ministratie der lste klasse R. F. baron Van Heordt tot Eversberg. uit Oost-Indiü in Nederland terug gekeerd, op non-activiteit gesteld. Uit een rapport van den commandant van Hr. Ms. schoener Dolfijn." belast met het toezicht op de visscherij in de Noordzee, van 1 tot 23 Aug. jl., blijkt dat geen overtredingen of bijzonderheden gedurende den tocht werden opgemerkt, noch klachten vernomen. Praatjes over Kunst. Vlokken. lxxix. Een in elk opzicht fraai affiche heeft Jan Toorop ontworpen voor „Het Hoogeland", (toevluchtsoord en landbouwkolonie voor bede laars en landloopers) te Beekbergen. Een engel, in slepend geel gewaad, met mededoogen neöerziende op twee door smart, ellende en angst, neergebogen, gebroken, af- richteiyk-naakte wezens, strekt de handen omlaag tot opbeuring der gestruikelden. Het expressieve van het gelaat, waaruit, naast vertrouwen en medeleden, groote berusting spreekt, is hier al bijzonder goed weergegeven. Op het blauwe fond zyn verschillende symbolen van den arbeid aangebracht, als spaden, zagen, scharen, bouweelen en tangen. In het verschiet, onder de armen van de engelenfiguur door, ontwaart men twee spittende werklieden: de toekomst, wellicht ook nog voor de gevallenen, weggelegd. En boven aan de teekening, tegen groenende bladeren uitkomend, vliegen naar weerskanten twee blanke duiven uit, als boden van d.-n vrede. De verdi nsten van dit aanplakbiljet liggen niet uitsluitend in de klaarheid der symboli- jche voorstelling, niet alleen in de uiïnemende stgleering van het geheel, maar vooral moe ten zy worden gezocht in de wonderwel ge kozen kleuren, (bruin, geel, groen en blauw) sn de opvatting, die zoo klaar getuigt van goed begrip der eischen van vlakversierings- kunst. Opnieuw heeft, coordeze lithographie, Toorop fccbitterend blyk gegeven van z(jn enorme reelzydigheid, van zyn fijn gevoel, en van le kracht, waarover hy, door middel van zyn leekenstift, te beschikken heeft. Uit „de Kroniek" dit gedichtje van Hélène facaresco: J'ai mie mon amour dar.s les choees blanches: La neige ei lea flours frêles du verger, Mais los pdlcs fleurs ont quitté les branches La neige on avril ne veut plus neiger. J'ai mis mon amour dans les chosee douces: Le baisor, la voix, le regard, ton coeur. Mais tu me souris et tu me repousses O duceur d'aimer, menteuse doaceur! Et puisquo, pareille au vent sous les portee, La mort souffle en tout son lugubro eflfroi, J'ai mis moo amour dans les cboses mortee: Lea rosea d'hier, les tombes et toi. De heer G. Van Vloten geeft in „de Kro niek" een aardig stukje over „de bibliotheken van Constantinopsl". Hieruit neem ik dit interessante stukje over: „Een van do eerste bibliotheken, die ik be zocht, was die der Nür Othmanie. Hen geleidde m(j naar een pi-in achter de moskee, waar jich op een terras een groote koepel verhief. Aaa de deur staande, ontdeed ik my van mijn schoeisel en maakte de salaam door onder sen beleefde buiging de hand van myn bor6t >.iar mond en voorhoofd te brengen. De moslim ferwacht dan een marhaban (er is ruim plaats /oor u), maar m(jn groet werd mtt een onbeduidend hoofdknikken beantwoord. Op myn kousen trad ik in een groote gewelfde ruimt?, rondom met boekenkasten gevuld en waarvan de vloer als in de moskeéen met matten was bedekt. Er heerschte een plechtige schemering, op de matten lagen rondom peluwen en vcor de peluwen stonden lage banken, waarop de boeken werden gelegd. Er was veel bezoek. Hier en daar zag men er, die, geheel in de lectuur van eenig vroom boek verdiept (onder het genieten zeker van de zoete woorden des profeten), zacht mur melend de bovenlijven op en neder wiegden. In de zaal was een lucht van bezweete kaftans. Er schenen veel arme menschen onder te zijn. Sommigen hadden de kousen