is verdwenen en voor eeno samenwerking heeft plaats gemaakt, ten einde de regeering in de gelegenheid te stellen de groote leonings- plannen (voor een bedrag van 1000 millioen pesetas) ten uitvoer te brengen en een krachtig optreden tegenover de opstandelingen mogelijk te maken. Toch valt uit het koersverloop der Italiaansche en Spaansche fondsen weinig het netelige van den toestand te herkennen, dank de Parfische markt, welke in alle opgewon denheid flinken kooplust voor deze waarden, evenals voor PortugeezeD, aan den dag legde. Dat Parijs voor Portugeesche fondsen bijzonder gunstig gestemd was, is wel toe te Bchrijven aan de openbaar gemaakte cijfers betreffende den dienst der Staatsschuld en de couponbetaling. De inkomende rechten hebben dit jaar belangrijk meer in do schatkist doen vloeien dan het vorige (13903 conto's tegen 12529 in het vorige dienstjaar). Het bedrag, dat bovon de 11400 conto's voor de helft aan de obligatiehouders ten goede komt, i3 dus ook belangrijk hooger, zoodat behalve de minimum-rente, de eerstvervallende coupons der 41/,- en 3-pcts.-obligation een extra ver hooging zullen ontvangen van ongeveer het jnbbele van hetgeen het vorige jaar als ver- hooging is uitgekeerd. Het was natuurlijk te verwachten, dat het bekend worden dezer verhoogdo couponbetaling een buitengewone belangstelling en kooplust voor Portugeesche waarden zou doen ontstaan, en onze Beurs volgde ditmaal met meer opgewektheid de Parij8che stroominf dan zy anders ploegt te doen. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. BeDoemd Met ingang van T dezer tot burgemeester van Aksel, D. J.Oggel; met ingang van 10 dezer tot id. van Klundert, A C. Van der Eist; met ingang van 14 dezer tot id. van Kollumerland en Nieuwkruisland. mr. J. Witteveen; met ingaDg van 16 dezer tot id. van Nibbikswoud, A W. Van der Deure, en tot id. van Vlodrop, J. Maessen, secretaris der ge meente; met ingang van 21 dezer, tot id. van Borsele, J. Rottior Lzn., en tot id. van Stavoren, A. Alberts, secretaris dier gemeente; met ingang van 25 dezer, tot id. van Zeeland, G. Van Kilsdonk. Met ingang van 1 Oct. a. s., aan den kolonel- titulair K. H. O. Van Bennekom, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit de betrekking van militie-commissaris in bet 2de militie-district van Gelderland. Aan den officier van administratio der 2de klasse H. W. Stoelman, met 16 Sept. a s., op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend uit den dienst bij het corps officieren van administratie der zeemacht, on hem met gelijken datum benoemd tot lsten luit-kwartiermeoster bij het corps mariniers Be kolonel F. Ypojr, van den staf der cavalerie, belast met bet bevel over de rij- en hoefsmidscbool, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld, en liet bedrag van bet pensioen bepaald op 2100 'sin ars. JJopaald: lo. dat do plaats van hoofdofficier, belast met het bovel over de rij- en hoefsmid- school, tijdelijk onvervuld zal blijven en, in vei band daarmede, bet bevel over genoemde inrichting tijdelijk zal worden gevoerd door den ritmeester N. J. Ërzey, oudsten instructeur bij die school, en zulks gelijktijdig met de function, aan zijne tegen woordige betrekking verbonden; 2o. dat met het toezicht over hot oskadrou ordonnansen tijdelijk zal worden belast de hoofdofficier van liet 1ste regiment huzaren, te