Indische begrooting voor 1897. De eindcijfers bedragenUitgaven in Neder land 27.060,073, in Indië 113,773,642, totaal ƒ140,833,715; de Middelen in Nederland 15,698.555, in Indië ƒ110,745,550, totaal ƒ126,444,105. Het tekort bedraagt alzoo ƒ14,389,610. Het tekort op den dienst 1894 wordt thans gesteld op ƒ10,655,072, het tekort 1895 op ƒ9,126,277. Omtrent de uitkomsten van den dienst 1896 kunnen geen gunstige verwachtingen gekoesterd worden, niet alleen, omdat de jongste gebeurtenissen in Atjeh ongetwijfeld eene aanzienlijke overschrijding van de oorlogs- begrooting ten gevolge zullen hebben, maar ook, omdat voor de koffieveilingen hier te lande 20,000 pikols en voor die te Fadang circa. 16,000 pikols minder beschikbaar zullen zijn dan waarop bij do raming dor Middelen werd gerekend. Het geraamde tekort over 1897 bedraagt ƒ5,397,695 meer dan over 1896. De opbrengst van den koffieverkoop wordt 5.195,000 lager* geraamd, aangezien voor 1897 vooralsnog niet grooter hoeveelheid dan 158,000 pikols gerekend kan worden hier te lande aan de markt te zullen worden gebracht, terwijl het te Padang te veilen quantum met 15,000 pikols is verminderd. Verder is niet meer gerekend op de tabakapacht en den tabaks accijns op Java, vervalt het laatste !/s cÜns over den gouvernements suikerriet-aanplant en de restitutie van uitgaven in Indië voor personeel en onderhoud van het materiëel van het anxiliair eskader. Onder de middelen is ook nog niet opge nomen een uitkeering uit de Indische saldo's over vorige jaren tot goedmaking van te be strijden uitgaven uit het excedect van het hoofdgeld. Hooger zijn geraamd: inkomsten bosch wezen ƒ823,100, opbrengst exploitatie Staats spoorwegen ƒ393,000, vei koop Banka tin ƒ423,000, patentrecht ƒ320,000 met het oog op eene definitieve regeling van het patent recht, te hellen van hier te lande zetelende, maar haar bedrijf in Indië uitoefenende naam- looze vennootschappen. Uitgetr. is voor: spoorwegaanleg 4,718,000, niouwe bevloeiingswerken 4,089,000, werken tot verbetering van het vaarwater in het Oostgat en in het Westgat van Soerabaia 505,000, nieuwe vuurwapenen leger en zeemacht 2,345,000, versterking materiëel Indische militaire marine ƒ1,080,000, tele graafverbinding tusschen Ampenan en Singa- radja en tusschen de Sabangbaai en Oleh-leh 325,000, verbouwing van particuliere wees huizen in verband met eene reorganisatie van het pupillencorps 205,000, een proef met de briquetteering van zout 200,000, aan schaffing stoombaggermolen voor Tandjong- Priok ƒ150,000, terwijl 700,000 worden uitgetrokken in verband met de wijziging van de grondslagen voor de afscheiding der marine uitgaven. Daar het vermoedelijk tekort over alle diensten tot en met 1895 ruim 6*/^ millioen bedraagt, is bepaald, dat in het tekort over 1897 wordt voorzien door eene geldleening. De in te koopen koffie in 1897 wordt gesteld op 303,000 pikols, tegen 399,000 in 1896, wat eene vermindering van ƒ1,672,000 ten gevolge heeft. Wegens de jongste ge beurtenissen in Atjeh is ƒ221,400 afgevoerd voor bewaking, enz. van terrein buiten do geconcentreerde linie en 73,500 voor be zoldiging van inlandsche hoofden. Geen principiëele wijziging wordt voorgesteld van de politie in de gouvernements-landen van Java en Madoora, maar eene reorganisatie, waarbij scheiding wordt gemaakt tusschen politie- en bureau-oppassersingesteld worden behoorlijk georganiseerde corpsen gewapende politiedienaren, en de politiemiddelen op de 3 hoofdplaatsen op Java worden verbeterd. Het corps Europeesche veeartsen wordt uitgebreid tot 20 en 10 inlandsche heipers (mantries) worden aangesteld. Voorgesteld wordt eene reorganisatie van den dienst van het boschwezeo, die tijdelijk kostbaar zal zyn, maar r\)ke vruchten in de toekomst zal afwerpen. Als basis is