uitgetrokken en de tulbanden afgezet, want het was warm. Gezeten zijnde voor een der lage bankjes, maakte ik myn tweeden salaam en verzocht den bibliothecaris my hot werk te willen geven van den beroemden auteur Abu Othman Amr ibn Babr-al-Djahitz. Nieuws gierig plaatste hy zich voor my en volgde de beweging mijner lippen, toen ik las. Iets verder in groen zyden tabberd en de bruine voeten in gele pantoffels gestoken, zat oen negertype, met een zeer intelligent uiterlyk. Hy was een Arabier en zooals by my later zeide, professor aan een medreseh in Medina. Hy wilde weten wi9 ik was, vanwaar ik kwam en wat ik bezig was te lezen. Het was aangenaam dezen man Arabisch te hooren spreken zonder het neusgeluid der Turken Wy' spraken lang over do oude Arabische letterkunde en de traditie van den profeet. Hjj scheen haast aangedaan, een vreemdeling te spreken, die iets voelde voor zyne schry vers. Hy liet my plaats nemen op de peluw naast zich en zei ohibboka (ik bemin u), omdat gy Bokkari gelezen hebt, en tot den bibl othecaris gewend, zei hy: shaildn (zoo'n duivel)." „De taal is gansch bet volk", zoo zeide ?en onzer meest gevierde schrijvers terecht, 9n velen zullen dit beamen. Elke poging nu, die wordt aangewond om het eigenaardige, maar ook vooral het schoone l) Gejxpoeeerd by do firma Kooyker, Hoogewoerd en N. Rijn. van een byzonderen tongval te bewaren, heeft op waardeering aanspraak. En zoo mag dan waarlyk wel met vreugde worden begroet de verschyning van werkjes, zooals de „Dialect-bibliotheek" deze publiceert. Eerst zag het „Woordenboek van het Gel- dcrsch-Overyselsch dialect" van prof. dr. J. H. Gallee het licht, en thans bewerkte de heer W. Draayer, leeraar aan de H. B.-School alhier, het „Deventerscb." ('s-Gravenhage, Mart. Nyhoflj. Als aardig voorbeeld geeft schry ver boven dien een vertaling naar „Das h&ssliche, junge Entlein" van Andersen: „'tLélekeendeküken." Daardoor vooral wordt een goed denkbeeld van de uitspraak verkregen. Hoge dit bescheiden, doch zeer interessant werkje, in veler handen komen 1 C. V. Finantiëele Kroniek. Turksche fondsen bleven ongeanimeerd en verlaten. Het is dan ook niet te verwon deren, dat onder de tegenwoordige omstandig heden weinig neiging bestaat om zich voor deze waarden te interesseeren en zelfs op de Parysche Beurs, waar nog steeds krachtige bankkringen een krachtigen steun aan het fonds geven, wordt de wankelende toestand meer in overweging genomen. Opmerkelijk is het, dat het reeds langen tyd bestaan heb bend koersverschil tusschen de Turken serie C en D, belangryk gekrompen is, zoodat de beide soorten nagenoeg geiyk zyn gekomen. De Zuid Amerikaansche afdeeling was iets meer geauimeerd dan gewooniyk en wasten slotte zelfs vast te noemen. Vooral was veel vraag op te merken naar Peruanen in verband met de Londensche noteeringen. De laatste ont vangstcy fors der Peruvian Co. waren zeer bevredigend en daarom scby'nt men eenige hoop te koestoren, dat voor de rentebetaling op do obligation weer een betere regeling zal kunnen gevonden worden. Ook omtrent de Columbiaansche schuld komen nieuwe berichten in de wereld. De regeering Is voor nemens om een nieuwe leening uit te geven, groot twee millioen pd. st., met een rentevoet aaavankelyk van 2 pet., welke echter lang zamerhand tot 4 pet. zal kunnen klimmen. Hiermede wil zy een regeling treffen om de oude schulden in te trekken, terwyl de ach terstallige coupons ook tegen nieuwe obliga tion zouden worden omgewisseld. Vene zuela maakt ook voortgang met het tot stand brengen der leening voor de regeliDg der spoorweg-schulden. De nieuwe obligation zullen 5 pet. rente dragen en bepaalde tol- inkomsten tot onderpand hebben. Vermoede lijk zal de inschryving op deze leening ook in ons land