Amersfoort in garnizoen. Be lnitenant-kolonel jhr. tl. L. A. J. Bowier, van het 1ste reg. infop pensioen gesteld en het bedrag van liet pensioen bepaald op f 1800 'sjaars Benoemd: Bij liet wapen der inf., bij het lsto reg., tot luit. kol., do majoor C. H. Ter Beek, van het 5do reg.; bij het 2do reg, tot kapitein, de eerste luit. G. J. baron Yan blingelandt, van hot 7de rog.; bij het 5de reg., tot majoor, do kapitein F. B. A. Yan Steenhardt Carré, van het reg. grenadiers en jagers. Bekrachtigd de aanstelling van dr. R. H. Saltet, bij beslait van den Raad der gemeente Amsterdam van 8 Juli jl. benoemd tot gewoon hoogleeraar aan do Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam. De minister van binnenlandscho zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de afdeeling .Tuinbouwschool" van de Rijkslandbouwschool te Wageningen zal worden geopend in do eerste dagen van de maand October a. s. en dat door het college van directeuren der Rijkslandbouw school de toelatingsexamens tot die afdeeling zijn bepaald op 10, 11 en 12 Sept. a= s. Do minister van marine brengt ter kennis van dectoren in de scheikunde krachtens de wot van 28 April 1876 (Staatsblad No. 102), dat eerlang z^ te vervullen zijn do betrekking van scheikundige bij de Marine. Sollicitanton naar die betrekking worden opge roepen, zich vóór 1 October a. s. bij gezegeld ver zoekschrift tot genoemden Minister te wenden, onder overlegging vau de noodige bescheiden, welke vermeld worden in de Sts.-Ct. van hedern Gemengd Nieuws. Voor de uitdoeling der 3-October- Yereeniging op den gedenkdag van Leidens Ontzet hebben zich Zaterdagavond bfi het be stuur in de Stadszial c"03n inschreven 2700 mannen en 3000 vrouwen. Op de Haarlemmerstraat alhier zou Zaterdag-middag jl. een ongeveer 2'/2-jarig kind zeer zeker overreden zfin, als de agent van politie S. het paard, dat in draf voor een wagen liep, niet gegrepen had. Het kind, dat reeds tusschen de pooten van het paard was geraakt, werd, tot groote verbazing van de omstanders, ongedeerd van onder het dier gehaald, en daar het zonder geleide liep, naar het politiebureel gebracht, waar het kort daarna door de moeder werd afgehaald. Eenigen tfid daarna werd een 2 jirig kind op do Haarlemmerstraat met oen wagon over het beentje gereden. De moeder, aan wier opmerkzaamheid het voor een oogenblik was ontsnapt, snelde er medo naar een in de nabyheid woonachtigen dokter, die verklaarde dat het kind er zonder letsel afgekomen was. Hedennacht werd door de politie alhier z.kore F. H. v. W. aangehouden, die in het „Algemeen Politioblad" gesignaleerd stond voor 5 weken gevangenisstraf wegens diefstal, waartoe bfi bij vonnis van de arrond.- rechtbank te Tiel was veroordeeld. Hfi is ter beschikking van den betrokken officier van justitie gesteld. Hedenmorgen is bfi den heer W. A. Rijnaarts, Haarlemmerstraat 119, alhier, een postduif aangekomen, gemerkt op den vleugel met een zwaantje O 7 GEN. en een driehoek uit den staart geknipt. De Haagsche Wielrfiders-Ver- eeniging „Snelvoeters" had gisterochtend een invitatie-wedstrijd uitgeschreven over 30 K.M. op den Wassenaarschen weg, twee maal to rfiden. Precies te elf uren had de start plaats en gingen de rijders met goeden gang af. Door de vele scherpe bochteu en natte wegen werd het rfiden wel wat bemoeilijkt en kwamen ook twee rfiders te vallen; de andere rfiders hadden de beleefdheid op hunne concurrtnten te wachten. De uitslag was: lste prfis verg.