aan genomen een jaarlyksebo kapmassa van 225,000 M1., wat een bruto opbrengst zou Kunnen geven van 2,925,000. Tegenover een vermeerdering van uitgaven van ƒ684,500, kan mettertijd op een vermeerdering van in komsten van 1,022,000 gerekend worden. Een nieuw reglement is ontworpen, waarbij de djatibosschen voortaan worden onderschei den in voorloopig ingerichte en definitief in gerichte bosschen. De exploitatie zal in den regel geschieden door tusschenkomst van de particuliere industrie; het personeel zal wor den uitgobreid, en de gelegenheid opengesteld om de functiön der tegenwoordige opzieners te doen vervullen door jongelieden, die met goed gevolg eindexamen hebben afgelegd van den voorbereidenden cursus voor het boschwezen aan de landbouwschool te Wago- ningen; van den cursus voor Indischen land bouw, van de afdeeling B dier school, dan wel van den cursus voor Ned. landbouw dier afdeeling of van een 5-jarige H. Burgerschool. Voor onderwas aan Europeanen is ƒ84,000, voor onderwas aan de inlandsche bevolking ruim 22,000 moer uitgetrokken. De kosten van de tin-exploitatie op Banka zyn in verband met hoogtr productie ƒ85,000 vemeerderd, terwijl de uitgaven voor de exploitatie van het Ombiliën kolenveld eene vermindering van 84,000 hebben ondergaan. Voor eene proef met de briquetteering van zout wordt 2 ton aangevraagd. In 1898 zal met het debiet in 1 of 2 gewesten een proef genomen kunnen worden. Gemengd Nieuws. Evenals in vele andere plaat sen deed zich te Scheveningen reeds geruimen tfid de behoefte gevoelen aan eene inrichting, waar moeders, die door handel of arbeid moeten medewerken om brood voor het gezin te ver dienen, veilig hare kinderen kunnen achter laten gedurende den tijd, dat zij van huis zijn. Het departement Scheveniügen der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen heeft thans die zaak ter hand genomen en wil aldaar eene inrichting tot stand brengen, welke z. i. een zegen voor de visschersplaats kan worden. Het wil een gebouw huren, waar men tegen geringe vergoeding alle kinderen, die nog niet op de bewaarscholen toegelaten kunnen wor den, met vertrouwen brengen kan. Daar de kas van het departement ontoereikende is, wordt een beroep gedaan op alle kinder vrienden voor de 900, die men denkt noodig te hebben. Overeenkomstig de bepalingen der nieuwe Faillissementswet werd door de arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage het faillissement uitgesproken van een inrich ting van onderwijs te Scheveningen Dit is het eerste geval aldaar, waarbij een niet-koopman in staat van faillissement werd verklaard. B\j de gisteren te Woerden ge houden verloting is de 1ste prijs van de landbouw-tentoonstelling, een landauer met twee paarden, gevallen op No. 1427; de 2de prijs, een Utrcchtsch wagentje mot óén paard, op No. 15244, terwijl voorts nog werden verloot o. a. 8 paarden, 5 verschillende voer tuigen, 8 koeien, 20 schapen, 10 rijwielen, benevens tuigen, kaas, landbouwgereedschap pen, enz. Te Gouda is het anderhalf-jarig kind van een bewoner der 4de Kade ver dronken, doordat een broertje het hekje van de deur, waarachter de kinderen speelden, had weggenomen en het kind daar recht doorloopende in het water terecht kwam. Aan het bureau van politiete Amsterdam vervoegde zich Dinsdag een vrouw, wonende in de Anjelierstraat. Zy deelde mede, dat haar man haar met 2 kinderen onverzorgd had achtergelaten. Door d e n o p z i c h t e r v a n e e n 1 g o woningen in de Oostenburgermiddenstraat aldaar werd aan de politie medegedeeld, dat hij aan een dier perceelen geen gehoor kreeg. Vermoedende, dat de bewoonster een ongeluk zou overkomen zijn, is door een agent van politie een onderzoek ingesteld. Alsnu bleek, dat de bewoonster gestorven was. Het Ijjk is door een dokter geschouwd, die niets bijzon ders heeft geconstateerd. De schuttersraad te Rotterdam heeft den schutter, die bij eeno der exercitiën met een hoogen hoed op en klompen aan verscheen, veroordeeld tot 15 gulden boete. De strafzaak tegen J. Beudeker, beschuldigd van het om 't leven brengen van den artillerist Fortuin, zal 24 dezer voor de arrondissementsrechtbank te 's-Gravonhage behandeld worden. Een boer in de gemeente St.