worden opengesteld. De prys van uitgifte is nog niet bekend. De Koloniale markt was aanvankelijk lusteloos, doch kreeg in het laatst der week een beter aanzien, voornamelijk door do goede vraag, welke voor aandeolen Handel Maatschappy bestond, terwyl ook voor Preferente aandeelen Cultuur-Maat- schappy der Vorstenlanden een vaster houding merkbaar was. De Tabaks waarden blijven zeer verlaten en nagenoeg zonder handel. Een geheel tegenovergesteld verloop had plaats by do Northwestern Pacific Pandbrieven, waarin een vry onverwachte en aanzienlijke verbetering plaats vond. By de directie hier te lande zyn van haar vertegenwoordiger in Amerika uitvoerige rapporten ingekomen, welke, hoewel de inhoud daarvan nog niet is openbaargemaakt, toch veel gunstiger berichten omtrent den toestand te Spokane inhouden en gegronde hoop goven, dat, indien het bestuur der Bank in de gelegenheid wordt gestel! om de zaken geleidelyk en zonder drang te kunnen af wikkelen, de pandbriefhouders nog beter zullen wegkomen als in den laatsten tyd werd gedacht. Ook met het oog daarop is opnieuw by de rechtbank surseance van betaling aangevraagd. Mocht deze worden ver leend, dan zullen de zaken der Bank ver moedelijk op zeer voldoende wyze kunnen worden geregeld. Een bevreemdend telegram verontrustte aanvankelyk de afdeeling der verschillende Kansas waarden, aangezien toch de inhoud daarvan zoo onduidelijk en onbegrypeiyk was, dat daaraan slechts een ongunstige verklaring kon gegeven worden. De uitdrukking „constructie gestaakt tot na afloop der Presidentsverkiezing" werd dan ook zeer wantrouwend opgenomen en aan vankelyk ondersteld dat de „verkiezing" s'echts moest dienen om voor de „staking" een voorwendsel te zyn en de zaken vry wel in de war waren. Van belanghebbende zyde werd echter onverwijld getracht nadere inlich tingen te veikrygen en daarvan was het gevolg, dat spoedig wel wat geruststellender berichten werden vernomen. De werkzaam heden schijnen zeer vlug te gaan, doch een gedeelte der werklieden is ontslagen nu een bepaald punt is bereikt. Verder houdt het telegram in een onbegry peiyk gehaspel ten opzichte der zilveiquaestie en het steunen der candidatuur van Mac Kinley, en daaromtrent is eenige opheldering niet overbodig. De gemoederen werden echter door het laatste telegram weer gekalmeerd en de speculatie wierp zich wederom met voorliefde op de verschillende soorten, waar van het koersverloop een beeld heeft gegeven Overigens heeft de Amerikaansche Spoorweg- markt eenige verrassing bereid door een merk waardig vaste houding aan te nemen, die zich zelfs goed heeft kunnen handhaven. De goudverschepingen naar Amerika zyn op uitgobreide schaal voortgezet en het schynt, dat zy niet meer het gevolg zyn van kunst matige invoeren, doch veroorzaakr worden door de graanuitvoeren naar Europa, in ver band met de minder gunstige oogstberichton uit Hongarye, Rusland, enz. Daarenboven wordt de kans voor de verkiezing van den anti-zilver-candidaat steeds grooter en ook deze omstandigheid draagt er toe by om de stemming voor Amerika.nsche waarden iets gunstiger te doen worden. Wel gaat dit nog schoorvoetend en blijft het publiek nog met verklaarbare voorzichtigheid gereserveerd, doch de stemming is wel wat gewijzigd en de speculatie waagt zwakke pogingen om hiervan te profiteered Het is nut waarschynlyk, oat nu reeds een gunstiger periode van meer blyvenden aard kan worden tegemoet gezien doch het is dui.'elyk geworden, dat de Beurs een verbetering der Amerikaansche Spoor- wegmarkt wel in de hand wil werken, zoodra de toestanden daarvoor eenige gegronde aan leiding geven. De plotselinge sprong der Wabash- aandeelen staat natuurlyk in verband met het verslag over het met Juli geëindigd boekjaar, hetwelk als vry gunstig is ontvangen. Aandeelen St.