-zilveren medaille, de heer H. Van Koolbergen, te Leiden in 54 min. 29!/5 sec.; 2de prfis, groote zilveron medaille, de heer J. H. Van Koolbergen, te Leiden, in 54 min. 29% sec. 3de prfis, zilveren medaille, de heer P. Cariot, te Voorschoten, in 54 min. 30 sec. Met een flinke eindspurt vlogen deze rfiders met een klein verschil over de eindstreep. Bfi een wedstrijd te Gouda heeft de heer B. M. H. Keiler, van Leiden, een tweeden prfis behaald. Naar men ons meldt, zfin bfi menschenheugenis de aardappelen nog niet zoo goedkoop geweest als tegenwoordig, nl. Zeeuwsche paarsen 6 cents en Zeeuwsche paarspetten 8 cents per kop, d. i. resp. 80 cents en f 1 per mud. Te O ud e-W e t e r i n g zal op Vrfidag 18 September a. 8. weder een voorloopige vergadering worden gehouden van bestuurdor3 en onderwijzers van chr. scholen in die streek. Den vorigen winter slaagden de zg. school avonden minder goed, vooral ook ten gevolge van het ongunstige weder en bijkomende omstandigheden. De D i akonie-co 11 ecte aan de huizen der leden van de Ned.-Hervormde gemeente te Zoetermeer en Zegwaard heeft opgebracht te Zegwaard 195.62 en te Zoe termeer 184. Ter viering van den gedenkdag van den slag bfi Sedan werd de vorige week op het „Huis ter Duin", te Noordwfik aan Zee, ter eere van de Duitsche badgasten een vuurwerk afgestoken. In den stand der werkstaking b fi den heer Van Vliet, te Alfen (Aarlanderveen), is nog goene verandering gekomen. Huis en fabriek worden dag en nacht bewaakt door de Rfiksveldwacht. Deze bewaking wordt echter op den duur zóó afmattend en de veld- wacht wordt zoodanig aan haren overigen dienst onttrokken, dat, naar het „N. v. d. D." verneemt van hooger hand maatregelen worden beraamd, om daarin te voorzien. De vorige week is de inspecteur der Rfiksveldwacht te Alfen geweest en heeft aldaar verschillende samensprekmgen gehad. Een aantal personen is voor den rechter commissaris gedagvaard om gohoord te worden. Mogelfik, dat er, nu de heer Van Vliet de ruiten van zfin woning met dichte zonne blinden laat behangen, een gemakkelijker tfid voor de politie zal aanbroken. De sigaren makers zfin nog vol moed en finantiëel ge steurid door den bond, rooken ze kalm hun sigaartje, tevens dag en nacht een wakend oog houdende op al wat bfi den heer Van Vliec in of uit mocht gaan. Te Hillogom is onder begun stiging van schoon weder een wieier-volks feest gehouden. No. I van 't programma was: Wegwed strijd voor rfiwielen mot luchtbanden. (Van de 18 ingeschrevenen kwamen 12 op.) Over ongeveer 13 K.M. lste prfis zilveren horloge met zilveren ketting; 2de prfis een aneroïde- barometer; 3de prfis een fantaisie lucifers standaard. Eerstaankomende was do heer C. J. Van Mansum, Hillegom, tfid 23 min. 42 sec., 2de de heer Van Vreeswfik, Lisse, tfid 24 min. 31 sec., 3de do heer Van Diest, Haarlem, tfid 25 min. 20 sec. No. H. Wegwedstrijd voor rfiwielen met duDne banden; lste prfi6 zilveren remontoir- horloge; 2de prfis sigarenkoker met zilveren beslag; 3de prfis rfiwiellantaarn. Van de 8 aaDgemelden kwam slechts de helft op, waar van twee het ongeluk hadden te vallen en van verdere mededinging af moesten zien. lste prfi6 werd behaald door den heer J. Van Scbravendfik2de prfis door don heer K. Berkhout; 