- Annen had zijn knecht met een wagen vooruit naar het land gestuurd. Toen hü daar zelf aankwam, vond hij den knecht zwaar gewond in de weide liggen, terwijl diens pet op een grooten afstand lag. De paarden stonden stil voor den wagen en konden dus niet op hol zijn geweest. De knecht overleed weldra De oorzaak van 't ongeluk kon men niet te weten komen. Bij een brand, die onlangs het huisje van K., te Dedomsvaart, in asch legde, trof den bewoner tovens de ramp, dat eenig bankpapier, ter waarde van ruim 600, ver loren ging. Dit meende men althans. De vreugde van den man was groot, toen hij dezer dagen voor zijne teruggevonden, docb verkoolde biljetten, door bemiddeling van den correspondent der Ned. Bank, de volle waarde in nieuwe biljetten terug ontving. Maandagavond te 11 uren had bij de in aanbouw zijnde brug te "Westervoort een ongeval plaats, dat gelukkig nogal goed afliep. Er zakte namelijk een caisson (ronde koker) naar boneden, waardoor het water er met kracht instroomde, zoodat de werklieden, 12 in getal, en twee ingenieurs groot gevaar liepen te verdrinken. Gelukkig konden allen zich nog intijds redden. Een persoon heeft men echter moeten wegdragendeze had door den schrik het bewustzijn verloren. Nog dient vermeld te worden het lofwaardig gedrag van een ingenieur, die, zelf gered zijnde, een ander in levensgevaar zag en zich weder naar beneden begaf om dezen te redden. Een dronken bedelaar, die in de omstreken van Winschoten gewoonlijk de rol van blindeman vervult, om medelijden op te wekken, werd jl. Maandagmorgen aange troffen in een staat, die bjj twee veldwachters hot medelijden zoodanig opwekte, dat zij hem overbrachten naar het bureel. De burgerij kon alweder een blik werpen op een man, die door een gewaand, gebrek het medelijden weet op te wekken, om... aan Bacchus te offeren. Op de trambaan van de Zuid- Nederlandscho stoomtram liep een stokdoove vrouw. Het herhaaldelijk bellen van den ma chinist had geen gevolg. Toen do machine dicht genaderd was, liep de vrouw nog steeds op do baan. De machinist kon nu Diet moer stoppen, daarom haalde hij de rem over, sprong van de machine en trok de vrouw voor de tram weg. Ongelukkig viel de man en kwam zoodanig met de machine in aanraking, dat hij in het gasthuis moest worden opgenomen. Boven Diomen woedde gister middag omstreeks halfvier een hevig onweer. De bliksem sloeg in een hooiberg, midden in de kom der gemeente gelegen, en toebehoo- rende aan do wed. Kappen. Da hooiberg vatte vlam, maar aan den hevigen regen en het krachtdadig optreden der brandspuitlieden, die met twee brandspui ten aanrukten, was het te danken, dat de brand spoedig gebluscht werd en de helende gebouwen gespaard bleveD. In de buurt Diemerdam werd een paard van den veehouder H. Boogaard in de weide door den bliksem getroffen en gedood. Nabij Ouderkerk is een koe in het land doodgeslagen. D e „N. R. Ct." meldt, dat sedert Dinsdag uit zijne woning te Oud Kralingen vermist wordt de kassier A. C. Tb. Ook op het kantoor van zjjn patroon op de Hoogstraat is hy niet meer verschenen. Men meldt aan de „Tel." uit KampenDe commies ter gemeente secretarie H. J. K., te Kampen, is van zijn verlof, op 1 Sept. jl. verstreken, niet teruggekeerd. Men verdiept zich over zijn wegblijven in allerlei gissingen. Een 20-jarig meisje, dat niet goed bij het hoofd was, A. H. Boelen, te Dordrecht, dat