-Louis Cairo zyn nog iets opgekomen ten gevolge van het bericht, dat een uitkeering van 2/s Pct- za^ kunnen plaats hebben. Rjjnlandsche Bank. Burgerlijke Stand. ALFEN. Bevallen: C. Van Capel geb. Van Rossum D. C. Van der Meer geb Bontekoe Z. Overleden A. Groenenberg Z.8m. D. Ver- hoeff, laatst weduwnaar van G. Oliemans 86 j. HAARLEMMERMEER. Gehuwd. Y. Van Zonen en F. Boeilaard. G. Jansen en A. Van der Pol. Bevallen: A. Vau 't Hof geb. Degen3ars D M. H. Van Westen geb. Van Son Z. A. Griffioen geb. Kuijper D. G. Vink geb. Vos D. A. Van Veen geb. Van Wirdum D. A. Van der Colk geb. Reckor Z. A. Rietbrock geb. Verkaik (twee Z.) M. Kool geb. Rijlaarsdam Z. K. Rorneijn geb. Do Gier Z. G. E. Van der Vlngt geb. Houtwijsper D. G. Treur geb. Kraaij D. E Malipaard geb. Hoekman D. G. Den Dekker geb Wolfetang D, C. Tames geb. Aandewiol D. Overleden: G. E. Van Gameren 6 j F. J. Hunold 19 j. J. H. Meijer 3 w. H Jansen wed. J. Beversluis 46 j.A, ValkDe Ridder 42 j. J. Filius 17 mnd H JeJgcrsma 65 j. HILLEGOM. Ondertrouwd:!5. J. Pijpers jm. 21 j. en M. Wagemans jd. 24 j. Geboren: Maria Clara, D. v. F. Lommerse en A. M. Klijn. Adrianus, Z. v. C Kapteijn en M. Van Driest. Josephus Augustinus, Z. v G. J. W. Malhöt en J. Verhagen. Leendert Chathari- nus, Z. v. D. v. d. Werken en J. Faber. Overleden: C. P. Spreeuw 6 w,, D. v. P. Spreeuw en J. Does. H. R. Lommerse 2 j., Z. v. B. F. Lommerse en W. S. Scboonderwoerd. NOORDWIJK, Geboren: Tkeodorus Johannes en Johannes Theodoru3, zoons van P. Th. ltiet- meijer en G. Vliet. Jacob, D van Th. Ainme- raal en A. Van Rooijen. Overleden K. C. Van der Weijden 17 j. G. Van. der Voet 18 mnd. OUDSHOORN. Bevallen: G. Prins geb. Van Amsterdam D.— H. J. Mulder geb. Mulder Z. W. Van Eijk. geb. De Graaf D. J. Vellekoop geb. Spreij D. Overleden: A. O vervliet, wedr. van J. Jonk heid 82 j. Gehuwd: C. J. Koelewijn en A. H. Roosen. VOORSCHOTEN. Geboren: Jacobus Cornelia, Z. v. J. Zoetemelk éri A. Hogervorst. Cornells Aloyisius, Z. v. Th. v. d. Berg en C. M. Hendriks. O v er led en: M. Schoen 2 mnd., D. v. Ph. Scheen en C. Spierenburg. Gemengd Nieuws. Gisteravond tusschen zes uren en halfzeven had er een ongeluk plaats op de Doesbrug, gelegen in het Utreehtsche Jaag pad, onder de gemeente L iderdorp. Men had nl. de onverantwoordelijke onvoorzichtigheid gehad een knaapje van vier jaren in een sportkar te doen ryden door een van zes jaren. Nadat dit ventje met greote krachts inspanning de hooge en gevaarlyke Doesbrug was opgekomen, wilde hy natuurlyk nu eens erg hard aan den anderen kant er af ryden. Door de vaart verloor hy 't bestuur zoowel over de kar als over zichzelven, zoodat in minder dan geen tyd sportkar en twee kinderen in het midden van den Ryn terecht kwamen. Dank zy het moedig optreden van Maria Van Tongeren, oud 15 jaren, den heer Den Houter, kaashandelaar te L.iden, en Hannes Spruit, bakkersknecht te LeiJerdorp, die zich allen daartoe te water begaven, mocht het gelukken de kindertjes behouden op het droge te breDgen. Moge dit voorval, tegen verwachting met zulk een gunstig verloop, velen moeders tot waarschuwing strekken, om niet zoo roekeloos het leven hunner kinderen aan gevaar bloot te stellen, en hen liever niet in een sportkar te doen ryden, dan zonder voortdurend toezicht. Te Hillegom was Zondag de politie versterkt uit vrees voor ongeregeld heden, daar de kermis dien dag later zou beginnen ten gevolge van een besluit van den nieuwen predikant der Ned. Herv. Kerk, om nog een avond-godsdienstoefening te houden. Over deze zaak wordt het volgende uit Hillegom aan de „N. R. Ct." gemeld* Zondag was het de laatste dag van de kermis. Vroeger begon die te 4 uren in den middag, als alle godsdienstoefeningen waren afgeloopen, want de vroegere predikant der Ned.