Dc bloedige tooncelcn in Konstantinopel. Na oen verbruik van circa 30,000 scherpe patronen, zegt de circulaire, is gebleken, dat do Dieuwe geweren vry goed voldoen wat werking, draagkracht en trefkans betreft. Er moet evenwel bijzondere zorg worden besteed aan het vullen der houders, daar het meer malen is voorgekomen, dat het geweer weigerde, doordat de eerste patroon niet nauwkeurig met den achterkant tegen den houder was aangedrukt. Voorts moet zorg- vul-iig gewaakt worden tegen het indringen van zand boven in den loop, wat licht ge schieden kan by het vuren in knielende en liggende houding en ook met twee geweren werkelijk heeft plaats gehad, met dit gevolg, dat na het vuren de loopen zich aan de tromp hebben verwijd, en éón dezer voor verder gebruik ongeschikt verklaard en afgekeurd is moeten worden. Uit do „Staatscourant". Koo. besluiten. Opnieuw benoemd: met in gang v» n 15 dezer tot schoolopziener in het ar rondissement Zutfeu, mr. J. O. W. H. baron Van Sytzama, to Zulten; 'mot ingang van 1 October a. s. tot schoolopziener in bot arrondissement Pur- merend, H. J. Callcoen, te Edam. Pensioen verleend aan: J. C. Obéo, weduwe van den postbode P. Rietvoort, 163W. Van Roosen daal, eerder wed. F. Strang, thans wed. J. C. Schneyiler, commies 4de kl. bij's Rijks belastingen, tilt; O. C. Greyn, wed. 11. H. Vrey denberger, hoofdcommies lsto categorie bij 's Rijks belastin gen, 166A. Uogervorst, wed K- Van Winger den, rijksveldwachter, 194; Al. G. Scholten, wed. J. Bolk, brievengaarder, /"SS; A. Alunsters. wed. J. A. Verlieyden, brieven- en telegrambesteller, ƒ190; do kinderen van wijlen J Adr. Verbeyden, biiovoü- en telegrambesteller, 136de kinderen v.in wijlen J. G. Füchs, deurwaarder bij 's Rijks belastingen, 217de dochter van wjjlen den briovenbostoJler A. J. Uzener, ƒ50met intrekking van het aan hare moeder bij koninklijk besluit van 23 Jam 1891 toegekend verhoogd pensioen van 1 ISO '8 jaars. Met ingang van 7 September as.: a. aan den heer L. Broekema eervol ontslag vorlcend als directeur van de Rijkslandbouwschool to Wageningon b. den heer L. Broekema voornoemd, met con tinuatie in zijne betrekking van leeraar aan de R jkslandbouwscbool te Wageningen, benoemd tot directeur van de afdeeling .Hoogore Land- en Boichbouwschoor dier Rijkslandbouwschool en tot hoofddirecteur der Rijkslandbouwschool te Wageningen. Do gewone audiëntie van den minister van koloniën op Vrijdag 4 September en die van den minister van binnenlandsche zaken op Zaterdag 5 September a. s. zullen niet plaats hebben. Gemengd Nieuws. Als eene bjjzondorbeid üj) ver- meld, dat een zeug van den heer C. Swart, ti tVoubrugge, 20 levende biggen ter wereld bracht. De vrouw van den schilder Valk, te Nieuw-Yennep, genaamd Aletta De Ridder, heeft zich op 1 September door op hanging van het leven beroofd. De kleine diefstallen, die in den laatsten tijd in het goederenkantoor van het HoIJ. spoorstation te 's-Gravenbage gepleegd werden, hadden do waakzaamheid der politie verdubbeld. Dientengevolge slaagde de politie der 1ste afd. er in eene belangrijke aanhou ding te doen. Zy arresteerde niet minder dan 5 joDgens van 11 tot 16 jaren, allen verdacht van gezamenlijk uit genoemd station te heb ben ontvreemJ 2 manden met eieren en een kist met kleedingstukken. De moeder van een der knapen is bovendien al3 heelster van het gestolen goed in verzekerde bewaring gesteld. Allen zijn in het huis van arrest opgesloten. Aansprakelijkheid van een notaris. Voor de rechtbank te 's Graven- hago werJ gisteren gepleit over de vraag in hoever een notaris aansprakelijk is voor hetgeen hij als lasthebber buiten 2yn beroep verricht. Een notaris in Den Haag, wien door of namens iemand te Rotterdam gevraagd werd ƒ21,000 te