eergistemamiddag door het spelen met lucifers hevige brandwonden be kwam, is gisternacht in het Ziekenhuis aan de gevolgen overleden. Toen de hoofdagent van politie Udo, by het ontstaan van het onheil, op het hulp geschrei toesnelde, waren reeds alle kleeren van het bovenlijf der ongelukkige geheel vorbrand, terwijl het onderlijf nog slochts met enkele brandende lappen was bedekt. De hoofdagent kreeg by zyn reddingswerk vry ernstige brandwonden aan de beide handen. Een soldaat gehuwd met een koningsdochter. Het is geen sprookje uit „Duizend-en-Een Nacht," maar een waar ver haal. Een soldaat van het Duitsche leger in Zuidwest-Afrika is naar zyn land terugge keerd in gezelschap van zyn bruid, die niemand minder is dan de dochter van den kaffer koning Witbooi De jongedame heeft, volgens de „Voss. Ztg.," een aangenaam uiterlijk; zty is het Duitscb reeds volkomen machtig en heeft zich ook de Duitsche gewoonten eigen gemaakt. Het huwelijk zal binnenkort worden voltrokken in de gebooiteplaats van den bruidegom in Oost Friesland. Qedurendedeweek van 14 21 Aug. werd uit Engeland in ons land ingevoerd aan rywielen en onderdeeLn voor eene waarde van 28,000, tegen 17,700 het vorige jaar gedurende diezelfle week. In Amerika is een proef genomen, in hoeveel tyd men van San-Francisco naar Nieuw-York kan ryden per wiël. De afstand werd in relais gereden, en de tyd was dertien dag^n en negen en twintig minuten. Makoni, do hoofdman deroproerige Mashona's, heeft te Fort Salisbury voor een krygsraacJ terechtgestaan en is ter dood ver oordeeld. Majoor Watts seinde aan het hoog gerechtshof om het doodvonnis te bevestigen, maar intusschen zyn er zes gevangenen ont vlucht en daarop is Makoni, die ook reeds pogingen had gedaan om te ontvluchten, onmiddellijk gefusilleerd. Tom Mann, de leider der L o.n* denscbe dokwerkers, heeft beweerd, dat by staking de dokwerkers steun zouden ont vangen uit Rotterdam, Antwerpen, Hamburg, Bremen, Bremerhaven, Stockholm en Go thenburg. Over l'/i jaar zal to Berljjn een paartje 25 jaar verloofd zyn. Eerst was het huweiyk telkens uitgesteld, omdat een ryke erftante er tegen was. Dezer dagen is die dame overlelen, maar nu willen zy ter wille van de curiositeit mot hun huweiyk wachten tot 1898. Toch is dit paartje nog zoo heel oud niet. Ze tellen 49 en 42 jaren. Te Bóziers is h o t s t i e r e n p e r k afgebrand. Zeven stieren zyn omgekomen, terwyi het geheele gebouw vernield is. Men vermoedt, dat kwaadwilligheid in "t spel is. KOLONIËN. BATAVIA, 6—11 Aug. De „Java-Ct." meldt: Door den gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden is telegraphisch medegedeeld dat volgens ingekomen berichten by den aanval op Piëng op 29 Juli gesneuveld zyn Panglima Larakapang, een der voor naamste aanvoerders van den pretendent- sultan, en tien Atjehers, terwyl gewond werden dertig Atjehers. De pretendent-sultan zou gevlucht zyn naar Lam Thiee, eene in de onmiddellyke nabyheid van Mesigit Indrapoeri gelegen kampong, waar ook de woonplaats is van Panglima Polim. Omtrent Toekoe Tjibik Montassik was niets bekend. Volgens een nader telegram van genoemd hoofd vao gewestelyk bestuur zyn den 4den dezer de marechaussees in verband met de bezetting van Kroeng Raba uitgerukt naar Monbroek en Langeh, welke tocht evenmin iets bijzonders opleverde als een tocht van het 12de bataljon door een gedeelte der XXVI Moekims, waarby Kroeng Gloempang, Tjot Montjang en Lamgoet werden bezocht. Door het 5de bataljon werd in de IX Moekims geageerd tegen eene kleine bende onder Nja Gedong, welke van de heuvels naby Tjot Soeroei verdreven werd. By den opmarsch en den terugtocht werden de vol gende verliezen geleden: gesneuveld de Euro peesche hoornblazer Van Spanje; levensge- vaarlyk een Europeesch korporaal en een Europeesch