg en het gat overdekte, om beveiligd te zyn tegen den invloed van de weersgesteldheid. De man zou lydendo zyn aan godsdienstwaanzin. Te Zaandam ontstond gister- ochtend brand in de timmermanswerkplaats van den heer H. C. Schaub. In korten tyd stond de geheele schuur in volle vlam, welke dan ook geheel afbrandde; ook de aangren zende stalhoudery van den heer C. De Boer Jz. werd voor een groot gedeelte een prooi der vlammen. Men vermoedt, dat een vonk uit de kachel in de krullen is geraakt. Behalve de gereedschappen van een der knechts, was alles verzekerd. 19) Toen nam hy de handen van zyn gelaat 'en streelde zachtjes haar hand, en zyn wangen waren rood en er lag een vochtige glans in zyn oogen. Toen vatte zy moed en zeide: Zie je, het is werkeiyk van myzelf, van myn eigen schapen op Linden&s. Papa had Hanna en my elk twee schapen gegeven, en de wol mochten wy laten bewerken of ver- koopen voor onze kleine behoeften. Het is het eenige geld, dat ik ooit bezat, voordat voordat voordat je je zelf verkocht, arm, klein, ïydend lam," voltooide Gösta in zyn gedachten den zin en zacht kuste hy haar bloedlooze hand. Den derden dag kwamen allen van Linde- nas, en zoo ontstond er, met deze gelukkige bleeke en zwakke vrouw tot middelpunt, een harteiyke, goede Jen vredige samenleving, waarin ook do oude jonker gelegenheid had zyn betere xtfden to vertoonen, want nu 'moest hy altyd van de party zyn. Amalla Was immers ook zyn kind, en ze zou hem voor het eerst van haar leven verlaten. Den eersten avond ging het verkeerd met de punchkaraf, de jonker had de beste voor nemens, maar rekende, als naar gewoonte, te veel op eigen kracht, zoodat hy reeds vroeg de rust moest opzoeken. Toen het blad den volgenden avond binnen kwam, kreeg Amalia een aDgstigo uitdrukking in de oogen, en bewoog zich onrustig in het bed hoen en weer. Gösta zag het, nam de punchkaraf van het blad en gaf haar aan juf frouw Ulla met de woorden: Zoolang we onze lieve gasten hier heb ben, zullen we hun ter eere het oude Vene- tiaanscbe stel gebruiken, waarvoor myn vader zoo lang bang was en dat hy slechts gebruikte by plechtige gelegenheden." Het was een prachtig stel, het Venetiaan- sche, en het heldere kristal schitterde als diamant, maar het beste er van was, dat de bybehoorende karaf zoo klein was, dat toen de dames en de kinderen eenige druppels en Gösta en de heer Lugner elk twee glazen hadden gedronken, de jonker zich aan de rest kon te goed doen en toch een zeer goede en voorbeeldige papa kon biyven. Slechts zelden nog trok Gösta zich van de anderen terug en dan nog maar alleen, als hy werkeiyk andere dingen te doen had. Verdriet en onrust, angst en verwyt werden zoo aangenaam in slaap gewiegd in de zachte, reine omgeving van die twee goede, beproefde vrouwen, die geheel in elkander opgingen, en van de gelukkige kinderen, die, onbewust van alles, wat drukte, zich ongestoord over gaven aan hun vreugde in Halleborgs zalen. Tot in de kamer der zieke, waar nooit meer dan twee of drie om beurten zaten, klonk het vrooiyk gedruisch der opgewekte kinder schaar in de groote zaal. De kamers lagen en suite, zoodat Amalia van de plaats, waar zy lag, den halven Kerstboom kon zien en de kinderen, die er om heen dansten op de maat van een vers, dat Hanna en de jonge Lugner zongen: „Op de bergen, in het dal, Daar is de liefste, die behaagt me all" „Die liefste, die behaagt me al." Neen, zy was niet hier, zy lag diep, diep in de koude, donkere aarde, daarginds op het kerkhof te Stockholm. En de liefste, die hem niet be haagde, zy zou ook spoedig in de aarde van het kerkhof rusten, en wat dan? Hy trok zich terug in zyn donkere kamer, zonk neer op