geven als hypotheek op een stuk land in het waterschap Groot Mijdrecht in Utrecht, bracht dit verzoek over aan een zijner cliënten. Deze was niet ongeneigd het geld te verstrekken, m;ts de geldnemer en het onderpand solide waren. De notaris informeerde daarnaar en kreeg dienaangaande gunstige berichten, welke hij weder aan zijn cliënt overbracht, waarop deze het geld stortte. Na eenigen tijd echter werd met de rentebe taling opgehouden en bleek het bewuste stuk land wegens achterstallige polderlastcn in beslag genomen. Van den geldnemer was niets to halen. Do geldschieter sprak alsnu den notaris tot schadevergoeding aan, maar deze, hoezeer ook den ongunstigen afioop der geldleening be treurende, achtto zich niet aansprakelijk Hy ontkende, dat de schade aan zjjn nalatigheid of verzuim te wijten was, omdat door hem niet de soliditeit van den geldleener verzekerd werd. Hy informeerde slechts en kreeg goede ioformatiën, en op deze information, die wel later onjuist bleken, maar die de notaris als goed ontving en aan zyn cliënt overbracht, heeft deze het geld gegeven. Mr. H. P. De Wilde, advocaat te Arnhem, lichtt9 den eisch toe, als o. a. gegrond op lastgeving en onbehoorlijke nakoming door den lastgever van zijne taak, en bood aan door getuigen te bewijzen, dat de door den notaris verstrekte informatiën onjuist waren. Mr. J. G. S. Bevers, te 's-Gravenhage, de aansprakelijkheid van den not iris bestry lende, meende, dat het getuigenbewys niet toelaat baar was, zich voor wat de informatiën be'reft nog beroep nde op een rapport van taxateurs. Uitspraak over 4 weken. Een agent te 's-Gravenhage, die wat al te veel gebruik maakte van de „ver gunning" en daardoor al te vroolyk werd, is door etnige burgers naar het bureau ge bracht. - Het „Vad." noemt dit „de verkeerde wereld." Uit het Kanaal te Sc bovenin gen is opgehaald het lyk van een sedert eenige dsgeu aldaar vermisten jongeling, die aan zwaarmoedigheid leed. Te Bodegraven had de jaar- lyksche harddravery plaats. Van de 12 over 't algemeen uitstekende harddravers werd de prijs gewonnen, door „Fanny," van den heer A. De Goede, beryder C. Bier; de lste premie door Bles, van den heer A. De Ridder, béryder A. Siderius, en de 2de premie door „Snyboon," van den heer J. Van Rossum, beryder J. G. Matze. Uit het gesticht „Bloemendaal" by Loosduinen ontvluchtte gisteren een patiënt, die zich naar de ouderlyke woning in de Breedstraat te 's Gravenhage begaf en zich daar op het dak verschool, waar hy door ce politie gevonden werd. De man werd toen voorloopig in 't krankzinnigenhuis aan het Slykeinde opgenomen en is vervolgens weer naar zyn vorig verbiyf overgebracht- In Delft liep Dinsdagavond het gerucht, dat een 7-jarig knaapje vermist word de school was reeds lang uit en hy kwam maar niet thuis. De ouders doden onderzoek, doch vonden niet alleen geen spoor, doch werden zelfs verontrust door de mededeeling van een makker van het knaapje, dat hy hem met een man had gezien. Natuurlyk volgde aangifte by de politie, doch ook deze bleef in bet duister rondtasten, totdat eindelyk Woensdagmorgen het raadsel werd op gelost. Do knaap zat opgesloten in de school! Wat er gebeurd was? De jongen had straf werk gekregen en moest dit na schooltyd afmaken. Om do een of andere roden wilde hy zich aan het oog der surveilleerende onder- wyzeres onttrekken en verborg zich in een aangrenzend lokaal met het voor hem nood lottig gevolg dat hy, toen de anderen vertrokken, opgesloten werd. Daar bedoelde school vry eenzaam staat en het hoofd op vry verren afstand er van daan woont, is het gemakkeiyk te begrypen, dat, hoe de jongen ook geschreeuwd heeft, niemand dit opmerkte. De politie doet nu verder onderzoek, hoe de zaük precies in elkander zit. Op den Koninginnedag is het tramverkeer te Amsterdam drukker geweest dan met Pinksteren. Werden op deze beide dagen door elkaar 86,000 passagiers vervoerd, den 31sten Augustus vervoerde de A. O.