3de prfis werd niet toegekend. No. III. Hardloopen voor jongens van 15 tot 18 jaar. lste prfis een harmonica, 2de prfis een horlogeketting, 3de prfis een kalfslederen portemonnaie. Voor dit nummer waren 12 deelnemers opgekomen. Eerstaankomende was P. Warmerdam, 2de J. Van Lierop, 3de P. Wijngaarden. No. IV. Hardloopen met hindernissen voor mannen boven 18 jaar. Baan 400 Meter Opgekomen 6. lste prfis een harmonica, 2de prfis een marokko lederen portret-album, 3de prfis een kistje sigaren, lsto was Dj Groot in 1 min. 32% sec. 2de Jak in 1 min. 36% 'sec. 3de Esselman in 1 min. 45% sec. No. V. Wielerwedstrijd met lange pfipen, baan 400 Meter, lste prfis een meerschuimen tabakspijp met barnsteenen mondstuk, 2de prfis een meerschuimen sigarenpfip, benevens eeD lederen sigarenkoker, 3ie prfis een tierpot. Eerstaankomende was do heer P. Do Wreede iu 1 min 23 sec. 2de de beer Flentrop in 1 min. 41 sec. 3Je prfis do heer J. Kruiden- berg in 1 min 42 sec. No. VI. Wielerwedstrijd, met hindernissen, baan 400 M. lste prfis een nikkelen horloge. 2de prfis een signaal hoorn, 3do prfis een kistje sigaren. Voor dit nummer waren 7 deelnemers, lste was de heer C. J. Mansum in 1 min. 1 sec., 2do de heer P. De Wreede in 1 min. 5 sec., 3de do heer J. Groot in 1 min. 19 sec. No. VII. Wedstrfid in het langzaamrfiden. Baan 60 M. lste prfis een zilveren lucifers étui. 2de prfis een signaalhoorn, benevens gereedschapcascbje en oliespuitje. 3de prfis een kistje sigaren, lste was de heer C. J. Van Mansum, die den praehtigen tfid van 4 min. 18 sec. maakte. 2de de heer P. De Wreede in 2 min. 36 sec. 3de Jac. Staats ln 2 min. 5% sec. Na afloop van de wodstrfiden werden den winners de behaalde prfizen door den eere voorzitter den heer D. Wenthoit, burgemeester, onder het uitspreken van een loepasselfike rede uitgereikt. Men meldt uit Lei mui den: Gelfik zoo vaak elders, heeft ook deze gemeente haar hangende, of zoo men wil, haar drijvende quaestie. In haar uitgestrekte netlanden, gren zende aan die van particulieren, komt het mfin en het dfin niet al te duidelijk uit. Zoo wordt beweerd, dat de gemeente een perceel verhuurt, dat een particulier toebehoort en waarvan deze de lasten betaalt. Nu komt de eigenaar dit p rceel opeischeu, of betwist althans de gemeente den eigendom daarvan, en ziedaar de aanleiding tot een proces, dat de gemeente slechts een twijfelachtige kans aanbiedt. De burgemeester Ninaber heeft in deze zaak de koe bfi de horens weten te vatten en arbitrage voorgesteld, waar beide partfien zich bfi hebben neergelegd Tevens heeft de Raad op advies van den voorzitter besloten de riet landen der gemeente op afdoende wfize te laten afbakenen. Tot nu toe geschiedde dat met stokjes, die begrijpelijkerwijze wegraken of o zoo gemakkelfik te verzetten zfin. Zoo bfiv. verhuurt de gemeente een paar perceelen, staande ter grootte van bfina 12 H.A., maar komt de huurder snfiien, dan vindt hfi onge veer S H.A. De rietlanden der gemeente door flinke afbakening tot hun ware grenzen uit tj breiden, is dus een maatregel, die moeilfik- heden kan uitlokken, maar de gemeente toch ten goede zal komen. (V. R. Ct.). In den loop der vorige week zfin te Katwfik-aan-Zoe en IJmuiden binnen gekomen 9 schuiten met vangsten van 300 tot 400 kantjes pekelharing. Haringprfizen volle 8 a 9, maatjes f7 a 7.75 per ton; steurharing/7.30 