fuselier; zwaar gewond en sedert aan zyn wonden overleden een Inlandsch fuselier. De aanleg van den verbindingsweg van Tjot Rang naar Tjot Montjang, dië ondershands door een Chinees is aangenomen, geschiedde onder dekking door volk van Tookoe Nja Banda, hoeloebalang van Lamreng en sagihoofd der XXVI Moekims, en vorderde goed. Omtrent den tegenwoordigen stand der in Indië aanhangige herziening van de Indische wetgeving op het faillissement en de surséance van betaling, zyn aan den gouverneur-generaal inlichtingen gevraagd, by welke gelegenheid 's landvoogds aandacht is govestigd op de wyzigingen, welke de nieuwe Nederlandsche wet omtrent die onderwerpen heeft ondergaan, zoomede op de regtling barer invoering. Van het stadium van behandeling dezer aangelegenheid in Indië zal het afhangen of de Staatscommissie tot herziening der In dische wetgeving op privaatrechteiyk gebied zal worden uitgenoodigd, om thans het ont werpen van eene nieuwe faillissementswet- goving voor Nederl. Indië in den geest van do nieuwe Nederlandsche bepalingen ter hand te nemen. Omtrent het ontwerp van een nieuw Strafwetboek voor Europeanen kunnen do betrekkelyke Indische voorstellen eerlang worden te gomoet gezien. De „Sum. Crt." schryft: De officier van gezondheid 2de kl. dr. Bik, te Padang, begaf zich '8 namiddags ongeveer 9 dagen geleden naar het groot militair hospitaal alhier, toen hy door een hond plotseling aangevallen en in het onderbeen gebeten werd. De hond viel hem nogmaals aan, doch een flink toege brachte schop was voldoende het beest t.e doen afdeinzen. Van den hond werd niots meer gehoord of gezien, zoodat niet uitge maakt kon worden, of het dier inderdaad aan hondsdolheid lydende was. Dr. Bik heeft echter tot dusverre van den hem toegebrachten beet geen schadelyke gevolgen ondervonden; de mogelykheid evenwel, dat het beest, het welk hem verwond heeft, dol was, bestaat on op grond hiervan vertrekt genoemde genees heer a. s. Woensdag naar Batavia, om in het instituut-Pasteur de voorgeschreven behando ling te ondergaan. Uit Magelang wordt geschreven aan de „Locomotief", onder datum van 1 dezer: De vrouwen, kinderen, benevens de archieven van het zesde en zevende bataljon moeten eerstdaags naar Atjek worden opgezonden. Hieruit mag men wel opmaken, dat die batal jons nog eenigen tyd te Atjeh zullen blyven. Geslaagd is in het examen voor tand arts de heer J. F. H. Kuyper. Do ambtenaar op non-activiteit B. De Torbal, laatstelijk ter beschikking van den voorzitter der landraden te Ngawi en Magetan, heeft verzocht eervol uit 's lands dienst te worden ontslagen, onder toekenning van pensioen. De gewezen klerk by don landraad te Rembang H. F. E. Da Sarvren Jacquet heeft eervol ontslag uit 's lands dienst gevraagd wegens lichamelyke ongeschiktheid en toe kenning van pensioen. Aan don lsten luitenant der artillerie G. H. Yrydag, van Atjeh naar Batavia ge- evacueerd, is een verlof wegens ziekte voor den tyd van drie maanden naar So kaboemi en Garoet verleend. Do „Loc." van 5 Aug. meldt: In den afgeloopen nacht, omstreeks één uur, is brand ontstaan in de lading cokes, aan boorl van het Nederlandsche barkschip „Noach V", voor anker liggende Zuidwest ten westen van Pema- lang, residentie Tegal, op een afstand van ongeveer acht kilometers van de kust. Nadere byzonderheden omtrent dit onheil deelen mede, dat het vaartuig geheel is verbrand; de be manning heeft zich gered door over te gaan op een kleinen kustvaarder, voor anker liggend in de nabyheid der „Noach V." De indiening der voorstellen tot invoering van eene nieuwe regeling voor de toepassing van de straf van dwangarbeid kan nog niet plaats hebben, daar de bewerking daarvan aan het departement van justitie, ton gevolge van andere dringende werkzaamheden, ver traging ondervond. Do