-M. er 89,000. Het O. M. by de arrondissements rechtbank te Maastricht eischte tegen J. G., koopman to Sittard, gedetineerd, verdacht van diefstal van een paard, 2 jaren gevangenisstraf. Op het station Dedemsvaart kwam men gistermorgon tot de onaangename ontdekking, dat op het bureel van den chef 80 uit de kas werd vermist. De jongen, die in Amsterdam vermist werd, is gevonden in het Toevlucht voor Onbehuisden. Het geld, dat hy voor zyn patroon had opgehaald, had hy verteerd en zich daarna naar het toevluchtsoord begeven, waar hy natuurlyk spoedig gevat werd. Op het Fransche Water te Am sterdam sloeg een man zy'ne vrouw met oen pook een gat in 't hoofd. Zondag gingen onder Arne muiden twee meisjes, dochters van eene weduwe, met eon bootjo hare moeder van den overkant afhalen; toen zy byna daar waren, sloeg het bootjo om, waardoor een der meisjes, het oudste, 17 jaar oud, voorde oogen der moeder verdronk. Te Tessel is voor eenige dagen een meisje door een hond in den arm gebeten. Hoewel zy dadeiyk door den geneesheer werd behandeld, beginnen er zich by haar toch tetkenen van watervrees te vertoonen. Een bewonervandenHaarlemmer- weg te Amsterdam heeft aangifte gedaan, dat zich Vrydsgavond 28 Aug. aan zyne wo ning vervoegden twee personen, die zich voor deden als ambtenaren der personeele belasting en hem de belofte gaven hem restitutie te kunnen bezorgen van te veel betaalde belasting. Zy wisten van hem een bedrag van f 21 te vekrygon waarmede zy zich uit de voeten maakten. Do daders zyn door de politie op gespoord. 25 M. per seconde. - De „Tel." mellt het volgende: Nu de eerste extase is bekoeld, de eerste sensatieklanken zyn verzwakt, de berichten geloofwaardiger en de rapporten betrouwbaar der worden, zullen wij onzen lezors meedeelen, wat ons uit verschillende bronnen ter oore gekomen is omtrent Anderson's rit te St. Louis. Een wielrijder gepacod door een exprestrein de Amerikaansche Augustus competitie. Een exprestrein, bestaande uit een flying locomo tief en vier wagens was aangewezen, om in deze record- en halsbrekende pogiDg den gang to maken. Om tien minuten voor vieren des middags had do start plaats. De express werd afgeluid en te gtiyk startte Anderson, vlak achter den trein aantrappende. In de laatste coupé van den derden wagen hadden Anderson's trainer, de tyiopnemers en eenige bden der pers plaats genomen, terwyi de voorste ry tuigen propvol belang stellenden zaten, die, met een heele hoogo admission en veel goede woorden, zich die plaatsen hadden weten te verzekeren. Wan neer wy ons in gedachten van bier, ons kalme landje, met ons flegmatiek beetje aan dacht voor sport, naar de overzyde verplaat sen en daar den trein in verbeelding zien voortsnellen, schokkend en bonsend in zflo expressvaart, uit alle ramen hoofden, niet één of tw60, maar vier, vyf, zes onder en naast elkaar, schreeuwende en gillende van louter enthousiasme, achterin mot ernstige gezichten de official en als laatste aanhangsel de trap pende renner, dan zien wy voor donzooveel- sten keer het groote verschil tusschen ons en de emotie-woede aan gindscbe zyde. Maar wy gaan verder, wy reizen mee met deze unieke geweilde colonne demonstratie van lichamelijke kracht naast die der mechanica. De trein rydt met een snelheid van 1400 a 1450 M. per minuut en Anderson bleef by. Lange, dikke handschoenen eigeniyk waren het armschoenen, daar zy van den schouder tot het eindj9 van zyn pink reikten be veiligen zyn arm tegen roet en vonken, terwyl een groote blauwe bril zyn oogen tegen het dol