a/9.50, zouteviscb/16 a/18 per kantje (de ton vrij). Voor het kantongerecht te Delft stond tprecht een koffiehuishouder uit Honds- holredfik, beklaagd, dat hfi in zfin inrichting zonder vergunning van den burgemeester van Naaldwfik op 2 Aug. jl. muziek had laten maken. Voor hem beweerde de praktizfin H. Moo- lenbeek, uit 's Gravenhage, dat het bespelen van een piano niet mocht worden gerekend tot de muziek, met verwfizing naar een arrest van den Hoogen Raad van 11 Febr. 1845. Op grond hiervan vroeg hfi ontslag van rechtsvervolging. De ambtenaar van het Openb. Min. had/6 boete of 3 dagen hechtenis geëischt. Uitspraak 12 September. Mot de bootwerkers te Rotterdam sebfint het nog niet pluis te wezen. Naar althans de „N. R. Ct." meldt, werd Zaterdag ochtend omslroc-ks 11 uren een agpnt van politie ia burgerkleeding, toen hfi zich ophield in een proeflokaal op het Roodezand, onver hoeds en zonder aanleiding door een 4-tal bootwerkers aangevallen, mishandeld en aan hoofd en hand verwond. Do daders moeten bekend zfin. Ter beschikking van de justitie is zich te Rotterdam komen stellen zekere J. H., die in Februari van het jaar 1895 wegens mishandeling van een stuurman, door deRotter- damsche rechtbank tot zes maanden gevange nisstraf was veroordeeld. Na zfi'ne veroor deeling was hfi naar het buitenland gevlucht. Door de rfiksveldwacht is hfi naar de straf gevangenis aan den Noordsmgel overgebracht tot het ondergaan van zfin straf. Zaterdag werden voor den rechter-commissaris te Rotterdam een 6 tal getuigen gehoord ter onderzoeking eener quaestie in bet bestuur van den polder te Oudenhoorn. De zaak is deze: reeds tot tweemaal toe vergaderde dit bestuur met de gecommitteerde ingelanden ter goedkeuring van de rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar. Ingelanden weigeren echter unaniem deze good te keuren, onder beweren, dat door den secretaris H. Luymes o. a. In zake het geldelfik beheer misbruik van zfine bevoegdheid zou zfin gemaakt. Nadat in de tweede vergadering door gecommitteerden tevergeefs werd voor gesteld in stemming te brengen den secretaris voorloopig te schorsen, hebben zfi ©en klacht bfi het Parket te Rotterdam aanhangig gemaakt. Zaterdag is voor het oerst - ingevolge de met 1 dezer in werking ge treden nieuwe fainissementswet een niet- koopmaD te Rotterdam in staat van faillisse ment verklaard. Het eigenaardige van het geval doet zich hisrbfi voor, dat, toen voor ongeveer twee maanden diens faillissement tot twee malen toe werd aangevraagd als bouwondernemer en koopman, de rechtbank telkens de failliet verklaring weigerde op grond, dat de schulde naar, hoewel de geposeerde schuld erkennende, ontkende koopman te zfin en hiervoor geen genoegzaam bowfis werd bfigebracht. Inmid dels schfint van den boedel niet veel meer te zfin overgebleven. Te Winschoten werd Zaterdag gevankelijk binnengebracht Frederik Frans, van Oude Pckela. Hfi heeft het drie-jarig zoontje eener weduwe zoodanig mishandeld, dat er groot gevaar voor het leven van het kind bestaat. De officier van justitie, de rechter commissaris en de griffier der arr.