de canapé en riep zich duizenden beelden voor den geest uit het verleden, ver- trouweiyke uren met Julia, onvergeteiyke avonden op haar kamers, de wandelingen naar huis, na afloop der repetities of voorstel lingen. Hy doorleefde nog eena het oogenblik hunner eerste ontmoeting, in den foyer der artisten, en het laatste afscheid in den yzigen sneeuwstorm. Maar in de zaal ging het spel voort: „Den rechterdans, den rechterdana Zullen wy beginnen. Heb je gedronken meet en wyn? Ben je geweest by je liefste dyn? Dan moet je je vertoonen l" Ja, hy was ook by zijn liefste geweest, en nu gold het zich aan hen daar in de groote zaal te vertoonen. Maar het waren gosde, vriendelyke gezichten rondom hem en hy gevoelde zich geheel verteederd in den kring, die hem een jaar te voren nog geheel onbe kend was. Met Amalia ging het dien winter op en neer. Nu en dan trok de dood zyn voorhoede terug en dat deed haar dan eeDige uren van den dag op den grooten stoel of de canapé in het salon doorbrengen, ja, soms aan tafel verscbynen, maar den volgenden dag reeds begon het schieten de pynlyke en hartver scheurende hoe8taanvallen van de poorten des doods opnieuw. Het voorjaar kwam vroeg, in het midden van April was de sneeuw reeds verdwenen en begon het gras al uit te komen. Professor Lundroth werd nog eens van Lund naar Halleborg ontboden, om het laatste oordeel te vellen, nu de tyd voor de reis gekomen was. Het luidde: Een waagstuk is het, maar geen moord. Laat haar reizen t" Zoo was dan het oogenblik gekomen, waar naar Gösta zoo had verlangd. Hy zou weer heelemaal zichzelf kunnen zyn, zonder druk kende herinneringen, zonder dwang en plichten der samenleving, en voor Amalia zou het ook een verlichting wezen uit deze verhouding weg te komen, bevryd te worden van alles, wat haar verhinderde zich te voelen als een onaf hankeiyke, zelfstandige jonge vrouw. En als zy goed en wel in 't Zuiden aankwam, dan had immers de beroemde dokter een korten tyd zonder pyn als mogeiyk voor gesteld. Maar het was vreemd, dat hy zich niet tevreden voelde, den avond voor haar vertrek, een schoonen voorjaarsavond, waarop Amalia, zooals verscheiden dagen te voren, eenige oogen- blikken in den leunstoel op het groote bordes zat, om aan de lucht te gewennen, onder sjaals en doeken begraven, met een respiratoi voor den mond en door allen omringd. Hl1 kon zicb niet ontworstelen aan een gevoel van leegte, by de gedachte, dat hy nu hee? alleen zou zyn. Hy sloeg zyn arm om der hals van Ragnar en vroeg: - Nietwaar, myn jongen, jy zult je grooten zwager toch niet vergeten, als je zuster weg is?" Misschien had Amalia een dergeiyk gevoel 1 Ja zeker, en nog in sterker mate. Zy zou immers van allen scheiden, behalve van haar moedert Hy ging naar haar toe, boog zich over haar hoen en zeide zacht: - God geve, dat je een goeden tyd, zonder veel ïyden, moogt doorbrengen in de zachtere luchtstreek 1" - De zachtere luchtstreek I Ja, die zal me goed doen, als ik het maar zoover breng, zegt de professor. Maar met de liefde van allen, met al jouw al jouwgroote vriendeiykheid, was het bier zoo warm en goed midden in den winter. Ongelukkig zyn de armen, die het nog niet zoo goed hebben ala ik op Halleborg!" Eenige dagen van te voren was er sprake van geweest, hoe ver Gösta hen zou ver gezellen op de lange wagenreis naar Jönköping, waar ze aan boord zouden gaan. Mevrouw Ragnhild vond het onnoodig, dat hy het deed. Hy zat toch zeker niet graag op den bok en binnen in den grooten reiswagen voor vier personen was het, oprecht gesproken, beter, dat zy met Amalia alleen bleef, daar deze toch zou moeten liggen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1