opdwarrelende zand beschermt. Toen klonk een tweede signaal, de poging voor de mile a la minute begon, de locomo tlef floot en zette full speed en daarachter spande de mensch al zyne spieren in den wanhoopsspurt. Razend schreeuwt de heele trein, alles hitst den renner aan, die donkerrood, half blauw op zyn 92 gegaerde machine voortscbeert. Even raakte hy achter, maar is spoedig weer by en blyft nu voortdurend hangen. Een schot klinkt: de myi is gereden, de timekeepers registreerden 1 minuut 3 sec. Dit is ruim 25 M. per seconde. Is het wonder, dat de aandeelen van alle Railroad-companies dalen, wanneer de mensch den stryd met zulke gunstige uitkomsten zelfs tegen een Express kan aanbinden? Uit Hoogezand schrijft men aan de „Veend. Cb." „Do zoo hoogst treurigo zaak, het staken der betalingen van het kassierskantoor van mr. D. H. Hoen, blijft natuurlyk nog steeds het voornaamste onderwerp van alle gesprek ken. In treinen, koffiehuizen enz. hoort men hier en in de naburige gemeenten van byna niets anders dan dat. Alle mogelyke en on- mogelyke byzonderheden worden verteld. Zoo weet de een dat iemand, dio in wanhoop naar het kantoor was gegaan om zyn geld te eischen, tien gulden had gekregen als korting Ja, anderen zouden voorloopig gesust zyn door het offreeren van sigaren! Over de weelde, door mr. Hoen ten toon gespreid, worden ware wonderen vei tel J. In het breedo zet men uiteen, hoe erg zy be drogen zyn, die .nog in de laatste dage i hun geld aan het gesprongen kantoor toevertrouwden, en men geeft luide zyn verontwaardiging te kennen over de houding van den heer Hoen, die de gelden aannam, wetende wat de toestand zyner zaken was. Velen moeten door de hoogo rente, die het kantoor gaf, verleid zyn hun geld by ande ren op te zeggen, om het den heer Hoen in bewaring te geven. Aan praatjes over den heer Hosn ontbreekt het ook Diet. Volgens sommigon zou hy op reis zyn gegaan, volgens anderen ziek wezen. We behoeven ér nauwelyks op te wyzen, dat veel van dit alles uit de lucht gegrepen moet zyn, evenals de geruchten omtrent de zelfmoorden, die met deze zaak in verband zouden staan. Wel heeft zich iemand to Sappe nneer in een rytuig door verstikking met kolendamp om 't leven gebracht, maar dit had niets uit to staan met de zaak-Hoen. 't Eenige wat men kan doen is afwachten wat de uitslag zal zyn der werkzaamheden van den procureur Soer, te Veendam, die bezig is deze zaak af te wikkelen." Op den IJsol, naby Dieren, had Maandagnamiddag een droevig ongeluk plaats. De 45-jarige G. Peters, te Dieren, roeide met zyn bootje, waarin winkelwaren, enz., naar een sleepboot, waarachter 15 schepen stroom opwaarts werden getrokken, ten einde te trach ten zyne waren aan den man te brengen. Zyne gewoonte was om zich van de sleepboot steeds een schip lager te laten afdryvon en dan zyn bootje aan het schip vast te meren. Toen hy dit laatste by het 12de vaartuig gedaan had, zag men hem plotseling van een in do boot gemaakte kast afglyden en in den IJsel verdwynen en hoewel onmiddellyk ver scheidene booten worden uitgezet, mocht hat niot gelukken den dr.nkJing te redden. Te Elberfeld is een kind geboren zonder oogen. Het is een meisj9 en het twaalfde kind van de ouders; de oogholten zyn wel aanwezig, maar de oogbollen ont breken volkomen. Een oogarts, die dit on gelukkige schepseltje zag, verklaarde nog nooit van een dtrgelyk geval gehoord of go- lezen te hebben. Te Venloo zyn op don verjaardag der KoningiD ernstige ongeregeldheden voor gekomen, doordien zek.re Peters, wonende op de Parade, anti-koningsgezinde schrifturen voor de ramen bad geplaatst, die op last V2n de politie moesten verwyderd worden. Het volk was hierdoor zóó in woede ontstoken, dat by genoemden Peters al de glasruiten