- rechtbank te Winschoten zfin Zaterdagavond naar Oudo-Pekela geweest, om de zaak te onderzoeken. Zaterdagnacht is uit denwinkel van den heer G. G. Bies, in de Koningstraat te Haarlem, door uitsnfiden van een ruit, voor oen bedrag van 180 aan horloges en andere voorwerpen ontvreemd. De Gooische stoomtram, te 9.40 te Amsterdam aankomende, ontmoette gisteren bfi do Vinkenbrug aan de Muidervaart een rfituig met 4 personen (3 dames en 1 heer), dat dwars te water geraakte. De machjpist stopte onmiddellijk én met den conducteur sprong hfi te water. Het mocht hun gelukken allen met moeite te redden en de strengen van het paard onder water door te snfider., zoodat ook de rossinant op het droge kon worden gebracht. Een dokter was spoedig aanwezig, dank zfi der tusschenkomst van een wielrfider. In een stal achter perceel 15 Foeliedwarsstraat, te Amsterdam, brak door onbekende oorzaak gistermorgen .vroeg braiïd uit, die door middel van twee Yechtkranen binnen een kwartier gebluscht werd. Men be merkte toen, dat een paard in de vlammen was omgekomen. Op de Hoogstraat te Rotterdam is Zaterdag-avond door een bleekerswagen zekere J. P., uit Leiden, overreden. De bestuur der van den wagen reed daarop in draf door, door ccn stoods aangroeiende dreigende volks menigte gevolgd. Aan de Oostpoort werd zfin paard tot staan gebracht en de man het politie posthuis aldaar binnengebracht, om hem tegen de woede van hst publiek te beveiligen. De overredene, een bejaard man, wien een der wielen midden over de borst ging, is in zorg wekkenden toestand naar h6t Ziekenhuis vervoerd. Men meldt aan de „N. R. Ct.": De voorgaande maand is geëindigd de levering van grindballast ten behoeve van de banen van den voormaligen Nederlandschen Rijn spoorweg door de Rotterdamscho Ballast- maatscbappfi te Rotterdam. Ongeveer 400,000 kubieke meter van dat materièel zfin op de verschillende baanvakken verwerkt. Het pu bliek zal zeker dankbaar zfin, dat het tbaos op den vroegeren Rfinspoorweg evenals op den Centraal spoorweg reizen kan zonder de onaangename gevolgen te ondervinden van de dikke stofwolken, die zelfs bfi gesloten raampjes aangezicht en kleederen bezoedelden. Sic transit! "t Was een arm, oud man, die te Vosndam jl. Woensdag over leed- Wie hem in den laatsten tfid zag, als hfi een kar met kruidenierswaren langs de huizen schoof, terwfil hfi slechts met mosite vooruit scheen te komen, maar altfid nog, zfi 't met trillende hand, beleefd de pet van het grfize hoofd lichtte als men hem aansprak, gevoelde onwillekeurig medelfiden met den stumper, die 't was aan alles te zien betere dagen gekend moest hebben. En zoo was hot dok. In de „Yeend. Ct." wordt zfin levensloop als volgt geschetst: Gerhardus Petrus Van Orbeck had vroeger in geheel andere omstandigheden verkeerd dan waarin wfi hem hebben gekend Zfin leven was in waarheid veelbewogen geweest. Hfi werd in 1817 te Kampen geboren. Zfin vader was een regimentsbakker en liet hem een opleiding geven aan het toenmaals zeer gun stig bekende gymnasium van Yan Wfik. Op mannelfiken leeftfid kwam Yan Orbeck aan 't hoofd eener tabaksfabriek. Wegens achter uitgang van zaken vertrok hfi naar Amerika. Daar maakte hfi den struggle for life in alle mogolfiko phasen mode. Boekhouder op een leerlooierfi, officier in een staatsgevangenis, stemmen werver bfi de verkiezing van een president tfidens den oorlog tusschen de Noordelfike en Zuidelijke Staten, waarhfi hfi tot do verliezende partij behoorde, in alle die functiën trad Yan Orbeck in de nieuwe wereld op, soms gesteund door hooggeplaatste per sonen, dan weer drijvend