-Herv. gemeente hield Zondagsavonds geen kerk, de dienst in de Kath. kerk was steeds te 3'/j uur geëindigd en de predikant der afge scheidenen had de beleefdheid 's avonds geen dienst te houden, doch dit in plaats daarvan '8 middags van 2 tot 4 uren te doen. Nu zou dat anders wezen. De nieuwe predi kant der Ned. Herv. gemeente, ds. Veen, bad met zyn collega van de afgescheidenen besloten eene avondgodsdienstoefening te houden. Met het oog op de Zondagswet zou daardoor de kermis eerst na afloop daarvan aanvangen. Groote ontevredenheid was het gevolg van dit besluit. Woensdag reeds waren er bloemen in den tuin van ds. Veen vernield. Deze was echter niet van zyn besluit terug te brengen. De dominee scheen te verwachten, dat de burgemeester, de heer Wentholt, hem zou komen verzoeken do godsdienstoefening niet te laten doorgaan, doch de burgemeester had hierop niet het minste plan on toen de pre dikant hem zeide, dat do kermis toch wol om 4 uren 's middags kon aanvangen, ook al hield by kerk van 6 tot 7 x/o uur, antwoordde de burgemeester, dat hy met de wet in de hand zou weten wat hem te do?n stond. De predikant der afgescheidenen trok zich terug en schreef den dienst uit van 's middags 2 tot 4 uren, doch toen ds. Veen volhield en de ontevredenheid steeds toenam (geen klti- nigheid in Hillegom, waar tal van polderjon gens zyn), besloot de burgemeester maat regelen te nemen om by ordeverstoring krachtig te kunnen optrodep, en in overleg met de hoogere autoriteiten werd bepaald, dat o. m het garnizoen te Haarlem des Zondags zou geconsigneerd zyn, om desnoods krachtdadig te kunnen tusschenbeide komen. Toen Zaterdagmiddag de burgemeester nog niet by den heer Veen geweest was, veranderde deze en gelastte hy de godsdienstoefening af. In haast moest daarvan toen konnis gegeven worden aan de autoriteiten om de genomen maatregelen te niet te doen. De kermis kon nu om 4 uren beginnen. Toen de electriscbe bootjes den dienst tusscheD Den Haag en Delft zouden openen, werd door sommigen de gedachte uitgesproken, dat de illusies der ondernemers denkelyk zouden worden teleurgesteld, daar er geen behoefte was aan een vierde middel van gemeenschap. Maar men heeft gedwaald. Terwijl mon by de oprichting der maatschappy rekende op 50,000 passagiers per jaar, zyn er nu in 40 dagen al 50,000 vervoerd. En wel mag men niet becyferen, dat het jaar er 9 maal zooveel geven zal; maar ver over de 150 mille schynt men toch per jaar wel te zullen komen Een tegenvaller. Ze kwamen uit Gouda, en ze hadden plezier van de reis; de heeren waren in B. wezen visschen, en ze hadden een prachtig zootje; een had liefst 30 baarzen gevangen, meest allemaal groote, een kanis vol! Terwyl de visschers nu by een boer in B., waar ze hun paard hadden uitgespannon, onder het gebruik van een kop koffie de herinnering aan het gesmaakte genoegen levendig hielden, gebeurden er met de kanis wonderlijke dingön. Ze werd geïn specteerd, geledigd, op 't volle gewicht gebracht met een hand vol stoenen, terwyl verder de gepleegde ongerechtigheid werd bedekt met gras, waarop slechts een paar van de kleinste vischjes lagen. Vóór de heeren gingen ver trekken, werd eerst nog eens 't deksel van de vischmand opgelicht en een blik van zelfvol doening geworpen op den met zooveel visschers- talent verworven schat, maar niets werd ge merkt van de gepleegde fraude. Prettig waren de heeren uit geweest, in de meest piettige stemming aanvaardden ze den terugtocht. De verrassing, de groote verrassing bleef echter bewaard tot hun thuiskomst. (Hbl.) Het Openbaar Ministerie by den Hoogen Raad concludeerde gisteren tot ver werping van het cassatieberoep van een bier huishouder te Amsterdam tegen