werden ingegooid. Zyn huis wordt nog steeds door do politie bewaakt. Te Hulst (Z.) had Dinsdag een ernstig ongeluk plaats Een drietal jagers, van de jacht terugkomende, waren in een herberg aan het station aldaar afgestapt. Toen een hunner het rytuig weer inklom, giDg het geweer, by het aanvattan daarvan, af, waar door de koetsier, een 22-jarig jonkman, doo- dolyk in de borst werd getroffen. Een gees telijke, die toevallig in de nabyheid was, diende den ongelukkigen jongeling dadelyk de sacramenten der stervenden toe. Van andere zyde wordt omtrent dit onge luk uit Hulst het volgende geschreven: Dinsdag avond deed hier als een loopend vuurtje een treurmare de ronde. De koetsier A. Van Kemseke, die mr. Van Alphen en B. Moors van de jacht huiswaarts re d, be kwam by 't overnemen van een geladen jachtgeweer een schot in de volle borst. Terwyi de hoeren uitstapten en B. M. 't geweer, dat óf uit onverschilligheid óf buiten weten der jagers nog geladen was, aan den koetsier overreikto, ging het plotseling af en kreeg deze het schot „a bout portant". De getroffeno werd onmiddellyk opgenomen en in de nabyzyn 'e woning gedragen. Nadat de wonde zooveel mogelyk verbonden was, W6rd de ongelukkige per draagbaar naar de ouderlyke woning gebracht. Geneeskundige hulp werd door de beide te Hulst wonende doctoren verleend. Daar 't schot een der longen heeft getroffen en de gekwetste veel bloed verliest, vreest men, dat hy spoedig zul bezwyken. De jagers zyn in hechtenis genomen. Zondagavond te 11 uren werd z kore J. De Graaf, te Zwolle, die in be schonken toestand verkeerde, aan den Scheller- weg zoodanig mishandeld, geschopt en ge slagen, dat hy door de buren en zyn vrouw in zyn huis moest worden gedragen en genees kundige hulp moest worden Ingeroepen. Nadat Dinsdag deswege tegen twea zyner turen, J. H. O. en diens stiefzoon J. S., proces verbaal was opgemaakt, heeft J. H. O. gister morgen zelfmoord gepleegd. Te Loppersum (Gr.) is een ondor- wyzer geschorst, omdat hy z(jn commensaal gedreigd heeft hem met een geladen revolver neer te schieten, als by nog een stap nader durfde komen. Dinsdagmorgen werd te Harlin- gen uit de Willemshaven het lyk opgevischt van een 70 jarigen man. De ongelukkige, wiens geestvermogens gekrenkt waren, is herkend als zekere Simonides van Workum en was meermalen te Harlingen zwervende; zelfs Maandag was hij aldaar nog gozien. Een orgeldraaier te Barmen had op een zyner ronden, terwyi hy muziek uit voeringen op de openbare straat gaf, in zyne bus een twintig Mark-stuk ontvangen. Daar de man in de meening verkeerde, dat het geldstuk per abuis in de bus was geworpen, deponeerde hy het goudstuk by de politie ter terugbokoming van den gever. Een schooljongen in Friedland hield buitengewoon veel vaD muziek. Daar zyne ouders onbemiddeld waren, heeft hy den Duitschen keizer om eene viool gevraagd Toen het bleek, dat de jongen veel talent be zat, heeft de keizer hem eene mooie viool goschookon. Het Londensche weekblad „The Grocer" schryft „Onze correspondent te Kopenhagen deelt ons mede, dat er eeno beweging is ontstaan om een geregelden uitvoer naar Amerika tot stand te brengen van de betere soorten van Deensche kaas. Men verwacht, dat dez9 kaas met succes zal kunnen concurreeren met de Nederlandscho kaas „De Nederlandsche kaasfabrikanten hebbsn in de laatste jaren de Amerikaansche markt met groote hoeveelheden mindere soorten kaas overstroomd." De antisemieten te Weenen hebben met hun lasteringen en verdacht makingen een algemeen geacht man in den dood gedreven. De millionnair Mauthner von Markow, eigenaar van de grootste bierbrou- wery in Oostenryk en om zyn achtenswaardig karakter zeer gezien, heeft zich doodgeschoten. In een brief geeft hy als reden