op eigen wieken. Als verkiezingsagent hield de man vaak ook redevoeringen, en werd daarbfi, volgens zfin oigen mededeelingen, soms naar Ameri- kaanscben trant - met een regen van kur ken, rotte appelen, ja flesschen en glazen begroet. Later vinden wfi Van Orbeck, met zekeren Salvador, een Groninger student, die wegens een ontgroeningsgrap men had namelfik een groen met eau-de-cologne overgoten en deze in brand gestoken zfin land had moeten verlaten, als uitgever van een dag blad. Ook dit schfint niet gerendeerd te heb ben. Want eenigen tfid daarna kwam onze man terecht bfi de Roodhuiden. Aan de dochter van oen opperhoofJ gaf hfi, les in vreemde talen, tot welke interessante taak hfi zeker wel bevoegd was, daar hfi behalve 't Neder- landsch, ook hetFransch, Daitsch en Engelsch machtig was. Zfin kennis van talen stride hem ook in staat met de wilden naar Nleuw- York te gaan, als zfi daar hunne huiden gingen verkoopen. Terwfil hfi zoo op zekeren keer weer in de hoofdstad der Yereenigde Staton vertoefde, beving hem het heimwee naar het oude vader land. Yan Orbeck hield hot niet langer in Noord-Amerika uit en vertrok naar Europa, Te Groningen vestigde hfi zich als bakker, maar vertrok, nadat zfin zaak was verloopen, naar Sappemeer, waar hfi commissionnair werd. Maar ook dit mislukte. En tot overmaat van ramp overleed nog zfin moeder, die hem steeds had gesteund. Zfi liet hem niets na. Doodarm verscheen bfi te Veendam, met drie zusters. Gelukkig vond hfi hier - 't was in 1863 - werk als pakhuisknecht bfi den heer K. Groene- veld, die toenmaals een zeer beklante kruide-' nierszaak dreef, aan 't Boven Oosterdiep. Trouw en eerlfik diende hfi zfin patroon, tot deze in 1885 de zaak overdeed. In den loop der jaren verloor hfi zfine zusters en bleef zoo eindelfik alleen achter. Maar zfin vroegere meester liet hem, tot het einde toe, niet zonder steun, het armbestuur der Herv. Kerk en sommige goede menschen verleenden ook eenigen onderstand en zoo bleef Van Orbeck tot zfin dood voor broodsgebrek bewaard. Bfi onderzoek van de kleiife kamer, waarin hfi den laatsten tfid van zfin leven doorbracht, vond men nog een bedrag van 150, wat, na aftrek der begrafeniskosten, het Hervormd Armbestuur ten goede komt. Het O. M. bfi het gerechtshof te Leeuwarden heeft tegen den ex gemeente-ont vanger te Oost Stellingwerf geëischt wegens verduistering 1 jaar en twee maanden, en wegens valschheid in geschrifte, 19-maal ge pleegd, 14 dagen, met aftrek van den tfid der voorloopige hechtenis. Het bericht van de „Kölh. Zei- tung", dat Domela Nieuwenhuis naar Amerika zou gaan, en dat van de „Temps," dat A. Cohen, als hfi beter was, zich met de leiding van „Recht voor Allen" zou belasten, is ge bleken ongegrond te zfin Te Barendrecht is do spoorweg- werker K. Vrfidag-avond door een sneltrein aangereden en aan de gevolgen der bekomen kneuzingen overleden. De man laat een weduwe met 7 kinderen na. Het ongeluk is hem overkomen, t03n hfi bezig was de baao tusschen de twee lfinen van onkruid te zuiverenhfi sebfint den naderenden trein niet opgemerkt te hebben. Zaterdag-avond omstreeks 6 uren werd te Zaandam een kind overreden door den roet een paard bespannen melkwagen van zekeren EL Twee wielen gingen over het kind hoer, ten gevolge waarvan het op genomen werd met gebroken rechterbeen. Te Harlingen had Vrfidag oen ongeval