zyn veroor deeling tot 3 maanden gevangenisstraf wegens medeplichtigheid aan het in zyn inrichting voor de ramen tentoonstellen van strooibil jetten met voor de Koningin en de Koningin- Regentes beleedigende afbeeldingen en ge schrift. Uitspraak 14 September. Een man, op een vélocipède ge zeten, deed Zondag middag op den Loos- duinschen weg, naby den tol, op zyn signaal hoorn het gebruikelijke signaal hooren, door de jongens tegenwoordig beantwoord met de woorden: „een fiets geflescht by....". Ook gisteren werd de waarschuwing van den fictsryder op die manier beantwoord, waarop deze trachtte den jongen man een trap te geven, waarover deze boos geworden deu fietsryder met een mes een steek in de kuit gaf. De dader werd gearresteerd en van een en ander proces verbaal opgemaakt. Tegen den zwervenden Duitscher, die den 5den Juni jl. den gepensionneerden ryksveldwachter Langtlaar, te "Wyk-by-Duur- stede, levensgevaarlijk verwondde en zich te Utrecht met zyn gezellin aan diefstal van schoenen en te Wyk by-Duurstode aan diefstal van worst had schuldig gemaakt, werd in de zitting der rechtbank te Utrecht van gisteren 5 jaar gevangenisstraf geëischt. De eisch tegen de vrouw luidde 8 maanden. C. L. v. d. G., wonende aldaar, die zich als administrateur-boekhouder van de Eerste Ned. Militie-verzekering maatschappy aan ver duistering en valschheid in geschrifte heeft Bchuldig gemaakt, hoorde 4 jaren gevangenis straf tegen zich vorderen. Omtrent de reeds gemelde mis handeling van een kind te Oude Pekela schryft de „Prov. Gr. Ct." nader het volgende: Vrydagavond ontdekten de buren van een zekere aroeiflster Johanna v. d. Tunk, die aan den Wedderweg woont, en haar beide kin dertjes alleen te huis had gelaten, dat een knaapje van 3 jaar vreeselyk was geslagen en mishandeld. Het kind werd door dr. De Groot, io 't byzyn van de politie, genees kundig onderzocht en de waarheid bleek maar al te wel Met een karwats was 't jongetje vreeselyk geslagen en met een touw om den hals heen en weer getrokken. Van deze mishandeling werd beschuldigd zekere Froderik Frans van de Fransosenfamilie, die veel by de jonge weduwe te huis kwam. Spoedig wist do politie hem op te sporen. Nadat hy in verhoor was genomen, werd hy in de provoost ten gemeentehuize des nachts opge sloten. Zater Jagmiddag werd hy geboeid naar "Winschoten getransporteerd. Tegen den avond verschenen eenige leden dor rechterlyke macht om de zaak verder te onderzoeken, wat nogal aanleiding gaf tot volksoploopen. Vooral toen de moedor werd opgebracht om verhoord te worden, deed het saamgestroomdo volk vele verwytingen hooren. De „VVinsch. Ct." deelt verder mede, dat de moeder Zondagavond, niettegenstaande den toestand van haar kind, met do by haar inwonende slecht bekend staandeJantje Borgman, liep te wandelen. Het publiek was daarover zeer verbitterd; in groote menigte werden beiden achtervolgd. De moeder wist zich, door een zylaan in te slaan, uit de voeten te maken, doch gemelde Jantje werd het zeer lastig gemaakt. De veldwachter, die tusschenbeide was gekomen, wist het publiek met de blanke sabel uiteen to dryven. Mot de atoomtram, die om 6.35 van Dieren naar Yelp vertrekt, had Zondag een ongeluk plaats. Zekere J. Van Ommen, timmerman, wonende te Velp, ging van Elle- kom met de tram mede en nam plaats in deD open wagen. Toen hy zyn familie op eenige banken voor hem zag zitten, wil :e hy zich daarheen begeven langs de loopplank, met het ongelukkig gevolg, dat hy van deze plank viel en do tram hem over de beenen reed. To Velp is hy dadeiyk in het ziekenhuis ter verpleging opgenomen. To N i e u w-V oscpeer is Zaterdag de bliksem geslagon in de schuur van de wed. De Wit-Daverveld. Schuur en oogst, die vtrzekerd waren, zyn totaal