voor de wan hopige daad op, de heftige aanvallen van de antisemietische bladen, die hem van knoeieryen met de ambtenaren der accynzen beschul digden, een insinuatie, die door niets gewettigd moet zyn. Voor den recbtervande„Bankrup- tie Court" te Londen stond dezer dagen terecht zekere William Williams, houtkooper, wonende 107 Cannonstreet. Hy was een „flesschen- trekker", die onder drie namen zyn zooge naamde zaken dreef. De rechter zeide„Gy zy't oen roofvogel en het is noodzakeiyk, dat gy in een kooi wordt gesloten." En naar de gevangenis werd hy gebracht. 36 3ste ITA AT9LOTERIJR Trekking van Donderdag 3 September. VIERDE KLASSE. VIERDE LIJST. No. 9884 I60Ö. No. 19931 ƒ400. Prijzen van ƒ66; 286 2926 4889 7185 9191 13262 1661G 16742 18691 487 80 5100 7870 9213 13145 98 1GS09 l'»l«6 790 3143 G391 7940 9688 13*38 16719 17114 19368 987 3269 6426 8127 1039S 14023 15808 17231 72 1-44 34! 3 6634 8238 11146 14226 15949 17325 19321 ti 3761 6866 8450 11464 14503 54 17464 19489 1456 3870 6916 8836 11607 14999 CO 11607 19G16 61 3905 6062 8735 11622 14904 16102 32 19821 2089 4515 6594 8901 11732 26 16203 17799 20516 2140 4692 6606 0078 12167 15102 10324 17865 20716 2-61 4860 7129 9171 12608 152.5 16510 13470 Hieronder volgen oenigo byzonderheden ever de ontzettende gebeurtenissen, die sedert verleden Woensdag in Konstantinopel zyn afgespeeld, opdat men in staat zy zich daar van een betere voorstelling te vormen dan uit de soms al te beknopte berichten, die daarvan in de voorafgegane dagon werden overgeseind. Afgryzen vervult ons by't lezen van het relaas van die slachting, en ai p medeiyden verwekt bet lot van het ramp zalige Armenische volk, dat er het slacht offer van is. Ergerlyk moet het tevens voor ieder klinken wat verluidt over de houding van de Turksche regeering en de organen, waardoor zy haar gezag uitoefent. Immers, wy behoeven ons thans niet meer tevreden te stellen met da fragmentarische be richten, die de telegraaf ons haeft overgebracht ovor de vooigevallen bloedige tooneelenaan eengeschakelde verhalen liggen nu voor ons, waaruit wy ons een denkbeeld kunnen vor men van het gebeurde. Uit den overvloed kan natuurlyk slechts een keus gedaan wor den. Ziehier een relaas van den overval van het gebouw der Ottomaansche Bank: „Eenigo minuten na 1 uur werden de amb tenaren van de Ottomaansche Bank, die ge- deeltelyk nog in den restaurant van het huis hun koffio zaten te drinken, door het geluid van revolverschoten opgeschrikt. Een bendo van 20 a 25 personen, met revolvers en bom men gewapend, was in het huis binnenge drongen, had twee van de kawassen afgemaakt en trachtte zich meester te maken van de hoogere ambtenaren. Het gelukte aan het grootste gedeelte van het personeel, zich naar de bovenste verdieping en van daar op het dak van het naby gelegen gebouw der tabaks regie te redden; ook do directeur generaal Sir Edgar Vincent kon ontkomen, maar toch ble ven er eenigen als gy zeiaars in handen van de samenzweerders. De gebouwen van de regie en van de Bank vormen architectonisch een ge heel, maar zyn volkomen gescheiden en hebben afzonderlijke toegangen. Ook in de regie W3ren li»dnn binnengedrongen; hun aanvoerder, dia vloeiend Fransch sprak, met een sjerp om de borat, een gespannen revolvor in de rechter- en een bom in de linker hand, riep den ambtenaren toe, dat zy zich in hunne vertrekken moesten terugtrekken; zy behoefden echter niets te vreezen, want er zou hun geen leed worden gedaan. lots later verzamelden de ambtenaren zich op hot dak; het was hun gelukt een van de aanvallers te overmannen en in de boeien te slaan. Uit de vensters van de Bank werd inmiddels een vuurgevecht met de toegesnelde gendarmen en politie agenten onderhoudentroepen kwa men er