plaats, dat als door een wonder geen ernstige gevolgen 1 had. Een matroos van het Noorsche barkschip „Waller" had het ongeluk uit de bramra te vallen. Dooi de tuigage van het schip werd de val gebroken en viel de man achterover te water, en kwam zoodoende met een nat pak vrfi. De naam van het spoorweg station Sandpoort zal veranderd worden in Sandpoort Mearenberg. Men denkt hiermede vele vergissingen met het station Zand voert te voorkomen. Aan den Baarnschen dfik bfi Baarn is jl. Zaterdag gezonken het schip van den beurtschipper M. Makkes, varende van Amsterdam op Baarn. Een lek was in het scbip gekomen. Slechts met morite konden vrouw en kinderen zich redden. Bfi een vrfi hevig onwoder, dat Zaterdag-avond geruimen tfid bovon Sliedrecht woedde, sloeg de bliksem in eeuige riet- en strooschelven, Rtaande op don heuvel der visscherfi „Het Kerkerak", van den heer J.L, Schram. Een groote brand, die alle schelven in vlammen deed opgaan en nog eene schuur aantastte en langen tfid aanhield, ouk doordat de brandweer die plaats niet kan bereiken, was daarvan het gevolg. Te Lekkerkerk werd een lanibouwers- woning, bewoond door twee gezinnen, door den bliksem getroffen en brandde totaal af. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De „Kampei Courant" deelt mede, dat er eene aanklacht bfi de justitie tegen haar is ingediend, waarschfinlfik door den commandant der Haagsche schutterfi, wegens een artikel, in haamommer van 27 Augustus, naar aanleiding van bet gebeurde met den Haagschen klompenschutter. Het blad had het, ook in verband met andere feiten van insubordi natie bfi de schutterfi, in het belang van ge zag en wet afgekeurd, dat (zooals het den schfin had) de Haagsche schutter-autoriteiten uit den weg waren gegaan voor de kinder achtigheden van den klompenschutter. Door totnog toe onbekende oor zaak is Zaterdagnacht de tabaksfabriek van de heeren Fransen en Fikse, te Kampen, ge heel afgebrand. De daarin aanwezige tabak, die nogal van belang mocht heeten, en een groote partfi sigaTen werden door het vuur vernield. Het achterhuis van den heer Fransen heeft veel geleden. Ook het belendende per ceel, door eene weduwe bewoond, kreeg veel waterschade. Alles was verzekerd. Uit de Eem, nabfi Baarn, is het lfik opgevïscht van d6 40 jarige weduwe IC., die sedert 8 dagen vermist werd. De onge lukkige laat vier nog jeugdige kinderen na. Te Asten (N. -B) kwamen in de afgeloopen week twee gevallen van mond- en klauwzeer voor, te Ylierden één. Te Zomeren neemt de ziekte nog steeds toe. De Italiaanscbe kroonprins heeft tot nu toe. naar men berekent, 4000 telegrammen, naar aanleiding van zfine ver loving, ontvangen en beantwoord. Op sommige plaatsen in Amerika Rchfint men bet hu weifik als een doodgewone zaak te beschouwen. In de stad Hoboken bfi Nieuw-York woont een protestantsch geeste lijke, die de jongelui voor 15 stuivers in 't huwelijk vereenigt Menschen met een karig inkomen genieten rabat. Ook trouwt deze philanthroop wel gratis. Is de huwelijksband te zwaar geworden, dan kan men zich in den staat Dakota daarvan voor 60 cents verlossen. Te Frankfort heeft dezer dagen eene keukenmeid in de maag van eene duif een klein papieren zakje gevonden, dat een goudachtig poeder bevatte, hetwelk bij onder zoek zuiver stofgoud bleek te zfin.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2