voorstellen van de Indische regee ring met betrekking tot eene reorganisatie van de politie in de gouvernementslanden van Java en Madoera werden by het opperbestuur voorgebracht. De totstandkoming dier reorga nisatie zal afbankelyk zyn van de beschik baarstelling van de daartoe benoo.1igde fond sen, waarop by de ontwerp-begrooting voor 1897 wordt gerekend. Voorstellen, om op verschillende punten de werkzaamheden der gewestelyko besturen in Indië te vereenvoudigen, zyn in overweging. Met het oog op de omstandigheid, dat door sommige hoofden van gewestelyk be stuur niet altyd de hand bleek te worden gehouden aan het voorschrift, om aan do onder hen -dienende ambtenaren zoo spoedig mogeiyk mededeeling te doen van eventueel in de conduitestaten dier ambtenaren voor komende ongunstige aanteekeningen omtrent hun gedrag en dienstyver, welke op hunne ambtelyke loopbaan oen nadeeligen invloed zouden kunnen uitoefenen, is op het bedoelde voorschrift uitdrukkelyk de aandacht geves tigd, met bepaling tevens, dat uit de conduite staten moet blijken, dat aan het voorschrift behooriyk is voldaan. Het opperbestuur heeft de regeering gemachtigd, om de gouvernements-koffie- cultuur ter Sumatra's Westkust, waar die voor de schatkist niet loonend is, in te trekken en te vervangen door eene lage belasting in geld; de gouverneur van het genoemde gewest zal hier by naar de omstandigheden moeten handelen. Voor eeno introkking der gedwongen cultuur zullen dan weldePadangscke benedenlanden en de afdeeling Siboga in de eerste plaats in aanmerking komen. Het opper bestuur wenscht echter, dat by het al dan niet nemen van dezen maatregel op den toe stand in Atjeh zal worden gelet. De dood van Nja Makam. Over het dooden van Nja Makam is uit Atjeh aan de „Loc." geschreven: Nja Makam, die aangeboden had zich te onderwerpen, werd door een colonne onder overste Soeters overvallen, doodgeschoten en zyn hoofd volgens bekomen opdracht herwaarts gebracht. Behalve dat zyn nog een goede vyftig Atjehers gevangengenomen, waaronder Nja Makam's jonge vrouw. Hy zelf was zwaar ziek en kon zich zelfs niet op de been houden. Liggend kreeg hy den kogel, die een einde aan zyn leven maakte, een waar beulenwerk, nog erger gemaakt door hem als een slachtdier het hoofd af te hakken. Een andere correspondent van de „Loc." schryft er over: Een kampongbewoner werd gedwongen het huis, waarin Nja Makam zich ophield, aan te wyzen en men vond hem. De bevolking, inziende dat verzet vruchteloos zou zyn, koos de wyste party en deed niets. Slechts één schot werd gelost, dat hetwelk een einde maakte aan het leven van den beruchten Toekoe, die de laatste maanden zóó ziek was dat by met een tandoe, welke men ook onder zyn baleh-baleh vond, door zyn volgelingen vervoerd moest worden. Hy werd daarna onthalsd en het hoofd, met een paar achter- laadgeweren, eenige blanke wapens en een vijftigtal gevangen kampongbewonera p6r trein naar Kotta-Ra^ja medegenomen, alwaar eerstgenoemd lichaamsdeel In het hospitaal gedeponeerd werd. Uit Atjeh wordt aan de „Sum. Ct." aldus geschreven: De aanslag gelukte volkomenmeneer Makam sliep nog, doch hy werd wakker ge maakt en naar buiten gebracht. Toen werd hem minzaam aangezegd, dat hy, tot straf voor zyn hoogverraad, gefusilleerd zou worden, maar dat hy over eenige oogenblikken kon beschikken om zich op den dood voor te be reiden. Hy werd doodgeschoten en zyn huis verbrand, maar zyn familieleden, ten getale van 58 mannen, vrouwen en kinderen, werden gevankelijk naar Kotta Radja gevoerd, evenals zyn hoofd, dat, van den romp gehouwen, zich thans in het hospitaal alhier bevindt in een grooto flesch met spiritus. Een correspondent van het „Soer. Hbld." schryft aldus: Toen do marechaussees om halfzeven, kampong Lamnga hadden bezet, kwam de Imam