verbrand. De timmerman Chr. Geers, Nieuw-Vosmeer, daar aan het werk zynde, werd door den bliksem getroffen en kwam hierdoor om het loven. Moord te Veeningen. Zondag avond te tien uren ongeveer kwam er to Zuidwolde per hondekar bericht van Veeningen by den militairen doctor, dat in de herberg van Stappenbelt een huzaar'door een burger zwaar gewond was. Terwyl dr. Romeyn en de heer de Lange, arts, zich gereedmaakten om te vertrekken, kwam er een huzaar te paard melden, dat de gewonde reeds bezwe ken was. De yerslagene heet Hofman, vry williger, en lag in garnizoen te Zutfen. Gistermorgen werden een paar Veeninger jongens te Zuidwolde door de politie gebracht en in verzekerde bewaring gehouden als ver- moedelyke daders. Volgens nadere berichten werd een huziar door een der meisjes gevraagd met haar te drinken, waarover de jongen, met wien het meisje uit was, weinig was gesticht. Er ont stond ruzie, deze werd echter bijgelegd. Toen de huzaar later met anderen uit cle herberg naar buiten ging, kwam hy even daarna terug, terwyl het bloed hem uit een wonde in de borst gutste. Tien minuten later overleed hy. Hy was in 't hart getroffen. Een geval van onmenschelpi wreedheid tegenover een dier is door de rechtbank te Eupen (Rynprovincie) naar bai hooren gestraft. Zekere Dohm, iemand, die reeds 54 vonnissen te zynen laste had, vin£ een vreemden hond op, begoot hem met pe troleum en stak hem in brand, na eerst nov een stuk kachelpyp aan den staart van hQ* ongelukkige dier gebonden te hebben. De&e aardigheid komt Dohm echter op een jaa* gevangenisstraf te stam In Lemsterland is eenboerdery met weilanden publiek verkocht voor f 14,000, terwyl zy 25 jaar geleden f 41,000 opbracht. Het „Maandblad tegen vervaï- schingen" bevat de mededeeling van dr. Vr.a Hamel Roos en Harmens, dat aan de Tweede Kamer een door hen opgesteld adres, voorzien van de handteekeningen van de cacaofabrikan ten van Nederland, zal worden opgezonden, ten einde wetteiyke bepalingen te verkrygen tegen den verkoop van cacao met me3l ver mengd, die schier overal in den kleinhandel geschiedt. Do hoofdprys der paardenlotery le Groningen, een landauer met 2 paarden, tuig en zweep, is ten deel gevallen aan een zoontje van den heer P. J. L. Vos, te Gronin gen, en de tweede prys, een Fransche tilbury, met paard, tuig en zweep, aan Van Looien, schoenmaker te Den Horn. Te Zalt-Bommel is eene dienst bode door de huiskat in de hand gebeten. De wond werd uitgewasschen, maar aangezien de hand weldra opzwol, riep men geneeskun dige hulp in. De arts constateerde bloedver giftiging. Men hoopt haar nog te kunnen redden. Een hoofdonderwijzer te Nieuw- York heeft volgens een brief van daar voor gesteld schoolsnoepwinkeltje3 in te stellen, waar ieder kind verplicht zou wezen het lekkers te koopen, en waar dan Vergiftig en ongezond suikergoed zou ont reken. Deze maatregel vond by de andere hoofdonder- wyzers instemming. Dit hei-ft mtuuriyk een groote opschudding teweeggebracht onder do schooljeugd. Wat, je zou niet eens de vrijheid hebben, je snoepcentjes te besteden, waar je wilt? Dat nooitl Op de straten vinct men overal troepjes opgewonden kinderen. De snoepwinkels hebben het wel 2-maal zoo druk als anders, en telkens wordt de plechtige verzekering gegeven, dat zy hun ouden leveran ciers trouw zullen blyven. Na de vacantie zou de nieuwe maatregel ingevoerd worden. Dan zal blyken of de kinderen, dan wel do onderwyzers, overwinnaars zullen zyn in dezen stryd. Te San-Francisco is eene lucht- scheepraartmaatschappy gesticht. Voldoend kapitaal is reeds aanwezig. Men beweert met een sigaarvormig luchtschip van aljuminiura in 24 uren de reis van Nieuw-York naar Europa te kunnen volbrengen.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2