eerst twee uren later. Om hun ge vangen makker te bevryden, dreigden van het dak der Bank een twaalftal samenzweer ders, dat als by niet vrygelaten werd, zy met hunne bommen het huis in de lucht zouden doen springen. Hy werd daarna Da lang parle- menteeren in vryheid gesteld en eindelyk konden ook de ambtenaren zich uit het gebouw redden In den loop van den avond zonden de samenzweerders oen directeur Auborgneau, die in hunne macht was, tot het vo ren van onderhandelingen naar Yildiz. Met behulp van den Russischen dragoman Maximo vv heelt deze eene schikking tot stand gebracht, die den revolutionnairen vryen aftocht verleende, terwyl de gyzelaars ongedeerd ontslagen werden Om halftwee 's nachts kond» n zy zich verwyderen. „Evenals in Zeitun zyn de leiders aan den dood ontkomen. Jegens de ambtenaren gedroegen zy zich beleefdgeen pond ster ling ontbrak er aan de kas, fier verklaar den zy geen eigen voordeel, maar slechts een politiek doel na te jagen Het waren beleefde mannen, die het Fransch ma.htig waren, maar vervuld van een fanatisme, dat 't niet Kan scholen of duizend n ons hul Jigen ten onder gaan. Zy schynen nauwkeurige kennis van de wyzi van inrichti g van het gebouw gehad te hobben, zoo snel werd do bezetting van alle gewichtige punten uitge voerd. Hun aanvo rder, een zekere Gorajan uit Wan, dreigde, dat dit slechts het begin was geweest; er zouden verdere manifesta tion volgen, totdat den Armeniërs hunne rechten verzekerd zouden zyn." Het bovenstaande geeft een denkbeeld hoe het feit zich toedroeg, dat de aanleiding was tot het gebeurde. Hetgeen thans volgt doet zien hoe 't verder toeging. „Ongeveer gelyktylig met den aanval op de Bank in Galata werd tegen het boofdbureel van politie te Pera een bom uit een huis ge worpen; ook vielen er schoten op de wacht posten hier zoowel als in verscheidene andere straten Nu barstte de storm los. In een oogenblik waren honderdon Moslems tyeen en ieder Armeniër, die hen tegenkwam, werd ge dood. Armenische huizen werden bestormd en geplunderd. Het gezicht, dat deze volks massa opleverde, was afgryseiyk; maar g9en gebrul of gohuil werd er gehoord. Terwyl do moordenaars aan 't werk wareii, keken andere Moslems kalm toe, rookten voor de winkels hun nargileh of dronken koffie. „De Europeaan kon door de dichtste hoopen gaan, zonder verontrust te wordener vielen zelfs geen scheldwoorden; beleefd week men voor hem uit. Het doel was alleen, de Armeniërs te verslaan. Zware stokken en knuppels, ten deelo met spitse spijkers aan hot boveneind, yzeren kromgebogen stangen, houten latten en messen maakten de bewape ning van de menigte uit; resolvers waren^ slechts by de soldaten en by de politie tf zien, ook hadden dedooden gotn schotwonden, maar de zichtbare teekènen, dat zy met stompe werktuigen neergeveld war.-n. Lag de ongelukkige op den grond, dan kreeg hy nog eenige messteken en werd uitgeplunderd, want niet alleen het godsdienstig fanatisme, mair alle lage driften van de menscheiyko natuur werden wakker, en menig lyk was op de afschuwelykste manier verminkt. Met opgestoken bajonet, de patroon in den loop, keken de troepen toe by het bloedige werk, dat met wreeden lust, doch met Ooster-, kalmte voltrokken werd." De reden, waarom aldus gehandeld werd en öergelyk handelen werd toegelaten, zoo wordt verder bericht, ligt hierin, dat men don Armeniërs een grondige aderlating wil toedienen. „De ryke kooplieden en de amb tenaren hadden zich reeds vóór het oproer uit de voeten gemaakt; in Konstantinopel waren slechts de kleine lieden teruggebleven en die zyn nu als dolle honden doodgesl.-gen. Veel broodnyd en geldzucht heeft zich by het fanatisme gevoegd; de Kurdiscbe en La-

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2