daarvan hen te gemoet en bracht hen by Nja Makam, die ellendig kreunende van pyn op een baleh-baleh lag; hy was omringd door zyne vrouwen en kinderen en een 50-tal volgelingen, gewapend met klewangs, rentjongs on slechts twee geweren, waarvan één onbruik baar. Er werd in 't geheel geen weerstand geboden en allen werden gevankeiyk mede gevoerd naar Lambada, een kampong aan den meest zuidelijken inham der lagune. Hier werd Nja Makam door de marechaussees gefusilleerd en kreeg daarna nog een genade schot in het oor door den ritmeester. Door den gouverneur-generaal van Nod.-Judië zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Bono eind: Met ingang van 1 September 1896, tot nlgemeenen pakhuismeester bij 's lands algemeeDO pakhuizen te Batavia P. F. Hondius van Herwerden, thans met de waarneming dier betrekking belast. Bij den aanleg van Staatsspoorwegen. Benoemd: Tot bouwkundig ambtenaar lete kl. de bouwkundigo ambtocaar 2de kl. H. A. Koopmans; tot bouwkundig ambtenaar 2de kl. de opzichters lste kl. A. GhijaelB Mzn., J. P. Van Stonis, E. G. Wijers en L. K. Lindhout; tot tijdelijk opz. lste kl. de tijdelijke opz. 2do kl. A. Martherua; tot tijdelijk opz. 2de kl. A. W. Eijkelenboora, vroeger die betrekking bekleed hebbende, en de tijdelijke opzs. 3de kl. Jfl.R. Sené en C. D. Esche; met bepaling, dat de ben. bouwk. ambtenaar 2do kl. L. K. Lmdhont tijdelijk belast blijft met do vervulling der function van adjunct-chef der 2do afdeeling bij de exploitatie van den Staatsspoorweg ter Sumatra's Westkust. In de residentie Probolinggo. Overgeplaatst: Van de controle afdeeling Gading, afdeeling ÊraksabD, naar de controle- afdeeling Probolinggo de controleur 2de kl. G. P. A. Bisschoff. Geplaatst: In de contróle-afdeeling Gading, de controleur 2de kl. L. E. Dom- Bij de in- en uitvoerrechten en accijnzen. Bevorderd: Tot opziener op een bezoldiging van f 100 '8 maand8 J. K. Sleebos, thans opziener op een bezoldiging van 50 'a maands en over geplaatst van Branta (Madoera) naar Bangkalan (Madoera). Benoemd: Tot opziener op een bezoldiging van t 50 's maands "W. Scholtz, thans particulier en geplaatst te Branta (Madoera). Bij den post- en telegraafdienst. Benoemd: Tot kantoorchef te Singaradja de commies lste kl. J. G. W. Hoekstra to Weltevreden. Overgeplaatst: Van Tegal naar Weltevreden, de commies 3de kl. H. Harboidvan SemaraDg naar Tegal de adjunct-commies J. Apon. Bij den Waterstaat en 's lands B. O. W. Benoemd: Tot opzichter lste kl. de waarn. opz. 2de kl. P. Van der Rijl; tot opz. 2do kl. en geplaatst in de residentie Japara, de ambtenaar op wachtgeld W. C. Mulder, laatst die betrekking bekleed hebbende. Bij de exploitatie der Staatsspoorwegen op Java: Benoemd: Tot onderopzichter lste klasse en geplaatst bij de Westerlijnen de ambtenaar op wachtgeld P. J. Birsak, laatst die betrekking be kleed hebbende. Bij den aanleg van Staatsspoorwegen: Eervol ontheven: Van de leiding van den aanleg der lijnen Malang Blitar en I'arik - Soerabaia de hoofdingenieur Th. F. A. Delprat. Opgedragen: De leiding van den aanlegvan de lijuen Malang Blitar en Tarik Soerabaia aan den ingenieur lste klasse W. De JonghDzn,, met Soerabaia als standplaats; van de lijn Batavia Tangerang Bantam aan den hoofdingenieur Th. F. A. Delprat, met Batavia als standplaats. Geplaatst: Bij de lijn Batavia—Tangerang— Bantam: de bouwkundige ambtenaren der lste klasse J. P. J. Alsdorlf en A- Bes9eliuk; de tijde lijke opzichter 3de klasse A. M. Beek; de tijdelijke onderopzichter lete kl. V. F. De ltoo; de tijdelijke onderopzichters 2de klasse J. J. G. Laurens, W. L. N. Radius, D. J. Van Noordt en L. M. Haaksma de tijdelijke opzichters 3de klasse D. Van Kuilei\. burg en J. C. D. Baumgarten; do tijdelijke 2de

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2